Meer steun beginnende ondernemers Ogem-enquête in beslissend stadium 'Kartelafspraken over banktarieveu Stijging winst Japanse elektronicabedrijven Hof beslist over aansprakelijkheid ex-bestuurders MN'NGRILBUl MH BIJ HBO FEBO Rotterdam kampt met uittocht van bedrijven DONDERDAG 3 DECEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Rijk garandeert startkapitaal DEN HAAG (ANP) - Mensen die een eigen bedrijfje willen beginnen maar geen geld hebben, krijgen in het vervolg makkelijker startkapitaal van de bank. Dit is het meest in het oog springende element in de nota 'Ruim baan voor on dernemen', die staatssecretaris Evenhuis (economische za ken) gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. DEN HAAG (GPD) - De export van Nederlandse consumptieaard appelen naar West-Duitsland loopt fors terug. Tussen augustus en ok tober werd 49.000 ton naar de Bondsrepubliek uitgevoerd, tegen 65.000 ton vorig jaar in dezelfde pe riode. Volgens het ministerie van landbouw is de teruggang vooral te wijten aan de afzetbevordering in West-Duitsland van eigen produk- ten in het binnenland. Zo wordt het Nederlandse bintje langzaam maar zeker verdrongen door de 'Acker- gold', het etiket voor verschillende Duitse aardappelrassen. In de afgelopen jaren is de export van Nederlandse consumptieaard appelen naar West-Duitsland. de grootste afnemer, bijna gehal veerd. De uitvoer liep terug van 800.000 naar 500.000 ton. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw in Den Haag meent Export van aardappelen naar BRD holt achteruit dat de aardappelhandel in Neder land te lang heeft gedacht dat het bintje niet te kloppen was. "Zij hebben met name de Ackergold fors onderschat", aldus de woord voerder. "De Duiters hebben suc ces met de eigen teelt". De Vereniging van Nederlandse Exporteurs van Aardappelen zegt dat de overproduktie van aardap pelen in tal van landen de voor naamste oorzaak is van de terug gang in de Nederlandse export. "Daardoor komen er steeds meer handelaren op bestaande mark ten", aldus voorzitter G. Lodewijk, die spreekt van een verontrustende situatie. "Daarnaast hebben de Duitsers veel gedaan aan kwali teitsverbetering. West-Duitsland is nu niet langer meer ons achtertuin tje". De voorzitter van de vereniging van aardappelexporteurs verwacht dat er in het voorjaar weer een her stel in de uitvoer komt, omdat de bewaartechnieken van aardappe len in Nederland beter zijn dan die in de Bondsrepubliek. ,.Wij zullen echter alles doen om in elk geval weer een deel van het verloren ter rein terug te winnen", zegt Lode wijk. Behalve West-Duitsland zijn België, Frankrijk, Spanje en Italië de voornaamste afzetgebieden voor de Nederlandse consumptie aardappel. Door de huidige kredietregeling voor het midden- en kleinbedrijf door te lichten, is de bewindsman tot de conclusie gekomen dat voor al beginnende ondernemers moei te hebben om de financiering van hun bedrijfsplan rond te krijgen. De banken vinden het risico vaak te groot. Omdat de regering het on dernemerschap wil stimuleren, heeft zij nu een nieuwe kredietre geling in de maak die het ook voor reeds bestaande bedrijven eenvou diger moet maken om aan geld te komen. Onder de nieuwe regeling staat de overheid volledig borg voor het bedrag dat startende ondernemers lenen bij een bank. Bovendien hoe ven ze geen provisie meer te beta len. Al met al denkt Evenhuis per jaar zes miljoen gulden nodig te hebben voor de borgstellingen voor beginnende ondernemers. Voor de bestaande bedrijven geldt in de nieuwe kredietregeling een borgstelling van negentig pro cent met een maximum van twee miljoen gulden. De bank beoor deelt voortaan zelf of een onderne mer in aanmerking komt voor kre diet. De beoordeling door het rijk komt te vervallen. Evenhuis wil van de kantoren van de Kamers van Koophandel in de regio ondernemingshuizen ma ken, waar bedrijven terecht kun nen met al hun vragen en proble men waaraan zijzelf door gebrek aan tijd en personeel niet toeko men. Halverwege, volgend jaar denkt het kabinet de Kamer te kunnen vertellen hoe de onderne mingshuizen er precies moeten uit- Het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond (KNOV) - met 100.000 leden de grootste organisa tie van ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf - stelt in een reactie op de nota dat de regering een historische kans laat liggen door niets te doen aan het pro bleem van het zwartwerken. Vol gens het KNOV moet het hoge btw- tarief van de dienstverlening wor den teruggebracht. Daardoor zou het minder interessant worden om te klussen. In grote lijnen beoor deelt het KNOV de nota van Even huis echter positief. Verheugd is het over de aangekondigde nieuwe kredietregeling. Ook de grote werkgeversorgani saties VNO en NCW zijn positief over de nota. Het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen juicht toe dat niet is besloten tot verla ging van het hoge btw-tarief op Onderzoek heeft aangetoond dat dienstverlening. Het zwarte circuit Tonnen Zwitserse kaas worden ingeladen om te worden vernietigd. De Vacherin Mont-d'Or-kaas kan levensgevaarlijke bacterie bevatten, die in Zwitserland al een aantal doden op zijn geweten heeft. (foto TOKYO (ANP) - Drie grote Japan se elektronicaconcerns hebben melding gemaakt van goede resul taten over de eerste helft van het lo pende boekjaar dat op 1 april is be gonnen. De groei van de winst wordt vooral toegeschreven aan kostenbesparende maatregelen en toeneming van de vraag. De nettowinst van Toshiba ging in vergelijking met de eerste helft van het voorgaande boekjaar met 47 procent omhoog tot 17,61 mil jard yen (246,5 miljoen gulden). De omzet steeg met tien procent tot Forse klappen voor Zwitserse kaasindustrie KÜSSNACHT (AFP/DPA) - De Zwitserse kaasindustrie blijkt een enorme klap te hebben gekregen van de affaire met zachte kaas die bacteriën van de gevaarlijke ziekte listeriose bevat. Baer, de grootste producent van kaas in Zwitserland, meldde giste ren een omzetdaling van 35 pro cent sinds 20 november, toen de kaassoort Vacherin Mont-d'Or op last van de overheid uit de handel werd genomen. De onderneming verwacht een ware kopersstaking van alle Zwitserse kaassoorten als de overheid niet snel bekend maakt welke kaas wel en welke niet besmet is. Het ministerie van gezondheid in Bonn waarschuwde de consument gisteren voor drie Franse kaassoor ten. In Zweden was daarin een 'hoog listeriose-gehalte' vastge steld. Het betreft de merken 'Tour- rëe de l'Aubier' (kaasmakerij Gilca. Lyon), 'Fourme de Bresse' (Servas) en 'Lys Bleu' (Chaumes). De Zweedse overheid heeft de ver koop ervan verboden. i (23. ïiljard gul- Onder de huidige kredietrege ling heeft het rijk zich voor 13.000 bedrijven garant gesteld tegenover de banken. Daarmee is een bedrag van 1,8 miljard gulden gemoeid. kredietregeling uiteindelijk leidt tot meer werkgelegenheid en hogere omzetten. Van de 419.000 bedrijven in Ne derland behoren er 414.000 tot het midden- en kleinbedrijf. De over heid rekent er de bedrijven onder met minder dan honderd werkne mers. Bij deze kleine en middenbe drijven werkt 57 procent van de werknemers, de landbouw buiten beschouwing gelaten. Industrie, Fokker De raad va Fokker draagt nog deze maand in een buitengewone vergadering van aandeelhouders dr. R.J. van Dui nen, nu president van Fokker Air craft, en de van Transol afkomstige J.E. Nederkoorn voor als lid van dë raad van bestuur v wordt volgens het VNO beter be streden door premies en belastin gen te verlagen, zoals het kabinet van plan is. De Rabobank tenslotte heeft met instemming gereageerd op de nieu we kredietregeling. Volgens de bank is de regeling eenvoudiger, waardoor een krediet sneller kan worden toegekend. De bank ver wacht dat er een gunstige invloed van zal uitgaan op de investeringen en de bedrijvigheid in het midden- en kleinbedrijf. Konsumenten Kontakt publiceert bewijzen Belastingsschuld Het initiatief-wetsvoorstel van het PvdA-kamerlid Kombrink om de directeur der belastingen de mogelijkheid te geven het faillisse ment aan te vragen van belas tingschuldigen lijkt op de valreep alsnog te sneuvelen. CDA en WD neigen tot afwijzing Philips/Whirlpool De gesprekken tussen Philips en het Amerikaanse concern Whirl pool over het oprichten van een ge zamenlijke onderneming op het ge bied van grote huishoudelijke ap paraten zijn op niets uitgelopen. De beurskrach en de druk op de dollar zijn hiervan de oorzaak. Lakeman en Homburg De Stichting Onderzoek Be drijfsinformatie van Pieter Lake man gaat een jaarrekeningproce dure aanspannen tegen het vlees concern Homburg, dat binnenkort wordt genoteerd op de parallel- markt van de Amsterdamse beurs. Volgens Lakeman wordt aandeel houders in spe de winst te hoog voorgespiegeld Beurzen De aandelenkoersen in het Verre Oosten zijn gisteren in het alge meen gedaald, maar de koers van de Amerikaanse dollar heeft zich enigszins weten te stabiliseren. De stemming op de financiële mark ten was nerveus. In spanning wordt gewacht op de vergadering van de Bundesbank later op de dag. Boedel Bredero Het ingenieursbureau Fugro- McClelland heeft De Waal Ingeni eursbureau overgenomen uit de boedel van het failliete Bredero- concern. Fugro-McClelland, had al een belang van 50 procent in De Waal, dat evenals Fugro zelf is ge specialiseerd in grondonderzoek en funderingstechnieken. Eerste asperges 125 gulden voor anderhalve kilo GRUBBENVORST (ANP) - De eerste kasasperges van het nieu we seizoen zijn op de veiling aan gevoerd. Voor dit partijtje van anderhalve kilo werd ruim 125 gulden neergeteld. De Coöperatieve Venlose Vei ling in Grubbenvorst had giste ren deze primeur. Een groothan del, die is gespecialiseerd in ex clusieve landbouwprodukten, was bereid het niet onaanzienlij ke bedrag voor de eerste asper ges neer te tellen. De primeur werd op de veiling aangeleverd door een teler uit het plaatsje Ne- derweert. Vorig jaar kwamen de eerste kasasperges pas op 9 de cember op de veiling dan in 1986. DEN HAAG (GPD) - De banken maken met elkaar verboden af spraken over het invoeren van ta rieven voor het betalingsverkeer. Dat zegt de consumentenorganisa tie Konsumenten Kontakt (KK). Bewijzen daarvan heeft KK in het decembernummer van zijn maand blad Koopkracht afgedrukt. Al in december vorig jaar is afgesproken dat klanten moeten betalen voor betalingsverkeer. Vanaf 1 januari 1988 voeren de verschillende ban ken een aantal tarieven in voor het betalingsverkeer. Probleem voor de banken, die samenwerken in de Raad voor het Betalingsverkeer, is dat de Post bank dit jaar niet wilde meedoen met het invoeren van zogenaamde 'tarifering'. Uit notulen die KK in zijn bezit heeft, blijkt dat "de nog jonge Postbank meer tijd nodig heeft voor dit onderwerp". Inmid dels is de Postbank in zoverre over stag dat ze de rente op salarisreke ningen per 1 juli van dit jaar heeft afgeschaft In de vergadering van de Raad voor het Betalingsverkeer consta teerden de afgevaardigden van de banken dat ze nu op eigen kracht en met voortvarendheid moeten werken aan de invoering van tarie ven. "Externe impulsen van de banken zijn nodig om een verande ring te weeg te brengen in het den kproces van de Postbank". Die stap is volgens KK gezet om de Postbank "in haar Achilleshiel te treffen" zoals de banken eind vo rig jaar samen besloten. De andere banken volgen binnenkort met de aankondiging van in te voeren (ho gere) tarieven, zo verwacht KK. "Ze spelen immers onder éën hoedje. De banken zullen de tarie ven wel wat van elkaar laten afwij ken. Om te laten lijken dat er geen afspraken zijn gemaakt. Want dat is verboden en niet voor niets', zegt de consumentenorganisatie. KK diende in het verleden een klacht bij het ministerie van econo mische zaken in over het zoge naamde bankkartel. De consumen tenorganisatie meldt dat de Eu ropese Commissie momenteel on derzoek doet op dit terrein. KK hoopt dat binnenkort maatregelen tegen de banken worden getroffen. De tarieven die de banken nu bezig zijn in te voeren, zijn niet nodig. Spoorwegreferendum BERN (Rtr) - De Zwitsers willen tot het jaar 2000 ruim tien miljard gulden investeren in de verbete ring van zijn hun spoorwegen. De spoorwegen kunnen, ondanks de zware subsidies, de concurrentie met de steeds populairder worden de particuliere auto niet aan. Sinds het begin van de jaren zeventig ma ken zij al geen winst. De Federale Spoorwegen willen dat de Zwitserse kiezers zich in een referendum uitspreken over ge raamde uitgaven van de voorgeno men ambitieuze revisie van het ge hele nationale openbaar vervoers systeem, waarmee de spoorwegen de volgende eeuw winstgevend willen betreden. Die gaan de consument al gauw en kele tientjes kosten per jaar. KK heeft nog nooit berekenin gen gezien die aantonen dat de banken zoveel toeleggen op de par ticuliere rekeningen. "Bovendien hebben de banken geld zat", aldus de consumentenorganisatie. "Ze pikken nota bene elk jaar 400 tot 500 miljoen gulden rente van de consument. Overboekingen hou den ze bewust enkele dagen vast. Ook daarover hebben ze (verbo den) afspraken gemaakt". Maandag 7 december houdt de PvdA-fractie in de Tweede Kamer een hoorzitting over de tariferings kwestie. KK zegt dat hij daar luid en duidelijk zijn bezwaren tegen de handelwijze van de banken zal la ten horen. KK zal ook de Europese Commmissie op de hoogte stellen van de gemaakte afspraken over het invoeren van tarieven. pels laadden havenarbeiders uit Seattle gisteren op het schip Speed ster Universal. De lading is be stemd voor Saudiarabië. (foto ad 1,71 biljoen ve den). De buitenlandse activiteiten van Toshiba werden negatief beïn vloed door handelsspanningen en de sterke yen. Dochteronderne ming Toshiba Machine mag een jaar lang niet exporteren naar de communistische landen als straf voor de illegale levering van hoog waardige defensie-technologie aan de Sovjetunie. De Verenigde Sta ten overwegen zelfs een importver bod uit te vaardigen voor alle To- shiba-produkten in verband met deze affaire. Verder lijdt Toshiba ook onder de verhoging van de Amerikaanse invoerrechten op Ja panse elektronicaprodukten als vergelding voor het niet nakomen van het chip-akkoord door Japan. Pioneer Electronic zag zijn winst in de eerste helft van dit boekjaar meer dan verdubbelen tot 11,34 miljard yen (159 miljoen gulden). De omzet steeg met 5,3 procent tot 365,6 miljard yen (5,2 miljard gul den). De verkoop van cd-spelers in Japan nam sterk toe. Ook in de Verenigde Staten zag Pioneer de verkoop van radio, video's, televi sies en cd-spelers sterk toenemen. Tenslotte ging de nettowinst van Matsushita Electric Industrial, fa brikant van onder meer merken als National, Panasonic en Technics, met vijf procent omhoog tot 76,4 miljard yen (1,1 miljard gulden), terwijl de omzet met drie procent steeg tot 2,346 biljoen yen (32,8 mil jard gulden). Braks verlicht beperking van melkproduktie DEN HAAG (ANP) - De Neder landse melkveehouders mogen in het lopende melkprijsjaar (tot april 1988) een half procent meer produ ceren dan was afgesproken. Minis ter Braks van landbouw en visserij heeft gisteren in het geregeld over leg met het Landbouwschap mee gedeeld dat de korting op de pro- duktie voor de boeren is verlaagd van 6,5 naar 6 procent. Braks heeft gisteren tevens zijn goedkeuring gegeven aan een wij ziging van het heffingssysteem in het nieuwe prijsjaar 1988/1989. In plaats van een heffing per bedrijf (het zogenaamde A-systeem) komt er nu een heffing per fabriek (het B- systeem). In het laatste systeem kan worden geschoven tussen boe ren die te veel hebben geprodu ceerd en collega's die hun quotum niet vol hebben gemolken. Per sal do kan dat er toe leiden dat er een lagere boete (superheffing) aan Brussel moet worden betaald. Braks heeft aan zijn goedkeuring wel de voorwaarde verbonden dat het B-systeem juridisch haalbaar moet zijn. Braks en het schap zijn het ver der eens over de details van een nieuwe gefaseerde opkooprege ling, waarmee de produktie kan worden verminderd. Melkveehou ders die voor 1 april hun produktie- rechten inleveren bij de minister krijgen daarvoor 2,50 gulden per kilogram tot een maximum van 175.000 kilogram. Worden de pro- duktierechten na die datum ingele verd dan krijgen de melkveehou ders een verhoudingsgewijs lagere vergoeding. De vergoeding wordt in zes jaar uitbetaald. De EG moet de regeling nog goedkeuren. Meer winst Aegon DEN HAAG (ANP) - Het verzeke ringsconcern Aegon heeft een goed derde kwartaal achter de rug. De omzet ging ten opzichte van dezelf de periode van 1986 omhoog met ruim 20 procent van 1784 tot 2155 miljoen gulden. De winst ging met ruim 10 procent vooruit-van 75 mil joen tot 83 miljoen gulden, aldus een bekendmaking van het con- ADVERTENTIE AMSTERDAM - Het zwaard van Damocles hangt de voormalige Ogem-bestuurders boven het hoofd. Kunnen zij persoonlijk aan sprakelijk worden gesteld voor de verliezen van honderden miljoe nen guldens, die het bouwconcern in de slechte jaren heeft, dat is de grote vraag. door Hans Amesz Essentieel hiervoor is het oor deel van de Ondernemingskamer van het Amsterdamse gerechtshof over het beleid van de toenmalige bestuurders. Is Ogem, ooit opge richt als de Overzeese Gas- en Elec- triciteits-Maatschappij en later een internationale bouw- en handels onderneming met ruim 22.000 werknemers, door wanbeleid fail liet gegaan? Ja, beweert de Ogem-enquéte- commissie die na drie jaar onder zoek begin dit jaar een buitenge woon lijvig rapport publiceerde waarin staat dat het overwegend het gevoerde beleid was dat tot de ondergang van het concern leidde. Nee, zeggen de ex-bestuurders van Ogem, er zijn zeker fouten ge maakt, maar wanbeleid is wat an ders. Door een verzoek van de Vereni ging Effectenbezitters (VEB), drie particuliere aandeelhouders en procureur-generaal mr. J. de Bruin zal de Ondernemingskamer vast stellen of er sprake is geweest van wanbeleid. Want pas dan kan een streep worden gezet door de de- charges (de goedkeuring voor het gevoerde beleid en ontheffing van persoonlijke aansprakelijkheid) die de aandeelhouders aan be stuurders hebben verleend en kun nen de goedkeuringsbesluiten bij de jaarrekeningen over de onder zochte periode 1973 tot en met 1980 worden vernietigd. Als de Ondernemingskamer het oordeel van de enquête-commissie overneemt, waar de VEB niet aan twijfelt, kunnen verantwoordelijke ex-bestuurders (leden van de raad van bestuur en commissarissen) hoofdelijk aansprakelijk worden gesteld. De advocaten van mensen als Udink, Fibbe, Koopmans, Mat hot, Van Berkel hebben al ver klaard dat hun cliënten daar slape loze nachten van hebben. Het zou voor het eerst zijn dat op zo'n grote schaal ex-bqstuurders financieel worden aangesproken op hun ge- Bij Ogem is een verlies van enige honderden miljoenen guldens ge leden. Of de ex-Ogem-bestuurders zo'n bedrag eventueel met elkaar op tafel kunnen leggen, is onwaar schijnlijk. Maar dat een aantal be paald niet armlastig is, is geen bou de veronderstelling. Eën van de twee Ogem-curato- ren, prof. mr. drs. H. Ophof, zegt wel dat je van een kale kikker geen veren kunt plukken. Maar dan moeten de eventueel gerechtelijk van wanbeleid beschuldigde ex- bestuurders dat zelf maar aanto nen. Bijvoorbeeld in de vorm van een accountantsverklaring waarin staat dat er geen of nauwelijks geld is. Wordt dat niet gedaan, dan wordt een procedure aangespan nen en komen de kosten daarvan misschien ook nog voor rekening van de betrokken vroegere Ogem- bestuurder. De Ogem-bestuurders zijn ooit door de aandeelhouders jaarlijks gedechargeerd. Dat wil zoveel zeg gen dat hun werk een soort goed- keuringsstempel kreeg opgeplakt. De bestuursleden en commissaris sen hangen hier natuurlijk aan. Maar volgens de curatoren, de VEB en een paar particuliere aan deelhouders zijn de decharges op oneigenlijke wijze tot stand geko men omdat de jaarrekeningen van Ogem-holding over de jarên vanaf 1973 welhaast stelselmatig een on volledig beeld gaven van de finan ciële toestand van 1 Lekker pittig met puur mager rundvlees. Haarlemmerstraat 157, Leiden Tel: 071-146459 "Op zichzelf al een vorm van wan beleid". Het is best mogelijk dat de On dernemingskamer bij het Ge rechtshof wanbeleid vaststelt maar dat de decharge, dus als het ware de ontlasting, van de ex-bestuur ders niet wordt aangetast. Er schuilt immers wat merkwaardigs in om de Ogem-aandeelhouders van toen het recht op het verlenen van decharge te ontnemen in een procedure waarin zij, die aandeel houders, zelf geen partij zijn. En die ex-bestuurders, wat vin den die? Berend-Jan Udink: "Ik wacht maar rustig af'. ROTTERDAM (ANP) - Het aantal bedrijven dat uit Rotterdam ver trekt is twee maal zo groot als het aantal bedrijven van buiten dat zich in Rotterdam vestigt. Er ver dwenen daarbij drie maal zoveel banen als er arbeidsplaatsen bij kwamen. Per saldo verloor Rotter dam de afgelopen twee jaar ruim 250 vestigingen en meer dan 2800 arbeidsplaatsen. Dit blijkt uit on derzoek van de Dienst Midden- en Kleinbedrijf van de gemeente Rot terdam. Het zijn vooral bedrijven in de groothandel, de bouwnijverheid en de zakelijke dienstverlening die uit Rotterdam vertrekken. De groei van de onderneming en de stads vernieuwing zijn voor bedrijven de belangrijkste redenen naar elders te verhuizen, waarbij als doorslag gevende factor vaak de mogelijk heid wordt genoemd grond in ei gendom te verwerven. Daarnaast zijn er aanwijzingen dat de Rotter damse bedrijfsterreinen onvol doende concurrentiekracht heb ben. Om bedrijven binnen Rotterdam te houden en nieuwe binnen te ha len is het volgens de dienst var. groot belang goed bereikbare huis vesting in voorraad te hebben. Ir dit verband wordt de aanbeveling gedaan beleggers te interesseren ir. de bouw van bedrijfsverzamelcom- plexen. Verder suggereert de dienst een ander prijssysteem voor bedrijfs terreinen, waarbij de prijs wordt af gestemd op het belang dat een be paald bedrijf voor Rotterdam heeft.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7