39r Reagan haalt weer uit naar Sovjets Roep in VS om aftreden van regering Haïti te forceren Washington hoopt op forse afname aantal Sovjettanks Topoverleg Kampuchea verloopt voorspoedig Schending ABM-verdrag' BRANDWEER UITGEPUT Da's goedkoop koffiezetten! Rowenta DREESMANN AUTO LEASEN dan laat u het investeren, het onderhoud en risico van de zakenauto aan experts over. DONDERDAG 3 DECEMBER 1987 WASHINGTON (GPD) - Vijf dagen voordat de Russische partijleider Gorbatsjov in Washington aankomt, heeft de Amerikaanse president Reagan de Sovjets beschuldigd van nieuwe schendingen van het ABM-verdrag. Volgens een rapport van het Witte Huis aan het Congres heeft de Sov jetunie het ABM-verdrag, dat gaat over anti-raketwapens, het afgelo pen jaar op verschillende onderde len overtreden. Om te beginnen, aldus het rap port, zijn dit jaar twee radars die stonden opgesteld in het zuiden van de Sovjetunie, verplaatst naar plaatsen in de buurt van de steden Kiev en Moskou. Dat geldt als een schending van het ABM-verdrag, omdat de radars zouden kunnen worden gebruikt bij de opsporing en vernietiging van binnenkomende raketten. Datzelfde geldt voor de grote ra dar in de buurt van Krasnoyarsk, die volgens het rapport ook be doeld is om te worden gebruikt op een manier die het ABM-verdrag uitdrukkelijk verbiedt. Over deze radar hebben de VS al eerder hun beklag gedaan. In het rapport aan het Witte Huis staat tenslotte dat de Amerikanen sterk de indruk hebben dat de Sov jetunie een anti-raketverdediging van het land aan het voorbereiden is. Daartoe zouden illegale testen worden uitgevoerd. In een begeleidende brief aan het Congres schrijft Reagan onder meer: "Ik weet zeker dat u over de ze verdragsschendingen net zo on gerust bent als ik". Direct na het bekend worden van het rapport vroeg een journa list gisteren aan Reagan of hij van de Senaat kan verwachten dat deze het INF-akkoord over korte en middellange afstandswapens zal tekenen, nu blijkt dat de Sovjets i antwoordde daarop, dat een zekere mate van inconsistentie in de Oost-West relatie wel mag. Zijn woordvoerder Marlin Fit- zwater verduidelijkte deze woor den later. Hij zei dat de beschuldi gingen in het rapport zeker niet strijdig zijn met het gegeven dat volgende week de top tussen Gor- natsjov en Reagan plaatsvindt. Harde uitspraken die Reagan de ze en vorige week eerder over de Sovjetunie deed, noemde Fitzwa- ter "bedoeld om de sfeer te schep pen waarin de top kan plaatsvin den". De Russische woordvoerder Vlasov ontkende gisteren in Was hington dat de Sovjetunie het ABM-verdrag zou schenden. "Wij hebben de Amerikanen zelfs uitge nodigd om waarnemers naar de be trokken installaties te sturen", al dus Vlasov. Inmiddels is gisteren een kleine horde op weg naar de top geno men. Russische onderhandelaars in Geneve hebben gegevens over hun korte en middellange af standswapens overhandigd, die ze al drie weken geleden beloofd had den. Boosheid over vonnis in zaak familie-eer PALERMO (AFP) - In Italië heerste gisteren algemene ver ontwaardiging over het vonnis van "maar" zes jaar gevange nisstraf dat een rechtbank in Trapani op Sicilië oplegde aan Giuseppe Eliseo, die zijn zuster van 13 jaar had doodgeschopt omdat zij te laat was thuisgeko men en in ongewenst gezel schap zou hebben verkeerd. De jongeman, een zeeman uit Mazara del Vallo, had zijn zusje voor haar bestwil willen behoe den voor "aanslagen op haar moraal." De krant La Stampa in Turijn noemde de affaire mid deleeuws. Op 30 maart 1986 was Angela Eliseo tegen tien uur 's avonds thuisgekomen van een dagje in het gezelschap van een vrouw die ervan werd verdacht dat zij een losbandig leven leidde. Dat te laat komen leverde haar .ver wijten op van de kant van haar "grote", 20-jarige, broer, hoofd- ad interim van het gezin door invaliditeit van de vader. Het meisje had haar broer te verstaan gegeven dat zij zich niets van hem zou aantrekken waarop hij in woede was ont stoken en haar had geslagen en getrapt. Het "pak slaag" veroor zaakte interne bloedingen en Angela Eliseo overleed er twee dagen later aan. De rechtbank vond dat er verzachtende omstandigheden waren omdat Giuseppe Eliseo te maken had gekregen met ongezeglijkheid, onverdrage- üjk voor een gezin met gezonde patriarchale opvattingen." Als gedeeltelijke rechtvaardiging voor de daad van de man werd bovendien aangevoerd dat uit een rapport van de patholoog van de Gerechtelijke Genees kunde was gebleken dat het meisje geen maagd meer was. WASHINGTON (AP/Rtr/AFP) - In het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden is gisteren gepleit voor het aftreden van de door militairen beheerste regering-Namphy in Haiti. Volgens voorzitter Fascell van de commissie buitenlandse za ken is het huidige bewind door de golf van geweld niet aanvaardbaar meer en dient Washington dat be wind met sancties tot aftreden te bewegen terwijl tegelijkertijd de steun aan de oppositie moet wor den opgevoerd. De VS hebben het grootste deel van hun ontwikke lingshulp aan Haiti al ingetrokken, maar als dat niet tot verbetering van de staat van dienst van het be- wind-Namphy leidt wil het Huis daar een wapen- en handelsembar go aan toevoegen en zonodig ook militaire hulp geven aan de Haiti- aanse oppositiebeweging, die een democratischer staatsbestel voor staat. In het Amerikaanse Congres wordt ook overwogen om onder auspiciën van de Organisatie van ONDER SCHOT NEW YORK - Een lid van de bereden politie in New York houdt een man onder schot die ervan wordt verdacht een moord te hebben gepleegd. De man zou gistermorgen vlak voor zijn arrestatie een lid van een veilig heidsdienst om het leven hebben gebracht. Vervolgens ontstonden er wilde taferelen op Broadway waar de politie te paard dwars door het drukke verkéer de vluchtende moordenaar achtervolgde. (foto ap> Bezuinigingen VS treffen ook NAVO BRUSSEL - De Verenigde Staten ontwikkelen voorstellen die erop gericht zijn het Russische over wicht aan tanks en artillerie dras tisch te beperken. Tijdens bespre kingen van topambtenaren van de NAVO-landen kwam Washington met het plan om de Sovjetunie en haar bondgenoten te vragen de aantallen tanks en artilleriegeschut drastisch te verminderen. Bij de komende start van de besprekin gen over conventionele ontwape ning zouden de twee militaire blok ken dan over hetzelfde aantal tanks beschikken. Het Amerikaanse voorstel is er op gericht de Russische mogelijk heden voor een massale en verras sende tankaanval in Midden-Euro pa te beperken. De NAVO gelooft dat een aanval met conventionele middelen mogelijk blijft zolang het Russische overwicht blijft bestaan, ook al wordt binnen enkele dagen het akkoord over de middellange afstandsraketten ondertekend. Het komt erop neer dat de Oost bloklanden 28.000 tanks eenzijdig zouden moeten vernietigen en 21.000 kanonnen. Binnen de NAVO wordt overigens verschil lend gedacht over de haalbaarheid van het Amerikaanse plan. Neder landse woordvoerders benadruk ken dat het niet nodig is om te ko men tot precies gelijke aantallen om toch te kunnen spreken van 'conventionele veiligheid en stabi liteit'. Ook wordt het waarschijn lijk geacht dat de Russen een te genprestatie zullen eisen van het Westen, dat bijvoorbeeld een over wicht heeft bij de tactische lucht strijdkrachten. De verkleining van het Russsi- sche overwicht aan tanks en artille rie past in het kader van de NAVO- plannen om de wederzijdse strijd machten meer in evenwicht te brengen. De ministers van defensie van de NAVO, die de afgelopen twee dagen in Brussel vergader den, hebben nog eens nadrukkelijk uitgesproken dat er een antwoord moet komen op de conventionele voorsprong van het Warschau Pact. NAVO-secretaris-generaal lord Carrington vindt dat de NAVO- strijdmacht efficiënter moet wor den en dat de conventionele bewa pening moet worden gemoderni seerd. Gezien de financiële proble men bij een aantal lidstaten, waar onder de VS, is het daarnaast ook nodig dat de landen meer gaan sa menwerken op het gebied van de ontwikkeling en produktie van nieuwe wapensystemen. Dat kan de kosten drukken. Carrington wees erop dat de fi nanciële problemen van de VS Eu ropa zal verplichten meer bij te dra gen tot de gemeenschappelijke verdediging. Het stemde hem daar bij niet optimistisch dat slechts vier Europese landen in 1988 de af gesproken drie procent reële groei van het defensiebudget zullen be reiken. Met een groei van een half procent springt Nederland er nog relatief gunstig uit in vergelijking tot de overige landen, waar de de fensieuitgaven zullen dalen. De Amerikaanse minister van defensie Carlucci herhaalde dat de bezuinigingen op de Amerikaanse defensiebegroting hem voor grote problemen stellen. Daarbij zal hij al het mogelijke doen om te voor komen dat het aantal Amerikaanse troepen in Europa zal worden ver minderd. Maar hij kon dat ook niet definitief uitsluiten. Carlucci stel de vast dat de VS in feite meer zul len moeten doen op defensiege bied terwijl er minder geld voor be schikbaar komt. In dat kader juich te hij initiatieven als de vorming van een Frans-Duitse brigade toe, omdat daarmee de NAVO ver sterkt wordt. LONDEN - Een uitgeputte brandweerman pakt zijn beademingsappa ratuur weer in na het blussen van de brand, gisteren in het populaire toe ristenhotel Rubens. Twee personen kwamen bij de brand om het leven en meer dan 300 gasten en personeelsleden moesten worden geevacueerd. Volgens Scotland Yard is de brand waarschijnlijk aangestoken en begon nen op de eerste verdieping waarna het zich langs een trap naar de tweede en derde verdieping had verspreid. (foto ap) Amerikaanse Staten een vredes macht naar Haiti te sturen. Deze moet er in de eerste plaats voor zor gen dat de terreur die tegen de be volking wordt uitgeoefend door militaire restanten uit de periode van de Duvalier-dictatuur wordt teruggedrongen. Een woordvoer der van het Witte Huis heeft overi gens gezegd dat de VS niet overwe gen militair in te grijpen, zoals bij eerdere linkse terreur bijvoorbeeld op Grenada wel het geval was. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken hernieuwde de Amerikaanse op roep om het democratisch proces in Haiti te herstellen. Hij drong er bij Amerikaanse burgers op aan om Haiti voorlopig te mijden. Een vooraanstaande Haïtiaanse politicus, de christen-democrati sche presidentskandidaat Sylvio Claude, heeft gisteren gedreigd miljoenen burgers „de straat op te brengen" als de interim-regering van generaal Henri Namphy niet aftreedt. Een groep premiers van landen in het Caribische gebied kondigde dinsdag aan dat zij wil bemiddelen op Haïti en wil helpen bij het orga niseren van nieuwe verkiezingen. Premier Edward Seaga van Jamai ca zei dat de groep, die zichzelf „Bezorgde Caribische Leiders" noemt, de instemming van hoge Haïtiaanse regeringsfunctionaris sen had gekregen „te dienen als brug" voor onderhandelingen over nieuwe verkiezingen. Seaga zei dat de groep, bestaande uit Jamaica, de Bahama's, St. Lucia, Dominica, St. Vincent, de Nederlandse Antil len, Aruba, Martinique tegen mili tair ingrijpen op Haïti is. LONDEN - De Britse kroon prins heeft al eerder laten blij ken dat hij niet erg veel op heeft met moderne architectuur en planologie. Maar nimmer tevo ren heeft hij er zich zo scherp over uitgelaten als op het jaar lijkse etentje van de dames en heren die zich bezighouden met de planologie en ontwikke ling van de City; het oude finan ciële hart van Londen. Zij kre gen tot hun ongetwijfeld pijnlij ke verrassing te horen dat de prins ook de vernieuwingen in de City rekent tot wat hij in het algemeen beschouwt als "de verkrachting van de Britse bin nensteden". In zijn veroordeling haalde prins Charles zelfs de bombar dementen van de Luftwaffe er bij. "Toen de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog onze ge bouwen vernielden, hebben zij het puin niet vervangen door iets wat nog afstotelijker is. Dat Prins Charles: Londen nog net zo lelijk als na Duitse aanval hebben wij gedaan", sprak de prins sarcastisch.Volgens hem hebben in de jaren zestig en ze ventig planologen, architecten en projectontwikkelaars de skyline van Londen verwoest en daarmee de prachtige koe pel van de St. Paul's Cathedral 'ontheiligd'. "De koepel gaat nu verloren in een milde omhelzing van to renhoge kantoorgebouwen, zo saai en weinig aansprekend, dat je ze alleen herinnert door de frustraties daarover. Het is alsof een team van boomlange basketballers schouder aan schouder tussen jou en de Mo- na Lisa staan", aldus de prins. Hij zei dat hij nog niet alle hoop heeft opgegeven voor de ont wikkeling van het middeleeuw se Paternoster Square, tegen over de St. Paul's, die volgens hem qua architectuur een van de wereldwonderen is. Charles vertelde dat hij de in zendingen van zeven planolo gen grondig had bekeken en door hun ideeën over het Pater noster plein uitermate gedepri meerd was geraakt. Hij trok een vergelijking met Parijs, waar hem ook afschuwelijke kan toorgebouwen zijn opgevallen. Maar niet in de naaste omge ving van de Notre Dame. "De Fransen kijken wel uit", sprak de prins. Hij riep op tot een drastische herziening van de regels en voorschriften die planologen en projectontwik kelaars in acht moeten nemen. Bestuurder van trein in slaap: hevige botsing MOSKOU (Rtr/DPA) - De bestuur der van een snelrijdende goederen trein in de Sovjetunie sliep toen de ze het afgelopen weekeinde op een stilstaande reizigerstrein inreed en 92 reizigers doodde of verwondde. Naar de regeringskrant Izvestija gisteren berichtte, was ook de bij rijder van de bestuurder in diepe slaap verzonken toen de goederen trein met onverminderde snelheid en zonder op stopsignalen acht te slaan niet ver van Tbilisi op de an dere trein inreed. De locomotief van de goederen trein boorde zich in het laatste rij tuig van de andere. Er ontstond een enorme chaos. Naar de Izvestija voorts berichtte had de bestuurder van de goederentrein in de maand november 103 overuren gemaakt, hoewel over het hele jaar maar 120 i gemaakt mogen worden. ADVERTENTIE 4 Rowenta koffiezetapparaat FK 30. Voor 12 lekkere kopjes koffie. Moderne witte uitvoering. Smal model. 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON. ADVERTENTIE Buitenland kort Schleswig-Holstein De oppositieleider in de West- duitse deelstaat Schleswig-Hol stein, SPD'er Engholm, heeft de demissionaire CDU-regering een ultimatum gesteld om uiterlijk 8 mei volgend jaar vervroegde ver kiezingen uit te schrijven. Een meerderheid van het deelstaatpar lement heeft zich daar voor uitge sproken, maar waarnemend pre mier Schwarz heeft tot op heden geweigerd daarmee akkoord te gaan omdat de CDU als gevolg van het lasterschandaal rond ex-pre mier Barschel een zekere stembu snederlaag tegemoet gaat. FERE-EN-TARDENOIS (AFP/U- PI/DPA) - Het gisteren begonnen overleg tussen prins Norodom Si hanouk en premier Hun Sen over een politieke oplossing van de kwestie Kampuchea is voorspoe dig verlopen. Afgesproken is dat zij vandaag en wellicht ook morgen opnieuw rond de tafel gaan zitten en te zijner tijd - er moet nog een datum worden vastgesteld - hun besprekingen in de Noordkoreaan- se hoofdstad Pyongyang zullen voortzetten, zo liet Sihanouks zoon, prins Ranariddh, gisteren na afloop van het eerste gesprek we ten. De besprekingen in Fère-en-Tar- denois, een plaatsje op 100 kilome ter ten noordoosten van Parijs, is het eerste contact tussen regering en verzet sinds de Vietnamese in val in Kampuchea van eind 1978. Hun Sen is premier van de destijds opgerichte Volksrepubliek Kam puchea, die wordt bestreden door een verzetscoalitie aan het hoofd Sihanouk staat. Beiden i niet als zodanig deel éan het óverleg. De prins nam in mei een jaar „verlof' als president-in-bal- lingschap, terwijl Hun Sen ermee instemde als gewoon burger naar Frankrijk te komen. Volgens prins Ranariddh, sinds vier jaar militair commandant van zijn vaders verzetslegertje ANS, is op „vier punten overeenstem ming" bereikt over een oplossing van het gewapende Kampucheaan- Prins Norodom Sihanouk (links) en de premier van Kampuchea, Hun Sen, schudden elkaar breed lachend de hand voor hun besprekingen in het Franse plaatsje Fere-en-Tardenois. (foto ap» se conflict. Ranariddh wilde echter geen details kwijt. Het was, zo ver volgde hij, een „zeer hartelijk en openhartig onderhoud. Beiden hebben hun zegje gedaan". Prins Sihanouk, die tot dusver elk contact met het pro-Vietname se bewind verwierp, meed de pers. Premier Hun Sen zei echter dat het vriendelijk gesprek tussen landge noten was geweest. „We hebben gewerkt en hebben resultaten ge boekt", aldus Hun Sen, die alweer geen bijzonderheden kwijtwilde. Als het aan de prins had gelegen was er al veel eerder overleg op gang gekomen, ware het niet dat de Rode Khmer zich ertegen verzette. De communistische beweging maakt deel uit van Sihanouks, in 1982 opgerichte, verzetscoalitie. Onder leiding van Pol Pot was de Rode Khmer verantwoordelijk voor de dood van honderdduizen den Kampucheanen in de periode tussen 1975 tot de Vietnamese in vasie. Pol Pot is een paar jaar gele den afgetreden ten gunste van Khieu Samphan, maar kenners gaan ervan uit dat hij nog steeds een belangrijke rol speelt. Na een vergeefse poging in juni onderhandelingen op gang te bren gen wordt het overleg in Fère-en- Tardenois - in een tot hotel omge bouwd landhuis - beschouwd als een groot succes voor de prins, die hoopt dat het overleg zal resulteren in een internationale conferentie over Kampuchea. Premier Hun Sen arriveerde dinsdag in Parijs na een verblijf van enkele dagen in Moskou. De Sovjetunie is de belangrijkste bondgenoot - en geldschieter - van Vietnam, dat een troepenmacht van naar schatting 140.000 man in Kampuchea handhaaft. Omdat Hun Sen niet zonder Russisch fiat naar Frankrijk had kunnen reizen, wordt aangenomen dat Vietnam en de Sovjetunie de vredesbesprekin gen steunen. Mede daarom is het niet vreemd dat wordt gesproken van het belangrijkste vredesinitia tief sinds jaren. Medewerkers van Sihanouk slo ten niet uit dat er een regering van nationale verzoening zal worden opgericht, zelfs nog voor het ver trek van de Vietnamese troepen macht, mits een tijdschema voor die terugtrekking wordt vastge steld. Het grote aanzien dat Siha nouk nog steeds geniet onder zijn landgenoten maakt, aldus diplo maten, hem bij uitstek geschikt zo'n regering te leiden, die na vrije verkiezingen zou moeten worden gevormd. Een internationale vre desmacht zou dan de veiligheid in het land moeten waarborgen. Westerse deskundigen sluiten verder niet uit dat in het kader van die diplomatieke inspanningen de besprekingen begin volgend jaar in breder verband zullen worden voortgezet in Jakarta. Daarbij zou de Vietnamese regering zijn verte genwoordigd, alsmede de Rode Khmer en Sihanouks derde part ner, de vroegere Kampucheaanse premier Son Sann. De Rode Kh mer zou onder druk van China, de belangrijkste geldschieter en wa penleverancier van het verzet, be reid zijn tot compromissen. Was hington heeft in een telegram van minister Shultz van buitenlandse zaken zijn steun uitgesproken aan het initiatief van Sihanouk.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5