Kamer wil debat over paspoort Burgerluchtvaart trekt piloten aan Kustwater radio-actief door lozing afvalgips Bomgooier op vrije voeten Overleg kostenplan geneesmiddelen Herstellingsoorden blij met besluit Raad Verlamde Eindhovenaar krijgt schadevergoeding dm ^ujicndm HJUWLWKUAb 6 UiLLEMBLll 1.JUJ PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is van plan de kerstvakantie te onderbreken voor een debat over het nieuwe Europees paspoort, dat op 1 januari wordt inge voerd. De onderbreking is noodzakelijk om te voorkomen dat het paspoort zonder instemming van het parlement wordt ingevoerd. De Kamer wil eerst beraadslagen over het onderzoek dat de Algemene Rekenkamer naar de tot standkoming van de nieuwe pas heeft gedaan. Het rapport van de Rekenkamer wordt medio december verwacht. DEN HAAG (ANP) - De lozing van fosforzuurgips in de Nieuwe Wa- terweg veroorzaakt in de Neder landse kustwateren en de bodem verhoogde concentraties radioac tieve elementen, cadmium en fos for. De Gezondheidsraad consta teert dit in een advies over het lo zen en storten van fosforzuurgips. In de kunstmestindustrie komt bij de produktie van fosforzuur gips, als bijprodukt, jaarlijks onge veer twee miljoen ton fosforzuur gips vrij dat wordt geloosd op de Nieuwe Waterweg. Omdat precieze gegevens over de samenstelling ontbreken is de commissie uitge gaan van de best mogelijke schat tingen. Voor cadmium komt ze daarbij uit op 12 ton per jaar en voor de fosfaten op 22.000 ton. De radioactieve elementen die in het 'afval' zitten zijn lood-210, poloni- um-210 en radium-226. De concentraties radioactiviteit in het Nederlandse kustwater kun nen door de lozing van fosforzuur gips sterk toenemen. Bovendien hopen ze zich op in de bodem. Daar veroorzaken ze een verhoogde stra lingsbelasting voor de in en op de bodem levende organismen. Becij ferd is dat de gemiddelde verho ging van de stralingsbelasting voor mensen, door het eten van vis, schaal- en schelpdieren, minder dan één procent zal zijn. De concentratie in het kustwater blijft volgens de commissie onder de laagste concentratie waarbij schadelijke effecten kunnen wor den verwacht. Maar in het Rijn mondgebied ligt ze wél op een ni veau waarbij zich schadelijke ef fecten zouden kunnen voordoen. Bovendien hoopt cadmium zich op in visserijprodukten. De commis sie berekent voor schelpdieren een gemiddelde verhoging van het cad- miumgehalte njet 30 procent als gevolg van het lozen van gips. Voor iemand die een gemiddelde hoeveelheid visserijprodukten consumeert (6,3 kilo per jaar) bete kent dat een extra 'cadmiuminna- me' van 0,4 procent. Die verhoging kan tien keer zo groot zijn voor die extreme hoeveelheden schelpdieren nuttigen. Vrijgesproken ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 53-ja- rige gynaecoloog uit Tiel vrijge sproken van dood door schuld. De arts zou tijdens een spoedbevalling in het Tielse ziekenhuis Rivieren land een aantal beoordelingsfou ten hebben gemaakt en tijdens de bevalling onzorgvuldig zijn opge treden, zodat het kind uiteindelijk dood ter wereld kwam. De officier van justitie had tegen de gynaecoloog een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van acht maanden en een ontzegging uit zijn beroep voor tien jaar geëist. In april van dit jaar gelastte de Ka mer een onderzoek, omdat in de batten niet duidelijk was geworden waarom de produktie van de nieu we pas aan de firma KEP in Barne- veld was gegund. Gerenommeerde bedrijven, zoals de Staatsuitgeverij en de de bankbiljettendrukker Joh. Enschedé, waren door de toenmalige staatssecretaris van buitenlandse zaken, de huidige mi nister van defensie Van Eekelen, gepasseerd. De Kamer heeft grote twijfels of KEP wel in staat in een fraudebe stendig paspoort te produceren. Bovendien wenste de Kamer on derzoek naar de prijs van de nieu we pas, die volgens toezeggingen aan het parlement niet veel zou af wijken van die van het huidige do cument. Onlangs maakte het mi nisterie bekend dat het nieuwe paspoort meer dan honderd gulden gaat kosten. Dat is aanmerkelijk meer dan tot nu toe was aangeno- De Rekenkamer zou het onder zoek in oktober afronden, maar dat is niet gelukt. Het rapport, zo'n 130 pagina's dik, is vorige week in con cept gereed gekomen en voor com mentaar gezonden aan de staatsse cretarissen Van der Linden (bui tenlandse zaken) en De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken). Zij zullen hun opmerkingen nog deze week aan de Rekenkamer sturen. Half december kan het rapport aan de Tweede Kamer worden aange boden. D66-woordvoerder Kohnstamm vindt dat over het rapport moet worden gedebatteerd, voordat de nieuwe pas wordt ingevoerd. Ook de PvdA'er De Visser, die al enkele keren tevergeefs heeft gepleit voor een parlementaire enquete, deelt die mening. Ook de VVD is bereid voor deze kwestie terug te keren van vakantie. Volgende week dinsdag debat teert de Tweede Kamer over een brief van de twee staatssecretaris sen, waarin de huidige stand van zaken wordt weergegeven. Nu die brief door het gereedkomen van het onderzoek van de Rekenkamer is achterhaald, heeft D66 geen be hoefte meer aan dat debat. Homo-monument DEN HAAG (GPD) - Na Amster dam krijgt ook Den Haag een ho mo-monument. Het zal een inter nationaal gedenkteken worden, waarvoor 125.000 gulden wordt uit getrokken en dat in 1989 zal wor den onthuld: De plaats waar het monument komt te staan is nog niet bekend. Aanvankelijk was de Koekamp bij het Malieveld als lo- katie aangewezen, maar deze moest vervallen wegens een al vastgestelde andere bestemming. In overleg met de gemeentelijke commissie Beeldende Kunsten zal de Stichting Homomonument op drachten geven voor het maken van een aantal schetsontwerpen. Binnenland kort Bergbeklimmer De Haagse alpinist Ronald Naar (32) is er op 24 november in ge slaagd de hoogste berg op Antarcti ca te beklimmen. Naar, die deel uit maakte van een Amerikaans-Cana- dese poolexpeditie, was daarmee de tweede Europeaan die de top van de 5.140 meter hoge Mount Vinson bereikte, die pas in 1957 werd ontdekt en sinds 1967 acht keer beklommen is. Naar heeft dit gisteren telefonisch meegedeeld vanuit Santiago. Hij komt morgen terug in Nederland. Gered uit schip Duikers van de bedrijfsbrand weer van Péchiney en de regionale brandweer in Vlissingen hebben gisteren een wonderbaarlijke red ding verricht in de haven van Vlis singen door een man te bevrijden uit een luchtbel in een omgeslagen binnenvaartschip. Het schip sloeg tijdens het laden van slakken plot seling om. De machinist zat opge sloten in de machinekamer van het schip, met zijn hoofd in een lucht bel. Duikers wisten de man te be reiken, hem een duiktoestel om te doen en hem zo levend naar boven te halen. Oplichter Een 35-jarige man uit het Bel gisch-Limburgse Genk is gisteren door de rijkspolitie van Valken burg aangehouden op verdenking van omvangrijke oplichterij. Via advertenties in diverse Nederland se bladen zocht hij contact met be drijven en particulieren. Hij wend de voor goedkoop goederen, onder meer kleding en apparaten te kun nen inkopen via zijn bv's genaamd Proces Limited, Post Rider en Mul- ti-Pron-Recycling om ze dan aan zijn klanten door te verkopen. Zij moesten hem wel voorschotten ge ven. De klanten zagen van.hun geld evenwel niets terug en evenmin kregen zij goederen geleverd. Aids-hulp "Van de eerste aids-patiënt met wie ik in mijn praktijk te maken kreeg heb ik heel veel geleerd. Ik wist toen nog helemaal niets, maar die patiënt was gelukkig erg goed op de hoogte. Hij heeft later nog meer artsen geholpen". Een ont boezeming van een huisarts in het introductieprogramma voor de cursus Aids van Teleac dat gisteren aan de pers werd gepresenteerd. Volgens K. Rodenburg van het projectteam van Teleac is er bij veel hulpverleners behoefte aan een informatiecursus.. "Aan globa le gegevens over de ziekte is geen gebrek, maar aan praktische, gede tailleerde informatie ontbreekt het veelal nog". Leeftij dssticker op videobanden DEN HAAG (GPD) - Video- banden die in de videotheek worden gehuurd, zullen voor taan worden voorzien van stic kers waarop staat vermeld voor welke leeftijdsgroep de film ge schikt is: voor alle leeftijden, 12 jaar en ouder of 16 jaar en ou der. Eenzelfde systeem dus als de bioscopen hanteren. Op de ze manier wil de videobranche voorkomen dat niet voor kinde rogen geschikte films ongewild toch in de huiskamer worden afgedraaid. De groei van het aantal video theken de laatste jaren heeft de behoefte aan een systeem van videokeuring sterk vergroot. Vooral het aanbod van geweld dadige en pornografische films heeft de roep om een betere be scherming van kinderen ver sterkt. Bij de videokeuring, die door videobranche zelf wordt ge daan, wordt vooral gelet op ge weld, pornografie en de mate waarin drugs aan bod komen. Naast de leeftijdsindeling zul len videotheken beter worden ingedeeld, zodat duidelijker wordt wat voor film men heeft gehuurd. RIJSWIJK - Terwijl de verdachte van het gooien van een tennisbalhom tijdens Nederland-Cyprus gisteren vrij kwam, stelde minister Korthals Altes geheel links op de foto) zich op de hoogte van het technisch onderzoek naar de bom. Op het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk kreeg hij uitleg over een aantal proefnemingen. (foto anp> ROTTERDAM (ANP) - De 21-jarige inwoner van Oss, die tijdens de voet balwedstrijd Nederland-Cyprus een zelfgemaakte bom op het veld gooi de, is vrijgelaten. De raadkamer van de Rotterdamse rechtbank vindt het niet nodig dat de voorlopige hechtenis wordt verlengd. De man heeft, sinds hij op 28 oktober in het Feyenoord-stadion werd aangehouden, in voorlopige hechtenis gezeten. In die tijd heeft een on derzoek plaatsgevonden naar de persoon van de verdachte. De man wordt beschuldigd van het teweeg brengen van een ontploffing waarbij levensgevaar te duchten was en subsidiair van poging tot doodslag. In de tweede plaats wordt hem het vervaardigen van de bom krachtens de vuurwapenwet ten laste gelegd. Het is volgens de persofficier nog niet be kend wanneer de man voor de rechtbank moet verschijnen. In het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk hebben experts zich be ziggehouden met de beruchte ten- nisbalbom. Van boven naar bene den: het vuurwerk waarmee de ten nisbal was gevuld, restanten ont plofte proefballen, en twee over blijfselen van de voetbalbom zelf onder glas. (foto and DEN HAAG (ANP) - De staatsse cretarissen Dees (volksgezond heid) en Evenhuis (economische zaken) zullen op zeer korte termijn de organisaties van geneesmidde lenfabrikanten (Nefarma) en zie kenfondsen (VNZ) uitnodigen voor overleg over een plan voor kostenbeheersing in de genees middelensector. De bewindslieden zijn daar giste ren min of meer toe gedwongen tij dens een mondeling overleg met de vaste kamercommissie voor volksgezondheid over de al goed gekeurde nieuwe apothekerstarie ven en het ijkprijzenplan dat de re gering in de loop van 1988 wil door voeren. Daarbij kwam ook het al ternatieve plan van Nefarma en de VNZ aan de orde. Dat heeft de steun gekregen van de grote meer derheid van de Ziekenfondsraad, terwijl dezelfde raad ijkprijzen (waarbij de ziekenfondsverzekerde het verschil met een duurder mid del zelf moet bijbetalen) unaniem heeft afgewezen. Dees en Evenhuis bleven er gis teren bij dat hun plannen in 1990 blijvend een ombuiging van ruim 600 miljoen zullen opleveren (100 miljoen via de apothekerstarieven en 535 miljoen door de ijkprijzen), terwijl volgens hun berekeningen het alternatieve plan niet 460 mil joen opbrengt zoals VNZ en Nefar ma zeggen, maar slechts 180 mil joen. Lansink (CDA) noemde dit een welles-nietes-spelletje en vond, evenals de andere kamerleden, dat de bewindslieden deze kwestie eerst maar eens met de opstellers van het alternatieve plan moeten uitvechten. Dat zal dan wel moeten gebeuren voordat op 15 december de behandeling begint van de be groting volksgezondheid. Dees en Evenhuis stemden er uiteindelijk mee in, hoewel ze dui delijk maakten er weinig heil in te zien. Evenhuis zei zelfs dat het al ternatieve plan eerst van tafel moet omdat het in strijd is met de con- currentiebepalingen, ook de Eu ropese, zodat het geen zin zou heb ben er afspraken over te maken. De ijkprijzen voldoen volgens hem wel aan de Nederlandse en Europe se mededingingsregels. LEEUWARDEN (GPD) - "Als je het vliegersbestand ziet afkalven tot de helft van hetgeen je eigenlijk nodig hebt, dan is dat niet best voor de inzet van Nederlandse vliegtui gen als gevechtswapen. Zeker niet als je daarbij bedenkt dat de ach terblijvende piloten voor een groot deel uit jongeren gaat bestaan. Je\ mist dan enorm veel ervaring". In de woorden van J. B. Spiege- lenberg, generaal-majoor b.d. van de Koninklijke Luchtmacht en voorzitter van Nederlandse Officie ren Vereniging, klinkt duidelijk de nodige ongerustheid door over het aankondigde vertrek van tientallen F-16-piloten. Om problemen bij een massale uittocht te voorkomen zijn er vol gens Spiegelenberg tussen Defen sie en de KLM afspraken gemaakt over de mate waarin luchtmachtpi loten naar deze maatschappij kun nen doorstromen. De afspraken gelden echter niet voor Transavia en Martin Air en buitenlandse maatschappijen. Daar kan ieder een na het beëindigen van het con tract heen. Niettemin wordt de komst tussen defensie en KLM door F-16-piloten als een hinder paal gezien. Met name vanwege de daarin gestelde voorwaarden. Vol gens een F-16-piloot zou de KLM geen militaire vliegers in dienst ne men die ouder zijn dan 31 jaar en minder dan 500 vlieguren op een meermotorig vliegtuig hebben ge maakt. Veel piloten, die specifiek voor de zeer geavanceerde eenmo- torige F-16 zijn opgeleid en dus niet aan dat vereiste aantal vlieguren op een meermotorig toestel toeko men, voelen zich door die overeen komst benadeeld. Dat gevoel wordt nog versterkt als ze kijken naar hun collega's, die op een tweemotorige F-5 vliegen. Voor deze F-5-vliegers, die in feite op een kwalitatief minder toestel zitten en lang niet onder zulke ex treme omstandigheden hebben ge vlogen als F-16-piloten, vormt de overeenkomst met de KLM geen belemmering om te solliciteren. Zij worden tot 35 jaar zonder proble men aangenomen. DEN HAAG (ANP) - Voorzitter J. Bastiaansen van de Unie van Her stellingsoorden ziet het besluit van de Raad van State om de herstel lingsoorden nog niet te sluiten als een extra steuntje in de rug van de oorden. Volgens Bastiaansen komt het er in feite op neer dat staatsse cretaris Dees is teruggefloten en de besluitvorming in de Tweede Ka mer moet afwachten. De Raad van State heeft het be sluit van de staatssecretaris om de negentien herstellingsoorden in het hele land te sluiten op formele gronden geschorst. De Raad vindt dat de staatssecretaris eerst nog aan belanghebbenden een tweede bezwarenronde moet gunnen. Zo lang daar niet in is beslist moeten de tehuizen openblijven. Alle ne gentien herstellingsoorden waren tegen het besluit van Dees in be roep gegaan bij de Raad van State. Overigens vertrouwt Bastiaan sen er op dat Dees zijn sluitings plannen voor een belangrijk deel zal inslikken. Op 22 december komt de kwestie weer in de Twee de Kamer aan de orde en de Unie- voorzitter gaat er van uit dat Dees zich zal neerleggen bij een vermoe delijk kamerbrede motie om 12 van de 19 herstellingsoorden te redden. Dees heeft het aannemen van die motie ontraden maar Bastiaansen verwacht dat de staatssecretaris uiteindelijk toch overstag zal gaan en de motie zal uitvoeren. De door de WD ingediende mo tie komt er op neer dat van de 26 miljoen gulden die sluiting van de herstellingsoorden jaarlijks zou opleveren 16 miljoen zou worden geschrapt. Die 16 miljoen zou moe ten worden opgebracht via eigen bijdragen (2 miljoen), door de alge mene psychiatrie (10 miljoen) en door de Riagg's. De Kamer vindt dat de herstel lingsoorden een onmisbare scha- in de hulpverlening die met psychische problemen worstelen. In de tehui zen vinden als regel mensen soe laas die bij voorbeeld ten gevolge van problemen thuis tijdelijk (psy- Diplomatenvrouw op Jamaica vennoord KINGSTON (AP) - De 34-jarige echtgenote van de adjunct-secreta ris van de Nederlandse ambassade in Jamaica is gisteren door twee in brekers in haar woning in Kings ton vermoord. De vrouw werd door de twee inbrekers overmeesterd nadat ze haar twee kinderen naar school had gebracht. Toen ze poog de te vluchten werd zij met messte ken om het leven gebracht. De huisbediende die door de inbre kers werd gekneveld, maar onge deerd bleef, lichtte de politie in over de moord. De daders zijn spoorloos. De po litie heeft een grootscheepse op sporing van de daders op touw ge zet en de bevolking daarbij om me dewerking gevraagd. chische) opvang nodig hebben en er een paar maanden op verhaal kunnen komen. Het gaat daarbij om gevallen die te zwaar zijn voor behandeling bij de Riagg's (een soort eerste opvang voor mensen met psychiatrische problemen) maar die in een psychiatrische zie kenhuis evenmin thuis horen. Bastiaansen vreest dat totale sluiting van alle herstellingsoor den tot gevolg zou hebben dat de cliënten uiteindelijk belanden in psychiatrische ziekenhuizen. Niet alleen horen ze daar niet thuis, bo vendien is WVC dan per saldo waarschijnlijk veel duurder uit om dat behandeling in een psychia trisch ziekenhuis veel kostbaarder is dan in een herstellingsoord. Architect overweegt schadeclaim DEN HAAG (GPD) - De Rotter damse architect Rem Koolhaas is woedend op de Rijksgebouwen dienst, omdat hij zijn plan voor de uitbreiding en renovatie van het Arnhemse huis van bewaring De Koepel (een project van 20 miljoen gulden) niet mag uitvoeren. Kool haas dreigt de burgerrechter in te schakelen en miljoenen guldens schadevergoeding te vragen. Deze week werd bekend dat de Rijksgebouwendienst het ministe rie van justitie heeft voorgesteld De Koepel in Arnhem niet te reno veren, maar in plaats daarvan nieuwbouw te plegen aan de Ir. Molsweg in Arnhem- Zuid. Kool haas wil nu eerst nog langs politie ke weg proberen de opdracht defi nitief binnen te halen. Daarvoor belde hij met Aad Kosto (PvdA- Tweede-Kamerlid). Kosto heeft in middels de bewindslieden van jus titie om opheldering gevraagd. Een woordvoerder van de Rijks gebouwendienst: "De dagen van De Koepel zijn geteld, neemt u dat maar gerust van mij aan. Of er zou den echt gekke dingen moeten ge beuren. Justitie en wij verkiezen nieuwbouw boven renovatie want dat betekent meer cellen in een kortere bouwtijd voor minder geld". "Dat Koolhaas nu niet blij is kan ik wel begrijpen. Op dit moment heb ik er geen weerwoord op, ook niet op een mogelijke eis tot scha devergoeding", aldus de woord voerder. Koolhaas is architect geweest bij vele miljoenenprojecten in het land. Het ontwerp voor het onlangs in Den Haag geopende Dansthea ter (kosten: 15 miljoen gulden) is van zijn hand. Hij was eerder ook betrokken bij zeer forse woning bouwprojecten in Amsterdam en Groningen. Dit jaar viel hij af in de race om het ontwerp voor het nieu we stadhuis in Den Haag. Veel F-16-piloten voelen zich benadeeld ten opzichte van hun collega's op de F-5 Vandaar dat in de kring van F-16- vliegers de afspraak met de KLM als oneerlijk wordt ervaren. Het geeft sommige F-16-vliegers aan leiding de nodige vraagtekens te zetten bij de kwaliteit van de nieu we aanwas van het KLM-vliegers- bestand. Volgens Spiegelenberg echter wordt er in leeftijd door de KLM geen verschil gemaakt tussen die F-16- en F-5-vliegers. "Die is voor iedereen 35 jaar". Het voorstel van staatssecretaris Hoekzema (defensie) om een extra premie in te stellen van f 25.000 bruto voor elk vliegjaar dat een pi loot (zowel KW'ers als beroeps) bijtekent, stuitte op te veel weer stand. Afgezien van het feit dat er netto niet zo veel van dat bedrag zou overblijven, was voorgesteld om naast de reeds bestaande toe slagen voor elk dienstjaar ook de vliegurentoeslagen drastisch te verhogen. Spiegelenberg: "Dat was een veel betere suggestie. Want daar mee honoreer je het hele vliegers- korps op een betere wijze dan nu het geval is. Wij denken dan ook dat je daarmee meer vliegers in huis houdt", aldus Spiegelenberg. Ter informatie voegt hij er aan toe dat de hoogste vliegtoelage voor een F-16-piloot op dit moment op zo'n 1900 gulden bruto per maand ligt. Spiegelenberg ziet de nabije toe komst voor militaire vliegerij som ber in. Als voorbeeld noemt hij de Noorse luchtmacht, die door een enorm pilotentekort hele squa drons in de schuur heeft moeten zetten. Ook andere Europese lan den zouden, zij het in mindere ma te, met uittochtproblemen van mi litaire vliegers naar burgermaat schappijen kampen. "Gelet op de investering van twee tot drie mil joen in de opleiding van een piloot en in de F-16's zelf (25 miljoen per stuk) moet je er als overheid toch voor zorgen dat de opgelegde ta ken ook kunnen worden uitge voerd". EINDHOVEN (ANP) - De 25-jarige Eindhovenaar Rob van Dijk is ak koord gegaan met een financiële regeling ter compensatie van de blijvende verlamming na een fataal verlopen operatie in 1980 in het Eindhovense Catharinazieken- huis. Tijdens de operatie werd zon der dat daarvoor toestemming was gevraagd een bewakingsmethode toegepast met een volgens de fami lie Van Dijk experimenteel karak ter. Dat gebeurde in het kader van een promotieonderzoek van de aan het ziekenhuis verbonden neur- loog J.Berendes. Diens promotie moest een klein halfjaar worden uitgesteld toen be kend werd dat hij de fatale operatie niet had vermeld in het proef schrift. De inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Bra bant weigerde destijds een klacht in te dienen bij het tuchtcollege, omdat daarmee het algemeen be lang niet zou zijn gediend. De Na tionale Ombudsman heeft de in specteur daarvoor inmiddels op de vingers getikt. Rob van Dijk en zijn vader dienden vervolgens zelf klachten in tegen de neuroloog, de chirurg en de twee anesthesisten die bij de operatie waren betrok ken. ADVERTENTIE Consommé double Dubbel getrokken runderbouillon met kruiden. Filet de pore Normand Gegrilde varkenshaas met een lichte kerrie-appel- Bavarois au chocolat, sauce crème vanille Chocolade compositie met vanillesaus. 39,00 Rapenburg 97, tel. 071 -122176, Leiden, dagelijks geopend v.a. 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3