Keurslijf Roemenië te strak Reportage Bewind Ceausescu begint barsten te vertonen Lekker Dier' bindt strijd aan met de handel in embryo's Aalbers: stilte rond Samen op weg' positief PAGINA 2 DONDERDAG 3 DECEMBER 1987 UTRECHT - De stichting Lek ker Dier heeft deze week de strijd aangebonden met de han del in embryo's van koeien. "To taal onzinnig, het dient in feite geen enkel doel", aldus woord voerder Paul Schaap. "Het zijn praktijken die ook nog eens op zeer grote ethische bezwaren stuiten. Van het manipuleren met embryo's is het nog maar een uiterst kleine stap naar ge nen-manipulatie". door Arnoud Comelissen Het was de roep om een steeds hogere productie per koe die we tenschappers van de bio-indus- trie op de weg bracht van em bryo-transplantatie. Met deze techniek is het mogelijk om met behulp van een top-stier en een top-koe tientallen nakomelingen met de zelfde uitstekende eigen schappen als bijvoorbeeld een hoge melkproductie, te maken. "Een hele enge en uiterst gevaar lijke ontwikkeling", meent Paul Schaap. Tot voor kort was alleen de stier de uitverkorene om voor een schier eindeloze hoeveelheid nakomelingen te zorgen. Zelfs na de dood van zo'n top-stier wer den koeien geïnsemineerd met in diepvriezers bewaard sperma. Het fokken van kwalitatief nog betere kalveren was sterk afhan kelijk van het aanbod van koeien met de gewenste eigenschappen. Superovulatie De oplossing werd gevonden in het stimuleren van een super ovulatie bij zo'n ster-koe. Fok kers forceren met behulp van hormooninjecties bij de koe een eisprong met wel 10 tot 30 eitjes in plaats van het normale ene ei tje, die alle die uitstekende ei genschappen van de koe in zich hebben. Pikante bijzonderheid: 'de voor de super-ovulatie beno digde hormonen worden gepro duceerd door drachtige merries. In Nederland bestaan momen teel onbgeveer 8 bedrijven, waar tientallen tot honderden drachti ge ponies staan. Twee keer per week wordt hen 2 tot 5 liter bloed afgenomen, waaruit het zoge naamde PMSG-hormoon wordt gewonnen. De super-eitjes worden vervol gens in een laboratorium be vrucht met het sperma van zo'n bovenste beste stier en vervol gens ingeplant bij een draagmoe derkoe, die zelf minder getalen teerd is dan de biologische ou ders van het kalfje-in-wording. Meer en meer worden op veevei- lingen naast de nadrukkelijk aanwezige runderen deze embry o's door fokkers aangeboden. Zij het dan dat de enkele cellen gro te kalveren niet te zien zijn, maar uitsluitend met hun prima eigen- schappen en hun voorgeslacht in de catalogus vermeld staan. De dieren, in dat stadium nog maar enkele cellen groot, gaan van de hand voor ongelooflijk hoge be dragen. Een duizendje of twee, drie is in deze handel eerder re gel dan uitzondering. "Wij zijn er enorm op tegen dat er zo aan die koeien gefrunnikt wordt", aldus Paul Schaap. "We zijn er op tegen dat nu ook al em bryo's handelswaar zijn gewor den, te meer nu de weg open ligt naar allerlei andere enge dingen. In laboratoria wordt al geëxperi menteerd met het splitsen van embryo's. De laatste stap is het genetisch ingrijpen. Dan is het hek echt van de dam. Er zijn nu al varkens die een gen (een eiwit- streng waarin erfelijke gegevens zijn opgeslagen) ingeplant heb ben gekregen, waardoor ze veel meer groeihormonen gaan pro duceren en dus aanmerkelijk groter worden dan hun soortge noten. Er bestaat al een schaap dat twee keer zo groot is als nor maal. Er worden zelfs menselijke genen bij dieren ingeplant. Hoe lang duurt het nog voordat het ongekeerde gaat plaats heb ben"? Nut Schaap zegt begrip te hebben voor de drang naar betere pro ductiemethoden, ook binnen de agrarische sector. "De handel in embryo's en de transplantatie daarvan zou misschien een goe de ontwikkeling zijn, als er een maatschappelijk nut aan kleef de. Dat is echter niet het geval. Het is helemaal niet waar dat door de opgelegde melkquota en de superheffing er een nog grote re behoefte is gekomen aan koei en die in plaats van 6000 kilo, maar liefst 10.000 kilo melk per jaar zouden produceren. Ik vrees dat er een groei ontstaat naar een paar zeer kapitaalkrachtige be drijven die alle melkquota naar zich toe trekken en daarmee de werkgelegenheid in de melkvee houderij in gevaar brengen. Ei genlijk zou het een taak van de boerenorganisatie moeten zijn om daar tegen te protesteren", al dus Schaap. Volgens 'Lekker Dier' kleven er veel bezwaren aan de superse lectie door embryo-transplanta tie. Schaap: "Het is in de fokkers wereld bekend dat bij selectie naar betere eigenschappen altijd negatieve eigenschappen mee- geselecteerd worden. Kijk maar eens naar de huisdieren. Juist die doorgefokte rassen zijn zwak en vaak ziek. Dat is ook al bij koeien te zien. 'Lekker Dier' hoopt door mid del van acties een maatschappe lijke discussie over het handelen in embryo's en het experimente ren met genen los te weken. Een discussie die in de Verenigde Staten al geruime tijd gaande is. Daar begint het grote publiek kritische vragen te stellen aan wetenschappers die inmiddels al patenten hebben aangevraagd op door hen 'ontwikkelde' die ren. Schaap: "Er is geen enkele instantie die controleert wat er door wetenschappers wordt ge ëxperimenteerd. Twee actievoerders van 'Lekker Dier' tonen tijdens een demonstra tieve 'veiling' in Zwolle een embryo op sterk water. <roto and Ceausescu's vrouw Elena en zijn zoon Nicu zijn de oogappels van de partijleider. Mevrouw Ceausescu speelt in partij en regering een vooraanstaande rol en zij treedt re gelmatig op als plaatsvervanger voor haar echtgenoot. De 37-jarige Nicu, tot voor kort secretaris van de communistische jeugd en mi nister, lijkt met zijn recente benoe ming tot partijleider van het dis trict Sibiu te worden klaarge stoomd om de scepter van zijn va der over te nemen. Gezien de slech te gezondheidstoestand van de 68- jarige Ceausescu, zou Roemenië er nog voor Noordkorea in kunnen slagen een communistische dynas tie te vestigen, een ontwikkeling die volledig past in de potsierlijke persoonsverering die rond Ceause scu is ontstaan. Favoriet Het Westen heeft lange tijd nau welijks nota genomen van de bin nenlandse repressie van het regime van Ceausescu. De Verenigde Sta ten en West-Europa hielden Buka- rest, kennelijk uit opportunisti sche motieven, jarenlang de hand boven het hoofd. Het land dat in het communistische blok steeds een afwijkend geluid liet horen op het gebied van defensie en buiten landse politiek werd alleen daarom al gekoesterd als favoriete handels- en gesprekspartner. Juliana Geran Pilon, een Roe meense die in 1962*het land verliet en nu stafmedewerker is van de Amerikaanse Heritage Founda tion, schreef enkele jaren geleden: „De Amerikaanse bezorgdheid over de mensenrechten moet wor den uitgebreid tot Roemenie. Het regime van Ceausescu is een van de meest repressieve ter wereld. Toch blijft Roemenië profiteren van een speciale en zeer grootmoe dige behandeling door de VS". Ook de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Bukarest David Funderburk klaagde over de op stelling van zijn eigen land. Tever- (ap) geels, want het State Department wenste uit politieke overwegingen goede betrekkingen met Roeme nië. Pas in juni van dit jaar ging de Senaat tot actie over. De status van meest-begunstigde natie (MFN) van Roemenië werd voor de duur van een half jaar opgeschort in ver band met de situatie van de men senrechten. Deze „vijandigde daad" en „inmenging in de binnen landse aangelegenheden", zoals Roemenië reageerde, wordt welis waar na die periode automatisch teruggedraaid, maar moet toch als een ernstige waarschuwing wor den opgevat. In Moskou zal het falende econo mische beleid in Roemenië, en het wispelturige gedrag van de partijl eider, ook niet met veel vreugde worden bekeken. Het feit dat Roe menië als laatste lidstaat van het Warschaupact door partijleider Mi- chail Gorbatsjov werd bezocht, zou een vingerwijzing kunnen zijn. Een deel van Ceausescu's aanvankelij ke populariteit onder de Roemeen se bevolking vloeide trouwens voort uit zijn sterk nationalistische en onafhankelijke instelling, die te gelijkertijd anti-Russisch was. „Wij staan dan wel in de rij voor het brood, maar het is tenminste ons eigen brood", zo konden Roeme nen in het verleden nog worden af gescheept. De situatie is veranderd. Buka rest moest bijvoorbeeld met han gende pootjes bij Moskou aanklop pen met het verzoek om de leve ring van olie. De Sovjets hebben aan dat verzoek voldaan, zij het te gen wereldmarktprijzen. Verder is de bilaterale handel de afgelopen paar jaar sterk toegenomen. Buka rest heeft zich in zijn economische misère meer op de Sovjetunie ge richt. Maar aan alles hangt een prijskaartje: het lijkt erop dat Ceausescu voortaan zijn afwijken de geluiden in het Warschaupact en over zijn eigen onafhankelijk heid moet temperen. De rellen in de Roemeense indus triestad Brasov van half november maken duidelijk dat het autocrati sche bewind van partijleider en president Nicolea Ceausescu bar sten begint te vertonen. De Roeme nen lijken niet langer gedwee plaats te willen nemen op het offer blok van de „Conducatore" (Lei der). door Othon Zimmerman, ANP De keiharde bezuinigingspoli- tiek heeft de buitenlandse schuld weliswaar in ijltempo omlaag ge bracht, zelfs lager dan door econo men wenselijk wordt geacht, maar de bijverschijnselen zijn rampzalig te noemen: een onmenselijk leven speil, rantsoenering en voedselte korten, energieschaarste. Tot nog toe hebben de autoriteiten die da lende levensstandaard voor lief ge nomen en dit jaar zijn zelfs nieuwe maatregelen genomen die het le ven van de gewone burger nog ondraaglijker maken. De botsing tussen woedende ar beiders en politie in Brasov dreig de uit te lopen op een ware volks opstand. Twee agenten kwamen in het geweld om het leven - één van hen werd naar verluidt de keel af gesneden - en enkele gebouwen werden geplunderd. De vlam sloeg in de pan toen de werknemers van de vrachtwagenfabriek „Steagul Rosu" van partijfunctionarissen te horen kregen dat de produktiecij- fers niet waren behaald, en dat de loonzakjes dus opnieuw magerder dan normaal zouden uitvallen. De situatie onder de arbeiders was al gespannen, omdat de autoriteiten kort daarvoor extreme energiebe- perkende maatregelen hadden af gekondigd. een kil vooruitzicht voor de bevolking die de vorige winter al kleumend had doorge bracht. De uitbarsting heeft de druk niet van de ketel gehaald. Een West- duitse journalist meldde dat een week later ettelijke duizenden stu denten in Brasov een solidariteits- betoging hebben gehouden Net als de arbeiders eisten de studen ten betere levensomstandigheden en het vertrek van Ceausescu. De politie maakte gebruik van traan gas en de veiligheidsdienst, de Se- curitate, arresteerde honderden demonstranten. Schrik De schrik zit er wel in bij de Roe meense autoriteiten, hetgeen on der andere valt op te maken uit het opschorten van een nationale con ferentie van de Roemeense com munistische partij (PCR). De con ferentie moet beter worden voor bereid, zo heette het. Tevens is be kendgemaakt dat leden van het partijcomité en de directie van Steagul Rosu zijn ontslagen. Maar opmerkelijker waren de uitlatin gen van een vooraanstaand partij lid en oud-ambassadeur in de Vere nigde Staten, Silviu Brucan, die in een vraaggesprek over een „crisis" in de communistische partij sprak, die kan leiden tot „repressie op grote schaal". Als dat gebeurt zal Roemenië nog verder geïsoleerd raken, niet alleen van het Westen, maar ook van het Oostblok, luidde zijn verbluffende reactie. De keuze is nu repressie of toegeven aan de legitieme verlangens van de arbei ders, aldus Brucan, in een voor Roemeense begrippen ongekend kritisch betoog. Het was niet voor het eerst dat de arbeiders massaal hun ongenoegen over het levenspeil uitten. Al in 1977, toen de situatie minder nij pend was, legden in de Jiu-vallei 35.000 mijnwerkers het werk neer uit protest tegen de arbeidsom standigheden. De staking moest met behulp van het leger worden gebroken. Om de rust in het gebied te herstellen werden 4000 mijnwer Nicolae en Elena Ceausescu regeren Roemenië met harde hand. kers overgeplaatst naar andere de len van het land. Ook tijdens de af gelopen winter zijn in verband met de rantoenering van brood en ener gieschaarste verscheidene stakin gen en ongeregeldheden gemeld, vooral uit Transsylvanië, waar een grote Hongaarse minderheid leeft. De kern van de onvrede en de huidige problemen ligt bij het ei genzinnige streven van Ceausescu ten koste van alles binnen enkele jaren de buitenlandse schuld volle dig af te lossen. Ceausescu is ken nelijk geschrokken van de negatie ve economische en politieke gevol gen die Polen ondervindt door zijn enorme buitenlandse schuld. Sinds 1981 is Roemenië erin ge slaagd de buitenlandse schuld te halveren tot 5,5 miljard dollar. De import is sterk aan banden gelegd en de export krijgt de hoog ste prioriteit. De koerswijziging was volgens veel economen veel te radicaal, en is op den duur zelfs contraproduktief. De beperkte im port, vooral van moderne kapitaal goederen, is volgens waarnemers funest voor de toekomst van de Roemeense industrie, terwijl de nadruk op de export, waaronder ook levensmiddelen, de schaars ge voede burger een doorn in het oog is. Dit jaar werd bekend dat, on danks de mobilisering van alle krachten, de export vorig jaar met elf procent is gedaald. Sommige Roemenië-deskundi- gen spreken in verband met het ge dwongen onbetaald overwerken, het verbod op het veranderen van een baan, voedselrantsoenering, politieke repressie en de enorme druk van bovenaf, zelfs van de „nieuwe horigheid" in Roemenië. En velen vragen zich daarbij af wanneer voor de bevolking de pijn grens is bereikt. Pamfletten Hoewel dit voorjaar in Bukarest voor het eerst politieke pamfletten opdoken, waarin tot een „opstand" tegen het regime werd opgeroepen, lijkt de invloed van een onder grondse beweging of van dissiden ten marginaal. Zij kunnen hun ideeën nauwelijks openbaar ma ken, bijvoorbeeld omdat alle type machines zijn geregistreerd bij de Securitate Dit jaar is bovendien een oud decreet van stal gehaald dat de bevolking verplicht ge sprekken met buitenlanders aan de autoriteiten te melden. Pamfletten- met de tekst „Weg met de dictatuur van Ceausescu" en „Wij wilien brood en melk voor onze kinde ren" lijken dan ook eerder uitingen van vertwijfeling van individuen. Enkele waarnemers wijzen op de gedweeë volksaard van de Roeme nen: „een boom die buigt, t barst tenminste niet". Op het politieke vlak is het te genspel dat Ceausescu krijgt nihil. Zijn positie lijkt vooralsnog onaan tastbaar, vooral omdat hij in de 22 jaar dat hij aan de macht is een groot aantal familieleden, en een klein groepje vertrouwelingen, zorgvuldig op strategische posities heeft geplaatst. Tegelijkertijd wor den hoge ambtenaren en ministers met de regelmaat van de klok in een andere functie benoemd of op een zijspoor gezet, zodat niemand de kans krijgt een eigen machtsba-- sis op te bouwen. De rol van het leger is niet duide lijk. Geruchten doen de ronde dat het leger in 1983 betrokken is ge weest bij een poging tot een staats greep of een moordaanslag op Ceausescu. Een bevestiging hier voor is nooit gekregen. Wel is het aannemelijk dat enkele propagan distische maatregelen van de par tijleider, zoals eenzijdige beper king van manschappen en oorlogs- materieel, en een verlaging van het defensiebudget, in de legertop niet met enthousiasme zijn ontvangen. Bovendien zou de defensiestaf on gelukkig zijn met de manier waar op het leger voortdurend wordt in gezet als extra kracht in de econo mie. Er zijn op het ogenblik onge veer 250 hervormde gemeenten of wijkgemeenten die zó breed met een gereformeerde kerk of wijk samenwerken, dat er feite lijk sprake is van een federatie, ongeacht of die nu officieel gere gistreerd is of niet. Dat deelt se cretaris ds. B. J. Aalbers van de landelijke raad voor 'Samen op weg' vandaag mee in het blad 'Evangelisch Commentaar'. De stilte die zich soms voor doet in het proces van samen gaan van hervormd en gerefor meerd waardeert Aalbers posi tief. "Het is de stilte van het in eenvoud doorwerken aan wat de hand vindt om te doen". Toch gaat op allerlei niveaus de sa menwerking gestaag door. "Je kunt altijd wel roepen dat er nog te weinig gebeurt, maar wat er wél gaande is, is veel". Ook in ge meenten waar men nog maar een deel van het werk samendoet, is voortgang. Het treft Aalbers telkens, voor hoe moeilijke beslissingen ker keraden en gemeenten soms staan. Binnen een dag of tien gaf hij op drie verschillende plaatsen advies over een samenwerkings- situatie die werd belast door het probleem dat óf het hervormde óf het gereformeerde kerkge bouw dicht zou moeten, omdat men door inkrimping van de ge meenten zich samen best kan redden met één gebouw. "Maar rond beide kerken leven emoties. En soms is de keuze ho peloos. Het ene gebouw is voor zien van een uitstekende kerk- zaal met goede akoestiek en een prima orgel, maar het heeft geen bijgebouw, en dat heeft het ande re gebouw nu juist wél, maar daar is de kerkzaal gewoon slecht. Hoe moetje dan kiezen? Ik houd dan natuurlijk wel mijn verhaal dat 'het' niet in de gebou wen zit. Maar toch, 'jouw' kerk zal maar dicht gaan...." Studie Ook op andere niveaus wordt doorgewerkt, landelijk en pro vinciaal. "Er gebeurt veel in stil te". "En verder is er de stilte van de studietijd". Vorig jaar zonden de synodes aan allerlei organen die vooral met de organisatie van de kerken te maken hebben, een schets met suggesties voor toe komstige regelingen. Dé reacties daarop zijn nu bijna binnen. Een werkgroep van de lande lijke raad werkt aan vormen van toekomstige hereniging en be kijkt nu deze reacties. Dat is geen eenvoudig werk. Op tal van pun ten hebben de twee kerken een verschillende organisatie. Aal bers noemt dat een 'stevige kerk- ordelijke klus', "die hier en daar verweven is met de leer aangaan de de kerk". "Het rapport over deze zaken moet dan ook zo goed zijn, dat het naar de kerkeraden en classes kan om erover mee te praten". De bedoeling is, dit stuk in oktober volgend jaar te pre senteren. Maar, zegt Aalbers voorzichtig, "dat is voor zo'n groot werk wel gauw". De secretaris van 'Samen op weg' noemt drie punten waarop het beleid zich in eerste instantie moet richten: 1. het gelijktrek ken van het aantal classes, de grootte van de classes en de ta ken; 2. het maken van een raam werk waarbinnen de hervormde organen van bijstand en de gere formeerde deputaatschappen (synodecommissies) royaal kun nen samenwerken; 3. het maken van een gemeenschappelijk breed moderamen (bestuur) van beide synoden, waaraan de vol tallige synoden veel kunnen de legeren en vanwaaruit leiding aan het proces van 'Samen op weg' kan worden gegeven. Er is natuurlijk nog veel meer dat aandacht vraagt. Aalbers denkt dan aan de groepen in bei de kerken die het moeilijk heb ben met 'Samen op weg', de lu therse deelneming, de vragen rond het kerkelijk belijden en "niet het minst de vragen op ve lerlei terrein waar wij naar het jaar 2000 als gelovigen en als ge meenten mee te maken krijgen". 'Vieze mannen' Het 'ethisch instituut voor normen en waarden Rainbow' in Nijkerk zond namens Sinter klaas een 'ijlgedicht' aan de Ne derlandse regering met de drin gende oproep de kinderporno grafie aan te pakken. In dat ge dicht noemt de Sint winkeliers die porno blijven verkopen 'vie ze mannen die handel drijven'. "Vieze mannen drijven han del, sex en geweld is hun wandel- Ze maken er zelfs films van en brengen ze dan aan de man/Maar hoe het buitenland ook klaagt, voor het gerecht wordt niemand gedaagd/De hoge heren in Den Haag zitten er niet mee in hun maag" Het uit vier coupletten be staande rijm is, vergezeld van een zogenaamd 'ontspannings pakket', verzonden aan alle ka merleden en ministers. De 'schokkende surprise' moet hen "wakker schudden uit hun schijnheiligheid". Het Rainbow-instituut heeft ook een lijst gemaakt van adver teerders in Playboy en Playgirl, met de oproep om bij deze zaken en van deze merken geen pro- dukten te kopen met Sinterklaas en Kerst. Cursussen. Voor het voorjaar van 1988 heeft de afdeling 'Mens in ontwikkeling in de samenle ving' van het instituut 'Kerk en Wereld' in Driebergen cursussen en meerdaagse bijeenkomsten georganiseerd voor homoseksu ele mannen en vrouwen. Sommi ge zijn opgezet in samenwerking met andere organisaties, zoals de stichting 'De Kringen' en het COC. 'Kerk en Wereld' meldde, dat de belangstelling voor deze bij eenkomsten snel groeit. Een uit gebreide folder is beschikbaar: 'Kerk en Wereld', De Horst 7, postbus 9, 3970 AA Driebergen- Rijsenburg, 03438-12241. Zegen over scheiding Een gereformeerd echtpaar heeft in een kerkdienst in Uit- wierde (gemeente Delfzijl) op li turgische wijze gestalte gegeven aan de ontbinding van zijn huwe lijk. In feite werd Gods zegen over de scheiding gevraagd. De dienst werd gehouden in de hervormde kerk van Uitwierde en geleid door de hervormde pre dikant H. van Vliet uit Delfzijl. Volgens ds. Van Vliet hebben de betrokkenen samen met hem de dienst voorbereid. Dat de dienst in deze kerk werd gehouden, had, volgens ds. Van Vliet, te maken met het zeer gevoelige en intieme karakter er van. "En dat kon in het kleine kerkje van Uitwierde goed tot zijn recht komen". Dat een her vormd en niet een gereformeerd predikant de dienst leidde, kwam omdat de gereformeerde dominee op dit ogenblik rust moet houden. Ds. Van Vliet: "Echtscheidin gen komen zo vaak voor. Pasto raal gezien kun je daar niet om heen. Daarom heb ik eraan mee gewerkt. Het is voor iedereen een geweldige ervaring geweest. Moet u zich voorstellen dat twee mensen temidden van de ge meente en voor Gods aangezicht over zoiets intiems als een echt scheiding praten. Het zou overi gens te wensen zijn dat veel meer mensen na een scheiding zo posi tief met elkaar zouden omgaan als dit echtpaar". De gereformeerde predikant in algemene dienst H. Kuyk van het Dienstencentrum in Leus den denkt niet, dat de gebeurte nis in Delfzijl in strijd is met de kerkelijke formulieren. Maar dat er in brede kerkelijke kring een discussie over komt, staat voor hem wel vast. Naast waardering zal er ook verontrusting naar vo ren komen, verwacht hij. Hervormde Kerk: aangeno men naar Enschede J. B. van Heerde, geestelijk verzorger ver pleeghuis aldaar. Gereformeer de Kerken: beroepen te Harden- berg P. J. Trimp Bedum. Gere formeerde Gemeenten: beroe pen te Hoogvliet A. Bac Bode graven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2