Mogelijk nog kansen voor uitdager Karpov Opvallende zege van ROAC Politie kocht, vóór inval paar kilo hasj bij Bulldog Big Band behoeft meer avontuur Leids zaalteam in actie 'Stadsvernieuwing in het slop' ■TJUi^ULRiJAU i DLLILULLU SEVILLA (GPD) - Anato- ly Karpov en Gary Kaspar ov hebben gisteren hun 19e partij afgebroken in een po sitie, die Karpov iets betere kansen biedt, maar vermoe delijk toch remise zal ople veren. Merkwaardigerwijs koos Kasparov voor dezelfde verdediging, die hij in de vorige partij vergeefs trachtte te doorbreken. Bij de veertiende zet werd de wereldkampioen ge confronteerd met een nieuwe me thode, die er onschuldig uitzag, doch die bij nadere beschouwing het nodige gif bleek te bevatten. Enige zetten later zag Kasparov zich zelfs genoodzaakt om een pion te offeren, omdat anders zijn stuk ken volledig in het defensief zou den geraken. Ten koste van deze pion bereikte hij met zijn torens een soort vesting, die zeker niet ge makkelijk te overrompelen zal zijn. Uiteraard stuurde Karpov het op afbreken aan. Plichtmatig schoof hij wat heen en weer tot hij door de tijdcontrole heen was en sloot toen zijn zet in de enveloppe. Daarna vertrok hij onmiddellijk naar zijn hotel om met zijn secondanten in retraite te gaan. Of de heren nog wezenlijke kansen zien om de plus pion tot gelding te brengen? Zo no dig wordt vandaag verder gespeeld om de waarheid boven water te krijgen. Voorlopig blijft de stand gelijk, 9-9. Wit: A. Karpov; Zwart: G. Kasparov 19e matchpartij, Sevilla 1987 Orthodox Damegambiet Voor het eerst in deze match ziet Kasparov van het Koningsfian- chetto af. Hij probeert het met de zelfde vertrouwde opstelling, die hij in de vorige partij met de witte stukken moest bestrijden. 4. Pbl-c3, Lf8-e75. Lcl-g5, 0-0; 6. e2-e3, h7-h6; 7. Lg5-h4, b7-b6; 8. Lfl- e2, Lc8-b79. Lh4xf6, Le7xf6; 10. c4xd5, e6xd5; 11.0-0 Kasparov deed in de vorige partij direct 11. b4. In deze partij blijkt de verwisseling van zetten zonder be tekenis. Hier vermijdt Karpov de platge treden paden en ziet af van de me thode met 14. Tbl. Deze ruil zal Karpov bij zijn voc bereidingen hebben betrokken; is weinig beters te zien. Misschien kon hier 16... Db6 in aanmerking komen. Daarna is 17. Pxd5? foutief wegens 17... Dxb3; 18. Pe7+, Kh8; 19. axb3, Tfe8 en zwart wint een stuk. Dreigt stukwinst door 18. a5. 17... Ta8-b8 Dit komt praktisch op een pion- offer neer. Overigens was de keus niet zo eenvoudig. Na 17... Dd7; 18. a5, Pc8; 19. Tabl, Lc6; 20. Lf3, Pe7; 21. Tfel komt de zwarte stelling on der een sterke druk te staan. 18. a4-a5. Pb6-c4 De consequentie van de vorige zet. Op 18... Pc8 volgt 19.a6 en 18...Pd7 19. Pxd5 ziet aantrekkelijk uit. Hierop heeft Kasparov ver trouwd. Er dreigt 21... La6 en te vens moet wit rekening houden met wendingen als 21... Tbc8; 22. Dd3, Dc6! met stukwinst. 21. Dc4-c5 De beste reactie. Het eindspel na 21. a6, Tbc8; 22. Dd3, Lxa6! 23. Dxa6 (23. Txa6, Txc3!) 23... Dxa6; 24. Txa6, Txc3; 25. Txa7, Tfd8; 26. Ta4 (26. Tdl, Txd4!) 26... Td3 is zon der meer remise. Nu kon zwart niet afwikkelen, zoals blijkt uit: 23...Txc5, 24. axb7, T.xc3; 25. Tfbl (25. Txa7, Tb3; 26. Tel, Tb8; 27. Tc8+, Kh7! remise.) 25... Tb8; 26. Txa7, Kh7; 27. g3. Tc7; 28. Tb6 en het eindspel is op de duur verloren voor zwart.) 24. Pc3-b5 Passief spel is uit den boze! Na 24.Ta5,Tfe8; 25. Tcl,Te5 blijven de witte stukken gebonden. 24... Tc8xc5. 25. PbSxa?, La8-e4 Ontneemt de witte torens het veld bl, zodat het paard niet via b5 kan terugkeren. Beter dan 26. Tfcl, Txcl 27. Txcl, Ld3!28. Tc6, Ta8 en de plus pion is verloren. 27. f3xe4, Ta8xa7; 28. Tal-a4, Tc5-c6; 29. Tfl-al, Kg8-f8; 30. Kgl- f2, Kf8-e7; 31. Kf2-e3Ke7-e6 Wit heeft veel bereikt, maar zwart heeft een vrij onaantastbare vesting ingenomen. De beide witte torens blijven aan de a-pion gebon den en zolang er vier torens op het bord staan, kan de witte koning niet binnendringen. De spelers ma ken nu eerst hun verplichte veertig zetten af. 32. Ta4-a5Tc6-d6; 33. Tal-a2, Td6-c6; 34. h2-h4, Tc6-d6; 35. Ke3- f4, Td6-b6; 36. Ta2-a3, Tb6-c6; 37. Ta5-e5 Ke6-f6: 38. Te5-f5+, Kf6- e6: 39. Tf5-a5. Tc6-b6: 40. Ta5-e5+, Ke6-f6 zwart: Kf6, Ta7, Tb6, pi. f7, g7. h6. In deze positie werd de partij af gebroken. Karpov gaf zijn 41e zet onder couvert af. Als hij verder wil komen zal Te5 naar de a-lijn terug moeten gaan. Voorlopig lijkt de zwarte positie sterk genoeg om het halve punt te redden. In toreneind spelen kan men zich evenwel ge makkelijk vergissen en misschien vindt het secondantenteam van Karpov nog iets bizonders, waar mee het begeerde volle punt kan worden veroverd. Remise lijkt evenwel het meest waarschijnlijk. HANS BOUWMEESTER ZAALVOETBAL INTERREGIONAAL De Maas 10-16 FV Snoekie Den Dam Sivj FC Datagoid 10-9 De Rozet HOOFDKLASSE v.d. Plas BMW 11-21 Menken/landb. 10-15 Sloos Sport 11-13 Van Egmond THB Boys De Kuyper Cleyn Duin 11-12 11-10 EK-KWALIFICATIE Groep 5 Hongarije - Cyprus 1-0. 89. Kiprich schouwers 2000. Stand Nederland Griekenland Hongarije 6 4 2 0 10 Cyprus 7 0 Groep 7 Luxemburg - Schotland 0-0. Eindstand Ierland 8 4 Bulgarije Elfde overwinning van der Plas ZAALVOETBAL LEIDEN Het zaalvoet balteam van Van der Plas/BMW heeft de elfde competitiewedstrijd in de hoofdklasse in winst omge zet. Het laaggeplaatste Landwer Johan werd met 6- 4 verslagen. De wedstrijd Lugdunum-Boerenburg ging niet door omdat de Noordwijkers door een groot aantal zieken geen team op de been kon krij gen. ROAC boekte een op vallende zege op THB Boys. Zwarte Wolf hield in de in terregionale competitie FC Datagoid op 2-2. De Haagse derby FV Snoekie-Silva Boys kreeg een 10-6 eind stand. LEIDEN Het Leids zaalvoetbal team speelt maandag 7 december in Sporthal Cleijn Duin in Katwijk de eerste wedstrijd in de voorronde van het Kampioenschap van Ne derland voor Afdelingsteams tegen Noord-Holland. Coach Jan Schoen heeft de vol gende spelers uitgenodigd: Nico Groeneweg, Hans van Leeuwen, Mario Faber, Wim Bouckaert. Jef frey Forée (allen Bax), Ed Zuid hoek (Menken/Landbouw), Ben de Roo (Glasbergen de Best), Marco van der Plas (v.d.Plas/BMW) en Leon van der Zwet (THB Boys). De wedstrijd begint om 21.30 uur. Om 20.00 uur spelen de Leidse vrouwen eveneens tegen Noord- Holland. ploeg van de sponsor Verbaan had gekregen, werkte gisteravond in de Drie Octoberhal nog niet erg sti mulerend. Vooral de eerste helft was een slaapwekkende vertoning en daar werkte ook FC Datagoid vrolijk aan mee. De ploeg uit Moordrecht kwam overigens goed weg toen Zwarte Wolf geen raad wist met twee opgelegde kansen. Pas twee minuten voor het rustsig- naal kwam de ploeg van coach Frans Stouten op voorsprong toen Wim de Roo uit een onoverzichte lijke situatie de bal achter doelman Raymond Huka werkte. Direct na de pauze schakelde Da tagoid een versnelling op en bij de eerste de beste aanval resulteerde dat in een wat ongelukkige hands bal van Gerrie Nagtegeller. Simoes Lekatompessy schoot van de pe naltystip raak (1-1). Daarna werd de wedstrijd wat leuker. Met nog tien minuten te spelen passeerde Distefano Pattiheuwen doelman John Eradus in de counter (1-2). Toch ging de volle winst niet mee naar Moordrecht, want twee minu ten voor het eindsignaal van scheidsrechter Maat liep Bobby Matitahatiwen de bal in eigen doel (2-2). Landwer Johan - Van der Plas/BMW 4-6 De Sassenheimers kwamen ver rassend op een 2-0 voorsprong. Pas ver in de tweede helft kregen de Katwijkers meer vat op de wed strijd. Na een 2-0 en 3-2 achterstand te hebben weggewerkt, liep Van der Plas uiteindelijk weg van de Bollenstrekers. Peter Gijsman had met vier doelpunten weer een groot aandeel in de Katwijkse zege. Peter Kling en Henk Langemaat volgden met ieder één doelpunt Gijsmans goede voorbeeld. Piet Ruygrok (3) en Loek van Kesteren verzorgden de Landwer productie. Van Egmond - Sloos Sport 4-2 Ook nu kon Sloos Sport door blessures met moeite een team op de been brengen. Alleen Ronald van der Pot en Arthur van Orssa- gen zijn nog over van de oude se lectie. Marcel van de Burg, een spe ler die in een selectieteam niet zou misstaan, zette Van Egmond in de eerste helft op een 2-0 voorsprong. Raymond Henzing en Richard Gottmer schoten de thuis club zelfs naar 4-0, waarna Sloos Sport nog iets terug kon doen. Ronald van der Pot (uit een strafschop) en Martin de Jong maakten de neder laag voor Sloos iets dragelijker. ROAC '69 - THB Boys 5-4 De Rippers hielden toch wel ver rassend het jeugdige THB Boys op afstand. Wilco van der Meer (3), John Bakker en Ruud Weenink maakten de 'vijf voor ROAC vol. Bij THB Boys maakte Leo van Kampen, na een lange afwezigheid, weer een sterke indruk. Hij was er mede verantwoordelijk voor dat Leon van der Zwet liefst viermaal kon scoren. Menken/Landbouw - FC Lisse 3-0 Pas in de tweede helft wisten Be rend van der Linden (2) en Peter Ruygrok de goed georganiseerde verdediging van FC Lisse te ver schalken. Door deze overwinning hebben de Noordwijkers nog steeds een goed vooruitzicht op één van de twee promotie plaatsen. 3 3 2 9 16- BUITENLANDS VOETBAL EUROPA CUP 1 Den Bosch - Maccabi Tel Aviv 103-102; Orthez - Saturn Koln 105-95. TESTSERIE Pakistan - Nederland 2-3 (1-2) 15. Irfan 1-0, 24 Hendrik-Jan Kooiman 1-1, 31 Floris Bovelander 1 -2,51Gijs Weterings 1 -3.68. Khalid Bashir 2-3. MASTERS Pat Cash (Aus) - Stefan Edberg (Zwe) 4-6,6-4,1 - 6. Mals Wilander (Zwe) - Miroslav Mecir (Tsj) 6- 4,6-1Brad Gilbert (VS) Jimmy Connors (VS) 6- Beroep afgewezen BRUSSEL (AP) - Het Belgische Hooggerechtshof heeft gisteren het beroep afgewezen dat vijf Brit se voetbalsupporters, die in Belgie gevangen zitten wegens hun aan deel in het drama in het Brusselse Heizel-stadion, hadden aangete kend tegen de verlenging van hun voorarrest. Slechts één van de vijf suppor ters werd verdedigd door een Bel gisch advocaat, die aanvoerde dat in de zaak tegen de man juridische fouten waren gemaakt; een mening die door het hof niet werd gedeeld. Het beroep van drie supporters werd afgewezen, omdat zij het niet schriftelijk hadden ingediend, zo als de wet voorschrijft. Het hof achtte het beroep van een vijfde supporter zinloos, omdat de man op 23 oktober al op vrije voeten was gesteld. Van de 25 Britse voetbalsuppor ters die in verband hiermee op 9 september aan Belgie werden uit geleverd, zitten nog 21 gevangen. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE AMSTERDAM (ANP) - Politie mensen hebben eerst enkele kilo's soft drugs gekocht bij The Bulldog in Amsterdam, voordat vorige maand invallen werden gedaan in vier filialen van deze "hasjketen". Er waren verder nog eens tiental len kilo's besteld om "zichtbaar te maken", dat bij The Bulldog een voudig aan soft drugs te komen is. Een kilo hasj kost ongeveer 5.000 gulden. Woordvoerder L. de Wit van het openbaar ministerie in de hoofd stad bevestigde dit gisteren naar aanleiding van een artikel hierover Kort geding na wegsturen van leerling NIJMEGEN (ANP) - Het van school sturen van een leerling we gens het niet betalen van het les geld is voor diens moeder aanlei ding geworden een kort geding te gen het schoolbestuur en de staat aan te spannen. Het geding dient maandagochtend 7 december voor de president van de rechtbank in Arnhem. Het gaat om de 18-jarige D. den Hartog die de toegang tot de streekschool in Nijmegen is ont zegd. Directeur A. Vergoosen zei dat sinds gisteren vier leerlingen de lessen niet meer mogen voigen. Ook voor hen heeft de school het lesgeld nog niet ontvangen. DEN HAAG (GPD) - De stadsver nieuwing wordt niet alleen getrof fen door de bezuinigingen op volkshuisvesting. Ook bezuinigin gen van andere ministeries vormen een bedreiging voor het vernieu wingsproces in oude wijken. Dit stelt de Vereniging van Nederland se Gemeenten in een brief aan de Tweede Kamer. Gemeenten besteden jaarlijks veel geld aan de verbetering van in een weekblad. De Wit ontkende, dat er sprake was van infiltratie. Dat de politie in zaken als deze "voorkopen" verricht om aan be wijzen te komen, is volgens De Wit geen ongebruikelijke en een aan vaarde methode. De eigenaar van The Bulldog beticht het openbaar ministerie en de politie in het weekblad van uit lokking. Het blad (Nieuwe Revu) meldt op basis van de processen- verbaal dat voor 48 mille aan hasj door de politie was gekocht en dat voor nog eens 150 mille was be- steld. Bij de invallen in The Bulldog - werden 30 mensen meegenomen voor verhoor. Ook de eigenaar van de keten werd gearresteerd. Tien tallen kilo's hasj werden in beslag genomen en ook de boekhouding ging mee. Een leerling van de politie-oplei- dingsschool Noordoost-Nederland in Lochem is van de school verwij derd omdat hij op school soft drugs heeft gebruikt en bovendien heeft gefraudeerd met een scriptie. Twee vrouwelijke leerlingen, die de soft drugs hadden binnengebracht, zijn van hei internaat verwijderd, maar mogen de lessen blijven volgen. De drie leerlingen werden een maand geleden betrapt op het ge bruik van soft drugs. Ondanks "twijfel aan hun geschiktheid" kre gen ze een laatste kans om hun le ven te beteren. De mannelijke aspi rant verspeelde die kans door later een scriptie van een andere leerling te copiëren. Directeur Start vindt het - maatschappelijk gedoogde - gebruik van soft drugs niet aan vaardbaar voor een politieagent in opleiding. Omstanders houden een door verdriet overmande vrouw vast in de Haitiaanse hoofdstad Port Au Prince. Haar broer is één van de vele slachtoffers van de onlusten op de afgelopen zondag gehouden verkiezingen. Hij werd doodgeschoten toen hij een pak melk kocht voor zijn kinderen. (f0to apj Oppositieleiders in Bangladesh op vrije voeten SINGAPORE (GPD) - President Hussain Mohammed Ershad van Bangladesh heeft gisteren negen leiders van de oppositie vrijgela ten. Ershad hoopt op deze manier een klimaat te scheppen waarin een gesprek met zijn politieke te genstanders mogelijk is. De oppo sitie probeert Ershad met behulp van demonstraties en stakingen tot aftreden te dwingen. Onder de vrijgelaten politici be vinden zich de secretaris-generaal van de Nationalistische partij van Bangladesh, Obaidur Rahman, voormalig parlementsvoorzitter Mirza Golam en bestuursleden van de Awami Liga, Abdul Mannan en Zillur Rahman. Het huisarrrest van sjeik Hasina en begum Zia, respectievelijk de voorzitsters van de twee belang rijkste politieke partijen de Awami Liga en de Nationalistische partij van Bangladesh, weigert Ershad vooralsnog op te heffen. PARIJS (AP) - Een 24-jarige Fransman heeft gisteren na zijn aanhouding door de Parijse poli tie bekend dat hij van oktober 1984 tot begin 1986 veertien be jaarde vrouwen heeft vermoord. Alle vrouwen, in leeftijd vari ërend van 60 tot 83 jaar, werden in hun woning om het leven ge bracht door wurging, verstik king of messteken nadat zij eer der zwaar waren mishandeld. De meeste slachtoffers woonden in de buurt Monmartre niet ver van de Sacre Coeur. De 24-jarige man werd dinsdag aangehouden omdat in de wo ningen van zeven van de slacht- Fransman bekent moord op 14 bejaarde vrouwen offers zijn vingerafdrukken wa ren gevonden. De politie sluit niet uit dat de uit Martinique afkomstige man nog meer moorden op zijn gewe ten heeft. De afgelopen vier jaar zijn totaal 38 oudere vrouwen in Parijs op gewelddadige wijze om het leven gekomen. Ook over de andere 14 moorden wordt de man aan de tand gevoeld. Gister morgen werd een tweede man aangehouden die ervan wordt verdacht medeplichtig te zijn ge weest aan minstens twee van de moorden. Wat zijn motieven waren voor de moorden is niet bekend. De dader werd enkele maanden ge leden al eéns opgepakt in ver band met diefstallen, openlijke geweldpleging en overtreding van de wet op verdovende mid delen. Hij werd dinsdag door een politiecommissaris herkend aan de hand van een montageteke ning die onder de Parijse politie bureaus werd verspreid nadat eind november opnieuw drie ou de dames vermoord waren ge vonden. riolering, straten en wegen en bo demsanering, terwijl de betrokken ministeries daarin slechts gedeel telijk of geheel niet bijdragen. Aan het verkeer in oude wijken geven gemeenten jaarlijks 155 miljoen gulden uit: het ministerie van ver keer en waterstaat draagt geen cent daarin bij. Bodemsanering kost ge meenten jaarlijks zo'n 100 miljoen. Het ministerie van milieu geeft jaarlijks 10 miljoen gulden voor de Het ministerie van economische zaken heeft geen enkele interesse in projecten in de binnensteden of in herbestemming van oude be drijfsterreinen en WVC heeft de bijdrage van 4 miljoen gulden voor welzijnsaccomodaties en de 13,5 miljoen voor het onderwijsvoor rangsbeleid ingetrokken. De Hans Dubbelaar Big Band in de Leidse Schouwburg. Gehoord op 2 december. LEIDEN - Het is bijzonder tien jaar lang een amateur big band op de been te kunnen houden en dat werd gisteren terecht gevierd door Hans Dubbelaar. Ter gele genheid van dat jubileum is ook een lp uitgebracht, al vraag je je af, wie er buiten de kennissen kring van de musici belangstel ling voor een dergelijke produk- tie zou kunnen hebben. Diezelf de vrienden en relaties vulden voor een groot deel de Schouw burg zoals zelden bij jazzconcer ten het geval is de laatste tijd. Die forse opkomst neemt toch niet weg dat de voorzichtig en wat stijfjes spelende formatie door het eerste het beste Noordameri- kaanse college-orkest van het po dium gespeeld zou worden. Die ogenschijnlijk vergezochte ver gelijking is ingegeven doordat ik ervan bewust ben datje dit regio nale orkest natuurlijk niet met professionele collega's mag ver gelijken. Het is en blijft in de eer ste plaats een muzikale gebeurte nis, die het meest op zijn plaats is bij braderieën, feesten en partij en. Het zwakste punt van Dubbe- laars formatie is vooral de kwali teit van de overigens korte soli, die meestal te lijden hebben van matige toonvorming en gebrek aan ideeën. Feit is dat de enige die als solo-stem opviel de leider zelf was. Buiten de verder rede lijk gespeelde ensemblepartijen viel er instrumentaal weinig te beleven. Daarbij komt dat er en kele draken van popnummers tussen het overbekende swin gende jazzmateriaal zitten zoals 'We've only just begun' en 'Strangers in the night', waaraan zelfs voor een topmuzikant nau welijks enige eer aan te behalen is. In het laatstgenoemde num mer zong Hans Dubbelaar een duet met zangeres Celeste Ma- guire, die voor enkele nummers aan de 21-koppige band toege voegd werd gedurende de twee de set. Jammer genoeg zijn Dub- belaars kwaliteiten zeer beperkt. Hij kan het beter laten bij zijn zeer te pruimen trompet- en bu- gelspel. Wat Maguire betreft, kan gezegd worden dat ze een aardi ge timing en een aangenaam tim bre bezit, maar ook dat ze wat meer moet doen aan haar adem halingstechniek en bereik. 'Se cret Love' had de zangeres beter een half oktaaf hoger kunnen zingen. Een dergelijke verschuiving zou echter ook een andere toons oort noodzakelijk maken, iets wat onder Dubbelaars al te strak ke opvatting van big-band-mu- ziek niet waarschijnlijk is. Als hij de teugels wat meer zou vieren en iets meer avontuur in de ar rangementen en solopartijen toe zou laten kan de band nog groei en. Trompettist en lid Ronald Verbiest verwoordde dat aardig in zijn felicitatietoespraak, waar in bleek dat Hans Dubbelaar niet graag voor verrassingen komt te staan. KEN VOS.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19