'Valkenburgse Meer voor recreatie èn waterwinning 'Er zijn zoveel mensen die het niet meer zien zitten' Katwijk eist waarnemer bij Jongeren Advies Centrum Leger des Heils in Alphen: zestig jaar hulp Kaagse jeugdherberg nog jaar dicht ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Leger des Heils hoeft niet voor de toekomst te vechten. "We gaan door met wat we al tijd hebben gedaan: inspe len op de nood die er is of die komt, de nood van ie der mens. Die zal altijd blijven. Ik denk dat je nooit alle nood kan oplos sen. Dat zou natuurlijk het mooiste zijn, als er hele maal geen nood meer is. Maar als je de realiteit on der ogen neemt, moet je constateren dat die alleen maar erger wordt". door Gerard Haverkamp Die constatering doet 'kapitein M. Herrewijnen (29) en luitenant J. Vleugel zeer. Toen zij halver wege dit jaar naar Alphen kwa men om leiding te geven aan het twee tientallen kleine korps heil soldaten, dachten ze nog: wat een mooie gemeente, deze ge meente heeft van alles. "Maar hoe langer je hier werkt, hoe meer mensen je tegenkomt die schulden hebben of andere pro blemen. Dat zie je aan de buiten kant niet. Mensen verbergen hun armoede, ze doen mooi voor. Er zijn er echter zoveel die het niet zien zitten". Al precies honderd jaar lang zet het door de Engelsman Wil liam Booth gestichte Leger des Heils zich voor deze groep in. Eerder dit jaar werd het eeuw feest in den lande gevierd, maar de Alphense afdeling stelde de herdenking uit tot vanavond. De ze dag, 3 december, is het name lijk zestig jaar geleden dat de Al- phenaar Goebel een Alphense af deling oprichtte. In het gebouw van het Leger aan de Zonneweg wordt vanavond om 19.30 uur een dankdienst gehouden. Na af loop wordt onder andere met kleinkinderen van de in 1945 overleden Goebel koffie gedron ken. In het gebouw is een kleine fototentoonstelling ingericht van de activiteiten door de jaren heen. "Je kunt niet om het 60-jarig bestaan heen", zeggen Herrewij nen en Vleugel. "We kunnen nu niet zeggen: dit hebben we ge had en we zien wel verder. Zo'n jubileum is ook een moment van bezinning. We moeten ons afvra gen hóe we verder gaan, hóe we ons aandeel kunnen leveren aan het welzijn van anderen". Bewondering De gedachten daarover waren zeker in de eerste tientallen jaren van het bestaan van het Leger des Heils nimmer eensluidend. "Booth moest eens weten wat hij met zijn bezieling heeft opgezet", zo steken Herrewijnen en Vleu gel hun waardering en bewonde ring voor de oprichter niet onder stoelen of banken. "Het Leger is altijd tegen de verdrukking in gegroeid. Het werken werd altijd moeilijk gemaakt, maar niets of niemand heeft het ooit kunnen stoppen", zegt Herrewijnen. En Vleugel: "De mensen waren al tijd zó bezield. In feite is het ook de Heer die met de mensen bezig is. Mensen die in een onmenselij ke toestand zitten, krijgen van Hem toch de kracht om door te gaan. Wij zijn alleen een instru ment in Gods hand. Booth heeft de moed gehad om daar wat van te maken". Ook in Alphen werd het Leger tegengewerkt, zo blijkt uit passa ges in het Korpsgeschiedenis- boek, waarin het verleden van de Alphense afdeling is opgete kend. Op een van de eerste blad zijden wordt melding gemaakt van het feit dat het korps 'tegen stand van bijzondere aard te ver dragen heeft'. Geen details, ver der. In Alphen was de reeds ge noemde Goebel de eerste heilsol daat. Hij kwam met het Leger des Heils in contact toen in die jaren een schip aanmeerde waar op zich enige Leidse heilsoldaten bevonden. Goebel reisde vervol gens eerst een paar jaar naar Lei den op en neer, waarna uiteinde lijk het idee werd geboren een Alphense afdeling op te richten. Dat was op 3 december 1927. "Ze rolden direct in de kerstactivitei ten", stellen Herrewijnen en Vleugel zich voor. Een foto van de eerste kerstpot, een collecte op de hoek van de Paradijslaan herinnert daar nog aan. Die kerstpot hoort er nog steeds bij. Volgend weekeinde staan heil soldaten ermee in winkelcentra Aarhof en Ridderhof en op de VW-kerstmarkt in Avifauna. Met de opbrengst wordt een kerstfeest voor bejaarden en ge handicapten betaald. "Het was een klein groepje mensen, eerst, dat langzaam groeide. Er brak een rotte tijd aan, waarin veel behoefte was aan warmte en medemenselijk heid", halen de officieren het verleden voor de geest. Precieze gegevens over de groei van het korps hebben ze niet. Wel weten ze dat in de oorlog, toen de Duit sers dit Leger hadden verboden, ondergronds de activiteiten ge woon werden voortgezet. "Als je maar zuiver bezig bent, krijg je het vertrouwen van God. In alle nood biedt het evangelie van Je zus Christus steeds weer moge lijkheden. Dat klinkt misschien wel verheven, maar zo voelen we dat. Dat is onze roeping", zeggen de officieren. Vraag Hun leeftijden opgeteld, zijn Herrewijnen en Vleugel samen nog niet zo oud als de Alphense afdeling zelf. Daarmee beant woorden ze niet aan het beeld dat de meesten van het Leger des Heils hebben. "Nee. Als we jon geren spreken, horen we ook vaak dat zij denken dat er alleen maar ouderen bij het Leger des Heils lopen. Ze zijn er verder niet zo in geïnteresseerd, zeker niet als ze gewoon met vrienden op stap zijn. Maar er komt een mo ment dat de vraag naar God komt, als ze merken dat ze er al leen voor staan". Vleugel had dat op haar 22ste. "Ik was zonder werk en ik dacht: ik moet toch wat. Ik zocht een plaats waar ik me thuis kon voe len. Ik ben uit mezelf naar het Leger toegegaan. Eerst uit nieuwsgierigheid. Ik wist niet wat het was. Bij het Leger heb ik de Heer gevonden en ben ik tot bekering gekomen. Je gaat dan vanzelf deel uitmaken van de ge meente". Zoals alle officieren ooit begin nen, volgde zij de kweekschool De eerste kerstpot van het Alphense Leger des Heils, zestig jaar gele den. Rechts D. Goebel. (foto Will Dijkman) in Amstelveen en vervolgens de voortgezette opleiding voor lui tenant. Op het lesprogramma staat dan ook nog een toerus tingscursus voor officieren. Die volgen vakken als geloofsleer, ethiek en maatschappijleer. "Het is allemaal bedoeld om een bre dere kijk op ons werk te krijgen, om in gesprek te kunnen zijn met mensen die een heel andere achtergrond hebben dan jezelf', legt Vleugel uit. De uit Amsterdam noord af komstige Herrewijnen is haar een paar jaartjes voor. De kapi tein kwam op de meer traditione le wijze in aanraking met het Le ger des Heils. "Ik ben erin opge groeid. Ik werd al door mijn ou ders meegenomen naar de zon dagschool. Daarmee is het al voor het grootste gedeelte ver klaard, al is het beslist geen erf goed. Je komt namelijk op een leeftijd, als je 16,17 jaar bent, dat je een keuze maakt. Ik heb hier dus duidelijk voor gekozen, 't is niet zo dat ik maar deed wat m'n ouders zeiden". "De publieke opinie over het Leger des Heils wisselt nogal eens. Dat komt omdat je niet al tijd aan de verwachtingen van anderen kunt voldoen. Dan zijn mensen teleurgesteld. Maar in het algemeen wordt niet negatief over ons werk geoordeeld, al doen we het niet voor de sympa thie. De hulp vorig jaar tijdens de strenge winter in Amsterdam lijkt op een stunt, maar zo mag je dat niet uitleggen. We willen ge woon zijn waar de nood is. We bieden meestal geestelijke hulp, maar als het nodig is reiken we ook een kop soep aan. Simpel, maar heel effectief. Zulke dingen bljjven ook het langste bij de mensen hangen". Luitenant Vleugel (links) en kapiteinHerrewijnen slaan het Korpsgeschiedenisboek op. Het mooiste zijn als er helemaal geen nood meer is. Maar die wordt juist steeds erger". (toto Nanno VALKENBURG - Het Valkenburgs Meer kan tot 1992 zo wel worden gebruikt voor recreatie als voor waterwinning. Dat is volgens directeur J. Haykens van de Leidsche duin watermaatschappij (LDM) mogeiijk, zolang de twee meren niet worden samengevoegd tot één meer. Nog deze maand zal het dagelijks bestuur van de provincie zich over de in richting en het gebruik van het Valkenburgs Meer uitspre ken. De ambtenaren bij de provincie 'zonaanbidders' is een klein strand- hebben bij het opstellen van het je ingericht achter het parkeerter- toekomstplan te maken van tal van rein aan de Voorschoterweg, ter belangen en wensen. Al enkele ja- hoogte van de Kwantumhallen, ren maken vooral surfers gebruik Toch blijft het 'behelpen'. Een van het meer. Voor zwemmers en echte parkeerplaats, zonder de hui dige diepe gaten en modderpoel- tjes, moet nog worden aangelegd. De gemeente Valkenburg heeft bij de overdracht van het meer aan de provincie geëist dat de ingang tot het gebied wordt verplaatst. De uit rit bij de nu al zeer drukke Voor schoterweg, moet worden verlegd naar Ommedijkseweg in Leiden. Nog begin dit jaar werd duidelijk dat de benodigde vijf miljoen gul den voor de inrichting van het ge bied en de aanleg van de toegangs weg, voorlopig niet beschikbaar ALKEMADE - De verbouwing van jeugdherberg De Trekschuit op het eiland Kaag is waarschijn lijk niet klaar voor het zomersei zoen 1988. De plannen die hiertoe zijn voorbereid door het bestuur van stichting De Trekschuit heb ben vertraging opgelopen bij de ge meente Alkemade. Het bestuur van de stichting vraagt zich af of 'de zaak nu moet worden uitge steld en of het niet voordeliger is De Trekschuit af te breken en een nieuw gebouw neer te zetten. Dat gaan we binnenkort eens bekijken zodra het officiële rapport binnen is. We kunnen dan waarschijnlijk bouwen op een veel betere locatie die op den duur goedkoper en effi ciënter te runnen is'. Dit schrijft de voorzitter van de stichting, R. Schilpezand, in het blad van de Kaagse Dorpsraad 'Heen en Weer'. Omdat de Nederlandse Jeugd herbergcentrale (NJHC) haar acti viteiten op het Kaageiland heeft beëindigd wegens een te lage be zetting van De Trekschuit, kwam het gebouw, eigendom van de ge meente Alkemade, leeg te staan. Een werkgroep van de Kaagse dorpsraad ontwikkelde plannen om het gebouw 's zomers te gebrui ken als jeugdherberg en 's winters als dorpshuis en tentoonstellings ruimte. Daartoe is een stichting op gericht. De gemeente Alkemade verleent medewerking door zich garant te stellen voor een lening van een kwart miljoen gulden die de stichting zou moeten afsluiten. De stichting krijgt het gebouw van de gemeente in eigendom voor het symbolische bedrag van één gul den. Dit vanwege achterstallig on derhoud. Het was de bedoeling om de jeugdherberg al deze zomer te la ten draaien, maar de NJHC bleek niet in staat te zijn het gebouw met bijbehorende dienstwoning op korte termijn in onbewoonde staat op te leveren. Dit laatste was een voorwaarde voor de stichting. Daardoor ging het seizoen 1987 verloren. Voor 1988 dreigt dat nu ook te gebeuren. In september, toen het gebouw was ontruimd, ging men met man en macht aan het werk. Een architect stelde toen een plan op voor renovatie. De ca paciteit werd gebracht op vijftig bedden, hetgeen een mogelijkheid schiep voor een redelijke exploita tie. Eind oktober diende de stich ting de te verwachten resultaten in bij de gemeente. Zij rekende erop dat de gemeenteraad een maand la ter een besluit zou nemen. De over dracht van het gebouw kon dan plaatshebben op 1 januari. De verbouwing dacht men met Pasen achter de rug te hebben, om tijdens de bloei van de bollenvel den open te zijn. Dat bleek niet haalbaar. Toen het college van B en W het plan onder ogen kreeg, vond het dat dit onvol doende was voorbereid. Ambtelij ke bestudering van de plannen leidden tot een exploitatieverlies waar de stichting winst verwacht te. zijn. "Hoe dat bericht in de wereld is gekomen weet ik niet, maar het klopt niet", reageert provincie- voorlichter Ben van Vliet. "Het geld is wel beschikbaar, zodat de uitvoering niet verder wordt ver traagd". LDM Een snelle besluitvorming is met name nodig omdat de Leidsche duinwatermaatschappij (LDM) de provincie heeft verzocht de kleine plas te gebruiken voor waterwin ning. De LDM mikt daarbij op de huidige zandwinplas van rijkswa terstaat. Daarnaast is een tweede plas in ontwikkeling, die van kalk zandsteenfabriek Van Herwaarden in Hillegom is. Deze firma zal tot vermoedelijk 1993 zand blijven winnen. Daarna wil de provincie de twee plassen samenvoegen. Tot die tijd wil de LDM over de kleine plas beschikken. "Na die tijd krijgen wij water uit de Andel- sè Maas. Dat water is, net als het water in het Valkenburgse Meer, geschikt voor diepte-infiltratie in de duinen. Zodra we het Maas-wa ter krijgen, willen we het Valken burgse Meer nog wel gebruiken als buffervoorraad", licht directeur Haykens het plan toe. Volgens de directeur is zowel waterwinning als recreatie moge lijk: "Op de plas die wij tot 1993 ge bruiken, is echter alleen kleinscha lige recreatie mogelijk, zoals surfen en zwemmen. Wellicht is het moge lijk één plas aan te wijzen voor re creatie en één voor waterwinning". Zodra met de zandwinning wordt gestopt, kunnen de twee me ren worden samengevoegd tot een 65 hectare groot meer, bestemd voor surfers, zwemmers en vissers. Rond het meer worden ook fiets en wandelpaden aangelegd. Voor 500 auto's zijn parkeerplaatsen be schikbaar. Kerstden voor Sint De goedheilig man is nog in het land, maar de eer ste kerstbomen worden alweer aan de man ge bracht. Sinter klaas moet ge dacht hebben zelj ook wel een boom pje naar Mira te willen meenemen Hier maakt hij zijn keuze bij een kerstbomenhan delaar in Alphen aan den Rijn. KATWIJK - Het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Katwijk kan volgend jaar alleen gemeentelijke subsi die krijgen als er voldoende waarborgen zijn voor een zorgvuldige hulpverlening. Om die reden zou binnen het bestuur of het team van medewerkers van het JAC tijdelijk een waarnemer moeten worden benoemd die het vertrouwen geniet van het college van burgemees ter en wethouders van de kustplaats. Een andere mogelijkheid om de zorgvuldige hulp verlening te waarborgen zou zijn het zodanig wijzigen van de statuten van het centrum dat het bestuur meer bevoegdheden krijgt. Dat blijkt uit een voorstel van het Katwijkse college van B en W dat vanavond wordt besproken in de raadscommissie voor zorg, volksge zondheid, economische zaken en emancipatie. Door een crisis binnen het bestuur en het team van medewerkers van het JAC, is het vertrouwen in het functioneren van het centrum bij de gemeente ge daald. Een gesprek dat wethouder H. Hietkamp on langs voerde met onder meer de bestuursleden die als gevolg van de problemen zijn opgestapt en de huidige medewerkers van het JAC, heeft geen verandering in deze situatie gebracht. Als gevolg daarvan is bij de opstelling van het ge meentelijk welzijnsplan voor 1988 de subsidie aan het JAC opgeschort. De Katwijkse gemeenteraad stelde namelijk in 1985, toen voor het eerst een financiële bij drage aan het centrum" werd verleend, strakke voor waarden aan de wijze waarop het JAC hulp aan jonge ren verleent. Het Katwijkse college noemt het m het voorstel aan de raadscommisie niet gewenst om de subsidie-kraan voor het JAC in 1988 volledig dicht te draaien. De noodzaak van een hulpverleningsorganisatie voor jon geren wordt in de kustplaats nog steeds erkend. Het JAC zou om die reden voorlopig voor een jaar onder toezicht van de gemeente moeten worden ge steld en in deze periode opnieuw moeten proberen het vertrouwen van de gemeente te winnen. Slaagt het centrum daarin niet, dan wordt serieus overwogen of de financiële steun aan het JAC helemaal wordt afge bouwd. DONDERDAG 3 DEC- it "Master Class", een kome die over het Stalinisme, aanvang 20.15 uur. Lak-theater, Leiden English Speaking Theatre met 'De Collec tion' van Harold Pinter, aanvang 20.15 uur. studentenvereniging SSR houdt een (m-de-siecle-cycius met als uitgangspunt het einde van deze en vorige eeuw, deze avond over da vakbeweging, aan vang 20.00 uur in het pand Hoge- woerd 108. 1 inloop-spreekuur van de Partij spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht bij de WDM, in 1 Breehuys aan de Breestraat, van 19.00 tot 22.00 voorlichting en begeleiding dienstweigeren, van 20.00 tot 21.30 uur bij Troef, Stationsweg Leiderdorp klaverjassen bj buurtvereniging de Buitengewonen, Muzenhof, Cor Gordijnsingel 1, aanvang 20.00 uur. 1 klaverjas en sjoelavond bij mu ziekvereniging Con Bravura, Beu kenschans, aanvang 20.00 uur. Oudheidskamer. Hoofdstraat 24, plaatselijk museurfi, geopend van 10.00-12.00 uur VRIJDAG 4 DEC. Leiden Leidse Schouwburg, RVT met 'Hedda Gabler', met Pleuni Touw en Hugo Metsers, aanvang 20.15 micro-theater Imperium, Oude vest 33, 'Café In den ouden Billen- burcht'. door theatergroep Imperi um. aanvang 21.00 uur. Droomfabriek, Oude Singel 24, optreden van Tango Russo, mo derne Argentijnse Tango, aan vang 21.30 uur. vogelshow van de vogelvereni ging Avibus in de zaal van de post duivenvereniging Blauwkras aan de Voorschoterweg 1nabij zwembad De Vliet, van 20.00 tot 22.00 uur. gebouw Tamarco, Splinterlaan, aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur, klaverjassen bij supportersver eniging RCL, sportpark De Bloe- merd, aanvang 19.45 uur. Voorschoten open tentoonstelling moderne kunst uit particulier bezit, Am- ZATERDAG 5 DEC. Katwijk duinloop over 2, 4, 8, of 12 km. Kantine Quick Boys, start 10.30 Lelden Microtheater Imperium, Oude Vest 33e, 'Café In den Ouden Bil- lenburcht', door theatergroep Im perium, aanvang 21.00 uur Stadsgehoorzaal, Soundmix Play Back Show, van 14.00 tot Groenoordhallen, vlooienmarkt van 10.00 tot 16.00 uur. van de de zaal van de post duivenvereniging Blauwkras, Voorschoterweg 1, van 10.00 tot 22.00 uur. disco Leids Werkgroep Homo seksualiteit, van 22.00 tot 02.00 uur, Langegracht 65. open soos NVSH-trefcentrum, vanaf 22.00 uur aan het Rapen burg 48. Leiderdorp Oudheidkamer, plaatselijk mu seum, geopend van 14.00 tot 16.00 uur, Hoofdstraat 24. ZONDAG 6 DEC. Leiden vogelshow van de vogelvereni ging Avibus in de zaal van de post duivenvereniging Blauwkras aan de Voorschoterweg 1. van 10.00 tot 16.00 uur. boslopen over afstanden van 2,1 tot 14,4 km bij atletiekver. Hol land. aanvang 11.00 uur bij de kunststofbaan in de Leidse Hout

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16