LDM wil maatregelen op korte termijn Levendig plein in Leiden: nu of nooit EHD blijft wellicht bij brandweer Zienswijze van waterbedrijf krijgt brede steun In kasteel Endegeest geen museum psychiatrie Bonden optimistisch na gesprek met wethouders Leidenaar breekt been op Kanaalweg Galerie in De Burcht wellicht naar Stelling Handtas gestolen uit fietsmandje Opinie (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De Leidsche Duinwa termaatschappij (LDM) weet zich in haar strijd om meer produktie- capaciteit inmiddels gesteund door de Vewin, de vereniging van Nederlandse drinkwaterbedrijven. De Vewin is na een onderzoek tot de conclusie gekomen dat de ge vreesde tekorten alleen kunnen worden vermeden als het bedrijf snel toestemming krijgt voor een uitbreiding van de winmiddelen met drie miljoen kubieke meter per jaar. Alle andere maatregelen, zoals de bouw van een voorzuiveringsin stallatie en diepte-infiltratie - ver gen te veel tijd. Ze zouden pas soe laas bieden als de 'piek' in de vraag, die in het voorjaar wordt verwacht, al lang weer achter de rug is, aldus de Vewin. Het standpunt van de or ganisatie wordt onderschreven door alle aangesloten waterleiding bedrijven, ook het Haagse. Hoewel het rapport is gemaakt in opdracht van het provincie, is die nauwelijks onder de indruk hier van. De provincie laat in een brief aan de Vewin weten dat zij twijfelt aan de cijfers die de LDM heeft ge presenteerd over het verwachte .jaarverbruik. Ook een woordvoer der van de Stichting Duinbehoud, die bezwaar maakt tegen een ver dere uitbreiding van waterwinning in de duinen, zegt dat de LDM de het verbruik volgend jaar veel te hoog heeft ingeschat. Het waterlei dingbedrijf zou volgens de stich ting ook slechts in de problemen komen wanneer er volgend jaar sprake zou zijn van een wel zeer uitzonderlijk droge zomer. Bezorgd De regionale inspectie voor de volksgezondheid neemt het Ve- win-rapport echter wel serieus. Vooral de conclusie van de Vewin dat geen van de omliggende water leidingbedrijven een garantie kan geven dat steunleveringen te allen tijde kunnen worden gegaran deerd, zit de inspectie dwars. Ze is dan ook zeer bezorgd over de vei ligstelling van de drinkwatervoor ziening in deze regio gedurende de komende jaren. Hoewel de inspectie twijfelt of de provincie snel maatregelen kan treffen, is ze wel bereid voorstellen af te wachten. Komen die voorstel len echter niet, dan wil de inspectie terugvallen op de aanbevelingen uit het Vewin-rapport. Daarin staat, zoals gezegd, dat drinkwater voorziening in dit gebied alleen kan worden veiliggesteld als de LDM toestemming krijgt om haar capaciteit met drie miljoen kubie ke meter per jaar kan worden uit gebreid. Overigens is de LDM ook dan nog niet volledig uit de brand. Uit het Vewin-rapport blijkt dat de te korten na 1988 nog verder zullen oplopen. Uiteindelijk zou zelfs een uitbreiding met zes tot zeven mil joen kubieke meter noodzakelijk zijn. Als er tekorten optreden, zou de LDM in het uiterste geval genood zaakt zijn om de druk op het water leidingnet fors te verlagen. Dat zou vervelende consequenties kunnen hebben voor de industrie - waar machines veelal op de huidige druk zijn afgestemd - en voor be woners van de bovenste verdiepin gen van flats. Die zouden bij onvol doende druk verstoken kunnen ra ken van water. Directeur Haijkens maakte giste ren duidelijk dat zijn bedrijf er al les aan zal doen om de schade het milieu in de duinen zo beperkt mogelijk te houden. De LDM maakt bij de uitbreiding die nu op stapel staat bijvoorbeeld gebruik van een nieuwe techniek, waarbij drainagebuizen niet meer worden ingegraven maar onder het duin terrein worden doorgeboord. De schade blijft zo beperkt tot de aan leg van enkele boorputten. Met de ze techniek kan, zo wordt ver wacht, leidingen worden geboord over een afstand van ongeveer 70 meter. LEIDEN/OEGSTGEEST - Er komt na de restauratie van kasteel Endegeest geen psychiatrisch mu seum in dat pand. Wethouder Kuij- ers zei dat op een voorstel van D66- raadslid Hoeksema. De democraat leek het een aardig idee om het kas teel een 'publieksfunctie' te geven zodra dat is opgeknapt. Hij stelde voor om de veranderde behande lingswijzen van psychiatrische pa tiënt door de jaren heen te laten Wethouder Kuijers wees dat plan van de hand omdat hij geen moge lijkheden ziet om zoiets te financie ren. Daarvoor is volgens hem een jaarlijks terugkerende subsidie van het ministerie nodig en dat zit er voorlopig niet in. Endegeest zelf heeft daarvoor helemaal geen geld want, zo zei hij, "die heeft al moeite genoeg om binnen het huidige budget te doen wat het moet doen". Bovendien blijkt het psy-' chiatrisch ziekenhuis Sint Bavo in Noordwijkerhout al over een der gelijk museum te beschikken. Een woordvoerster van de pro vincie noemt de vrees van de LDM voor tekorten 'oud nieuws'. "Al kort na de 'zuiveringsaffaire' bij de LDM vorig jaar, was duidelijk ge worden dat het bedrijf met tekor ten zou kampen. We hebben toen gezegd dat de LDM dan maar water moest afnemen van Den Haag. Daarmee kan volgens de provincie zelfs het verbhiik op 'piekdagen' worden opgevangen. De LDM wilde daar niet aan, om dat dat te duur zou zijn. Maar wij vinden dat die uitbreiding in de duinen een te grote aantasting van de natuur betekent. En de provin cie moet ook de belangen van het milieu in de gaten houden". De woordvoerster erkent dat er gevallen kunnen zijn waarin de produktie van de LDM in de pro blemen kan komen. "Maar die zijn werkelijk zeer zeldzaam. Het zou misschien op één dag in de tien jaar kunnen voorkomen. Om daarvoor een aanslag te plegen op de duinen, dat gaat de provincie te ver". De argumenten van de Vewin en de inspectie voor de volksgezond heid zullen, aldus de voorlichtster, 'technisch wel kloppen'. "Maar het belang van het natuurgebied weegt voor de provincie op dit moment toch zwaarder". De LDM belegde gisteren een speciale persconferentie om de problemen aan te kaarten. Op de foto (vlnr) de Leid- se wethouder Fasetevens president-commissaris van de LDMdirecteur Haijkens van de LDM en Th. G. Martijn, LEIDEN - De bonden achten de overgedaan aan het particuliere kans groot dat de Eerste Hulp- ambulancebedrijf Gebr. De Jong. dienst (EHD) toch bij de brand- Woordvoerder K. Voormeulen weer kan blijven en niet wordt komt tot deze conclusie na een ge- Een personenauto met een 48-ja- rige Rotterdammer aan het stuur reed op de Kanaalweg in de rich ting van de Hoge Rijndijk. Ter hoogte van de voormalige dekenfa- briek van Van Wijk, wilde hij links af het terrein op rijden. Daarbij zag hij de Leidenaar, die met zijn brommer op het fietspad in de zelf de richting reed, niet aankomen. De bromfietser knalde bovenop de auto. De Leidenaar is met de EHD voor behandeling naar het Diaco- nessenziekenhuis overgebracht. LEIDEN - Een 18-jarige Leide naar heeft gisteren zijn onderbeen gebroken, toen hij met zijn brom fiets op de Kanaalweg werd aange reden. Kuijers is positief LEIDEN - Wethouder Kuijers heeft op het verzoek van kunstenaarscol lectief Stelling om de galerie-ruimte van De Burcht te mogen exploiteren, positief gereageerd. De kunstenaars kunnen niet meer de huur van hun huidige onderkomen aan de Lange Mare opbrengen. Daarom hebben ze contact gezocht met de curator van de Stichting Burcht om het galerie-ge deelte over te nemen. Die stichting verkeert in financiële moeilijkheden waardoor de activiteiten van de galerie helemaal stilliggen. De huurprijs voor de nieuwe ruimte blijft voor Stelling echter nog wel een probleem. Wellicht dat het collectief in aanmerking kan komen voor subsidie in het kader van het beeldende kunstbeleid. Dan moet Stelling wel voldoen aan de voorwaarde dat het uit de kunst een inkomen ver werft. Als Stelling van de Lange Mare vertrekt wil de gemeente, die eige naar is van dat pand, het onderkomen verhuren aan een commerciële in stelling. sprek gisteren met de wethouders Bordewijk en Kuijers. Het college heeft het voornemen om de EHD over te doen aan De Jong. De gemeente denkt op deze manier ongeveer twee ton op de dienst te kunnen besparen. De bonden hebben nu uitgerekend dat de gemeente 50.000 gulden extra kan besparen wanneer de EHD bij de brandweer kan worden onder gebracht. Met de laatste oplossing zou tegemoet worden gekomen aan de wensen van de meerderheid van het personeel. De medewer kers van de EHD zijn ambtenaar en voelen er weinig voor om te werk te worden gesteld bij een particulier bedrijf. Het college burgemeester en wethouders heeft al eerder laten doorschemeren dat de 'privatise ring' van de EHD wat hen betreft niet hoeft door te gaan wanneer an dere oplossingen goedkoper zijn voor de gemeente. Voormeulen vindt nu dat het plan van de bon den gisteren serieus is behandeld door Bordewijk en Kuijers. "Ze hebben het weliswaar niet goedge keurd, maar ze hebben het ook niet niet afgewezen of 'lek geschoten'. Volgens ons zou dat laatste ook niet mogelijk zijn, want we vinden dat we een goed doordachte begro ting hebben ingeleverd", aldus Voormeulen. De bonden hebben ook voorge steld dat. wanneer het college twij felt aan de cijfers uit de begroting, zij deze moeten laten narekenen door een accountant. Volgens Voormeulen zijn Kuijers en Borde wijk niet op deze suggestie inge gaan. Ze hebben slechts 'techni sche' vragen gesteld tijdens het ge sprek. De bonden hebben deze vra gen gisteren al mondeling beant- LEIDEN - De gemeente Leiden heeft een nieuw plan om de Vijf Meilaan en de aansluitende kruising met de Churchilllaan veiliger te maken. Al jarenlang probeert de gemeente te komen tot verbetering van deze gevaarlij ke verkeerssituatie. Zo werd in 1981 een plan gemaakt voor ondertunneling van de kruising en het maken van vrijliggende fietspa den langs de Vijf Meilaan. Dat liep spaak omdat het ministerie van verkeer en waterstaat weigerde een financië le bijdrage te leveren. Ook vorig jaar nog weigerde de minister geld te geven voor de aanpak van de verkeerson veiligheid. De hoge kosten (ruim 7 miljoen gulden) heeft de gemeente nu doen besluiten af te zien van het tunnelplan en de. voorkeur te geven aan een eenvoudiger plan. Dit nieuwe plan behelst de reconstructie van het kruispunt VijfMei- laanlChurchilllaan, verbetering van de verkeerslichteninstallatie ter plaatse en de aanleg van fietsstroken op het gedeelte tussen de Churchilllaan en Rooseveltstraat en op het gedeelte tussen die laatste straat en de VijfMeibrug. De reconstructie van het aansluitende wegdeel tot aan de spoorwegovergang bij de Herenstraat zal pas aan de orde komen als een gedeelte van het HCG-terrein een andere bestemming krijgt. Voorlopig wordt volstaan met en kele eenvoudige verbeteringen en aanpassingen. De kosten van het voorgestelde plan worden geraamd op ruim 2,1 miljoen gulden. Op korte termijn worden om wonenden en belanghebbenden over het plan van de gemeente geïnformeerd. (foto Jan Holvast) woord. Ze hebben toegezegd de antwoorden ook nog op schrift te zetten. Bordewijk en Kuijers heb ben op hun beurt toegezegd dat het college voor Kerstmis een princi pe-besluit neemt in deze zaak. Be gin januari zou de gemeenteraad vervolgens een beslissing moeten Wethouder Kuijers verklaarde gisteren na afloop van de vergade ring van de raadscommissie voor cultuur, volksgezondheid en groenzaken dat het college enigs zins in tijdnood is gekomen door dat het rapport van de bonden an derhalve week later is ingediend dat beloofd. Het voorstel van de bonden zal daardoor ook nog niet aan de orde kunnen komen tijdens het georganiseerd overleg - het ge regelde overleg tussen bonden en college - dat maandag plaats heeft. Kuijers wilde gisteren nog geen mening geven over het plan van de bonden. Wethouder Bordewijk was van morgen niet bereikbaar voor com mentaar. LEIDEN - Een 43-jarige Leidse is gisteren slachtoffer geworden van tasjesdieven. Zij fietste omstreeks half zes gistermiddag op de Kore- vaarstraat in de richting van de Lammenschansweg. Voorop haar fiets had zij een mandje met daarin haar handtas. Op een gegeven moment werd zij ingehaald door een bromfiets, waarop twee jongens zaten. In het voorbijgaan slaagde de duopassa gier erin om de tas uit haar mand te graaien. In de tas zat een polstasje met autopapieren, een rijbewijs en portemonnee met 300 gulden. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Johanna Marine Antonia dv. J.W.M. van Rijn en A.A.E.M. Pijpers, Monique dv. C. hoek en A. Oudshoorn, Christine Willemine dv. F.L.M. Kappé en A. Burgers, Johan nes Cornelis zv. C.J, de Lange en J.G. Dijkhuizen, Rogier zv. P. de Vries en A.A.M. Hendriks, Judith Josine Louise Eugenie dv. L. van Rees en T.K. Swart, Katelijn Anna Elisabeth dv. I.L.K.F. Plochg en B.L. van Zanten, Edwin zv. H.F. Simonis en M.C Kaag, Hendrik Ja cobus zv. H.J. Blikman en E.M. Blok, Floris Ewout zv. G.H.J. Bonke en L. Spit, Jessica dv. M.C. van den Haak en C. Gort, Alexander zv. T. Jordaan en U.G.M. Merckelbach, Susan Ahda dv. C.P.C. van der Salm en P.M.M. van Wie- ringen, Renée Jacoba dv. C.P.C. van der Salm en P.M.M. van Wieringen, Ester Gabriella dv. J. op 't Land en P.A.J.C. Vorst, Davy zv. W.H.J. van den Berg en J.C.A.M. Zonneveld, Dennis Paulus An- tonius zv. A. Oudshoorn en M.P.W.H. van Hirtum, Didi dv. F.J. Scheffer en C. van Laarhoven, Carl Peter zv. R.T. Meij er en H.M.E. Kielhorn, Marheke Linda Anna dv. P.J Weima en A.J. Weima, Ju dith Willeke dv. E.H.A. Timmermans en M. J. Coorn, Martijn Anthonius Maria zv. C.W.G.M. Lowik en M.J.J. Gruijters, Mi chael zv L.G. van den Bent en M C. Roest. Maha Manna dv. M.T. van der Plas en A.M.H. Kruijer, Brian zv. A. van der Linden en W. Cambier, Sabrina dv. J Monster en D. Kuijt, Wendy dv. A.C. van der Kwaak en T. Aandewiel, Manel- le dv. J.P. Klinkenberg en D.J. Zwaan, Krystle dv. W. Driebergen en V.C.M. de Mooij, Pascal Sebastiaan zv. P.J.A. Hen- drikse en K.C.M. van Britsum, Simone Cornelia dv. C. van Rossum en E.M. de Mooy, Stijn Arnoldus Gerardus zv. M.A- .M.E. Vermeulen en A.J.M. Brouwer, Leonardus Eduardus Gerrit zv. L.M.C. van den Heuvel en M.A. Brouwer. LEIDEN - Gehuwd: J.W. Verheij en P.C. 't Hooft, F. Kroesemeijer en C.J.W. van den Hoed. R. Ates en N.Y. Bruggen, B W. van de Weerdt en S. Blikman. W.J. Botermans en J.P Wesselius. Leiden heeft alle kenmerken van een historische binnenstad: straatjes en steegjes, grachten, bruggen, markten en vele hon derden monumenten. Alles kris kras door elkaar. Maar, waaraan het ontbreekt is een levendig plein in het hart van de stad. Een plein waar mensen samentrek ken en waar het bruist van activi teiten. door Jan Rijsdam Het Vrouwenkerkplein werd enkele jaren terug voor meer dan een miljoen gulden opgeknapt om die functie van stadsplein te gaan vervullen. Het is uitgelopen op de grootste blunder van de Leidse stadsvernieuwing. Het plein functioneert slecht omdat het geen relatie heeft met de Haarlemmerstraat, de pleinwan- den bestaan uit lelijke achterge vels van panden aan de Haarlem merstraat of uit verkrotte wonin gen en pakhuizen, het (toekom stig) museum Boerhaave en het Kijkhuis nauwelijks zichtbaar zijn en omdat de opgemetselde restanten van de Vrouwenkerk een obstakel vormen voor ge bruik van het plein. Sinds de voormalige wethou der Waal in 1981 de restauratie van pleintje door de gemeente raad drukte, ligt het er nagenoeg ongebruikt bij. Feitelijk functio neert het alleen als hondenuit- laatplaats en zijn de gerestau reerde restanten van de vroegere Vrouwenkerk een dankbaar ob ject voor graffiti-artiesten. Hoe kan dit mislukte plein nieuw leven ingeblazen worden? Dat is de vraag waarvoor de ge meente zich thans gesteld ziet. Anders gezegd, hoe kan het Vrouwenkerkplein gaan functio neren als de nu nog ontbrekende link in de binnenstad? De weg waarvoor de gemeente gekozen heeft is om ontwikkelaars plan nen te laten maken met als uit gangspunt dat ze de gemeente weinig of niets mogen kosten. En de belangrijkste reden om uitein delijk met Dynamic Real Estate in zee te gaan is gelegen in het feit dat deze ontwikkelaar al twee panden aan de Haarlem merstraat in bezit heeft. Boven dien brengt Dynamic een geïnte resseerde huurder (Mexx) mee voor de winkelruimte die het plan bevat. Architect Vollmer van Dyna mic presenteerde deze week een uitwerking van het eerder inge diende grondplan voor een ge deeltelijk bebouwing van hel plein. Zeventien woningen, een restaurant en 600 vierkante me ter winkelruimte passen er in hel ontwerp van Vollmer. De nieuw bouw op het plein wordt tegen de achterzijde van de panden aan de Haarlemmerstraat gebouwd zodat een driehoekig pleintje overschiet. Kathedraal Het plan Vollmer bevat onge twijfeld aardige elementen, maar spectaculair is het niet. Van het oorspronkelijke idee een glazen kathedraal te bouwen is niets meer overgebleven. Niet dat een dergelijke symboliek noodzake lijk is, maar het had wel een ele ment in zich om het Vrouwen- kerkplein een eigen gezicht te geven. De bebouwing die Voll mer nu voor ogen staat is niet ty pisch die voor een binnenstads plein. Het zou overal kunnen staan en steekt ook niet uit bo ven het gemiddelde dat al overal staat. Intussen hebben ook weer twee andere architecten(combi- naties) hun licht over het Vrou wenkerkplein laten schijnen en hun ontwerpplannen bij de ge meente gedeponeerd. Plannen die ook aardige elementen bevat ten. Onduidelijk is wat er met de ze plannen gaat gebeuren. De kans dat ze serieus meetellen lijkt niet groot. Onduidelijk is ook wat er ver der met de gerestaureerde muur- resten van de voormalige Vrou wenkerk gaat gebeuren. Het zou niet verstandig zijn deze elemen ten te handhaven omdat ze in be langrijke mate hebben bijgedra gen tot het huidige fiasco. Ze zouden weieens een blok aan het been kunnen blijken als monu mentenzorg zich op het stand punt stelt dat ze gehandhaafd moeten blijven. Duidelijkheid bestaat ook al niet over de mogelijke verwer ving van het pand op de hoek van de Vrouwenkerksteeg (de groen teboer). Dit pand moet aange kocht worden en gesloopt om de entree naar het plein groter te maken en om een visuele verbin ding tussen de Haarlem merstraat en de entree van het museum Boerhaave en het Kijk huis te bewerkstelligen. Met geen woord is door de ge meente nog gesproken over de horecamogelijkheden. Wil het Vrouwenkerkplein een attractief plein worden dan moeten behal ve winkels ook de ontwikkeling van restaurants en cafés met ter rassen de ruimte krijgen. Geen aandacht is tot dusver besteed aan de verkeersbewegingen in het gebied, aan de sociale veilig heid. Samenhang? En wat moet er gebeuren met de verpauperde noordgevel van het plein, met de verdere inrich ting (sierbestrating, straatmeubi- lair) en het kostenaspect dat daaraan vast zit? Verwacht wordt blijkbaar dat Dynamics medeverantwoordelijkheid neemt voor de kwaliteit en het goed functioneren van het plein. Dat is een nieuwe aanpak. Het betekent dat de kwaliteit van de omgeving nu ook al beschouwd wordt als een te verkopen pro- dukt. Eigenlijk draait de hele discus sie over het Vrouwenkerkplein om een bouwplan waarvan de gemeente denkt: als het ons maar niets kost, dan komt het wel goed. De hele planvorming vertoont een opvallend gebrek aan samenhang. De laatste tijd is vaker te zien dat belangrijke ont wikkelingen in het stadscentrum (neem de Breestraat) niet langer worden geplaatst in een bredere context. Eerder is het zo dat steeds meer zaken ad-hoc, los van andere daarmee verband houdende zaken, worden beke ken. Wethouder Peters lijkt zich vooral te willen profileren door de blunders van zijn voorganger Waal zo snel mogelijk om te zet ten in successen. De gemeente raad toont zich daarentegen ui terst passief. Een visie ontbreekt en lijkt te worden overgelaten aan investeerders, architecten, stedebouwers en beroepspoliti- Of het intussen ooit nog wat wórdt met het Vrouwenkerk plein valt nauwelijks te voorspel len. Eigenlijk is maar éen ding duidelijk: dat het doodzonde.is als de kans op een levendig Leids plein in het hart van stad nu niet ten volle wordt benut. Want als het nu niet lukt, lukt het nooit

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15