Politiek: vraagtekens bij komst containers Meldpunt: discriminatie in Leiderdorp aanpakken KERSTCONCERT PIETERSKERK 4' Bioscoop schrapt alle nachtfilms Wethouder: Christina dacht juist te handelen Bedrijfswoning mag wellicht wel gebouwd bij bouw van garage Plan Weipoort: nog één bezwaar overeind REGIO LEIDEN DONDERDAG 3 DECEMBER 1987 Datum 20 december - Aanvang 20.00 uur Ook dit jaar organiseert het Leidsch/Alphens Dagblad weer een uniek Kerstconcert. U kunt daar bij zijn, tegen een sterk gereduceerd tarief. Hoe? Met de Kerstconcert Lezersbon! Reageer snet, want vorig jaar waren de kaar ten in een mum van tijd uitverkocht. Het programma in de Pieters kerk biedt, naast samenzang van bekende kerstliederen, een keur aan instrumentale en vocale solisten, o.l.v. dirigent René Verhoeff. Een van de medewerkenden is de beken de pianist Louis van Dijk: lezers van hei leidsch en Alphens Dagblad, tegen inlevering van nevenstaande KERSTCONCERT LEZERSBON 12,SO GÊZiNSKAAHTEN {max, 4 2730 NIET-LEZERS betalen 17,90 p.p. Bel voor telefonische informatie; 071«t4A94t (géén reserveringen) KERSTCONCERT LEZERSBON Ja, dit unieke Kerstconcert wil ik beslist bijwonen. Tegen inlevering van deze lezersbon belaal ik daarvoor de lezersprijs: Naam: Adres: PostcodePlaats Tel.wel/geen abonnee Fietster klapt tegen de straat VOORSCHOTEN - Bij een aan rijding bij zwembad Het Wedde in Voorschoten is gisteravond een 17-jarige fietster gewond geraakt. Het meisje reed naast een bromfietser toen de sturen in elkaar verstrengeld raakten. Het meisje kwam ten val en klapte daarbij met het hoofd te gen de straat. Zij moest per am bulance naar het AZL worden vervoerd. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense bioscoop Euroci nema stopt op 12 december met de nachtvoorstellingen. Het filmtheater heeft dit besluit ge nomen wegens de geringe be langstelling voor nachtfilms. "We zien dit verschijnsel in het hele land", zegt J. van Dom melen, directeur van het bio scoopconcern Jogchem's Thea ters, waaronder ook Eurocine ma in Alphen valt. "Sinds het programmeren van nachtfilms op de televisie blijft het nachte lijke filmpubliek in vooral de kleinere steden steeds vaker tjiuis. Daar houden we nu reke ning mee". Wassenaar maakt nu nog gebruik van plastic zakken om het huisvuil af te voeren. In enkele wijken is echter bij wijze van proef ervaring opgedaan met het gebruik van mi ni-containers van 120 liter. Bedoe ling is nu de meeste Wassenaarders een container te geven met een in houd van 240 liter. Ook de gebrui kers van een kleinere container kunnen hun exemplaar dan omrui len voor de grotere. 100.000 GASAANSLUITINGEN WASSENAAR - De bouw van een nieuwe bedrijfswoning door kwe kerij De Bosrand in Wassenaar kan hoogstwaarschijnlijk wel door gaan. Dat bleek gisteren tijdens de commissie ruimtelijke ordening. Alle partijen vonden dat de bezwa ren die tegen de bouw zijn inge bracht, ongegrond zijn. Wel von den verschillende raadsleden dat moet worden onderzocht of de nieuwe toegangsweg op het be drijf, die zonder vergunning is aan gelegd, wel kan worden gehand haafd. Kwekerij De Bosrand is geves tigd aan de Rijksstraatweg. Vol gens bezwaarmaker de heer P.P.A.M. Stokvis passen de be staande kassen echter niet in het huidige bestemmingsplan, "laat staan de nog te bouwen kassen en de geplande bedrijfswoning". Hij stelt dat de bedrijfsactiviteiten van De Bosrand buiten alle perken zijn getreden. "Bovendien is er clande stien een weg aangelegd, zonder de vereiste aanlegvergunning. Volgens Stokvis, die zich gister avond liet vertegenwoordigen door advocaat mr. F.N. Grooss, biedt het plan slechts ruimte voor twee tuin centra met elk een bedrijfswoning. "Er zijn nu al twee bedrijfswonin gen aanwezig, dus ruimte voor nóg een huis is er niet. Toestemmen in de bouw zou erin resulteren dat er binnen een aantal jaren een heel villapark kan verrijzen". Volgens De Bosrand is de bouw van een nieuwe woning echter wel degelijk noodzakelijk. "De afstand van de huidige woning naar het be drijf is te groot, vooral in de winter tijd. Bovendien is de woning te klein geworden voor een gezin met drie kinderen". Wel is het bedrijf bereid bij de bouw enige conces sies te doen aan de bezwaarmaker. Wethouder Cocheret zegde giste ren toe om op een volgende com- WASSENAAR - Prinses Christi na verkeerde in de overtuiging goedkeuring te bezitten toen zij besloot een garage te laten bou wen bij haar huis in het Wasse- naarse landgoed De Eikenhorst. Dat antwoordde wethouder Co cheret gisteren op een vraag van PvdA-raadslid Overdevest. "Bo vendien heeft het geen enkele zin de garage af te laten breken als van te voren vaststaat dat de bouwvergunning toch wel ver leend zal worden", aldus de wet houder Vorige maand werd duidelijk dat de familie Guillermo een ga rage heeft laten bouwen zonder daarvoor een vergunning te be zitten. Bij de opzet van De Eiken- korst was er wel rekening mee gehouden dat de garage er ooit zou komen, maar voorafgaand aan de daadwerkelijke bouw had wel een vergunning moeten wor den aangevraagd. De gemeente besloot in november echter "niet onnodig vervelend te doen" nu de garage er eenmaal stond. Nu de vergunning inmiddels is aangevraagd, is er een bezwaar gekomen van Wassenaarder J. van Gogh die destijds ook al ageerde tegen de bouw van de villa. Wethouder Cocheret zei gisteren dat er een wijziging voorbereidingsbesluit zal wor den opgesteld waarover de com missie ruimtelijke ordening zich nog moet uitspreken. "Maar ge zien de oorspronkelijk opzet zal dit geen moeilijkheden geven". Nederlanders NIET' door een lichamelijke handicap Al meer dan 25 joar helpt het NRF hun gelijke konsen Ie geven door financiële steun aon honderden projecten in Nederlond Helpt u mee2 Jo, toch zekeH GIRO 953 Mationaal Revalidatie Fonds i de heer De Graaf een onafgewerkt affiche overhan- LEIDERDORP - Het Meldpunt Discriminatie Leiderdorp is een feit. De installatie gisteravond in het gemeentehuis van de daartoe in het leven geroepen begelei dingsgroep en haar coördinator door wethouder Huigen vormde het officiële startsein hiertoe. Ze overhandigde de mensen achter het Meldpunt een onafgewerkt affi che dat het nieuwe initiatief sym boliseert en sprak daarbij de hoop uit dat zij hier een "zinvolle verdere invulling" aan zullen geven. De aanzet tot het Meldpunt is destijds door de gemeenteraad ge geven, Deze oordeelde dat Leider dorpers die zich op één of andere wijze gediscrimineerd voelen, er gens met hun klachten terecht moeten kunnen. Tot coördinator van het Meld punt is benoemd mevrouw M.J.J. Vogels uit Leiderdorp. Mevrouw Vogels heeft als studente niet-wes- terse sociologie met als bijvak min derheden, ook in de praktijk veel activiteiten ontplooid ten behoeve van groepen etnische minderhe den. Vooral waar het de problema tiek van Turkse en Marokkaanse vrouwen betreft is zij nog altijd ac tief. Zodra het Meldpunt operatio neel is, zal mevrouw Vogels gemid deld een dag in de week telefonisch of via een spreekuur bereikbaar zijn voor alle meldingen van discri minatie van Leiderdorpse burgers. Voorzitter van de begeleidings groep is de heer mr. F. de Graaf, als jurist werkzaam bij de V.N.G. Het is de bedoeling dat de begelei dingsgroep, die in totaal bestaat uit twee vrouwen en vier mannen, in goed overleg met mevrouw Vogels bepaalde klachten nader onder zoekt. Indien nodig zal ook het jus titieel apparaat bij klachten wor den betrokken. Tot de begeleidingsgroep be hoort ook burgemeester Brugge- man. In zijn hoedanigheid als eer ste burger is hij verantwoordelijk voor het optreden van politie en ge meente-ambtenaren in Leider dorp. Ook onderhoudt hij voor de gemeente de contacten met het be drijfsleven. Bruggeman over zijn functie: "Ik zie mezelf als 'trait-d'u- nion' (bemiddelaar) tussen het Meldpunt en plaatsen waar -nog wel eens klachten van discrimina toire aard worden gehoord. Want ook het gemeentelijk beleid en het optreden in bepaalde gevallen van politie of gemeente-ambtenaren, is soms aan dergelijke kritiek onder hevig. Om die reden is er ook een onafhankelijk voorzitter gekozen en is die functie niet toebedeeld aan mij of enig ander politiek ver antwoordelijk persoon in Leider dorp", aldus de burgemeester. Minderheden Het eerste jaar zal het Meldpunt zich bij zijn werkzaamheden con centreren op klachten van discri minatie tegen etnische minderhe den. Klachten met betrekking tot allerlei andere vormen van discri minatie zullen voorlopig alleen worden geregistreerd. Over een jaar wil men evalueren het Meld punt fungeert nu nog als experi ment en besluiten of er behoefte bestaat de activiteiten uit te brei den ten behoeve van andere doel groepen. Het Meldpunt Discriminatie Lei derdorp moet op 1 januari opera tioneel worden. Dan ook wordt be kend wanneer en waar men met zijn of haar klachten bij i Vogels terecht kan. Con Bravura De Leiderdorpse muziekvereni ging Con Bravura houdt van avond, in verband met de komst van Sinterklaas, een extra klaver- jasavond in het clubgebouw aan de Beukenschans. Iedereen is vanaf acht uur van harte welkom. Toe gang drie gulden. Verzamelbeurs 'De Verzamelaar' houdt komende maandag, 7 december, een algeme ne vërzamelbeurs in de Werf, Schoolstraat 4 in Voorschoten. Za ken als postzegels, munten en pren tbriefkaarten kunnen er van eige naar verwisselen. Voor informatie en reserveringen kan het telefoon nummer 01719-17088 worden ge draaid. Expositie Kunstenares Jantien Takens ex poseert tot half januari met oud en nieuw werk in Huize Driehof Dorpsstraat 27 in Hazerswoude Dorp. Te zien zijn brons en kera miek gebakken volgens een japans procédé. De expositie is dagelijks te zien van 10.00 tot 21.00 uur missievergadering het bestem mingsplan Landelijk Gebied op nieuw te bespreken. Er lijkt echter weinig kans dat de politieke partij en alsnog het bezwaar tegen de bouw van een nieuwe woning zul len honoreren. ZOETERWOUDE De Weipoortseweg in Zoeterwoude die nu voor een gedeelte direct langs de voorgevels van een rij huizen voert, blijft daar in de toekomst zeker 18 meter van verwijderd. Dat kan echter alleen gebeuren als de weg over een gedeelte van het weiland van Zoeterwoudenaar Van Dam mag lopen. Deze boer wenst daar tot nu toe geen toestemming voor te geven. Hij vindt dat de weg, als die geas falteerd wordt, zonder-bezwaar langs de huizen kan blijven lopen. In dat geval kan voor een fietspad de langs het land liggende sloot wor den gedempt. Als er dan een goed hekwerk ter afscheiding komt, hoeft Van Dam niets van zijn land af te staan, zo stelt hij. Burgemeester en wethouders vinden dat geen goed alternatief. Ze stelden gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening voor de bezwaren van de heer Van Dam ongegrond te verklaren. Van Dam merkte tijdens de verga dering op dat hem in verband met de ruilverka veling vervangende grond was aangeboden, vlak bij zijn boerderij, aan de overkant van de Weipoortse Vliet. Daarvoor moeten een toe gangsweg en een brug worden gebouwd. Bo vendien staat op het toegewezen weiland een schuur die gekocht moet worden. Dat kost Van Dam 100.000 gulden, zo betoogde hij gister avond. In verband met zijn leeftijd achtte hij dat onoverkomelijk. Hoewel CDA-raadslid Van der Salm op merkte dat het goed voor de bedrijfsvoering is als het land dichter bij het bedrijf komt en dat daardoor de kosten worden terugverdiend, bleef Van Dam bij zijn bezwaren. De commis sieleden van Progressief Zoeterwoude en de WD, respectievelijk de heren Ringersma en Mulder, wezen vervolgens op het grote belang van deze reconstructie voor veel andere Zoe- terwoudenaren. Vooral de verkeersveiligheid wordt erdoor verbeterd, aldus Ringersma en Mulder. Zij steunden het voorstel van burge meester en wethouders dan ook. Het CDA wenste bij monde van mevrouw Berkouwer geen standpunt in te nemen. De partij vreesde dat de bezwaren van de heer Van Dam door de grote nadruk op het algemeen be lang wat waren ondergesneeuwd. De bezwaren zijn aangehoord, maar het algemeen belang overheerst, aldus mevrouw Berkouwer. Ze stelde voor dat een onafhankelijk iemand eerst nog eens in een gesprek met de heer Van Dam de achtergronden van de bezwaren moet zien te ontdekken. Wethouder Van der Heijden zeg de toe dat hij in ieder geval nog met de be zwaarmaker in contact zou treden. PZ-raadslid Ringersma vond het vreemd dat het CDA, als collegepartij, het standpunt van burgemeester en wethouders niet wenste te steunen. Naar zijn mening ontstaat er een vol strekt onwerkbare situatie als ook de andere partijen weigeren advies uit te brengen. Waar op mevrouw Berkouwer antwoordde dat ze in de besluitvorming over het bezwaarschrift het menselijk aspect zo sterk had gemist, dat ze pas na nadere informatie wenste te adviseren. Het bezwaar van Waterschap De Ommedijck is ingetrokken, nadat de gemeente had toege zegd om voor de wateropvang een sloot langs het Molenpad te graven. Unaniem gingen de commissieleden gister avond ten slotte akkoord met de afwijzing van het bezwaarschrift van de heer Dorrepaal. De ze bezwaarmaker had gesteld dat zijn twee hui zen minder waard zouden worden doordat er stukken van de tuinen worden afgenomen. Er is op het gemeentehuis echter berekend dat, wat bij zijn ene huis verloren gaat aan tuinop- pervlakte, er bij het andere huis weer bijkomt. LEIDERDORP/LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland heeft gisteren, bijna 140 jaar na de op richting van het bedrijf, voor het eerst de mijlpaal van 100.000 gasaansluitingen gehaald. De Leiderdorpse familie Van der Bijl, wonend aan de Kloosterhof in nieuwbouwwijk Buitenhof, was de gelukkige. Uit handen van directeur H.W. Brooshooft van het energiebedrijf ontving het Leiderdorps echtpaar een schaalmodel van de aloude fit- tersgaskar. (foto Henk Bouwman) In de praktijk is namelijk geble ken dat de kleine containers ontoe reikend zijn. Veel Wassenaarders zetten naast de container nog eens plastic zakken op de stoep of dozen met grofvuil. Juist deze zaken zor gen voor,onnodig veel werk en on gemakken voor de ophalers van de reinigingsdienst. De heer De Vries (D66) betoogde gisteren echter dat met name al leenstaanden liever een kleinere container zouden gebruiken. Hij vroeg zich bovendien af of van ou dere mensen kan worden verwacht dat zij met een zware container moeten slepen om van hun huis vuil af te komen. Ook de heren Overdevest (CDA) en Goulooze (PvdA) zetten vraagtekens bij de uniforme invoering van containers met een inhoud van 240 liter. Knelpunt Wethouder Cocheret zegde toe dat rekening zal worden gehouden met kneipunten. Hij benadrukte overi gens dat er voor bewoners van gro te flats weinig zal veranderen. Bij de flats blijven de grote containers van duizend liter in gebruik. Daar zullen de plastic zakken dan ook zeker in zwang blijven. WASSENAAR - De plannen van de gemeente Wassenaar om 5600 mini-containers aan te schaffen, zijn gisteren met eni ge scepsis ontvangen door de leden van de commissie ruim telijke ordening. Zowel PvdA als CDA en D66 vroegen zich af of dit aantal niet aan de hoge kant is. Wethouder Cocheret zegde toe hierover een nadere toelichting te verschaffen. Drogisterijketen Etos heeft gister middag een nieuwe vestiging ge opend in de Voorschotense Schoolstraat. Zoals alle Etos Beau ty Case-zaken biedt het op een op pervlak van ongeveer 130 vierkan te meter een uitgebreid drogisterij- assortiment met de nadruk op de cosmetica-artikelen. Etos voelt zichzelf "vrijwel uniek in Nederland door het aanbieden van artikelen uit zoveel verschil lende prijsklassen". De Voorscho tense vestiging wordt geleid door mevrouw S. van Dam. gediplo meerd drogiste. Honderd meter van Etos opent binnenkort een tweede landelijke drogist zijn deuren: 't Kruidvat. Na die opening telt de Voorschotense winkelstraat vijf drogisten. Een van die vijf heeft inmiddels te ken- De mini-container. Politiek Wassenaar had er gisteravond nogal wat nen gegeven weg te willen. sceptische opmerkingen over. (foto wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14