TAD LEIDEN Eenmalige uitkering voor aantal Leidenaars op tijd Opvolger Bastiaans wil ook werken met lsd LEIDSCH DAGBLAD Behoefte aan beperkt zenderpakket onderzocht Sinterklaas rekent niet in alle winkels af Schepen hebben tijdens de spits Voorrang' op auto's s DONDERDAG 3 DECEMBER 1987 Sociale dienst verwerkt 400 aanvragen LEIDEN - De sociale dienst gaat alsnog proberen om de eenmalige uitkering van en kele honderden mensen nog voor Kerstmis uit te be talen. Zij die de benodigde formulieren goed ingevuld voor vandaag hebben inge leverd, maken goede kans hun geld voor de Kerstda gen te ontvangen. Gister middag waren er 700 van de in het totaal 3800 uitgereikte formulieren ingeleverd. Daarvan komen er circa 400 in aanmerking om de ko mende weken verwerkt te worden, schat de sociale dienst. Vorige week liet de sociale dienst al weten dat de uitbetaling van de eenmalige uitkering dit jaar pas in februari kan geschieden. Dat komt doordat de benodigde wetswijzi ging pas vorige week door de Eer ste Kamer werd vastgesteld. Ande re jaren was het streven dat de uit kering nog voor de dure feestdagen werd uitgekeerd. Deze week is besloten dat er ex tra mensen worden ingezet om een aantal formulieren sneller te ver werken. Die extra mensen komen van andere afdelingen bij de socia le dienst. Het aantrekken van tijde lijke krachten via uitzendbureaus is te kostbaar voor de gemeente. Uitbetaling van de uitkering voor de Kerstdagen vereist dat alle ge gevens op 15 december in de com puter zijn ingevoerd. Daarom kan de sociale dienst deze .garantie slechts geven voor formulieren die tijdig zijn ingeleverd en waaraan niets mankeert. "Het is in dit korte tijdsbestek niet mogelijk om nog informatie in te winnen", zegt sociale dienst-me- dewerker Rosielle. Overigens wa ren de sociale dienst en de raads commissie sociale zaken al in juli op de hoogte van het feit dat de uit betaling van de eenmalige uitke ring vertraging op zou lopen. Een actie zoals bij de sociale dienst in Enschede, waar vele tien tallen medewerkers op hun vrije dag vrijwillig overwerkten om de uitbetaling van de eenmalige uitke ring voor Kerstmis mogelijk te ma ken, valt in Leiden niet te verwach ten. "Het is misschien wel in ie mand zijn hoofd opgekomen maar het heeft hier niet die vorm gekre gen zoals in Enschede", aldus Ro sielle. Hij denkt overigens dat het nu te laat is voor dergelijke acties. LEIDEN - De Leidse stadskabei houdt in februari een enquête on der de kabelabonnees over de wen selijkheid van een zogenaamd be perkt zenderpakket. Zo'n pakket houdt in dat aan de aangeslotene alleen de Nederlandstalige zenders en de kabelkrant wordt doorgege ven. Eerder kondigde de afdeling stadskabei van de gemeente aan dat deze enquête al in juni van dit jaar zou worden gehouden. De gemeente, de beheerder van de stadskabei, wil te weten komen hoeveel abonnees interesse heb ben in ontvangst van alleen Neder land 1, 2 en 3, BRT 1 en 2 en de ka belkrant. "Indien enkele duizen den aangeslotenen belangstelling hebben, heeft dat gevolg voor de exploitatie van het kabelnet. Die mensen gaan dan ongeveer een tientje per kwartaal minder beta len. Dat heeft dan financiële conse quenties voor degenen die alle zen ders ontvangën", aldus de woord voerder van de stadskabei, J. van Donzel. De gemeente-ambtenaar denkt overigens dat het zo'n vaart niet zal lopen. De ervaringen in Den Haag en Amsterdam hebben geleerd dat ongeveer twee tot drie procent van de abonnees geïnteresseerd is in een beperkt zenderpakket. Die be langstelling loopt dan in korte tijd terug naar ongeveer één procent. "De gemeente Katwijk heeft on langs ook een beperkt pakket inge voerd. De cijfers waren vergelijk baar met die van Amsterdam en Den Haag", zegt Van Donzel. De cijfers in Leiden zullen vol gens Van Donzel niet veel verschil len. "Als ik de bevolkingssamen stelling van Leiden vergelijk met die van Den Haag, dan denk ik dat die redelijk overeenkomen". Indien twee procent van de aan geslotenen voor alleen Nederland stalige zenders kiest, betekent dat bij ongeveer 600 van de 31.000 aan sluitingen een technische ingreep moet worden verricht. Er moet dan een filter worden geplaatst. Vol gens van Donzel is het door de stadskabei te hanteren systeem weinig fraudegevoelig. LEIDEN - Dat Sinterklaas niet altijd afrekent wanneer hij in kopen doet, is gisteren weer eens gebleken: de politie pakte twaalf winkeldieven op, van wie acht in de Hema. Bij Vroom Dreesmann werden er drie opgepakt: Leidenaars van 21, 22 en 28 jaar. Zij waren ook al op bezoek bij 't Kruidvat ge weest en hadden daar voor 48 gulden 'inkopen' gedaan. Ook de cadeauwinkel 't Klokhuis aan de Breestraat werd be zocht. Daar werden vijf glazen vazen, twee schalen een een bloemengieter met een totale waarde van 800 gulden meege nomen. Bij de Hema werd een win keldief betrapt, die ook gesto len spullen van C A bij zich had. Een 53-jarige Zoeter- woudse nam bij de Hema voor 53 gulden aan winkelspullen mee. Ook een 28-jarige Hage naar, twee Leidenaars van 15 en 17 jaar, een 20-jarige Leidse, en twee Leidenaars van 20 en 51 jaar werden bij de Hema op winkeldiefstal betrapt. LEIDEN - Minister Brinkman (WVC) nam gisteren in het Rijksmuseum voor Volkenkunde de eerste museum-1 jaarkaart voor 1988 in ontvangst. Hij kreeg het exemplaar uit handen van dé voorzitter van de Stichting Muse umjaarkaartF. Verbaas (rechts op de foto). De kaart, die toegang biedt tot ruim 400 Nederlandse musea, zag het levenslicht in 1981. Toen waren er pas 167 musea aangesloten. De musemjaarkaart kost 25 gulden. Personen on der de 26 jaar betalen slechts de helft. Ouderen die in het bezit zijn van een pas 65+ moeten 17.50 gulden neertellen voor de kaart die toegang geeft tot de meeste Nederlandse musea. (foto Jan Holvast) Voor behandeling van oorlogsslachtoffers in Oegstgeest DEN HAAG - "Het wordt steeds gesuggereerd dat wij aan de broekspijpen van professor Basti aans hangen. Maar wij weten dat hij op 1 januari weg moet. Wij zijn niet bang dat de persoon Bastiaans verdwijnt, wij zijn bang dat de me- thode-Bastiaans verdwijnt". Het voorlopig bestuur van de pa tiëntenvereniging in oprichting van oorlog- en geweldsslachtoffers wijst de suggestie dat het de per soon van Bastiaans verheerlijkt met kracht van de hand. Het gaat om de methoden die de internatio naal befaamde Oegstgeester pro fessor toepast. Die methoden, waaronder het gebruik van lsd en pentothal, dreigen verloren te gaan door het vertrek van Bastiaans op 1 januari aanstaande. De oude villa - de dependance geheten - waarin zijn patiënten worden behandeld, is verkocht. In de loop van volgend jaar verhuizen de patiënten naar een nieuw te bouwen onderkomen dat bij Cen trum '45 moet komen. De kliniek van Bastiaans is verbonden aan Centrum '45, dat zich alleen richt op oorlogsslachtoffers. Bastiaans zal dan nog alleen als adviseur be- Redactie: Simone van Driel en Melndert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. OyOy Het Leidse uitgaansblad Down Town is koud ter ziele of er rolt, volgens de wet van de één zijn dood is de ander z'n brood', een nieuwe culturele agenda van de persen. Het kreeg van de uitge ver, de kersverse Stichting Kui tuur Agenda, de naam Oy Oy mee. Wat uitheemser klinkt dan het is: voor de oorsprong hoeven we slechts het Kanaal over te ste ken. Oy Oy, verklaart Hein van Engelen van de redactie, is een Engelse kreet die zoveel bete kent als: "Jongens, effe opletten! Oy Oy is dan officieel geen voortzetting of overname van Down Town, de twee bladen heb ben wel het een en ander met el kaar te maken. Van de vier men sen die achter het blad schuil gaan, zijn er drie ex-adverteerder van het oude blad. En er zijn meer connecties. Van Engelen, één van die drie, vertelt dat de Oy Oy-club al voor de komst van Down Town plannen had voor het maken van een uitgaansblad voor Leiden. "Maar toen kwam Down Town plotseling en was dat gat in de markt opgevuld. Voor meer". Door het even snel verdwijnen als verschijnen van dat blad za gen Van Engelen en de zijnen alsnog hun kans schoon. "Nadat we hoorden dat dat blad werd opgeheven, hebben we contact opgenomen met de mensen van Down Town. Wij wilden in dat gat springen en ons blad ook de naam Down Town geven. Want die naam deed het immers goed. Maar de onderhandelingen daar over zijn stukgelopen, want ze vroegen voor die naam een voor ons niet aannemelijk bedrag". De nieuwkomer vertoont geen opzienbarende verschillen met andere uitgaans-periodieken, lijkt daarentegen hier en daar zeer veel op wijlen Down Town. Striptekenaar Eric Schreurs is naar Oy Oy overgegaan, de naam van ex-medewerker van Down Town Pieter Stein staat nu onder een interview in het nieuwe blad en ook Maarten Biesheuvel is van de partij. Biesheuvel maakte zich er voor het eerste Oy Oy- nummer trouwens gemakkelijk vanaf, want het verhaal dat hij le verde stond recentelijk ook in Ci cero, het blad van het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Vol gens Van Engelen heeft Oy Oy een apart contract met de schrij ver en hebben ze genoemd ver haal rechtstreeks van hem gekre gen. De doublure noemt hij "niet zo aardig". Voortaan een beetje oy oy-en dus. Zuur In het jongste nummer van het doorgaans lezenswaardige korpsblad van de Leidse politie staat een cryptisch verhaal over een verboden pot snoep. Ander halve bladzijde nonsens over padvinders die, in de week van acties als Heitje voor een Karwei tje, in een zeepkist de nieuwe vrouwelijke leden van de com missie van een buurthuis naar hun honk De blauwe Lampion vervoeren. En als blijk van dank een pot snoep overhandigd krijgen, maar niet aan nuttigen toekomen omdat de zeurchef van de akela vindt dat padvinders niets ter be loning mogen aannemen. "Ik geef de pot aan de vereniging die wel eens leuke avondjes organi seert voor ons honk", aldus de chef. De moraal van dit verhaal: "Als je iets kleins krijgt voor wat extra inspanning, eet dan de snoep op, vóór dat een ander er mee vandoor gaat en staat te la chen als een boer met kiespijn". Een jammerlijk mislukte aan zet tot een literaire carrière, oor deelden wij na vluchtige lezing. Tot ons oog viel op het ps-je on der het verhaal: "Elke overeen komst met bestaande namen en/of gebeurtenissen, berust op louter toevallige opzet". Dat zet te een en ander natuurlijk in een ander daglicht. En nieuwe lezing van de ervaringen van de padvin ders leerde dat agenten van het Leidse korps kennelijk een belo ning door de neus was geboord. De cover van het eerste nummer van het uitgaansblad Oy Oy, dat de plaats inneemt van het oyilangs verdwenen Down Town. Hoofdredacteur van het korps blad Jan Nat bevestigt dit ver moeden. De padvinders staan voor agenten die medewerking hebben verleend aan een (weinig spectaculaire) studentengrap. Ouderejaars-studenten dachten dat het wel leuk zou zijn als een aantal nulde-jaars-leden van een damesdispuut van Minerva zou worden 'gearresteerd'. De aange houden meisjes werden vervol gens, na hun aanhouding door die ouderejaars weer van het po litiebureau aan de Langegracht gehaald. "Als blijk van dank kregen de agenten die aan de grap hadden meegewerkt een alcoholische versnapering aangeboden, ik meen een fles sterke drank", ver telt Nat. "De wachtcommandant vond dat wel aardig, maar stelde dat ze de drank buiten diensttijd moesten opdrinken. Eén van de leden van het kader was echter de mening toegedaan dat de poli tie dit niet kon aannemen en heeft de drank 'doorgespeeld' naar één van de verenigingen van het korps. Dat vonden de agenten nogal zuur en zo is dat verhaal ontstaan". Van zoveel formaliteit zullen de broeken/rokken aan de Lan gegracht wel allemaal spontaan zijn afgezakt. trokken blijven bij de behandelin gen. De patiëntenvereniging, die wordt opgericht om de belangen beter te kunnen behartigen, pre senteerde zich gistermiddag in Den Haag. Drie artsen volgen „de profes sor", zoals de patiënten Bastiaans met eerbied noemen, op. Het zijn de psychiaters Krumperman, Kooyman en Boomer. De opvol ging is het eerste punt dat de pa tiëntenvereniging verontrust. De psychiaters zullen allen in deeltijd werken. Dat is niet goed voor de continuïteit van de zorg, meent het bestuur. Klacht Krumperman, die jarenlang er varing heeft in het vluchtingen- werk, en de Rotterdamse psychia ter Kooyman krijgen het vertrou wen van de patiënten, al wijzen ze op het feit dat Krumperman al 63 jaar is en Kooyman slechts acht uur per week tijd heeft voor het werk. Veel meer problemen roept de derde psychiater op. Dr. Boomer is verbonden aan Centrum '45 en zou in eerste instantie alleen kennisne men van de methodiek, maar wordt volgens de patiënten door het bestuur en de directie van het centrum naar voren geschoven als opvolger. Tegen Boomer is door een aantal patiënten een klacht ingediend bij het Medisch Tuchtcollege nu het er naar uitziet dat de psychiater Basti aans opvolgt. Een van de klagers zit in het bestuur van de vereni ging. „Ik ben tweeëneenhalf jaar behandeld door dr. Boomer en het heeft niets geholpen. Ik ben nu een halfjaar behandeld volgens de me- thode-Bastiaans en enorm vooruit gegaan. Ik was verschrikkelijk mensenschuw en nu durf ik zelfs hier te zitten", zo vertelde zij. Het bestuur distantieerde zich gister middag overigens desgevraagd van de klacht bij het Medisch Tuchtcollege tegen Boomer. De patiënten houden het bestuur en de directie van Centrum '45 ver antwoordelijk voor de vele proble men rond de opvolging van Basti aans. Volgens hen heeft Bastiaans er alles aan gedaan om een opvol ger te vinden, maar mislukte dat steeds omdat hij de kandidaten „geen toekomst" kon bieden. Er bestond lange tijd grote onzeker heid over de voortzetting van het werk van Bastiaans. Vergunning Die onzekerheid is er nog steeds. In Centrum '45 kunnen de metho den van Bastiaans niet worden ge bruikt. Met het vertrek van Basti aans verdwijnt namelijk ook de vergunning om lsd te gebruiken bij de behandelingen. Het is essentieel dat de mogelijkheid om lsd bij de behandeling toe te passen wordt gehandhaafd, stellen de patiënten. „Gewone behandelingen bij psy chiaters helpen niet. Bijna elke pa tiënt heeft een psychiatrisch verle den voordat hij bij Bastiaans komt. Maar via gesprekken komt niet al les boven water. De dingen die ik heb meegemaakt, zijn allemaal zo angstig, zo erg, dat ik het heel diep heb weggestopt. Je kunt ze alleen maar herinneren als je in een roes verkeert. Dan kun je het ook alleen maar aan", aldus een van de vele patiënten, die gisteren in Den Haag aanwezig waren. Kritiek is er op de wijze waarop de lsd-behandeling steeds in het nieuws komt. Het gaat maar om kleine aantallen mensen, waarbij andere behandelmethoden falen. Er is geen sprake van verslaving. „De dosis is zeer laag, individueel aangepast aan de patiënt, waardoor zich geen gevaarlijke situaties voordoen". De gesprekken die worden ge voerd als de lsd of het lichtere pen tothal is toegediend, worden opge nomen en vormen een belangrijk onderdeel van de therapie. Het steeds weer afluisteren van de bandjes zorgt dat de mensen hun verleden uiteindelijk kunnen ver werken. „Vergeten kan ik het niet, maar ik kan het nu wel verwer ken". De psychiater Krumperman heeft vergunning aangevraagd om ook met lsd te mogen werken, maar het is nog onduidelijk of hij deze krijgt Nieuwbouw Behalve de onzekerheid over het voortbestaan van de methode van professor Bastiaans, vervult de nieuwbouw de patiënten ook met zorg. De oude villa, waarin Basti aans altijd werkte, is verkocht en moet halverwege volgend jaar wor den overgedragen aan de nieuwe eigenaar. Bij Centrum '45 moet nieuwbouw komen waar de behan delingen kunnen plaatshebben. Maar er is nog niets te merken van enige nieuwbouw-activiteit, zodat de vereniging zich afvraagt of hel gebouw wel op tijd gereed is. Bovendien speelt mee dat de sta tuten van Centrum '45 alleen be handeling toestaan van erkende oorlogs- en verzetsslachtoffers. Terwijl Bastiaans ook mensen be handelt die het slachtoffer zijn ge worden van andere vormen van ge weld. Een voormalig politiek ge vangene uit Portugal vreest per 1 januari op straat te staan. „Ik heb veertien maanden gevangen geze ten en ben in die tijd gemarteld", vertelde de man. Na enkele jaren begon hij tegen kasten en deuren te slaan. Daarna wist hij niet meer wat er was gebeurd. Hij is inmid dels onder behandeling. „Als de dependance dicht gaat, weet ik niet waar ik heen moet. Het is de enige plek in Nederland waar slachtof fers van geweld terechtkunnen". Alle patiënten hamerden er gis teren op dat deze mogelijkheid moet worden gehandhaafd en zelfs uitgebreid. Een van hen, een man die sinds kort wordt behandeld na veertig jaar met zijn problemen al lerlei artsen te hebben versleten,» benadrukte dat er grote behoefte is aan opvang voor geweldsslachtof fers. „Er zijn in de huidige maat schappij zoveel dingen. Neem de ontvoering van Heijn, de vele auto ongelukken. Allemaal mensen die met angst leven. Deze methode moet blijven bestaan". LEIDEN - De openingstijden van bruggen in Leiden blijven voorlo pig onveranderd. Gisteravond werd een motie van CDA-raadslid Kramp om de bruggen tijdens de spitsuren niet te openen, door de gemeenteraad verworpen. Volgens wethouder Kuijers is dat voor de Leidse bruggen niet noodzakelijk omdat er van een toe genomen verkeersdrukte geen sprake is. Voor de bruggen die on der de verantwoordelijkheid vallen van de provincie is wel regelmatig contact opgenomen met de provin ciale bestuurders, maar zonder re sultaat. Volgens Kuijers blijft de provin cie vasthouden aan de klassieke re gel dat het waterverkeer boven het verkeer over de weg gaat. "Daar valt al sinds jaren niet aan te tor nen. Zij geven voorrang aan het verkeer op het water". De wethou der wees er bovendien op dat on derzoek had uitgewezen dat de ver keersdruk op de Leidse wegen tij dens de spitsuren nauwelijks was gegroeid. "Daarom is er ook geen reden om de openingstijden te ver anderen". Indiener van de motie mevrouw Kramp is het daarmee niet eens. Zij zei dat dat nog geen reden is om de spertijden - dat zijn de tijden waar op de bruggen niet open gaan - niet flexibeler te maken. "Nu staan de auto's maar te ronken en dat is slecht voor het milieu. Mensen staan vaak eindeloos te wachten. Ik vind het schandelijk dat er geen maatregelen worden genomen om opstoppingen bij bruggen tegen te Op het argument van de gemeen te dat mensen niet meer klagen, re ageerde zij dat die inmiddels moe zijn geworden van het getreuzel bij de gemeente en daarom niet meer de moeite nemen. Kramp betoogde tenslotte dat de gemeente zich er met een 'Jantje van Leiden had af gemaakt' en dat de gegeven ant woorden op haar vragen een 'zoet houdertje' waren. WILT BETERE RECLAMERESULTATEN? Uw reclame-uitingen leveren niet de gewenste resultaten op. Praat er eens over met het enige erkende reclamebureau in Leiden. Jan de Wilde is uw man. Bel 071- 143205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13