Oegstgeest boos op buurgemeente Leiden Voor derde keer woning gekraakt in Voorschoten Kempenaerstraat: regen van klachten Milieu-ambtenaar Oegstgeest deelt nu prenten' uit Toch bezwaren tegen opknapbeurt sluiproute Zoeterwoudse politiek blij met alarmsysteem ouderen Over gebrek aan informatie KERSTCONCERT PIETERSKERK 4' PAGINA 14 WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 Zoeterwoudse Weipoort Angstig avontuur OEGSTGEEST - Een 17-jarig meis je uit Lisse op een bromfiets heeft gisteren een angstig avontuur be leefd op de Oegstgeester Rhijnhof- weg. De afloop viel achteraf gezien mee: ze moest met pijn in de borst en een gekneusde knie en enkel naar het ziekenhuis worden over gebracht. Inmiddels is ze al weer thuis. Het meisje kwam op de smalle Rhijnhofweg een door een 22-jari- ge Rijnsburger bestuurde vracht auto tegen. Het meisje remde hevig maar schoof toch met bromfiets en al onder de kolos. De wielen ver pletterden de bromfiets. Het meis je werd niet verder geraakt. VOORSCHOTEN - De onbewoon baar verklaarde dienstwoning van het Voorschotense landgoed Ber- bice is gekraakt door twee jonge ren. De politie heeft dat, na een week bewoning, geconstateerd en B en W besloten gisteren de bewo ners aan te schrijven. Wanneer die binnen twee weken na de dagteke ning Leidsewèg 223a niet hebben verlaten, past de gemeente politie- dwang toe in het derde Voorscho tense kraakpand. De gemeentebestuurders moe ten dat wel doen omdat de woning wet ervan uit gaat dat een onbe woonbaar verklaarde woning voor iedereen onbewoonbaar is. Dus ook voor krakers (en hun hond). De nieuwe bewoners zien dat anders. De zolderetage biedt, sinds het een nieuw dak heeft gekregen, een ze ker comfort. En beneden, waar rui ten zijn ingeslagen en luiken enige beschutting moeten geven, kan een flinke opknapbeurt veel goed doen. De eigenaresse, mevrouw dr. H.D. Begeer-Von Weiier, geeft aan dat ze ook daadwerkelijk opknap- plannen heeft voor het pand dat volgens B en W zo karakteristiek en beeldbepalend is dat het een plaatsje verdient op de gemeente lijke monumentenlijst. Sinds de woning in 1982 onbewoonbaar is verklaard en de huurder het veld ruimde, heeft ze de verrotte, door houtwormen aangevreten dakpla ten en daklatten vervangen, zijn re genwaterafvoer en riolering verbe terd, is de kelder leeggepompt en opnieuw gestuct, hout tegen hout worm behandeld en hebben vaklie den ijzeren balken ingesmeerd. Verval Ze wil nog veel verder gaan, maar grote uitgaven ineens gaan haar draagkracht te boven. "Ik zit er niet zo dik bij", verklaart de be woonster van landgoed Berbice. Volgens een architectenraming van 1982 kost een restauratie zeker 150.000 gulden. Immers, de onbe woonbaarverklaring meldt dat er onvoldoende sanitaire voorzienin gen zijn, het elektrisch net onvol doende is en gebrekkig functio neert. Stalen kelderbalken zijn door roest aangetast, dakbeschot en muurplaten zijn verrot. De ach termuur is gescheurd en wijkt te rug, de trap is te steil en te krap, op de verdieping zijn brandgevaarlij ke schotten en voor-, zij- en achter gevel houden vocht en regen niet tegen. Op de vraag of een opknapbeurt niet wat goedkoper had gekund, heeft Begeer tWee tegenwerpin gen. Een: de woning had weinig voorzieningen en verviel door in vloeden van buitenaf. Een drempel in de Leidseweg zorgde voor een extra verkeersbelasting en de af watering kwam in de knel door het weghalen van wat sloten. Twee: slechte bewoning versnelde het verval. "Het was het makkelijkst geweest wanneer ik het pand had gesloopt, maar idealist als ik was wilde ik het voor het nageslacht be waren", verklaart ze. De gemeente zou kunnen helpen door subsidie te geven, zodra het pand een gemeentelijk monument wordt. Begeer is echter bang dat het daar niet van zal komen en dat ze alleen maar méér procedures doormoet voordat ze weer iets kan- doen aan haar typisch negentiende eeuwse portierswoninfg met hou ten kantwerk en karakteristiek in gemetselde steentjes. Of het ooit weer echt bewoond zal worden, durft ze dan ook niet te voorspel len. Hoogvliet Het oude doktershuis," Veurse- weg 20, is al een halfjaar bewoond. Eerst woonden er acht krakers, nu zijn het er nog vier. Ze hebben bij na allemaal een uitkering, een deel is schoolgaand. Van de plannen die de eerste bewoners hadden, is wei- ZOETERWOUDE - Veel ouderen wensen zo lang mogelijk in hun ei gen huis te blijven wonen en hun eigen huishouding te doen. Toch leeft er onder hen vaak de vrees dat, als er iets met hun gezondheid gebeurt, ze niemand kunnen berei ken. Voor bejaarden uit Zoeterwoude die zelfstandig wonen en last heb ben van een lichamelijk ongemak, is er een oplossing aanwezig. De raadsleden van de commissie wel zijn maakten gisteravond kennis met een alarmeringssysteem, waarbij ouderen op 2 manieren snel een oproep kunnen doen. Wie zich aansluit, krijgt bij de telefoon een telefoonkiezer, die met één druk op de knop werkt. Men ont vangt ook een halshanger waarin een zender is ingebouwd. Gebeurt er iets tot op 35 meter van de tele- nig over. De nieuwe vier willen geen donkere kamers, geen até- liers, maar denken hooguit aan een oefenruimte in de kelder. Het ver trek moet dan wel goed geïsoleerd worden want de Veurseweg 20-be- woners willen niemand overlast bezorgen. Sterker nog: de vriend schapsbanden met de buurt kun nen niet sterk genoeg zijn. Hoogvliet, de eigenaar van het pand, heeft een procedure aange- spanhen om de krakers eruit te krijgen. Daarnaast overlegt hij met de gemeente over de toekomst van het pand. Het bedrijf heeft sloop- plannen, maar de gemeente heeft daar snel een stokje voor gestoken door de dokterswoning op de ge meentelijke monumentenlijst te plaatsen. Hoe met procedure en overleg staat, wil de eigenaar niet zeggen. Het derde Voorschotense kraak pand, een klein arbeidershuisje aan het eind van de Veurseweg. Een Voorschotense vrouw kraakte het kort nadat de dokterswoning gekraakt wérd en ze kondigde aan het pand te willen kopen. De eige naar, provinciale waterstaat, had toen al geadverteerd met het kort tevoren leeggekomen pandje voer de aan dat de Voorschotense op haar beurt moest wachten. Een half jaar later laat een woordvoerder niet meer weten dan dat hij "in on derhandeling is met kopers". foon, dan kan het slachtoffer het alarm in werking stellen, waarna hulp wordt geboden. Wie zich bij de gemeente aan meldt voor dit systeem, krijgt thuis bezoek van iemand die over de si tuatie komt praten. Alleen ouderen met geestelijke of lichamelijke klachten kunnen door de gemeen te geholpen worden. Als de aan vraag wordt goedgekeurd, betaalt men per maand 10,- voor deelna- Tot nu toe hebben zich in Zoeter woude drie mensen gemeld voor deelname. Wethouder Graniewski hoopt dat nog in deze maan alle in aanmerking komende aanvragers worden aangesloten op het sys teem. De commissieleden toonden zich unaniem zeer verheugd met deze voorziening. VVD-raadslid Kuntze "Malle hoefijzers uit Kem penaerstraat verwijderen"... (foto Wira Dijkman) Terwijl Oegstgeester winkelstraat voor miljoen is opgeknapt OEGSTGEEST Oegstgeester raadsleden zijn nog allerminst te spreken over de voor een miljoen gulden (riool en reconstructie) opgeknapte winkelstraat De Kempenaerstraat. Een tijdje te rug werd de straat met veel feest- geruis van sinterklaas, burge meester Scheenstra en de winke liersclub Oegstgeest Actief "her opend" maar in de raadscommis sie openbare werken regende het gisteravond van de klachten. De dorpspolitici hebben hiermee een voorschot genomen op de of ficiële evaluatie van de De Kem- penaerstraat-nieuwe stijl, over drie maanden. PPR-raadslid Van Eisen spreekt van "een rommelige si tuatie in de De Kempenaer straat", sinds sint en de eerste burger er 'door het lint zijn ge gaan'. CDA'er Hellinga heeft bij zijn bezoekjes aan de heropende straat bemerkt dat nog maar wei nig automobilisten zich iets aan trekken van de nieuwe parkeer- discipline. Ze blijven gewoon schuin parkeren terwijl dat in de lengterichting van de straat be hoort te gebeuren. Bovendien wordt er veel blik buiten de par keervakken gestald. De roep om een harder optre den van Gelderblom (groeps commandant rijkspolitie) en zijn manschappen, kan echter nog geen weerklank vinden. Alle bor den en onderborden zijn er nog niet en bovendien moeten er nog allerlei ontheffingen worden ge regeld. D66'er Poelmans en Kuntze (WD) doen er echter gewoon nog een schepje bovenop. De eerste vindt dat om sommige parkeerplaatsen te bereiken de automobilist "acrobatische toe ren" moet uithalen. En de twee de heeft het over "die malle hoe fijzers". De liberaal doelt op de stalen bogen voor de bomen, be doeld om fietsen tegen aan te zet ten. Kuntze's liberale collega, mevrouw van Vloten, heeft zich al afgevraagd "of je daar soms je paard aan moet vastbinden". Kuntze vindt de hoefijzers "vol strekt disfunctioneel" en wil dat ze worden verwijderd. Veel kritiek is er ook op de "gidslijn" voor slechtzienden en blinden, bestaande uit rode klin kers die voelbaar afwijken van de gewone stoeptegels. Volgens CDA'er Hellinga is die gidslijn op sommige plekken zodanig dat "winkels ongewenst bezoek krij gen". Zo in de war kan een slechtziende of blinde ervan ra ken. Ook de werkgroep Oegstgeest Zonder Obstakels is "teleruge- steld". De invalidenparkeer plaats kan door "malle dingen" die de toegang blokkeren alleen worden gebruikt tegen inleve ring van de spatborden en de loopzone van de straat, waar win keliers dus per se geen uitstallin gen mogen plaatsen, eindigt 'te gen een paal". ZOETERWOUDE - Enkele maan den geleden heeft de gemeente Zoeterwoude de reconstructie plannen van gedeelten van de Om- medijkse- en de Weipoortseweg met de bewoners besproken. Na dat er enkele wijzigingen waren aangebracht, konden de meeste belanghebbenden akkoord gaan met de plannen. Desondanks zijn er drie bezwaarschriften inge diend. Deze zijn afkomstig van twee particulieren en van het wa terschap De Ommedijck. Eén van de bewoners van de Weipoortseweg heeft naar zijn zeg gen in het verleden slechte ervarin gen opgedaan met de gemeente, hij wenst daarom geen grond aan de gemeente te verkopen voor ver- keersdoeleinden. Bovendien wil hij niet meewerken aan het instel len van verkeersremmende maat regelen op de Weipoortseweg. Naar zijn mening moet eenieder in de gelegenheid worden gesteld om op normale wijze van de bestaande weg gebruik te maken. Een andere bewoner stelt dat er van de voortuinen van zijn wonin gen zoveel verloren gaat, dat de waarde van de huizen sterk zal da len. Hij hoopt echter dat er samen met de gemeente een goede oplos sing kan worden gevonden. Het waterschap De Ommedijck heeft berekend dat door de plan nen ruim 3500 vierkante meter pol derwater meer wordt gedempt dan gegraven. Men stelt vast dat zo'n grote vermindering van het vermo gen van de Grote Polder om water op te vangen, niet verantwoord is. Vanavond, tijdens de vergade ring van de commissie ruimtelijke ordening, kunnen de indieners hun bezwaarschriften mondeling toelichten. De raadsleden kunnen dan beoordelen in hoeverre de be zwaren al dan niet gegrond zijn. OEGSTGEEST - De Oegstgeester PvdA-wethouder T. Kohlbeck (ruimtelijke ordening, openbare werken) en zijn raadscommissie openbare werken zijn boos op buurgemeente Leiden. "Ik moet heel veel dingen uit de krant lezen", aldus Kohlbeck die graag door Lei den zelf op de hoogte was gesteld over plannen tot woningbouw aan de rand van de Leidse Hout, bij de Warmonderweg, nabij de grens met Oegstgeest. Ook de informatie van de gemeen te Leiden over ingrijpende werk zaamheden op de Rijnsburgerweg zou tot op heden nihil zijn geweest. De weg gaat op 4 januari open voor reconstructie en rioolherstel en tot het einde der werkzaamheden, op 1 december 1988, is er slechts één- nchtingsverkeers mogelijk. Met al le ingrijpende verkeersgevolgen voor Oegstgeet vandien. Kohlbeck, met ironisch stemgeluid: "Ik heb begrepen dat we nog een uitnodi ging krijgen om te praten over te treffen verkeersmaatregelen". Medio vorig maand lanceerde Leiden de nota 'Bouwen in be staande Leidse wijken', een nota over "inbreiden". In dit stuk wor den veertig Leidse plekken ge noemd waar in totaal 1300 huizen zouden kunnen worden gebouwd. Een van de veertig plekken is aan de noordoostrand langs de Leidse Warmonderweg. Daarbij zou zelfs een stuk van de Leidse Hout wor den opgeofferd. De enige Oegst geester bezitter van de nota is Ko hlbeck. Hij kreeg zijn exemplaar, echter via privé-kanalen. Officieel weet Oegstgeest dus nergens van. Het WD-raadslid Kuntze sprak van "angstaanjagende verhalen". Hij zei zijn "politieke broeders en zusters in Leiden" te zullen aan spreken en moedigde de andere raadsleden aan hetzelfde te doen. Wethouder Kohlbeck waarschuw de tegen paniek. Hij verwacht dat de weerstand in Leiden zelf tegen de plannen zo groot zal zijn dat Oegstgeester acties volslagen over bodig worden. D66'er Poelmans vroeg of het soms ongebruikelijk is geworden tussen gemeenten om elkaar te in formeren. Hij zwakte zijn scherpe vraag direct af met de opmerking dat Oegstgeest zelf boter op het hoofd heeft omdat deze gemeente Leiden ook nooit heeft geinfor- meerd over het plan om de Oegst geester gemeentewerven, die vlak bij de Leidse grens liggen, te ver plaatsen en daar woningbouw te la ten plegen. Kohlbeck vindt die vergelijking wel heel erg mank gaan. "De wer ven zijn wel iets anders dan de on gerepte Leidse Hout". CDA'er Hellinga en PPR'er Van Eisen waarschuwden net als Kohl beck tegen "overspannen reac ties". Oegstgeest moet wat hen be treft niet nu alleen maar gaan roe pen "tegen te zijn". Van Eisen: "Wij hebben zelf ook zo'n lijst met open gaten gemaakt". Hellinga: "Elk in- breidingsproject roept problemen op". Kohlbeck is het daar mee eens maar had toch behoefte "een parti culier stukje wrok" te lozen: "Ik heb me altijd afgevraagd waarom we nooit wat hebben gedaan met de structuurschets van de Leidse agglomeratie". De wethouder wijst er voorts op dat net alleen gevaar vanuit de Leidse Hout is te ver wachten maar dat Leiden ook de Blauwe Vogel weg als bouwplek heeft aangewezen in de nota. Over wat Oegstgeest te wachten staat als de Rijnsburgerweg wordt open gelegd en er een jaar lang een richtingsverkeer zal gelden, werd in de raadscommissie openbare werken, gisteravond, niet veel meer duidelijk. Vast staat wel dat Oegstgeest een antwoord moet for muleren op de vraag wat er nu met het verkeer moet gebeuren dat van uit Oegstgeest richting Leiden wil. De dorpspolitici dringen erop aan dat de aannemer van de giganti sche Rijnsburgerwegklus al op de A44 alternatieve routes aanwijst. WASSENAAR/DEN HAAG - De minister van verkeer en wa terstaat, mevrouw N. Smit- Kroes, neemt in het voorjaar een beslissmg over verkeer en ver voer in de Haagse agglomeratie. Voor die tijd onderzoekt ze de voors en tegens van een Verleng de Landscheidingsweg, verbete ring van de Utrechtse Baan en een stimulans van het openbaar vervoer. Ook de rijksweg ll-west, tussen A4 en A44, wordt onder de loep geriomen. De weg, die Voorscho ten zou doorsnijden, staat hoog op de verlanglijstjes van Den Haag, Voorburg en Wassenaar. Op de foto (GPD) minister N. Smit-Kroes en W.F. de Vreeze, die voor hij burgemeester van Leids- chendam werd, Warmond onder zijn hoede had. OEGSTGEEST - Voortaan is het afgelopen met het "waarschu wende, vermanende en verzoe kend optreden" van de toezicht houdend milieu-ambtenaar Jelle Dijkstra (27). Dijkstra is thans be voegd om overtredingen van be palingen in de algemene plaatse lijke verordening en de afvalstof- fenverordening te bestraffen met een heuse prent. Hij heeft om zo ver te komen een cursus van an derhalfjaar gevolgd. En met suc ces afgerond. Deze week is hij beëdigd. Aan zijn werk verandert op het eerste gezicht niet veel. Dijkstra neemt dagelijks een kijkje in de diverse parken die Oegstgeest rijk is ("Daar denkt iedereen dat hij of zij er door mag fietsen en zijn hond zijn gang kan laten gaan") en ook laat hij zijn gezicht zien in de wijk waar een dag eer der de reinigingsdienst haar werk heeft gedaan. "Staan er vli- kobakken, dan zoek ik uit of de precariorechten zijn betaald". Ook controleert Dijkstra of de mensen hun mini-containers vol gens de regels gebruiken en op de juiste dagen klaar zetten om geledigd te worden. Voorts let Dijkstra op overhangende tak ken en de naleving van de hon denbelastingverordening. Een belangrijke taak is tevens de instandhouding van de par keerregels bij de beide Oegst geester winkelcentra, de Lange Voort en de De Kem penaerstraat. Daar zijn blauwe zones en parkeerduurregelingen. Is dat eigenlijk niet gewoon het werk van de groepscommandant van de rijkspolitie, Gelderblom en diens man- en vrouwschap pen? Dijkstra: "Ja, eigenlijk wel. Maar die komen aan dat werk niet toe. Zeggen ze". Nogmaals, alle voornoemde klussen klaarde Dijkstra al. "Maar nu niet langer voor Jan met de korte achternaam. Ik kon alles wel vijf keer zeggen, maar dat hielp niet, dat ging ook ten koste van de geloofwaardig heid". Zijn verbaliserende bevoegd heid maakt dat hij "doelgerich ter" kan werken. Dijkstra kan nu immers zelf maatregelen nemen als hij constateert dat iets niet door de beugel kan en hoeft als het vermanende vingertje niet helpt, de politie niet in te schake len. Dijkstra's functie is voorname lijk een "buitenfunctie". Hij is meestal van tien tot elf op het ge meentehuis te vinden. Daar rap porteert hij over zijn bevindin gen en. staat Oegstgeestenaren die hem iets te melden hebben. Voor het overige is Dijkstra on der de Oegstgeestenaren. Zijn leeftijd (27) zit hem niet echt mee, vindt hij zelf. Jonge knapen zouden weinig autoriteit uitstra len. "Vooral niet op oudere men sen". Daarom is hij blij dat hij de nodige herkenbaarheid kan ont lenen aan zijn grijze uniform. De Oegstgeester milieu-ambtenaar JDijkstra. Nu hij de overtreders van allerlei regeltjes zelf mag beboeten, doet hij zijn werk neit langer voor "Jan met de korte achternaam". KERSTCONCERT LEZERSBON Datum 20 december - Aanvang 20.00 uur Ook dit jaar organiseert het Leidsch/Alphens Dagblad weer een uniek Kerstconcert. U kunt daar bij zijn, tegen een sterk gereduceerd tarief. Hoe? Met de Kerstconcert Lezersbon! Reageer snel, want vorig jaar waren de kaar- ten in een mum van tijd uitverkocht. Het programma biedt, naast samenzang van beken de kerstliederen, een keur aan vocale en instrumen tale solisten o.l.v. dirigent René Verhoeff: Ellen Schu ring-sopraan, Kathinka Minzinga-mezzo-sopraan, Jo ke Romijnders-alt, Bernard Loonen-tenor, Bernard Kruysen-bariton, het Toonkunst Orkest Leiden, ge mengd koor Hagacantare, Noordhollands Koper kwartet o.l.v. Gerrit van Slooten en Folkert Grondsma op het orgel. Kaarten voor dit Kerst concert zijn verkrijgbaar bij: Leidsch Dagblad Witte Singel 1 VW-Leiden Stationsplein 210 Alphens Dagblad Julianastraat 19 WV-Katwijk Vuurbaakplein 11 Toegangskaarten voor lezers van hef Leidsch en Afphens- Dagblad, tegen inlevering van nevenstaantfe KERSTCONCERT LEZERSBON 12,SO p p GEZtNSKAARTEN (ma*. 4 personen) 27,50 NIET-LEZERS betalen 1 7,50 p.p. Bei voor telefonische informatie: 071-144941 Ja, dit unieke Kerstconcert wil ik beslist bijwonen. Tegen inlevering van deze lezersbon betaal ik daarvoor de lezersprijs: Adres: Postcode: wel/geen abonnee

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14