MINI PLAYBACK SHOW! leent toch bij bank Oud-Poelgeest Beeldbepalend pand in Leiderdorp nu kantoor Insignes voor langdurige trouw Voor 1,6 miljoen gulden kostende restauratie Oegstgeester kasteel Warmonder van 88 benoemd tot officier Kwartet laat historie Zoeterwoude herleven Alarmsysteem ouderen op komst in Zoeterwoude Lezers schrijven Beeldentuin Met enige verbazing heb ik in het Leidsch Dagblad van 14 november j.l. kennis genomen van de sugges tie van twee kunstschilders, om in de Koninklijke Domeinen, ge naamd 'De Horsten' in Wassenaar, beelden te plaatsen afkomstig van kelders en zolders van diverse mu- Hoewel het ook mij aan het hart gaat, dat zovele kunstwerken in de pót opgeslagen zijn, zodat ze niet te bezichtigen zijn, ben ik van me ning dat het plan om het laatste uit gestrekte natuurgebied in Wasse naar op te offeren aan kunstuitin gen niet alleen een aanfluiting je gens de natuur is, maar ook tegen de mens, die graag de natuur zo on gerept mogelijk wil kunnen aan schouwen. Ik hoop dat de heren Vorkink en Crasborn een oplossing zullen vin den voor hun plan, die niet ten kos te gaat van de nog resterende na tuur, noch de liefhebbers ervan. Mevrouw F. de Koster, appartementencomplex Stoep- hout (Stoeplaan), Wassenaar. ZOETERWOUDE - Het jaarlijks donateurconcert van de Zoeterwoudse St. Jansfanfare, afgelopen zaterdag avond in het Muziekcentrum, droeg een speciaal ka rakter. Temidden van hun medemuzikanten werden er vier jubilarissen naar voren gehaald. Twee van hen zijn ruim 40 jaar lid, de andere twee kunnen terugzien, op een 25-jarig lidmaatschap. De voorzitter van de Zuidhollandse bond voor mu ziekgezelschappen, P. Clabbers, mocht het gouden in signe van de Federatie van Katholieke muziekgezel schappen in Nederland uitreiken aan Jan Verhagen en Gerard Straathof. Het zilveren insigne was voor P. de Ridder en J. Straathof. Volgens de heer Cladders heeft de bond grote waar dering voor de St. Jansfanfare. Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de muziekvereniging in okto ber j.l. had men de fanfare uitgenodigd om zijn ruim twee uur durend showprogramma ten beste te geven. Wethouder Graniewski benadrukte dat de grote toe wijding van de jubilarissen een voorbeeld is voor de jongere leden. Naar haar mening kan alleen een gezon de vereniging haar leden zo lang vasthouden. Ze over handigde de jubilarissen namens de gemeente een wandbord. Voorzitter Kees Dobbe toonde zich erg blij met de ju bilarissen, die naast hun baan hun hobby hebben zien uitgroeien tot een volledige werkdag. Jan Verhagen werd wegens zijn bijzondere inzet voor de vereniging benoemd tot lid van verdienste. Koos van der Geest: maker van de foto's van het 'Toen en Nu'-kwartet. (archieffoto) ZOETERWOUDE - Uit handen van VIOS-voorzitter Hans van Veen heeft burgemeester Houdijk afgelopen vrijdag het eerste in Ne derland verschijnende 'Toen en Nu'-kwartet ontvangen. Dit kwartetspel is ontstaan van uit de gedachte van de drumfanfa re om de clubkas op een originele manier te versterken. Op 36 kaar ten staan foto's van plekjes uit Zoe- terwoude, zoals die er vele jaren ge leden uitzagen. De bijbehorende Drie gewonden bij botsing in Wassenaar WASSENAAR - Bij een botsing op de Wassenaarse kruising Storm van 's Gravesandeweg/Van Zuylen van Nijeveltstraat/dr. Mansveltka- de zijn gisteravond om half twaalf drie mensen lichtgewond geraakt. De botsing ontstond doordat een 75-jarige Wassenaarse, die met haar auto uit de richting van Duinrell kwam, geen voorrang gaf aan een auto die over de Van Zuylen van Nijeveltstraat richting Katwijk reed. De 55-jarige bestuurder kon haar niet ontwijken en boorde met de voorzijde van zijn auto in de rechterflank van de Wassenaarse personenwagen. Het geraakte voertuig schoof vervolgens tegen een verkeerspaal, raakte een 22-jarige voetganger uit Katwijk en kwam tot stilstand in de sloot langs de dr. Mansveltkade Naast de Katwijker raakte ook de 75-jarige Wassenaarse en een 37-ja- rige Katwijkse gewond. Zij was passagiere van de tweede auto. De drie zijn, na een controle in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, heengezonden. DIEFSTAL - Op het terrein van een bedrijf aan de Ververstraat in Katwijk is uit een container elek trisch gereedschap gestolen. De apparatuur had een waarde van 2700 gulden. De inbrekers haalden de sleutel van de container uit een bouwkeet naast het bedrijf. De keet werd opgebroken. WARMOND - De 88-jarige War monder J.B.W.A. Giesbers is sinds zaterdag Officier in de Orde van Oranje Nassau. Giesbers viel die eer ten deel omdat hij 70 jaar werk zaam is bij de koninklijke Meddens b.v., een gerenommeerd modebe- drijf met zes vestigingen. Giesbers maakt al 65 jaar deel uit van de di rectie van Meddens. Hij is alge meen directeur. Meddens bestaat 157 jaar. De eer ste zaak werd in Rotterdam ge opend. De opening van de eerste Haagse vestiging viel toevalliger wijs samen met de geboortedag van Giesbers: 29 januari 1899. Op de receptie, zaterdag, was ook War- monds eerste burger, mevrouw Hendrickx, van de partij. De Meddens-directie is vier men sen sterk. Drie van die vier zijn fa milie van elkaar: Giesbers en zijn twee dochters. Eén van die doch ters, Conny Saris, is fractievoorzit ter van de Warmondse WD. De benoeming van Giesbers tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau is eigenlijk een bevordering. Giesbers was namelijk al Ridder. Leiderdorp bindt strijd aan met fietsendieven Nederlanders NIET' door een lichamelijke handicap Al meer dan 25 jaar helpt het NRF hun qeltjke kansen te geven door financiële steun aan honderden projecten in Nederland Helpt u mee2 Ja, toch'zekeH GIRO 953 sr\ National Revalidatie f Fonds "".Sfijg» Het pand Loevestein 12 in Leiderdorp: ooit bedoeld als blikvanger, nu, na veel vijven en zessen, kantoorpand. (foto Wim Dijkman) teksten vertellen hoe die plekjes er vandaag de dag uitzien. De meeste foto's zijn gemaakt door bakker Koos van der Geest. Hij nam bij het venten van zijn brood altijd een fototoestel mee. Toen hij op een dag veel van zijn negatieven in de vuilnisbak wilde deponeren, was Gerard van der Hoeven er snel bij om ze te redden. Er zijn 1000 kwartetten gefabri ceerd, waarvan er al vele bij voorin schrijving zijn verkocht. Leden van VIOS zullen vandaag en mor gen het restant huis aan huis te koop aanbieden. Het gaat om een eenmalige uitga ve. want de clichéplaten zijn ver nietigd. Een landelijke bankinstel ling treedt als sponsor op, zodat ook hierdoor een flink bedrag in de verenigingskas zal vloeien. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van VIOS wordt er elke maand een herinneringspenning uitgereikt aan iemand die zich ver dienstelijk heeft gemaakt voor de vereniging. De penning van de maand november ging naar Ben van Leeuwen, de vervaardiger van de kwartetten. Omdat het hele bestuur zich dit jaar intensief voor de drumfanfare had ingezet, ontving elk bestuurs lid de herinneringspenning, zoals het in deze tijd van het jaar hoort, van Sinterklaas. Van veel op de foto's getoonde locaties heeft de plaatselijke kun stenares mevrouw Bruin aquarel len gemaakt. Ter gelegenheid van de uitreiking van het kwartetspel had zij in het gemeentehuis van Zoeterwoude een tentoonstelling ingericht, die veel belangstelling trok. Een ruimte meerderheid van de ge meenteraad - en later - de provincie hadden aan het begin van de zomer van dit jaar reeds het licht op groen gezet voor de lening aan het vor mingscentrum. De lening maakte deel uit van een ingewikkelde erfpachtover eenkomst tussen gemeente en het vormingscentrum. D66 en CDA- raadslid mevrouw v.d. Bend stem den na een lange discussie tegen het uiteindelijke raadsvoorstel om dat zij vonden dat én gemeente én het vormingscentrum onaanvaard baar grote risico's op zich namen. Ze hadden het kasteel liever aan een Sassenheimse bollenboer ver kocht. Eén van hun bezwaren te gen de erfpachtovereenkomst was de lening. Ze wezen op de ellende die zou ontstaan als het vormings centrum failliet zou gaan. De ge meente kan dan fluiten naar haar 1,6 miljoen gulden. OEGSTGEEST - De 1,6 miljoen gulden die het vormings centrum Oud-Poelgeest zou lenen van de gemeente Oegst- geest om de restauratie van kasteel Oud-Poelgeest te beta len, zullen toch ergens anders vandaan komen. De stich ting vormingscentrum Oud-Poelgeest is namelijk een le ning overeengekomen met de plaatselijke Rabobank. Wel zal de gemeente garant staan voor de lening. In de erfpachtovereenkomst zeg de een heel ruime meerderheid van de raad zelfs alvast medewerking aan een andere lening toe. Het vor mingscentrum is voornemens het door de tand des tijds danig aange vreten slaapgebouwencomplex 'Metamorphose' te vernieuwen en zal daarvoor ook geld nodig heb ben. Volgens een gemeentelijk woordvoerster is over die lening niets nieuws bekend. Directeur van het vormingscentrum, P. de Vreede, kon geen commentaar ge ven. Hij verblijft in het buitenland. Wethouder P. van Veen (CDA, fi nanciën) concludeert dat het vor mingscentrum bij een particuliere bank klaarblijkelijk goedkoper kan lenen. Had de stichting bij de gemeente geleend dan was dat on der dezelfde voorwaarden gebeurd- als die van toepassing zijn bij de Bank der Nederlandse Gemeenten waarmee de gemeente zaken doet. Van Veen voelt zich op geen en kele wijze gepasseerd. Ook heeft hij geen moeite met het feit dat het vormingscentrum nadat de raad al akkoord was alsnog met de Rabo bank in zee gaat. Volgens de wet houder is een lening elders door de stichting "nooit uitgesloten ge weest". De bestuurder acht het be sluit van het vormingscentrum in zekere zin gunstig voor de gemeen te. De wethouder financiën was im mers door de raad op het hart ge drukt "geen verhoogd risico te gaan lopen". De wethouder zegt dat met hem nog altijd te praten is over die ande re geldlening, die ten behoeve van de vernieuwing van Metamorpho se. Anderzijds denkt hij dat die le ning niet "in beeld komt" omdat het vormingscentrum het ook wat het slaapgebouw betreft wel eens over een heel andere boeg zou kun nen gooien. "Maar ik wil de kas teelheer altijd helpen er een mooi kasteel en landgoed van te ma ken", aldus Van Veen. bieke meter grote hoekpand, vroe ger eigendom van dokter De Leeuw, inmiddels betrokken. Zonder slag of stoot is dat be paald niet gegaan. Het heeft maan den geduurd voordat alles rond was. Het bestemmingsplan liet de komst van een kantoorpand in en om het Loevestein niet toe. Er was, vooruitlopend op de wijziging van dat bestemmingsplan, een tijdelij ke ontheffing nodig wilde Verheij zich vestigen in het huis dat ooit 'de blikvanger van Leiderdorp' heette, zo pal aan het meest drukke en be kende kruispunt van het dorp. De voormalige eigenaar vroeg deze aan en kreeg uiteindelijk die ontheffing voor vijfjaar. Dit met de hoop en het vertrouwen dat in die tijd het bestemmingsplan is gewij zigd. Verheij raakte echter, toen het zo ver was, in de clinch met de Stichting Leefbaar Leiderdorp. Bestuurslid mevrouw Dekkers, die in dezelfde wijk woont en voor wie dus hetzelfde bestemmingsplan geldt, zei bang te zijn dat het huis naast haar ook tot kantoorpand ge bombardeerd zou kunnen worden. Bovendien vond ze het een slechte zaak dat een huis aan de woonbe stemming zou worden onttrokken. De zaak werd aangekaart bij de commissie beroep- en bezwaar schriften en bij de raadscommissie ruimtelijke ordening. Verheij betoogde daar dat van onttrekking niet of nauwelijks sprake zou zijn: het huis stond al vier jaar te koop. Als woonhuis bleek het echter onverkoopbaar te zijn. Bovendien is het oude pand van het bedrijf, gelegen aan de Aca cialaan, inmiddels weer als woon huis in roulatie. Het gemeentebestuur gaf het Leiderdorps bedrijf gelijk, al was het bepaald niet te spreken over de schadeclaim van 25.000 gulden die het bij mevrouw Dekkers indien de. Die zaak liep met een sisser af. Voorwaarde voor de toestemming was en bleef wel dat Verhij acht parkeerplaatsen zou creërén. Aan die voorwaarde is inmiddels vol daan. Het familiebedrijf Verheij (vader en twee zonen) zetelt nu in de voor- LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp gaat de strijd aan binden tegen fietsendieven. Op drie plaatsen in het dorp, het zwembad, de Winkelhof en het Elisabeth Ziekenhuis, wil de gemeente fietsklemmen plaat sen. De gemeente hoopt daar mee het aantal fietsdiefstallen flink terug te brengen. De afge lopen jaren werden er gemid deld bijna 250 fietsen van be woners ontvreemd. Eerdere acties, zoals het gra veren van postcodes in de fiets- frames, hebben volgens de po litie niet wezenlek bijgedragen tot het terugdringen van het aantal diefstallen. Verwacht wordt dat bewaakte fietsenstal lingen of goedgekeurde stal lingselementen een betere op lossing voor het probleem bie den. Het punt van de bewaakte stallingen blijkt in Leiderdorp echter moeilijk te verwezenlij ken. Er was geen belangstelling voor een vrijwilligersproject noch voor een commerciële op zet. Zowel de Winkelhof als het Elisabeth Ziekenhuis en de Does waren echter wel te vin den voor het aanschaffen van fietsklemmen. De drie zijn be reid 14.275 gulden op tafel te leggen voor dit project, terwijl de gemeente eenzelfde bedrag zal bijdragen. Geprobeerd wordt vervolgens om een sub sidie bij het rijk los te krijgen, zodat de kosten eventueel kun nen worden gedrukt. Bedoeling is dat er bij win kelcentrum de Winkelhof 50 klemmen worden geplaatst, vijftig bij het ziekenhuis en nog eens vijftig verdeeld over de Does en nog wat andere loca ties in het dorp. Elke klem biedt overigens ruimte voor twee fietsen. De gemeenteraad moet nog wel goedkeuring aan de plan nen geven. LEIDERDORP - Rinando I, alias Rinke van der Meer. Zo heet de nieuwe prins carnaval van Leiderdorp. Afge lopen zaterdagavond, uiteraard precies om elf minuten over elf, maakte hij samen met zijnAnnelies ofwel prinses Annina zijn entree in het wijkcentrum Zijlkwartier, de residentie van de Leiderdorpse carnavalsvereniging 'De Rijnschuimers'. Wethouder Huigen installeerde het echtpaar en dat gebeurde op ludieke wijze: het prinselijk paar zat verborgen in een reusachtige kluis en maakte van daaruit zijn opwachting. In het dagelijks leven is de nieuwe prins werkzaam bij een bank, vandaar. Voorts zijn prins Rinaldo en prinses Annina in hun woonplaats bekend als het echtpaar Van der Meer. Hij is voorzitter, zij secretaris van de buurtvereniging 'De Buitengewonen' in de gelijknamige nieuwbouwwijk. Op de foto: links de 'oude' prins, rechts prins Rinaldo en prinses Annina. (foto Loek Zuyderduin) ZOETERWOUDE - Er komt in Zoeterwoude wellicht een alarme ringssysteem voor ouderen. Een speciale werkgroep, waarin onder andere de kruisverenigingen, be jaardentehuis Emmaus en de ge meente zitting hadden, heeft de af gelopen maanden her en der rond gekeken en kwam uiteindelijk tot een keuze. Unaniem was men van mening dat er een alarmeringssys teem moet komen waarbij direct na alarmering een spreek- en luis terverbinding ontstaat tussen een centale en degene die hulp nodig heeft. Andere systemen, waarbij automatisch telefoonnummers worden gedraaid, zouden niet vol doen ómdat degene die hulp zocht niet weet of er iemand onderweg is. Verder heeft de werkgroep geko zen voor aansluiting bij een lande lijke centrale. Weliswaar zou be jaardentehuis Emmaus ook als centraal punt kunnen fungeren, maar bij de landelijke centrale kan een 24-uurs bereikbaarheid wor den gegarandeerd. En dat is vol gens haar een vereiste bij een alar meringssysteem. Bij een alarm kan direct het sleu teladres worden gewaarschuwd. Intussen blijft de verbinding cen trale-hulpvrager in stand totdat er hulp ter plekke is. Indien nodig wordt de eerste hulpdienst gewaar schuwd. Niet iedereen zal op het alarme ringssysteem kunnen worden aan gesloten. De Indicatiecommissie Bejaardenoorden Leiderdorp/Zoe- terwoude zal de aanvragen moeten beoordelen. De gebruikers moeten aan een aantal eisen voldoen. Ze dienen bijvoorbeeld slecht ter been te zijn of niet goed meer te kunnen zien. 'Gezonde' ouderen die toch op het systeem willen worden aan gesloten kunnen wel meedoen, maar dan moeten ze zelf voor de kosten opdraaien. Burgemeester en wethouders hebben zelf al laten weten voor de komst van het alarmeringssysteem voor ouderen te zijn. Het voorstel wordt morgenavond behandeld door de raadscommissie welzijn. LEIDERDORP - Het voormalige karakteristieke woonhuis aan de Loevestein 12 in Leiderdorp is om gevormd tot kantoorpand. Het van origine Leiderdorpse bedrijf Ver heij beheer BV heeft het 1100 ku- malige dokterswoning met dertien bv's. Ook worden vanuit het pand drie hotels bestierd. In totaal wer ken in het pand aan de Loevestein dertien mensen. Bang voor precedentwerking - meer kantoren in de wijk - is woordvoerder M. Verheij aller minst. "Wijs mij maar eens een an der woonhuis in Leiderdorp aan dat geschikt is als kantoorruimte. Dit was gewoon een uitzonderlijke situatie". NIEUWSWEEK organiseert samen met St. Nicolaas en zijn Pieten MINI PLAY BACK SHOW o.l.v. Olaf Hoenson in de Leidse Stadsgehoorzaal. Zaterdag 5 december a.s. Aanvang: 14.30 uur. Toegangsprijs: 2,- per kind. Kaarten verkrijgbaar bij het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. De opbrengst komt volledig ten goede aan kinderen die tijdens de komende feestdagen zijn opgenomen in het Academisch Ziekenhuis van Leiden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9