Minder geld voor 'te buitenlandse' school 'Dan maar een tweederangs natie' Aidsbestrijding is ernstig in gevaar' OnJHSEC Ginjaar-Maas wil spreiding bevorderen WDM: ook intimidatie van soldaten in Ermelo PSP hoopt op inspiratie met Saar Boerlage (55) OOSTERSCHELDEBRUG GESLOOPT 'Boetes voor te hard rijden tientjes hoger' Vakbonden: oproep tot loonmatiging eenzijdig CDA-wetenschappers hekelen rotsvast geloof in technologie MAANDAG 30 NOVEMBER 1987 HILVERSUM (ANP) - Scholen met veel buitenlandse kinderen zullen het extra geld dat ze daarvoor krijgen, geleidelijk aan kwijt raken. Staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) vindt dat die extra faciliteiten een concentratie van buitenlandse kinderen op bepaalde scholen bevorderen. Ze wil juist van die concentratie af. "We moeten ze op school niet isole- ren", aldus de staatssecretaris gis teren voor de AVRO-radio. Als op een school 50 tot 60 procent van de kinderen uit buitenlanders bestaat, halen de Nederlandse ouders hun kinderen van school omdat ze den ken dat hun kinderen te weinig le ren, zo leert de praktijk volgens de staatssecretaris. Ze vindt dat niet terecht. "Onderzoek toont aan dat de kwaliteit van het onderwijs op scholen waar buitenlandse en Ne derlandse kinderen samen zitten, niet per definitie slechter is dan op welke andere school dan ook. We 'Meisjesbende' vooral actief in sporthallen ZAANSTAD (ANP) - Met de aanhouding van twee 15-jarige meisjes uit Haarlem denkt de politie een landelijk opereren de meisjesbende op het spoor te zijn. Het tweetal werd in Zaanstad op heterdaad betrapt, toen ze in een gestolen perso nenauto reden. Ze hebben al eerder gezeten voor het stelen van auto's in Haarlem. Ook in Brabant zouden ze op het die venpad zijn geweest. Gedurende een jaar zouden de meisjes in meerdere plaat sen sporthallen met een bezoek vereerd hebben. Zij stroopten de kleedkamers af op zoek naar geld, cheques en rijbewijzen. Troffen zij autosleutels aan dan werd de bewuste wagen op het parkeerterrein bij de sporthal opgezocht, waarna ze ermee wegreden. Het gestolen goed werd achteraf verhandeld. De dievegges zijn overgedra gen aan de politie in Velzen, waar ze de auto hebben gesto len en ook bij een woning heb ben ingebroken. Ginjaar-Maas: buitenlandse en Nederlandse kinderen moeten door elkaar zitten. (foto gpd> gaan ervan uit dat de buitenlandse kinderen blijvend in Nederland zullen zijn. Dan moeten we ze ook in onze samenleving opnemen. Dat begint al op school. Buitenlandse kinderen en Nederlandse kinderen moeten door elkaar zitten". De staatssecretaris zei dat haar voorstel geen verkapte bezuiniging inhoudt. "We hebben een bepaald budget voor faciliteiten voor bui tenlandse kinderen en op dat bud get hebben we niet gesneden. Dat zullen we ook niet doen. Als je ex tra faciliteiten weghaalt van die concentratiescholen heb je wat meer middelen om aan andere scholen te geven". Ginjaar-Maas zei dat ze deze zaak in goed overleg met de scholen wil regelen. Volgens haar is het ook een belangrijke taak voor de scho len om ouders erop te wijzen dat onderwijs waarin ook buitenland se kinderen zitten per definitie ook goed onderwijs kan zijn. Ze denkt bij de door haar voorgestelde maat regel in elk geval aan het voortge zet onderwijs. Wanneer het plan van kracht wordt, zei ze niet. Soft drugs Ruim honderd politiemensen hebben in vier Noordhollandse ge meenten gelijktijdig zes invallen gedaan, op zoek naar soft drugs. Hierbij zijn 36 personen aangehou den die de Opiumwet hebben over treden. De invallen en huiszoekin gen vonden plaats in woningen in Enkhuizen, Bovenkarpsel, Am sterdam en Alkmaar. De gevonden hoeveelheid drugs bracht een tota le waarde op van achttien duizend gulden. PPR-jongeren De 23-jarige Michiel Plugge is za terdag op het congres van de PPR- jongeren tot voorzitter van deze partij gekozen. Op deze dag maak te de partijleden ook bekend een brief naar de NOS te sturen waarin ze pleiten voor een Den Haag Van daag voor jongeren. Voorzitter van de Raad voor Jeugdbeleid, Mathil- de van den Brink zei dit plan te zul len steunen. Unie BLHP De Vereniging van personeel voor Rabobanken VPR (2000 le den) gaat in januari een fusie aan met de Unie BHLP (hoger perso neel). De Unie zegt daardoor de grootste bankenbond in Nederland te worden. De dienstenbond FNV spreekt dat overigens tegen en claimt zelf de grootste te zijn. Advocaat Een Roermondse advocaat en zijn 27-jarige vriendin die verdacht worden van handel in verdovende middelen zijn aangehouden. In het kantoor van de falliet verklaarde advocaat werden drugs aangetrof fen. Bij hem werd huiszoeking ver richt in verband met verdenking van bedriegelijke bankbreuk. De advocaat heeft beroep getekend te gen zijn fallietverklaring. Ontvoering Heijn De drie grote partijen in de Tweede Kamer vinden dat de pers zich vrijdag terughoudend had moeten opstellen bij de berichtge ving over Ahold-topman Gerrit- Jan Heijn. De kamerleden Dijkstal (WD), Gualthérie van Wezel (CDA) en Kosto (PvdA) zeiden dat de pers meer oog had moeten heb ben voor de risico's van berichtge ving voor de ontvoerde G.J. Heijn. Dijkstal kondigde aan dat hij Ka mervragen zal stellen over de rol van de politie in deze zaak. Visser gewond Een Britse visser heeft in het weekeinde tien uur lang met een anker in zijn bovenbeen vastgeze ten aan een kotter. Na een red dingsoperatie waarbij de marine en de brandweer waren betrokken, kon de ernstig gewonde man uit zijn benarde positie worden be vrijd. Bij het in zee laten van een visnet kreeg hij de puntige arm van een dreganker in het rechterboven- been. Door het kappen van een ka bel voorkwamen zijn collega's dat hij overboord ging. UTRECHT (ANP) - Niet alleen in Oirschot maar ook in Ermelo is sprake van geweld tegen en intimi datie van dienstplichtigen. Solda ten van de 146ste werktroepen- eompagnie worden er onderdrukt door "het beroepskader en getrei terd door vijf soldaten die daarbij worden aangemoedigd door een beroepssergeant. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen zegt dit na een onderzoek dat is uitge voerd toen een vader van een van de slachtoffers naar aanleiding van de publikaties over Oirschot con tact met de soldatenbond had op genomen. Volgens de WDM is er sprake gemene spelletjes (de beroeps- sergeant zou jongens bij hun testi kels vastpakken) en treiterijen, zo als het regelmatig wakker maken van net ingeslapen jongens, bij voorbeeld door een brandende aansteker onder hun voeten te houden. Sommige soldaten die van de dokter niet mee mochten op oefe ning zijn volgens de WDM door de compagniescommandant ge chanteerd: ze kregen pas verlof als ze toch meegingen. Een overspan nen soldaat ging tijdens een oefe ning de commandant met een mes DORDRECHT (ANP) - De PSP heeft zaterdag de 55-jarige Saar Boerlage gekozen tot partijvoorzit ter. Het congres van de Pacifistisch Socialisten passeerde daarmee Marko Mazeland (34) die vijf jaar lang voorzitter is geweest. Veel sprekers op het congres meenden dat de PSP behoefte heeft aan een nieuwe inspirerende persoonlijkheid. Voorzitter Maze land zou te weinig uitstraling heb ben gehad. Ondanks het feit dat vice-voorzitter Branderhorst zijn lot verbond aan de herverkiezing van Mazeland koos een kleine meerderheid van het PSP-congres voor Saar Boerlage. Boerlage is landelijk bekend ge worden sinds haar actie tegen de Amsterdamse kandidatuur voor de organisatie van de Olympische Spelen in 1990. Boerlage was in het grijze verleden (jaren zestig) PSP- gemeenteraadslid in Amsterdam en Statenlid in Noörd-Holland. Het PSP-congres sprak zich ver der onder meer uit over de deelna me van de PSP in het dagelijks stadsbestuur van Leiden en Delft. Samenwerking op lokaal niveau met respectievelijk WD en CDA werd daarmee door het PSP-con gres alsnog goedgekeurd, zij het bij wijze van experiment. Het voorstel om 40 procent van alle PSP-Bestuursorganen uit vrouwen te laten bestaan (een weerspiegeling van het percentage vrouwen onder de PSP-leden) haalde geen meerderheid. AMSTERDAM (ANP) - "Zeker tienduizend mensen die wij jaar lijks behandelen in één van onze poliklinieken voor geslachtsziek ten kunnen of willen geen zieken- fondskaart tonen. Maar binnen die groep bevinden zich wel de men sen die het Aids-virus in homo- en heterokring kunnen verspreiden. Daarom is de maatregel van het rijk om de mensen zelf te laten be talen voor zo'n behandeling desa streus voor de bestrijding van aids". Dat zei R. Coutinho van de Am sterdamse GG en GD zaterdag. Een woordvoerder van het ministe rie van welzijn, volksgezondheid en cultuur bevestigt dat patiënten in de toekomst óf zelf moeten beta len óf een ziekenfondskaart mee nemen als zij zich willen laten con troleren op de aanwezigheid van geslachtsziekten. Volgens Coutin ho zal dan een heel grote groep mensen weg blijven "die we nu juist kunnen bereiken en informa tie kunnen geven. Het rijk geeft miljoenen uit aan folders en recla mespotjes maar daarmee bereik je de mensen niet. Onze opvang helpt wel, maar door deze bezuiniging wordt dit onmogelijk". De poliklinieken worden onder meer bezocht door verslaafde pros- tituées die zich regelmatig laten onderzoeken. "We krijgen ook veel mensen uit randgroepen op be zoek, buitenlanders, andere drugs verslaafden, noem maar op. Dat zijn nu juist de mensen die het eerst besmet worden door het Aids-virus. Binnen die groep heb ben we ook de eerste gevallen van besmetting onder hetero's gesigna leerd. Als je nu de deur voor deze mensen dichtgooit kun je niet veel meer doen aan de verdere bestrij ding van aids. Er zou juist meer geld voor die poliklinieken moeten komen. In het belang van de volks gezondheid is deze bezuiniging krankzinnig". te lijf, nadat hij eerst diens tent ka pot had gesneden. Door de sfeer van angst en intimidatie zijn veel jongens overspannen thuis, aldus de WDM. Er zou ook sprake zijn van veel afkeuringen en verzoeken om overplaatsing naar een ander onderdeel. De WDM heeft de misstanden gemeld bij de bevelhebber land strijdkrachten. De marechaussee is een onderzoek begonnen. Volgens WDM-voorzitter F. van Rikxoort is bij alle zware onderdelen sprake van een zeer strenge discipline, in timidatie, bedreiging met geweld en soms van daadwerkelijke mis handeling. In Ermelo ging het be roepskader, net als in Oirschot, nog verder door dienstplichtigen tegen elkaar op te zetten, aldus Van Rikxoort. „De spanningen die daardoor binnen de groep ontstaan ontladen zich onder meer via ter reur van een klein groepje tegen de rest. Ongeruste ouders van dienst plichtigen hebben met de WDM een comité gevormd dat deze week nog gesprekken wil voeren met de legerleiding, staatssecretaris Van Houwelingen en de politieke par tijen. Na negen jaar trouwe dienst heeft de hulpbrug over de Oosterschelde definitief afgedaan. De bijna drie kilometer lange oeververbinding naar het werkeiland Neeltje Jans is overbodig gewordennu de weg over de stormvloedkering gereed is. Een deel van de brug zal worden verscheept naar Bangladesh. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - De meeste mensen willen ook na 18.00 uur boodschappen kunnen doen. Uit een enquête van de Consumen tenbond blijkt dat 37 procent van de ondervraagden achter het voorstel van D66 staat om winke liers de mogelijkheid te geven tot zeven uur 's avonds open te blij ven. Het voorstel van staatsse cretaris Evenhuis (economische zaken) om winkeliers te laten kiezen om of 's morgens en 's middags, of 's middags en 's avonds de winkel open te heb ben, krijgt steun van 26 procent van de ondervraagden. Een meerderheid van 63 procent van de consumenten wil in ieder ge val verruiming van de huidige winkelsluitingswet. Het resultaat van de enquete van de Consumentenbond werd zaterdag bekend gemaakt door voorzitter Andersen voor de Consument ziet winkel graag langer open TROS-radio. Evenhuis denkt in de loop van het volgende jaar een wetsvoorstel bij de Tweede Ka mer in te dienen, die winkeliers de keuze laat 's avonds in plaats van in de ochtend open te zijn. Dat heett volgens de staatssecre taris het voordeel dat de winke liers onderling afspraken kun nen maken. Bovendien kan alles bij het oude blijven in plaatsen waar geen behoefte is aan veran dering, terwijl in de grote steden en in forensen-gemeenten meer avondverkoop mogelijk is. D66-kamerlid Groenman, wiens voorstel volgens de enquê te de meeste steun van de consu ment krijgt, houdt evenals Even huis vast aan een maximaal aan tal openingsuren van 52 per week. Zij wil de winkelier de mo gelijkheid geven een uurtje later te beginnen en een uurtje langer door te gaan. Volgens Groenman is het voorstel van Evenhuis meer gericht op de verkoop van duurzame consumptiegoederen als bankstellen en dergelijke. Het iets langer openblijven gaat juist om de gewone gebruiksgoe deren, vers brood en een kropje sla. "Meer dan de helft van de Ne derlanders is geen onderdeel meer van het traditionele gezin, met een kostwinner". De meeste middenstands-or ganisaties zijn overigens tegen beide voorstellen de openingstij den voor winkels te Coutinho overweegt zich terug te trekken uit alle beleidsgroepen ter bestrijding van Aids. "Als deze maatregel doorgaat heb ik kenne lijk mijn tijd zitten verdoen. Al die preventiecampagnes over het ge bruik van condoom en verandering van seksueel gedrag zijn dan weg gegooid geld gebleken", aldus Coutinho. De woordvoerder van het minis terie deelde mee dat er veranderd wordt van fmancieringsvorm en dat er geen sprake is van een bezui niging. De verandering gebeurt volgens hem op verzoek van - ad ministratieve - mensen in het veld. De forse bezuiniging waar Coutin ho het over heeft noemde hij "je reinste flauwekul". Ook het minis terie wil de drempel voor een be zoek aan de klinieken zo laag mo gelijk houden en daar worden nog gesprekken over gevoerd, aldus de woordvoerder. DEN HAAG (GPD) - Wanneer vol gend jaar mei buiten de wegen rond de grote steden en andere ver keersknelpunten 120 kilometer per uur gereden mag worden, zal voor al 'de pakkans' van overtreders groter moeten worden. Daarnaast zullen ook de boetes voor te snel rijden 'met enkele tientjes' omhoog moeten gaan. Het maximumbe drag tot waar de politie zelf de boe te af kan handelen zal in de toe komst worden verhoogd. Dat zei minister Korthals Altes (justitie) gisteren voor de AVRO- radio. Er zullen opvallende en niet-op- vallende controle-acties komen en het aantal radar-installaties wordt uitgebreid, aldus de minister. Vol gens Korthals Altes is het de be doeling om de snelheidsgrens voor automobilisten tot 100 te beperken waar dat voor het milieu noodzake lijk is. Daarbuiten wordt de maxi mum-snelheid van 120 kilometer per uur strakker gecontroleerd. Overigens heeft het kabinet nog geen overeenstemming bereikt over de verhoging van de maxi mumsnelheid. Extra geld voor verscherpte con troles heeft de minister niet gekre gen van zijn collega's. Wel draagt minister Nijpels (milieu) bij met tien radar-installaties en de minis ters van Vrom en van Verkeer en Waterstaat samen met voorlich tingsmateriaal. PvdA-woordvoerder Melkert re ageerde zaterdag voor de TROS-ra dio verbaasd op het voornemen van het kabinet om de maximum snelheid tot 120 te verhogen. De minister van milieu, Nijpels, lijdt volgens Melkert keer op keer ne derlagen in het kabinet. "Vlak na het afschaffen van de milieutoeslag in de Wet Investerings Rekening nu ook weer met de maximum snelheid". Zijn WD-collega in de Tweede Kamer, Braams. benadrukte ech ter het draagvlak onder de bevol king voor milieu-maatregelen, dat niet met steeds meer verboden en strakkere controles bereikt kan worden. "Als ik met 110 kilometer per uur op de weg door vrijwel ie dereen ingehaald wordt, moeten daar ook leden van de PvdA bij zit ten. Dat kunnen niet alleen W- D'ers zijn", aldus Braams. DEN HAAG (GPD) - Vakbewe ging en oppositie in de Tweede Ka mer hebben in het weekeinde te leurgesteld gereageerd op de brief van het kabinet over de gevolgen van beurserises en lage dollarkoers voor de Nederlandse economie. Vooral de oproep tot versterkte loonmatiging in het bedrijfsleven wordt veel te eenzijdig genoemd. Pont (FNV) en Hofstede (CNV) zijn alleen bereid over loonmati ging te praten, wanneer daar een serieuze inspanning voor scholing en herverdeling van werk bij de werkgevers tegenover staat. "Ik heb nooit politici ontmoet die loonsverhoging aanboden op het moment dat de dollar sterk stond", aldus CNV-voorzitter Hofstede. Ook Pont sprak van "meten met twee maten. Lubbers moet zich eerst maar eens tot zijn eigen pap- penheimers, de werkgevers, wen den en ze dreigen het overheids geld in de zak te houden als ze niet willen meewerken", aldus Pont. PvdA-woordvoerder Kombrink noemt de oproep van het kabinet tot loonmatiging "heel nationaal en eenzijdig gedacht. Het kan zelfs averechts werken", aldus Kom brink. "De PvdA is ook voor een gematigde loonontwikkeling, maar veel belangrijker zijn over heidsmaatregelen om tot hogere economische groei te komen". Hij wil nog komende week in de Twee de Kamer een debat over het kabi netsstandpunt over de gevolgen van de val van de dollar en de beurscrash. Ook meent Kombrink dat premier Lubbers in het ko mend topberaad van de EG-leiders moet aandringen op een gezamen lijke Europese actie als antwoord op de internationale ontwikkelin gen. CDA-fractievoorzitter De Vries zei zaterdag de opstelling van de vakbeweging te betreuren. Naar zijn oordeel is de oproep van het kabinet tot extra matiging van de looneisen heel hard nodig. UTRECHT (ANP) - Om een zo hoog mogelij ke economische groei te bereiken is het ze ker niet noodzakelijk om in technologische zin voorop te lopen. De inspanningen en kosten die nodig zijn om technologisch op het eerste plan te komen en te blijven zijn zo groot dat het zeer de vraag is of het uiteinde lijk wel economisch voordeel oplevert. Dat zei de Rotterdamse hoogleraar prof.dr. W.B.M. Mennes zaterdag in Utrecht op een studiedag van het Wetenschappelijk Instituut van het CDA over het rapport 'Technologie in een verantwoordelijke sa menleving', dat het instituut onlangs heeft uitgebracht. Dat rapport pleit tegen de eco nomische blikvernauwing die, volgens de opstellers, de huidige benadering van tech nologie veelal kenmerkt. Technologie moet worden ingebed in de samenleving via in schakeling van maatschappelijke groepe ringen zoals vakbeweging en consumenten, aldus het rapport. Op de studiedag namen verschillende we tenschappers van CDA-signatuur uitgangs punten en invulling van het technologiebe leid van minister De Korte van economi sche zaken onder vuur. Prof. Mennes bleek niet onder de indruk van het argument dat Nederland een tweederangs natie wordt als ons land niet volop meedoet in de technolo gie-race. "Dat Nederland een tweederangs natie wordt als we geen vliegtuigindustrie heb ben of geen raketonderzoek doen laat mij persoonlijk ijskoud. Het gaat er om of voor mensen een redelijk inkomen per hoofd van de bevolking en werkgelegenheid kan wor den gewaarborgd", aldus de hoogleraar. Het verband tussen technologische voor uitgang en economische groei is volgens hem in feite nog niet aangetoond. Uit onder zoek blijkt dat sinds 1950, maar zeker vanaf 1970, landen die in de technologie-race vooraan hebben gestaan wat economische groei betreft minder succesvol zijn geweest dan landen die de nieuwste vindingen heb ben nagevolgd, aldus Mennes. Onrendabel Volgens zijn Eindhovense collega prof. dr. J. Wemelsfelder leveren algemene subsi dies, zoals de innovatiestimuleringsrege ling (Instir) van Economische Zaken, niets op. Volgens hem blijkt uit onderzoek dat de ontvangende bedrijven het onderzoek toch wel zouden hebben gedaan, of dat zij de subsidie gebruiken voor onrendabele pro jecten. Werden vroeger onrendabele bedrij ven gesubsidieerd, nu is het beleid om on rendabele research-projecten te subsidi ëren, aldus Wemelsfelder. De voorzitter van de werkgroep die het CDA-rapport samenstelde, prof.dr. J.J.J. van Dijck, hekelde de eenzijdige nadruk die wordt gelegd op scholing, technische ken nis en informatica onderwijs. Op die manier worden mensen niet geestelijk uitgerust voor de komende ontwikkelingen. We moe ten een dergelijke eenzijdigheid voorko men, anders heeft de technologie misschien een verwoestend effect, aldus Van Dijck. Naar zijn mening is er een nieuwe manier van denken nodig over de manier waarop we samenleven. De filosofen van het post modernisme doen hiertoe een poging, maar dit moet zich nog verder uitkristalliseren, voegde hij eraan toe. Het CDA Tweede-Ka merlid mr. J. van Iersel sloot zich bij Van Dijck aan. We blijven te veel gevangen zit ten in het denken dat we mee moeten gaan, omdat we anders onderuit gaan, zo zei hij. Prof. dr. A.M.J. Kreukels, hoogleraar stadsstudies in Utrecht en lid van de Weten schappelijke Raad voor het regeringsbeleid, vindt dat het algemeen technologiebeleid niet meer moet zijn dan een aanvulling op het beleid voor verschillende sectoren, zo als landbouw- of medische technologie, dit in tegenstelling tot de opvatting van minis ter De Korte. Het algemeen technologiebeleid moet zich beperken tot het formuleren van ethi sche normen (bij voorbeeld garanties bie den voor bescherming van de persoonlijke levenssfeer) en tot het bevorderen van een klimaat van veranderingsgezindheid, aldus Kreukels. Pont: twee maten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3