'Gevaar o vercontrole ligt nu op de loer' Oranje-collectie trekt veel publiek Koningin Wilhelmina had beter verdiencT Reportage Professor Priemus na bouwenquête LPO in Noordwijkerhoutdiakonie dichtbij moet beter PAGINA 2 MAANDAG 30 NOVEMBER 1987 "Ik denk niet dat de parlementaire enquête een groot gevaar voor de volkshuisvestingssubsidies zal gaan vormen. Misschien werkt het zelfs wel averechts: dat mensen nu concluderen dat de subsidie alle maal zeer nuttig is besteed en als er afgeweken is van de regelingen, dat dat op grond van politieke prio riteiten is gebeurd. Wat niet wil zeggen dat er geen stromingen zijn die de subsidies willen aanpakken. Maar die hadden dat zonder enquê te ook gedaan, die vinden gewoon dat er bezuinigd moet worden en gebruiken als argument dat de wo ningnood niet meer zo dringend is", aldus de Delftse hoogleraar volkshuisvesting Hugo Priemus. door Runa Hellinga Nu de parlementaire enquête is afgelopen blijft het speculeren wel ke conclusies de commissie zal gaan trekken. Minister Van Dijk nam afgelopen week al een voor schotje met zijn opmerking dat oud-staatssecretaris Brokx mis schien maar terug moest keren. Priemus, zelf de laatste getuige die de enquêtecommissie verhoorde, wil niet in dezelfde fout vervallen en zal zich niet aan voorbarige con clusies bezondigen. Maar hij heeft wel degelijk zijn gedachten over de toekomst. En er zijn een paar zaken die hij graag in het eindrapport zou zien staan. Priemus voorziet dat de enquête, ongeacht de conclusies van het eindrapport, in elk geval één effect zal hebben: dat de controle in de volkshuisvesting strenger wordt en de afhandeling van plannen stroever verloopt dan vroeger: „Daar waarschuwde Han Lam- mers (Commissaris van de Konin gin in Flevoland, red.) in het begin al voor en de wethouder volkshuis vesting van Rotterdam, Vermeu len, zei dat laatst ook. Er wordt ge controleerd op plaatsen waar dat vroeger niet gebeurde". Meer controle vindt Priemus op zich geen slechte zaak. Maar hij is bang dat de weegschaal doorslaat en de positie van de ondernemen de ambtenaar, de ambtenaar die de plannen afhandelt, straks zeer ver zwakt ten opzichte van de controle rende ambtenaar. En dat zou hij een slechte zaak vinden: „Je hebt ze allebei nodig. Zolang beide ta ken maar niet in één functie zit ten". Als voorbeeld noemt Priemus een gesprek dat hij onlangs met een accountant had die voor volks huisvestingsorganisaties controle- werk deed: „Die man klaagde er over dat hij op dit moment dingen moest controleren waar hij zelf het nut niet van inzag. Vroeger ging al le aandacht uit naar het bouwen van woningen, en er bestaat nu een neiging controle tot het hoogste doel te maken". Overcontrole is slecht, maar dat betekent niet dat hij bewindslie den en ambtenaren een vrijbrief wil geven om regels naar eigen goeddunken uit te leggen. Integen deel, tijdens zijn verklaring voor de commissie waarschuwde hij dat een dergelijke vrije interpretatie van regels tot normvervaging leidt. Als ambtenaren zich niet aan de re gels houden, kun je van de subsi- dieontvangende partij ook niet ver wachten dat die dat wel doet: „Het is net als met autorijden. Als je zelf honderd rijdt en een politieauto zonder zwaailichten passeert je met honderddertig, heeft die agent daar mischien een hele goede re den voor. Maar de automobilist zal in het vervolg ook wat makkelijker sneller gaan rijden". Hij wil ex-minister Gruijters en voormalig staatssecretaris Van Dam, die destijds wel vrij met re gels omgingen, echter niet veroor delen: „Het waren geen doodzon den en je moet het verleden mild bekijken. Het zijn achterkant-van- het-gelijk vraagstukken; je hebt bij zulke zaken nooit gelijk. Gruijters en Van Dam voeren aan dat ze het in het belang van de volkshuisves ting deden en er waren argumen ten voor hun handelen. Ik heb mijn kritiek ook niet geuit om bewind slieden af te vallen. Maar je moetje aan de regels houden. Het ging om regels die Gruijters zelf heeft opge steld. Daarvan kon hij toch niet zeggen dat hij er niet mee kon wer ken. En als ze echt onwerkbaar wa ren, had hij naar de Kamer moeten gaan om de regels te veranderen". Elastiekjes Regelgeving moet nageleefd worden, maar mag niet tot verstar ring leiden. Priemus bespeurt een tendens om alle gaten in regelin gen dicht te timmeren. Als dat ver keerd gebeurt, zijn problemen vol gens hem onvermijdelijk. Hij pleit voor regelingen 'met elastiekjes' erin. "Je moet zorgen datje bepaal de zaken vastspijkert. Maar je moet ook ruimte laten. In een marktge- voelige sector als de volkshuisves ting moet je elastiek inbouwen om je aan ontwikkelingen aan te kun nen passen. Alleen, je moet wel we ten waar die ruimte zit en je verder aan je eigen regels houden". Tijdens zijn verhoor uitte Prie mus vrij felle kritiek op de Tweede Kamer. Zijn betoog kwam erop neer dat het allemaal nog veel erger geweest was als de parlementariërs in de jaren zeventig hun zin hadden gekregen. Achteraf is hij heel blij dat hij de kans kreeg deze kritiek te spuien: „Ik heb de indruk dat de rol van de Kamer in de verhoren een beetje onderbelicht is geble ven. Het is tot vandaag de dag nog steeds zo dat kamerleden bewind slieden regelmatig vragen van re gelingen af te wijken. Het parle ment predikte eerder een losse mo raal dan een strakke controle. En voor hen geldt hetzelfde als voor Gruijters: in veel gevallen waren daar hele duidelijke en goede rede nen voor, maar dan moet je de re gelgeving wijzigen". Priemus is een groot voorstander van experimenten in de volkshuis vesting. Het wijzigen van bestaan de regels is over het algemeen een traag proces. Bovendien is vaak wel duidelijk dat er fouten in een regeling zitten, maar iets bedenken dat beter functioneert, is lang niet altijd eenvoudig. Experimenteren kan dan een goed hulpmiddel zijn. Volgens Priemus geeft het ministe rie daar tot nu toe te weinig ruimte voor. Een experiment is nog steeds een afwijking van de voorschriften en behoeft speciale toestemming. Priemus pleit ervoor dat er bin nen de wetgeving een zekere ruim te voor dit soort zaken komt: „Het is heel treurig altijd op save te spe len, er moet een zekere dynamiek zijn. Je moet niet gaan rommelen, maar in een marktgevoelige sector als de volkshuisvesting moet je goed omgaan met het langzame wetgevingsprocesExperimenten moeten zelf wel weer aan regels worden gebonden. Hij vindt het verder een voorwaarde dat achter af een degelijke evaluatie plaats vindt en iedereen op de hoogte is wat er gebeurt: „Het parlement moet ervan afweten en op de hoog te gebracht worden van de resulta ten". Subsidiebeleid De hoogleraar ziet voor de en quêtecommissie nog een flink pro bleem in het eindrapport liggen. Een ónmiskenbare conclusie uit de verhoren is dat het huidige subsi diesysteem voor de premiehuur- bouw, het zogenaamde dynami sche kostprijssysteem (DKP), niet te handhaven is. Het is te duur en de kosten in de toekomst worden gigantisch. Afschaffing lijkt dus de enige oplossing, maar daarbij ont staat een probleem: dat leidt onver mijdelijk tot een tijdelijke verho ging van de volkshuisvestingsbe groting en dat ligt in een tijd van roepen bezuinigingen natuurlijk heel ge voelig. Priemus: „De DKP lijkt een beetje op een verslaving: het is slecht, maar hoe kom je ervan af'. Hij zou heel blij zijn als de enquête commissie in haar eindrapport de conclusie durft te trekken dat zo'n tijdelijke verhoging van de begro ting nodig is: „Als de commissie het aandurft die hobbel te nemen, zou het een goede aanzet kunnen zijn om dat probleem echt eens op te lossen". De afschaffing van het systeem ligt al moeilijk, maar een nog groter probleem vormt de lopende subsi dieverplichting in de premiehuur- bouw. Als gevolg van de subsidie- systematiek gaat die ieder jaar om hoog. Daardoor geeft het ministe rie ieder jaar meer geld uit, zonder dat er ook maar een huis extra wordt gebouwd. Om de kosten van de lopende verplichtingen op te kunnen brengen, moet op andere delen van de begroting worden be zuinigd, terwijl het ministerie in feite niets kan doen aan deze be grotingsoverschrijdingen. Priemus: „Het zou mooi zijn als de regering zegt: dit hebben we ge weten, we hebben het systeem met zijn allen aangenomen en we moe ten de consequenties van deze be slissing nemen. Je zou die subsi- diepost eigenlijk buiten de VROM- begroting moeten brengen en de rest van de uitgaven beschouwen als het niveau dat bij ongewijzigd beleid gehandhaafd moet kunnen worden". „Als je dat niet doet, lopen be windslieden op volkshuisvesting in de toekomst steeds vaker maag zweren op. Ze zullen steeds meer waardevolle beleidsinstrumenten moeten afschaffen om hun begro ting in de hand te houden. Daar mee breng je ze in een onmogelijke positie". Als het eindrapport ook tot een dergelijke conclusie zou komen, zou Priemus zeer tevreden zijn. Maar hij vreest dat de commissie zich over deze kwestie waarschijn lijk niet zal uitlaten. Hij vindt dat spijtig: „Als het in het rapport van de enquêtecommissie staat, heeft zo'n opmerking meer gewicht dan wanneer het ministerie daar zelf mee aankomt. Dan is de reactie van: ze hebben weer iets bedacht om niet te hoeven bezuinigen". Kijkdagen voor veiling Verzamelaars van Oranje-curiosa lopen met rode koontjes rond. Op gewonden noteren zij de nummers van begeerde stukken. De meesten reserveren meteen een plaats voor de veiling aanstaande vrijdag. Een buitenkans als deze heb je niet vaak: zo'n grote verzameling bord jes, reprodukties, foto's, bekers enz. wordt, zelden in de verkoop ge gooid. En dan nog alles betrekking hebbend op Oranje. Velen kunnen hun geluk niet op. Al is er natuur lijk altijd wel iemand die zegt: „Ik heb veel mooiere bekers". door Rian van Kuppenveld Honderden mensen kwamen het afgelopen weekeinde af op de kijk dagen van de collectie Koninklijk Huis van de 73-jarige Amersfoorter J. Verburg. Deze week gaan in het Amsterdamse veilinggebouw De Zon zo'n 1500 voorwerpen onder de hamer. Volgens veilingdirec teur R. J. Gijselman is het een van de grootste Oranje-collecties die ooit is geveild. Over de opbrengst durft hij niets te zeggen. Veilingen hebben de laatste tijd de reputatie alle verwachtingen te overtreffen. En zeker als het gaat om een Oran je-collectie is het maar wat de gek ervoor geeft. Gijselman: „Als ver stokte verzamelaars tegen elkaar gaan opbieden, kun je niet voor spellen wat er uit zal komen". De collectie van Verburg is door een van de experts van het veiling huis Gijselman BV (sinds de op richting 165 jaar geleden heeft er al tijd een telg van de familie in de di rectie gezeten) geschat op 30.000 tot 50.000 gulden. Maar dat was voordat er een portret in brons van de 25-jarig'e Juliana boven tafel kwam. Dat moet tussen de 1000 en de 1500 gulden opbrengen, en dan is er nog een schilderij met Willem II er op, dat toch ook een kleine tienduizend gulden moet doen. De achtergronden van de veiling zijn eigenlijk triest. De verzame ling van Verburg moet worden ver kocht omdat zijn oude woning moest wijken voor een parkeer plaats, zijn nieuwe huis is te klein. Verburg begon m^t zijn verzame ling toen zijn dochters klein waren en alles over het Koninklijk Huis uitknipten en in plakboeken stop ten. Verburg bracht weieens wat mee voor hun verzameling. Toen de belangstelling van zijn dochters voor de Oranje-verzameling ver flauwde, ging vader door. De collectie van Verburg is voor al een 'Wilhelmina-collectie'. De Amersfoorter groeide op tijdens de regeringsperiode van deze konin gin en heeft een zeer grote bewon dering voor haar. De zaal in het vei linggebouw De Zon hangt dan ook vol met aandenken aan belangrijke gebeurtenissen in het leven van Wilhelmina. Pepermuntblikjes met afbeeldingen van haar en de gouden koets, wandplaquettes, in gelijste plaatjes, foto's, het prinses- Wilhelmina-spel, aardewerk kro ningsbordjes, een mokkakopje, ge- denkbekers, blikken trommels, een oorkonde en wandborden. In de zaal van De Zon is gepro beerd alles op te hangen zoals het ook bij Verburg thuis hing. En het hangt er tjok- en tjokvol, maar vol gens kenners altijd nog ruimer dan in Verburgs woning. Het leidt er wel toe dat je door de bomen bijna het bos niet meer ziet. De meest zeldzame stukken dreigen aan het oog van de niet-deskundige te ont snappen: een in Canada vervaar digd bord ter gelegenheid van de geboorte van prinses Margriet en een herdenkingsbord van stadhou der Willem V uit 1780. Want hoewel de collectie vooral herinnert aan Wilhelmina, zijn het niet aan haar refererende curiosa die de grootste waarde hebben. Voor de leek lijkt een kronings bordje uit 1898 toch heel wat waard te zijn, maar de geschatte veiling- prijs ligt tussen de 40 en de 60 gul den. Per twee, want van deze bord jes zijn er door de Maastrichtse por- celein- en aardewerk-fabriek Re- gout indertijd 100.000 vervaardigd. De bordjes werden blank uitge deeld aan alle schoolkinderen, die kleurden ze vervolgens in, waarna Regout ze afbakte. Er zwerven nog heel wat. van die bordjes in Neder land rond. Natuurlijk is er de hennnering aan de kroning van 1980: een lege fles van het drankje 'Appeltje van Oranje' met op het etiket de por tretten van Beatrix en Juliana en de melkfles met prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. En er is het foeilelijke tegeltje uitgebracht bij de verloving van prinses Irene met Karei Hugo van Bourbon Par ma. alsmede de tot puzzels omge werkte foto's van de kleinkinderen van Juliana en Bernhard, maar ze behoren tot de uitzonderingen. Dat is mede te danken aan het feit dat de verzameling van Ver burg vooral een illustratie van be paalde feiten beoogde te zijn. Ver burg was geschiedenisleraar en verzamelen was zijn manier om een gezicht te geven aan histori sche gebeurtenissen. Die historie komt nu vrijdag on der de hamer. En het lijkt storm te gaan lopen. Er kunnen driehon derd mensen in de veilingzaal, mocht de belangstelling te groot worden dan kan Veilinghuis De Zon nog een beroep doen op een gesloten video-circuit. Iedereen die wil, krijgt gelegenheid om te bieden. Misschien maakt de histo rische collectie van Verburg deze week wel een historische prijs. Onthulling monument in Den Haag Koningin Beatrix en prinses Julia na hebben zaterdag in Den Haag het monument voor oud-koningin Wilhelmina onthuld, dat een plaats heeft gekregen tussen het paleis Noordeinde en de gothische zaal van het gebouw van de Raad van State. door Anita Baars Minister Brinkman van WVC noemde het beeld bij de onthulling even onverzettelijk als de voorma lige vorstin zelf. De Hagenaars vin den dat Wilhelmina beter had ver diend. Enkele reacties die zaterdag waren te beluisteren: „Zo'n grote koningin, zo'n sterk mens en dan dit..." „Ze was natuurlijk fors, maar je moet het niet overdrijven". „Wat meer aandacht voor de vrouwelijke vormen, had niet misstaan". „Ze heeft niet eens een gezicht gekre gen". Maar ook: „Heel mooi". En: „Het is precies zoals ik me herin ner; robuust, imponerend". Prinses Juliana en koningin Bea trix lieten samen het doek zakken, dat het beeld van hun moeder en oma verborgen hield. De genodig de aanwezigen klapten beleefd; het applaus vanachter de dranghek ken klonk overtuigender. In de granieten zuil, die het Wil- helmina-standbeeld flankeert, is 'Eenzaam maar niet alleen' gebei teld. De titel die Wilhelmina gaf aan haar levensbeschrijving. Pal tegenover het beeld staat een ge denksteen met de inscriptie 'Ach ter Haar Stem uit Ballingschap stond een Gestalte als Deze'. Een open plein met golven en een wind roos in het plaveisel, completeert het monument. Alles doet denken aan Wilhelmi- na's rol tijdens de Tweede Wereld oorlog. Haar vlucht naar Londen, haar eenzaamheid aldaar, de vurige stem die via de radio aanspoorde tot geestelijk verzet en haar terug keer na de bevrijding. „Als ik naar het standbeeld kijk", zegt een oude dame, „lijkt het alsof ik Wilhelmina zie. Op de dijk in Zeeland, na haar terugkomst uit Engeland". En daarmee verwoordt ze precies wat beeldhouwster Charlotte van Pal- landt wilde weergeven met haar ontwerp. Het monument ligt op een plein tje in de Haagse Paleisstraat. De plek is gekozen door het gemeente bestuur van Den Haag en de rege ring, omdat het het geestelijke, het politieke en constitutionele leven verenigt. Drie zaken die koningin Wilhelmina's gedachten beheer sten. Beeldhouwster Van Pallandt is niet zo gelukkig met de gekozen lo- katie, vertelde een vriend van haar. De kunstenares denkt dat het beeld beter zou passen in de stilte onder de beukenbomen van Paleis 't Loo. Daarin staat ze niet alleen. Een toeschouwer: „Het standbeeld is niet lelijk maar het past hier niet. Midden in de stad hoort iets ele ganter. Zo'n plomp geval in het centrum is afschuwelijk". Een an der: „Ik weet dat Wilhelmina een gruwelijke hekel had aan lawaai. Van paleis Noordeinde heeft ze nooit gehouden, 't Loo, daar hield ze van, daar had ze moeten staan. Niet hier waar ze zich altijd onple zierig heeft gevoeld". Op de 25ste sterfdag van koningin Wilhelmina werd afgelopen zaterdag in Den Haag een monument onthuld ter nagedachtenis aan 'de moeder des vaderlands'. (foto an pi Diakonie moet in de parochies meer aandacht krijgen. Dat kan door via eucharistie en verkondi ging een gevoel van solidariteit te ontwikkelen met mensen in nood en tegelijk de organisatie van diakonale activiteiten in pa rochie en dekenaat te verbete ren. Dat was een belangrijk punt in de samenvatting van een zestal groepsbesprekingen op het rooms-katholiek Landelijk Pas toraal Overleg, dat het afgelopen weekeinde in Noordwijkerhout over dit onderwerp werd gehou den. De wensen van de deelne mers aan dit overleg zullen als advies aan de bisschoppen wor den aangeboden. Gezien de verscheidenheid van diakonaal werk in de bis dommen, koos het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO) niet voor een bepaalde vorm. Dan zou het diakonaat kunnen ver schralen tot een specialisme waarmee de parochianen nauwe lijks bemoeienis hebben. Niette min werd gedacht aan stuurgroe pen die in de parochies samen bundelend en vooral stimule rend opereren. Een wens was de reglementen van de parochiële caritas-instel- lingen zo te wijzigen, dat geld meer voor eigentijds diakonaal werk kan worden benut. Deze in stellingen laten het bij 'gevoelige vraagstukken', zoals rond woon wagenbewoners en vluchtelin gen, nogal eens afweten, zo werd Bisschop Ernst van Breda be loofde als voorzitter van de Bis schoppelijke contactcommissie voor Kerk en Samenleving, dat de al twintig jaar geleden herzie ne reglementen eindelijk eens te voorschijn zullen worden ge haald om te bezien of ze opnieuw veranderd moeten worden. "Maar ook nu kan er beduidend verder worden gegaan dan de be deling waartoe men zich tot nog toe veelal beperkt", zei hij erbij. "De diakonie op wereldniveau kan als alibi dienen voor het ne geren van nood in eigen paro chie", waarschuwde directeur F. Wij sen van de hulpverleningsor ganisatie 'Mensen in Nood'. Met voorbeelden toonde hij aan, hoe zeer parochiële caritas-instellin- gen soms in gebreke blijven bij hulpverlening dichtbij. Verscheidene sprekers onder streepten de noodzaak van sa menwerking met andere kerken. Ook kardinaal Simonis deed dat bij de opening. "Rooms-katho- lieken moeten in hun diakonale activiteiten zoveel mogelijk met reformatorische christenen sa menwerken". Hij riep de deelne mers op, de 'diakonie in het klein' niet te vergeten. "Moeten 'wij ons niet eerst richten op de zorg voor mensen om ons heen en dan toegroeien naar grotere dingen?" Naar aanleiding van een klacht over de afwezigheid op dit LPO van bisschop Gijsen van Roer mond en een delegatie uit dat bisdom zei de kardinaal, dat de bisschoppen zich daarbij nog steeds niet hadden neergelegd. "Maar vanuit het collegialiteits- beginsel zullen wij de beslissing van mgr. Gijsen ook moeten res pecteren. Bisschop Gijsen vindt het LPO geen geschikte plaats om samen te komen". Nieuwe koers Door een vijfjarig beleids plan aan te nemen is de Neder landse Protestantenbond (NPB) een nieuwe weg opgegaan. Za terdag kwam in Varsseveld de al gemene ledenvergadering van deze vrijzinnige geloofsgemeen schap bijeen om over een andere koers te beslissen. Volgens voorzitter H. Borleffs van het hoofdbestuur wordt daarmee afstand genomen van de 'fouten in het verleden'. Het beleidsplan bevat aanbevelingen voor theologische en maatschap pelijke keuzes, training en prak tische toerusting, public rela tions en bevordering van het vrij zinnig gedachtengoed. "Het vrijzinnig protestantisme heeft zich in het verleden te vrij blijvend en te passief opgesteld", zei Borleffs. Verval en onder gang van de eigen radio (VPRO) zag hij als een voorbeeld van de ze vrijblijvendheid. "Zwevende idealisten zien vaak niet wat er aan de hand is. We zullen ons niet mogen onttrekken aan de ont wikkelingen in de maatschap pij" Borleffs pleitte voor een prak tisch en op de toekomst gericht denken, dat boven hokjesden- ken uitgaat. De algemene verga dering riep het hoofdbestuur dan ook op, zijn beleidspunten niet vaag te houden. Inspiratie daar toe is de ontmoeting met mensen die elkaar tot nadenken stem men, juist omdat ze het niet ge heel met elkaar eens zijn, in een sfeer van dialoog en verdraag zaamheid. Synode De Hervormde Kerk doet mee aan het grote beraad over gerechtigheid, vrede en het be houd van de schepping, waartoe de Wereldraad van Kerken heeft opgeroepen. Dat besloot de syn ode in Doorn met algemene stemmen. Het beraad moet in 1990 uitmonden in een wereld conferentie over dit thema. In het advies van de hervorm de Raad voor de zaken van Over heid en Samenleving werd ge zegd, dat dit wereldwijde proces van grote betekenis kan zijn voor de oecumene. "Het is een poging de twee hoofdlijnen van de oecu menische beweging van deze eeuw, namelijk de sociaal-ethi sche vragen én de vragen van ge loof en kerkorde, te laten samen vloeien". "Via dit proces worden de kerken opgeroepen, de voor naamste bedreigingen van het le ven in samenhang met elkaar te benaderen". Verscheidene synodeleden waren bezorgd dat actiegroepen met de thema's van dit proces 'aan de haal' zullen gaan. "Ge meenten moeten de tijd krijgen zelf een standpunt op te bou wen", zei een ouderling uit Leeuwarden. "Conclusies en eventuele acties mogen niet van te voren vaststaan". De voorzit ter van de Raad van Kerken in Nederland, dr. D. C. Mulder, gaf de verzekering dat er duidelijke afspraken zijn met maatschappe lijke actiegroepen. Die zullen zich terughoudend opstellen. (Het programma voor Neder land bevat onder meer een 'the matisch jaar' van pinksteren 1988 tot pinksteren '89 en een kerkendag in september 1989. Eerder al besloten de Gerefor meerde Kerken en de Neder landse Rooms-Katholieke Kerk tot deelneming. Het Vaticaan moet nog besluiten). Hervormde Kerk: beroepen te Hoogland (hervormde en gere formeerde kerkgemeenschap) J. J. van Oord Wierden (deelge meente Kapel), te Streefkerk W. Verboom Zegveld; aangenomen naar Giessen-Oudekerk C. van der Linden Hoogersmilde (die daarmee bedankte voor Rijnsa- terwoude), naar Bennebroek G. J. de Jager Raalte, naar Oud- Loosdrecht (hervormde en gere formeerde federatie, in combina tie met verpleeghuis 'De Beu kenhof) kandidaat W. van den Hul Amersfoort. 9 Gereformeerde Kerken: be roepen te Rijnsburg B. Terpstra Dokkum; aangenomen de be noeming tot pastoraal assistent te Vreeland (hervormd en gere formeerd) W. Volker Amstel veen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Kelmscote (Australië, voor de ge meente Bedfordale van de Free Church) G. Zomer Vlissingen. Nederlands Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Doe- tinchem/Velp kandidaat J. van Es Rijsenhout. Christelijke Ge reformeerde Kerken: beroepen te Spükenisse B. Bijleveld Heer- de. Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Zoetermeer J. J. van Eckeveld Zeist, voor Slik kerveer M. Golverdingen Utrecht, voor Klaaswaal M. Mondria Waardenburg, voor Randburg (Zuid-Afrika) A. B. van der Heiden Doetinchem.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2