Je moet met je tijd mee JL DM Niesten soleert naar overwining Schaatsers vorderen langzaam fop 'heilige route' van Gemser "Kania niet te stuiten in Butte Van Gennip al geopereerd Roodenburg voorzichtig overstag Kooiman zeker een maand uit de roulatie SR 198tAANDAG 30 NOVEMBER 1987 SPORT PAGINA 21 7?:Jk loop niet te juichen, maar ben ook niet ontevreden' 7- i l-DAC Iuxte (GPD) - Bondscoach Henk iemser heeft een "heilige route" 1-WW jaar Calgary uitgestippeld. De prij- 2-Scaraen, die onderweg vallen te verdie- -3. en, hebben voor hem geen waar- ,e, al is een mentaal opkikkertje •"5^ jatuurlijk nooit weg. Een week na 3 f^e donderslag waarmee Geir Karl- 'tad in Heerenveen het olympische 5-VCS jeizoen opende, acteerden de man- 4-Setuen van Henk Gemser en sprint- Riddervoach Eppie Bleeker wel iets meer tp de voorgrond. Jan Ykema had i-SKC P. °*unne *ucht van Butte zelfs lijna het Nederlands record op de 000 meter te pakken en Hein Ver- i-VCS 4eers 1500 meter kwam iets beter I 3-0. iit de verf. Op de vijf kilometer wil le niemand een zware inspanning S 5 2-2|QrCeren. "Dat zou onverantwoord o :ijn", oordeelde Gemser. 3 Scara ^et moree^van zÖn rijders wordt nomenteel voortdurend op de iroef gesteld, aangezien de concur- •entie verder lijkt te zijn. Zonder de ik-Comiter^e Sovjets, die de rest van de Voorbu#ereldtop deze week in Calgary -3, Dvöpwachten, moest Hein Vergeer her man voor laten gaan op zijn fa- 8_i(/oriete afstand, de 1500 meter. Van 8-iütolf-Falk Larssen kreeg hij klop na 8- 6en gewaagde aanval. Honderd 8- foeter voor de streep had Verger 8~ 4ijn brandstof verbruikt en gleed 8~ z: Noor met een hand op de rug angs hem. Gerard Kemkers en 'Leythorveo isser waren aan elkaar ge- Be Faisoppeld en eindigden m de mid- 3-3. AVienmoot. "In de breedte is het bij ons 8-iQ5chraal gesteld met de 1500 meter. 7- {Daarvoor hoef ik geen verstopper- 8- Qje te spelen", aldus Gemser. De 8- ^oach heeft veel tijd besteed aan 8~ ^ïet oppeppen van Vergeer, bij wie de mentale tikken van het vorig seizoen nog zichtbaar zijn. "Hein heeft een verleden en moet daar- ïegido 3van losgekoppeld worden. Als hij -Gemi-start, staan er al drie of vier secon- ■Ridder-tlen op de klok", meldde Gemser om aan te geven dat het Vergeer 8- 9nog steeds aan voldoende zelfver- 8~ 9trouwen ontbreekt. 8~ 8 Door de weg die Gemser is inge- 8_ plagen kan zijn viertal nog niet op top-niveau in het strijdperk ver schijnen. De Oostduitsers, van wie Hoffmann net als in Heerenveen de mijl won, Sovjets en Amerikanen staan er op dit moment beter voor. Maar dat kan Gemser verklaren. "Die werken twee keer in het sei zoen naar een piek. In december moeten ze er zijn voor hun olympi sche selectiewedstrijden en twee maanden later in Calgary". De Nederlanders bewandelen een langzaam stijgende weg en of een andere benadering een grotere kans op (olympisch) succes in houdt, betwijfelt Gemser. "Wij doen het op onze eigen manier en als we hiermee geen hoog resultaat scoren, zou ik niet weten hoe het in de Nederlandse omstandigheden wel kan. Ik loop niet te juichen, maar ik ben ook niet ontevreden over de prestaties die we nu leve ren. Ik registreer bij mezelf in elk geval geen irritatie". Was het Amerikaanse Butte voor de eerste maal getuige van schaats wedstrijden en verliep alles op de eerste dag nogal rommelig, Gem ser is het verblijf zo goed bevallen dat hij er voor de olympische Spe len wil terugkeren. De Oostduit sers lopen met hetzelfde plan rond. Gemser: "Een tijdje hier op hoogte zitten en kort voor de opening van de Spelen naar Calgary afreizen lijkt me ideaal. Dan schrappen we m/K 4BUTTE (GPD) - Na een kwak- -LUSVkelwinter heeft Karin Kania haar 1-Lius-Dude, vrijwel onaantastbare positie weer ingenomen. Op een hoogte 6- 6van bijna 1700 meter in de Rocky 7- SMountains steeg de 26-jarige Oost- 8- 3^ujtse boven haar rivalen uit met I" ^imponerende prestaties op de 1500 7I 0en 1000 meter. Vooral voor Bonnie Blair was het een tegenvaller dat ze niet opgewassen bleek tegen het 3-O.Oostduitse geweld op de midden- VCO 2 afstanden. De Amerikaanse we- DV02reldrecordhoudster is vooralsnog aangewezen op haar flitsende 500 meter, die zij zaterdag reed in een voor haar normale 39,76. 3_v l Terwijl de Nederlandse ploeg ["^zonder Yvonne van Gennip in de marge opereerde, bestempelde de Oostduitse coach Rainer Mund het voortreffelijke gehalte van Karin -DonarKania's optreden ook als "nor- '"Sca-maal". Toch had hij haar op de 1500 ovo meter nooit zo hard zien rijden, want de enige keer dat Kania nog sneller ging, was toen ze in Alma SKC 3 Ata binnen de twee minuten arabee (1.59,30) finishte. Zaterdag ging het >•2-2, amper twee seconden langzamer op de afstand, die volledig door de MVKV Oostduitse vrouwen wordt over- -InUp- heerst. "Karin Kama, die het vorig sei zoen een voor haar doen matige )VO 3 2.04,27 als beste tijd had, lijkt in */C04 haar laatste schaatsjaar nog een maal de grenzen te gaan verleggen. t3_0 De inspiratie is volledig terug en een glorieuze olympische oogst ligt LUSV straks in Calgary voor de hand. 2-2. "Haar sprint moet nog iets scherp er, voor de rest zit het goed", verze- 3KC 6 kerde Mund. De ijle lucht, waaraan de Oost duitse en ook de Nederlandse ploeg nog niet waren gewend, hield Yvonne van Gennips wereld- - Bre- record op de 3000 meter (4.16,85) CHC overeind. Het zonnige en windstil- n 2-2, le weer werkte volledig mee, maar HGC op het langste traject voor de World Cup kwam menigeen in adem- 12-10 nood. Hijgend bereikte Kania in 12* 9 4.20,27 de eindstreep. Andrea 7 Ehrig kon haar niet overtreffen. De 6 beste Oostduitse stayer heeft door 12- 4 ziekte een beetje terrein moeten prijs geven. Gabi Zange-Schonnb- runn nestelde zich tussen haar bei de illustere landgenotes, zodat de n 1-0, DDR er wederom een onderlinge pward gebeurtenis van maakte. i-Wc- verzwakte kwartet van Eg- bert van 't Oever bleef op respecta- 11-10 bele afstand. Ingrid Paul was het II" 8 nog het snelst (4.36,49). "Jammer II" 8 dat Yvonne er niet bij was", vond 4 Rainer Mund, nadat hij met zijn 11. 2 ploeg op zo weinig weerstand was gestuit. Ski-winst Wolf i SESTRIERES (DPA) - De Oosten- rijkse Sigrid Wolf heeft zaterdag in Sestrieres (Italië) de eerste super- reuzeslalom om de wereldbeker gewonnen. De Joegoslavische Ma- teja Svet werd tweede. «De derde plaats was voor de Oostenrijkse Sylvia Eder. De Zwitserse vrou wen. die vorig seizoen op dit on derdeel heersten, stelden teleur. Alleen Vreni Schneider klasseerde zich in de top-tien. de Ongezouten een trainingskamp in Inzeil. Ik wil alleen nog uitgezocht hebben hoe het weer hier begin februari is". Het afgelopen weekeinde duel leerden de schaatsers onder een blauwe lucht, terwijl de tempara- tuur even onder het vriespunt lag. Prima omstandigheden waaronder Jan Ykema en Menno Boelsma persoonlijke succesje boekten. Een gave 1000 meter kon Ykema net niet bekronen met een Neder lands record. De prestatie van Sies Uilkema (1.15,35) heeft echter zijn langste tijd gehad, want deze week reist iedereen naar de Olympische arena in Galgary. Ykema: "Die 1.14 komt er aan". Boelsma doorbrak voor het eerst de grens van 38 se conden en versloeg Ykema zondag in een rechtstreeks duel. De allrounders hielden zich op de 5000 meter in, bang als ze waren voor de lichamelijke gevolgen. Geir Karlstad dook als enige onder de zeven minuten (6.59,98), maar Gerard Kemkers (7.01,95) deed nauwelijks voor hem onder. Leo Visser (7.05,00) moest in de eerste rit onderzoeken wat zonder force ren mogelijk was. Voor hem was 6.55 als schema uitgezet. Toen dat niet haalbaar bleek maande Gem ser ook de rest tot voorzichtigheid. Gemser: "Dit was niet het moment om met Karlstad de competitie aan te gaan". DEVENTER (ANP) - De kracht en ambitie van eenling Jos Niesten was zaterdag in Deventer alle royaal gesponsorde ploegen in de schaats-marathonstrijd te veel. De veertig- plusser uit Heemskerk was op de IJsselbaan in de tiende race om de KNSB-beker, de finale van de tweede periode, onmiskenbaar de strijdlustigste rijder. De 41-jarige tuinder werd voor zijn moed en doorzettingsvermogen beloond. Vijf ronden voor het einde ging hij ten in de eindstand van de tweede andermaal aan de haal. Slechts periode naar de tweede plaats ach- twee streekgenoten. Piet de Boer ter Yep Kramer, die ook al de eer- uit Edam en Frans Boon uit Hem, ste periode op zijn naam had ge- HILVERSUM (GPD) - Yvonne van Gennip is gistermorgen, een dag na haar onverwachte terugkeer uit het Amerikaanse Butte. al geopereerd aan haar rechtervoet. De Hilversumse orthopedisch chirurg Hermans verrichte de ingreep, waarbij een opengesprongen slijmbeurs boven op haar voet werd weggenomen. Van Gennip komt morgen uit het zieken huis en zal zich enkele dagen in een verband van kunststof moeten voort bewegen. Volgens Hermans kan de wereldrecordhoudster op de drie en vijf kilo meter aan het einde van deze week al weer beginnen met lichte trainingen op de home-trainer. Als de wond goed geneest, kan ze over een dag of veertien weer het ijs op. konden de laatbloeier steunend kreunend volgen, niet daadwerke lijk helpen. "Bij het overnemen merkte ik, dat die jongens bepaald niet meer fris zaten", hijgde Nies ten na afloop. "Daarom heb ik het niet op een spurt laten aankomen, maar de zaak enkele ronden later direct afgemaakt". De ervaren Niesten had het goed gezien. Zodra De Boer of Boon op kop kwam, zakte het tempo en ver loor het trio meters op de dertig achtervolgers, die het verschil nooit groter lieten worden dan honderd meter. De slotdemarrage van Niesten maakte het peloton op slag kansloos. Hij reed solo naar de onbedreigde zege, zijn achtste op kunstijs in zijn carrière, die vooral veel overwinningen in wedstrijden van 100 kilometer of meer op na tuurijs telt. De Boer en Boon ble ven nog juist uit de greep van de massa en werden tweede en derde. Met zijn overwinning steeg Nies- LE1DEN - "Als we oiis dan toch met de héle maatschappij en dus het voetbal incluis, op een hellend vlak bevinden, dan geef ik er de voorkeur aan om met mijn voet zoveel mogelijk bij te remmen. Ik prakkezeer er niet over alle nor men maar overboord te gooien om ten koste van alles mee te blij- ven doen. De juiste voorwaarden scheppen om het zo aardig moge lijk te doen is nog tot daar aan toe. Maar jezelf helemaal overge- het mij hetzelfde als in looppas die helling cLf te draven. Daar pas ik voor, dat kan nooit de bedoeling zijn van het voetbal len op amateurniveau". Aan het woord op een koude zaterdagmiddag op Noord is een gedreven Ruud Wiggersvoorzit ter van Roodenburgde club die in het afgelopen half jaar opviel door juist zo aardig tegen de stroom in te zwemmen. Dat dat mede kon omdat aan het begin van dit seizoen een hele rits spon sors zich meldde aan het hek van sportpark Noord hoort volgens Wiggers thuis bij het scheppen van die juiste voorwaarden, die nu eenmaal in deze tijd onont beerlijk zijn om überhaupt nog een voetbalclub van die omvang te kunnen runnen. "Je moet in sommige dingen helaas wel met je tijd mee", verzucht Wiggers in een onbedacht ogenblik"maar dat wil nog niet zeggen dat we meteen ook maar alle principe's overboord gooien. En aan de an dere kant van de tafel knikt jeugdcoördinator Jan Lovink in stemmend met het hoofd. Die heeft er zojuist weer een lange zaterdag opzitten, een dag geheel gevuld met voetbal. Al veertien jaar aan één stuk is de voormalige Meerburg-man in di verse functies werkzaam voor de jeugd op Noord en als geen ander weet hij wat bijstellen, bijsturen afremmen en loskoppelen is. Hoe wel de bescheidenheid zelve mag hij zich rekenen tot het selecte groepje van voetbalmensen dat echt kaas gegeten heeft van het jeugdvoetbal in al zijn facetten. Hij leest en denkt erover en publi ceert op gezette tijden zijn her senspinsels in club- of voetbal blad. Desalniettemin heeft ook hij in de loop der tijd en onder druk van de omstandigheden een deel van zijn geloofsovertuiging moeten inslikken. Nog geen reden voor hem om bij te pakken te gaan neerzitten. Dan maar weer een andere methode bedenken om de verder gaande verloedering van het voetbal het hoofd te bie den. Een jaar of wat geleden k wam Lovink, in het dagelijks leven werkzaam bij de belastingen, in deze kolommen al eens met onge zouten kritiek ten aanzien van de algemene tendens om reeds bij de jongste jeugd te selecteren. 'Selec teren is afvoeren', stelde hij on omwonden en hij staat nog steeds pal achter die stelling, zoals hij evenzeer nog altijd van mening is dat jeugdspelers tot elf jaar ze ven tegen zeven op aangepaste velden behoren te spelen. Over dat laatste is de discussie nog gaande, maar voor wat betreft dat selecteren moest hij onder druk van buitenaf noodgedwon gen aanpassingen maken. "We moesten welwant er ontstond weerstand binnen de club. De consequentie van het niet-sélecte- ren kan namelijk zijn dat er in het begin van zogenaamde con currenten nog wel eens wordt verloren. En ouders hebben blijk baar niet het geduld om te wach ten tot dit systeem, het zogenaam de Deense principe, zijn vruchten gaat afwerpen. Het gevolg was dat sommige talentjes wegliepen. Dat was natuurlijk niet de be doeling. Ook wij selecteren nu bij de E-junioren. Hoewel het bewijs mijns inziens nog niet is geleverd dat op den duur mijn systeem net zo goed werkt". Vasthouden aan een ander deel daarvan, zoals het geven van dezelfde oefenstof aan bij voorbeeld alle D-junioren, bleef gewoon wel het parool. En sinds het begin van dit seizoen voegde Lovink en zijn staf van jeugd trainers, onder wie Bob van Bo- hemen, Han Tisseur en Marcel van der Burg, nog een dimensie toe aan het totale jeugdplan voor de 24 teams die Roodenburg rijk is. Interne scouting heet het en het doel is tweeledig. "Allereerst wil len we een inventarisatie maken van wat er aan materiaal voor handen is en daarnaast willen we bereiken dat de overgang per groep van de ene trailer ac andere soepeler verloopt. Dat een trainer van de C-junioren dus precies weet wat voor D-tjes hij in handen krijgt, wat hun sterke en zwakke punten zijn en waar aan hij moet werken". Rapport In het plaatje dat Lovink ver volgens schetst komt het erop neer dat alle trainers en jeugdleiders, naast het begeleiden van hun ei gen ploeg, op zaterdag ook nog eens een rapportje maken van een ander team, variërend van de E6 tot de A-regionalen. Zowel aan het collectief als aan het in dividu dient dan aandacht te worden geschonken. De papier winkel daarvan sorteert onder de hoede van de coördinator, Lo vink zelf dus. "Helaas", zo stelt de 'bedrijfsleider' minzaam vast, "is er tot nu toe een beetje sprake van een eenmanszaak. We heb ben de juiste modus nog niet ge vonden, het blijkt in de praktijk dat het eigen team nog teveel tijd opslokt. Binnenkort gaan we weer rond de tafel zitten om die structuur te verbeteren. Het komt er op dit moment min of meer op neer dat alleen de coördinator de verslagen levert. Vanwege mijn functie zie ik natuurlijk ook veel wedstrijden. Vandaag bijvoor beeld de Al. BI en B-regionalen' Als het straks wél werkt zoals het moet werken dan denkt Lo vink een nog ontbrekende schakel te hebben gevonden in de ketting die Roodenburg van onder naar boven hechter moet doen samen binden. "Dit alles, die scouting, die rapporten, zijn er natuurlijk op gericht om de zwakheden die er binnen het collectief van een elftal of de minder goede kanten van een individu zijn te herken nen en te verbeteren. Dat moet leiden tot een vloeiender over gang van de lagere groep naar de hogere groep, van de ene trai ner naar de andere. Uiteindelijk moet dat resulteren in betere spe lers en betere prestaties. Met als gevolg dat de hele vereniging op een hoger plan raakt". Los van die langere termijn planning werkt er onderhuids nog een commissie wiens taak het is om voor Roodenburg de kortste weg aan te geven die leidt naar de hoofdklasse. Ex-prof en voor malig Roodenburger Wim Rijs- bergen en oud-trainer Laurens Mouter zxdlen te zijner tijd hun licht over die materie laten schij nen. Hoewel ook Lovink over het resultaat nog geen uitsluitsel kan geven, toont het opnieuw aan dat er op Noord weer wat in bewe ging is gekomen, nadat de zaak toch een tijdje vast heeft gezeten. Kwetsbaar Dat erkent Lovink ook. "We hebben", zo blikt hij nog eens om, ons blijkbaar de laatste jaren kwetsbaar opgesteld door alleen aan voetballen en opleiden te denken, maar daarbuiten niets te doen. Hou me ten goede, ook ik ben, net als de voorzitter, een fer vent tegenstander van betalin gen of presentjes of wat dat ook. Als die zaak van die lease-auto's er straks toe zal leiden dat dat al lemaal kan, dan voorzie ik oor log. Ik bedoel, de stap naar een le ase-brommer voor een A-junior is dan niet groot meer. Dan staan straks echt de kantine's in brand, want het einde is natuurlijk zoek. Wij trokken inmiddels leergeld uit dat verleden. Ik bedoel, het is een hard gelag om jongens als Hennie Koet, Ronald Jansen, Ri chard Klein, Henri Pouw en Marcel Valk op te leiden en ze vervolgens te zien vertrekken naar clubs die meer te bieden hebben. Dat is een half elftal en wie weet hoever we met hen in middels al waren geweest. Van daar ook bij ons die breedte- sponsoring waardoor we iets kunnen doen. En vandaar ook dat voorzichtige selecteren en die interne scouting. Het moet alle maal leiden tot betere prestaties. Waardoor het ook op den lange duur aantrekkelijk blijft om bij Roodenburg te spelen". De eerste resultaten - van bij voorbeeld het eerste - zijn reeds merkbaar. Het is duidelijk: ze kijken weer omhoog op Noord. Het hellend vlak dan maar ten spijt. AD VAN KAAM bracht. Het periode-systeem heeft het spanningselement dus niet te ruggebracht. Kramer heeft twee periodetitels op zak en staat er nu al zeer rooskleurig voor in de finale in Heerenveen in maart 1988. Die finale was in het peloton heel lang onderwerp van gesprek. De puntenwaardering en uitslui ting van rijders zonder punten lok ten stevige kritiek uit. Het bestuur van de LTC marathon ging na een gesprek overstag. De waardering wordt gehalveerd en alle rijders zijn van deelneming verzekerd. Het zal Yep Kramer een zorg zijn. Met vier overwinningen in tien wedstrijden en twee periodetitels is de 30-jarige bouwkundig mede werker uit Oudeschoot al halver wege het seizoen vrijwel zeker de opvolger van Richard van Kempen als bekerwinnaar. De Fries bepaalde zich zaterdag tot consolidatie van zijn praktisch onaantastbare positie in de tweede periodestnjd. Na de record-race op vrijdagavond in Haarlem, 40 kilo meter in 57,02 minuten, volgde er 24 uur later wederom een super snelle jacht. De honderd ronden werden op het ovaal in Deventer af gelegd in 58,01 minuten, na vrijdag de beste tijd ooit. Het moordende tempo had wel tot gevolg, dat de 3500 toeschou wers nauwelijks getuige waren van ontsnappingen. Niesten probeerde het een paar keer, maar werd con stant teruggehaald. "Je moet rond jes kunnen produceren van 31, 32 seconden om weg te komen. Dat is gekkenwerk, dat kan niemand tien, vijftien ronden volhouden zonder zich op te blazen", aldus de Toch liet de Noordhollander het niet op een massaspurt aankomen. De nuchtere plattelander had zijn huiswerk goed gemaakt. Hij had berekend dat een overwinning in Deventer hem alsnog naar de twee de plaats in de tweede periode zou tillen. Een ronde voorsprong op Kramer zou hem in het klassement op de gedeelde eerste plaats heb ben gebracht, maar zover kwam het niet. AMMERSTOL (ANP) - Jan Kooi man zal zeker een maand niet actief kunnen zijn in de schaatsmara- thons. De rijder liep zaterdag in de wedstrijd in Deventer een lelijke vleeswond in het linker bovenbeen op, die in het ziekenhuis van De venter gedicht werd met 33 hech tingen. Kooiman reed in de slotronde van de supersnelle race in volle vaart in de schaats van Jan Wed- man. Die was in het gewoel van de sprint omver geduwd en met beide benen omhoog op zi jn rug op het ijs beland. Robert Vunderink kon Wedman nog net ontwijken. Kooi man niet. De vleeswond veroor zaakte in EHBO-kringen enige pa niek. Vooral omdat er wat tijd ver streek voor brancard en baanarts ter plekke waren. In het ziekenhuis van Deventer werd geconstateerd, dat de schaats van Wedman geen verdere schade had aangericht. Bloedvaten en pe zen bleken onbeschadigd. Kooi man werd twee weken absolute rust voorgeschreven. Na die perio de mag hij weer geleidelijk de trai ning hervatten. De eerste maand zal hij niet aan de start in de mara thoncyclus verschijnen. Ook zijn deelneming aan de nationale titel strijd op 16 januari in Deventer staat ter discussie. Kooiman over weegt zelf zijn seizoen nu te richten op de alternatieve elfstedentocht, begin maart in Kuopio. Nieuwe ski-zege Alberto Tomba SESTRIERE (DPA) - De Italiaan Alberto Tomba heeft gisteren in Sestriere zijn tweede overwinning in het nieuwe ski-seizoen behaald Tomba, die vrijdag de eerste sla lom-wedstrijd van het seizoen in Sestriere op zijn naam bracht, was gisteren in de Italiaanse winter sportplaats de snelste in de eerste reuze-slalom van de strijd om de wereldbeker. Tomba had de eerste plaatst te danken aan zijn tweede manche, waarin hij tot een tijd kwam van 1.07,30. Hy was daarmee overigens niet de snelste. De Zwit ser Joel Gaspoz kwam in de twee de manche tot 1.06,94 maar hij was in de eerste aanmerkelijk langza mer. De tweede plaats in Sestriere was voor de Zweedse veteraan In- gemar Stenmark. Gaspoz eindigde als derde.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21