PORT Rustige 'Dag van de wraak' Ook Sparta legt zich snel bij de feiten neer SPÜÏTV Periode-titels in standaard-klassen Cruijff wil nog blijven Een prettige ervaring Geen problemen in Oss rond TOP-Feyenoord In één klap MAANDAG 30 NOVEMBER 1987 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD ITAPARICA (Rtr) - André Agassi ging naar Brazilië om ervaring op te doen. De zeventienjarige tennisser keert naar zijn thuisbasis Dallas terug met de grootste hoofdprijs uit de geschiedenis van het Zuidamerikaanse tennis: 90.000 dollar (180.000 gulden). In Itaparica zette de jonge Amerikaan het leerproces om in het uitdelen van lesjes. Hij won er achtereenvolgens van zijn landge noot Brad Gilbert, Jaime Ygaza uit Peru en Martin Jaite uit Argen tinië. Zaterdag in de finale was de als achtste geplaatste teenager niet te kloppen door de vrijwel onbekende Braziliaan Luiz Mattar: 7-6 (8-6) 6-2. „Het is een hele eer dit toernooi te winnen", aldus Agassi in zijn dankwoord. „Ik kwam hier naar toe om ervaring op te doen en dacht in de verste verte niet aan de titel. Maar nu het zover is, ben ik er blij mee." De jonge Amerikaan is bezig aan zijn eerste jaar als tennisprof. Op de wereldranglijst is hij al opgeklommen tot de 41ste plaats. De zege in Itaparica brengt hem in de buurt van de eerste twintig. Hij wordt gezien als de meest in aanmerking komende kandidaat om het tanende Amerikaanse tennis wat op te frissen. ZEIST (ANP) - De strijd om pe- riodetitels zal tot in de laagste standaard-klasse van het ama teurvoetbal worden doorge voerd. De najaarsvergadering van het amateurvoetbal nam za terdag in Zeist dit principeTbe- sluit. Het agendapunt was in feite overbodig, omdat het bestuur het recht heeft de competities in te delen, maar het voorstel toch te bespreken, was een logische voortzetting van de enquête van twee jaar geleden. De vergadering stelde zich overigens lang niet unaniem ach ter de gedachte van het bestuur, waardoor niet alleen de periode kampioenen om een extra pro motie-plaats kunnen strijden, maar die tevens een versterkte degradatie inhoudt. Dit te meer omdat aan het voorstel de bepa ling was gekoppeld dat alle klas sen. met uitzondering van de hoofdklasse zondag en de eerste klasse zaterdag teruggebracht zullen worden tot twaalf vereni gingen. Ook dit kan pas bereikt worden door in een aantal afde lingen meer clubs te laten degra deren dan gebruikelijk is. De te genstanders, 44 procent van de stemmen, meenden dat het voor deel van de snellere doorstro ming niet opwoog tegen het na deel van behoudender voetbal. De vergadering herkoos voor zitter Marten Kastermans en de bestuurders Dick Langenbach en Jan Schaalje, voor wie geen tegenkandidaten waren. In zijn openingswoord zei Kas termans, nu het principe van vrije nieuwsgaring niet van toe passing is verklaard op het ver slaan van voetbalwedstrijden, dat ook het amateurvoetbal een symbolisch bedrag zal vragen voor het uitzenden van radioflit- sen, mede overigens uit solidari teit met het betaalde voetbal. Kastermans achtte het een on gunstige ontwikkeling dat ama teurclubs niet steeds in de gele genheid zijn gebruik te maken van het recht hun wedstrijden uit de eerste en tweede ronde van het bekertoernooi op eigen veld te spelen. Hij beklemtoonde dat ook in het volgende seizoen weer 27 amateurclubs zullen worden toegelaten tot het toer nooi om de KNVB-beker. Die tien mille worden ook minder overgemaakt aan de volgens de be kerreglementen in de recette mee delende Rotterdammers. En dan presenteerde de politie aan de ge meenschap nog een rekening van tachtigduizend gulden. Was de man die op 28 oktober bij Neder- land-Cyprus de bom gooide uit Rommelerdam gekomen en niet uit Oss, dan had die kostenpost een halve ton lager gelegen. Honderdtachtig politiemensen werden gistermiddag ingezet en daarmee kon de politie iedere Feyenoord-supporter laten verge zellen door een agent. Burgemees ter Veldhuizen en zijn college had- HAARLEM (ANP) - Johan Cruijff is volgens Ajax-voorzitter Harm- sen de best betaalde voetbaltrainer van Europa. De technisch directeur van de Europese bekerhouder, sinds 1985 in dienst bij de Amster damse club, wil die riante status wel met twee jaar verlengenzij het onder voorwaarden. Cruijff heeft tot nu toe telkens éénjarige contrac ten getekend bij Ajax. De veertigja rige trainer, die vorig seizoen na zijn Europese succes met Ajax van de KNVB de A-licentie kreeg ge schonken, is dit keer bereid tot het tekenen van een overeenkomst voor twee seizoenen, tot en met de zomer van 1990. „Johan Cruijff gaat niet weg bij Ajax", betoogde voorzitter Harm- sen onlangs. Cruijff wilde zondag in Haarlem na de zoveelste decep tie van het seizoen wel ingaan op de onderhandelingen met het bestuur. „We praten al ruim een maand over verlenging. Ik wil graag rust bij Ajax. Als ik zoiets pretendeer, zal ik zelf ook moeten meewerken. Vandaar dat we nu over een twee jarig contract praten." Cruijff wil verder met Ajax, maar onder de voorwaarde dat hij nog meer bevoegdheid krijgt. Nu is hij de verantwoordelijke man voor technische zaken, maar moet hij bij transfers zijn verlanglijstje inleve ren bij algemeen directeur Arie van Eijden. die in overleg met voor zitter Harsmen en penningmeester Bakker beslist over de haalbaar heid van Cruijffs wensen. Cruijff acht de slagvaardigheid van Ajax daardoor niet groot genoeg. Deze zomer sprongen de door hem ge wenste transfers van de Britse spits Cyril Regis en de Deense verdedi- LFC zaterdag 'geen haalbare kaart meer' LEIDEN - Het avontuur van de za terdagsectie van LFC in de tweede klasse van de Leidse afdeling is voorbij. Na overleg met wedstrijd secretaris Aad van Haaien en voor zitter van der Linden is beslo ten om het team van trainer Bles Zuma, dat nog geen competitie- punt heeft weten te veroveren, uit de competitie te nemen. De reden voor dit besluit ligt in het feit dat, mede door de slechte resultaten, spelers zonder af te schrijven wegblijven. "Het is daar door geen haalbare kaart meer", al dus Van Haaien. De tweede klasse wordt hierdoor nog meer uitge dund. Eerder trok ook Kickers'69 het zaterdagteam uit de afdeling te rug. Er zijn nu nog zes ploegen over in de 'kelder' van de afdeling Lei den. Simpele 2-0 overwinning van PSV ROTTERDAM (GPD) - In het gebruikelijke perspraatje na afloop van Sparta-PSV oor deelde Barry Hughes dat PSV „uitstekend positiespel" op de mat had gelegd en „erg effectief' te werk was gegaan. „Maar mijn manier van voetballen is het niet." Waarna de trainer van Sparta zijn collega Hiddink verweet dat PSV er een slaapverwekkende wed strijd van had gemaakt. „Het was zo doods allemaal. Als ik daarvoor vijftien of twintig gulden zou hebben betaald, zou ik me ook bekocht voelen." strijd verwacht waarin wij tot de bodem zouden moeten gaan om te winnen. Het is jaren geleden dat we hier zo gemakkelijk de punten hebben weggehaald. Er zat hele maal geen vuur in hun spel." Sparta-PSV werd een karikatuur van een wedstrijd die de lands kampioen in wandeltempo beëin digde. Als gold het een onbedui dend trainingspartijtje, zo ongemo tiveerd. ongeconcentreerd en plichtmatig schoven de Eindhove- naren elkaar in de tweede helft de bal toe. Hiddink: „De enige kritiek die je op ons kunt hebben, is dat wij te weinig gescoord hebben. Als je zo dominant bent moet je drie goals meer maken." Het bleef bij treffers van Wim Kieft, die na een kwartier een vrije trap van Gerald Vanenburg inkop te, en uitblinker Vanenburg, die halverwege de tweede helft succes vol was. Kieft (drie maal), Koeman en Van Aerle verzuimden de score naar 6 of 7-0 op te voeren; een eind stand die de krachtsverhoudingen beter had weergegeven dan de uit eindelijke 0-2. Sparta liet totaal niets zien. Dat PSV de Nederlandse compe titie volledig ontstegen is, is geen nieuwe constatering. Dat de eredi visie, zeker na de 0-0 van Ajax te gen Haarlem, zo dood als een pier is, evenmin. De vraag is alleen wanneer de Brabanders, die nog zonder puntverlies zijn, de derde landstitel op rij kunnen gaan vie ren. Hiddink, een tikje balorig: „Het liefst zo snel mogelijk, maar we plannen niets. We zeggen niet dat we met de Elfstedentocht al kampioen moeten zijn". Thoresen Ondanks de triomftocht op de vaderlandse velden gaat de Eind- hovense multinational niet geheel onbekommerd door het leven. De selectie waaruit Hiddink kan put ten is voor de Nederlandse compe titie ruimschoots voldoende, maar is Europees gezien aan de magere kant. Temeer omdat de situatie rond de knieblessure van Hallvar Thoresen steeds zorgwekkender begint te worden. De Noor, die na lange tijd net weer hersteld was, kreeg afgelopen week op de training opnieuw last van zijn knie. Vandaag wordt hij door clubarts Van de Brekel onder zocht, waarna waarschijnlijk ook de Belgische specialist Martens zal worden geraadpleegd. Hiddink vreest een gebed zonder eind en begint Thoresen zoetjesaan af te schrijven. „Het is uitermate triest voor Hallvar, maar wij moeten ver der." Omdat hij de komende maanden evenmin kan beschikken over Frank Arnesen die geopereerd is aan een achillespees - het herstel van de Deen verloopt overigens naar wens - wil Hiddink zijn selec tie met het oog op de Europa-Cup wedstrijden binnenkort gaan uit breiden. Het liefst zou PSV Frans van Rooy, voor wie Anderlecht in middels serieuze belangstelling heeft, terughalen van FC Antwerp. Het probleem is alleen dat de huur ling al meer dan eens heeft laten weten daar bitter weinig voor te voelen. Het zal daarom dan ook wel uit draaien op een aankoop. Enige haast is daarbij wel geboden; voor 15 december moet de nieuwe spe ler er zijn omdat PSV hem anders niet mag inzetten in de komende Europa-Cupduels. MAANDAG 16.08-16.50 BBC 2: American Basketball: reportage van de wedstrijd Boston Celtics-Det roit Pistons. 19.25-20.00 Ned 1: De hoogste versnelling: met informatie over allerlei auto's en auto sport. 20.15-20.50 BRT 2: Extra Time. 21.30-22.05 SKY: Motorsport News. 22.05-23.05 SKY: Spaans com petitie-voetbal. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met voetbal. DINSDAG 10.30-11.00 SCH: Play Golf: golfcursus. 14.00-14.30 SKY: Motorsports News. 22.00-23.00 SKY: Nederlands competitie-voetbal, met o.a. de wedstrijd van de week. hes beging in zijn tactische bena dering een grove blunder. Hij had zijn ploeg volledig aangepast aan die van PSV en offerde Jules Eller- man, de meest creatieve Spartaan nota bene, op aan Ronald Koeman. Het spichtige Rotterdamse talent moest in samenwerking met Ron van den Berg de topscorer van de Nederlandse competitie zoveel mogelijk voor de voeten lopen. Zelf kwam Ellerman mede daar door niet aan voetballen toe. In de pauze bleef hij achter in de kleed kamer. „Jules is een paar dagen ziek geweest en zat helemaal vast," aldus Hughes. Nogmaals, van invloed op het uiteindelijke resultaat waren de hersenspinsels van de coach met de geruite pet niet, maar het zou de wedstrijd zeker ten goede zijn ge komen als Sparta meer lef had 'ge toond en strijdbaarder was ge weest. En was het nu echt nodig om Greg Campbell uit Engeland te halen? De van West Ham United overgekomen spits voegde niets extra's toe en was voor Ivan Niel sen een zacht eitje. 'Dat had je nou niet moeten doen', heet de nieuwe carnavalskraker van Hughes; een titel die voorlopig geheel van toe passing is op het aantrekken van de Brit. PSV-coach Hiddink had zich de krachtmeting, die dat nimmer werd, met Sparta heel anders voor gesteld. „Ik had een Engelse wed- OSS (GPD) - Aan de explosieve sinaasappel hangt sinds TOP-Feyenoord van gistermiddag een hoger prijskaartje dan de eerder berekende kwart miljoen. De hoofdklasser uit Oss rekende voor dat het aan het bekertreffen tegen de nummer drie van de eredivisie tienduizend gulden en de kantine-opbrengst van een drukke dag minder overhield dan normaal gesproken verwacht mocht worden. den aan het doorgaan van het be kerduel de voorwaarde verbonden dat maximaal driehonderd fans uit de havenstad naar Brabant moch ten komen. Het aantal dat zich in het speciaal ontworpen rellenvak meldde lag echter nog aanzienlijk lager. Met de speciale trein kwamen niet meer dan honderd man mee en het aantal dat op eigen gelegenheid reisde, kan niet groot zijn geweest, getuige het geringe lawaai dat el ders op de tribunes geproduceerd werd bij de treffers van de buiten landers Elstrup en Mitchell. Doel punten goed voor een simpele 0-2 overwinning en een plaats in de derde bekerronde met FC Den Haag als opponent. Zo gering de moeilijkheden wa ren voor het zonder Keje Molenaar, Peter Barendse (spierblessure), Sjaak Troost (schouderblessure) en Ruud Heus (spieblessure) voet ballende Feyenoord, zo gering ook waren de problemen voor de poli tie. Tijdens de eerste bekerwed strijd tegen FC Utrecht moest wor den opgetreden bij een vechtpartij tje in de kantine en moest de bier- verkoop enige tijd stilgelegd wor den, nu deed zich in de veel ge plaagde woonplaats van de bom- gooier geen enkel incicent voor. Geblaf De politie had de cafés in de on middellijke omgeving verzocht de tap van een uur voor tot een half uur na het duel dicht te draaien, een verzoek dat door vrijwel alle tapperijen in het stadje overgeno men werd. De politie besloot geen enkel risico te nemen omdat de dreigementen richting bomgooier en alles wat met Oss te maken heeft nauwelijks afgenomen zijn. Bij de plaatselijke begrafenisonderne ming werden doodskisten besteld en de bloemist kreeg opdracht grafkransen te maken voor de dag van de wraak, de dag van TOP- Feyenoord. De kantine van de hoofdklasser bleef dicht. Voor de geopende ra men kon brood met worst en een reep chocola besteld worden, de duels van de lagere elftallen wer den uitgesteld en in de struiken rond het sportpark liepen leden van de hondenvereniging. Het ge blaf van de beesten overtrof het ge luid van de 3500 toeschouwers roy Veiligheid voor alles. In Oss werd iedere supporter van Feyenoord na aankomst met de trein grondig gefouil leerd (foto anp) aal, het geeft aan wat voor sfeerloze bedoening het was. „We hadden 1500 mensen meer gehad als we op 15 november gespeeld hadden", vertelde voorzitter Henny van Oor schot. „Toen was het een zondag zon der amateurvoetbal, nu worden overal in de omgeving belangrijke wedstrijden gespeeld. Mensen die op het laatste moment wilden gaan, konden niet komen omdat de kassa's vandaag dicht moesten blij ven. Als je tegen Feyenoord loot ben je blij, dan gooit iemand uit Oss een bom en verandert alles. De burgemeester verbood de wed strijd, Peper wilde ons niet ontvan gen in Rotterdam omdat de voor bereiding te kort was. Pas toen de beroepscommissie van de UEFA de straf wijzigde, kregen we maan dag alsnog toestemming om in Oss te spelen. Vorig jaar hielden we aan het bekerduel tegen PSV buiten de kantineomzet twintigduizend gul den over, dat was nu ook haalbaar geweest. Maar we werden gecon fronteerd met extra kosten, we hebben de muziekkapel moeten betalen en de leden van de honden vereniging komen ook niet meer voor een donatie in de clubkas, die willen per man honderd gulden". Uniek Uniek was dat de toeschouwers bij het bekertreffen van Tot Ons Plezier bij het betreden van het sportpark door een elektronisch poortje, zoals op Schiphol gebruikt wordt, werden geleid. Het zal ook niet vaak voorgekomen zijn dat de politiekosten hoger waren dan de recette. In Oss was er een totaal brutobedrag aan inkomsten van 35.000 gulden, waarmee de extra uren van de politie bij lange na niet betaald kunnen worden. Overuren die de afgelopen dagen ook gemaakt zijn door de bestuur ders en tientallen vrijwilligers van TOP. Ze haalden opgelucht adem toen de honderd Feyenoord-sup- porters met de bus afgevoerd wer den. Voorzitter Henny van Oor schot: „Niet het resultaat stond vandaag voorop, maar de sportivi teit en bovenal een probleemloos verlopen randgebeuren". De voorzitter kon tevreden zijn over deze zondag, zoals hij ook met voldoening terugdacht aan het be stuursbesluit van 1957. Na twee seizoenen (voorlaatste en laatste in de eerste klasse en de tweede divi sie) besloot TOP zich destijds vrij- wilig terug te trekken uit het be taalde voetbal. En ais gevolg daar van kan bij de eerstvolgende thuis wedstrijd tegen Longa volstaan worden met de langs fietsende wijkagent. LA QUINTA (SID) - Een super- slag heeft de beroepsgolfspeler Lee Trevino een premie van 175.000 dollar (ruim 340.000 gulden) opge leverd. De Amerikaan bereikte gisteren tijdens het toernooi van La Quinta (Californië) zijn doel. dat op 150 meter lag, met één slag. De 47-jari- ge Trevino was zelf verbaasd over zijn succes. Na de formidabele slag bij de ze ventiende hole bleef het balletje niet liggen, maar rolde het traag in het gaatje. Trevino sprong vervol gens een gat in de lucht en omhels de zijn caddy Herman Mitchell. ger Sören Busk af op een te lakse aanpak. Sindsdien wil Cruijff, die bij Ajax na de verkoop van Koeman, Vanenburg, Van Basten, Silooy en straks Rijkaard vele miljoenen op de bankrekening weet, meer in vloed op die zaken. Dinsdagavond leidde dat tot een aanvaring van Cruijff met het bestuur. De tech nisch directeur had indirect laten weten, dat de Zweedse voetballer vg.n het jaar, Peter Larsson van UEF A-bekerwinnaar IFK Göte- borg, de eerste grote aankoop van deze winter diende te worden. Het bestuur bleek verrast en riep zijn duurste werknemer ter verant woording. Cruijff ontkende de bot sing niet, maar vond dat de woor den van Harmsen te emotioneel waren geweest om weer te geven in de pers. Eén ding heeft de technisch direc teur als beleidslijn al aan zijn be stuur weten op te dringen. In de spelerscontracten worden geen clausules meer opgenomen, dat de werknemers aan het eind van hun werkperiode tegen gereduceerde prijzen weg kunnen. Van Basten, Rijkaard en Bosman, volgens Cruijff als laatste, kenden zulke lu cratieve bedingen, waarbij de som men aan handgeld navenant ste gen. Cruijff wil niets meer weten van dergelijke voorwaarden. „Het zorgt voor onrust. Zulke spelers he ten goedkoop te zijn en worden ver van te voren al benaderd voor een aanstaande transfer. Bosman is zo ook gek gemaakt. Bovendien is het ook zinloos voor de speler zelf. De verdiensten blijven bovendien het zelfde. De veel goedkopere Van Bas ten verdient bij AC Milan net zo veel als de duurdere Gullit." Johan Cruijff bij Ajax in de rol van alles-regelaar. Hier bemoeit hij zich met de camera-opstelling van de NOS, die na de ingreep van Cruijff geen doelpunt miste.. (foto anp> Toegegeven, Sparta-PSV was oer saai en slaapverwekkend. Maar niet de ongenaakbare lijstaanvoer der, die kinderlijk eenvoudig met 2-0 zegevierde, was daarvoor ver antwoordelijk. Dat was Sparta, dat zich uitermate slap verweerde en geen moment de indruk wekte het de Brabanders echt moeilijk te wil len maken. Het was niet van invloed op het uiteindelijke resultaat. PSV was zoveel beter dat het hoe dan ook gewonnen zou hebben, maar Hug-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13