Dollarkoers kan stroppen veroorzaken Financiële crisis weet van geen wijken Zuidafrikaans concern biedt zwarte werlmemers aandelen Vendex:werkgarantie voor 700 Molukkers Homburg keert terug op beurs EG blijft bij margarinetax' ZATERDAG 28 NOVEMBER 19Ö7 Ramingen gebaseerd op 2,00 DEN HAAG (GPD) - De ministers Ruding (financiën) en De Korte (economische zaken) verwachten bij een aanhou dend lage dollarkoers forse extra tegenvallers voor toe komstige begrotingen. Bij een dollarkoers van f 1,90 brengt alleen het aardgas al een half miljard gulden per jaar minder in het laatje. JOHANNESBURG (ANP) - Anglo American, het grootste mijnbouw- en industrieconcern van Zuidafri- ka, heeft het plan bekendgemaakt aandelen aan zijn ruim 250.000 overwegend zwarte werknemers aan te bieden. In de eerste fase van dit vijfjarenprogramma kunnen begin volgend jaar 2.600 werkne mers op het hoofdkantoor, die ten minste twee jaar bij Anglo in dienst zijn, vijf nieuw uit te geven aandelen kopen. Indien zij het aanbod accepteren worden aan alle werknemers van de dochterondernemingen van Anglo aandelen aangeboden. De afzonderlijke ondernemingen kun nen zelf bepalen hoeveel aandelen aan de werknemers worden afge geven. De aandelen worden in be heer gegeven van een fonds. Na vier jaar mogen de werknemers kiezen of zij hun aandelen daarin laten of dat ze de stukken zelf in bezit willen hebben of willen ver kopen. Een aandeel Anglo American is op dit moment iets meer dan zestig rand (ongeveer vijftig gulden) waard. Het concern heeft ongeveer 230 miljoen aandelen uitstaan. Aan het eind van de vijfjarige periode kan het fonds naar schatting 7,5 miljoen aandelen voor de werkne mers in beheer hebben. Dit is een belang van ruim drie procent in Anglo. Anglo-topman Gavin Relly zei in een toelichting dat Zuidafrika, met zijn onrechtvaardigheden en diep gewortelde historische problemen, dit „verbeeldingsvol en met veel ri sico's gepaard gaande program ma" nodig heeft. Het is geen oplos sing voor de problemen van het land, maar is „het begin van een proces", zo zei hij. Eerder dit jaar had hy verklaard te overwegen de werknemers een direct belang in het bedrijf te geven als onderdeel van een pragmatisch alternatief tussen „gecentraliseerd socialisme enerzijds en keihard kapitalisme anderzijds". Relly voegde er aan toe dat de toekomst van zijn .concern nauw verbonden is met het welzijn van de Zuidafrikaanse bevolking tegen de achtergrond van een „vrije en eerlijke economie en samenle ving". De eerste reactie van één van 's lands grootste vakbonden op het aandelenplan was uiterst kri tisch. „Het stinkt", aldus Cyril Ra- maphosa. leider van de vakbond van zwarte mijnwerkers. Rama- phosa wees er op dat Anglo zich meedogenloos heeft opgesteld in de recente mijnstaking die drie we ken heeft geduurd. „Ze weigerden de loonsverhogingen toe te staan die een eind hadden kunnen ma ken aan de staking en nu komen ze door de achterdeur binnen en bie den aandelen aan. Waar het de werknemers om gaat is geen rijk dom in de toekomst, maar lonen nu", aldus de vakbondsman. De prijs van geexporteerd Neder lands aardgas is gekoppeld aan de olieprijs. Dus wanneer ook de olie prijzen in de wereld zakken wat de ministers heel goed mogelijk achten betekent dat opnieuw een derving voor de schatkist van een half miljard wanneer een vat olie een dollar goedkoper wordt. Ruding en De Korte antwoord den gisteren schriftelijk op vragen van de kamerleden Kok (PvdA) en Engwirda (D66) over de gevolgen van de problemen op de aandelen- en valutamarkten voor de Neder landse economie. Zoals minister De Korte van economische zaken woensdag in de Tweede Kamer al meedeelde, is de conclusie van de beide bewindslieden dat de gevol gen van beurscrisis en dollardaling per saldo negatief zijn, „maar bij adequate internationale en natio nale beleidsinspanningen kunnen worden opgelost". Speciale problemen voor de schatkist kunnen zich wel voor doen. In de meeijarencijfers is re kening gehouden met een dollar koers van f 2,00. Een dubbeltje ver schil geeft al een extra tegenvaller van 500 miljoen gulden. Hetzelfde geldt voor een dollar lagere olie prijs. Voor het geval de internatio nale ontwikkelingen een remmen de invloed hebben op de economi sche groei, betekent een half pro cent minder groei opnieuw een ex tra tegenvaller van een half miljard aan belastingopbrengsten. Ook een eventuele „onverhoop te" overschrijding van het niveau van 500.000 werldozen in 1990 le vert een tegenvaller op van 100 mil joen gulden per 10.000 personen. De rentelasten kunnen ook nega tief beïnvloed worden wanneer de rente in 1990 niet naar 5 procent is gedaald, maar zich stabiliseert op het huidige niveau van 6,25 pro cent. Dat zou opnieuw een extra te genvaller van tussen een kwart en een half miljard betekenen. Ten slotte wijzen Ruding en De Korte op mogelijke gevolgen voor de Ne derlandse bijdrage aan de EG. Door de vertraagde doorbereke ning van bijvoorbeeld olieprijzen en dollarkoersen in de gasprijs voor kleinverbruikers zullen de ge schetste effecten in 1988 slechts ge deeltelijk, maar eventueel geheel Economie kort Autogas goedkoper De prijs van autogas gaat met in gang van dinsdag 1 december met 2 cent omlaag. De meest voorko mende prijzen aan de zelftank- pomp wordt dan 49,9 cent per liter. Een en ander is het gevolg van de prijsverlagingen op de internatio nale produktenmarkt. Energieprijs De Dow Chemical Energieprijs is toegekend aan dr.ir. D.G. Klaren, algemeen directeur ESKLA uit Halfweg, en dr.ir.J.Veenman, di recteur Alpha Engineering uit Be verwijk. Beiden ontvingen de prijs voor hun bijdragen aan de indus triële energiebesparing. De prijs is gisteren uitgereikt door het Twee de-Kamerlid Wallaga, voorzitter van de vaste commissie voor het wetenschapsbeleid. Frico/Domo In de consumptiemelksector van het zuivelbedrijf Frico/Domo staan 350 van 700 arbeidsplaatsen op de tocht. De directie van het zuivel concern heeft de Voedingsbond FNV laten weten het aantal mede werkers bij de vestigingen in Em- men, Groningen en Warga met 350 te willen verminderen. In de con sumptiemelksector wordt volgens de directie een verlies van vier tot acht miljoen gulden geleden. Pratt Whitney De Amerikaanse fabrikant van vliegtuigmotoren Pratt Whitney is in een vergevorderd stadium van onderhandelingen mét Interturbi- ne over de vestiging van een grote motorenwerkplaats voor het on derhoud van vliegtuigmotoren in Limburg. In de nieuwe vestiging zou onder andere het onderhoud aan de motoren van de F15 en F16- vliegtuigen verricht moeten wor den. Mijnenjagers De marine-afdeling van scheeps werf Van der Giessen-De Noord (GN) uit Alblasserdam is met enige buitenlandse werven in een con currentieslag verwikkeld om de bouw van acht mijnenjagers voor Saudiarabië, een order waarmee honderden miljoenen guldens zijn gemoeid. Het gaat om het type mij- nenjager waarvan GN er al dertien voor de Koninklijke Marine heeft gebouwd en nog twee aan het bou wen is. in de jaren daarna doorwerken. Evenals door De Korte eerder in de Tweede Kamer meedeelde, wordt in de brief van vrijdag „een aan houdende en zelfs versterkte loon matiging" voor de komende jaren centraal gesteld. „Een verdere aan tasting van het winstinkomen zou betekenen dat een van de voor waarden voor economisch herstel wordt aangetast", aldus de minis ters. „Cruciaal is dat het vertrou wen in de economie behouden blijft". Sarakreek sluit hypotheek af van 45 miljoen dollar AMSTERDAM (ANP) - Sarakreek, een maatschappij die belegt in vastgoed in de Verenigde Staten, heeft een hypotheek afgesloten van 45 miljoen dollar op één van haar bezittingen, een kantoorge bouw op Broadway, New York. Met deze hypothecaire lening worden kleinere hypotheken en kortlopende leningen afgelost. Het resterende bedrag zal worden ge bruikt ter versterking van de liqui diteit van de onderneming. Hier mee en dankzij de goede financiële positie zal het mogelijk zijn nieuwe aankopen te doen als zich gunstige mogelijkheden voordoen, aldus de directie. Weer visvangsten in beslag genomen DEN HAAG (ANP) - De algemene inspectiedienst AID van Land bouw en Visserij heeft gisteren in totaal 24.700 ton vis in beslag geno men die niet aan land gebracht had mogen worden. Een woordvoer ster van het ministerie heeft dit meegedeeld. De AID is opgetreden in de havens van Harlingen, Den Helder, IJmuiden, Stellendam en Scheveningen. Verreweg de meeste 'verboden' vis is in Harlingen in beslag geno men. Van zes vissers is daar 17.600 ton schol, 1.380 ton wijting en 5.700 ton kabeljauw verbeurd verklaard. In de vier andere havens werden dertien vissers geverbaliseerd. Zij hadden ruim 31 ton wijting, kabel jauw en schol aan land gebracht. In Scheveningen heeft de AID bij één visser de besomming (opbrengst) van 7.200 gulden gevorderd. ONGEWENSTE FUSIES - Bij een mogelijke nieuwe fusiegolf in Ne derland zullen de partijen, indien er sprake is van onvriendelijke overnemingspogingen, steeds va ker een beroep doen op de rechter. Dit zei het Eerste Kamerlid mr. J.R. Glasz tijdens de studiedag Onvriendelijke Overnemingen en Beschermingsconstructies' in Am sterdam. In EEG-verband lijkt een scherper fusietoezicht in aantocht, dat ook in ons land effect zal krij gen. Er is een ontwerp-richtlijn ge publiceerd die de aanval opent op het plaatsen van aandelen bij der den. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) en zijn collega De Koning van sociale za ken hebben gisteren in Den Haag een contract met twee bedrijven getekend voor scholing plus werk- garantie voor 700 Molukkers. Een van de ondertekenaars was prof. dr. drs. A. Dreesman van het Ven- dex-concern. Het rijk reserveerde zelf al eerder 300 arbeidsplaatsten voor Molukkers. Samen met het Ivio, een oplei dingsinstituut in Lelystad, heeft Vendex zich verplicht 700 Moluk kers vóór 1 januari 1989 reëel uit zicht te geven op een baan. De be drijven zullen de Molukkers ge- Yoedingsbranche wil vernieuwen DEN HAAG (GPD) - Uitbreiding van het aanbod en verbetering van de kwalite.t zijn de toverwoorden waarmee de voedingsindustrie de jaren negentig moet bestormen. Behalve 'vers en kwaliteit' zullen 'exotisch en creatief de schappen in de supermarkten gaan vullen. Dit bleek op een congres van de Nationale Investerings Bank (NIB) over 'koplopers en achterblijvers in de voedingssector' in Den Haag, waar de toekomst van de voedings industrie centraal stond. Volgens A. van der Zwan, direk- teur van de NIB, is het voor de voe dingsindustrie 'bittere noodzaak' haar produkten te verbeteren en te vernieuwen. Bovendien zouden er nieuwe markten aangeboord moe ten worden. „We moeten af van het imago dat voedsel goedkoop is, dat op voeding bezuinigd kan worden. Een groter deel van het huishoud budget zou naar voedsel moeten gaan". richt opleiden en daarna passend werk voor hen zoeken bij de lagere overheid of in de gesubsidieerde sector (welzijnswerk, gezondheids zorg). Als de bedrijven daar niet in slagen moeten zij een boete' van 15.000 gulden per niet-geplaatste Molukker betalen. Het project kost de overheid rond de 18 miljoen gul den. Het scholings- en werkplan maakt deel uit van het zogenoem de 1000 banen-plan dat de regering precies een jaar geleden met de Molukse organisatie Badan Persa- tuan overeenkwam: de overheid nam daarbij de .inspanningsver plichting' op zich om 1000 Molukse jongeren aan een baan te helpen. Driehonderd van hen zullen recht streeks bij de rijksoverheid ge plaatst worden, de overigen komen bij de gemeente, provincie, semi- overheidsbedrijven of de gesubsi dieerde sector terecht. Het onderwijs zal zich vooral richten op automatisering, de ge zondheidszorg, het vervoer en ad ministratief werk. Mochten er niet voldoende Molukkers te vinden zijn voor het project, dan vallen de banen toe aan leden van andere minderheden. AMRO BOOS - De Amrobank voelt zich ten onrechte in een kwaad daglicht gesteld door de be windvoerders van Breevast. De bank stelt in een gisteren uitgege ven verklaring naar eigen overtui ging volstrekt oirbaar te hebben gehandeld en iedere suggestie in een andere richting verre van zich te werpen. De bank reageert hier mee op uitlatingen van bewind voerder mr. F. Keulen, die dinsdag in een aandeelhoudersvergadering van Breevast (Bredero Vast Goed) stelde dat de Amro Bank door aan spraak te maken op een bedrag van 60 miljoen gulden een faillisse ment van de met Breevast gelieer de onderneming Bredero Grund- besitz onafwendbaar maakt. ESSEN - Deze super-motorfiets werd gisteren getoond bij de ope ning van een autobeurs in het West- duitse Essen. Het vehikel wordt aangedreven door vier motoren met een gezamenlijk vermogen van zo'n 180 pk. Het voertuig is drie me ter lang en zal begin volgend jaar z'n krachten meten met een super snelle Porsche auto. De makers er van zijn reeds overtuigd van een zege, vandaar de naam van de mo tor: The Red Porsche Killer. <foto api CDAenVVD: rentevrij stelling sneller invoeren DEN HAAG (ANP) - De rege ringsfracties CDA en WD hebben er bij staatssecretaris Koning (fi nanciën) nadrukkelijk voor gepleit de verruiming van de rentevrijstel ling in de inkomstenbelasting tot tweeduizend gulden een jaar te vervroegen. Koning heeft voorge steld ontvangen rente vrij te stellen tot twee mille vanaf 1 januari 1988, waaraan de verplichting voor ban ken om de rente die zij aan cliënten vergoeden op te geven aan de be lastingdienst wordt gekoppeld. Ongeveer zestig procent van de mensen die rente ontvangen ver zwijgt dat voor de fiscus. Het gaat om kleine spaarders die goed zijn voor slechts 25 procent van de in totaal uitgekeerde rente, zo signa leert de CD A-fractie. Onder die kleine spaarders zullen er vele zijn die meer rente betalen dan zij ont vangen, zo verwacht het CDA. Het maakt derhalve voor de fiscus niet veel uit of die categorie al over het lopende jaar wordt vrijgesteld van belastingheffing op rente-inkom sten door de verruiming van die vrijstelling. Want zij verzwijgen de ontvangen rente toch en over 1987 kan de fiscus daarover nog geen ge gevens opvragen bij de banken om ze te betrappen. CNV wil kwestie gewetensbezwaren wettelijk regelen DEN HAAG (GPD) - Nu werkge- vers definitief weigeren om in cao- verband een regeling te treffen voor gewetensbezwaarden moet minister De Koning (sociale zaken) een wettelijk kader scheppen, al dus het Christelijk Nationaal Vak verbond. Tot nu toe heeft De Ko ning steeds de verantwoordelijk heid bij de werkgevers en werkne mers gelegd. Op verzoek van de Tweede Ka mer had minister De Koning in september van dit jaar aan de Stichting van de Arbeid verzocht de mogelijkheden van een regeling 'gewetensbezwaarden' te onder zoeken. Het overleg is nu definitief mislukt door de afwijzende hou- AMSTERDAM - Het vleesbedrijf Homburg keert terug naar de beurs. Er is op de parallelmarkt no tering aangevraagd voor bijna drie miljoen certificaten van aandeel. Twaalf jaar geleden verdween Homburg uit de notering nadat het bedrijf was overgenomen door het Britse bedrijf Lyons. Homburg dat inmiddels weer op eigen benen staat, gaat naar de beurs in verband met plannen van het bedrijf in binnen en buitenland verder te groeien via overnemin gen. Volgens de voorzitter van het bestuur drs P. van Loosbroek boe zemt een bedrijf dat aan de beurs genoteerd is meer vertrouwen in bij potentiële overnamekandida ten. Overigens gaat er een beschei den aandelenpakket naar de beurs. ding van de werkgevers. Het CNV bepleit de oprichting van toetsingscommissies, bestaan de uit mensen die niet alleen de ge wetensbezwaarde goed kennen, maar ook op de hoogte zijn van de opbouw van het bedrijf. Deze com missie kan dan beoordelen of een werknemer met recht werk wei gert. Als er dan geen ander werk voorhanden is en de werknemer ontslagen wordt, moet hij boven dien een uitkering ontvangen. Op dit moment ontvangt een werkwei- geraar geen uitkering. Gewetensbezwaren bij het ver richten van werk kunnen in diver se bedrijfstakken voorkomen. In ziekenhuizen bijvoorbeeld kan het verplegend personeel bezwaar ma ken tegen abortus en euthanasie, drukkers kunnen weigeren porno te drukken en bankpersoneel kan moeite hebben met het verstrek ken van kredieten aan totalitaire staten. Er kan tot en met 8 december wor den ingeschreven op 600.000 certi ficaten van 10 gulden nominaal te gen de prijs van F 7,50 De bestuursleden blijven voor alsnog met een belang van 53,5 pro cent de grootste aandeelhouders. Dat belang zal geleidelijk afnemen. DOLLAR LAGER - De Ameri kaanse dollar is gisteren opnieuw onder zware druk gekomen en ge daald tot onder de 1,87 gulden. Vooral op de wisselmarkten in het Verre Oosten was het vertrouwen in de 'greenback' ver te zoeken. On danks interventies van de Japanse centrale bank zakte de dollar weg in de richting van het enige weken geleden bereikte dieptepunt. Miljoen ton graan met EG-subsidie naar Sovjetunie BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie gaat subsidie geven voor de levering van bijna een mil joen ton graan uit de EG-over- schotten aan de Sovjetunie. Het graan komt geheel uit de voorra den in West-Duitsland. De Europese Commissie, het da gelijks EG-bestuur, geeft een sub sidie van bijna 42 gulden per ton graan. Daardoor gaan de Sovjets voor een ton graan ongeveer 160 gulden betalen. Voor de hele partij van 975.000 ton dus 157 miljoen gulden. Het is het derde achtereenvol gende jaar dat de EG grote hoe veelheden graan aan de Sovjetunie levert. In het landbouwjaar 1985- 1986 werd 4,7 miljoen ton graan ge leverd, en in het jaar 1986-1987 ruim 5,9 miljoen ton. De Europese Gemeenschap is met deze nieuwe levering de belangrijkste graanle- verancier van de Sovjetunie ge worden. In de opslagloodsen in de EG ligt nu nog een overschot van ruim 10 miljoen ton graan- en graanprodukten. Voorts bevinden zich in de koelhuizen nog ruim een miljoen ton boter, 700.000 ton ma gere melkpoeder. 725.000 ton rund vlees en 287.000 ton olijfolie Japanse premier belooft liberaler importbeleid TOKYO (Rtr) - De nieuwe premier van Japan, Noboru Takeshita, heeft gisteren in een toespraak voor het parlement gezegd dat de Japanse markt verder moet wor den geopend voor buitenlandse goederen in een poging de enorme handelstekorten van andere lan den terug te dringen. Hij noemde de groeiende handelsspanningen in de wereld één van de grootste problemen voor Japan. „Ik geloof dat Japan actief moet werken aan verbetering van de toe gang tot zijn markt, liberalisering van zijn financiële markten, her structurering van zijn economie en alle andere veranderingen die no dig zijn", aldus Takeshita. Hij wees op de mogelijkheid dat de Japanse bevolking hiervoor offers zal moe ten brengen. „Japan is één van de landen die het meest hebben ge profiteerd van vrije handel, ik hoop dat de mensen zullen begrij pen dat deze hervormingen nodig zijn om de Japanse economie in overeenstemming te brengen met de andere economieën in de we reld". De Japanse premier riep op tot grotere samenwerking tussen de industrielanden om de financiële markten te stabiliseren. Hij beloof de dat zijn regering zich zal inzet ten voor de verlichting van het schuldenprobleem van de Derde Wereld. BRUSSEL (ANP) - Ondanks forse bezwaren van de handelspartners en de dreiging van een handelsoor log met de Verenigde Staten houdt de Europese Commissie vast aan haar plannen voor een heffing op plantaardige oliën en vetten en vi- solie, beter bekend als de margari netax. Dat heeft een woordvoerder van de Commissie gisteren ver klaard. Hij zei dat uit een onder zoek in vier grote lidstaten is geble ken dat de heffing, van bijna 800 gulden per ton, nauwelijks invloed zal hebben op de vraag naar marga rine of tafelolie, zoals wordt ge vreesd door de verwerkende in dustrie. Het prijsverschil met boter is daarvoor te groot, aldus de com missie. AMSTERDAM - Voor het interna tionale effectenbeurswezen ont wikkelde deze week zich bijzonder teleurstellend. Van alle kanten werden pogingen ondernomen om akkoorden te bereiken en werden er gunstige economische g aangedragen om de financiële sis te verdrijven. Maar dit alles liep steeds weer stuk. De belangrijkste inzet daarbij was opnieuw de Ame rikaanse dollar waar de gehele we reld naar uitzag, maar die ook dit maal niet omhoog wilde. Geen en kele valutamarkt in de vrije wereld was in staat de dollarwaarde blij vend op hoger niveau te brengen. In Amsterdam bleef de Ameri kaanse munt beneden de 1,90 gul den. door C. Wagenaar Toch is wat er wordt gedaan om de nood op de financiële markten te lenigen niet gering. Zo bereikten eind vorige week na vier weken van moeizame onderhandelingen president Reagan en afgevaardig den van het Congres een akkoord over een versnelde afbouw van het begrotingstekort, dat dit jaar 160 miljard dollar zal bedragen. Voor volgend jaar moet dat met 30 mil jard dollar worden teruggebracht en in 1989 als een nieuwe Ameri kaanse regering het roer over neemt met nog eens 47 miljard dol lar. Om de terugdringing van dit te kort werd in alle toonaarden en uit alle hoeken van de wereld geroe pen. Maar als het dan zover is, wordt het resultaat meestal te ma ger bevonden. Zo ook ditmaal. Alle effectenbeurzen en valutamarkten zetten de nieuwe week nogal weife lend in. Vooral de eerste aanzet van 30 miljard dollar aan de bezuinigin gen op het totale tekort van 160 mil jard dollar wordt veel te gering ge acht. De dollar die er aanvankelijk iets door opliep zakte dan ook snel naar het slot van vorige week. Een nieuwe renteverlagingspo ging, die daarna werd onderno men, hielp niet. Andermaal nam Europa daarbij het voortouw waar ditmaal in de Bondsrepubliek het eerste signaal werd gegeven. Daar verlaagde de centrale bank enkele rentetarieven met een kwart pro cent, gevolgd door de centrale ban ken van ons land, Frankrijk en Bel- gie. De Nederlandsche Bank was daarbij opnieuw het meest gedeci deerd door binnen drie weken het officiële disconto opnieuw met een kwart procent omlaag te brengen. De beleningsrente volgde daarbij tot 4,7 procent. Verwacht wordt dat nu ook in West-Duitsland het offi ciële disconto zal volgen. Hoewel nog even moet worden gewacht tot volgende week donderdag als de Bankraad weer bijeen komt. Al deze rentebesluiten waren be doeld om een steentje bij te dragen in het verlichten van de druk op de dollar en wat soelaas te brengen in de crisis op de financiële markten. Hoewel de dollar in eerste reactie wat opveerde liet de Amerikaanse munt snel weer het hoofd hangen. Kennelijk is het besef dat er in we zen maar weinig is verbeterd in Amerika's financieel bestel in bre de kring doorgedrongen. Een journalist van het bekende Amerikaanse beursblad The Wall Street Journal schreef dit jaar een boek waarin hij zijn landgenoten voorhoudt op veel te hoge voet te leven, veel te weinig te sparen, als land grote schulden te maken in binnen en buitenland en daaronder uiteindelijk te zullen bezwijken. Toch begonnen de meeste effec tenbeurzen waaronder Wall Street deze week positief. Tokio was maandag weliswaar gesloten maar opende dinsdag eveneens hoger met zelfs een grotere stijging op woensdag. Toen hadden de meeste andere grote effectenbeurzen ech ter de moed weer verloren. Voor Wall Street betekende dat. een in breuk op een al meer dan 20 jaar durende traditie de dag voor Thanksgiving Day met een stijging af te sluiten. Donderdag was om die reden de beurs in Wall Street gesloten na woensdag met een da ling van 16 punten te zijn geëin digd. Ook in Amsterdam kwam op woensdag de opmars tot staan, me de onder invloed van een nasleep van de beurskrach van oktober. Die blijkt de aandelenportefeuille van ons grootste verzekeringscon cern Nationale Nederlanden een slag van bijna 2 miljard gulden te hebben toegebracht of ruim 20 pro cent van het totaal, welk verlies moet worden afgeboekt. Het be drag werd echter in voorgaande ja ren tijdens de hausse als winst bin nengehaald. Desalniettemin reageerde de Amsterdamse beurs geschokt en de index 'verzekeringen' liep 30 punten terug of met ruim 7 pro cent. Dit sleepte de rest van de beurs mee. Ook donderdag was daardoor de stemming gedukt zo dat er van de 8,5 punt die maandag en dinsdag aan stijging voor de in ternationals was geboekt maar vier punten over was. Van de 6,5 punt winst die het algemene beurscij- fers op de eerste twee dagen van deze week boekte ging er meteen weer 4,5 punt verloren. De verdere renteverlaging kon verhoeden dat onze obligatiemarkt te veel werd meegesleurd met de flauwe stemmingen op de New Yorkse markten voor het over- heidspapier. Maar de aanvankelij ke rijzing ging ook hier later geheel verloren waardoor zelfs het positie ve effect van de nieuwe renteverla ging verdween. Verdwenen was bovendien ook de aanvankelijke koerswinst van de lokale markt want na vier dagen handel kwam de index daarvan op het niveau van vorige week vrijdag terecht. De balans begon daardoor weer uiterst triest naar de negatie ve kant door te slaan. Vele au..,Bu- kelijk veelbelovende koerswinsten werden vrijwel teniet gedaan. We gener hield echter een stijging van tien procent over en KNP, Borsumij Wehry en Tulip Compu ters vijf procent. Daarentegen moest Bols vijf procent inleveren. Ook voor de Europese optie- beurs was de koek op. De wekelijk se omzet loopt al geruime tijd terug en kwam ditmaal niet verder dan slechts 131.000 contracten tegen 168.500 in de voorafgaande werk periode. Er was nog de meeste be langstelling voor Unilever, gevolgd door de olies en op sommige dagen ook veel voor de dollar-guldens contracten. Daar overheersten evenwel de puts. Ook de indexop ties kwamen tot redelijke omzet ten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7