'Vrijwillige euthanasie vaak schijn' Stropers worden steeds brutaler Begrip 'ontvoering' staat nog altijd niet in Nederlandse wet Alkmaarder op de vlucht voor politie Dees: huisarts krijgt er al genoeg geld bij Adverteerders radiopiraten lichtten de belastingen op Herenakkoord' -Peters wordt voorzitter NCIV ZATERDAG 28 NOVEMBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 Patiënt vaak te ziek om te kiezen EDE (ANP) - Veel ernstig zieken zijn niet goed meer in staat om voor of tegen euthanasie te kiezen. Ze zijn geeste lijk zo labiel en kwetsbaar dat bij een keuze voor euthana sie van vrijwilligheid nauwelijks nog sprake is, zo heeft professor Schulte vanmorgen gezegd op een congres van het Nederlands Artsenverbond. Schulte is hoofd van het instituut voor neurologie van de Katholieke Universiteit in Nijmegen en voorzitter van de commissie ethiek van het Nijmeegse academisch ziekenhuis. DEN HAAG (GPD) - Ondanks de ontvoeringen van de afgelopen ja ren komt het begrip 'ontvoering' nog niet voor in het Nederlands strafrecht. De rechter moet het doen met de formuleringen 'weder rechtelijke vrijheidsberoving' en 'afpersing'. Omdat deze twee mis daden meestal samengaan bij een losgeld-kidnap, kan hij de ontvoer ders van Gerrit-Jan Heijn een straf opleggen van maximaal 12 jaar ge vangenis. Als de Ahold-topman zwaar blijkt te zijn mishandeld of om het leven is gekomen, kan de rechter niet hoger gaan dan 16 jaar cel. Minister Korthals Altes (justitie) is momenteel druk bezig om de maximale straf voor ontvoering verhoogd te krijgen. Hij wil het be grip 'ontvoering' in het wetboek van strafrecht opnemen en de strafmaat daarvoor stellen op 15 jaar. Wanneer het misdrijf de dood van de ontvoerde tot gevolg heeft, kunnen de kidnappers tot 20 jaar of levenslang worden veroordeeld. Het maakt voor de ontvoerders van Heijn niet uit wanneer de nieu we strafbepalingen van kracht worden. De rechter gaat altijd uit van het moment waarop het mis drijf werd gepleegd. Hij zal hen dan ook veroordelen op basis van de wetten die in september 1987 gol den. Dat is het eerlijkst, omdat de ontvoerders dan tevoren precies wisten welk risico ze namen. Ze hebben dan geluk dat de nieuwe wet nog niet is aangenomen. De ontvoerders van bierbrouwer Heineken hadden pech toen ze in 1984 voor de rechtbank stonden. Er was sprake van dat de maximum straf voor ontvoeringen zou wor den verlaagd tot 10 jaar. Hun advo caten meenden dat de rechter hier op in zijn vonnis mocht vooruit lo pen. De rechtbank veroordeelde de kidnappers echter tot 12 jaar ge vangenis, de maximale straf die toen stond op een samenloop van vrijheidsberoving en afpersing. 'Fout' Uiteindelijk maakte het toch niets uit, want die verlaging tot 10 jaar komt er niet door. Even na de ontvoering van Gerrit Jan Heijn, trok de Eerste Kamer boos aan de bel over deze op handen zijnde ver laging. Senatoren, net met de neus op de harde werkelijkheid gedrukt, vonden het belachelijk dat een der gelijk ernstig misdrijf minder zwaar beoordeeld zou worden. Terwijl de Tweede Kamer de nieuwe wet al had laten passeren, was de eerste Kamer op een fout Het stellen van de eis van vrijwil ligheid wekt de indruk dat het zelf beschikkingsrecht van de patiënt volledig wordt gerespecteerd, maar Schulte heeft veel twijfels. Niet alleen vanwege de afhanke lijkheid van ernstig zieken van art sen, familie en maatschappij, aldus Schulte, maar ook omdat de erva ring leert hoe kwetsbaar, labiel en beïnvloedbaar patiënten door een ernstige ziekte kunnen worden. Volgens hem kunnen door een functiestoornis van de hersenen psychische afwijkingen ontstaan. Een verminderd oordeelsvermo gen is daarvan een van de sympto men. Schulte zei dat het niet alleen stoornissen van de hersenen zelf zijn die het menselijk gedrag ver anderen: ook een gestoorde nier functie kan bij voorbeeld het waar nemingsvermogen aantasten. Veel artsen blijven om deze redenen vraagtekens zetten bij de mate van vrijwilligheid die bij euthanasie in het geding is, aldus Schulte. Hij zei dat patiënten zelden om euthanasie vragen. Signalen in die richting wijzen volgens hem meestal op een tekortschieten van de zorg en vooral op een tekort aan moderne pijnbestrijding. Het stre ven naar liberalisering van eutha nasie wordt volgens Schulte vooral bevorderd door het huidige cultu rele klimaat 'waarin' alles wat on verenigbaar is met het autonome mensbeeld wordt verdrongen'. Over onbewuste motieven en over de mate van vrijwilligheid is geen zekerheid te krijgen. Schulte con cludeerde dat een verzoek van een patiënt om levensbeëindiging een klacht is tegen arts en maatschap pij en dat euthanasie op die klacht geen goed antwoord is. Het Nederlands Artsenverbond (NAV) is in 1972 opgericht door art sen die het niet eens waren met het LEIDEN - Na een langdurige ach tervolging op de A4 is vannacht omstreeks half één een 30-jarige man uit Alkmaar door de politie klem gereden. De automobilist sloeg om onbekende redenen op de vlucht nadat de politie hem bij een benzinestation in de buurt van Schiphol naar zijn papieren vroeg. Een pompbediende gaf de politie een seintje omdat hij vond dat de man zich wat merkwaardig ge droeg, waarschijnlijk als gevolg van te veel alcohol. Na het verzoek van de politie om een rijbewijs te tonen ging de Alkmaarder er van door richting Den Haag. De politie zette de achtervolging in, die ging van Leiden naar Den Haag/Rijs wijk en weer terug naar Leiden. Daar werd de automobilist uitein delijk klem gereden. Tijdens de achtervolging veroor zaakte de man ter hoogte van Rijs wijk enige blikschade door het ne geren van een stoplicht op een kruispunt. Een bloedproef wees uit dat de Alkmaarder inderdaad on der invloed van alcohol achter het stuur zat. Oefenen Nederland sluit binnenkort met Frankrijk een officiële overeen komst over het oefenen van Neder landse troepen op Frans grondger bied. In de jaren zestig en zeventig maakte de landmacht al gebruik van het Franse La Courtine en in april werd daar opnieuw geoefend. Straks gaan de Nederlanders oefe nen in Mourmelon en Suippes. Dit alles om de overbelaste oefenge- bieden in de Bondsrepubliek te ontlasten. Brokx Premier Lubbers vindt dat het wachten op de conclusies van de parlementaire enquêtecommissie bouwsubsidies geen sta-in-de-weg is om ex-CDA-staatssecretaris Brokx aan een nieuwe baan te hel pen. "Mensen mogen niet melaats zijn zolang ze onderwerp zijn van een enquête", aldus de premier gis teren na de ministerraad. Brokx is samen met PvdA'er Van Kemena- de in de markt voor het burgemees terschap van Eindhoven. libeale abortusstandpunt van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Ge neeskunst. KNMG-voorzitter Cen se zei zaterdag op de lustrumbij eenkomst van het NAV dat de KNMG nu meer dan ooit aandacht besteedt aan medisch-ethische vraagstukken. Ook de KNMG vindt dat eerbied voor het menselijk leven en voor het welzijn van mensen de leidraad moet zijn. Artsen kunnen echter bij het volgen daarvan in een conflict van plichten verzeild raken. Cense zei dat het dilemma niet is vóór of tegen abortus en euthanasie, maar: wat dan wèl, en is dat altijd reali seerbaar. Een goede voorlichting over het voorkomen van zwangerschap kan de vraag naar abortus beperken. Een goede stervensbegeleiding kan het probleem verlenging van het leven öf verlenging van het lij den dichter bij een hanteerbare op lossing brengen. Een gezamenlijke werkgroep van KNMG en NAV buigt zich daar op het ogenblik Het KNMG-bestuur staat op het standpunt dat euthanasie wettelijk verboden moet blijven, maar dat de arts die in een conflict van plich ten terechtkomt - is verlenging van het lijden combineerbaar met eer bied voor het leven en welzijn - een handreiking moet krijgen om daar uit te raken. Cense zei dat de open heid die nu is ontstaan de vraag naar euthanasie kan terugdringen. CD JA wil twee kerntaken weg UTRECHT (ANP) - Voorzitter Huibers van de CDJA heeft van daag in Utrecht de afschaffing be pleit van twee van de vier huidige Nederlandse kerntaken. In een re de voor de christen-democratische jongeren zei Huibers dat de discus sie moet worden toegespitst op de gevaarlijkste van die taken, de twee slagveldwapens. Dat zijn de 8- inch kanonnen en de Lance-raket. "De artillerie zal hoe dan ook op enig moment moeten worden ge- denucleariseerd, om de atoom drempel te verhogen. En daar was het ons toch altijd om te doen", al dus Huibers. Hij noemde het wran ge van het INF-akkoord dat het nu juist de meest riskante kernwa pens, de kernwapens voor het slag veld, een steeds belangrijkere rol dreigen te krijgen. De CD JA-voorzitter ging in zijn rede ook in op de problemen rond de studiefinanciering. Volgens Huibers zijn de plannen van CDA- minister Deetman (onderwijs) compleet niet te rijmen met het be grip verantwoordelijke samenle ving. Hij zei het buitengewoon on fatsoenlijk te vinden hoe op dit mo ment met studenten wordt omge sprongen. "Na de ellende in Gro ningen bij de wijziging van het stel sel, worden mensen nu in het nauw en in onzekerheid gebracht. Nie mand weet waar hij aan toe is. Ik vind dat een vorm van onbehoor lijk bestuur", aldus Huibers. DEN HAAG - Minister Brinkman (cultuur) heeft gisteren in het ze ventiende eeuwse stijlvolle Mau- ritshuis een modern kunstwerk ont huld: een overwegend abstracte plafondschildering in twee delen van elk vijf bij vijf meter, vervaar digd door de Amsterdamse kunste naar Ger Lataster. De opdracht van de Rijksgebouwendienst was om een feestelijk dynamische deco ratie aan te brengen. Met dit heden daagse werk wordt een accent ge legd op de actualiteit van het Ko ninklijk Kabinet van schilderijen, aldus directeur Hoetink. De schilderingen op linnen zijn geplakt op de uitgespaarde ruim ten van het plafond in de centrale hal van het Mauritshuis. Tussen de beide vakken is een 24-uurs pla- fondklok aangebracht. Uitgevoerd in overwegend lichte kleuren zijn in het moderne kunstwerk enkele voorwerpen aan te duiden als een bril en een hand op het ene deel en een voet en een doos op het andere. Het kunstwerk vormt een bijzonder contrast met de stijl van het neo classicistische huis en zijn ver maarde collecties kunstwerken uit de zestiende, zeventiende en acht tiende eeuw. Bij de keuze van de kunstenaar werd dit ook beoogd. (foto GPD) UTRECHT (ANP) - Staatssecreta ris Dees (volksgezondheid) heeft gisteren definitief besloten de overeenkomst tussen de Landelij ke Huisartsen Vereniging, de zie kenfondsen en de particuliere ver zekeraars over de praktijkkosten van huisartsen niet te bekrachti gen. Volgens hem is daar 74 mil joen gulden mee gemoeid en dat vindt hij teveel. De LHV heeft daarover een kort geding tegen de bewindsman aangespannen. In de gezondheidszorg is maar weinig extra financiële ruimte be schikbaar en die wil Dees besteden aan verlenging van de opleiding van huisartsen, Aids, ouderenzorg, preventie, kruiswerk en topklini sche voorzieningen als nierdialyse en kankerbestrijding. Bovendien is het budget voor de huisartsen de afgelopen twee jaar al met onge veer 100 miljoen verhoogd, en krij gen ze er door een verhoging van het particuliere tarief volgend jaar nog eens 70 miljoen gulden bij, al dus Dees. De overeenkomst over de kosten was onderdeel van een pakket af spraken. Die hield ook in dat huis artsen op hun 65ste stoppen met werken en dat ze het bevolkingson derzoek op baarmoederhalskanker per 1 januari 1988 zouden overne men. Dees is wel bereid om een af zonderlijke vergoeding vast te stel len voor het maken van de uit- strijkjes. Een woordvoerder van de LHV zei dat de huisartsen dat niet aan vaardbaar vinden. De ledenverga dering van de LHV heeft duidelijk uitgesproken dat het hele pakket moet worden uitgevoerd en niet een enkel onderdeel ervan. De ho gere praktijkkostenvergoeding was onder meer bestemd voor ver betering van de bereikbaarheid van de huisartsen en nascholing. De LHV zet het aangekondigde kort geding tegen Dees door. Aan de dagvaarding wordt nog ge werkt. BREDA (GPD) - De stropersbriga de van de rijkspolitie heeft veel te weinig wettelijke middelen om stropers aan te pakken. Die profite ren van de gaten in de wetgeving en worden steeds brutaler. Ze dein zen er niet voor terug inbeslagge- nomen honden met grof vuurwa pengeweld terug te halen. Hand langers van de stropers zouden strafrechtelijk vervolgd moeten worden, ook als ze zelf geen geweer of lichtbak gebruiken. Dat vindt adjudant Piet de Jongh, commandant van de veld politie in het district Breda van de rijkspolitie. Hij zegt dat stropers steeds verfijndere methoden vin den om de politie de opsporing te bemoeilijken. Als voorbeeld noemt hij de zogenaamde voor- en achter rijders waar vooral stropers in het zuiden van het land gebruik van maken. De Jongh: "Handlangers van de stropers rijden in hun auto's voor en achter de wagen van de stro pers. Als wij dan in actie komen, blokkeren die met hun wagen de weg, zodat de stroper kan ontsnap pen. Behalve een bekeuring geven voor het blokkeren, kunnen we daar niets aan doen. Naar Belgisch voorbeeld vind ik dat je dan de bendevorming, de medeplichtig heid strafbaar moet stellen. Maar onze wetgeving voorziet daar niet in. In Boxtel is het al drie keer voorgekomen dat stropers zo wis ten te ontsnappen". Lange hond Ook de stropersmethoden veran deren, legt de adjudant uit. Meer en meer wordt gebruik gemaakt van de zogenaamde lange hond. In de volksmond hazewindhond gehe ten. Wordt de stroper betrapt, dan overtreedt hij alleen de Jachtwet inplaats van de Vuurwapen wet. Meestal gaat het om honden die op de racebaan niet meer mee kun nen, en via een grijs circuit bij stro pers terecht komen. Als voorbeeld van het steeds driestere optreden van het stropersgilde noemt hij het onlangs bevrijden van inbeslagge- nomen honden. Vier stropers drongen met vuur wapens het terrein van een kennel in de omgeving van Breda op, waar de politie de dieren had onderge bracht. Tussen bewaarder (een ja ger met jachtvergunning) en stro pers kwam het tot een schietpartij. De bewaarder, wiens adres altijd door de politie was afgeschermd, wordt daarvoor nu mogelijk straf rechtelijk vervolgd. De stropers kwamen via de justi tie achter het adres van de man, toen inbeslaggenomen honden aan de eigenaar moesten worden terug gegeven. Volgens de Jongh laten rechters bij strafzaken tegen stro pers zich misleiden. "Dan komt een dochtertje van zo'n man of diens vrouw een zielig verhaaltje ophangen over het hondje". De politie heeft steeds minder mogelijkheden, meent de adju dant, ook wettelijk. In de in 1978 gewijzigde Jachtwet is het artikel geschrapt dat tijdens het jachtsei zoen het vervoeren van wild ver biedt. "Zelfs als wij in het veld een ge kwalificeerde stroper aantreffen met vijf hazen, nog warm en net ge schoten, kunnen wij zo'n man niets maken. Het bewijs dat hij het wild zelf geschoten heeft, ontbreekt im mers. Een paar jaar geleden troffen we in Sint Willebrord in het open seizoen een stroper aan met 65 fa zanten. Maar we hebben hem wel laten lopen. Dat doet zeer". Ook de poelier is niet meer ver plicht een inkoopregister bij te houden, zodat ook die controlemo gelijkheid ontbreekt. van het ministerie van justitie ge stuit. Het misverstand lag in een in ternationaal verdrag over het uitle veren van kidnappers, waar de Eer ste Kamer zich toevallig bij het be gin van de Heijn-affaire over moest uitspreken. Instemming met dit verdrag betekent tegelijkertijd het opnemen van het begrip 'ontvoe ring' met bijbehorende strafbepa lingen in de nationale wetgeving. De verdragspartners mogen zelf de maximum-straf bepalen, maar als suggestie was gedaan: 10 jaar. Het ministerie van justitie had dit voorstel overgenomen in de veron derstelling dat ontvoering in com binatie met afpersing de strafmaat op 15 jaar zou brengen. Niemand had zich echter gerealiseerd dat af persing altijd onderdeel uitmaakt van een ontvoering. Daardoor ver valt de samenloop van misdaden en kan de maximale straf van 10 jaar niet worden verhoogd. Na de ontdekking van deze fout beloofde een geschrokken minis ter Korthals Altes zo snel mogelijk met een nieuw voorstel te komen, waarin de strafmaat op maximaal 15 jaar wordt gesteld. Deze aanvul ling zal eerst nog door de Tweede Kamer moeten worden goedge keurd, alvorens de Eerste Kamer akkoord kan gaan met de gehele wet. Het wordt dus een zaak van lange adem. Het internationale verdrag over ontvoeringen zal de uitlevering van kidnappers vereenvoudigen. Door het ontbreken van het begrip 'ont voering' in de nationale wetgeving konden de twee in Frankrijk gear resteerde Heineken-ontvoerders niet aan Nederland worden uitgele verd. Pas toen een nieuw verzoek werd ingediend op basis van afper sing en wederrechtelijke vrijheids beroving, was het voor de Fransen mogelijk om de twee misdadigers over te dragen. AMSTERDAM (ANP) - Winke liers die hebben geadverteerd via de afgelopen zondag uit de lucht geplukte radiopiraten in Amster dam, krijgen binnenkort de politie op bezoek. Bij het voorgezet onder zoek na de actie tegen de vier groot ste radiopiraten in Amsterdam (Ra dio Sjuul, Radio Continue, Radio Weer 9 jaar voor ontvoerders van Valerie AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft gis teren de twee ontvoerders van de 10-jarige Valerie Albada-Jelgersma beiden veroordeeld tot 9 jaar cel. Daarmee bekrachtigde het hof de uitspraak van de rechtbank, die hen ook tot 9 jaar had veroordeeld. De twee ontvoerders waren tegen die uitspraak in hoger beroep ge gaan omdat zij de straf te zwaar vonden. De twee mannen, 27 en 37 jaar oud, ontvoerden Valerie in februari uit haar ouderlijk huis en vroegen een losgeld van 5 miljoen Duitse marken. Valerie werd naar een wo ning in Etten-Leur gebracht en daar tien dagen lang op een bed vastgebonden gehouden. Een touw om haar hals werd aan het plafond verbonden en ze werd meerdere keren gedreigd met het breken van haar vingers of het do den van haar ouders. ADVERTENTIE VnUGMWlNTBtDOM 'MnHnopa-wumRfUH.; Wij kontroleren uw koelsys- f teem, herstellen eventuele gebreken engaranderendaorno schriftelijk een feilloos funktio- neren tot en met 31 maart 1988. De volgende onderdelen van h< koelsysteem maken deel uit van onz kontrole: rodiateur accu radiateur- \dop thermostaat slang- klemmen waterpomp ventilatorriem koe lvloeistof waterslangen kachelradiateur Onze garantie, tot en met 31 maai mvat herstel van alle gebre- t de gekontroleerde onder delen, die eventueel mochten optre den, inclusief verlies van koelvloeistof, voor zover deze gebreken n gevolg zijn van onoordeelkundige behandeling of een ongeval. KOSTEN: f25,-inclusief BTW Informeer bij onze receptie. Door zal .en u groog uiteenzetten hoe u met m Opel veilig de winter doorkomt. l%Het Motorhuis Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. Hoge Rijndijk 5 Leiden Telefoon 071-120541 7 OPEL Q KGB Oktaaf en Radio Amsterdam- Noord) is gebleken dat er op grote schaal valsheid in geschrifte is ge pleegd. Adverteerders kregen not a's op naam van gefingeerde, niet bestaande reclamebureaus, zodat de belastingdienst naar zijn centen kon fluiten. Volgens de politiewoordvoer ders heeft een groot deel van de ad verteerders daarvan geweten en dus meegewerkt aan de valsheid in geschrifte. Dat kan hen op mede plichtigheid komen te staan. De vier piraten, wier zenders in beslag zijn genomen, staan voor ruim één miljoen gulden in het krijt bij de fiscus. De belastingdienst heeft de afgelopen dagen alvast acht wonin gen van kopstukken van de illegale radiozenders bezocht en daar van alles meegenomen wat maar enige waarde had. Afgelopen donderdag zijn negen kopstukken voorgeleid aan de offi cier van justitie. Er werden afgelo pen zondag in totaal negentien mensen aangehouden, maar tien zijn intussen alweer op vrije voeten gesteld. Onder de negen zitten twee PTT'ers, van wie er één ver dacht wordt van verduistering. De twee hebben zich met nog een an dere man ook voorgedaan als me dewerkers van de Radiocontro ledienst (RCD) en zich met valse pasjes en zogenaamde binnentre- dingsbevelen toegang verschaft tot de lokaliteiten van andere piraten. Daar namen zij zenders in beslag die de vier grote piraten stoorden. Voor doodsteken agent Zeedijk 10 jaar cel AMSTERDAM (ANP) - Het Am sterdamse gerechtshof heeft de 32- jarige man die vorig jaar augustus de Amsterdamse politie-agent Lugten doodstak op de Zeedijk, veroordeeld tot 10 jaar cel en tbr. Eerder kreeg de man twee jaar met tbr. Rechter Cremer stelde in zijn vonnis dat de maatschappij bevei ligd moet worden tegen dit soort daden. "Door deze daad is de fami lie veel leed aangedaan en is de ver ontrusting onder de collega's groot. De verdachte is verminderd ontoerekeningsvatbaar, waarbij de kans op herhaling heel groot is. Voor de psychiaters bleef de ver dachte onbenaderbaar", aldus de rechter. De man maakte vorig jaar augus tus amok op de Amsterdamse Zee dijk, waarna twee surveillerende agenten versterking opriepen. Sa men met toegesnelde agenten, on der wie Lugten, vormden zij een halve kring. Deze bleef zwaaien met een groot slagersmes en haal de op een gegeven moment uit naar Lugten. Deze werd in de buik ge troffen, viel neer en overleed. Procureur-generaal De Beaufort had 12 jaar geëist. "Het geweld te gen politie-agenten is de laatste de cennia aanzienlijk toegenomen. Dat je het dagelijkse politiewerk met de dood kan bekopen heeft verwarring geschept bij de politie", aldus De Beaufort bij de motive ring van zijn eis. "Een langdurige gevangenisstraf zal de samenle ving tegen nieuwe wandaden van de man beschermen". Zuid-Holland Stropers profiteren ook van de onwetendheid van sommige poli tiemannen. De Jongh: "Als het wild hier in deze omgeving afge schoten is, wijken de Brabantse stropers uit naar bijvoorbeeld Zuid-Holland, waar geen jachtde- tachement van de Rijkspolitie is. Als zo'n stroper dan wordt gesigna leerd, zegt hij doodleuk dat hij~zijn hond kwijt is en die in de polder zoekt. Maar in zijn kofferbak liggen dan wel twintig geschoten hazen. Zo'n stroper lacht zich natuurlijk wild". De stropersbrigade van de Rijks politie Breda, met twee man min der dan de normale sterkte van tien man en een bewakingsgebied dat zich uitstrekt van Brabant tot Zuid-Holland, kan in deze tijd van het jaar het werk niet aan. Na de kerst neemt de drukte weer af. De Jongh heeft geen idee van het oplossingspercentage in de strope rij. Maar de kans dat een stroper be trapt wordt, wordt door de beper kende maatregelen steeds kleiner, meent hij. Hij ziet de wildstand in zijn bewakingsgebied zienderogen achteruit gaan. EDE (ANP) - Topambtenaar Pe ters van de afdeling volkshuisves ting bij de provincie Limburg wordt de nieuwe voorzitter van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (NCIV), dat 350 woningbouwverenigingen ver tegenwoordigt. Peters is in de par lementaire enquête bouwsubsidies één van de hoofdrolspelers. Hij is de man die in het begin van de jaren 70 het befaamde herenak koord zou hebben gesloten met het ABP over gerommel met de stich- tingskosten, die tot een teveel aan bouwsubsidie leidden. Zowel vol gens het ABP als volgens een oud- ambtenaar van Financiën heeft Pe ters de voormalige ABP-directeur Masson destijds mondeling toege staan de subsidieformulieren'niet naar waarheid in te vullen. Peters heeft in eerste instantie ontkend, later beriep hij zich op geheugen verlies. Een aantal hoofdambtenaren en vroegere staffunctionarissen van het provinciehuis in Maastricht hebben het NCIV-bestuur in een brief geadviseerd Peters niet tot voorzitter te benoemen. Volgens de ambtenaren is Peters 'volstrekt ondeskundig' en ontbreekt het hem aan managementcapaciteiten. Het slecht functioneren van Pe ters op het provinciehuis wordt be vestigd in een interne reorganisa tienota uit 1984, waarin staat dat hij onvoldoende leiding geeft en te weinig zicht heeft op de activitei ten van zijn dienst. Die problemen werden en worden volgens de briefschrijvers nog steeds ver sterkt door 'competentieconflicten en slechte persoonlijke relaties op het managementniveau'. De NCIV-top heeft de brief niet serieus genomen, omdat de brief schrijvers anoniem wilden blijven uit angst voor represailles van Pe ters. Peters heeft niet willen reage ren op de aantijgingen van zijn (voormalige) ondergeschikten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3