'Ik wens geen deel uit te maken van massakoor' Drs. P. over land-, tuin- en zinsbouw Met iets te veel hulp van vrienden Een reis door grensgebieden Een tieneridool als vaderfiguur Willy stevig op eigen benen POP Kunstaankopen te kijk Bezielde muziek van een evenwichtig duo Drs. P: 'Ik ben geen tobber' Robbie Robertson 'Robbie Robertson' (WB) De terugkeer van Robbie Ro bertson aan het muziekfront is eerder opmerkelijk dan dat zijn eerste soloplaat een echte hoog vlieger is. Bijna tien jaar nadat hij met The Band zijn Last Waltz danste en een tamelijk vluchtige kennismaking met filmmuziek is zijn Indiaanse achtergrond inspi ratiebron geweest voor deze soloplaat. Geheimzinnige hoes en trom melgeluiden in het eerste num mer zetten wat dat betreft de toon. Robertson droeg dat num mer, 'Fallen Angel', op aan Ri chard Manuel, de Band-pianist die zelfmoord pleegde. Het is een prachtige tekst, en als de elpee 'Robbie Robertson' één ding dui delijk maakt, dan is het dat Ro bertson een begenadigd tekst schrijver is. Muzikaal gezien kan de elpee minder vaak boeien. Sommige nummers hebben kop noch staart en duren veel te lang. Een ander probleem is de nadrukke lijke hulp die Robertson van col lega-muzikanten kreeg. Ze druk ken wel heel erg hun stempel op het geheel. Waar Peter Gabriel zijn medewerking verleent, klinkt het meteen als Peter Gabriel. Waar U2 hulp bood, worden gitarist The Edge en zan ger Bono Vox geluidsbepalend. Om deze recensie van een el pee die me ondanks alles beslist boeit, toch positief te besluiten een laatste woord over 'Somew here by the crazy river'. Dat is een prachtig nummer, waarin Robertson afwisselend bromt als Tom Waits en gloedvol the blues van zich af zingt. Alleen daarom is 'Robbie Robertson' een dier baar bezit. B.J. David Sylvian - 'Secrets of the Beehive' (Virgin) De mooiste plaat van 1987 is ge maakt door David Sylvian. Op ^ijn^iieuwe^l^ fascinerende, mysterieuze reis in de grensgebieden tussen klassie ke muziek, jazz en minimal mu sic voort. Aan het welslagen van de plaat heeft de uiterlijk revolu tionair veranderde zanger veel te danken aan het Japanse toetsen- fenomeen Ryuichi Sakomoto die verantwoordelijk is voor de ar rangementen. Sylvian was de blonde mooie jongen, perfect gekapt, immer gekleed in peperdure kostuums en de rust zelve. Hij is nu onher kenbaar met zijn D66-bril en het uitgezakte haar dat de natuurlij ke kleur weer heeft aangenomen. Hij wil niets meer te maken heb ben met de make-up van het le gendarische Japan. Sterker nog, hij heeft verklaard zich te scha men voor die fase in zijn leen. Sylvian zou nu een bijkans asce tisch leven leiden. Die metamorfose is niet terug te vinden in zijn muziek. In ver gelijking met de maar voor de helft geslaagde dubbelaar 'Gone to earth' valt vooral het minimale gebruik van slagwerk op. Voor het overige is sprake van een lo gische voortzetting. De toon van deze herfstige plaat wordt meteen gezet in het heel korte 'September', waar Syl vian zich alleen door een piano laat begeleiden. Er is iets met die maand en 's mans gemoed, zingt hij met dat van hem bekende ge kwelde stemgeluid dat nergens overdreven aandoet. Op het stuk over de arrogantie van de macht ('The boy with the gun'), toont Sylvian het ongelijk aan van de kortzichtigen die hem van intellectueel navelstaren be schuldigen. Vanuit een donder wolk bezingt hij verder 'Maria' terwijl in 'The devil's own' op ori ginele wijze diverse weertypen de revue passeren. Sylvian put zijn inspiratie veel vuldig uit alles wat met Moeder Aarde te maken heeft en gaat daarbij religieuze invalshoeken allerminst uit de weg. Pronkstuk is het sluipende 'When poets dreamed of angels' met folklore- uit mij onbekende streken. Min puntje lijkt dat hij voor de afslui ter teruggrijpt naar het bekende 'Forbidden Colours' (uit de film Merry Christmas, mr. Lawrence) maar hiermee lijkt wel sprake van de mooiste en definitieve versie van dit plechtige stuk. W.K. „Het leven van een interviewer gaat over rozen", concludeert de geestigste doctorandus van Nederland en Zwitserland. Maar hij wordt dan ook geconfronteerd met een cassette-recorder en het verzoek om het zich in dit apparaat bevindende geluidsbandje te vullen met een copyright-vrij te publiceren monoloog over land-, tuin- en zinsbouw. „U kunt ondertussen wel de pinguin gaan voeren", stelt P. voor. Dit idee vindt echter geen navolging en dat is maar goed ook, want Heinz Polzer, afgestudeerd econoom, is even trefzeker als gierig met woorden. Hij beantwoordt exact de vraag en wacht op de volgende. Als hij een bepaalde mededeling herhaalt ergert hij zich aan zijn eigen verspilling en behalve met de rook van een dure sigaar is P. alleen gul met zijn twee handelsmerken: ironie en onderdrijving. Als dat tegenovergestelde van overdrijving tenminste bestaat. door Dirk Willem Rosie 'Koolraap en lof, schorseneren en prei' predikt P. op zijn nieuwe lp. Het gaat hem niet alleen om al het goede van de land- en tuinbouw, maar ook om het verstrooiende en zorgeloze van zijn liedjes en tek sten en het plezierige effect van een goedverkopende lp op de dikte van de portemonnee. Eenmaal on aanvaardbare proporties aangeno men hebbende kan er weer een reis naar een onbereisd werelddeel af, één van de (in tegenstelling tot land- en tuinbouw) ware passies van P. Gezien de presentatie van zijn nieuwe lp 'Hoephoephiezee' en ge zien het feit dat zijn platenmaat schappij hem in het gezelschap van een journalist terzijde van een zwembad in een luxueus hotel heeft gesitueerd, moet Drs. P wel door het leven gaan als een pla- tenartiest. „Toch heb ik mezelf nooit in dat licht bezien", ant woordt de academicus ietwat ge schrokken. „Die benaming klinkt een beetje griezelig voor mij. Mijn leven herust werkelijk niet op pla ten. Ik ben natuurlijk niet neer slachtig als er weer eens een plaat verschijnt. En ook niet als deze George Michael - 'Faith' (CBS) George Michael hangt bij duizen den jonge meisjes aan de muren. Bij de verschijning van zijn eer ste soloplaat 'Faith' zei hij tegen Simone Walraven (Countdown) dat nu Wham! is ontbonden hij zich op een breder en vooral ou der publiek wil richten. De stoere, ongeschoren maar daarom nog niet bebaarde zan ger, voegde hier onmiddellijk aan toe dat hij zeker geen af scheid neemt van zijn oude fans en dat hij zich ook niet voor hen schaamt. De tieners mogen ge rust hun zakgeld aan hem blijven uitgeven. Alles wijst erop dat Michael met 'Faith' in zijn opzet is ge slaagd. Vrienden en bekenden, toch echt geen tieners meer, be kennen met enig schaamrood op de kaken dat ze mijn exemplaar willen opnemen, serieuze mu ziekbladen schrijven dat ze 'Faith' een wereldplaat vinden en de Wham-fanaten van het eer ste uur hebben zich niet laten af schrikken door Michael's bood schap dat hij volwassener wil worden in zijn muziek. Toch zijn vooral zij door hun idool genept, in de steek gelaten. Michael maakt op 'Faith' name lijk geen volwassenenmuziek maar heeft een fase overgeslagen en is als het ware overgestapt naar ouweluUenmuziek. Luister naar bevoogdende teksten zoals in 'Father Figure' waarin hij zijn wens uit om voor zijn veel jonge re geliefde een vader, leraar en prediker(!) te zijn. De frisse titelsong moet de schijn van jeugdigheid ophou den, evenals 'I wan your sex' dat in Engeland door radio en tv werd geboycot. Dat laatste num mer heeft Michael in een langge rekte mix van tien minuten op de plaat gekwakt. Je reinste vulling en een verkrachting van eigen werk. Op kant twee overheersen de ballades met een langdradig heid van een onverwoestbare kauwgom en andermaal teksten die hooguit in poesie-albums van twee decennia terug gewaagd zijn te noemen. Niets is er meer over van de vroijke stoere-jongenspop waar in Michael gespecialiseerd was. De vlakke produktie en de rond uit fantasieloze bediening van de toetsenborden door Michael zelf zijn daar mede debet aan. WK zich zelfs over een toonbank ver plaatst. Maar om nu te zeggen dat mijn ziel en zaligheid daaraan ver bonden zijn, neen". Als Drs. P zich in een hotel moet inschrijven vult hij dan ook nooit 'platenartiest' maar 'schrijver' in. Schrijven vergt het meeste van zijn tijd en energie. Daarnaast treedt hij gemiddeld twee keer per week op. waarbij hij zelf bepaalt welke schnabbel wel en welke niet wordt aangenomen. Karweitjes in België hebben een hoge prioriteit. „Ik ver toef graag in dat land. Het is er comfortabel en levenslustig, men verstaat er de kunst te leven. Let wel: het is er voor een bezoeker een stuk gemakkelijker dan voor een inwoner, die blootgesteld staat aan zeer knellende kwesties zoals de taalstrijd. Neen, ik heb mij nooit geroepen gevoeld om daar nu eens een verstrooiend nummer over te schrijven. Wel heb ik eens ten be hoeve van een Vlaamse zangeres een tekst geschreven waarin als te vermijden menselijke hoedanighe den wordt gesproken over: 'Ik ben geen kannibaal, ik ben geen fran cofoon'. Maar voor het overige... Er zijn zoveel dingen die al uitvoerig besproken worden, dan wel bespot of betreurd. Ik heb geen zin om deel uit te maken van het massa koor". Kinderen Uit een televisie-uitzending van de VPRO kwam Drs. P jaren gele den naar voren als een kinderhater. Deze kwaliteit heeft hem sindsdien behoorlijk achtervolgd. „Het is in grote trekken juist dat ik niet van kinderen houd, maar niet voor honderd procent. Deze legende be rust op 'Het gat van Nederland', dat mij had verzocht te fungeren als item. Ik voelde er helemaal niets voor dat er mannen met ca mera's door mijn huis zouden krui pen. Dat er een shot gemaakt zou worden van mijn vrouw die met thee binnenkomt enzovoort. Toen las ik in de New York Herald Tri bune over het met ondergang be dreigde Café-Chantant in Brussel. Ik wilde dat nog een keer zien voor het tot het verleden zou gaan beho ren. Zo ontstond het item over mijn treinreis naar Brussel. In de coupé stelde de regisseur de vraag: 'Reist u altijd eerste klas'. Ik zei: 'Ja, het is gerieflijk, er zijn hier geen rondhollende kinderen'. 'Oh, dus u haat kinderen?' Toen ant woordde ik 'Ja'. Inwendig zei ik: dubbele punt en vervolgde hoor- Willy DeVille - 'Miracle' (Poly- dor) Mink DeVille is dood, leve Willy DeVille. Verdwenen is het scheurende saxofoongeluid van Louis Cortelezzi, gebleven is de 'heart soul' van William Borsay, de broodmagere zanger met de messcherpe stem. Tien jaar na het debuutalbum 'Cabret- ta' (Spanish Stroll) heeft Borsay Mink DeVille vaarwel gezegd en staat hij als Willy DeVille op ei gen benen. Hoewel, zijn eerste solo-elpee is vooral dankzij Mark Knopfler een klein wondertje geworden. De heer Dire Strait heeft zorgge dragen voor de produktie van 'Miracle' en zonder meer vak werk afgegeven. Ook heeft Knopfler het meeste gitaarwerk voor zijn rekening genomen zon der er een egotrip van te maken. Slechts sporadisch doet Knop- baar: 'Ik haat lastige, slecht opge voede kinderen. Ik haat hun ou ders minstens zo intens. Maar er zijn ook kinderen waarmee ik uit stekend overweg kan; die zich we ten te gedragen en intelligent zijn en daarbij blijk geven van levens lust en ondernemingszin. Enfin, die hele tirade is geknipt. Na het woord 'Ja' ging men verder met een ander shot. En dat wordt mij nu nog nagedragen door moeders met trillende onderlip die op mij af komen en zeggen dat ik wreed ben en kinderen haat. Dit is niet het ge val, afgezien van rotkinderen en, inderdaad, die zijn er niet weinig". „Ze zijn geboren uit ouders die zelf in de jaren zestig zijn opge groeid en aan opvoeding ontbrak het toen deerlijk. Allerwegen had het tegendeel van opvoeden plaats. Ze hebben geen manieren geleerd, hebben op school geen Nederlands geleerd. Je zou haast zeggen: dat is een verloren generatie. Want die hebben niet het benul meegekre gen om zelf kinderen op te voeden, zodat hun kinderen ook voor het merendeel afgeschreven kunnen worden. Maar inmiddels is er toch weer een tendens ontstaan naar meer beschaving. Er ontstaat weel een zeker ontzag voor omgangs vormen. Zelfs een zeker begrip voor taalgebruik". Er doet zich ten aanzien van Drs. P iets heel merkwaardigs voor. Hij is in zeker opzicht reactionair te noemen; in reactie op de laakbaar heden van de moderne tijd grijpt hij terug op oude waarden. Toch komt hem dat niet op antipathie van de zijde van jongeren te staan; wie niets op heeft met reactionai ren vermaakt zich kostelijk om Drs. P. Wijs als de academicus is, heeft hij daar wel een verklaring „Dat is aan twee factoren toe te schrijven. In de eerste plaats ben ik geen echte artiest; het is niet mijn levensvervulling en ik heb een an dere achtergrond. Ik heb gestu deerd, ik heb wat van de wereld ge zien, ik ben geen exponent van de showbizz. Waarschijnlijk werk ik derhalve verkwikkend. De rasar tiest, en daarmee bedoel ik de man die een beperkte horizon heeft, die alleen maar zijn vak overziet en in teressant vind, die profileert zich uit hoofde van zijn beroep heel na- .drukkelijk. Terwijl bij mij heel dui delijk te zien is dat dit eigenlijk niet mijn beroep is, maar een eh... hobby. In zekere zin beoefen ik het artiestenvak op een anti-manier. Ik Bart Jungmann Bijdragen: wim Koevoet Jaap Visser fiers snarenwerk onmiddellijk aan Dire Straits denken. In het geval van 'Spanish Jack' is dat beslist niet hinderlijk, want dit prachtige pokerverhaal, dat DeVille jaren geleden al eens ten gehore heeft gebracht, is dank zij Knopfler nieuw leven ingeblazen. 'Spanish Jack' is één van de drie fraaie covers op 'Mir acle', dat ook nog wordt opge sierd met een nieuwe versie van 'Southern politician' en het van Van Morrison geleende 'Could you, would you'. De overige nummers zijn zon der uitzondering heerlijke Devil- le-creaties met uitzondering van het openingsnummer 'Due to gun cotrol', Willy's bijdrage aan wapenbeheersing binnen de Amerikaanse samenleving, dat ondanks een sterke tekst op een melodieus dramaatje uitdraait. Maar tegenover deze miskleun staan karakteristieke Borsay- werkjes als het swingende 'An gel Eyes' en de als single uitge brachte titelsong van een album boordevol heart soul en even veel love emotion. Mink DeVil le zal er jaloers op zijn. ben nu eenmaal geen gebroken man als ik me eens vergis in een accoord of plotseling ben vergeten hoe ook weer het tweede couplet begint. Niet dat ik daarnaar streef; het ligt wel in mijn bedoeling om foutloos te zingen. Maar gaat het een keertje fout dan kijk ik op het spiekpapier of in bepaalde geval len vraag ik aan het publiek: 'Hoe gaat het ook weer verder?' Dat wil nog wel eens helpen. Dat is natuur lijk erg anti-professioneel en dat beschouwt men klaarblijkelijk als een rustgevende aanblik. Eindelijk iemand die er niet wakker van ligt, die niet op zijn tenen staat". Taalgebruik „De tweede factor die dient als verklaring voor het feit dat sommi gen mijn werk als verstrooiend aanmerken, heeft te maken met mijn taalgebruik. Dat is redelijk ontwikkeld. Ik heb langzamerhand geleerd om met woorden om te gaan. Mijn Nederlands is een ander soort dan het Nederlands wat men elders hoort. Het zou natuurlijk dwaas en ook vrij goedkoop zijn om met echte archaïsmen aan te komen. De woorden die ik gebruik zijn weliswaar ouderwets maar ab soluut niet onbruikbaar. Een woord als 'aanblik'. Iedereen weet wat ik daarmee bedoel. Ik gebruik graag woorden d.e wel bekend maar onvoldoends in circulatie zijn. Daardoor krijgt mijn taalge bruik een zekere flair, een bepaal de aroma. Mijn taalgebruik ken merkt zich door de nadruk waar mee ik mij uit en daardoor wordt er ook nadrukkelijk naar geluisterd en krijgt het taalgebruik een wer king op zich. Een verpozende, glimlach opwekkende werking. Ik denk dat dat de twee omstandighe- Recital door Henny Ravestein, viool en Joke Muller, piano met werken van Lalo, Ravel, Messiaen en Fauré. Gehoord op 27 november in de Ka pelzaal. LEIDEN - Het werd uiteindelijk geen staande ovatie, maar het publiek bleef wel applaudiseren tot de solisten zich nog eens voor een tweede keer lieten zien. Het applaus was gemeend en ook ten volle verdiend. Je hoeft werkelijk niet tot de groten der aarde te behoren om een avond lang je gehoor te boeien. Maar je moet wel geloven in wat je doet en bezield zijn door de muziek. En dat was wat er gisterenavond aan de hand was. Henny Ravestein en Joke Mul ler vormden een evenwichtig duo, dat evenwel niet opviel door gloeiende eengezindheid. Maar in de loop van het Franse pro gramma bouwden zij een intens muzikale spanning op. Na de joyeuze en dansante sonate van E. Lalo (D gr.t. opus 12) die aan vankelijk ritmisch wat rommelig aandeed, kwam de eendelige so nate van M. Ravel (op. posth. 1897) aan bod. Hier wisselden stille kleurschakeringen als van herfstachtige bossen in de na middag af met heftige klankont ladingen, waarbij ik het gevoel DELFT (ANP) - De Rijksdienst Beeldende Kunst (RBK) presen teert voortaan de jaarlijkse aanko pen in een, steeds ander, museum. Bovendien zullen er meer reizende exposities van de aankopen ko men. Deze zullen thematisch van opbouw zijn of een bepaalde kunstvorm belichten. Ze zullen niet per se uit aankopen van het meest recente jaar bestaan maar worden geselecteerd uit de door de RBK opgebouwde collectie. In ont wikkeling zijn o.m. exposities over fotografie, keramiek en grafiek. Dit is donderdag in Delft bekend gemaakt door RBK-directeur R. de Haas tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van de tentoonstelling 'Rijksaankopen 1986'. De afgelo pen twee jaar werden de jaarlijkse rijksaankopen getoond in het toen leegstaande Heerenlogement, waar nu de RBK gehuisvest is. Vari 28 november tot en met 31 januari 1988 is een deel van de 'Rijksaan kopen 1986' te zien in stedelijk mu seum Het Prinsenhof in Delft. In 1986 zijn voor circa een mil joen gulden van 188 kunstenaars 355 werken in diverse kunstvor men aangekocht. Hiervan worden er nu 140 tentoongesteld in het hiervoor verder geheel ontruimde Delftse museum. Dit jaar bestaat de expositie nog uit in 1986 aange kochte werken. Accent van de ten toonstelling ligt op de schilder- en beeldhouwkunst. Eén van de zalen van Het Prin senhof is ingericht met de nieuwe reizende tentoonstelling: 'Een stil le oceaan: kunstenaars in het spoor van Robinson Crusoë', samenge steld uit recent aangekocht werk, bestaand rijksbezit en enkele wer ken in bruikleen. Van beide ten toonstellingen is een catalogus ver schenen. De catalogus van de jaar den zijn die mij genade doen vin den bij de jeugd. En bij mijn gene ratie-genoten natuurlijk (Polzer is van 1919, red.) want die hebben hetzelfde onderwijs genoten". Getuige ook de laatste single is het vooral de land- en tuinbouw die Drs. P van stof voorziet. P legt uit dat deze situatie organisch is gegroeid. „Mijn bemoeienis met groenten en vruchten heb ik te danken aan het radio-programma 'Kruis of munt' van de KRO. Dat draaide een seizoen lang geheel om de land- en tuinbouw met dientenge volge veel land- en tuinbouwkun dig gepraat. Voor de insider na tuurlijk adembenemend maar voor anderen niet opwindend. Daarom vroeg de producer aan mij of ik een lichtere noot wilde aanbrengen. Daar heb ik 40 nummers aan over gehouden. Zo zou ik over alles kunnen schrijven. Niet altijd even deskundig, geloofwaardig, serieus of verheffend. Ik zou haast willen beweren dat ik in mijn leven al over alles héb geschreven, maar dat kan ik niet staande houden. De Erasmus-universiteit vraagt mij geregeld voor congressen die ein digen met een zorgeloze avond. Dus maak ik dan een nummer over econometrie, of besmettelijke ziek ten". Drs. P is geen echte artiest en toch heeft hij de gave om zalen vol huisvrouwen, biochemici en schoolkinderen te verpozen. Zelfs een doodgewoon gesprek met hem aan de rand van het zwembad van een luxueus hotel doet de zorgen verdwijnen. Betekent dat dat Drs. P een levenslange act heeft? „Nee, het is geen act. Ik doe me niet anders voor dan ik ben. Ik ben geen tobber". had dat de violiste nog meer toon kad kunnen geven. De sonates van Lalo en Ravel leken wel een 'warming up' van alle technieken die nodig waren om 'theme et variations' van O. Messiaen tot een succes te ma ken. Dit werk is geschreven in de door Messiaen ontworpen 'acht- toons' toonladder die bij bepaald gebruik een bijzondere sfeer op roept van onwereldsheid en troosteloze verlatenheid. Nog meer dan in Ravel's werk bou wen beide musici een knap vol gehouden spanmng op, waarbij de piano ostinate akkoorden speelt en de viool daarboven de melodie naar een intens hoogte punt voert. Een bijzonder mooie compositie, die zeer bezield en ontroerend werd uitgevoerd. Na de pauze volgde tot slot de sonate in A gr.t. opus 13 van G. Fauré. Hier is de storm van ge voelens iets milder en eleganter dan in de variaties van Messiaen. Met veel muzikale gloed en een doorlopend ademend evenwicht van spanning en ontspanning werd het stuk gespeeld, alhoewel ik de indruk had dat zeker de pianste, die aan deze compositie nog een zware kluif had, in de laatste delen tekenen van moe heid begon te vertonen. MONICA SCHIKS aankopen zal ook in de toekomst wanneer niet alle werken in een overzichtsexpositie van rijksaan kopen worden getoond, een com pleet overzicht bevatten van de aangekochte werken. Met ingang van dit jaar bevat de catalogus ook biografieën van alle kunstenaars. De jaarlijkse aankopen zullen in 1988 te zien zijn in het Stedelijk Museum te Schiedam. In 1989 in het Rijksmuseum Twente in En schede en in 1990 in het Noord-Bra bantse Museum in Den Bosch. Zangeres Madonna gaat scheiden NEW YORK (AP) - Popzangeres Madonna wil gaan scheiden van de acteur Sean Penn, zo heeft het Amerikaanse blad New York Daily News gemeld. De persagent van Penn heeft het bericht bevestigd. De 29-jarige Madonna en de 27-jari- ge Sean Penn trouwden twee jaar geleden in Malibu in Californie. Penn bouwde een slechte reputatie op, omdat hij nogal eens op de vuist ging. Dat gebeurde als hij ja loers was of als hij meende dat een fotograaf te dicht in de buurt kwam van zijn echtgenote. De afgelopen zomer moest hij hiervoor 33 dagen in de gevangenis doorbrengen. De persagent van Penn noemt de zaak tragisch omdat de twee ster ren volgens hem nog steeds veel van elkaar houden. Waarom Ma donna de scheiding nu doorzet is niet bekend. Zij was niet voor com mentaar bereikbaar, aldus de New York Daily News. Madonna en Se an Penn hebben samen een film ge maakt, Shanghai Surprise, maar die werd een grote flop.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 37