Nachtgezicht werd nachtmerrie Twee regio-koren samen op een kerstplaat 'Lief-tijd' VAN MARION ...bezielend... De grammofoonplaat v het Rijnlands christelijk man nenkoor 'Vox Humana' (Leiden) en de christelijke oratoriumvere- niging 'Exultate Deo' Voorscho tendeze weken op de muzikale kerstmarkt verschijnen, kan zon der overdrijving 'sterk' worden genoemd. Om te beginnen heeft het man nenkoor er ditmaal van afgezien met een eigen plaat te komen. Daarmee zal het de liefhebbers van deze exclusieve koorzang wellicht teleurstellen, maar een plaat moet ook nog goed ver kocht kunnen worden, en - ge zien de steeds hogere kosten - liefst in opgaande lijn. Zoals een mannenkoor zelf al zijn beper kingen heeft, zo is ook het pu bliek dat daar warm voor loopt begrensd. En dus wint zo'n plaat aan verkoopkracht als je het eens over een andere boeg gooit. De twee koren kennen elkaar al een tijd, geven jaarlijks samen een kerstconcert in Voorschoten en hebben beide Sander van Ma rion als dirigent. 'Zo te zien' staat dan niets het maken van een ge zamenlijke kerstplaat nog in de weg. En wie deze produktie thuis al heeft beluisterd, zal dit allicht beamen. De nogal pretentieuze titel 'Kom ga met ons' is kennelijk ontleend aan psalm 122, waar het ganse volk wordt opgeroepen voor een pelgrimstocht naar de schone Godsstad Jeruzalem. 'Vox' en 'Exultate' mikken op een breed publiek. Beheerst Een tweede sterke kant is, dat voor de inhoud is geput uit een weliswaar traditioneel, maar niet algemeen bekend repertoire. De koper hoeft niet bang te zijn hel zoveelste 'Stille Nacht' of 'Ere zij God' in huis te halen. De plaat opent met een Neder lands lied en geeft verderop nog twee nummers in de moedertaal, maar de rest is Frans, Duits en Engels van uiteenlopend gehalte en zelfs een paar regels Latijn, wees gerust: steeds met verta ling. Twee liederen heeft het man nenkoor al eerder (in 1979) op een kerstplaat gezet: 'Cantique de Noël' en 'Dansen wil mijn hart en springen'. Maar nu met het Voorschotense koor erbij kan dat nauwelijks een doublure he ten, waarbij nog komt dat ook de instrumentale partij opnieuw werd bewerkt. Slechts enkele nummers van de veertien in to taal neemt het mannenkoor voor zijn rekening, waarvan één ('Gè- su Bambino') nog samen met de jongenssopraan Jeroen de Vaal. Bij samenvoeging van een groot mannenkoor met een ge mengd koor bestaat het gevaar dat de mannen de totale klank gaan overstemmen. Die 'over hand' heeft Van Marion - die zelf voor zes bewerkingen zorgde - kunnen voorkomen. Bijna overal klinkt de zang beheerst en even wichtig, behalve als de dirigent - geheel naar zijn eigen muzikale stijl - de koren aanvuurt tot een triomfale climax ('Christians awake'). Maar wat wil je, als ook het oorspronkelijke verhaal een 'grote hemelse legermacht' op voert om God te loven. Al geeft de plaat niets van het overbekende kerstaanbod, ze is wel traditioneel in dien zin dat Kerst hier op een bepaalde ma nier wordt verwoord en ver klankt. Tekst en muziek van déze tijd komen er niet aan te pas, uit genomen een verrassende toon zetting van 'O kindeke klein' door Julius Röntgen. Ook nieu were accenten in hedendaagse kerstpreken hebben op het ver trouwde platenrepertoire nau welijks invloed. Dat biedt wat 'men' vraagt. Waar is de creativi teit om Kerst in woord en toon aansprekend te vertolken voor mensen van nu? Die creativiteit is er, maar je moet er dan wel ge bruik van willen maken. Het 'sfeervolle' kerstlied (re clame op de hoes) hoeft niet te worden bijgezet. Maar Kerst zélf geeft méér te horen. Misschien dat je bij een iets andere opzet zo'n plaat ook eens met pasen of zomaar middenin je doorde weekse beslommeringen uit de koffer haalt. Eenheid Voluit 'beluisterenswaardig' zijn de instrumentale begelei ding en de bijdrage van de jon genssopraan Jeroen de Vaal. De harpiste Anke Anderson, de ge broeders Brouwer met hun trom petten, Addie de Jong aan het or gel, de hoboïst Han Kapaan en de ue.ek ,>\l faal. mel&iveel feestdacjevi. Dominee van Woubrugge: straks te veel kerkdiensten. De Groninger studentenpredi kant A. de Leeuw (50) kreeg op het toilet van een restaurant eens dit geschreven advies: "Geloof in God, maar zet je fiets op slot!" Hij moest tot zijn ontsteltenis ervaren, dat in elk geval dit laatste geen garantie is voor het behoud van het vervoer middel. En dat nog wel na een kerk dienst. "In de zojuist afgelopen kerk dienst waren het tweede en derde nachtgezicht, van de profeet Za- charja aan de orde geweest. Beide visioenen beginnen met de woor den "...en ik hief mijn ogen op, en zie..." Buiten gekomen kostte het mij weinig moeite de eerste woor den van de profeet na te volgen. Ook ik hief mijn ogen op..., maar het vervolg verschilde hemels breed van de profeet; ik zag niets, althans niet iets dat op mijn fiets leek! Op de plek waar hij gestaan had lag alleen nog de ketting waar mee ik hem een paar uur tevoren had vastgeklonken aan de stoep van de muziekschool. Doorgeknipt met een betonschaar Een stuk of wat gedichten, is dat genoeg voor de rechtvaardi ging van een bestaan? Dat vroeg de dichter Jacques Bloem zich af, toen hij in een wat melancho lieke bui eens terugkeek op zijn kleine poëtische produktie gedu rende een aantal jaren. Bloem wist natuurlijk wel, dat het bij poëzie niet gaat om kwantiteit maar om kwaliteit. Hij kon die vraag dan ook rustig met 'ja' be antwoorden. Ronald da Costa (Oegstgeest) heeft al heel wat geschreven. In 1984 publiceerde hij zijn poëzie debuut 'Gedeeld verhes' en twee jaar later lag de bundel 'Aan het licht gebracht' in de winkel. On langs verscheen zijn derde boek je 'Lief-tijd', wederom gedich ten. Hoewel, echte poëzie, die te gen meermalen lezen bestand is, schrijft Da Costa niet. Alleen de titel al. Aardige woordspeling hoor, dat 'Lief-tijd', maar wel een "Het nachtgezicht", verhaalt De Leeuw in de Groninger Kerkbode, "was veranderd in een nachtmer rie, en daarmee is dan meteen dui delijk dat ik beslist niet behoor tot de profeten. "Ik ben maar een heel gewone studentendominee, die de ze ervaring deel met gemeentele den die ten minste eenmaal in hun studietijd hun fiets kwijtraken. Er rijden in onze stad 's nachts zelfs busjes rond, waarin fietsen met ketting en al worden ingeladen om elders op een rustig plekje ge kraakt te worden. Kunt u zich voor stellen, dat er studenten zijn die, nadat ze voor de derde keer van hun fiets zijn afgeholpen, reageren met: "ik pak gewoon een fiets te rug"? Er is na zo'n ervaring altijd wel iemand die wil weten watje precies zei toen je de diefstal ontdekte. Ds. De Leeuw laat wat dat betreft niet het achterste van zijn tong zien. "Het antwoord kan kort zijn: géén halleluja". Gefopt Een diaken vertelt in het Oegst- beetje kinderlijk. In dertig verzen wordt verslag gedaan van een huwelijk dat op de klippen loopt. Maar... het ver trouwen van de man en vrouw op God werpt vruchten af. Alles komt later toch nog goed terecht. Op zich een thema waarvoor men de neus niet hoeft op te trek ken. Bovendien kan zo'n ge schiedenis een zekere lijn bren gen in de gedichten, ze een een heid geven, waarvan de verschil lende delen dan weer op elkaar afstralen. Dat gebeurt ook wel. De slechte gedichten krijgen een beetje glans mee van de aardige. Maar al met al blijft deze bundel toch het produkt van iemand die aan poëzie niet zulke hoge eisen stelt. geester Kerkblad hoe hij zich voelde toen hij zich telefonisch had laten oplichten. "Met gebogen hoofd verliet ik het politiebureau. Nog nét had ik kunnen voorkomen dat ik met naam en toenaam genoemd zou worden in de plaatselijke pers, als de stakker die zich telefonisch had laten foppen, die geld - notabene van de diakonie - had gegeven aan het hulpje van een telefonische til ler". Wekenlang heeft hij met de ge dachte rondgelopen zijn functie ter beschikking te stellen. "Wie heeft er nog vertrouwen in een voorzitter die zich laat beetnemen? Uit angst voor meewarige blikken liet ik mij zondags niet in de gemeente zien. Na hoon van mijn huisgenoten wachtte mij hoon van gemeentele den. En wat te doen als straks de di- akonale collecten zouden dalen?" Totdat de beproefde ambtsdra ger hoorde, dat ook een andere di akonie op precies dezelfde manier was beetgenomen, binnen 24 uur, Neem de manier waarop de dichter zijn gedicht 'Lof op de liefde' laat eindigen: 'Liefde:/be- hoeden/geloven/hopen/volhar- den'. Het is ongetwijfeld met de beste bedoelingen opgeschre ven, maar wat blijft hier over van de spankracht die goede poëzie eigen is? Is het niet gewoon een 'herderlijke' kreet? Een van de verzen die wel een beetje in de geur van poëzie heb ben gelegen is het vers 'Wanho pig'. Een redelijk geslaagd ge dicht, ondanks de opzichtige alli teratie in de eerste versregel. Van dit soort verzen staan er te wei nig in 'Lief-tijd'. Misschien moet Da Costa eens een jaartje wach ten met publiceren. CEES VAN HOORE ('Lief-tijd', gedichten, door Ro nald da Costa, uitgeverij Callen- bach, Nijkerk). voor hetzelfde bedrag. "Dat gaf mij de moed om door te gaan. Boven dien zijn er al vacatures genoeg. Nu was het bedrag ook weer niet zo hoog, niet méér dan de collecte-op brengst van een matig bezochte kerkdienst. En ons diakonale werk zal er niet onder lijden, als u daar misschien bang voor zou zijn. Maar ik had er wel een heel andere be stemming voor kunnen beden ken". Overigens gaat de gefopte di aken 5 december niet zonder vrees tegemoet, want zijn directe omge ving ziet er helaas stof genoeg in om zijn gulle telefoon-diakonaat krachtig op de hak te nemen. "Gul en sul rijmen te gemakkelijk op el kaar. En dan blijven ze nog in het nette..." Taal Dat kerkelijke publikaties door hun - vaak totaal onnodig - inge wikkelde en vreemde taal voor 'ge wone' mensen vrijwel onleesbaar zijn, is allang een bekend feit. Er ger is, als functionarissen geen en kele moeite doen daaraan iets te veranderen door alleen maar ver staanbaar Nederlands te gebrui ken. Een voorbeeld van deze week: "Naast het christendom hebben zich andere levensbeschouwelijke stromingen uitgekristalliseerd, zo wel van godsdienstige als seculiere aard. Zij concentreren zich in met kerken vergelijkbare verbanden, maar ook in ideologische stromin gen en politieke partijen. Het chris tendom moet zich profileren in een pluriform veld van ideeën en vra gen, verbanden en organisaties". "Dit pluriforme karakter van het publieke leven heeft een proces van maatschappelijke marginalise ring van de traditionele godsdienst in gang gezet, dat met trefwoorden als secularisatie, ontzuiling en de confessionalisering in zijn hoofd kenmerken is gekarakteriseerd. De identiteit van christenen is in veler lei opzicht een aangeslagen identi teit. Opmerkelijk daarbij is de wer king van een assimilatieproces, waarin christelijke waarden en normen vervagen in het licht van seculiere normen- en waardenpa tronen". "De identiteit van gelovigen is te situeren in een ambivalent span ningsveld. Sommigen voelen hun godsdienstige identiteit met spijt uit hun handen glippen onder druk van een dominante cultuur, die weinig positieve impulsen tot ver ankering en uitbouw daarvan geeft. Anderzijds leidt de herbezin ning op de eigenheid als christen ook tot opmerkelijke tendenzen om zich in een kerkelijk isolement en een fundamèntalistische onder bouwing daarvan af te sluiten voor invloeden van de moderne samen leving en cultuur". Deze citaten - mengsel van aller lei soorten vakjargon - zijn niet uit een of ander proefschrift, maar zo maar opgepakt uit slechts 2 van een 24 bladzijden tellend advies van een commissie. Die moet voor stellen doen om het katholieke ka rakter van organisaties te verdui delijken en gelovigen te inspireren voor hun samenwerken in de maat schappij. Dat advies is nu als brochure be schikbaar, getiteld: 'Katholiek in de Nederlandse samenleving'. Kosten f3. Misschien mag het f 1,50 zijn omdat de helft toch niet wordt begrepen. Of het dubbele van f3. Van het saldo kan dan een leesbaar boekje komen. De maker daarvan zal het moeilijker hebben dan de schrijvers van deze brochu- Oververzadiging Van 24 december tot en met 3 januari moeten volgens het gere formeerde kerkrooster in Wou brugge, net als in tal van andere ge meenten, maar liefst 10 kerkdien sten worden gehouden. Dominee M. J. Aalbers vindt dat wel wat te veel van het goede. Hij maakte er een punt van op de laatste kerke- raadsvergadering, niet zozeer om dat hij zelf de dupe zou worden van deze opeenhoping, maar omdat de ZATERDAG 28 NOVEMBER 1987 fluitist Dieks Visser dragen in hoge mate bij tot een in muzikaal opzicht opmerkelijk resultaat. i Dat de stem van Jeroen bij deze regionale koren zo helder en 1 sterk is vastgelegd, maakt de plaat ook voor later - als de jon gen een toontje lager moet zin- gen - waardevol. Een leuke her innering. De kwaliteiten van Van Ma- rion ten slotte zijn bekend. Kun dig, doorwrocht, strak en toch zwierig, bezielend met soms een neiging tot effect, gevoelig ook. Het niveau waarnaar hij ama teurs weet op te tillen en de ma nier waarop hij ze, samen met be roepsmusici, tot een eenheid smeedt, verdienen bewondering. Dat alles bij elkaar maakt deze 'sfeerplaat' - opgenomen in de lutherse kerk in Den Haag (or gel!) - voor een ontvankelijk ge hoor tot een mooi bezit. (Ze kost f20 en is o.a. verkrijgbaar bij de firma Verhoog, Voorstraat 17 Voorschoten, en H. P. Weijma, Wil lem de Zwijgerlaan 55 Leiderdorp. En natuurlijk bij de komende uit voeringen). S. J. DE GROOT (Uit 'Lachen in de kerk'» kerkmensen lang niet naar alle diensten gaan. Uit zijn kerkbode- bericht: "De gemeente leeft rondom kerst zeer verbrokkeld. En in de eerste weken van januari ligt het kerkbezoek beduidend lager dan gemiddeld. Er is sprake van over verzadiging". De kerkeraad kwam er niet uit, "hoewel er niemand was die 10 diensten in 10 dagen niet erg veel vond". "Meer diensten samen met de hervormden zitten er niet in, ge zien het hervormde beleid ten aan zien van 'Samen op weg'. En het la ten vervallen van de nieuwjaars- dienst riep emotionele bezwaren op". Je moet het jaar toch met God beginnen. Voor de Woubrugse kerkeraad zat er niets anders op dan het kerk bezoek straks nauwkeurig te pei len en de kwestie over een poosje aan de gemeentevergadering voor té leggen. Maar dan is het alweer mei. En volgend jaar valt Kerst op zondag en maandag. Dat scheelt. (Secretarissen van kerken en gemeen ten verzoeken wij hun diensten en bij eenkomsten voor de hele maand de cember zo snel mogelijk toe te zenden. Bij voorbaat dank. Redactie geestelijk leven Leidsch Dagblad/Alphens Dag blad). LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Eekhof, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Wüllschle- ger. Den Haag; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. Koolstra, ha; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 pastores H. van Casteren en J. van Well; Bethlehem- kerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrij- dingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, ha. 5 ds. Koolstra. ha; Vredesk. (Burg- gravenl.) 10 ds. Schouten, ha; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Ste- venshof zie na geref. kerk. Acad. Zie kenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Boven berg. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. Achter berg. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. v.d. Velden; Oude Vest 10 ds. Rietveld, ha; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. ge meente; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. N. v. Leeuwen; Merenwijk zie herv. gemeente. Wijk Stevenshof. gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Kramer. Ge ref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Hout man. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.- Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10.30 ds. Chr. Duhoux-Rueb. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agte- reek. Evang. Gemeenschap (Middel- stegr. 3) 9 en 10.30 evang. W. Smit. Evan- geliecentrum-Pinksterbew. (Bethle- hemskerk Lammermarkt) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 gebedsienst, vr. 8 jeugd dienst. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Ves- testrVGroenesteeg) 10 en 5. Nieuw- Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ont moeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 10 bijbelstudie, 11 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Leidse Soefi-stichting 11 univer sele eredienst, mevr. A. J. Maurer-Molt over 'Loutering' (zaal Pieterskerk). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms- Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; He rensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 10; Steen- schuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30. 6 en 7 (lof); Boshüizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11 Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.45 en 12.15; Me renwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwöude). ABBENES: Heiv. Gem. 9.30 ds. Ver- seput, O.geest, 7 hr. Hoffenaar, zang- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, ha, 7 ds. Ten Voorde, N.- Vennep. Geref. Kerk 10 ds. Ribberink, Rijnsburg, 6.30 ds. v. Wijngaarden. Chr. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Keuning, Noordwijk, ha, 5 ds. Jonkman, ha; Kruiskerk 10 dr. M. J. G. v.d. Velden, Utrecht; Opstandingskerk 10 ds. Jonk man, 6.30 drs. J. Broeijer-Bogers, Utrecht; G. Herderkerk 10 ds. Hoogen- dijk, 5 ds. Moll, opendeurdienst; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 ds. Moll, 6.30 ds. Nieuwenhuis; Ashram (Mars diep) 10 ds. Nieuwenhuis; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Me teoorlaan) 9.30 ds. Jorissen, Beekber gen, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Ribbe rink, Rijnsburg; Salv.kerk 10 ds. Wijn gaarden, 6.30 ds. Boer Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 br. B. Blok, 4.30 ds. Mudde, Breukelen. Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) 9.30 en 4.30 en 2 dec. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 (mmv P. Kits en J. van Campen) ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. J. v. Barneveld, 6.30 ds. A. v.d. Berg. Volle- evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. H. Hoefnagel. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christenge meente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zon neweg 3) 10 en 5. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, 6 ds. Muller, Sluipwijk. Geref./ Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Pettinga, Zoetermeer. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 ds. Terlouw, evang.dienst, 6.30 ds. Wieman; Bethl.kerk (Nieuwer- brug) 10 hulppred. v. Dijk, Opheusden, 6.30 ds. Terlouw. Geref. Kerk 10 ds. Te Winkel, Leusden, 6.30 ds. v.d. Berg. Ge- ref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 leesdienst, 4.30 ds. Smebk. Geref. Gem. (Stations weg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. De Jong, 5 ds. v. 't Hoff. Chr. Geref. Gereformeerd-vrijgemaakte kerk in Katwijk. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 n 6.30 ds. De Graaf, ha. Geref. Kerk 10 n 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7, HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Mey, Noordw.hout, 7 ds. Rothfusz, evang.dienst. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Hofland. Chr. Geref. Kerk 11 ds. Aamoudse, 7 gez. evang.dienst in herv. kerk. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Wag- ter; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 9.30 ds. v. Breevoort, 5 ds. Kersten. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman. 6 ds. De Jong; O. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Driebergen; Ichthusk. 10 ds. Vroegindeweij, 5 ds. 1; Pnielk. 9.30 ds. Driebergen, 6 ds. Visser; Maranathakerk (Rijnsoever) ds. De Jong, 6 ds. Schuurman. 'De Hoeksteen' (Burgersdijkstr.) 19 doven- dienst, hr. B. R. Steenbergen. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Westera-Franke. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Kersten, 5 ds. Koster, zangdienst; Triumfatork. 10 ds. Koster, 5 zie Vredeskerk. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Grutter. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 kand. A. Boshuizen. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst, di. 1 dec. 7.30 ds. F. Harinck. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) zo. 10 en ma. 8.15 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Herv. Gem. 10 ds. Oort, R.dam, 7 ds. v.d. Lugt, oecum. adventsdienst. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Does burg; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Ley- LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Boswijk, Lisse, 7 dr. v.d. Kooi. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder, 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Kooi, Leimuiden, 5 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Heida. 4.30 ds. D. Vreug- denhil. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 lees dienst, wo. 2 dec. 7.30 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. N. Asbergen. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7. zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 hr. P. J. Aartsen. A.dam, 5 avondge bed. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 7 ds. Boiten, Schiedam. Remonstr. Gem. 10 ds. Went-v.d. Vring. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 ds. Baane, 7 ds. Biewenga, Kame- rik, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 kandidaat Lagendijk, Leiden, 7 ds. Bouw, Oud-Loosdrecht. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang. Chr Geref. Kerk 9.30 en 4.30 kand. G. Huis man. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. P. Drijver, V.schoten, 7 hr. M. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Ruiten- burg, 5 ds. v. Kooten, Zeist, 7 ds. v.d. Lee; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v.d. Lee; De- Rank (Golfbaan) 10 ds. Guijt, Lunteren. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma, 5 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper. Stichtingskerk 11 hr. Th. de Bock. Sole Mio 9 ds. v.d. Lee. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. Verheus, A.dam. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en dienst. Rk Kerk Victork. zat. 7, 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. H. J. Visch; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 dr. Meijering, 7 ds. Vegter, vesper. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr, Schilderschool) 9.30 leesdienst, 3 ds. Borgdorff, R.dam. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 kand. C. Kleingeld, 4 ds. Kiezebrink, Baarn. Van Wijckerslooth 4 ds. I. H. Enklaar. Endegeest 10 pater Boshou wers. Volle-evangeliegem. (Gem.cen-, trum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Magree, O.geest. Ge ref. K. 9.30 ds. Zijl, 5 ds. Aalders. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Vlasblom, Boskoop, 7 kand. A. C. Verweij, A.dam. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Hoefnagel, Nieuw- RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 en 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 8.45 en 10.30 (jeugddienst) ds. Cziria, 5 ds. Hassefras, Maasdijk; Mar.kerk 9.30 prof mr. Reugebrink, Leiderdorp, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 (ha) en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. J. Frinsel. Rk Kerk zo. 10.30. Geref. Kerk 10 ds. Baas. Chr. Geref. K. 9.45 en 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Blanken, 7 zie Moeder Godskerk; De Oijtmoeting (Noordhof land) 10 ds. De Zeeuw. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Honig. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 kand. H. J. Donken, 4.30 ds. v.d. Velden, Woerden. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 9.30 ds. H. Mosterd, 4.30 ds. Heida. Aulage meenschap Noordhofland 10 agapè-vie- ring. Rk Kerk-Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30, 7 nam. oecum. advents-zangdienst. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 en 5 ds. Kunz, ha; Hoek steen 9.30 en 6.30 ds. Schipaanboord, ha; Bethelk. 9.30 en 5 ds. Goossen, ha; Rehobothschool 9.30 ds. J. v.d. Meijden, Bleiswijk; Imm.kerk 10 en 5 ds. v. Hou- welingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. Weerstra, Berkel; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. D. Vreugdenhil, Berkel, 2.30 ds. Gunnink, Krimpen a.d. IJssel. Chr. Af- gesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. v. Dis; Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wüllschleger, Den Haag. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude, ha. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 prof. dr. Sperna Wei land, R.dam. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 hr. J. Goedhart, 6.30 ds. Koelewijn, Krim pen a.d. IJssel. Geref. Kerk 9.30 ds. Aal ders, 6.30 ds. Zijl. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 ds. Koek, Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 ds. Mulder, Alphen, 6.30 ds. Bruin, Gouda. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Lange- raar zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeulen, 6.30 hr. H. Binnendijk, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Wame- link, Noordwijk, 6.30 ds. Veenstra, Lei den. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 3 ds. A. Geelhoed. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 hr. M. Schreuder, 7 hr. J. de Haan. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, jongerendienst, 5 adventsves- per in St. Jan. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30 hoogmis, 5 adventsvesper; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2