Bonnie Blair ziet het goud blinken Handbalteam laat onderuit Blessuregolf treft Lugdunum Kostbaar punt Warmond 'Ze zullen nu op mij moeten jagen' Sjardijn bang voor 'meniscus' Laatste kans voor basketballers Leiden BUTTE (GPD) - Een 'onderdeur tje' van vijftien was ze, toen Eric Heiden met zijn goldrush de Win terspelen van 1980 naar zijn hand zette. Alleen die onstuitbare zege tocht van haar landgenoot is in haar herinnering blijven voortle ven. Bonnie Blair: „Het was Hei den, Heiden en nog eens Heiden. Ik heb die spelen op de televisie ge volgd, maar welke buitenlanders er meededen en ook een medaille wonnen weet ik niet meer". Een van hen was Karin Kania, toen nog Karin Enke, winnares van de 500 meter. De tienvoudige wereldkam pioene voelde vorig jaar haar troon wankelen en nu is Bonnie Blair zo ver dat ze op de korte afstanden de Oostduitse heerschappij kan be ëindigen. „Het vorig jaar kwam ik er aan, nu moeten zij op mij gaan ja gen. Dat vind ik ontzettend grap pig", vertelt de nu 23-jarige Ameri kaanse met glinsterende ogen. Alleen voor een ochtendtraining is Bonnie Blair op deze bijzondere dag op de ijsbaan van Butte ver schenen. Het is Thanksgiving Day, een nationale familie-feestdag. In het half voltooide gebouw langs de kersverse ijsbaan pakt ze een beet je opgewonden haar spulletjes bij elkaar. In de middag zal ze einde lijk haar ouders weer eens zien. Blair: „Ze komen met de auto uit Il linois, dat is twee dagen rijden. Mijn zuster uit Colorado is er met haar vier kinderen en mijn andere zuster, die stewardes is, komt uit Japan. Samen vieren we Thanksgi ving Day. Dat betekent ook veel kalkoen eten en football kijken op de televisie". Het huis van de familie Silk is de ontmoetingsplaats voor de Blairs. Sinds twee jaar woont Bonnie Blair er samen met haar vriend Da ve Silk, de allroundschaatser. Om de feestvreugde te verhogen heb ben Bonnie Blair en Dave Silk nog vier andere schaatsers van de Ame rikaanse ploeg uitgenodigd. Blair: „Och, we vinden wel een plaatsje op de vloer. Iedereen neemt wel wat mee, flessen wijn en champag ne. Ik moet alleen opletten dat ik niet te veel eet". Gewichten Ze ziet er trouwens al wat stevi ger uit dan het vorig seizoen. Het resultaat van een intensief gebruik van gewichten. „Van mei tot no vember heb ik drie keer per week met gewichten getraind. In de zo mer hadden we elke maand een trainingskamp in Colorado Springs. Eigenlijk moest ik ook naar school, maar daar is niets van terecht gekomen. Er bleef gewoon geen tijd voor over. Ik weeg nu 128 pond, maar ben nog steeds 1 meter 60". Behalve Geir Karlstad heeft ook Bonnie Blair, direct na het inluiden van de schaatswinter, al scherp uit gehaald. Weliswaar niet met een wereldrecord, maar haar eerste 500 meters mochten er zijn. Bij een ver kenning van de Olympische arena in Calgary werden de stopwatches tot twee keer toe bij 39,5 ingedrukt. Vorige week bleef ze in Butte op nieuw gemakkelijk onder de veer tig seconden (39,7), wat voor haar de normaalste zaak van de wereld is geworden". Bonnie Blair vindt dat ze te lang lui is geweest en niet van trainen hield. Op de kleine binnenbaan deed ze mee aan shorttrack-races, ,just for fun". In deze specialiteit nam ze wel aan vijf WK's mee. Ze was er op de laatste Olympische Spelen, in Serajevo, ook al bij. Haar achtste plaats op de 500 meter viel bijna niemand op. Daarna begon de opmars. Blair: „Begin 1986, bij het WK sprint in Japan, kreeg ik het gevoel dat ik niet meer zo ver van de Oost duitse meisjes af zat. Een geweldi ge stimulans voor me. Later trof ik Karin Kania in Inzeil en wist toen zeker dat ze te kloppen was". Recordraces Dat bleek het vorig jaar. Bonnie Blair versloeg de Oostduitse, die niet zo geweldig gemotiveerd leek, keer op keer, zij het alleen op de 500 meter. Karin Kania bofte dat de ijsvloer in Quebec te zwaar was voor de Amerikaanse lichtgewicht, waardoor de Oostduitse haar we reldtitel sprint kon prolongeren. Met twee formidabele recordraces, in Heerenveen en Alma Ata, nam Blair in maart alsnog de eretitel „snelste schaatsvrouw ter wereld" van Kania over. Haar 39,43 van Heerenveen werd als record er kend, de 39,28 van een week later op de Medeo-baan niet. De schaats- officials van de Sovjet-Unie waren weer eens onzorgvuldig omge sprongen met het aanmelden van de wedstrijden bij de ISU. Barstend van zelfvertrouwen is Bonnie Blair gereed voor een nieu we krachtmeting met Karin Kania en Christa Rothenburger, de gou den 500 meter-winnares van Sera jevo. Blair: „Het was altijd leuk om de underdog te zijn, maar het is nog leuker dat ik degene ben die ze Gehandicapt tegen Roodenburg HAARLEM (ANP) - Met het per spectief op een eervolle rangschik king is het Nederlands handbal team de laatste dagen van de Haar lemse handbalweek ingegaan. Na de eerste nederlaag, gisteren 18-21 tegen Tsjechoslowakije, resteren nog ontmoetingen met Roemenië en Turkije. Na drie wedstrijddagen heeft Tsjechoslowakije nog geen punt verspeeld. Polen, Roemenië en Nederland komen nog in aan merking voor de tweede plaats. In de sfeervolle ambiance van sporthal De Melkerij is Nederland tegen Tsjechoslowakije bepaald niet kansloos geweest. Drieënder tig minuten hielden de handballers van bondscoach Ton van Linder gelijke tred met de Oosteuropea nen. In de eerste dertien minuten na rust (9-9) scoorde Nederland niet. Daardoor kon Tsjechoslowa kije afstand nemen (14-9). Van Lin der: „De ruststand gaf ons een te vreden gevoel. Onze verdienste was dat wij de tegenstander tot het uiterste hebben gedwongen. Ver dedigend zat het zestig minuten lang goed. Over vier jaar winnen we van die lui." THB Girls laat een punt liggen Beide nationale ploegen verke ren in een fase van opbouw. Wel gaapt er een kloof van twee klassen tussen beide handballanden. Mag Nederland over drie maanden weer eens de sprong maken naar de mondiale B-status, Tsjechoslowa kije verzekerde zich begin dit jaar van een Olympisch startbewijs. Tsjechoslowakije is in Haarlem overigens niet met zijn Olympische selectie. Routiniers als Michael Barda, Tomas Bartek en Milan Brestovansky hebben andere be zigheden of zijn geblesseerd. Drie junioren bereiden zich voor op de wereldtitelstrijd voor jongens. Dat Nederland een helft gelijke tred kon houden, valt niet geheel toe te schrijven aan de aderlatingen in het kamp van de tegenstander. Strak verdedigend stond Neder land voor rust bijzonder weinig toe. Met zijn imposante gestalte joeg Ronald Habraken de oppo nent kennelijk nogal wat angst aan. Voortdurend bond de opvallend debuterende reus twee spelers aan zich, waardoor het de Tsjechoslo- waken aan mankracht scheen te ontbreken. Lambert Schuurs toon de zeker in de volstrekt evenwich tige eerste helft zijn beslissende kracht aan de cirkel. Evenals in de wedstrijden tegen Polen (29-29) en België (25-18) was de handballer van het jaar topscorer aan Neder landse zijde. LEIDEN Lugdunum-trainer Sjaak Rijsterborgh is een geplaagd man. De Amsterdammer wordt dit seizoen geconfronteerd met een waslijst blessures en is dan ook niet verbaasd dat de ploeg slechts zes punten uit negen wedstrijden heeft behaald. Met het oog op het grote aantal gekwetste voetballers is dat niet eens zo'n heel slechte score, zo is hij van mening. Om de geblesseerde spelers van Lugdu num, dat morgen in de eigen Kik kerpolder stadgenoot Roodenburg ontvangt, op te noemen heeft de ex-oefenmeester van Nieuwkoop enige tijd nodig. "Een club heeft elk seizoen met blessures te maken, maar het aan tal bij ons is dit jaar echt niet te ge loven", zegt de Amsterdammer, die vorig seizoen veelal met het sterk ste team kon spelen. Daar is in de huidige competitie nog geen spra ke van geweest. Robert de Roo maakte enkele weken geleden na een lange periode van blessurepe rikelen zijn opwachting en Hans van As (genezen van een enkelbles sure) is morgen van de partij. Te genover die meevallers staat een groot aantal tegenvallers. Ted van Berkel en Frans Sjardijn zouden dit jaar de steunpilaren van de Leidse tweedeklasser worden, maar de beide routiniers blijven morgen in de derby tegen de koplo per langs de kant. Eerstgenoemde speler tobt met een spierblessure, terwijl Frans Sjardijn vreest voor een scheurtje in de meniscus van zijn rechter knie. Verder zit de knie van voorstopper Wim van As in het gips, kampt aanvaller Bert Bakker met een spierblessure, is Gijs Collé verre van fit en heeft ook Fred van der Kaay een meniscusblessure. Daarmee is de lijst nog niet com pleet. Het 'keeperskorps' van Lugdunum bijvoorbeeld is zoda nig uitgedund, dat er een beroep moet worden gedaan op recrean ten. Rijsterborgh: "Wim Eradus is bepaald niet fit. We bekijken van week tot week tot week of hij kan spelen. Mogelijk dat we morgen een stoel voor hem neerzetten, zo dat hij zo nu en dan even kan gaan zitten". "Op mijn verzoek heeft Rob Plu, de tweede keeper, een meniscus- operiatie enige tijd uitgesteld. De jongens die vorig jaar in twee en drie onder de lat stonden, zijn ver trokken en de jeugdkeeper was aan het begin van dit seizoen ge schorst. We hebben gevraagd of Bob van Putten, die alleen nog in de zaal keepte, weer wilde terugko men. De doelman van het vierde weegt geloof ik 150 kilo, maar die jongen heb ik nu wel in drie moe ten zetten. En ik moet zeggen dat-ie het nog hartstikke aardig doet ook. Die gasten staan ongeslagen aan kop. Het tweede draait ook goed, die jongens staan bovennin de middenmoot". Edwin Verhoogt en Kees Schou ten, spelers die vrij van blessures zijn gebleven, moeten meer dan eens om studieredenen afzeggen. "Dat komt er dan nog eens bij", zegt Rijsterborgh, die zich haast te melden dat de blessures in de wed strijden ontstaan en niet het gevolg zijn van overmatige trainingsar- beid. "Ik wil geen huilverhaal op hangen, het zijn gewoon de feiten. Door al die blessures moet je i de Tsjectioslowaakse doelman DusanBaksa en brengt Nederland op een 3-2 steeds gaan schuiven. Sommige (foto and jongens voelen zich net een jojo. Bonnie Blair: snelste moeten verslaan. Maar helaas geldt dat alleen nog maar voor de 500 me ter. Voor de 1000 moet ik even de omstandigheden mee hebben en in Calgary start ik ook op de 1500 me ter". De afgelopen dagen heeft Bon nie Blair nauwelijks met haar grote rivale Karin Kania gesproken. Blair: „Ze zijn best vriendelijk, maar erg moeilijk te peilen. Con tact is nu haast niet mogelijk. Er zijn zeven rijdsters en zeven bege leiders, dat maakt het moeilijk. Ze trainen of zitten in hun hotelka mer, terwijl ik kan komen en gaan wanneer ik wil. Dave en ik hebben een auto. Als we naar zijn huis wil len of de stad in, gaan we gewoon. Ik vind het heel verdrietig voor de Oostduitse meisjes dat ze zo wor den afgeschermd". Het meest houdt Bonnie Blair zich bezig met Olympisch goud en het doorbreken van de grens van 39 seconden. Blair: „In Calgary wor den alle wereldrecords verbeterd, dat staat vast. En natuurlijk is die hal in mijn voordeel. Karin Kania is lichamelijk sterker, ik heb een be tere techniek. Goud winnen en als eerste de 500 onder de 39 seconden rijden, dat speelt steeds door mijn hoofd". LEIDEN De zaalvoetbalploeg van McDonald's was voor THB Girls wederom een lastig te nemen obstakel. Verloor de formatie uit Lisse vorige week met 3-2, dit keer werd met 5-5 gelijkgespeeld. THB Girls stond met 3-1 en 4-2 voor, maar kon die voorsprong niet vasthouden. Tineke Datema, Mary Pelgrim, Marga van Kins en Bianca Vos (2) tekenden voor de doelpun ten van THB Girls. Gaby Knol, Yo- landa Barends, Marga van Kins (ei gen inzet) en Yvonne van der Vegt (2) maakten de goals voor McDo nald's. Eveneens in de eerste klasse won McDonald's 2 met 2-1 van Bax. Voor Bax scoorde Ingrid Veenhof, voor McDonald's Anneke Kitselaar en Nanny Kempers In de tweede klasse versloeg lijstaanvoerder FC Lisse Stomp- wijkse Girls met 0-8. Kraan Saloon klopte door doel punten van Monique Kraan (4) Ria Vos (2) en Jolanda van Diest Stompwijkse Girls 2 met 0-7. THB Girls 2 ten slotte won met 6-0 van Bax 2. José Kortekaas scoorde vier keer, Anita van Eewijk en Simone Glas ieder één keer. Stand eerste klasse: THB 7-11; Jipi's Tweesprong 6-10; McDo nald's 6-7; McDonald's 2 7-4; Rand stad Sport 1-2; Bax 7-0. Tweede klasse: Lisse 7-12; THB 2 6-10; Kraan Saloon 6-6: Bax 2 7-6; Stompwijkse Girls 7-4; Stomp wijkse Girls 2 5-0. Na de geslaagde opening, viel Nederland in de tweede helft ge heel stil. De door Van Linder uitge voerde wissels hadden niet het ge wenste resultaat. Frank Coenders raakte twee keer het houtwerk en zelfs Schuurs liet een steekje val len. Van Linder wenste dat echter niet als pech af te doen. Toen Ro bert Fiege, de gisteren minder ef fectieve Henk Groener en de met een corset (rugblessure) spelende Robin van Olphen het publiek op de banken bracht met enige fraaie staaltjes hogeschoolhandbal, was de tegenstander al niet meer te ach terhalen. Polen won met 24-23 van Roeme- Uitstel Karpov SEVILLA (DPA/RTR/AFP) - Ana toli Karpov heeft uitstel gevraagd voor de achttiende partij van de schaaktweekamp om de wereldti tel, die voor vandaag op het pro gramma stond. De uitdager diende zijn verzoek bij de Nederlandse hoofdscheidsrechter Geurt Gijssen twee minuten voor het verstrijken van de termijn in Sevilla in. Zowel Karpov als Kasparov heeft nu tweemaal gebruik gemaakt van het recht een time-out te vragen. De stand in de tweekamp, die maxi maal 24 partijen duurt, is gelijk: 8 1/2 - 8 1/2. De achttiende partij staat nu voor maandag op de rol. Zieke Becker toch naar New York FRIEDRICHSHAFEN (RTR) - Hoewel zijn huidige conditie zeer te wensen overlaat heeft Bo ris Becker aangekondigd, dat hij morgen toch naar New York zal vertrekken om daar volgende week mee te doen aan het Mas ters tennistoernooi van de beste acht spelers van de wereld. Bec ker sloeg daarmee het advies van coach Niki Pilic van de Westduit- se Daviscupploeg in de wind. Pi- 'lic raadde Becker aan van deel neming in New York af te zien en daarvoor in de plaats rust te ne men om enkele kwaaltjes te laten genezen. Becker verloor donder dag in Friedrichshafen tijdens het 'Young Masters-toernooi' verrassend van de Zweed Mag nus Gustafsson. Hij heeft last van een forse verkoudheid (met o.a. een zere keel en oorpijn) en tobt met pijnlijke knieën. Een maand geleden trok Becker zich tijdens een toernooi in Tokyo te rug wegens een spierblessure. Over zijn voorgenomen vertrek naar New York zei Becker, die af gelopen zondag 20 jaar werd: „Andere mensen gaan toch ook gewoon naar hun werk als ze een beetje ziek zijn." Pilic zei, dat hij twee weken ge leden tijdens het Grand Prix- toernooi een lang gesprek had gehad met Becker, die toen met Patrick Kühnen het dubbelspel won en niet in de singles uit kwam. WARMOND - Zonder Mary Gil lies, die vanwege werkzaamheden was verhinderd, hebben de vrou wen van Dekker Squash toch een punt kunnen scoren tegen de reser ves van HSRC: 2-2. Voor die pun ten zorgden Lez Weare en Domini que Fleur, die als kopvrouw van de Warmondse eredivisioniste op ging. Nolly Bennink, vaste reserve bij Warmond, opende tegen Mar jolein Vertogen, zus van de trainer van Warmond. De Warmondse ve terane verloor met 0-3, maar die ne derlaag doet geen recht wederva ren aan de door haar geboden te genstand: 5-9, 6-9, 5-9. De Haagse kon in iedere game een snelle voor sprong nemen omdat Nolly Ben nink duidelijk wedstrijdritme mis te en fouten maakte die zij in haar recente eredivisieperiode zeker niet zou hebben gemaakt. Maar tel kens weer pakte zij ook de draad weer op. In de tweede game had zij enkele malen de punten voor het scoren. Esther Lieben had de pech dat zij de Haagse no. 3 Jacqueline van Lemtke in een topvorm trof. In een fraaie wedstrijd won Jacqueli ne met de score: 6-9,9-7,9-7,9-4. De ijzersterke conditie van de Haagse speelster gaf de doorslag. Liz Weare had geen enkel pro bleem met Sue Harcey. Dat lag overigens mede aan haar op het ogenblik sterke spel, gedragen door grote bewegelijkheid en soms voortreffelijk gemaskeerde slagen. Sue had daar geen kijk op en kon Liz Weare evenmin met lengte en vaart onder druk zetten, laat staan houden, 9-4, 9-4, 9-1 voor Liz Weare en 2-1. Aan Dominique Fleur de zware taak daarna om tegen Joyce Hobba, no. 2 van de nationale rang lijst voor speelsters tot 18 jaar, War mond van de nederlaag te redden. Dat lukte de jeugdige aanwinst van de Warmondse elite in een span nende vijf games wedstrijd, die niet alleen van haar zenuwen alles vroeg, 2-9, 10-8, na 3-7, 1-9, 9-7 en tenslotte tegen de conditioneel murw gespeelde Hobba 9-4. Sterk was dat Dominique vast hield aan haar duidelijk uitgekiende tactiek voor deze wedstrijd, ondanks het Het ene moment in het eerste, het andere moment er weer uit. Maar je ontkomt niet aan dat schuiven. Het komt het spel in elk geval niet ten goede". "De wedstrijd vn morgen staat geheel op zichzelf. Het is toch altijd een soort Ajax-Feyenoord. De stand op de ranglijst maakt voor de belangstelling helemaal niet uit. Bij een overwinning komen we weer aardig bij. We kunnen de pun ten op dit moment natuurlijk best gebruiken". ZWEMMEN, TORONTO (RTR/S- ID) - Tijdens internationale zwem wedstrijden in een 25-meterbad in Toronto heeft de Canadese wereld recordhouder Victor Davis een ne derlaag geleden op de 200 meter schoolslag. Hij moest de Spanjaard Sergio Lopez voor laten gaan: 2.11,72 om 2.12,61. Op de 100 meter vrije slag dames zegevierde de Amerikaanse Dara Torres in 55,15. Haar landgenote Kristen Linehan won de 200 meter rugslag in 2.11.50. GOLF, MELBOURNE (AFP) - Na twee ronden delen de Austra liërs Greg Norman en Terry Price de eerste plaats in het golftoernooi om de open Australische titel, dat in Melbourne wordt gehouden. Beide spelers kwamen tot 136 sla gen. De Australiër Wayne Smith had als derde één slag meer nodig. knallende verlies van de eerste g i LSRC moesten een punt prijsgeven aan Hillegom, maar dat was een papieren punt. De no. 1 van de Leidse vrouwen, Claire Feling, moest door ee bles sure verstek laten gaan. Karin Zwiers, de Leidse no. 2 bood aan en de eerste wedstrijd en de tweede, te spelen. Maar Hillegom claimde de vierde wedstrijd. Het hielp weinig want LSRC won de andere wed strijden en Karin Zwiers uitte haar ongenoegen over de gang van za ken door Hillegoms Kortekaas, no. 1, met 9-2,9-1,9-6 in te pakken. Kit ty Klaassen won van T. Hartevelt door het op lengte gebaseerde squash van de Hillegomse te bre ken met korte ballen, 9-5, 6-9, 9-4, 10-8, en Jana van Duin klopte C. de Groot met de merkwaardige score, 4-9, 9-5, 9-0, 9-3! De mannen van Dekker Squash zonden degradatiekandidaat Grays 3 zonder een enkele illusie huiswaarts, 4-0. FRANK BONTE LEIDEN - Frans Sjardijn vreest het ergste voor de toestand van zijn rechter knie. Maandag krijgt de aanvaller van Lugdu num uitsluitsel over de aard en de ernst van de blessure. Be handelend arts Ammerlaan van het Elisabeth ziekenhuis ver moedt dat er een scheurtje zit in de meniscus. Als de contrastfo to's dat bevestigen, moet de 30- jarige aanvaller een zogenaam de kijk-operatie ondergaan. "Ik had er al een tijdje last van", zegt de aanvoerder, die morgen één van de vele afwezi gen is in de Kikkerpolderploeg voor de derby tegen Rooden burg. "Uiteindelijk zijn er afge lopen dinsdag foto's gemaakt. Ik hoor maandag de uitkomst, maar de dokter heeftal gezegd dat er waarschijnlijk een scheurtje in de meniscus zit. Als dat zo is dan wil ik in de winterstop in het Academisch ziekenhuis hier in Leiden of in Leyenburg in Den Haag wor den geopereerd". "De laatste jaren had ik tel kens last van die knie. Maar na verloop van tijd verdween de pijn, waardoor ik het seizoen toch gewoon kon uitspelen. Maar dit keer ging het niet weg. Ik trainde de laatste tijd nauwe lijks. Op zondag ging ik in dan wel het veld in, maar dat was niet echt verstandig. Ik had eer der moeten stoppen", aldus Sjardijn, die aan het begin van dit seizoen samen met Ted van Berkel na een vierjarig verblijf bij Wilhelmus terugkeerde bij Lugdunum. LEIDEN Early Bird houdt de gemoederen in de Leidse basketbalregio bezig. Gisteravond belegde Luba-coach Martin Bakhuijzen een extra teambijeenkomst om alle neuzen weer in dezelfde richting te krijgen voor het cruciale treffen met de koploper. Ook bij BV Leiderdorp, dat volgen de week bij Early Bird op bezoek moet, zijn de voorbereidingen al in volle gang en zijn de eerste bussen voor een exodus naar Purmerend al besteld. Voor Luba liggen de zaken zeer eenvoudig. Na de achtereenvolgende nederlagen tegen Leiderdorp en ASVU staat de Leidse eerste divisie- ploeg vanavond in de Vijf Meihal voor het blok. Bij een nederlaag tegen ti- telpretendent Early Bird is Luba in feite uitgeschakeld voor het kampi oenschap. De achterstand van zes punten is dan te groot om nog goed te maken. Leiden begint enigszins gehandicapt aan de zware opdracht want routi nier Tony Lamping moet verstek laten gaan en over het meespelen van Wim van Niekerk bestond gisteravond nog onduidelijkheid. Bakhuijzen is dit seizoen al vaker met dit probleem geconfronteerd en heeft zijn ploeg aardig langs de klippen weten te loodsen, maar op de duur werkt de steeds wisselende samenstelling van het team toch in zijn nadeel. „Het is natuurlijk in het voordeel van Leiderdorp als Early Bird ver liest, maar dat is nu niet belangrijk. Wanneer we zelf nog mee willen tel len, moet er gewonnen worden. Het is onze laatste kans", weet Enk Paul van Weeren uit ervaring. Vorig seizoen wist Leiden ook een dergelijke achterstand op de ranglijst niet meer in te halen. Leiderdorp ontmoet Early Bird volgend week en moet het vandaag op nemen tegen streekrivaal Lisse. „We moeten het karwei dit keer in de eer ste helft afmaken", stelt forward Erik Huybens, die daarmee herinnert aan de smadelijke nederlaag van zijn ploeg, eerder dit seizoen in Lisse.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17