MINI PLAYBACK SHOW! 'Wassenaar is voor veel mensen een onleefbare gemeente geworden' 'Als een wals komt het over ons heen' Komende week topberaad over verkeerssituatie bij Wassenaar Wassenaar voor, Voorschoten tegen ZATERDAG 28 NOVEMBER 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 11 WASSENAAR - Eén blik op de kaart maakt duidelijk dat Wassenaar, zoals Schou te dat noemt, "gevangene is van het verkeer". Zijn ver klaring doet de rest: "Was senaar ligt precies in tussen twee stedelijke agglomera ties: de agglomeratie Lei den/Bollenstreek en de ag glomeratie Den Haag/West- land. Ook uit Rotterdam en Amsterdam komt verkeer door Wassenaar heen", do ceert Schoute. Het centraal gelegen attractiepark Duin- rell en de Wassenaarse Slag zorgen voor extra proble men. De Rijksstraatweg, die dorp en landgoederen doorsnijdt, krijgt daardoor bij tijd en wijle 60.000 au to's te verwerken - 30.000 meer dan Wassenaar verantwoord acht. Langzaam rijdende files, veel (do delijke) ongelukken en een groei ende behoefte aan sluiproutes zijn het gevolg. Tussen Den Deyl en Katwijk loopt de drukke sluiptra- verse Lange Kerkdam/Oldenbar- neveltweg/Van Zuylen van Nije- veltstraat/Katwijkseweg. Vanaf de ze traverse loopt een route richting Leiden (over dienweg en Deijler- weg) en drie routes richting Den Haag. Eén: Prinsenweg/Backers- hagenlaan/Schouwweg/Wittenbur- gerweg. Twee: Storm van 's Gra- vesandeweg/Schouwweg/Witten- burgerweg of Storm van 's Gra- vesandeweg. En drie: Jagerslaan- /Groot Haesebroekseweg/Witten- burgerweg. Een aantal van 20.000 auto's per etmaal is geen uitzondering op de routes en de Van Zuylen van Nije- veltstraat merkt daar het meest van. "Die wegen zijn daar totaal niet op gebouwd, zijn volstrekt overbelast en zijn, gezien het aantal ongevallen, nóg onveiliger dan de Rijksstraatweg", weet de burge meester. Het wonen langs de sluip routes is dan ook veel minder ple zierig dan de sluipers denken "met hun verhalen over leuk huisjes kij ken en meer van dat soort priet praat". Volgens de normen van de nieuwe wet op de geluidhinder hadden veel woningen een ander plekje moeten hebben. Ruit In het verleden, toen de proble men kleiner waren, plande de pro vincie een duinweg en de Leidse Baan. De duinweg moest in het verlengde van de Katwijkseweg komen en de Leidse Baan tussen de Rijksstraatweg en de spoorlijn Rotterdam-Amsterdam in. De eer ste weg zou Wassenaar ontlasten van het verkeer tussen bollen streek en Den Haag, de tweede weg moest de overbelaste kernen Was senaar, Leidschendam en Voor schoten rust geven en Den Haag beter bereikbaar maken. In 1970 sneuvelde de duinweg en in 1972 schrapten Statenleden de Leidse Baan. Wassenaar heeft dat moeilijk kunnen verwerken en Schoute heeft het er nog steeds over dat de Baan door een psycho logische blunder vervallen is: "Wanneer hij dichter langs de spoorbaan was gepland, had er veel minder natuur verloren ge gaan". In zijn visie hadden de oost-west verbindingen een mooie ruit ge vormd rond Wassenaar, samen met twee nieuwe stukjes rijksweg die noord-zuid lopen. Het ene stukje Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat praat komende dinsdag met provinciebestuurders en bestuurders van Den Haag en regiogemeenten over het verkeer in de 'Haagse agglomeratie'. Voor dit topberaad hebben ambtenaren een nota opgesteld met twee modellen. In beide modellen wordt de vaak verstopte Utrechtse Baan/Raamweg verbeterd. In model b wordt tevens de Landscheidingsweg die nu van Bijhorst richting Scheveningen loopt, doorgetrokken tot de rijksweg Amsterdam/Rotterdam. Wassenaar denkt dat dat compromis Wassenaar minder overlast bezorgt, maar heeft veel mitsen en maren. Niemand kan dat beter uitleggen dan de portefeuillehouder verkeer, burgemeester P.H. Schoute. Breeduit schetst hij het verkeersprobleem van zijn gemeente, de moeite die hij moet doen om burgers in rust en vrede te laten leven en Wassenaar, zijn mooie meisje, mooi te houden. De maatregelen drukken steeds zwaarder op de gemeentebegroting. Met bitterheid meldt hij dat de buitenwereld er jarenlang niet aan wilde dat het bekende villadorp ook zo zijn problemen heeft: "Men vond de gemeente zó mooi en achtte dat dan identiek aan het niet hebben van problemen". De werkelijkheid is anders. "Wassenaar is voor veel mensen een onleefbare gemeente geworden en ik durf te wedden dat, wanneer de gemeente in het oosten des lands had gelegen, mensen dit niet hadden geaccepteerd", zegt de eerste burger. "Hier in het westen moet meer gebeuren om mensen daadwerkelijk in het geweer te laten komen". vol is en verstopping vertoont in de spitsuren. Volgens de StuHa is de weg vooral zo onveilig doordat de vier rijstroken het zonder midden berm moeten stellen. Niet voor niets is het aantal letselgevallen tien maal zo hoog als gemiddeld op een weg met twee maal twee rij stroken. Ook de waterstaten van provin cie en rijk erkennen de bottleneck- Wassenaar, heeft Schoute gemerkt. Hij overlegt twee maal per jaar met deze instanties en heeft bereikt dat de krappe opritten rond Bijhorst veiliger - maar niet uitnodigender - worden. Ook de geïsoleerd gele gen wijk Kerkehout werd beter be reikbaar: "Vroeger reden auto's je daar de vouw uitje broek, nu zijn er goede aansluitingen, gedeeltelijk door Wassenaar betaald". Eerder dit jaar kreeg de Rijksstraatweg tussen Den Deyl en Bijhorst ge luiddempend asfaltbeton, dat he laas een groot nadeel heeft. Auto mobilisten horen hun eigen geraas minder en gaan harder rijden. Scherpere politiecontrole is helaas maar beperkt mogelijk, aldus Schoute. De Tweede Kamer deed eind 1986 een duit in het zakje door una niem de motie Vlijmen te steunen. Volgens dit werkje moeten de noord-zuid verbindingen in de kuststrook beter worden benut en zijn er verbeteringen nodig in de oost-west verbindingen (zoals het laatste stukje rijksweg 11 en de ver lengde Landscheidingsweg). De brandbrief, die de gemeente Was senaar kort tevoren verstuurde, had geholpen. "Al enkele jaren komt het er als alarmpunt uit, als een van de knelpunten van dit land. Niemand kan er meer om heen dat de tijd van rommelen in de marge voorbij is. Als dit zo doorgaat hoor je over enkele jaren iedere dag op de radio dat er bij Den Deyl een file staat. Geen lang- zaamrijdende, zoals nu. Maar een stilstaande". Schoute is blij met de aandacht, rijksweg moest in het verlengde komen van de Landscheidingsweg en de rijksweg Amsterdam/Den Haag verbinden met de rijksweg Amsterdam/Rotterdam. Het ande re stukje, rijksweg 11-west, is tus sen Haagse Schouw en Zoeterwou- de gedacht. En het zou, aan de an dere kant van Wassenaar, dezelfde rijkswegen verbinden. Voor de economisch belangrijke bollenstreek was de provinciale S4 bedacht: het tracé van die weg be gint aan de andere kant van de Haagse Schouw en loopt door tot Katwijk. De S4 komt er echt en de manier waarop de weg wordt aan gesloten op de Katwijkseweg ver vult Schoute met grote tevreden heid: "De mensen die naar Wasse naar willen moeten dan echt af slaan, moeite doen wanneer ze wil len sluipen". Minder ging het met de rijkswe gen: na veel protesten, vooral van Voorschoten, besloot de Tweede Kamer dat de rijksweg 11-west er niet voor het jaar 2000 komt en mis schien zelfs helemaal nooit. De ver lengde Landscheidingsweg, ge pland met de "meest gigantische verkeerspleinen", kan pas na 1992 worden aangelegd. Klaagzangen "Wassenaar bleef ondertussen met de problemen zitten", zegt Schoute. "Het verkeer werd steeds maar intensiever en is de laatste vijf jaar echt als een wals over de gemeente heengegaan. Het wordt zo langzamerhand volstrekt onaan vaardbaar". De gemeente roept dat steeds harder en volgens de porte feuillehouder beginnen de klaag zangen effect af te werpen. In de Stuurgroep Haagse Agglo meratie (StuHA) hebben ambtena ren van rijk, provincie en gemeen ten van Den Haag en regio "nog nooit zo ingrijpend en structureel gedacht", zoals Schoute het formu leert. "Was men vroeger nauwe lijks te bewegen om verder te kij ken dan Haagse aangelegenheden, de laatste jaren is een heel proble- menkaartje op tafel gekomen. We zijn het er met elkaar eens, voe den elkaar". In het "redelijk uitgebalanceer de rapport", van september scoort de Rijksstraatweg naast Land scheidingsweg, Utrechtsebaan- /Zuid-Hollandlaan en A4, hoog als knelpunt. Dreigend staat er dat de weg met 50.000 auto's per etmaal De Rijksstraatweg bij het Wassenaarse knelpunt Den Deyl staat weer eens vol auto's. (foto Jan Holvast) Burgemeester P.H. Schoute op het bordes van zijn raadhuis De Paauw. In de verte de Rijks straatweg op het enige rustige moment van de dag: tijdens de lunchpauze. "Voor veel mensen is Wassenaar een onleefbare ge meente geworden", (foto's Holvast) door Paul van der Kooij Schoute over problematiek overvolle Rijksstraatweg en het gesluip maar nog niet tevreden. Voordat de Tweede Kamer de wegenbegroting van komend jaar behandelt, krij gen de politici wederom een Was senaarse brandbrief. Aan de tekst wordt nog geschaafd, maar duide lijk is dat Wassenaar én voor rijks weg 11-west is én de Landschei dingsweg een vierbaans verlen ging wil geven. Het ironische van de eerste weg is dat hij - voor een grenswijziging met Leiden - voor een groot deel op Wassenaars grondgebied zou komen. Nu Was senaar de weg zo nodig heeft, is het een Leids/Voorschotense aangele genheid geworden en heeft Schou te het over een "strategische fout". Ook het openbaar vervoer krijgt een plaatsje in de brandbrief. "De bestaande voorzieningen van openbaar vervoer moeten goed worden gebruikt" legt Schoute uit. "Bus- maar vooral ook treinverbin dingen kunnen beter. Langs de spoorlijn Haarlem-Leiden-Den Haag heb je stations in Heemstede, Aerdenhout, Leiden, Voorschoten en Mariahoeve. De stations van Lisse en Sassenheim zijn jaren ge leden gesloten en je zou een open stelling minstens kunnen onder zoeken - al dan niet met een park en ride-oplossing". Bij elkaar vormen die oplossin gen een "oplossingenpakket" voor Wassenaar, uit hun verband gerukt verwacht burgemeester Schoute er minder van en zouden voorspellin gen van de StuHA kunnen uitko men. In het rapport van september stelt de stuurgroep dat de Rijks straatweg drukker kan worden na de aanleg van de Landscheidings weg omdat bestemmingen in Lei den, Katwijk e.d. beter bereikbaar worden. Vooral in de avondspits zijn extra stremmingen te ver wachten. Over de effecten van het laatste stukje rijksweg-11 kan de stuurgroep geen uitspraken doen. Schoute wel: "Is dat echt zo aan trekkelijk? Als de gebruikers zien hoe verstopt de Rijksstraatweg is...". Het ministerie van Verkeer en Waterstaat lijkt haar zinnen gezet te hebben op de (Verlengde) Land scheidingsweg en minister Smit- Kroes en tikt de grootste dwarslig ger, Voorburg, regelmatig op de vingers. Het linkse college van Den Haag noemde eerder dit jaar de verlenging overbodig en ziet meer in een betere Utrechtsebaan en een completer openbaar vervoernet. Waarnemers geloven echter dat er wel een deal te maken valt. Schou te is in ieder geval blij dat de minis ter komend voorjaar duidelijkheid wil'en regelmatig het jaartal 1992 laat vallen. Hij betwijfelt of de ver lenging voor 2000 een feit is, al wei gert hij manmoedig de moed op te geven: "Als je die namelijk niet houdt, kun je wel ophouden". Maatregelen Omdat zijn gemeente niet wach ten tot anderen iets doen, hebben VOORSCHOTEN - Terwijl Wassenaar vóór rijksweg 11- west strijdt, voert Voorschoten steeds professioneler actie té gen het stukje tussen de rijks wegen A4 en A44. Na vele pro testbrieven en korte bezoekjes aan Haagse kopstukken, wil de gemeente binnenkort de boer op met een professioneel ogen de presentatiemap vol onthul lend fotomateriaal en klare taal. B en W hebben onlangs offer tes gevraagd aan twee grafi sche bedrijven en zodra deze offertes binnen zijn, wordt de gemeenteraad om een krediet gevraagd. Het werk wordt uit handen gegeven omdat de tijd dringt en het de bestuurders burgemeester en wethouders van Wassenaar voorgesteld zelf iets aan de binnenroutes te doen. Afsluiten kan niet, maar door het plaatsen van obstakels, sluizen en extra stoplichten moet de sluiper hier zo veel oponthoud oplopen dat slui pen geen zin meer heeft. Als auto mobilisten massaal de Rijksstraat weg nemen, wordt die nog voller en moeten ze daar nog langzamer rijden, zo redeneren B en W in een nota. Misschien mijden ze de ge meente dan wel helemaal: "Een rustige weg zal het wel niet wor den, maar wat rustiger mag best". Deze oplossing spreekt Schoute meer aan dan een dure verbreding van de Rijksstraatweg. In de eerste plaats vreest hij natuurvernieti- ging. Schoute wil voor iedere ge kapte boom een nieuwe zien en schrikt terug voor "een gatengebit, een verlies aan allure". Bovendien heeft een bredere weg een "extra zuigende werking. Er komt een kwart meer verkeer en dat ver hoogt de druk op de Haagse bin nenwegen. Het wordt een race baan", vreest Schoute. De uitstra ling, die nu al gigantisch is, wordt nog groter. Dreigend waarschuwt hij voor een vernietiging van het milieu en een aantasting van de long- en bufferfuntie". Een geluidswal levert claims op en een tunnelbak klinkt hém futu ristisch in de oren: "Dat brengt een gigantische hoeveelheid kosten met zich mee en ik zie tijdens de bouw geen alternatieve route". Het plan van een plaatselijke makelaar om de tunnelbak te overkappen en die overkapping te bebouwen, lijkt goed lijkt wanneer een onpar tijdig persoon objectief bekijkt wat er in de map moet komen. Nu, een maand voordat het parlement over de wegenbe groting praat en enkele maan den voor de behandeling van het structuurplan verkeer en vervoer, is nog onbekend hoe groot de oplage wordt. Duide lijk is wel dat de map verzon den wordt aan de vaste Kamer commissie voor verkeer en ver voer en voorstanders als Was senaar Noordwijk het Konink lijk Nederlands Ondernemers Verbond en de regionale afde ling van de kamer van Koop handel. Volgens Voorschoten doorsnijdt de weg het dorp en zorgt deze voor veel overlast. hem evenmin gelukkig: "Wie koopt een huis of kantoor met een achtbaansweg door zijn kelder?" Hooguit kan er gesproken worden over een middenberm tussen de Rozenlaan en Den Deyl. Fata morgana Tydens inspraakavonden moch ten bewoners van de sluiproutes inmiddels hun zegje doen over de gemeentelijke plannen. Er was slechts overeenstemming over een fata morgana: het verkeer moet ei genlijk om Wassenaar worden heengeleid. Voor de rest vreesden veel bewoners dat juist hun straten probleemstraten zouden blijven en moesten de drempels net voor de deur van de buren komen. De Vrienden van Wassenaar le verden felle kritiek. De vereniging mist een beleidsnota waarin de ge meente "de gevolgen schetst voor bereikbaarheid verkeersveiligheid en leefmilieu. Hoe zit het de omlei ding van doorgaand verkeer, de functionele spreiding van bestem mingsverkeer en een veilige en be heersbare afwikkeling van de ver keersstromen?" 'Het bekende geleuter", oordeelt Schoute hard, "aan dergelijk ge praat zijn we de laatste tien jaar ka pot gegaan. We kennen de knel punten, hebben een kleine tachtig reacties binnen van bewoners en groepen bewoners en lieten ver keerstellingen op alle cruciale pun ten houden". Zijn apparaat weet "vrij totaal wat er aan de hand is", heeft op sommige punten al ver lichting gebracht en komt volgend jaar met een totaalplan. NIEUWSWEEK organiseert samen met St. Nicolaas en zijn Pieten MINI PLAY BACK SHOW o.l.v. Olaf Hoenson in de Leidse Stadsgehoorzaal. Zaterdag 5 december a.s. Aanvang: 14.30 uur. Toegangsprijs: 2,- per kind. Kaarten verkrijgbaar bij het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. De opbrengst komt volledig ten goede aan kinderen die tijdens de komende feestdagen zijn opgenomen in het Academisch Ziekenhuis van Leiden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11