Geen kruisraketten naar Woensdrecht 'Links bezuinigen is een illusie' Onzekerheid over andere kerntaken ZIT UW SPAARGELD OP FLUWEEL? töRAfcGC» Fabrikanten beloven ozon-veilige spuitbus Financieel specialist Thijs Wöltgens (PvdA): 5,2% DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 DEN HAAG (ANP) - De plaatsing van kruisraketten op de vliegbasis Woensdrecht is van de baan, nu de Verenigde Staten en de Sovjetunie een akkoord gaan sluiten over de ver mindering en vernietiging van atoomraketten voor de middellange afstand (INF). De bouwwerkzaamheden op de basis worden vanaf 8 december, de dag waarop president Reagan en partijleider Gorbatsjov het akkoord in Washington ondertekenen, stilgelegd. PROTEST TEGEN DIERPROEVEN Deze mededeling hebben minister Van den Broek (buitenlandse za ken) en zijn Amerikaanse ambtge noot Shultz gisteren in Brussel ge daan, nadat de Amerikaanse be windsman zijn NAVO-collega's verslag deed van zijn succesvolle besprekingen over een INF-ak- koord met zijn Russische collega Shevardnadze. Direct na het bekend worden van het nieuws dat er geen kruisra ketten naar Woensdrecht komen, kwamen er met name van de kant van de vredesbewegingen positie ve reacties. Het IKV was "heel ver heugd" over dit "historisch ak koord", het ICTO sprak van een "belangrijke stap in de goede rich ting", maar toonde zich gelijkertijd wel bezorgd over het overwicht van het Warschaupact op conven tioneel gebied. De Raad van Ker ken was "ongelooflijk blij" maar wilde "nu verder op de weg van ontwapening". Politiek werd de mededeling over Woensdrecht ook goed ont vangen. De WD vindt het voor de hand liggen dat met de bouw van de kruisrakettenbasis wordt ge stopt en wil niet langer vasthouden aan de wens om pas te stoppen als de Amerikaanse Senaat het ak koord heeft goedgekeurd. Het CDA reageerde instemmend op de Veel kinderen ontbijten slecht of niet UTRECHT (ANP) - Bijna alle kinderen in de lagere school leeftijd ontbijten slecht. Slechts twee procent gebruikt 's ochtends een complete maal tijd, waarin alle voedingsmid delen uit de 'maaltijdschijf van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding voorkomen. Dat blijkt uit een onderzoek onder 1200 kinderen in de gemeente Haarlemmermeer. Sommige kinderen eten of drinken nog iets in het speel kwartier, maar ook met die tus sendoortjes meegerekend krijgt maar één van de vijf kin deren 's ochtends een volwaar dige maaltijd binnen. Het ont breekt in de ochtenduren voor al aan fruit en zuivel. Volgens de maaltijdschijf moet in iedere maaltijd iets voorkomen uit de ze vier groepen: brood, granen en peulvruchten, groenten en fruit, zuivel en vlees, vet. De meeste kinderen (vier van de vijf) mogen zelf uitmaken wat ze bij het ontbijt eten. Ze nemen meestal een of twee sneetjes bruin brood met zoet beleg. Bijna de helft spoelt het ontbijt weg met een kopje thee, een derde met een glas melk. Twaalf procent van de kinde ren eet 's ochtends pap. Er zijn ook kinderen die helemaal niet ontbijten.. Van alle ondervraag de kinderen was dit 2 procent, maar met de leeftijd neemt het aantal kinderen dat het ontbijt (wel eens) overslaat toe. mededeling van Van den Broek, terwijl de PvdA schouderophalend reageerde en meedeelde dat vol gende week haar defensie-nota ver schijnt met standpunten over de fensie. D66 was verheugd dat het kabinet duidelijk stelling heeft ge nomen over het tijdstip waarop de bouw wordt gestaakt. Inmiddels is voor een bedrag van 246 miljoen gulden aanbesteed aan projecten in verband met plaatsing van kruisraketten op Woensdrecht, die nagenoeg zijn afgebouwd. Van dat bedrag komt 112 miljoen gul den op rekening van de Verenigde Staten, 50 miljoen gulden voor Ne derland en 84 gulden miljoen voor de NAVO. Nog niet aanbesteed is een bedrag van 119 miljoen gulden. Het is nog niet bekend of de vluchten naar Woensdrecht met Amerikaanse militair materieel doorgang zullen vinden, zoals oor spronkelijk de bedoeling was. In dat kader landde in oktober een eerste transporttoestel met materi aal uit de Verenigde Staten ter on dersteuning en training van de „486 tactical missile wing", de Amerikaanse eenheid die de kruis- vluchtwapens op Woensdrecht zou bedienen. Wat, nu de kruisvluchtwapens niet komen, gaat gebeuren met de Nederlandse atoomtaken is nog niet bekend. Nederland besloot ge zien de komst van de atoomraket ten twee taken te schrappen: de nu cleaire taak van het Orion-vliegtuig voor de bestrijding van onderzee boten en de atoomtaak van de F-16 straaljager. Minister Van den Broek zei daarover dat de regering zeker niet later dan medio decem ber daarover uitsluitsel zal geven, als de Tweede Kamer het NAVO- deel van de begrotingen van defen sie en van buitenlandse zaken be handelt. ADVERTENTIE gilden (Jjajimdon Cjfcleï k/K&hai du Veloutc de tomates aux quenelles de volaille Fluweelzachte tomatensoep met een garnituur van gevogeltequenelles. Filet de pintade farci de champignons assortis, sauce madère au miel Parelhoenfilet gevuld met diverse soorten paddestoelen, met een saus van madeira en honing. Tarte Maison Huisgemaakte slagroomtaart met vers fruit. «9-wO Rapenburg 97, tel. 071 -122176, Leiden, dagelijks geopend v.a. 17.00 uur. ten i Bestrijding van de Vivisectie heb ben gisteren enkele uren een aantal kamers van de sectie dierproeven van het ministerie van welzijn volksgezondheid en cultuur in Rijs wijk bezet. Zij protesteerden daarmee tegen de stijging van het aantal dierproe ven in Nederland. Die stijging staat volgens hen in schril contrast met de toezegging in 1985 van oud staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) het aantal dier proeven in de komende vijf jaar met 30 procent te verminderen. Een woordvoerster van WVC wijst er op dat het aantal dierproe ven vorig jaar weliswaar is geste gen met 24.000, maar dat dit beeld vertekend is. Dit komt omdat er on geveer 70.000 meer vogels en vissen nodig waren voor dierproeven. De vogels waren nodig voor het zoeken naar een vaccin voor ziektes onder pluimvee, terwijl steeds meer vis sen nodig zijn voor onder andere drinkwateronderzoek (foto anp> TE HARD RIJDEN - De Amster damse verkeersschout D. Hoog straten heeft gisteren hoge boetes, variërend van 150 tot 500 gulden, geëist tegen 41 mensen die afgelo pen zomer te hard reden op de Cor- nelis Lelylaan in de hoofdstad. De 41 werden in anderhalf uur tijd ge pakt tijdens een gerichte politie controle. Volgens Hoogstraten is het het aantal verkeersdoden in de hoofdstad nu al hoger dan in heel DEN HAAG (ANP) - Minister Nij- pels (milieu) heeft een principe-ak koord bereikt met de Nederlandse spuitbusfabrikanten (Aerosol-ver- eniging) om het giftigheidsgehalte van spuitbussen zodanig in te dam men dat dit geen gevaar meer ople vert voor de ozon-laag. Nijpels deelde dit gisteren de vaste kamercommissie voor mil ieubeheer mee tijdens een monde ling overleg over de klimaatsveran dering als gevolg van koolstofdi oxide (C02), andere sporegassen en de aantasting van de ozonlaag. Volgens de bewindsman zal de overeenkomst met de spuitbusfa brikanten over twee weken offi cieel worden ondertekend. Nijpels noemde het akkoord over ozon-veilige spuitbussen een "doorbraak in de inmiddels jaren slepende discussie". Hij prees in dit verband zowel de milieuorgani saties die van meet af aan op de bres hebben gestaan voor minder ozonlaag-verpestende spuitbus sen, als de industrie die zonder offi cieel verbod op het rechte pad is gebracht. De minister hoopt dat de spuitbus-doorbraak, conform de recentelijk afgekondigde West- De overeenkomst behelst een vermindering van het gebruik van CFK's (chloorfluorwaterstoffen) in spuitbussen in 1990 met 90 tot 95 procent voor de Nederlandse markt. Ook het gebruik van CFK's in voor export bestemde spuitbus sen gaat omlaag, zodat sprake in to taal sprake is van een verminde ring van 80 tot 85 procent. Al met al zullen krachtens het akkoord in 1990 in bijna geen enkele spuitbus nog CFK's aanwezig zijn, zo leert een toelichting van de Nederlandse Aerosol Vereniging. Alleen volgend jaar extra geld voor NCO DEN HAAG (ANP) - Minister Buk man (ontwikkelingssamenwer king) heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd dat de verhoging van het budget van de Nationale Commissie bewustwording Ont wikkelingssamenwerking (NCO) met 2,2 miljoen gulden in 1988 een malig is. In deze kabinetsperiode zal het budget niet verder worden verhoogd, aldus Bukman bij de verdediging van zijn begroting. Bukman prees de NCO om haar loyaliteit bij de doorgevoerde reor ganisaties. Hij wees erop dat de staf van de NCO met 30 procent is inge krompen ten gunste van concrete activiteiten. Volgens de bewinds man is de verhoging van het bud get ook nodig omdat zeer veel sub sidie-aanvragen bij de NCO wor den afgewezen louter uit geldge brek. Bukman zei dat de NCO is terug gekomen van het steunen van sterk ideologisch gekleurde orga nisaties en zich nu richt op een nuchtere, degelijke, zakelijke voor lichting. Hij wees er ook op dat meer grote organisaties, zoals vak bonden en kerken, zich bij de NCO hebben aangesloten. "De NCO krijgt veel ondersteuning uit de sa menleving", aldus Bukman. WD en RPF hadden zich dins dag tegen de verhoging van het budget gekeerd, terwijl het CDA zijn oordeel liet afhangen van de uitleg van de minister. Bukman verdedigde zich ook te gen de kritiek van de christelijke partijen op de VN-programma's voor geboortebeperking. Volgens de minister is bevolkingspolitiek onder meer nodig ter bestrijding van de armoede en voorkoming van milieurampen. "De VN geeft geen steun aan programma's waar bij dwang een rol speelt," aldus de bewindsman. VERKRACHTER - De rechtbank in Assen heeft een 33-jarige man uit die plaats tot vijf jaar gevangenis straf en ter beschikking stelling van de regering veroordeeld. De rechtbank achtte bewezen dat de man eind vorig jaar en begin dit iaar vier vrouwen verkrachtte, één in Groningen en drie in Assen. ADVERTENTIE Mishandeling De rijksrecherche is een uitge breid onderzoek begonnen naar de toedracht van een vechtpartij afge lopen zaterdagnacht, waarbij vier leden van de Enschedese politie ernstig zijn mishandeld door een grote groep cafébezoekers. De vier, die niet in uniform waren, hadden na een korpsfeest een bar bezocht. Op straat ontstond ruzie en werden de politiemensen afgetuigd. Één van hen verloor drie tanden, liep een hersenschudding op en raakte bewusteloos. Ook één van de vrou wen van de politiemensen werd af getuigd. Vier mensen zijn aange houden. Oorlogsmisdadiger Minister Korthals Altes (justitie) ziet geen heil in een nieuw verzoek tot uitlevering van de naar Canada uitgeweken oorlogsmisdadiger J. Luitjens. De nieuwe Canadese na- tionaliteitswet biedt geen moge lijkheid om de tot levenslang ver oordeelde Luitjens naar ons land te krijgen, zo antwoordt de bewinds man op schriftelijke vragen van WD-kamerlid Wiebenga. Delicten Bijna 4 miljoen mensen van 15 jaar en ouder zeggen vorig jaar wel één of meer delicten te hebben ge pleegd. Meer dan de helft van de mannen (57 pet) bekende een straf baar feit en maar iets meer dan een kwart (27 pet) van de vrouwen. Dat blijkt uit een enquete van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vijftien procent zei wel eens onder invloed te hebben gereden. Reizen zonder kaartje met bus of trein deed elf procent. Aan belas tingfraude maakt acht procent zich schuldig. DEN HAAG - Discussie nieuwing was het doel, maar tot nu toe is tomeloze verwarring het eni ge dat het rapport 'Schuivende Pa nelen' de PvdA gebracht heeft. Het rapport moest de basis leggen voor een stevig gesprek in sociaal-de mocratische kring over aanpassing van het politiek programma. door Henri Kruithof en Peter de Vries Daags na het verschijnen van Schuivende Panelen tuimelden de voorlieden van de PvdA over el kaar heen over kwesties als de wenselijkheid van een euthenasie- wet, de vrije zaterdag, en de status het oude verkiezingsprogram- Ronduit funest voor het inter ne PvdA-debat was de uitgespro ken waardering die politieke te genstanders van WD en CDA voor het rapport aan de dag legden. De sociaal-economische para graaf van het rapport heeft tot nu toe weinig aandacht getrokken. Zeker, fractievoorzitter Wim Kok uitte in een rede te Haarlem nogal wat kritiek op de suggestie de tij den waarop fabrieken en kantoren open zijn te verlengen. Maar aange zien de bedrijfstijden niet op het Binnenhof geregeld worden, had den Koks opmerkingen weinig meer dan symbolische betekenis. Toch vallen er wel de nodige "kanttekeningen" te plaatsen bij de sociaal-economische voorstel len, meent de financieel specialist van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, Thijs Wöltgens. Hij heeft "nogal wat moeite" met het gemak waarmee in het rapport de arbeidstijdverkorting wordt geofferd aan de flexibeler arbeids verhoudingen. "Aarzelingen" voelt hij bij het pleidooi voor verdere in komensnivellering, aandacht voor de rol van centrale vakorganisaties mist Wöltgens, en hij gelooft nau welijks in de mogelijkheden van consensus tussen bonden, werkge vers en een door de PvdA gedomi neerd kabinet. De mogelijkheden van het door de commissie geop perde 'links bezuinigingsprogram ma' tenslotte onttrekken zich aan zijn fantasie. Trendy De bijkans lyrische beschrijving van de individualisering is, meent Wöltgens, "wel erg trendy". De ge volgtrekking dat arbeidsvoorwaar den veel soepeler moeten worden ('flexibilisering' van arbeidstijden en contracten) deelt hij niet. "Ik zet er grote vraagtekens bij of daarmee per saldo de werkgelegenheid echt vergroot wordt. Volgens mij zijn de Thijs Wöltgens: De PvdA maakt zich intellectueel opener. Ook in richtingen waarvan ik zeg: liever niet. argumenten hiervoor hoofdzake lijk ideologisch". "Voor mij is de kern van het so cialistisch gedachtengoed dat de economie dienstbaar wordt ge maakt aan de mens. Hier gebeurt het omgekeerde. Als alle werkne mers nou van die vrije vogels zou den zijn die zelf graag op afwijken de tijden willen werken, vind ik het best. Maar ik denk dat slechts een beperkt aantal werknemers daar van gediend is". Het op de leest van de individua lisering geschoeide pleidooi voor een ander stelsel van sociale zeker heid kan bij Wöltgens evenmin op veel sympathie rekenen. "Ik ben geneigd om, net als Lubbers, te pleiten voor rust aan het uitke ringsfront. We hebben een enorme discussie over het stelsel achter de rug". "Persoonlijk vind ik het het ergst dat de koppeling tussen lonen en uitkeringen niet meer wordt toege past. Daardoor zijn uitkeringsge rechtigden binnen een aantal jaren verder op achterstand gezet. En voor het overige constateer ik dat we het in dit land kennelijk belang rijker vinden om mensen geduren de lange tijd een inkomensgarantie te geven dan om de werkloosheid daadwerkelijk op te lossen. We ge ven miljarden uit aan de sociale ze kerheid, maar we zetten financieel niet alles op alles om de werkgele genheid te vergroten". Werkloosheid Bij de bestrijding van de werk loosheid kan arbeidstijdverkorting rviet worden gemist, tenzij men hoopt op een heel erg snelle econo mische groei, redeneert Wöltgens. Aan de twijfels en overpeinzingen van de commissie die Schuivende Panelen componeerde, is echter ook de atv niet ontsnapt. De 25 uri- ge werkweek, eens wenkend per spectief, is geschrapt en andere vormen van atv moeten niet meer algemeen worden toegepast, maar zeer slectief en - hoe kan het an ders - op het individu toegesneden zijn. Wöltgens: "Ik ben het met veel kritiek op de 'maakbaarheid' van de samenleving eens. Algemene atv heeft nadelen. Dat is allemaal stuk voor stuk waar, maar ik mis in dit rapport de vraag of we zonder atv nog wel onze doelstelling van volledige werkgelegenheid voor ie dereen kunnen waarmaken. Ik ge loof niet dat dat zonder atv kan. Het is goed om een te groot opti misme te laten varen en ik vind het best om op landelijk niveau niet méér te beloven dan je waar kunt maken. Maar het is een politiek verlies voor de PvdA wanneer we niet meer tegen de kiezers kunnen PvdA'er dreigt op te stappen vanwege Schuivende Panelen DEN HAAG (ANP) - Het PvdA-kamerlid Piet de Visser stapt uit zijn partij als het rapport Schuivende Panelen in grote lijnen in het ver kiezingsprogramma terecht komt. De Visser zegt dit in een interview in het weekblad Elsevier. "Ik vind dat de overheid een stevige vinger in de pap moet hebben en die opvatting is de laatste tijd in de PvdA nogal naar de achtergrond gedrongen. Ik heb het daar vreselijk moei lijk mee", aldus De Visser. Hij heeft bezwaar tegen de standpunten in het rapport dat euthana siewetgeving en anti-discriminatiewetgeving achterwege kan blijven en er een commerciële omroep kan komen. Stuk voor stuk punten die in strijd zijn met het verkiezingsprogramma. De Visser pleit er voor dat Philips, de basisindustrieën, de verzekeringsmaatschappij en en de banken in gemeenschapshanden moeten komen. "Als er na de partijdiscussie zoveel water in de wijn zit dat ik niet meer kan zien dat hij rood is, dan schei ik ermee uit", aldus De Visser. „De PvdA wordt een grauwe, grijze middenpartij". zeggen: in tegenstelling tot Lub bers kunnen wij wel de werkloos heid terugdringen". Wöltgens kan een hoop begrip opbrengen voor de wens van de commissie de inkomensverschil len verder te verkleinen. "De afge lopen 80 jaar heeft nivellering de technologische ontwikkeling nau welijks geremd, dus waarom zou dat nu wel zo zijn". Toch, ook hier "aarzelingen" of er op dit terrein niet al genoeg bereikt is. Dat nivel lering goed is voor de economische groei, zoals in 'Schuivende Pane len' wordt beweerd, lokt bij Wölt gens een klein college economie uit. "Als de Amerikaanse markt hele maal wegvalt, is het van belang in Europa de bestedingen te verho gen. Ik kies er dan voor in eerste instantie de maatschappelijk be langrijke investeringen, zoals in milieubehoud, bodemsanering, on derwijs en infrastructuur, aan te wakkeren. Vergroting van de parti culiere consumptie komt op het tweede plan. Natuurlijk zal de PvdA er dan voor staan om de laag ste inkomens extra te geven. Maar in z'n algemeenheid geldt dat we, na vier jaar denivellering, in Ne derland nog altijd een verhou dingsgewijs gelijkmatige inko mensverdeling kennen". Bezuinigen Goed verstopt, maar niet aan de aandacht van Wöltgens ontsnapt, staat in het rapport dat er een 'links bezuinigingsprogramma' moet ko men "dat in omvang voor dat van conservatieven nauwelijks onder doet". Wöltgens, die elk jaar de al ternatieve PvdA-miljoenennota schrijft, ziet dat er niet van komen. "Je kunt wat bij de investerings subsidie wir weghalen, al zal de PvdA dat geld willen gebruiken om het in dienst nemen van men sen goedkoper te maken. Wij zul len altijd willen bezuinigen op de fensie, maar dat levert niet meer op dan een paar honderd miljoen. En je kunt in de aftrekposten van de belastingen schrappen, maar dat geld is nodig om de belastingtarie ven te verlagen. Ik weet niet of de PvdA haar kracht moet zoeken in het bezuinigen. Daarin kunnen we nooit zo geloofwaardig zijn als Ru- ding." Wöltgens besluit met de commis sie lof toe te zwaaien. "Een groot voordeel van het rapport is dat het een hele hoop dingen bespreek baar heeft gemaakt in de partij. De ketterij is uitgebannen. De tijd van ononderhandelbare strijdpunten is voorbij, geen oplossing is onbe spreekbaar. De PvdA maakt zich daarmee intellectueel opener. Ook in richtingen waarvan ik zeg: liever niet". Voor moderne spaarders is dat geen vraag maar een weet. Want die hebben een Roparco Rekening. Een spaarrekening met alle garanties van dien.Van koersrisico is dus geen sprake. Met hoge rente en alle vrijheid om over hun spaar geld te beschikken. Die combinatie van voordelen biedt de Roparco Rekening. U heeft uw geld altijd bij de hand. Op elk gewenst moment kunt u tot f 25.000,- per maand kosteloos opnemen. Met één maand opzegtermijn geldt dat zelfs voor ieder bedrag. Daarnaast kent Roparco een unieke winstdeling. Over de jaren 1982 t/m 1986 leverde dat voor rekeninghouders per jaar een extra rente op van gemiddeld 0,33%. Over 1986 was dit Via onderstaande bon zit ook uw spaar, geld straks op fluweel. i j Stuurt u de brochure over de Roparco Rekening naar 30840 Naam:m/v Adres: ft>stcode:Plaats: Deze bon ii in envelop zonder postzegel 5555, 3000 VB Rotterd; :n van 08.00 tot 21.00 uur. zaterdag Tel.: 010-4663333 of 010-4667777 (op i erdag van 09.00 tot 12.00 uur). MEER RENTE, MEER VRIJHEID, PLUS WINSTDELING.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3