EIDEN St eds Kooyker gaat naar Breestraat □I LEIDSCH DAGBLAD Boekhandel verlaat na bijna 125 jaar Nieuwe Rijn 'Reis van wethouder naar Japan geen nut' Arm gebroken Fase komt De Jong tegemoet De ingang van Kamsteeg Oegstgeest is weer aan de Geversstraat kamsteeg Aramco naar Schuttersveste 'Veroorzaken infecties in ziekenhuizen via handen personeel' DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 LEIDEN - De boekhandel Kooy ker vestigt zich volgend vooijaar in het voormalige winkelpand van Perry Sport aan de Breestraat. Kooyker verlaat zijn huidige zaak aan de Nieuwe Rijn omdat die door de groei van de boekhandel en het verzendhuis veel te krap is gewor den. Bovendien is de winkel aan de Nieuwe Rijn door alle verkeers maatregelen van de gemeente las tig bereikbaar geworden. Kooyker is op deze plaats overigens al bijna 125 jaar gevestigd. Het is de bedoeling dat de winkel &an de Breestraat eerst een grondi ge verbouwing ondergaat. Wan neer dat karwei achter de rug is, en naar verwachting is dat aan het be gin van het tweede kwartaal van 1988, zal de boekhandel naar de Breestraat verhuizen. De boekhandel betrekt de bega ne grond en de eerste en tweede verdieping van de winkel. Na de verhuizing van de winkel, blijft het kantoor van de zaak mogelijk nog enige tijd aan de Nieuwe Rijn. LEIDEN - Het Links-Leiden raadslid J. Laurier blijft bij zijn kri tiek op de reis van wethouder Fase en een ambtenaar van de directie ecomomische zaken naar Japan. Al voor de reis werd ondernomen, uit te hei ic?dslid zijn twijfels over de zin van de excursie die ongeveer 20.000 gulden heeft gexost. Het ver slag van de reis heeft Laurier niet van het nut van de expeditie kun nen overtuigen Wethouder Fase heeft eind okto ber meegereisd met de Holland Ja pan Express, een trein waarin Ne derlandse instellingen en bedrij ven zich presenteerden. De trein deed verschillende steden in Japan aan. Laurier twijfelt er aan of de doelstellingen die in het verslag van de reis zijn genoemd wel zijn gehaald. "Er zijn contacten gelegd, maar het zou toch te gek zijn als dat niet was gebeurd. In het verslag staat ook dat er geen vooruitzicht is dat Japanse bedrijven zich op kor te termijn in Leiden vestigen. Daar- LEIDEN - Een 35-jarige fietsster uit Leiden heeft gistermiddag haar arm gebroken nadat ze in aanrij ding was gekomen met een hond. De vrouw reed over de Haven in de richting van de Zijlpoort toen de hond even aan de aandacht van zijn eigenaar ontsnapte, die in gesprek was met een andere man, en de rij baan oprende. De Leidse kon het dier niet meer ontwijken en kwam ten val. bij is van een sterkte-zwakte-analy se van het Leidse bio-sciencepark niets terecht gekomen". Wethouder Fase zei gisteren tij dens de vergadering van de raads commissie voor economische aan gelegenheden dat het niet mogelijk was om de zwakke punten van het sciencepark te achterhalen, omdat de Japanners die uit beleefdheid niet naar voren brachten. Laurier was tevens verbaasd over het feit dat de gemeenten Den Haag en Amsterdam zich tijdens de promotiereis per trein van het Ne derlandse bedrijfsleven door Ja pan zich niet met het werven van bedrijven op het gebied van de bio technologie hebben beziggehou den. "Een van de argumenten om te gaan was de concurrentie met die gemeenten", meende Laurier. Wethouder Fase zei dat pas in Ja pan bleek dat deze gemeenten zich tijdens de reis vooral op het gebied van het toerisme actief waren. "De vertegenwoordiger van Amster dam hebben we na Tokio helemaal niet meer gezien". Mevrouw Fase benadrukte dat er tijdens de reis nuttige contacten waren gelegd. Zij vertelde de raadscommissie dat één Japanse onderneming al in Leiden op be zoek was geweest en andere soms heel gedetaileerde informatie over het Leidse bio-sciencepark hadden gevraagd. "Vooral de aanwezig heid van het ABC-bedrijvencen- trum en het bedrijf Centocor is een belangrijk pluspunt voor het scien cepark", meende de wethouder. Kooyker wil deze onderbrengen in een aparte ruimte. Die is echter nog niet gevonden. Volgens directie-assistente me vrouw E.F. Dekker was Kooyker een 'beetje uitgekeken' op de Nieu we Rijn. "Het was er allemaal veel te krap en we hadden weinig moge lijkheden om er uit te breiden, vooral ook omdat het pand op de monumentenlijst staat. Bovendien was de aan- en afvoer van boeken heel moeilijk geworden. Leveran ciers mochten tot 12.00 uur laden en lossen. Zie dat allemaal eens netjes te regelen". Die problemen zijn in de Bree straat verleden tijd. Van de afslui ting van die straat heeft de boek handel volgens mevrouw Dekker geen last. Het pand is namelijk ook bereikbaar aan de Langebrug. Kooyker was overigens al gerui me tijd op zoek naar een nieuw pand. Aanvankelijk had de onder neming haar oog laten vallen op het aan de Nieuwe Rijn gelegen voormalige winkelpand van de meubelzaak Kooreman. Dat pand werd voor de neus van de boekwin kel weggekaapt door concurrent Ginsberg. Kooyker heeft om deze zaak nog een kort geding aange spannen omdat ze vond dat Koore man een mondelinge overeen komst had geschonden. De eis dat het pand alsnog aan Kooyker zou LEIDEN - Wethouder Fase zal het college van B en W een nieuw voor stel doen om de bezuinigingen op de Stadsgehoorzaal van 50.000 gul den ongedaan te maken. Deze maatregel was vooral de directeur van de Stadsgehoorzaal, A. de Jong, in het verkeerde keelgat ge schoten. De Jong, die ook aan het hoofd van de Groenoordhallen staat, dreigde de onbezoldigde functie van directeur van de Stads gehoorzaal neer te leggen. Wethouder Fase stelt het college nu voor om het budget van de Groenoordhallen met 50.000 te ver lagen en dat bedrag voor de Stads gehoorzaal te bestemmen. Volgens de wethouder gaat De Jong ak koord met dit voorstel. worden verkocht, werd door de rechter echter afgewezen. Bedrijfsmakelaardij Smitsloo, die Kooyker aan de voormalige winkel van Perry Sport heeft ge holpen, meent dat met de vestiging van de boekhandel in de Breestraat de balans voor deze straat definitief in de goede richting doorslaat. Vo rig jaar leek de toekomst van de Breestraat nog somber omdat het ene na het andere bedrijf, vele in het kielzog van C&A, de winkel straat verliet. Na de vestiging van Licht en Interieur, Giraffe, Match en nu ook Kooyker, lijkt het met de Breestraat weer de goede kant uit te gaan. Of de proef met de Bree straat hierin een rol heeft gespeeld, is overigens onduidelijk. De renovatie van onze garage is grotendeels achter de rug. Dat be tekent, dat u nu, door de nieuwe receptie en de grandioos ver- V00rt3art onze garage weer binnenri|dt. Vragen? Bel 071-173414 Openings^*" Kamsteeg Zuid B.V., Geversstraat 30, Oegstgeest, telefoon 071-173414 m Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Spreewpot Misschien dat de oudere jonge ren onder ons ooit wel eens een een bezoek hebben gebracht aan clubhuis De Spreewpot dat tot 1969 was gevestigd aan de Nieu we Rijn 52. Dit clubhuis was ver bonden aan het Sint Franciscus Liefdewerk (SFL), dat is opge richt in 1920. Volgens J. Brou wer, die destijds als maatschap pelijk werker nauw was verbon den aan De Spreewpot, was het een plaats waar vele bekende Leidenaren hun jeugd hebben doorgebracht. Daarom leek het hem een leuk idee om eens een reünie te organiseren. "We hielden elke zaterdag een dansavond. Zo speelden bij ons vaak The Shoes met Theo van Es en Earth and Fire uit Voorscho ten, voor het bedrag van 15 gul den. Maar ook wat onbekendere bandjes uit Leiden traden op. We organiseerden in de Leonardus- parochie aan de Haagweg de zo genaamde Monday Starclub. Ook daar speelden allerlei band jes. Opvallend was dat ik bij die avonden verschillende soorten jongeren had", aldus Brouwer die in 1969 Leiden de rug toe keerde en naar Tilburg verhuis de. "Op die Monday Starclub kreeg ik bijvoorbeeld voorname lijk jongeren uit de midden stand. Daarnaast had ik te ma ken met wat opstandige jeugd zoals nozems. Zij hielden zich bezig met witte fietsen en ik heb een keer met hen in de Taptoe meegelopen. Daar liep ik zo beet je als een regisseur tussen. We zijn ook eens Nederlands kampi oen straatvoetbal geworden met het clubhuisteam. Weet je dat ik daardoor nog steeds contact heb met Wim Rijsbergen? Als een jongen verkering kreeg en ging verloven, dan verhuisde hij van de dansavonden naar dè groep Verloof dencontact op de zater dagavond". De Spreewpot was aanvanke lijk alleen voor jongens. In 1969 kwam er een fusie tot stand met dé meisjesclub Sint Francisca Romana, die In de Vroolijcke Ar- ke de thuishaven had. Het werk werd daarna gecentreerd in dat clubgebouw in de Pieterskerk- choorsteeg. Clubhuis De Spreewpot was niet alleen voor jonge gasten, maar ook voor jonge gezinnen en werkende jongeren. Brouwer bood zodoende vaak hulp bij re novatiewerken in de binnenstad. "Ik hielp sommige gezinnen wel aan dingen zoals een wasmachi ne. Die hadden ze hard nodig". Het geld voor al de activiteiten van de Spreewpot moest ergens vandaan komen. In die tijd was van de overheid niets te ver wachten. "Het Sint Franciscus Liefdewerk steunde daarom op de bevolking. De paters zijn op een gegeven moment begonnen met de Schaapjesactie. In dorp jes rond Leiden zoals Oud Ade, Hoogmade, Woubrugge wonen veel boeren. Die weraen voor de ze actie ingeschakeld. We koch ten in de lente in Leiden op de markt lammetjes en die mochten gratis weiden op de graslanden van die boeren. In januari wer den die op de Lammermarkt weer verkocht. De winst die werd gemaakt kwam ten goede van de Liefdewerk en daardoor ook van ons clubhuis", aldus Brouwer. Uit dankbaarheid voor die hulp werd elk jaar voor de boe ren een week voor carnaval een feestavond georganiseerd: de zo genaamde Schaapjesavond. "Er was altijd een enorme run op de kaartjes, want ze namen ook fa milieleden mee. Tijdens de Schaapjesavond trad er eerst een toneelgezelschap van boeren op en daarna begon het bal dat elk jaar weer werd geleid door Evert' Castelijn. Uit de verloting die werd gehouden moesten de bandjes en andere kosten wor den betaald. Het was opvallend De invloed van het pluche van de wethouderszetel zichtbaar gemaakt: rechts Hans de la Mar vlak voordat hij wethouder werd. Links de burgerlijke De la Mar een maand geleden met beginnende dubbele kin. (archieffoto's) hoe makkelijk middenstenders goederen gaven voor die verlo ting", herinnert Brouwer zich. De reünie van De Spreewpot is bedoeld voor iedereen die ooit met dat clubhuis te maken heeft gehad. "Het lijkt mij persoonlijk heel erg leuk om al die mensen weer eens terug te zien. Ook de boeren en winkeliers die destijds hebben meegeholpen zijn van harte welkom", zegt Brouwer. De reünie is op vrijdag 29 januari in het Sint Anthonius Clubhuis aan de Mare. Mensen die aan de reünie willen meedoen, kunnen tien gulden overmaken op giro rekening 23.99.367 ten name van J. Brouwer te Tilburg. De entree- kaarten worden dan toege stuurd. Aanmelden vóór 5 de cember. Fluweel Leiden-fractie als een magere sprinkhaan door de raadzaal. Hij bestookte de wethouders immer met een felle oppositie en dat vrat gezien zijn postuur kenne lijk de nodige calorieën. Sinds de zomer van vorig jaar heeft De la Mar plaats genomen op één van de riante wethouders zetels in de raadzaal. Dat wekte destijds al de nodige bevreem ding. De wenkbrauwen fronsend merkte men op: De la Mar en Tesselaar in één college? De twee kemphanen van weleer hadden elkaar dan ook zonder veel moeite omarmd. Nu is het tijd voor nieuwe be vreemding. Het wethouderschap is hem goed bekomen en dat is hem aan te zien ook. De la Mar is van een getailleerde breinaald veranderd in een corpulent heer schap. Wie de rekening van de lunches ziet begrijpt wel waar om. "Sinds ik wethouder ben eet ik altijd in het personeelskantine van het gemeentehuis. Dat is wel goed eten, ja", zegt De la Mar. Aan het zwembandje om zijn middel te zien grijpt hij niet naar het broodje gezond of de bruine boterham. Hij erkent dat zijn gewicht wat is toegenomen de laatste jaren, maar tot zijn eigen verbazing bleek dat toen hij vorige week een broek kocht, zij gebruikelij ke maat 33 veel te groot. "Maat 31 paste me wel", zo zegt hij ver heugd. De schijn is tegen hem. De la Mar moet toch ook weten dat ze in de derde wereld wat minder nauw kijken naar de ma ten. Nu we het toch over kleding hebben: we wachten met smart op het moment dat hij met drie delig grijs en een jaren tachtig- coupe in de raadszaal verschijnt. Lijkt hij ook in dat opzicht meer op zijn collega-wethouders. LEIDEN - De oliemaatschappij Aramco verhuist naar het kantoor gebouw Schuttersveste aan het Schuttersveld. Aramco heeft nu nog een eigen kantoor aan de Ples- manlaan. Dat gebouw is echter veel te groot geworden. Aramco heeft het aantel personeelsleden na het instorten van de oliemarkt name lijk drastisch ingekrompen. Van de 500 werknemers van destijds zijn er nu nog maar 27 over. Het kantoor aan het Schutters veld is nog in aanbouw. Naar ver wachting is het rond april 1988 ge reed. Aramco zal het kantoorge bouw met andere bedrijven delen, onder meer met de bank NMB. Dat de Arabisch/Amerikaanse olie maatschappij naar Schuttersveste vertrekt, is overigens niet zo'n ver rassing. Al meteen na de 'afslan kingsoperatie' liet Aramco weten dat het op zoek was naar een klei ner kantoor in Leiden en de direc tie sloot daarbij het Schuttersveld niet uit. LEIDEN - De werkzaamheden ten behoeve van de bouw van een motel bij restaurant Het Haagsche Schouw aan de Valkenburgseweg van het Van der Valk-concern zijn begonnen. Op dit moment wordt een nog op het bouwterrein staande woning gesloopt. Begin 1988 wordt met de bouw van het motel zelf be gonnen, waarmee een bedrag is ge moeid van van 3 tot 3,5 miljoen gul den. De bouw zal 15 tot 20 maanden in beslag nemen. Het motel wordt in drie bouwla gen opgetrokken, krijgt 63 twee persoonskamers en wordt voorzien van een bar en een lounge. Het mo tel verrijst voor een deel op het par keerterrein van het restaurant. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat het motel voor zomer van 1987 de deuren zou openen. Omdat het motel aan een monumentaal pand wordt gebouwd, duurde het volgens Van der Valk evenwel lang voordat de benodigde bouwver gunning werd afgegeven. Op de fo to een maquette van het complex zo als dat moet verrijzen aan de Val kenburgseweg. (foto Wim Dijkman) LEIDEN - Bacteriën die infecties veroorzaken bij patiënten in een ziekenhuis worden meestal over gedragen via de handen van het medisch personeel. De medisch microbioloog E.E.J. Ligtvoet, die 15 december in Leiden promoveert tot doctor in de geneeskunde, heeft dit vastgesteld bij zijn promotie onderzoek. Voor patiënten op een intensive care-afdeling vormen infecties de belangrijkste complicatie. In Ne derland loopt ongeveer twaalf pro cent van deze patiënten een zieken huisinfectie op. Ligtvoet heeft op de beademingsafdeling van het Academisch Ziekenhuis in Leiden een onderzoek gedaan naar het ont staan en het voorkomen ervan. In veel gevallen gaat het om in fecties met zogeheten "gram-nega tieve staafvormige bacteriën". On der normale omstandigheden hui zen deze bacteriën- meestal in de darm, maar ze kunnen ook infec ties veroorzaken van lucht- en uri newegen of wonden. Ligtvoet trof de bacteriën bij ongeveer een kwart van de 34 onderzochte pa tiënten aan. Bij twee van hen - nog geen zes procent - veroorzaakten ze een infectie. ADVERTENTIE ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13