Einde verbranding op Noordzee in '95 Technocraat Li Peng nieuwe premier China Overeenstemmingopmilieuconferentie 'Jeltsin sloeg zelf deur met klap dicht' Prins hekelt trage aanpak zeevervuiling Onze verzekeringS' adviseur wees ons de weg. PvdA: ambassadeur gewenst in Suriname Gedetineerde Cubanen maken nieuwe gijzelaars 'n Betaalbaar Aanvullend Pensioen... Cicciolina niet welkom Turkse toetreding tot EG hoofddoel van Ozal Daar hebben we Nationale- Nederlanden voor. E2 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 BUITENLAND LONDEN (ANP) - De ministers van de Noordzeelanden willen dat er in 1995 definitief een einde komt aan de verbranding van giftige afvalstoffen op de Noordzee. Er zal op dracht worden gegeven aan het secretariaat van het Verdrag van Oslo ter voorkoming van de lozing van afvalstoffen op de Noordzee om het plan nader uit te werken. MOSKOU (Rtr) - De gedegradeer de Moskouse partijleider Boris Jeltsin, een persoonlijk bescher meling van Sovjetleider Gorbats- jov, die tevens gold als één van diens voornaamste medestanders voor hervormingen sloeg mét en nè een toespraak op een hoge par tijvergadering zelf letterlijk „de deur achter zich dicht". De Sovjet- top bleef daardoor niets anders over dan hem te ontslaan. Dit schreef Vladimir Zatvornits- ki, een lid van het centrale comité van de partij, gisteren in een artikel in het blad Sovjetskaja Rossija. De affaire Jeltsin ontstond volgens hem niet doordat Jeltsin kritiek uitte op anderen, maar door de wij ze waarop hij dit deed, aldus Zat- vornitski. In zijn vrij korte toe spraak voor het plenum van de partij bekritiseerde Jeltsin partij- organen wegens tegenhouden van veranderingen en stelde hij ook dat Gorbatsjovs hervormingsprogram ma geen werkelijke verandering heeft gebracht. Maar al gebruikte Jeltsin in de toespraak termen zo als „revolutionair effect, oprukken en terugtrekken", hij sprak geen harde oordelen uit en kwam niet met een vast voorstel tot verande ring. „Welk standpunt Jeltsin precies innam viel dus moeilijk te bepalen. Het stoelde meer op proza en ge bruik van termen dan op feiten en ideeën", schrijft Zatvornitski. „Verhalen dat hij werd wegge- treiterd zijn kwaadwillige onzin. Integendeel, zijn collega's van de partij probeerden van alles om hem er nog eens over te laten den ken en prezen hem om zijn kwali teiten. Volgens Zatvornitski pro beerde ook Gorbatsjov Jeltsin er toe te bewegen de kracht te vinden om zijn ambitie te beteugelen en op zijn post te blijven. Jeltsin, bij de machtsovername door Gorbatsjov in april 1985 uit Sverdlovsk in de Oeral naar Mos kou gehaald, pakte alle problemen aan, van voedseltekorten tot het te veel aan bureaucratie, laakte zijn voorganger Viktor Grisjin wegens wanbeheer en de corruptie die hij toestond, maar gold daardoor al snel als radicaal. Kritiek, aldus Zatvornitski, is een essentieel onderdeel van de discussie in de partij. „Geen onder werp mag taboe, geen kameraad onschendbaar zijn en Jeltsin wist wat dit betreft zelf ook van wan ten". Maar de Moskouse partij functionarissen die Jeltsin onlangs zo krachtig aanvielen dat hij er de brui aan gaf „schijnen geen al te fraaie rol te hebben gespeeld", zei hij. In de pers zijn deze functionaris sen in de afgelopen tijd van hypo crisie beticht en Gorbatsjov zei vo rige week in een toespraak zich af te vragen waarom zij zolang hun mond gehouden hadden. Op de eerste dag van de Noordzee- conferentie gisteren in Londen werden de bewindslieden het voorts eens over het verbieden van de lozing van huisvuil vanaf zee schepen. De discussies over het storten van radio-actief afval in zee en de lozing van industriële afval stoffen verliepen gisteren echter moeizaam. De voor de kwaliteit van het zeemilieu verantwoordelij ke ministers van Nederland, de Bondsrepubliek Duitsland, Dene marken en België, hebben gisteren tijdens de Noordzee-conferentie een overeenkomst getekend inza ke de controle vanuit de lucht op illegale lozingen in het Waddenge bied en een deel van de Noordzee. Deze overeenkomst houdt in dat de Wadden-landen met elkaar ge gevens zullen uitwisselen over wat zij in dit deel van de Noordzee be treffende illegale lozingen waarne men. Tevens gaan zij samenwer ken bij de uitvoering van de in specties in de kustgebieden. LONDEN (AP) - De Noordzee is tot een vuilnisbelt verworden, die dringend schoongemaakt dient te worden. Daartoe zouden de aan- grenzenden landen moeten samen werken, in plaats van verwikkeld te raken in een „wedstrijd om de grootste viezerik van Europa aan te wijzen". Dat werd gisteren ver klaard door prins Charles in een toespraak ter gelegenheid van de opening van de tweede Internatio nale Conferentie ter Bescherming van de Noordzee. De Britse kroon prins beklemtoonde in zijn rede voering dat „de Noordzee geen bo demloze put voor ons afval" is. Charles waarschuwde de af gevaardigden dat zij niet veel tijd meer hebben alvorens een begin te maken met de grote schoonmaak. Hij had ook een boodschap voor de pleitbezorgers van de wetenschap pelijk aanpak: „Als wetenschap ons iets leert, is het dat het milieu vol onzekerheid is. Het heeft geen zin om er proeven mee te nemen tot de verwoesting er op volgt. Als we blijven wachten op de diagnose van de arts, zou de patient wel eens kunnen overlijden." De opmerkingen van prins Char les waren nogal opmerkelijk om dat de Britse regering tot nu toe heeft verklaard dat het wel meevalt met de Noordzee-vervuiling. De Britse minister van milieu, Ridley, verklaarde gisteren dat zijn rege ring er zeker naar streeft de Noord zee schoon en gezond te maken maar waarschuwde voor overhaas ting. "Wij kunnen en hoeven niet in één sprong de hemel te berei ken". Buitenland kort IRA-leiders De politie in Ierland heeft twee vooraanstaande leden van het ver boden Ierse Republikeinse Leger (IRA) gearresteerd. Volgens de au toriteiten betreft het twee mannen die vier jaar geleden uit de zwaar bewaakte Maze-gevangenis waren ontsnapt. Tijdens een grootscheep se zoekactie naar wapenopslag plaatsen van de IRA heeft de poli tie 55 arrestaties verricht en diver se pistolen en geweren in beslag genomen. Najibullah De jongste broer van de Af ghaanse leider Najibullah is naar het verzet overgelopen. Dit heeft de New York Times meegedeeld. Volgens bronnen in de hoofdstad Kabul zou Sidiq zich hebben aan gesloten bij de strijders van Ah med Shah Massoud. Massoud en zijn strijders hebben hun machts basis in de strategisch gelegen Pansjir-vallei. Panama Het parlement van Panama heeft de Verenigde Staten opgeroepen hun militaire steunpunten aan het Panama-kanaal te sluiten. Boven dien zouden familieleden van Amerikaanse militairen geen in reisvisa voor het land meer dienen te krijgen. In het besluit werden de VS ervan beschuldigd met syste matische agressie de regering in Panama omver te willen werpen. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat toonde zich nogal en thousiast over de afspraken die zij met haar collega's op dit punt gis teren maakte. „Het kan het begin zijn van een internationale kust wacht om illegale lozers op te spo ren", aldus de bewindsvrouw. Meer dan honderd milieuorgani saties boden de ministers gisteren een lijstje van zeven actiepunten aan. De milieuorganisaties, die niet aan de ministersconferentie mo gen deelnemen, maar wel de gele genheid krijgen het woord te voe ren, vroegen onder meer stopzet ting van de lozing van afvalstoffen, en van de verbranding ervan op zee eind 1989. Hetzelfde geldt voor het storten van radioactief afval in de Noordzee. De milieuorganisaties, die voor deze gelegenheid gezamenlijk ope reren onder de naam Seas at Risk (Zeeën In Gevaar), eisen het stop zetten van alle zwarte-lijststoffen eind 1989 op de rivieren die op de zee uitmonden. De lozing van an dere schadelijke stoffen moet per 1995 met minstens de helft vermin derd zijn. Rond de eeuwwisseling mag niet meer dan 10 procent van de lozingen die in 1985 plaats von den, over zijn. De Seas at Risk-groep is tevens van mening dat de ministers van de Noordzeelanden moeten gaan werken aan de bestrijding van luchtverontreiniging, omdat veel schadelijke stoffen via de atmo sfeer in zee terecht komen. De lo zing van bijvoorbeeld zwaveldio- xyde zou voor 1995 met tachtig procent omlaag moeten en die van stikstofoxyden met 75 procent. Beide stoffen dragen bij tot de vor ming van de zure neerslag. Tenslotte vroegen de milieuorga nisaties of zij op de volgende mi nistersconferentie als volwaardige gespreksdeelnemer aanwezig mo gen zyn. Veertien leden van de milieu-or ganisatie Greenpeace werden gis teren gearresteerd. De Londense politie lag ook overhoop met de „groene" Europarlementariër Paul Staes, die samen met onder ande ren leden van Greenpeace de open bare weg in de Britse hoofdstad had geblokkeerd om pamfletten uit te delen. In totaal werden 25 mensen aangehouden op beschul diging van „verstoring van de openbare orde". Later werden zij weer op vrije voeten gesteld. Verdachte moord Romero gepakt WASHINGTON (Rtr/UPI) - In Mia mi in de Amerikaanse staat Florida wordt sinds maandag een man vastgehouden die geldt als ver dachte in de moordaanslag in 1980 op de aartsbisschop van San Salva dor, mgr. Romero. Een woordvoer der zei dat de man die wordt vast gehouden, Alvaro Rafael Saravia- Merino, beslist dezelfde man die in El Salvador gezocht wordt in ver band met de moord, hoewel presi dent Duarte de verdachte een enigszins andere naam heeft gege ven. Duarte noemde als verdach ten in de moordzaak oud-kapitein Alvaro Salazar Saravia en de rechtse politieke leider Roberto d'Aubuisson. Bouterse sluit weer vrede met politici In het wit gehulde Greenpeace-actievoerders vinden in donker kostuum gestoken brandweerlieden tegenover zich, terwijl zij vaten met chemisch afval voor de deur van het conferentiecentrum in Londen neerzetten waar de milieu-ministers vergaderen. (foto anp» ATLANTA (AP) - Bij het op roer van Cubanen in de strafge vangenis van Atlanta in de VS is een aantal gijzelaars vrijgela ten, maar heeft een andere groep gedetineerden kans ge zien in het gevangenishospitaal ruim 20 nieuwe gijzelaars in handen te krijgen. Het aantal personen dat in Atlanta in gijzeling wordt ge houden bedraagt na de reeks snelle ontwikkelingen die zich na middernacht voordeed 94, zo liet een woordvoerster van het gevangeniswezen in Was hington weten. Terwijl een groep muiters voor de eerste keer een groep van vijf gijze laars op niet-medische gronden liet gaan, slaagden andere ge detineerden erin het gevange nishospitaal binnen te komen. Zij namen daar 25 mensen in gijzeling, van wie er één in ver band met zijn gezondheid korte tijd later mocht gaan. Gisteren werden al twee niet gezonde gijzelaars door de gevangenen vrijgelaten. Ook het oproer in de gevan genis van Oakdale in Louisia- na, waar Cubanen 28 mensen in gijzeling houden, duurt voort. De politie is daar met waterka nonnen in het geweer gekomen tegen de muiters. Het lijkt steeds waarschijnlij ker dat in Atlanta zal worden besloten tot een gewelddadige beëindiging van het oproer. Er zou weliswaar een groeiend aantal muiters zijn die hun ac tie willen staken, maar een har de kern activisten liet weten hun verzet liever met de dood te willen bekopen dan te wor den teruggestuurd naar Cuba. Het oproer in Atlanta heeft al aan één gevangene het leven gekost. Het oproer onder de Cubaan se gevangenen begon eind vori ge week in Oakdale in reactie op de bekendmaking dat de VS ongewenste Cubanen naar hun vaderland zouden terugsturen. Minister van justitie Meese deed de gevangenen maandag de belofte dat hun uitwijzing voorlopig wordt uitgesteld en dat het uitwijzingsbesluit daar na per afzonderlijk geval zal worden bekeken. In Oakdale zitten zo'n 1.000 Cubaanse ge vangenen en de 1.500 ingezete nen van de strafgevangenis in Atlanta zijn bijna allemaal Cu banen. Cuba heeft gisteren via de chef van zijn "belangensectie" in Washington - de twee landen onderhouden geen diplomatie ke banden - de verzekering ge geven dat de gedetineerden bij terugkeer in hun land op geen enkele wijze zullen worden ver volgd. De Cubaanse diplomaat zei alle vrees daarvoor bij de ge vangenisrebellen te willen weg nemen in een poging het op roer tot een vreedzaam einde te brengen. Twee Cubaanse gevangenen in Oakdale kijken wat zich buiten hun door brand aangetaste behuizing afspeelt. (foto anpj DEN HAAG/PARAMARIBO (GPD) - De Partij van de Arbeid vindt dat Nederland zo snel moge lijk weer ambassadeurs moet uit wisselen met Suriname. Woord voerder Jan Pronk zei dit vanoch tend voor de VARA-radio. Hij vindt dat het herstel van de diplo matieke banden op het hoogste ni veau tussen Nederland en de vroe gere kolonie van belang is om be hoorlijk inzicht te krijgen in wat er in Suriname aan de hand is. Pronk wees erop dat het ministe rie van buitenlandse zaken, en ook minister Van den Broek, Suriname te lang hebben verwaarloosd. Dat gebeurde vanuit de gedachte dat het land niet belangrijk zou zijn. Het tegendeel is echter waar, aldus Pronk. Rust in Suriname is vol gens hem van groot belang voor de stabiliteit in dit deel van de wereld. Met zijn opmerkingen neemt Pronk duidelijk afstand van de vroegere politiek van zijn partij. Zijn voorganger Knol, onlangs aan de kant gezet, heeft zich voortdu rend uiterst kritisch uitgelaten over het regime in Suriname. In de Nederlandse politiek geldt nu al leen nog WD-woordvoerder Weisglas als een fervent tegenstan der van de Surinaamse machtheb ber Bouterse. Inmiddels nodigde regerings- en legerleider Bouterse de voorzitters van alle politieke partijen die aan de verkiezingen deelnemen bij zich "om een glas champagne te drinken" op de afloop van de ver kiezingscampagne. De pers was uitgenodigd om gade te slaan hoe VHP-leider Jagernath Lachmon (Front), die door Bouterse afgelo pen zondag nog werd uitgemaakt voor "een verrader van het eerste uur, die met Brunswijk heult", nu aan tafel zat met Bouterse. "Bui tenstaanders zullen dit nooit be grijpen, maar dit is de Surinaamse aanpak", zei Bouterse. Lachmon hoopte "dat de merk baar gegroeide spanning in de sa menleving af zou nemen" en zei niet te begrijpen wat Bouterse be zield had met zijn uitspraken. "Ik 'n Brochure? Vraag uw verzekeringsadviseur of bel: (010) 454 80 20 betreur het zeer", aldus Lachmon, die ontkende ooit contact te heb ben gehad met Brunswijk. Henk Arron, de NPS-voorzitter die pre mier was ten tijde van de onafhan kelijkheid in '75, trok een vergelij king met die periode, waarin de meningsverschillen in Suriname ook zeer hoog opliepen. "Toch ont stond er toen op het laatste mo ment nationale eenheid", aldus Ar ron, tussen twee happen door van zijn vleeskroket. Bij de organisatie van de verkie zingen in de oorlogsdistricten re zen gisteren overigens, zoals ver wacht, problemen. Een vrachtauto die met stembiljetten op weg was naar Moengo, waar het hoofdstem bureau van Marowijne is geves tigd, is door onbekenden in brand gestoken. Ook zijn er personenau to's op de weg van Paramaribo naar Moengo aangehouden en be schadigd. Het Junglecommando van Brunswijk had al aangekondigd de verkiezingen in het binnenland te zullen verhinderen. MADRID (GPD) Het Italiaanse parlementslid Ilona Staller, beter bekend als Cicciolina, zal zich bij haar bezoek aan Madrid tevreden moeten stellen met de aanblik van de twee leeuwen bij de ingang van het Spaanse parlement. Want het interieur zal de Italiaan se porno-gedeputeerde deze week niet te zien krijgen. Het bestuur van de Spaanse Cortes heeft haar veto uitgesproken over het bezoek, dat de omstreden Cicciolina aan het parlement wilde brengen. De Spaanse parlementsleden voelen weinig voor een herhaling van het schandaal, dat Cicciolina vorige week in de Portugese Assemblee veroorzaakte met haar traditionele gebaar haar linkerborst te ontblo ten. „De Kamer is niet bereid om als decor te fungeren voor de commer ciële promotie van mevrouw Stal ler", luidde het commentaar van de socialistische vice-voorzitter van het Parlement, Leopoldo Torres. Vreemd genoeg kreeg Cicciolina steun van de conservatieve partij, die altijd op de bres staat voor de verdediging van de moraal en de goede zeden. „Want wat telt, is dat Illona Staller gekozen is als gede puteerde in het Italiaanse parle ment. Met dit verbod begint het parlement weer te lijken op de Cor tes uit de tijden van het Franquis- me", repliceerde het conservatieve parlementslid Luis Ramallo. ANKARA (AP) - De Turkse pre mier Turgut Ozal heeft gisteren ge zegd dat toetreding van Turkije tot de Europese Gemeenschap het hoofddoel van zijn beleid zal zijn, als hij bij de verkiezingen van ko mende zondag wordt herkozen. Ozal zei op een persconferentie dat het Turkse EG-lidmaatschap mogelijk eerder een feit zal zijn dan men denkt. In april van dit jaar heeft Turkije het volledig lidmaat- PEKING (Rtr/AP) - In China is Li Peng gisteren benoemd tot waar nemend premier. Hij is de opvol ger van Zhao Ziyang die begin de ze maand aftrad als premier na zijn benoeming tot partijleider. Zhao had voorgesteld de 59-jarige Li Peng tot zijn opvolger te benoe men, zo meldde het Chinese pers bureau Nieuw China. In maart zal 'het waarnemend premierschap vermoedelijk worden omgezet in een definitieve benoeming. Dan komt het Volkscongres bijeen. De benoeming van iemand uit de 'derde generatie' past in het kader van de verjongingskuur in de par tijleiding. Li is een technocraat. Hij is, aldus een westerse bankier, een compromis-figuur die aanvaard baar is voor alle geledingen binnen de partij. Deze bankier verwachtte geen grote veranderingen in het economisch beleid onder de nieu we premier. Volgens waarnemers in Peking behoort Li tot de conser vatieve vleugel van de partij die te rughoudender tegenover de her vormingen staat dan zijn voorgan ger Zhao. Li is de zoon van een communis tisch leider die gefusilleerd werd door de Kuomintang. Als wees werd hij geadopteerd door Chou Enlai die 27 jaar premier was, tot aan zijn dood in 1976. Li's weg naar de top verliep glad en gestaag. Hij studeerde van 1948 tot 1955 water krachttechniek in Moskou. Bij te rugkeer in China kreeg hij de lei ding over een elektriciteitscentra le. Aan de vervolgingen tijdens de Culturele Revolutie (1966-1976) wist hij te ontkomen, mogelijk om dat hij gedekt werd door adoptief- vader Chou. In die periode was hij de hoofdverantwoordeUjke voor de elektriciteitsvoorziening van de hoofdstad Peking. Later werd hij minister van krachtenergie en ver volgens, in 1983, vice-premier. Weer twee jaar later werd hij, dank zij de steun van Deng Xiaoping, benoemd in het politburo. Li Peng is de man achter de eer ste Chinese kerncentrales. Ook heeft hij zijn spoor nagelaten in het Chinese onderwijsbeleid, waarbij hij ernaar streefde meer technici op te leiden en het analfabetisme uit te roeien. Omdat hij zijn oplei ding in Moskou heeft genoten, is met name in de buitenlandse pers wel gezegd dat Li pro-Russisch is, een imago dat hij zelf heeft probe- persconferentie dat hij in de'Sov- ren uit de wereld te helpen. jetunie had geleerd dat het Russi- Li Peng nooit kapitalistisch - Eerder deze maand zei hy op een sche model te gecentraliseerd was. Hij noemde zijn conservatieve ima go "een misverstand" en merkte op dat hij mee heeft gewerkt aan een toespraak van partijleider Zhao Ziyang, waarin uitdrukkelijk de voorkeur werd gegeven aan marktgerichte hervormingen en de voortzetting van de open-deurpoli- tiek. Volgens Li zal China "een aantal nuttige en goede methodes uit de kapitalistische samenleving over nemen" maar zal het land nooit ka pitalistisch worden. Burgerlijke vrijheden brengen naar.zijn over tuiging chaos en zyn in strijd met het nationaal belang. Eind 1985 liet hij tijdens een toespraak weten dat "kapitalistische waarden of een de cadente levenstijl indruisen tegen ons socialistisch systeem". schap van de Europese Gemeen schap aangevraagd; dit verzoek wordt nu bestudeerd door de Eu ropese Commissie, en de onder handelingen over het lidmaat schap zullen op zijn vroegst over twee jaar beginnen. Ozal zei dat hij optimistisch is over de komende jaren. Een aantal lidstaten heeft bezwa ren tegen de Turkse toetreding vanwege de schendingen van de mensenrechten in dit land, terwijl andere landen menen dat de Turk se economie nog niet rijp is voor toetreding. Volgens Ozal zyn dit echter redenen die door bepaalde groepen worden verzonnen om de toetreding tegen te houden. Ozal wees erop dat Turkije be schikt over omvangrijke natuurlij ke hulpbronnen, een strategische positie in het Middenoosten in neemt, en de komende jaren een duidelijker en snellere economi sche ontwikkeling zal doormaken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5