Surprise: Ruding eist meer discipline ministers Commissie spaart Deetman bij studiefinanciering McDrive: 'Overlast valt nu mee, het nieuwtje is er af Twist Van Eekelen en Stemerdink duurt voort HUURPROTEST 'Chaos te wijten aan onervarenheid ministerie met automatisering' WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 'Hogere uitgaven onmiddellijk compenseren' DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) wil een veel strakkere begrotingsdisci pline. Hij heeft de ministers in een brief herinnerd aan de afspraak dat ze uitgavenover- schrijdingen direct met nieuwe bezuinigingen moeten opvangen. De belastingbetaler mag niet opdraaien voor overschrijdingen van de departementale begrotingen, schrijft Ruding. De minister kondigt in zijn brief een reeks van nieuwe boekhoudkundige regels aan waaraan de ministers zich moeten houden. DEN HAAG (ANP) - "Als we nu een beslissing zouden moeten ne men zou McDonalds geen drive-in- restaurant mogen exploiteren in Huis ter Huide. We hebben de pro blemen onderschat. Blijkbaar zijn veel mensen bereid om een uur in de file te staan voor een Ameri kaans broodje gehakt". Aldus gis teren een woordvoerder van de ge meente Zeist voor de Raad van State. Omwonenden van de nieuw ste McDonalds-telg waren daar naar toe gestapt om een einde te maken aan de overlast die ze van de files bij de hamburgergigant on dervinden. Automobilisten hoeven voor hun Big Mac in Huis ter Heide de auto n niet meer uit: in rijen rijden zij een rondje langs praatpaal en kassa om vervolgens de bestelde etenswaar bij een loket in ontvangst te ne men. Volgens de omwonenden kunnen ze hun huis niet meer be reiken door de files, de rommel ligt op hun stoep, het levert gevaarlijke situaties op de weg op en worden ze onheus bejegend. "Niemand is zo agressief als een hongerige Ne derlander in de file", aldus een om wonende. Hij verzocht staatsraad Veringa dan ook de McDrive te sluiten. Vol gens McDonalds is de overlast mo menteel vrijwel verdwenen. Het nieuwtje is er af. "Mensen komen niet meer vanuit Maastricht of Delfzijl naar ons toe om een Ham burger te kopen", aldus de exploi tant van Nederlands eerste drive- in-restaurant. De hongerigen kun nen volgens de hamburger-mag naat via extra parkeerplaatsen en rijstroken zonder overlast langs het restaurant geleid worden. McDonals wil de daarvoor beno digde 77.000 gulden best op tafel leggen, en de gemeenten Utrecht en Zeist willen de vergunningen wel verlenen. Zo mag alleen nog met toestem ming van de ministerraad worden afgeweken van de strenge regel dat overschrijdingen binnen de begro tingen moeten worden gecompen seerd. Het kabinet moet dan tege lijk besluiten de extra uitgaven van één minister te verrekenen over al le departementen. Meevallers mo gen de ministers niet gebruiken uitgaven, maar ze moeten die afdragen aan Financi ën, schrijft Ruding in zijn brief. Wel mag een minister een meevaller ge bruiken om een tegenvaller elders te compenseren. Volgend jaar bedragen de nog niet gecompenseerde overschrij dingen bij elkaar al 2,9 miljard gul den. Deze zomer kwam voor meer DEN HAAG (GPD) - Minister Van Eekelen (defensie) en PvdA-ka- merlid Stemerdink hebben hun twist over het laten uitlekken van het binnenvaren van de Neder landse mijnenjagers in de Golf niet bijgelegd. De oud-minister van de fensie ontkende gisteren in een woedende brief dat hij het nieuws heeft laten uitlekken. Volgens hem heeft een kamerlid van CDA of WD zijn mond voorbij gepraat. Van Eekelen noemde die verkla ring gisteren in de Tweede Kamer echter 'volstrekt onvoldoende om mijn ontsteltenis weg te nemen'. De PvdA-fractie is niet van plan een andere vertegenwoordiger aan te wijzen voor het overleg met het kabinet over vertrouwelijke defen sie-zaken, zoals Van Eekelen frac tievoorzitter Kok had gevraagd. Kok heeft de minister in een aparte brief laten weten dat Stemerdink 'geen verwijt valt te maken'. Van Eekelen informeerde vorige week donderdag de defensie woordvoerders van PvdA, CDA, WD en D66 over het feit dat de Ne derlandse en Belgische mijnenja gers die nacht de Golf zouden bin nenvaren. Dat nieuws ipoest om veiligheidsredenen geheim blij ven. In de tv-rubriek Den Haag Vandaag openbaarde Stemerdink die avond het nieuws. Maar hij ont kent het belangrijkste feit, name lijk het moment waarop de sche pen naar de Golf zouden opstomen, bekend te hebben gemaak. Volgens Stemerdink was hem donderdagmorgen al door een re dacteur van NRC-Handelsblad ge vraagd of hij wist dat Van Eekelen met woordvoerders van CDA en WD in het geheim over de kwestie had overlegd. Pas nadat Stemer dink zelf informatie had ingewon nen, belde Van Eekelen om hem het nieuws te vertellen. Stemer dink zegt de minister daar op te hebben gewezen. "Ik zou het op prijs stellen dat u een volgende Binnenland kort Strippenkaart De rechtbank in het Amerikaan se Portland heeft een 25-jarige Amerikaan veroordeeld tot een halfjaar werken in een opvangcen trum wegens vervalsing van 10.000 Nederlandse strippenkaarten. De man zou zijn Nederlandse neef hebben geholpen uit geldnood: op het moment van zijn arrestatie stond zijn vrouw op het punt te be vallen van haar tweede kind. "Ik geloof dat dit een ongebruikelijke misdaad was onder ongebruikelij ke omstandigheden," aldus de ad vocaat. Schiermonnikoog De laatste particuliere eigenaar van Schiermonnikoog, de Duitse graaf Beghtold Eugen von Bern- storff, is maandag op 85-jarige leef tijd in zijn woonplaats Jasebeck overleden. Het Waddeneiland was vanaf 1892 in handen van de fami lie Von Bernstorff. Graaf Eugen erfde het eiland in 1939. Na afloop van de oorleg werd het eiland ont eigend. Huisartsen De Landelijke Huisartsenvereni ging (LHV) spant een kort géding aan tegen staatssecretaris Dees (volksgezondheid). De huisartsen willen dat de rechtbank bepaalt of Dees inderdaad geen geld heeft om het akkoord tussen LHV, zieken fondsen en particuliere verzeke raars over de kostenvergoeding te betalen. De LHV liep maandag woedend weg bij het overleg met Dees toen deze het akkoord niet wilde goedkeuren uit geldgebrek. Schooicomputers Elk van de 276 Brabantse scho len voor lager beroeps-en voortge zet onderwijs heeft volgens provin ciebestuurder De Geus eind vol gend jaar een eigen computerlo kaal. Brabant haakt daarmee in op een initiatief van drie grote compu terfabrikanten en net rijk, waarbij de provincies 80 miljoen krijgen en zelf 50 miljoen moeten inzamelen. Brabant heeft van de 11 miljoen die het moet inzamelen, nu ruim de helft binnen. keer waterdichte afspraken maakt met de vertegenwoordigers van de regeringsfracties over het eventu eel vertrouwelijke karakter van uw mededelingen". Van Eekelen neemt met de ver klaring geen genoegen, en herhaal de gisteren - nog voor hij de brief had gelezen - het verwijt dat Ste merdink de vertrouwelijkheid heeft geschonden. Hij vindt overi gens dat de families van de beman ning 'toereikend en zorgvuldig' zijn geïnformeerd over het binnen varen van de Golf. Alle familiele den zijn vrijdagochtend gebeld op de hoogte werd gesteld. Van Eeke len -verdedigde zich tegen kritiek van PPR-zijde dat slechts de grote fracties voortijdig vertrouwelijk zijn geïnformeerd. Die hadden zich extra betrokken betoond bij deze zaak, aldus Van Eekelen, die weersprak dat hij onderscheid maakt tussen 'eerste- en tweede rangsfracties'. tr Stemerdink: 'niet gelekt', (foto anp> dan 3 miljard aan onvoorziene uit gaven bij de ministeries aan het licht. In het regeerakkoord is de af spraak opgenomen dat ministers die teveel uitgeven, binnen hun be groting naar compensatie moeten zoeken. Maar die afspraak wordt om politieke redenen niet altijd na geleefd. Zo heeft minister Deet- man (Onderwijs) dit jaar een mil jard teveel uitgegeven. Deetman verdedigde zich deze zomer met succes met het argument dat de overschrijdinge het gevolg waren van ramingsfouten. Uiteindelijk hoefde hij voor slechts een deel van dat bedrag bezuinigingen te zoe ken. Ruding schrijft nu dat de oor zaak van de extra uitgaven er niet meer toe doen. Ruding liet begin deze week ook weten dat hij een extra bezuini gingsronde volgend jaar niet uit sluit wanneer de dollarkoers niet aantrekt. Door de lage dollar vallen de (aardgas)inkomsten lager uit dan verwacht. Ruding nam daar mee een tussenpositie in tussen CDA-fractieleider De Vries en mi nister van economische zaken De Korte. De laatste liet vorige week weten dat extra bezuinigingen noodzakelijk zijn, terwijl De Vries dit jaar op de CDA-partijraad liet weten dat hij vooralsnog geen ex tra bezuinigingsronde wil. Wethouder lapte als kampeerboer wet aan de laars DOMBURG (ANP) - De Domburg- se wethouder Wattel, met in zijn portefeuille onder meer recreatie, zou het zo goed moeten weten. Kamperen bij de boer en overtre ding van het aantal toegewezen plaatsen strookt soms niet met de kampeerverordening. De Zeeuwse politie heeft het er in het seizoen dan ook erg druk mee. Dat uitgerekend kampeerboer- wethouder Wattel het afgelopen seizoen de plaatselijke verorde ning herhaaldelijk aan zijn laars lapte en liefst zeven keer een pro ces-verbaal kreeg Wan de politie, dat was zelfs voor zijn partijgeno ten van het CDA te veel van het goede. Geen van de 24 andere kampeer- boeren in Domburg is zo vaak in de fout gegaan als Wattel zelf. Deze heeft nu de eer aan zichzelf gehou den en met onmiddellijke ingang ontslag genomen. Morgen wordt in Domburg de gemeentelijke begroting behan deld. Wethouder Wattel, die ook onderwijs en financiën in zijn por tefeuille had, zal zijn beleid niet meer verdedigen. DEN HAAG - De bezuinigingen op de huursubsidie, de huurverhoging en de hogere aanvangshuren voor nieuwbouw brengen de mensen met lagere inkomens in grote problemen. Aldus een brandbrief die het WD- kamerlid De Beer gisteren uit handen van Mechtild Linssen van het Woonlasten Overleg Nederland ont ving. De brief van het overleg is mede-ondertekend door de vier grote steden en door Alkmaar en Haar lem. Een groot aantal middelgrote gemeenten, waar onder Leiden, heeft zijn steun aan de brief betuigd. Volgens de brief wordt het mensen uit de lagere inko mensgroepen steeds moeilijker gemaakt goed te wo nen. Deze groepen worden steeds meer verdreven uit de stadsvernieuwingsgebieden naar andere nog niet verbeterde wijken. De bezuinigingsvoorstellen hebben daarnaast enorme gevolgen voor de groeigemeenten met grote aantallen relatief dure huurwoningen. De Tweede Kamer vergadert maandag sieverband over het huurbeleid. De dagen daarna komt de begroting van onder meer volkshuisvesting plenair aan de orde. (foto gpdi DEN HAAG (GPD/ANP) - De aan bevelingen die de adviescommis sie uitvoering studiefinanciering doet in haar gisteren gepubliceerde rapport, moeten volgens de Twee de Kamer in grote lijnen snel wor den opgevolgd. CDA, PvdA en D66 zijn vol lof over het werk van de commissie. De WD kon gisteren niet reageren. De commissie stelt voor de wet studiefinanciering op een aantal punten aan te passen, zodat de uit voering eenvoudiger wordt. Zo moet de overheid aan de bel trek ken bij ouders die niet aan de stu diekosten van hun kinderen willen meebetalen. Nu moeten kinderen zelf hun ouders bewegen om toch te betalen. Er moet een algemeen systeem van voorschotten komen om te voorkomen dat studerenden Kamer looft rapport over studiebeurzen tussen wal en schip vallen. Verder kan het uitkeringssysteem ontlast worden door in plaats van maande lijks, een keer per jaar de hoogte van de beurzen te berekenen. De student moet wel maandelijks een toelage ontvangen. De commissie wil het begrip 'biologische ouder' vervangen door 'wettelijke' of 'ver zorgende ouder'. PvdA'er Vermeend vindt dat de Kamer zich moet uitspreken over waarop minister Deet man (onderwijs) leiding heeft gege ven aan de invoering van het nieu we stelsel. Hij vraagt zich af of de minister wel zorgvuldig genoeg is omgegaan met de belangen van studerenden en hun ouders. Ook CDA'er Lansink vindt dat Deetman herhaaldelijk '.nogal ge ruststellend heeft gedaan'. Hij geeft toe dat de bewindsman wel wat heeft uit te leggen, maar oplos sing van de problemen blijft voor Lansink hoofdzaak. Hij roemt de commissie voor de 'heldere en wel doordachte' aanbevelingen. Deetman schrijft in zijn brief aan de Kamer uiterlijk 4 december met een reactie te komen op het rap port. Lansink gunt de minister die tijd, maar D66 heeft daar moeite mee omdat de onderwijsbegroting op de agenda staat voor 1,2 en 3 de cember. DEN HAAG - Minister Deetman (onderwijs) besloot op 23 juni van het vorig jaar dat het nieuwe stelsel van studiefinanciering per 1 okto ber ingevoerd moest worden. Hij nam dat besluit na indringende ge sprekken met Volmac, het bedrijf dat computers en computerpro gramma's leverde voor de centrale directie studiefinanciering in Gro ningen, de directie studiefinancie ring zelf én het Rijkscomputercen trum. door Theo Haerkens Volgens de commissie van drie deskundigen die zich boog over in voering van de nieuwe studiefinan ciering en de administratieve en organisatorische opzet van de di rectie in Groningen, treft de minis ter geen blaam. Voor hij de knoop doorhakte, liet Deetman zich zo goed mogelijk informeren. Er was kans dat zich problemen zouden voordoen bij de invoering van het nieuwe stelsel en de automatische verwerking van de aanvragen voor studiebeurzen. Dat was bekend, maar achteraf blijken de adviseurs van de minister de risico's onder schat te hebben. De commissie vindt dat dat Deetman niet verweten kan wor-, den. In haar rapport staat dat de waarschuwingen van de directeur studiefinanciering en de accoun tantsdienst 'niet goed zijn ver staan, niet zijn herhaald en daar door zijn onderschat en onvol doende aandacht hebben gekre gen'. Waarom dat zo is gegaan, is achteraf niet meer vast te stellen. Spoed Aanvankelijk was het de bedoe ling het nieuwe stelsel op 1 januari Deetman: onschuldig. (foto anp> 1988 in te voeren. Uiteindelijk moest dat veel sneller. Niet alleen drong de Tweede Kamer aan op spoed, maar volgens de commissie was er ook haast geboden in ver band met veranderingen in de so ciale wetgeving. De kindérbijslag voor studerenden zou vervallen en het nieuwe stelsel van studiefinan ciering moest daarin voorzien. Bo vendien mocht Deetman van de Kamer het collegegeld voor stu denten niet verhogen, voordat hij een nieuw stelsel van studiefinan ciering had ontworpen. Deetman heeft het er niet op aan laten komen, concludeert de com missie. Tot het definitieve besluit viel en er geen weg meer terug was, is het oude computersysteem in stand gehouden. Als de risico's te groot bleken, kon tot juni 1986 be sloten worden het nieuwe stelstel toch later in te voeren. Volgens de commissie van drie leidde dit twee-sporenbeleid - het oude stel sel in stand houden en het nieuwe ontwikkelen - bij de betrokkenen tot 'doelfixatie'. De projectmana gers richtten zich uitsluitend op het ontwikkelen van apparatuur en programma's en zagen niet meer dat dat onvoldoende was. Er was een plan om de ambtena ren van studiefinanciering in Gro ningen die uiteindelijk met het nieuwe systeem moesten gaan werken, bij de ontwikkeling te be trekken en op te leiden. Maar dat raakte in vergetelheid door gebrek aan tijd. De techniek eiste alle aan dacht op. Onervaren Hier wreekte zich volgens de commissie het gebrek aan ervaring en deskundigheid bij het departe ment. De technische projectgroep werkte goed, maar ging een eigen leven leiden. Dat had nooit mogen gebeuren. Een ingrijpende auto matiseringsoperatie op zo'n enor me schaal - het gaat hier om een van de vijf grootste projecten in het land - moet hand in hand gaan met aanpassing van de organisatie en de werkmethode. Commissielid mevrouw Hunter- Dallinga vindt dat er teveel ver trouwen is geweest in de techniek. Zij verbindt daaraan de les dat het hoog tijd wordt dat managers werkelijk belangstelling krijgen voor wat de techniek wel en niet kan. De technici hadden beter be geleid moeten worden. Daar is de ambtelijke top van het ministerie in gebreke gebleven, aldus de com- len om de stapel achterstallige post - circa 60.000 brieven - weg te werken. Een aantal adviezen is al opge volgd. Zo werd vorige week be kend dat er in Groningen tijdelijk een hoofddirecteur benoemd is bo ven de directeur studiefinancie ring. Hij moet de krachten in Gro ningen bundelen en contact onder houden met het minsterie in Zoe- termeer. "Zuiver toeval", aldus een woordvoerder van het ministerie, "de benoeming was rond nog voor het rapport van de commissie klaar Ook kan volgens de exploitant nog efficiënter gewerkt worden waardoor het aantal auto's per uur nog omhoog kan. De files worden daardoor vanzelf kleiner, zo rede neerde hij. Het maximale aantal auto's dat per zitting genoemd werd lag rond de honderd klanten per uur, 45 seconden per klant dus. De omwonenden zien geen heil in extra maatregelen. In afwachting van een uitspraak van de Raad van State besloot de rechtbank in Utrecht eerder al in een kort ge ding dat de 'praatpaal' het zwijgen op te leggen. Het restaurantgedeel te met 140 zitplaatsen is nog ge opend. Wie in Huis ter Heide ham burger wil eten, moet dus uit zijn wagen komen. De staatsraad zou vandaag uit spraak doen. Ambtenaar (55) stal 2 miljoen van gemeente ROTTERDAM (ANP) - Het hoofd automatisering van de afdeling fi nanciën van de gemeente Rotter dam heeft in de afgelopen vier jaar meer dan twee miljoen gulden overgemaakt naar eigen bank- of girorekeningen. De 55-jarige amb tenaar deed dat omdat hij grote be lastingschulden had. De fraude kwam aan het licht bij een controle van de gemeentelijke accountantsdienst. Hoewel het on derzoek nog niet is afgerond, is al zeker dat de ambtenaar door met computerbestanden te manipule ren zeker twee miljoen heeft ver duisterd. De ambtenaar werd in 1980 als extern organisatieadviseur en computerdeskundige aangetrok ken om een computersysteem te ontwerpen. Aangezien het werk zo omvangrijk was bleef de gemeente al gauw als enige klant over en trad de man per 1 januari 1986 bij de ge meente in vaste dienst. Hij kreeg door zyn kennis van het computer systeem een centrale vertrouwens positie en werd een soort sleutelfi guur bij wie veel administratieve lfjnen samenkwamen. Die gelegen heid maakte de dief. De man heeft inmiddels bekend en is gisteren voorgeleid. Hij wordt verdacht van diefstal, oplichting en valsheid in geschrifte. 'Terreurverhaal over kazerne erg overdreven' DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Van Houwelingen (defensie) ontkent dat in de kazerne van de le gerplaats Oirschot sprake is van 'massale, georganiseerde' onregel matigheden. Onderzoek van de Ko ninklijke Marechaussee heeft slechts twee strafbare feiten aan het licht gebracht, aldus Van Hou welingen gisteren in de Tweede Kamer. Wel is gebleken dat in Oir schot militairen hebben blootge staan aan intimidatie met geweld, seksuele mishandelingen en chan tage. Het onderzoek loopt nog steeds, en spitst zich toe op de vraag welke militairen bij de onregelmatighe den betrokken zijn geweest. De misdragingen hebben vooral plaatsgevonden in de vrije tijd, al dus Van Houwelingen. De staatsse cretaris sprak in eerste instantie zelfs van een 'incident' maar nam dat woord na protesten uit de Tweede Kamer terug. Het onderzoek concentreert zich op het 17e pantser-infanteriebatal- jon dat gelegerd is in de generaal De Ruyter van Steveninck kazerne in Oirschot. Eerder dit jaar bleek ook al dat dienstplichtigen bij de 13e pantserbrigade (waar dit batal jon deel van uitmaakt) te maken hadden met geweld. SCHIETPARTIJ - Op de Amster damse Wallen is vannacht een on geveer 26-jarige man doodgescho ten by een ruzie over een cocaï- netransactie. De vermoedelijke da der liep aanvankelijk rustig weg, maar begon te rennen toen hij in de gaten kreeg dat hy werd achter volgd door zowel het slachtoffer als twee andere mannen. Na enige tientallen meters lopen zakte het slachtoffer in elkaar en werd over gebracht naar een ziekenhuis, waar hij overleed. De schutter werd een paar straten verder aangehouden. (ANP) ADVERTENTIE Toen eenmaal besloten was tot invoering van het nieuwe systeem, deden zich de eerste problemen voor. Deetman probeerde tijd te winnen door de studenten voor schotten te geven op hun beurs. Maar dat deed de organisatie geen goed, integendeel. Door deze nood sprong raakte de beoogde her structurering van de organisatie nog verder buiten beeld. Minister Deetman heeft al laten weten dat hij het eens is met de fei ten die de commissie - overigens in een bewonderenswaardig tempo - op een rijtje wist te krijgen. Hoe de minister de feiten waardeert, moeten we afwachten. Hij wil de Tweede Kamer daarvan uiterlijk 4 december op de hoogte te stellen. Het is niet gebleven bij een ana lyse van de problemen. De com missie doet een twintigtal aanbeve lingen om knelpunten op te lossen. Zo worden enkele wetswijzigingen voorgesteld om uitvoering van de wet te vergemakkelijken. Ook de voorlichting moet beter. Verder adviseert de commissie onder meer uitzendkrachten in te schake- New Balance T-460. Comfortabele tennisschoen met een 2 hardheden aange- spoten PU-zool. Mt. 36-46. VanJ39T- voor Oft Het dichtstbijzijnde filiaal vind je in: Leiden, Haarlemmerstraat 95-97.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3