Branden en moorden in arm Haïti Droogte treft hongerend Ethiopië opnieuw Reportage Duitse Groenen ten onder aan 'oorlog' van partij-ideologen In aanloop verkiezingen Interkerkelijk Vredesberaad weer met flink tekort PAGINA 2 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 DEN HAAG - Hulporganisaties dringen aan op grootscheepse en snelle actie voor Etiopië. Liefst even succesvol als de actie 'Één voor Afrika'. De beelden van het Afri kaanse land nu lijken minder onthutsend dan die van drie jaar geleden. "Maar toen waren we eigenlijk te laat", zegt Christiaan Kornevall van het Internationale Rode Kruis zachtjes. En hard: "Nu kunnen we op tijd zijn. Nu moeten we een ramp voorko- Zes miljoen Etiopiërs hebben weinig te eten. Hun land is uitgedroogd, de oogst zal miniem zijn, de matsvoorraad slinkt. Rode Kruis medewerkers ter plekke verwachten de eerste slachtoffers al binnen enkele we ken. door Anita Baars Langzaam beginnen de Etiopiërs in het noorden van het land hun dorpen te verla ten, op zoek naar voedsel in andere streken. Daaruit maken internationale hulporgani saties op, dat de situatie urgent is. "In '84 had je bomvolle kampen. Het voedselgebrek had een hoogtepunt bereikt en de vluchtelingen waren uitgeput van het wekenlange lopen. Verpleegers en artsen selecteerden; wie er nog geholpen kon wor den en wie er zo erg aan toe was dat hulp niet meer zou baten. Om dat laatste nu te voorkomen, is breedvertakte voedselhulp het enige middel. Want tegen mensen die lang honger hebben, hoef je niet te zeggen dat ze beter op hun plaats kunnen blijven, die gaan op zoek", waarschuwt Kornevall. Een groot obstakel voor een efficiënte voedselhulp is de oorlog die in Etiopië woedt. Pas nog staken Eritrese opstande lingen voedseltransporten van het Rode Kruis in brand, omdat er volgens de opstan delingen niet alleen voedsel en medicamen ten maar ook wapens werden vervoerd. Daar komt nog bij dat de Etiopische bu reaucratie voor de nodige vertraging zorgt. Zo moet een transport lang van te voren toestemming aanvragen om een stad te mo gen verlaten, zonder deze komt niemand door de blokkades die op de grote door gaanswegen opgeworpen zijn. Kornevall: "We zijn onafhankelijk en neutraal, dat is ons handelsmerk en dat wil len we zo houden. We willen dus geen mili tair konvooi om ons te beschermen tegen rebellen. Dan zou men ons kunnen be schuldigen van partijdigheid. De Etiopi sche overheid heeft beloofd onze voed seltransporten niet in de weg te staan. We hopen dat ze in het vervolg wat sneller toe stemming zal verlenen om in het land roncj te reizen. Ook de Eritrese rebellen hebben inmiddels toegezegd het Rode Kruis niet meer aan te vallen". Als bewijs laat hij een brief zien. Via REST, de enige hulporganisatie die in het noorden van het land getolereerd wordt, zeggen de opstandelingen overtuigd te zijn van het nut van de Rode Kruis-voed- seltransporten. Even verderop beloven ze 'safe passage', veilige doorgang, in de ge bieden die zij in handen hebben. "Daar moeten we op vertrouwen", zegt Korne vall", want geprobeerd hebben we het nog niet. We kunnen niets meer doen, dus we moeten het risico nemen". Wat gaat er gebeuren in Nederland? Mi nister Bukman (ontwikkelingssamenwer king) maakte een begin door 18 miljoen ex tra toe wijzen aan Etiopië. Met de inzame lingsactie 'Etiopië Nu!' die de komende week van start gaat, hopen de hulporgani saties meer geld los te krijgen. De actie wordt opgezet door het Rode Kruis, de stichting Oecumenische Hulp, stichting Mensen in Nood en de NOVIB. Met z'n vie ren hebben ze vrijdag een brief geschreven aan de omroepen, met de vraag of die mee willen werken aan en zendtijd willen af staan voor een avondvullend programma over Etiopië. Over de mogelijkheid en in vulling van zo'n uitzending wordt vandaag vergaderd. De persvoorlichter van het Rode Kruis heeft er geen idee van, hoe de uitzending eruit moet zien. Wel denkt hij gebruik te mogen maken van de opnamen die Bob Geldof binnenkort in Etiopië gaat maken. Voor een Britse televisiemaatschappij gaat de popmuzikant een reportage maken over de getroffen gebieden in Afrika. Drie jaar geleden was Geldof de drijvende kracht achter het popevenement tijdens de actie 'Één voor Afrika'. Of Geldof zich opnieuw zal inzetten voor fondswerving is niet be kend. BONN - Nederlagen bij regionale verkiezingen en een groeiende interne verdeeldheid hebben de Westduitse milieupartij van de Groenen aan de rand van de af grond gebracht. 'Fundi's' en 'rea lo's' schieten met scherp op el kaar. De Groene basis komt in opstand en de jeugd loopt weg. "De enige groei die de Groe nen nog kunnen boeken, is in de bejaardenhuizen", schreef een verkiezingsanalist enige tijd ge leden. Begin december willen de Groenen achter gesloten deuren, proberen de kloven te dichten, maar de kans op succes is erg klein. door Hans Hoogendijk Zeven jaar na de oprichting dreigen de Groenen uiteen te val len. "Bezet door de basis", stond er vorige week op een bord aan de deur van de Groene fractieka mer in Bonn. Binnen spandoe ken: '44 parlementariërs vernie len het werk van 30.000 leden', 'Tretet zurück, oder wir treten zurück' (treedt af, of wij trappen jullie er af). Enkele tientallen Groenen wa ren naar Bonn gekomen om de politieke toppers in het parle ment duidelijk te maken dat zij het zat zijn. "Wij verrichten sinds jaren groen opbouwwerk, jullie maken het door jullie geruzie en jullie zucht naar profilering ka pot". De Groene 'promi's', zoals de parlementariërs en partijbe stuurders door de basis worden genoemd, zijn ernstig verdeeld. De symptomen van de jongste crisis en ook de pogingen deze te bezweren mogen uiterlijk nog wel op de rituelen van vroeger lij ken, maar dat is slechts schijn. De omgangstoon is keihard en onverzoenlijk, de kloof is dieper dan ooit. Maar vooral de opties voor een groen perspectief zijn drastisch verminderd en niemand weet hoe het verder moet. Het experi ment van de pragmatische Groe nen. de 'realo's' om samen met de SPD een blok links van het midden te vormen, is mislukt. Alleen in de deelstaat Hessen hield een rood-groen huwelijk twee jaar stand. Begin dit jaar de maakte CDU-winst daar een eind Het samenwerkingsmodel Hessen heeft afgedaan. Maar ook de fundamentalisten, die afkom stig zijn uit de vredesbeweging en niets willen weten van een sa menwerking met andere politie ke partijen, hebben weinig toe komst nu de supermachten pra ten over wapenbeheersing. De milieu-socialisten kunnen min der bieden, nu de traditionele partijen dankzij hun werk, het milieu hebben ontdekt. En dus strijden de Groenen onderling. De strijd is des te heviger, doordat beide vleugels weten, dat zij alleen samen sterk genoeg zijn om bij verkiezingen de drempel van vijf procent te ha len. Het is geen strijd aan de ba-" Otto Schily: realissimo (foto ap> sis maar aan de top. Daar vallen de woorden splitsing en scheu ring bijna dagelijks. Hoofdrol spelers zijn de fundamentalist Thomas Ebermann, een ex-com munist, die zich ook nu nog zon der commentaar zo laat noemen, en de advocaat Otto Schily, een pragmaticus die zich zelf het liefst omschrijft als 'realissimo'. Schily wordt regelmatig hard aangevalen vanwege zijn 'prima- donna-allures', maar aan de an der kant is de partij hem veel dank verschuldigd. Per slot van rekening was hij het die kanse lier Kohl en diens hele partij aan het transpireren bracht door de kanselier aan te klagen wegens diens vermeende rol in het Flick- omkoopschandaal. Schily heeft nu meer dan ge noeg van de aanvallen van de fundis. Hij kondigde aan dat het uur van de waarheid was gesla gen: "Ik weet niet of dit nog wel mijn partij is". Zelfmoord Fractie-secretaris Kleinert, een realo, sprak de veelzeggende woorden: "Als Otto gaat, gaat hij rfiet alleen". Na afloop consta teerden gematigde Groenen, die graag een bemiddelende rol wil len spelen, dat hier blijkbaar stromingen aan het werk zijn die de Groenen tot politieke zelf moord willen brengen. Een voorproefje van deze fun damentele strijd beleefden de Groenen in de deelstaat Hessen, waar de twee fronten elkaar bij na op leven en dood bestreden. Aan de ene kant de fundi's onder de strijdbare leiding van Jutta Ditfurth. Aan de andere kant de realo's aangevoerd door de enige minister die de Groenen tot nu toe hebben voorgebracht, de rea lo en vroegere 'sponti' Joschka Fischer. Ditfurth heeft net zo min als Fischer ooit van haar hart een moordkuil gemaakt. Zij kwam enige tijd vooral in opspraak door haar opmerking dat 'deze staat blijkbaar naar niets zo hun kert als naar terreur'. Weliswaar doelde zij daarmee op het geweld tegen het milieu, de asielzoekers, de Derde Wereld, de werkelozen, de armen en andere minderhe den, maar het kwaad was ge schied. Zeker na de moord op twee politiemannen bij 'Start baan West' in Frankfurt, is Jutta Ditfurth persona non grata. Joschka Fischer heeft inmid dels zijn realistische bewind in Hessen gevestigd en de fundi's rond Ditfurth buitenspel gezet. Fischer wil die lijn ook in Bonn door zetten: "Partijbestuur en fundamentalisten volgen een koers terug naar de marxistisch- leninistische sekten uit de jaren 70. Hebben we zulke mensen no dig? Ze leven als de vlooien in de pels van mijn hond Dagobert". Hoog spel Fischer en Schily en hun aan hang spelen hoog spel met hun poging de fundi's uit te rangeren, maar ze weten zich gesteund door de brede basis en de meeste kiezers. De fundi's beschuldigen hen er van de eenheid van de be weging op het spel te zetten. Ebermann: "Wij worden net zo lang afgeschilderd als het kwaad, als de oorzaak voor verkiezing snederlagen, tot die bewering nog lijkt te kloppen ook. En dan kunnen de realos zich als de red ders opwerpen en de alleenheer schappij overnemen". De fundis verzetten zich dan ook met alle middelen. Tijd voor problemen buiten de eigen partij hebben de Groenen niet meer. Begin december willen ze nog een keer over de eigen proble men praten, maar daarbij gaat het al lang niet meer om het be reiken compromissen. Er woedt een pure machtsstrijd. Zeven jaar nadat de Groenen nieuw elan brachten in het vastgeroeste politieke wereldje van Bonn, lijkt hun rol al weer uitgespeeld. Branden, betogingen, aanslagen en moorden. De omstan digheden waarin de verkiezingen van zondag aanstaande in Haïti worden voorbereid zijn niet opwekkend. De tol die de bevolking moet betalen om voor het eerst na dertig jaar vrije verkiezingen te houden is hoog. Sinds de vlucht van dictator Jean-Claude (Baby Doc) Duvalier in februari 1986 naar Frankrijk is Haïti nog niet tot rust gekomen. De na de val van Duvalier aangetreden interim-regering onder lei ding van luitenant-generaal Henri Namphy, heeft het ge weld niet kunnen indammen. Armoede en werkloosheid zijn slechts toegenomen. Het afgelopen weekeinde moest de zender van het protestantse radio station „Lumière" er aan geloven Vier gewapende mannen bliezen de middengolfzender van het sta tion op. Radio Lumière had geadvi seerd zondag 29 november vooral te gaan stemmen. Tevoren was het gebouw van de Kiesraad, die de verkiezingen moet voorbereiden, al in vlammen opgegaan, werden twee presidents-kandidaten op klaarlichte dag vermoord en waren tal van andere politieke leiders doelwit van gewelddadige aansla gen. door Rajendre Khargi, ANP Maar ondanks deze terreur zien diplomaten in de hoofdstad Port- au-Prince lichtpuntjes, er wordt gesproken van een „voorzichtig optimisme". Vooral de toenade ring in de afgelopen week tussen de regering Namphy en de Kies raad geeft hoop dat de verkiezin gen toch nog goed zullen verlopen. Dieptepunt De relatie tussen regering en Kiesraad bereikte afgelopen zomer een dieptepunt toen generaal. Namphy per decreet de gehele or ganisatie van de verkiezingen naar zich toe poogde te trekken. Het de creet was in strijd met de nieuwe grondwet die in maart van dit jaar tijdens een referendum door de be volking was goedgekeurd. Na mas sale stakingen en felle betogingen zag Namphy zich genoodzaakt het decreet in te trekken Intussen waren er bij het neer slaan van de betogingen en stakin gen tientallen doden gevallen en werden de voorbereidingen voor de verkiezingen gestaakt. De regi stratie van kiezers is op dit moment nog steeds niet voltooid. De ge welddadigheden hadden een zoda nige afschrikkende werking ge had, dat er niet genoeg kandidaten waren voor de burgemeestersver kiezingen van 15 november. Die verkiezingen zijn daarom verscho ven naar februari volgend jaar. De pogingen van Namphy om de organisatie van de verkiezingen aan zich te trekken, hebben twijfel doen ontstaan aan zijn belofte de macht na de verkiezingen te zullen overdragen. Plechtige woorden van de generaal ten spijt dat hij geen politieke ambities heeft. Het bewind Namphy werd en wordt er door tegenstanders van beschuldigd nog teveel aanhan gers van Duvalier in zijn gelederen te hebben. „De knechten van het oude regime, de Duvalieristen, wil len de verkiezingen met alle mid delen voorkomen", was het com mentaar van het dagblad „Haiti Observateur". Het maandblad South, sprak van Duvalierisme zonder Duvalier. De resten van het bewind Duvalier, vooral ex-leden van zijn gevreesde prive-leger de „Tontons Macoutes" worden aan Generaal Namphy probeerde tevergeefs de organisatie van de verkiezingen naar zich toe te trekken. «oto ap> sprakelijk gesteld voor de terreur die nu gaande is. Nauwe banden De verkiezingen van zondag aan staande moeten zowel een nieuw parlement als een nieuwe presi dent opleveren. Voor het parle ment, dat uit twee Kamers zal be staan, moeten 27 senatoren en 77 afgevaardigden worden gekozen. Het oude parlement bestond uit één Kamer en werd volledig gedo mineerd door de partij van Baby Doe, de Nationale Raad van Actie. Tijdens schijn verkiezingen in 1984 veroverde deze partij alle 59 zetels. Voor het presidentschap hadden zich aanvankelijk 35 kandidaten aangemeld. Twaalf van hen wer den door de Kiesraad van deelna me uitgesloten omdat zij te nauwe banden hadden met het bewind Duvalier of de hoogste funkties be kleedden tijdens de dictatuur. De grondwet, die in maart werd aange nomen, bepaalt namelijk dat diege nen die nauwe banden met het vroegere regime onderhielden, de komende tien jaar niet verkiesbaar zijn. Een dag na de beslissing van de Kiesraad om Duvalier-aanhan- gers af te wijzen, werd in het kan toor van de Kiesraad brand ge sticht. Evenals in een drukkerij, die was ingeschakeld bij het drukken van stembiljetten Hét veld van presidentskandida ten en politieke partijen in Haïti is vrij onoverzichtelijk. Na de val van Duvalier schoten de partijen als paddestoelen uit de grond en het krachtenveld is nog steeds niet uil- gekristalliseerd. Wat niet zo ver wonderlijk is in een land waar het de afgelopen dertig jaar onmoge lijk was vrijelijk te spreken of te vergaderen. De nieuwe president moet overigens in de eerste ronde 51 procent van de stemmen halen wil hij meteen gekozen worden. Haalt niemand deze 51 procent, dan wordt op 20 december een tweede ronde gehouden waarin de twee kandidaten met de meeste stemmen uit de eerste ronde tegen elkaar uitkomen. De president zal op 7 februari 1988 zijn ambt aan vaarden, precies twee jaar na de val van Baby Doe. Opiniepeiling Een in Haïti gehouden opiniepei ling begin deze maand gaf aan dat de christendemocraat Sylvio Clau de een lichte voorsprong zou heb ben op de overige kandidaten. 24 Procent van de ondervraagden zei op Claude te zullen stemmen. 20 Procent zou zijn stem geven aan Gerard Gourge (Nationaal Vere nigd Front) en 19 procent zei te zul len kiezen voor Mare Bazin (Bewe ging voor herstel Democratie). Bo vendien sprak eveneens 19 procent zich uit voor Louis Dejoie (Natio nale Partij voor Landbouw en In dustne). Deskundigen zetten echter •vraagtekens bij de opiniepeiling. Haïti kent geen traditie van verkie zingen en peilingen. Onbekend is ook de waarde van een dergelijke meting in een land dat 80 procent analfabeten kent en dat voortdu rend onder spanning staat van. ge weld en intimidatie. Anderen stel len daarentegen dat het politieke bewustzijn nu bij de bevolking zeer groot is. In kerkelijke kring ver luidt dat de Haïtianen „zeer goed weten wat op het spel staat". Wie de verkiezingen ook wint, een oplossing van de problemen waar het land zich voor geplaatst ziet, vereist haast bovenmenselijke inspanningen. Haiti is het armste land op het westelijk halfrond. Het inkomen per hoofd van de bevol king was in 1985 rond de 385 dollar. 85 Procent van de bevolking heeft echter een jaarinkomen van circa 125 dollar. De helft van de beroeps bevolking van 2,6 miljoen is werk loos. Van de 1,3 miljoen werkenden is bijna driekwart werkzaam in de landbouw. Het is vooral deze sector die grote problemen ondervindt, vooral door de bodemerosie die in Haïti catastrofale vormen heeft aangenomen. In 1930 was nog 60 procent van het gehele land bebost. Nu nog maar twee procent. Het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) dreigt dit jaar af te sluiten met een tekort van ruim f 100.000. Daarom is de 18.000 do nateurs en sympathisanten op nieuw een extra bijdrage ge vraagd. Vorig jaar had het IKV een ver lies van f38.000. Dat het toen be trekkelijk gering was, kwam door de actie 'Schep erop', die f 135.000 opbracht. Dit jaar was het tekort begroot op f 10.000. De uitgaven zijn iets hoger uitgeval len dan men dacht, ongeveer f 15.000. De inkomsten zijn sterk achtergebleven. Zo is de kerken gevraagd om een garantie van f257.000, maar dat is in ieder geval voor dit jaar niet reëel gebleken. Dat komt vooral door de lage opbrengsten voor de IKV-campagne in de Rooms-Katholieke Kerk en de Gereformeerde Kerken. In de Rooms-Katholieke Kerk is de helft van de opbrengst van de Vredesweek-collecte voor het IKV. Deze was tot nu toe elk jaar onvoldoende om de begrote bij drage voor het secretariaat en de campagne te halen. In de Gere formeerde Kerken is de bijdrage v.an f 29.000 voor het secretariaat gegarandeerd, maar worden slechts enkele duizenden gul dens voor de campagne opge bracht. Naast de bijdragen van de ker ken blijven ook die van sympa thisanten en donateurs onder de begroting. Die waren eind sep tember dit jaar ongeveer f 55.000 lager dan vorig jaar. De reserves van het IKV, die in de jaren 1982 tot 1984 van f550.000 tot f75.000 waren ge daald, stegen in 1985 weer tot bo ven de f 400.000, niet alleen dankzij financiële acties, maar ook door bezuinigingen en een betere manier van werken. Synode De Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken gaan sa men studeren op de ethische kanten van ontwikkelingen in de genetische wetenschap. De gere formeerde synode - deze week in Lunteren bijeen - besloot giste ren tot deelneming aan een geza menlijke studiecommissie. Aan hervormde kant is de Raad voor de zaken van Kerk en Theologie hiermee al bezig geweest; rijn werk zal nu in de gezamenlijke studiecommissie worden inge bracht. Er bestaat over deze zaak in de kerken een duidelijke verontrus ting. Uit het gereformeerde voor stel: "De versnelde ontwikkelin gen inzake het erfelijkheidsmo lecuul DNA zullen in de nabije toekomst kunnen leiden tot ge netische manipulatie. Ze vormen een bedreiging voor de zwakke ren in de samenleving". De gezamenlijke studiecom missie zal verder gebruik maken van een onderzoek dat het Cen trum voor Kerk en Samenleving, in opdracht van de Raad van Kerken, hierover uitvoert. De hervormde en gereformeerde kerken hebben op het ogenblik ook het vraagstuk 'euthanasie bij ernstig gehandicapte pasgebore nen' in onderzoek én de vraag hoe een kerkelijke studie inzake 'zelfdoding' inhoud kan krijgen. - De synode sprak gisteren ook over het onderwerp 'evangelisa tie'. Het evangelisatiecentrum kreeg te horen, dat het te veel na druk legt op maatschappelijke betrokkenheid en te weinig aan dacht heeft voor geloofsvragen. Ds. A. Borman uit Assen wilde per motie de synode hierover een uitspraak ontlokken, maar hij trok die motie in toen de synode commissie voor gemeente-op bouw een gesprek met de sectie 'evangelisatie' in het vooruitzicht stelde. Voorzitter ds. P. Sillevis Smitt (Rotterdam) van deze sectie zei, dat plaatselijke evangelisatie commissies in hun contacten met niet-kerkelijken merken dat de 'Godsvraag' in de bevolking is weggeëbd. "De kerk zal het ver trouwen daar pas herwinnen als zij opkomt voor bestrijding van maatschappelijk onrecht. Vra gen als 'wie is God' en 'hoe is Hij aanwezig in mijn leven' komen pas veel later aan de orde". Sillevis Smitt wil dóér bijstand verlenen waar de nood het grootst is. "Daarom gebeurt 45 procent van het werk van de staf van het evangelisatiecentrum in de grote steden". Euthanasie-pil Het hoofdbestuur van 'Hu- manitas' vindt het niet haalbaar en niet aanvaardbaar om op gro te schaal aan de bevolking van ons land een euthanasie-pil te verstrekken voor eventueel ge bruik bij eventuele kernrampen. Daarmee wees het hoofdbestuur een voorstel van de afdeling Eemland af. Het hoofdbestuur heeft zich voor dit standpunt laten leiden door het advies van een studie groep uit het Humanistisch Stu diecentrum Nederland. Volgens deze studiegroep zijn er zeker ethische argumenten vóór ver strekking van de bedoelde pil. Daarbij kan worden gedacht aan het zelfbeschikkingsrecht en de verantwoordelijkheid van ieder mens voor zijn of haar leven en aan het recht en de plicht van ie dereen om keuzes in het leven te maken. Maar de studiegroep acht de argumenten tégen een pil ster ker. Daarbij gaat het niet alleen om praktische bezwaren - ieder een zou altyd zo'n pil bij zich moeten dragen maar ook om het gevaar van verkeerd gebruik of zelfs misbruik. Zwammerdam. De kerk voogdij van de hervormde ge meente in Zwammerdam heeft een boekje van 68 pagina's uitge geven ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van deze ge meente (waarover wij vorige maand al uitvoerig schreven). Het boekje (mooi glanzend pa pier) heet 'Een vaste burcht' en bevat in woord en beeld grepen uit de geschiedenis van 1587 tot Samenstellers zijn A. M. den Boer uit Nieuwerkerk aan den IJssel en C. M. Langeveld uit Bo degraven, beiden sterk geïnte resseerd in plaatselijke kerkge schiedenis. Ook de nog in leven zijnde Zwammerdamse predr- kanten leverden een bijdrage. De titel van het boekje - dat tegen 31 oktober van dit jaar verscheen - is ontleend aan het Lutherlied, maar verwijst ook naar het plaat selijke kerkzegel: 'Deüs Arx No stra' (God is onze Burcht). Wie het gedenkboekje wil heb ben, kan f 16 storten op giro 364177 ten name van kerkvoog dij hervormde gemeente Zwam merdam. Hervormde Kerk; beroepen te Nijkerk H. Talsma Rijssen; aangenomen de benoeming tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (vormingswerk binnenlandse zending) H. de Leede Emmeloord. Gereformeerde Kerken: be roepen te Zwijndrecht en Groote Lindt Sj. P. Zwaan Waalwijk- Heusden; aangenomen naar Ca- stricum, voor jeugd- en jongeren werk, samen met hervormde ge meente, kandidaat mevrouw E. Visser Amsterdam. Onderscheiding Adolf Sj^jevitsj, opperrab bijn van de synagoge in Moskou, is gisteren in het Kremlin onder scheiden met de staatsorde van vriendschap onder de volkeren. De opperrabbijn is lid van de vredesraad die het standpunt huldigt van de Sovjet-regering inzake kernontwapening en an dere vraagstukken van vrede en veiligheid. Geweld. In een gisteren uit gegeven verklaring van de Angli caanse Kerk van Zuidelijk Afri ka wordt begrip getoond voor ge weld als een van de middelen om een eind te maken aan blanke overheersing. Wel blijft de kerk zich inzetten voor vreedzame veranderingen. Naar Rome. Een delegatie van de Tsjechoslowaakse rege ring gaat waarschijnlijk volgen de maand naar Rome om met het Vaticaan te spreken over de rela tie tussen kerk en staat in het land.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2