Theaterschool en joodse organisaties boos op HP Chinese kunstschatten Jazz-concerten bij K&O komen naar Rotterdam Weekblad gaat over lijken' 'Feeks' rigoreus bewerkt Spannende Edward II LAK-theater onderschrijft afgelasting Fassbinder stuk Ou GOUyAT WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 PAGINA 25 PEKING (GPD)- Ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van Rot terdam als stad en de herdenking van het bombardement 50 jaar ge leden zal in 1990 in het Museum Boymans- Van Beuningen een om vangrijke expositie worden gehou den van de kunstschatten die de Chinese keizers in de loop der eeu wen hebben verzameld en die nu in Peking in de Verboden Stad - de voormalige paleizen- zijn tentoon gesteld. Tijdens het bezoek dat mi nister Braks van landbouw begin november aan Peking bracht heeft hij deze expositie ter sprake ge bracht bij de Chinese autoriteiten die enthousiast reageerden. Tege lijkertijd bevond de directeur van Boymans- Van Beuningen, prof. W.H.Crouwel, zich in Peking ter voorbereiding van de expositie. Boymans- Van Beuningen denkt dat deze expositie zo'n 250.000 be zoekers zal trekken. Enkele jaren geleden werd eenzelfde expositie in Berlijn gehouden die daar een onuitwisbare indruk heeft achter gelaten. Boymans- Van Beuningen heeft een grote ervaring opgedaan de afgelopen jaren met het organi seren van spectaculaire evenemen ten zoals 'Goden en Farao's', 'Het Goud van de Thraciërs' en 'Mees terwerken uit de Hermitage', expo sities die bij elkaar honderdduizen den bezoekers hebben getrokken. Bij de voorbereiding van deze expositie zijn ook de ministeries van buitenlandse zaken en van welzijn, volksgezondheid en cul tuur betrokken. De afspraken over de expositie moeten nog worden vastgelegd in een tussen Neder land en China te sluiten cultureel verdrag. Minister Braks is tijdens zijn verblijf in Peking verzocht de Chinese leiders te wijzen op het be lang van de versterking van de cul turele betrekkingen tussen beide landen. Braks heeft dit gedaan te genover zijn Chinese ambtgenoot He Kang, die direct zeer enthou siast reageerde en de zaak met klem voorlegde aan de Chinese mi nister van cultuur. Tot 1912, het moment waarop keizer Pi Yu werd afgezet, hadden de Chinezen geen idee van wat er zich aan schatten in de Verboden Stad bevond. Wie het waagde de Verboden Stad te betreden zonder daartoe uitgenodigd te zijn, kreeg bamboeslagen, stokslagen of werd ter dood gebracht. Zelfs bewakers Eén van de Chinese kunstschatten uit de Verboden Staddie in 1990 in Rotterdam te zien zullen zijn. (foto gpd» en bedienden mochten na dienst tijd het paleis niet betreden. Bo vendien was elke middag het pa leis tussen 4 en 6 uur gesloten om dat de keizer zijn tijd doorbracht in zijn harem. Nog steeds doen Chinese archeo logen ontdekkingen die zorgvuldig in de musea van de Verboden Stad worden tentoongesteld. Vorig jaar ontdekte men bij toeval een graf van een Chinese koning, die zo rond 950 na Christus moet zijn overleden. Prachtige kunstvoor werpen bleken als grafgift nog aan wezig te zijn. LEIDEN- De Leidse Volksuniver siteit K&O doet de laatste tijd ook jazz in haar muziekpakket. Het eerste jazzconcert, dat dit seizoen in de Kapelzaal werd gege ven, trok nog niet zo veel belang stelling. En dat terwijl het jazztrio van Klaus Flenter toch een redelijk grote bekendheid geniet. Deze geringe belangstelling is volgens K&O-directeur Tjitte We ber mogelijk te wijten aan het feit, dat het Leidse publiek geen jazz concerten in de Kapelzaal gewend is. 'Als de gang er eenmaal inzit dan zal onze jazz-serie vast en ze ker aan een behoefte blijken te vol doen', zo meent de directeur van K&0. Als tweede jazzconcert staat op de K&O-agenda een optreden ver meld van het trio van Cees Slinger. Dit trio speelt op woensdagavond 2 december in de Kapelzaal. De naam van Cees Slinger is be kend genoeg om aandacht te trek ken. Hij kreeg zijn eerste bekend heid als pianist-leider van de in middels bijna legendarische Dia mond Five. Sindsdien heeft hij zich een gedegen faam opgebouwd als begeleider, in welke hoedanig heid hij inmiddels met vele jazz-be- roemheden op het podium is ver schenen. Slinger heeft op het ogen blik zo'n vijftien lp's op zijn naam staan. Hij is als piano-docent en en sembleleider verbonden aan het Rotterdams Conservatorium. Cees Slinger (foto Raymond Peter) Cees Slinger wordt op het ko mende concert bij K&O begeleid door John Engels, met wie hij al dertig jaar samenwerkt, en door de n Rotterdam wonende Amerikaan se bassist James Long. Gedrieën beloven ze borg te staan voor een avond gedegen swing. 1 1 Faith-George Michael 2 6 Whenever you need some body-Rick Astley 3 4 Dance little sister-Terence Trent d'Arby 4 3 Maybe tomorrow-UB 40 5 2 Pump up the volume- Marrs 6 7 How can we hang on to a dream-Tim Hardin 7 5 Here i go again-Whitesna- ke 8 9 Full metal jacket-Abigail mead 9 13 Crazy-Icehouse Regisseur Tanglie bewijst talent Voorstelling: De Getemde Feeks van William Shakespeare. Theater Mal- pertuis-Tielt uit België. Regie Dirk Tanghe. Decor Jacques Berwouts. Leidse Schouwburg. Gezien op 24 november. LEIDEN - De Belgische regis seur Dirk Tanghe treedt de laat ste tijd sterk op de voorgrond. In september stond zijn voorstel ling Koning Oedipus van Sopho cles nog in het Amsterdamse theater De Engelenbak en onge veer tegelijkertijd ging zijn ver sie van 'De Getemde Feeks' in Nederland op reis. Kwalifikatie als een zeer veel belovend regis seur met originele ideeen doen wat beloven en ik was dan ook zeer benieuwd wat hij met deze Shakespeare gedaan had. Hij heeft me niet teleurgesteld. Integendeel. Zijn bewerking van het stuk is rigoreus. Hele plots laat hij weg en hij concentreert zich op het verhaal van de te tem men feeks Katarina. Zij en haar zusje Bianca zijn huwelijksrijp, maar hun vader Baptista wil de alom begeerde Bianca pas uithu welijken als hij ook zijn alom ge- haatte dochter Katarina aan de man weet te krijgen. De edelman Petrucchio hoort van haar slech te reputatie en neemt de uitda ging aan deze furie te trouwen, waardoor de heren Gremio en Hortensio hun strijd om Bianca kunnen voortzetten. Uiteindelijk wordt Katarina getemd en ge hoorzaamt zij haar man. In zijn bewerking heeft Tang he alle ballast overboord ge gooid: de proloog verdween (waarin duidelijk wordt dat het om toneelspelers gaat die dit stuk voor anderen op toneel op voeren) en van de man die Bian ca trouwt, Lucretio, is geen spoor meer te bekennen. Daar mee wint 'De Getemde Feeks' aan bondigheid en raakt de tradi tionele komedievorm wat meer op de achtergrond. In een Franse salon aandoend wit decor is Bianca de nietszeggende Cosmo- politan-dame en haar aanbidders Gremio en Hortensio zijn snelle Italiaanse zakenmannen, die ge brekkig Vlaams spreken. Katari na is uiteraard recalcitrant maar zeker niet onsympathiek in de ogen van Tanghe. Op het eind vormen zij en Petrucchio zelfs een gewoon gek en onafhanke lijk stel dat wel hun 'oprechte ge voelens' toont waar de anderen het alleen maar over kunnen hebben. Maar wat heeft Tanghe nog meer te bieden dan een knappe en intelligente bewerking? Dat zit 'm vooral in het spel, dat klas se is, en de vaak gestileerde vorm. Een deel van de scènes speelt zich bijvoorbeeld achter het toneel af en dat werkt span- ningsverhogend. Of hij maakt van de heren Gremio en Horten sio modeshow lopende dress- men. Met ironie weet Tanghe dus wel raad. Zeker in een even ge niale als lachwekkende slotscè ne, waarin op een extatische symfonie de oplopende onenig heid tussen Bianca, Gremio en Hortensio als het ware gedialogi seerd wordt. Elke ritmische 'uit haal' van de toch al gezwollen muziek vertalen de spelers in minstens even vette gebaren, in 'Edward II' door Toneelgroep Am sterdam. Tekst: Christopher Marlo we, vertaling: Janine Brogt, regie: Jan Ritsema, decor en licht: Paul Gallis, spelers: Joop Admiraal. Pierre Bokma, Gijs de Lange, Frcd Goessens, Hans van den Berg, Flip Ceulemans, Jacques Commandeur. Cas Enklaar, Hugo Ilaenen, Han Kcrckhoffs en Hans Resting. Ge zien op 22 november in de Stads schouwburg, Amsterdam. AMSTERDAM - Regisseur Jan Ritsema zorgde met de voorstel ling 'Edward II' voor een gevoel van sensatie dat men wel heeft bij het voor de eerste keer zien, ruiken, horen of voelen van iets. Een zintuigelijke sensatie, die het masochistische gedrag van de toneelminnaar verklaart, die voorstelling na voorstelling zijn avond laat vergallen. Maar dan, opeens, is het er, en heeft hij weer brandstof voor een nieuwe ronde van zelfkwelling. 'Edward II' is een koningsdra ma van de hand van de intrige rende, jong gestorven schoenma- kerszoon Christopher Marlowe, in hetzelfde jaar geboren als Wil liam Shakespeare (1564). Wie het levensverhaal van Marlowe leest, leest het relaas van een 'enfant terrible'. Ritsema moet zeer geïn spireerd zijn geweest door de schaamteloze, bijna naïeve eer lijkheid van Marlowe. Wat 'Ed ward II' zo bijzonder maakt is de helderheid van de voorstelling. Helderheid in de regie, helder heid in decor en enscenering en helderheid in het spel en de tekst. Kristalhelder zijn ook de verhouding tussen de verschil lende personages en hun motie- Die luciditeit verklaart voor een belangrijk deel de sensatie van de voorstelling. Momenten van vertroebeling zijn nagenoeg afwezig. Wat geheel ontbreekt is de verpsychologisering, die broeierige lappendeken van on affe gevoelens, veelbetekenende blikken, stiltes en associaties, die de theaterbezoeker deprimeert en teneerslaat en hem met het va ge besef naar huis stuurt dat alles met alles te maken heeft. Ook de 'Helder als glas' KATWIJK- Hans Cornelissen en Dorijn Curvers zijn de hoQfdrol- spelers in het toneelstuk 'Helder als glas', dat zaterdagavond in Tri podia in Katwijk wordt opgevoerd. Het door Phil Young geschreven stuk heeft blindheid als thema. Kaarten voor deze voorstelling zijn verkrijgbaar bij K&O en WV. LEIDEN - Ter gelegenheid van de opening van de manifestatie Nederland Museumland 1988 biedt de heer Delissen van uitgeverij Inmerc (links) het eer ste exemplaar van de Museumgids aan aan de heer Havermans, burgemeester van Den Haag en voorzitter van de Nederlandse Gemeenten. Dat gebeurde gistermiddag in het Leidse Rijksmuseum van Oudheden. Op de achtergrond wordt reclame gemaakt voor de speciale Museum Landwijn. Per verkochte fles wijn zal de Haagse wijnkoper McGough 1 gulden aan de Stichting Museum- land afdragen. De eerste fles - hoe kan het ook anders - werd aangeboden aan burgemeester Goekoop. Hij sprak de hoop uit dat het kostelijk vocht 'veel dode musea weer tot leven zou brengen'. hoto Holvast) 10 18 Jackie freak-Chic 11 16 Walk the dinosaur-Was (not was) 12 8 1 need love-L L Cool J 13 11 Little lies-Fleetwood Mac 14 22 Got my mind set on you- George Harrison 15 21 System of survival-Earth Wind Fire 16 19 The real thing-Jellybean 17 23 Love in the first degree- Bananarama 18 14 In the dutch mountains- The Nits 19 15 You win again-Bee Gees- 20 10 Never gonna give you up- Rick Astley 21 12 Some people-Cliff Richard 22 Never can say goodbye- The Communards 23 26 So emotional-Whitney Houston 24 38 Don't shed a tear-Paul Carrack 25 28 Casanova-Levert 26 33 Criticize-Alexander o'Ne- al 27 36 Unchain my heart-Joe Cocker 28 30 Rent-Pet Shop Boys 29 The way you make me feel- Michael Jackson 30 17 The night you murdered love-ABC 31 20 What a night-Dolly Dots 32 - Everlasting love-Sandra 33 25 A new tomorrow-Piet Veerman 34 37 Barcelona-F Mercury M Caballe 35 40 Crazy crazy nights-Kiss 36 24 Can't we try-Dan Hill Vonda Sheppard 37 39 The right stuff-Bryan Fer ry 38 Fight fire with fire-Mai Tai 39 Peacemaker-Kool the gang 40 31 We'll be together-Sting DEN HAAG (GPD) - Het besluit van de Haagse Post om het omstreden toneelstuk van Fassbinder, 'Het vuil, de stad en de dood' in het nummer van deze week te publiceren, is voor de joodse gemeenschap in ons land geen aanleiding opnieuw tot acties over te gaan. Joodse organisaties lieten bij monde van rab bijn Soetendorp de HP wel weten 'ongelukkig' te zijn met de publikatie van het toneelstuk. Dat was ook de mening van de Amsterdamse Theaterschool. Een HP-redacteur moest gisteren vrijgemaakt worden om alle tele foontjes te beantwoorden. Hoofd redacteur John Jansen van Galen: 'Veel mensen hebben ons gebeld. Sommigen vinden dat we er goed aan doen het stuk af te drukken, anderen zijn er fel tegen. Professor Heertje heeft zijn abonnement op gezegd, maar daar staat dan weer tegenover dat Milo Anstadt ons heeft laten weten respect te heb ben voor ons besluit het stuk te pu bliceren. Anstadt schreef zelf trou wens een artikel over de kwestie in NRC-Handelsblad waarin hij het voorstel van Soetendorp om voor taan bij de joodse organisaties aan te kloppen voordat men beslist om een stuk als dat van Fassbinder op het repertoire te nemen 'volstrekt onaanvaardbaar' noemde. De jood se organisaties hadden volgens hem weinig oog gehad 'voor de me chanismen van het antisemitisme'. Jansen van Galen zegt het merk waardig te vinden dat de Theater school tegen publikatie is,-terwijl de school zelf het stuk in het open baar had willen opvoeren. Uit tele foontjes van studenten van de school meent hij overigens te kun nen opmaken dat de Theater school, in haar afwijzing, geen 'ge sloten front vormt'. Jansen van Ga len: 'De tegenstanders van de pu blikatie zeggen dat wij olie op het vuur gooien, maar wij zijn er nog steeds van overtuigd dat we alleen maar bijdragen tot de ont-mytholo- gisering van Fassbinders stuk. Ik vind het trouwens ook merkwaar dig dat rabbijn Soetendorp in Trouw zegt dat mensen die het stuk lezen tot de conclusie zullen komen dat er helemaal niet zoveel reden tot commotie was, en dat ter wijl hij toch aan die commotie heeft bijgedragen.' De hoofdredacteur van de Haag se Post is ervan overtuigd dat het stuk van Fassbinder niet tot mis verstanden aanleiding geeft. 'Het stuk is doorzichtig genoeg.' Jansen van Galen: 'De redactie Rainer Werner Fassbinder. de au teur van 'Het vuil, de stad en de dood'. van de HP, en de medewerkers -voorzover ik ze heb gesproken - staan unaniem achter de publika tie. Het idee om de tekst af te druk ken is donderdag gerezen, nadat de try-out op woensdagavond was verhinderd. Vrijdagochtend heb ben we er nog even over gedacht van publikatie af te zien, maar 's middags hebben we besloten toch te publiceren.' 'Het vuil, de stad en de dood' be slaat twaalf pagina's in de HP en wordt voorafgegaan door een ver antwoording van Fassbinder, en een verantwoording van John Jan sen van Galen namens de redactie. Het blad is gisternacht gedrukt. Ronnie Naftaniël, van het Cen trum voor Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI), zegt het be sluit van de Haagse Post 'buitenge woon onfatsoenlijk' te vinden. 'Na alle gesprekken die deze week ge voerd zijn is het een steek in de rug van de joodse organisaties en de Theaterschool. Er wordt daardoor nog eens onnodig zout in de won den gewreven.' Het CIDI zal, aldus Naftaniël, geen acties tegen de pu blikatie ondernemen. 'De lezers zijn intelligent genoeg om zelf wat te doen. Door hun abonnement op te zeggen bijvoorbeeld, ja. Ik denk dat de HP uiteindelijk zelf de grootste morele verliezer is in deze zaak.' Rabbijn Liliënthal van de Am sterdamse Liberale Joodse Ge meente aarzelt wanneer hij om commentaar gevraagd wordt. 'Ik weet niet hoe ik het netjes moet zeggen...ik vind het onbegrijpelijk. De HP gaat over lijken, dat zegt ge noeg denk ik.' Joke Kniesmeijer van de Anne Frank Stichting onthoudt zich van commentaar. 'We hebben het er ui teraard wel over gehad, maar we hebben geen officieel commentaar, nee. Iedereen kan vermoeden hoe we erover denken. Ik laat de publi katie voor rekening van de HP. We willen voorkomen dat we op den duur naar voor komen als een orga nisatie die alleen maar ergens te gen is, die voortdurend geschokt en verdrietig is. Wij zijn vóór ont zettend veel dingen. Daar besteden we negentig procent van onze tijd aan, alleen vind je daar minder van terug in de publiciteit.' 6^£Kac! de maat, zodat ze in tweegevecht eindigen. Een voor de hand lig gende interpretatie van de mu ziek, lijkt wel. Maar tegelijkertijd zo origineel en zo ver doorge voerd dat het precies aangeeft waar 't Tanghe volgens mij om draait: de schijnheiligheid van het menselijk gedrag (oef!). Dat de spanning hier en daar even weg zakt (teveel geschreeuw ach ter elkaar en de dreiging van te veel herhaling), mag de pret niet drukken. Tanghe heeft zijn ta lent wat mij betreft bewezen. INGRID VAN FRANKHUY- ZEN Gijs de Lange in 'Edward II' bij Toneelgroep Amsterdam. taal is in de voorstelling geen struikelblok. De zeer poëtische, sterk dramatische teksten wor den rustig en weloverwogen uit gesproken. Alles is gestileerd, al les is gecontroleerd en daarom heeft de voorstelling zo'n grote kracht. De motieven van de persona ges zijn duidelijk: eigenbelang, machtswellust, loyaliteit, liefde en seks. Met grote bewustheid en met een ijzeren logica wordt de drijveer nagestreefd. De koning is verliefd op zijn vriend Gaves- ton (Pierre Bokma), het resultaat is dat hij het bestuur van zijn rijk verwaarloost, maar het is hem volkomen onverschillig. Alle rollen worden door man nen gespeeld, dat betekent dat Gijs de Lange de rol speelt van koningin Isabella. Het decor be staat slechts uit drie groengele wanden en een bruine kokos- matachtige vloer. Binnen die be sloten wanden staan de hele voorstelling de elf spelers. Ge kleed in hemd, das en colbertjas je, met daaronder een gazen rok tot onder de knie, afgekleed met halfhoge zwarte laarzen en witte sokjes. De spelers hebben lange wandelstokken, een soort scherpgepunte uitgerekte golfs- ticks. De koning draagt een gou den kroon en een goudbrokaten jasje, de koningin een wit colber tje met witte das. Het is schitte rend om te zien, spannend, hila risch en het verveelt geen mo ment. De elf spelers ogen half als een hockeyteam of een Engelse kost schoolklas, tegelijkertijd accen tueren hun rokken ook de homo seksualiteit, die een belangrijke rol in het stuk speelt. Het spel van de elf is nauwelijks na te ver tellen. Een superieure regiehand laat ze met een enorme originali teit en effectiviteit door' de groengele ruimte bewegen: de ridders te paard, de ridders ten aanval, de ridders roeiend over het Kanaal, de ridders zingend, een wals dansend, samenzwe rend en stervend. Gijs de Lange fladdert er rond, vilein en drama tisch wiekend met zijn armen. Eri daartussendoor schittert Joop Admiraal als Edward de Tweede. Schaamteloos wordt er Qok van muziek gebruik gemaakt, o.m. van walsmuziek, Lou Reed en een smartlap ('Oh you are beautiful'). Oergeestig is het vaak, terwijl het toch een trage die pur sang is. De koning be landt uiteindelijk in de kerker, terwijl de drek van een open riool onophoudelijk op hem neer klettert. In de drek en de modder zal de koning op wrede wijze worden vermoord. Die tragische val wordt in de voorstelling hero ïek gemaakt. Er wordt geen mo reel oordeel uitgesproken over het bestuurlijk falen van de ko ning. De koning hield van zijn vrienden en allen hebben ze het met de dood moeten bekopen. RADBOUD ENGBERSEN. LEIDEN - Toen de opvoering van 'Het vuil, de stad en de dood' van Fassbinder door de Theaterschool werd afgelast, zat het Leidse LAK- theater met een gat in het program ma. Op 4 en 5 december zou daar het gewraakte toneelstuk van de Duitse auteur worden opgevoerd. In plaats daarvan brengt men nu op deze dagen de jongste produk- tie van het Leidse Brandtheater, twee eenakters van Sam Shepard, 'Rode kruis' en 'Stemmen'. Roland Helmer, coördinator van het LAK-theater, onderschrijft de beslissing van de Amsterdamse theaterschool om het stuk van Fassbinder van het programma te nemen, maar is terzelfdertijd van mening 'dat het meer dan spijtig is dat het tot een dergelijke beslis sing moest komen'. Namens het LAK-theater hecht hij eraan te vër- klaren dat bij hem 'nergens in dit proces twijfel is gerezen aan inte griteit en bedoeling van de makers en spelers'. Men is van mening dat het stuk niet antisemitisch van ka rakter is en betreurt het daarom dan ook dat het publiek nu niet meer in de mogelijkheid is zelf een oordeel te vellen over 'Het vuil, de stad en de dood'. Het LAK-theater is voortdurend 'zeer dicht betrokken geweest' bij Gert Portael als de feeks en Wim Danckaert als Petruchio in 'De Getemde Feeks'. de besluitvorming het stuk wel of niet op te voeren. Men deelt de me ning van de theaterschool 'dat het, gezien de nu ontstane commotie, verstandig is de opvoering van het stuk in heroverweging te nemen'. 'Heroverweging' is hier dus kenne lijk hetzelfde als afgelasting. Net als de Toneelschool vindt het LAK dat 'in de afweging van de vrijheid van de kunstenaar naast het lijden van talloze individuen' het laatste uiteindelijk het zwaar ste moet wegen. 1986 Hts i aovreiLUS AU OOM AIN6-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25