Frisse kijk op toekomst Sovjetunie VOORJEKANUS Geweld: hamburger van de strip Sinead O'Connor door U2's 'The Edge' ontdekt ET 'Perestrojka' van Gorbatsjov: achtergrond Kwestie van geld? WOENSDAG 25 NOVEMBER 198/ PAGINA 21 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 De gitarist van U2, The Edge, is degene geweest die het muzikale talent van de uit Dublin afkom stige Sinead O'Connor heeft ont dekt. Ze schreef enige tijd gele den een liedje voor de groep In Tua Nua en dat was voor de The Edge de aanleiding om samen een song te schrijven. Dat werd de soundtrack voor de film 'Cap tive', getiteld 'Heroine'; een lied je dat ook door Sinead gezongen wordt. Voor velen was dat de eer ste kennismaking met Sinead O'Connor. Van Dublin verhuisde de nu 20-jarige Sinead twee jaar gele den naar Londen om daar te gaan werken aan een eigen elpee. 'The lion and the cobra' heet haar de buutalbum dat onlangs in Neder land is uitgebracht. Daarop veel gepassioneerde muziek die in de verte doet denken aan Siouxsie and the Banshees. Negen stukken zijn er op de plaat gezet, acht daarvan zijn door Sinead zelf geschreven. Ook het produceren van de elpee heeft ze zelf gedaan. Van een blij vende samenwerking met The Edge is geen sprake. De zangeres wijst erop dat ze het allemaal ook heel goed alleen kan, zonder hulp van bekende popmusici. Die vroege zelfstandigheid heeft Sinead waarschijnlijk 'te danken' aan een nogal rumoerige jeugd. Een mislukte 'schoolcar- rière' en een in eerste instantie niet gewenste zwangerschap maakten Sinead vroeg volwas- Ervaring met live-optredens heeft Sinead nog niet maar ze is druk bezig met met het formeren van een band. Favoriete groepen van Sinead zijn onder anderen Madonna, The" Smiths en Janet Jackson. Vrouwen waar Sinead grote be wondering voor heeft zijn konin gin Mary van Schotland en Mari lyn Monroe. De vraag of geweld op televisie en in films schadelijk is wordt maar al te vaak gesteld. Zo vlam de de discussie weer eens hoog op toen een paar maanden gele den in een klein Engels dorp een vijftienvoudige moord gepleegd werd geïnspireerd door de 'hel dendaden' van Rambo. Tijdens de afgelopen weekeinde gehou den stripdriedaagse in Den Haag werd de discussie verlegd naar 'geweld en strips'. Is dat nou schadelijk voor de jeugd of zijn moorden op papier onschuldig? Zeker is dat het geweld in strips in de loop der jaren is toe genomen. net zoals overigens ook op televisie. Er zijn strips over de ninja-cultuur. de massa moord in de Tweede Wereldoor log, porno, allerlei historisch ge weld. en noem maar op. In veel van die strips gaat het puur om het geweld in beeld te brengen - en vaak heel gruwelijk - maar er zijn ook strips waarin geweld heel komisch kan zijn. Een goed voorbeeld daarvan is zijn de strips van Asterix en Ob- elix. Regelmatig wordt daarin op een pagina een heel dorp met de grond gelijk gemaakt maar je hebt nooit het gevoel dat die te keningetjes iets vreselijks uit beelden. Het is verder in strips (en in tekenfilms) ook heel ge woon dat stripfiguren.geheel on beschadigd uit de vreslijkste vechtpartijen, ongelukken en valpartijen tevoorschijn komen. Best vermakelijk natuurlijk. Toch zijn beeldverhalen in het algemeen - en dus ook geweld in beeldverhalen - een omstreden onderwerp. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen schreef in 1948 alle openbare scholen een brief waarin de di recties verzocht werden het ver spreiden en lezen van strips zo veel mogelijk tegen te gaan. Een Zweedse pedagoog, Lorentz Larson, waarschuwde ooit voor de gevaren van de strip. De le zende jeugd zou afgestompt ra ken door al die sensatie en beïn vloed raken door de geweld- smentahteit. Normaal Geweld is nu eenmaal een on derdeel van de samenleving en het is heel rv>rmaal dat dat terug te vinden is in strips en films. was een van de meningen die za terdag tijdens een discussie over dit onderwerp naar voren wer den gebracht. Anderen vonden dat geweld om geweld, zonder een noemenswaardig verhaal, ei genlijk niet kon. Het is dan niet functioneel. Wel is het zo dat mensen blijkbaar een behoefte hebben aan - steeds meer - ge weld. Series als Miami Vice en films van Sylvester Stallone zijn niet voor niets zo populair. Of geweld in strips en films schadelijk is kun je nauwelijks meten. Er wordt wel gezegd dat geweld en criminaliteit de laatste tijd zijn toegenomen. De spre kers van het forum geloofden daar niet echt in. Het komt door de media dat het geweld 'dichter bij is gekomen', zo meenden ze. Geen tijdsverschijnsel dus maar iets blijvends. Net zo als met de snacks van die bekende hamburgerketen is het met ge weld in strips en films, zei ie mand. Je weet dat het slecht voor je is maar gaat er stiekem wel eten omdat die hamburger met vette mayonaise en ketchup heerlijk smaakt. IwwiI&kuiL...Nee .een G#aGebox...nee - kippehok maebodtnwee fe ver vvefr. iwtfwiow oh tent' een baw&alfltftewi"wee onderhand hi) ik al zestttrr elefclrwi- sdte 0f6el5en tónteW/efl vswei/tcn KuNwefi kofen maan een kamer huken Hooma3r...-t«w...de vijkermtièsle Kamer woedt het -ik voel 't Gewoon! 26 Paf. Weet |e dat joppie Hou 3/ kW de hele da6 op Kam zoeken is heeft-ie waf k doen eens kykn... tete/ifepêr... een dikke viitófifh..zo;ja... (Wordt vervolgd) Sinead O'Connor De Russen vieren dit jaar dat hun land, de Sovjetunie, zeventig jaar communistisch is. Voor 1917 werd Rusland geregeerd door tsaren, na de revolutie kwam er één politieke partij, de Commu nistische Partij. Grote mannen van die partij waren achtereen volgens Lenin, Stalin, Chroestjov, Brezjnev en nu dan Gorbatsjov. De laatstgenoemde, huidige partijleider is in 1985 begonnen aan zijn karwei. Sinds hij aan de top staat waait er een frisse wind door de Sovjetunie, perestrojka genaamd. In gewoon Nederlands betekent dat hervorming, en dat is hard nodig in Rusland want het gaat er slecht met de econo- Een aantal ingrijpende maatre gelen moet er voor zorgen dat de situatie de komende tijd zal ver beteren. Het hoe en waarom van die nieuwe plannen verduide lijkt Michael Gorbatsjov In zijn onlangs verschenen boek 'Pe restrojka, een nieuwe visie voor mijn land en de wereld'. Het boek is geschreven voor de Sovjetburgers én voor ons, hier in het kapitalistische wes ten. Beide groepen keken in het begin namelijk wat vreemd aan tegen de plannen van de nieuwe Russische partijleider. Moesten ze hem nou serieus nemen of was dit een staaltje van politieke grootspraak en zou er van die plannen helemaal niks terecht komen? Winst Jarenlang heeft de Communis tische Partij (ofwel: de staat) een allesoverheersende rol gespeeld in het dagelijks leven van de Russen. De bedrijven waren zon der uitzondering in handen van de staat en mochten geen winst maken. De werknemers ontvin gen hun loon, konden daarvan rondkomen, maar daar bleef het bij. Hard werken en meer verdie nen was er niet bij en daardoor werden veel mensen nogal on verschillig in hun werk. Waarom zou je extra je best doen als je daar toch niet beter van wordt? Luid gejuich vrijdagavond laat in de Nederlandse voetbalgele deren: de Europese voetbal bond UEFA besloot om de zwa re straf na het bomincident bij Nederland-Cyprus te verande ren in een veel lichtere. Eerst had de UEFA door het omzet ten van de 8-0 overwinning in De Kuip in een 0-3 nederlaag de deelneming van Nederland aan het Europees voetbalkam pioenschap volgend jaar in München flink op de tocht ge zet. Met de zege op Cyprus was die deelname zeker, maar door deze 'nederlaag' moest Oranje in zijn laatste wedstrijd op 16 december in Athene minstens gelijkspelen tegen de Grieken. Niemand had verwacht de UEFA zó zwaar zou tillen aan het gooien van een zelfgemaak te bom door een 21-jarige voet balvandaal uit Oss, waardoor de Cypriotische doelman Cha- ritou knock-out ging. De Grie ken juichten, die zagen toch nog een kansje om naar Mün chen te gaan. Heel voetballend Nederland was echter zwaar aangeslagen en de Nederlandse voetbalbond KNVB besloot in beroep te gaan tegen de straf. En het wonder geschiedde. Nederland moet nu weliswaar meer boete betalen, 100.000 gulden, maar Oranje mag de wedstrijd tegen Cyprus over spelen. Wint Nederland, en dat zit er dik in, dan plaatst het zich voor München. Zelfs een ge lijkspel is daarvoor al voldoen de. De grote vraag is waarom de UEFA als een blad aan een boom is omgedraaid. De be roepscommissie gaf als argu menten voor de veel lichtere straf dat de KNVB alles had ge daan om ongelukken te voorko men, dat het ging om één enkel incident en dat de bommen- gooier door de medewerking van het publiek snel werd ge pakt. Maar dat was allemaal ook al bekend toen de UEFA die veel zwaardere straf uit deelde. Het enige 'nieuwe' aspect was de verklaring van de Ne derlandse arts Greep (toevallig ook voorzitter van de voetbal club MVV) dat de Cypriotische doelman Charitou zich heeft aangesteld. Hij had best na tien minuten weer tussen de palen kunnen gaan staan, zei de Ne derlandse arts. Maar aan het bom-gooien zelf doet dat na tuurlijk niets af. Blijkbaar hebben nog andere argumenten een rol gespeeld. Volgens de Grieken, die overi gens protest gaan aantekenen tegen het nieuwe vonnis, draait het allemaal om geld. De West- duitse organisatoren zien lie ver Nederland dan Grieken land naar München komen. Ne derland neemt niet alleen meer supporters mee, die fans heb ben ook meer geld te verteren dan de veel minder welvarende Grieken, aldus het Griekse verwijt. Natuurlijk zit daar de nodige haat en nijd bij, maar helemaal onwaarschijnlijk is het ook weer niet. In het betaalde voet bal maakt geld immers al ja renlang de dienst uit. SJAAK SMAKMAN de land. Om in die situatie verande ring te brengen is in de Sovjetu nie nu een wet aangenomen die het mogelijk maakt dat bedrij ven in de toekomst door werkne mers zelf beheerd kunnen wor den en in beperkte mate ook winst mogen maken. De gedach te hierachter is dat werknemers zich zo verantwoordelijker gaan voelen voor hun werk, moeten gaan concurreren met andere be drijven en daardoor uiteindelijk betere produkten zullen afleve ren. Dat komt dan weer de gehe le economie (en ook de consu menten) van het land ten goede De Sovjetunie kampt verder met een enorme achterstand in de moderne technologie, en dat belemmert een goed verloop van de economie ook danig. Om daar wat aan te doen moeten mensen die zich bij willen laten scholen sterk aangemoedigd en ook ex tra beloond worden. De Russi sche bedrijven moeten ook meer gaan samenwerken met bedrij ven in het buitenland, zegt Gor batsjov in zijn boek. Glasnost Een term die je de laatste tijd veel hoort als het over de Sov jetunie gaat is glasnost. Open heid betekent dat, en dat is ook iets waar Gorbatsjov naar streeft. Het land moet democratischer worden, mensen moeten het werk van de overheid controle ren. De hervorming of perestroj ka kan alleen maar lukken als ge wone mensen vaker hun mond open doen, kritischer worden. Dat zijn ze niet gewend; tot voor kort was het zo dat iedereen die iets negatiefs zei over de staat hard werd aangepakt door de lei ding. Overigens is het niet de be doeling dat de Russen nu gaan klagen over het communistische systeem, zegt Gorbatsjov in zijn boek. Glasnost moet gezien wor den als een middel om het be staande systeem te verbeteren. In 1985 is partijleider Michael Gorbatsjov begonnen c voeren in de Sovjetunie In 'Perestrojka' gaat Gor- standsraketten batsjov ook uitvoerig in op de den afgeschaft, kernbewapening. De partijleider doet een beroep op alle landen om kernwapens de wereld uit te helpen. Ze maken de samenle ving niet alleen onveilig maar zijn bovendien ook nog eens ver schrikkelijk duur. Voorbeeld: de Verenigde Staten besteden per jaar ongeveer 350 miljard dollar aan kernbewapening. De beide grootmachten in de wereld, te weten de Verenigde Staten en de Sovjetunie moeten daarom hun wapenarsenaal aanzienlijk in krimpen, meent Gorbatsjov. Het geld dat hiermee vrijkomt kan dan bijvoorbeeld gebruikt wor den om mensen in de Derde We reld te helpen. Dat zou natuurlijk prachtig zijn maar of het ooit zo ver komt is maar zeer de vraag. Eenzijdige ontwapening zit er niet in en de onderhandelingen over tweezij dige ontwapening verlopen maar moeizaam. Een belangrijke stap in de goede richting wordt ge daan op 7 december. Dan zullen de beide grootmachten een ver drag ondertekenen waarin be paald wordt dat middellange af standsraketten in Europa wor den afgeschaft. Of de perstrojka succes heeft is ook nog maar afwachten. In 1985 is de hervorming in de Sovjetu nie begonnen, en stapje voor stapje gaan ze verder. Een derge- 1 ingrijpende heivorming door- lijke grootscheepse hervorming is een kwestie van jaren. ERNA STRAATSMA 'Perestrojka, een nieuwe visie voor mijn land en de wereld' door Mi chael Gorbatsjov: uitgeverij Het Spectrum; prijs: 24,90. Op handen lopen Het duurrecord voor op de han den lopen staat met 1400 kilome ter op naam van Johann Hurlin- ger, een Oostenrijker die in 1900 in 55 dagetappes van 10 uur met een gemiddelde snelheid van 2,54 km/u van Wenen naar Parijs liep. Shin Don-mok uit Zuidko- rea volbracht op 14 november 1986 in Saitama (Japan), onder steboven een sprint van 50 meter in 17,44 seconden. Bob Sutton, Danny Scannell, Phil Johnson en John Hawkins legden in esta fette één mijl (1,609 kilometer) af in 31 minuten en 15,8 seconden in Oak Ridge, Tennessee (Vere nigde Staten), op 13 maart 1983. lip Savage en Danny Scannell heeft één mijl op handen lopend afgelegd in 24 minuten en 48 se conden op 15 maart 1987 in Kn oxville, Tennessee (Verenigde Staten). Het record voor deze af stand op de normale manier staat op 3 minuten en 2 seconden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21