'Advocaat nodig om rechten van het dier te beschermen' Bijna twee jaar cel geëist voor spookrijder Steigers bij brug Aardam WËütÊtim PAGINA 16 Will WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 Werken met proefdieren. Steeds roept het weer emoties op. Toch worden er volop pogingen gedaan om proeven op dieren terug te dringen en ze door alternatieven te vervangen. Maar ondanks die goede voornemens werden het afgelopen jaar meer proefdieren gebruikt. Ook bij de universiteit in Leiden. Het welzijn van het dier. Daar draait het om. Prof. dr. Tj. de Cock Buning is nu bijna twee jaar als hoogleraar proefdier- vraagstukken aan de universiteit in Leiden verbonden en nog altijd zeer begaan met het lot van de proefdieren. Is er sinds zijn komst veel veranderd? Hoe komt het dat er weer in stijgende mate naar het dier is gegrepen om proeven op te doen? Deze week (donderdag en vrijdag) wordt er in Leiden een cursus gehouden over ethiek en proefdieren. Een cursus waarin de wet op de dierproeven onder de loep zal worden genomen; waarmee wetenschappers die met proefdieren werken rekening moeten houden en waar de problemen liggen. De cursus gaat in op de vraag hoe je met ethische vraagstukken moet omgaan, hoe je ze beoordeelt en hoe je ze oplost. LEIDEN - Zijn oplossing is even verrassend als simpel. Zet alle al ternatieven voor dierproeven op een rijtje en publiceer ze in een blad of via de databank. Geef ver volgens de onderzoekers toegang tot die informatiebronnen en zij - weten wat er gaande is. door Jan Westerlaken Eenvoudiger, althans zo lijkt het, kan het niet. Over het waarom van zo'n oplossing zegt De Cock Bu ning: "Wetenschappers weten dik- 'wijls niet dat er ook andere moge lijkheden zijn dan alleen maar die ren voor het uitvoeren van een be paald onderzoek. Wanneer je nu die alternatieven bundelt, dan kun nen de onderzoekers daarvan ken nisnemen en gebruik maken". De Cock Buning: "Mijn collega in Utrecht probeert ergens geld te vinden om een databank van de grond te tillen. Laboratoria kunnen via zo'n systeem onderling gege vens uitwisselen over onderzoeken waarmee ze bezig zijn. Op die ma nier voorkom je datje zelf nog eens het wiel uitvindt. Belangrijker is natuurlijk dat je zo extra leed voor dieren kunt terugdringen. Want daar is het tenslotte om te doen". Wat overigens wel een probleem is, aldus De Cock Buning, is het feit dat elk land andere normen han teert. "Neem de industrie als voor beeld", zegt hij. "Zij zal altijd voor de meest strenge norm kiezen. Dan voldoet een produkt direct aan alle eisen en is ze - de industrie - in een keer klaar. Helaas komt daarbij het welzijn van het dier nogal eens in gedrang". Minder ernstig Overal ter wereld is men het er over eens. Er moeten minder die ren voor proeven worden gebruikt. Maar dat gaat moeizaam. Nu is er zelfs weer een stijgende tendens om naar het dier in plaats van naar een alternatief te grijpen. De Leid- se universiteit, zo blijkt uit de cij fers, heeft dat ook gedaan. Hoe komt dat toch? Prof. De Cock Buning steekt, als" waarschuwing, een vinger om- hoog. Zegt: "Je moetje daarbij wel afvragen of die stijging nu wel zo reëel is. Wat de veterinaire hoofdin spectie voor het eerst heeft gedaan, is het tellen van de vissen waarmee in de laboratoria wordt gewerkt. Voorheen werden ze gewogen. De stijging zit hem met name in een toenemend gebruik van die vissen. Vooral stekelbaarsjes. Ze worden gebruikt voor gedragsonderzoek. Echter, die stijging is niet meer dan een procent of twee. Nu praat ik louter en alleen over Leiden. Kij ken we naar het landelijk beeld, dan zie je eveneens een toename bij het gebruik van vissen, maar ook vogels. Kippen, om precies te zijn. Vissen worden steeds vaker ge bruikt voor het testen van giftige verbindingen in het oppervlakte water. Zo probeert men er achter te komen hoe schadelijk die vervui ling voor drinkwater is. Helaas heeft het gebruik van de kippen met de bio-industrie te maken. Die kip lijdt nogal eens aan infectie ziekten. Men is op zoek naar vac cins om daar wat tegen te doen. In derdaad, we zien meer dierproe ven, maar de ernst ervan is afgeno men. Er is sprake van een gering ongemak voor de dieren. Dus dat is niet echt alarmerend". Verantwoord Ethisch verantwoord of niet. Voor prof. De Cock Buning is het geen situatie om over aan de bel te trekken. Zegt: "Bij mij ligt het ac cent op de vraag hoe ga je met de dieren om. Dat gaat de goede kant op. Meer dan vijftig procent van al le proeven hebben een risico van gering ongerief. Het risico van ern stig ongerief was in 1986 27 procent en dit jaar 23 procent. Die dalende lijn is er al een paar jaar. Daar kun je dan alleen maar tevreden over zijn". Ondanks dat het de goede kant op gaat hebben prof. De Cock Bu ning en zijn medewerkers een rap port geschreven waarin de vraag wordt gesteld wat er aan de dier proeven kan worden verbeterd. De barrièere waarop zij stuitten: geld. De financiën om op grote schaal het onderzoek naar alternatieven voor dierproeven te stimuleren ontbreekt. Begrijpelijk dat De Cock Buning pleit om juist voor dat doel meer geld uit te trekken. De industrieën, zegt hij, dragen hun steentje daarin bij. Ze doen niet alleen zelf onderzoek, maar ge ven bovendien studenten de gele genheid naar alternatieven te zoe ken. De Cock Buning heeft met en kele industrieën daarover goede contacten. Studenten die op zoek willen naar alternatieven voor dier proeven helpt hij bij die industrie ën aan stageplaatsen. Zo maar naar een dier grijpen en er vervolgens allerlei proeven op los te laten, is uitgesloten. De vete rinaire hoofdinspectie van het mi nisterie van volksgezondheid Prof. dr. Tj. de Cock Buning: „Voor mij gaat aids-onderzoek op chimp ansees te Prof. dr. Tj. de Cock Buning over stijgend gebruik proefdieren: houdt dat nauwlettend in de gaten. Zij controleert of de wet wel wordt nageleefd. Elke universiteit heeft een deskundige in huis die toezicht op de proefdieren houdt. Alle on derzoeken moeten aan hem wor den voorgelegd. Zijn er ethische problemen, dan legt hij die voor be oordeling voor aan de dierexperi mentencommissie. Advocaat De Cock Buning noemt dat een medisch ethische commissie voor dieren zoals de mensen die ook kennen. Hebben ze - die mensen - klachten, dan kunnen ze die daar kwijt. Maar een dier kan toch niet praten? De Cock Buning knikt. Zegt: "Daarom wordt erover ge dacht om een soort advocaat voor dieren in te stellen en vervolgens lid te laten worden van een com missie. Iemand die voor hun rech ten opkomt. Misschien moeten dat mensen uit de wereld van de die renbescherming zijn. In elk geval mensen die verstand van dieren hebben". Maar over de rechten van een proefdier valt weinig te zeggen. Heeft zo'n dier eigenlijk wel rech ten? De Cock Buning: "Juridisch ge sproken niet. Want als je rechten hebt, heb je ook plichten. Een dier heeft geen plichten. De mens is verantwoordelijk om het welzijn van het dier zoveel mogelijk te be schermen. Net zo goed als dat een mens verantwoordelijk is voor een pasgeboren kind dat niet kan pra ten of een gehandicapt mede mens". Als een onderzoeker die verant woording met een korreltje zout neemt kan hij dan worden ver volgd? De Cock Buning: "Nee, dat kan niet. Maar als' een onderzoeker het heel erg bont maakt, dan kan dat ernstige gevolgen voor de hele uni versiteit hebben. Wordt de wet op dierproeven overschreden en de onderzoeker wenst niet in te gaan op eventuele alternatieve moge lijkheden, dan kan de vergunning worden ingetrokken. Aangezien de universiteit de beschikking heeft over maar een vergunning, worden alle faculteiten getroffen als die wordt afgenomen. Het is nog niet voorgekomen, maar de wet func tioneert pas'twee jaar". Aids Wanneer maken onderzoekers het te bont. Een voorbeeld. In Ne derland worden chimpansees met het aids-virus besmet in de hoop dat er stoffen vrijkomen waarvan een medicijn kan worden gemaakt om de aandoening bij de mens te genezen. Gaat dat niet een beetje te De Cock Buning is daar duide lijk over. Zegt: "Voor mij, maar ook voor andere onderzoekers, gaat dit te ver. Ik ben van mening dat er niet genoeg gekeken is naar de noodzaak om deze apen in te zetten voor het aids-onderzoek. Het geld dat hieraan wordt besteed kun je beter aanwenden voor basis-onder zoek. Die basiskennis is te gering om nu al met chimpansees te gaan experimenteren. Je leert daar veel meer van. Zoals het zich nu laat aanzien heeft het werken met apen geen zin. Ik vind dat je de man kracht beter op het basis-onder zoek kunt zetten. De EG heeft nu ook weer miljoenen uitgetrokken voor het aids-onderzoek met ge bruik van apen terwijl voor het ba sis-onderzoek aanmerkelijk min der geld beschikbaar is gesteld". Hoewel de apen niet ziek worden na de besmetting met het aids-vi rus, kunnen ze voor andere onder zoeken, zoals hepatitis B (leveront steking), niet meer worden ge bruikt. Hun immuunsysteem (na tuurlijke afweer) functioneert na de besmetting met het aids-virus niet meer normaal. Voor de mens heeft deze vorm van onderzoek weinig opgeleverd. Wat men nu doet is het afweersysteem sterker maken opdat het lichaam het aids- virus zelf kan aanpakken. "Maar", zegt De Cock Buning, "dit kan ook in een reageerbuis worden onder zocht. Daarvoor hoef je geen ge bruik van de chimpansees te ma ken. Wordt er een middel gevon den dat via allerlei laboratorium proeven positief blijkt te zijn, dan kan dat net zo goed op een aids-pa- tiënt worden toegepast. Ik denk dat zo'n patiënt dat best wil als er positieve resultaten uit de bus ko men". Protest Is dit te bont en aanleiding om de vergunning voor het mogen uitvoe ren van dierproeven in te trekken? De Cock Buning: "Ik verwacht dat hierover het laatste woord nog niet is gezegd. Je kunt er in elk ge val wel protest tegen aantekenen. Protest, omdat de zorgvuldigheid niet in acht is genomen". De medisch faculteit van de Leidse universiteit. Wat doet zij om het gebruik van proefdieren zoveel mogelijk te beperken? Concreet geeft de Cock Buning aan, dat studenten die fysiologie volgen zelf niet meer met proefdie ren mogen werken. Veel proeven staan, bijvoorbeeld, op video en an dere voeren de studenten op zich zelf en mede-studenten uit. Vol gens De Cock Buning liep de uni versiteit in Leiden hierin voorop. In de diverse laboratoria werken alleen bekwame onderzoekers met proefdieren. Studenten mogen er niet met hun handen aan komen. De universiteit heeft oor voor de kritiek uit de bevolking. Hoe reageren de studenten zelf op dierproeven? De Cock Buning: "De docent speelt daarin een belangrijke rol. Heeft de student problemen, dan moet je daar met hem over praten. Wanneer je de problematiek be spreekt, dan blijft er een kleine groep studenten over die funda menteel weigert proeven op dieren te doen. De grote groep wil wel meewerken. Praat je als docent niet met de student, dan krijg je een gespannen ontwikkeling. Iede re student die wordt gedwongen iets te moeten doen om, bijvoor beeld, toch aan een cijfer te komen, is tegen. Daarom is praten met de studenten, zeker op dit gevoelige terrein, een heel belangrijke basis. Zij kunnen dan hun gevoelens kwijt en de docent weet i hij toe is". Mogelijk vijfjaar ontzegging rijbevoegdheid voor Rijnsaterwoudenaar DEN HAAG/RIJNSATERWOU- DE - Alleen omdat hij uit handen' van de politie wilde blijven, was de 19-jarige Rijnsaterwoudenaar in de nacht van 14 op 15 augustus op de vlucht geslagen in de bestelwagen van zijn baas. Er volgde een wilde achtervolging met desastreuze ge volgen. Bij Bodegraven reed de man, die verklaarde die dag zo'n dertig pils jes te hebben gedronken, de afrit van rijksweg A12 op. Na een kilo meter of vijf spookrijden botste hij op een tegemoetkomende wagen. De bestuurder daarvan raakte zwaar gewond. Een tweede auto kon de bestelbus ook niet meer ontwijken, gleed van het talud en vloog in brand. De bestuurster kon net op tijd ontsnappen. Tegen de Rijnsaterwoudenaar, die ook terecht stond voor een reeks inbraken, het weigeren van een bloedproef en een aantal auto diefstallen, werd dertig maanden gevangenisstraf geëist, waarvan acht maanden voorwaardelijk, en een ontzegging van de rijbevoegd heid voor de duur van vijf jaar. Daarbij werd door officier van jus titie mr. Klopper-Gerretsen als bij zondere voorwaarde gevraagd dat de man onder toezicht komt van het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs. "Die hele wildwest-achtervol ging was overbodig", zo oordeelde rechtbankpresident mr. Kootte gisteren tijdens de zitting, waarop hij ook kritiek uitte op de Alphen- se politie. "De politie wist wie je was, wist waar je woonde. Je kon niet ontsnappen. Dat had de politie ook moeten beseffen. Ik begrijp de handelwijze van de politie, maar of die in dit geval zo verstandig is ge weest, betwijfel ik". De jongeman had in een Alphens café zijn vriendin mishandeld. Toen twee agenten hem daarvoor wilden aanhouden, sloeg hij op de vlucht. Even later werd hij in de Prins Hendrikstraat gesignaleerd in de bestelbus van zijn baas. De achtervolging werd ingezet. Na eerst enige tijd in Alphen te heb TER AAR - De gemeente Ter Aar wil aanlegsteigers aanleggen aan de Westkanaalweg ten zuiden van de Aardamse weg. De provincie heeft hiervoor al een subsidie toegezegd. Bij dit project worden ook enkele langdurig werklozen ingeschakeld. WD'er H. Ruygrok toonde zich tij dens de raadsvergadering enthousiast over de plannen. "Als de aanleg steigers voor toeristen bij de Aardamse brug komen, dan kunnen we misschien de brugwachter opdracht geven de brug dicht te houden zodat de mensen hun inkopen gaan doen in het dorp", aldus het raadslid. ben rondgereden ging hij richting Bodegraven. Hij reed de afrit van de A12 op om de achtervolgende politiewagens af te schudden, maar keerde even later om en ging weer naar Alphen. Daar besloot hij echter terug te keren naar Bode graven en opnieuw de A12 op te rij den tegen het verkeer in. Inmid dels had hij al dwars door twee wegversperringen van de politie gereden. De Rijnsaterwoudenaar reed met hoge snelheid en zonder lichten op de verkeerde rijbaan richting Utrecht. Alleen als hij een tegenlig ger zag, deed hij even zijn lichten aan, zo vertelde hij gisteren ter zit ting. Dat ging vier ldlometer goed, maar ter hoogte van de afslag Woerden botste hij bovenop een te gemoetkomende auto. De bestelbus kwam op de zijkant terecht en ramde even later nog een auto die van het talud schoot en in brand vloog. De bestuurster van deze auto kon nog net op tijd de wagen verlaten. De automobi list in de andere wagen raakte zwaar gewond. Hij zat meer dan een uur beklemd en zijn linkerarm was afgerukt. Wederom ging de Rijnsaterwou denaar er vandoor. Hij werd ge zocht door de politie met honden en een helikopter, maar werd pas vijf uur later door een krantenjon gen gevonden. Die leverde hem uiteindelijk af bij de politie. Officier van justitie Klopper- Gerretsen had de jongeman onder andere poging tot doodslag ten las te gelegd. Hij is welbewust, zo merkte zij op, de verkeerde weg helft van de rijksweg opgereden en wist dat daardoor een ongeluk kon ontstaan, waarbij doden zouden kunnen vallen. Klopper achtte daarmee de opzet, die moet wor den bewezen bij de poging tot doodslag, voldoende aangetoond. De raadsman van de verdachte, mr. H. Brands, was die mening niet toegedaan. Volgens hem heeft zijn cliënt nooit het plan gehad iemand van het leven te beroven. "Zijn eni ge doel was uit handen van de poli tie te blijven. Hij heeft zich geen moment gerealiseerd wat er kon gebeuren", aldus Brands, die daar om de poging tot doodslag niet be wezen achtte. Wel het zodanig roe keloos rijden dat daardoor iemand zwaar lichamelijk letsel had opge lopen. Ook het feit dat de jongeman zich niet had bekommerd om de gewonden, was volgens de advo caat niet wettig en overtuigend be wezen. De Rijnsaterwoudenaar, die bij ihet ongeluk ongedeerd bleef, werd door de voorruit geslin gerd. Iemand die een dergelijke schok ondergaat, is zeer waar schijnlijk niet in staat helder te denken, zodat beslissingen van dat moment hem niet kunnen worden aangerekend. Volgens Brands was de door de officier gevorderde onvoorwaarde lijke gevangenisstraf te lang. Hij pleitte voor een celstraf waarbij een groter deel voorwaardelijk zou zijn en kon instemmen met de rij ontzegging voor de duur van vijf jaar. Over twee weken wijst de recht bank vonnis. Overvaller bekent NOORDWIJK/SASSENHEIM - De politie van Noordwijk heeft een 24-jarige inwoner van die plaats aangehouden in verband met de gewapende overval op een benzi nestation aan de Parklaan in Sas- senheim op donderdag 19 novem ber. De Noordwijker heeft inmid dels niet alleen de overval, maar ook verschillende andere inbraken en verduisteringen bekend. VALKENBURG - De opkomst van de landmachtmobilisatie-oefening Donderslag 18 ligt achter op die van voorgaande jaren. Tot van morgen vroeg hadden zich 667 mannen gemeld, dat is 76 procent. Defensie streeft naar een opkomst van 95 procent. Het opgeroepen personeel heeft nog de hele dag de tijd om zich te melden. Vanmorgen waren twee van de vier compag nieën compleet en vertrok de colon ne naar het marine vliegkamp Val kenburg, waar vandaag de stellin gen worden ingenomen. De solda ten hebben de nacht doorgebracht in de opvangcentra in Amsterdam, Nieuw-Vennep en zoals de foto toont in het militair magazijn aan de Van Tetsstraat in Hillegom. (foto Holvast) WOENSDAG 25 NOV. Leiden optreden van Saskia Boon, cel lo, en Lodewijk Collette, piano, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O aan de Oude Vest concert door het Locke Con sort, Oude Muziek in Oudheden, muziek uit de 17e eeuw van o.a. Purcell en Locke, aanvang 20.15 uur in de Taffehzaal van het Rijks museum van Oudheden, Papen gracht 29. bijeenkomst Streekcommissie 'Leiden e.o., aanvang 20.00 uur in De Rode Leeuw, Dorpsstraat 55, Oegstgeest. lezingen over intelligentie en creativiteit in het schaakspel, aan vang 20.00 uur in het Centraal Voorzieningengebouw aan de Cleveringaplaats. DONDERDAG 26 NOV. Leiden lunchconcert door Ingrid Ranftl, piano, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. feestelijke slotavond van het Turkije-festival met de film The country loved by the sun', tevens buikdansdemonstratie door Maai ke Prüst, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. lezing over het onderwerp 'Ru zie en Energie' door Riekje Bos wijk-Hummel, aanvang 20.00 uur in Centrum Ex '85 aan de Kopperv- hinksteeg 15. schrijfavond door Amnesty In ternational om 20.00 uur in de Stu- dentenekklesia aan het Rapen burg 100. voorlichtingsbijeenkomst over voeding voor ouderen, aanvang 10.00 uur in Dienstencentrum- Noord aan de Van Hogendorp- straat. handwerkbazar in clubhuis Ma- tilo aan de Zaanstraat, aanvang 14.00 uur. 6wingavond mmv Leidse pop formatie Trick 13, aanvang 20.00 uur in het recreatiegebouw Ende geest. klaverjas en sjoelavond bij wijk* vereniging Aktief aan de Berlage- straat, aanvang 20.00 uur. Leiderdorp thema-avond CDA-Vrouwen beraad over kleine' criminaliteit, aanvang 20.30 uur in de Mens- wordingkerk aan het Heelblaad- De Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel. klaverjassen bij de buurtvereni ging De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in De Muzenhof. film Filmkring:'Iron Eagle', aan vang 20.30 uur in De Muzenhof. Zoeterwoude gemeenteraadsvergadering, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis aan de Noordbuurtseweg. VRIJDAG 27 NOV. Leiden volksdansinstuif voor ouderen bingo-avond van bingo-avond in buurthuis- Morschwi|k aan de Topaaslaan. aanvang 20.00 uur. lezing door J.G. Fijnvandraat 'Gezag van de Bijbel', aanvang 20.00 uur in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat. Leiderdorp voorstelling 'Plaza Hotel' van Neil Simon door Theater Toverlei, aanvang 20.30 uur in de Muzen hof aan de Cor Gordijnsingel. Warmond klaverjastoernooi van Kommu- nikatie Warmond, aanvang 20.00 uur in het Meerpunt aan de Meer- rustlaan, informatie tel: 10904.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16