Nieuwbouw TNO kost 35 miljoen VVD weekt zich los van linkse coalitie Boek over 99 jaar oude Leidse ijsclub Financiering nog niet helemaal rond Flinke aanvaring tussen leden van college en oppositiepartijen Socialistische Partij weer tegen gemeentebegroting 'Woonwagens en woningen zijn in principe hetzelfde' Opinie WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - een woordvoerster van de gemeente Leiden toonde zich vanmorgen verheugd dat het TNO nu defini tief een onderzoekscentrum voor gezondheidszorg nabij de Leeuwenhoek wil vestigen. Mevrouw S. Groenewegen, plaatsvervangend hoofd van de gemeentelijke directie voor economische zaken, meent dat van het centrum een heel belangrijke uitstraling uitgaat voor het sciencepark dat de gemeente daar wil inrichten. Belangrijk vindt zy ook dat het centrum werk biedt aan ongeveer 250 mensen. Dat zijn niet allemaal nieuwe arbeidsplaatsen, aangezien het centrum in feite een samenvoe ging is van drie bestaande institu ten. De bouw van het nieuwe pand is vrijwel zeker geworden doordat de ministeries van wvc en onderwijs elk bereid zijn negen miljoen gul den op tafel te leggen. Ook TNO heeft zich verplicht ten minste ne gen miljoen te betalen. Daarmee is overigens nog niet de hele finan ciering rond. Volgens ing. J. van der Noordaa, staflid van de hoofdgroep gezond heidszorg van TNO, gaat het ge bouw namelijk tussen de 30 en 35 miljoen kosten. TNO bekijkt nog hoe het dit gat kan dichten. Van der Noordaa verwacht echter niet dat het plan hierdoor zal stranden. Gerontologie De drie instituten die in het cen trum worden ondergebracht, hou den zich bezig met onder meer on derzoek naar hart- en vaatziekten, gerontologie en de ontwikkeling en verbetering van medische appa raten en hulpstukken. Door de in stituten nu byeen te brengen, hoopt TNO meer aandacht te kun nen schenken aan fundamenteel medisch onderzoek op het gebied van de gerontologie. Deze tak van onderzoek wordt steeds belangrijker door de toene mende vergrijzing in Nederland. De aandacht voor gerontologie is ook een van de redenen dat het mi nisterie van wvc zijn bijdrage be schikbaar heeft eesteld. Volgens Van der Noordaa was de samenwerking tot dusver niet K&G De christelijke muziekvereni ging K&G geeft op zaterdag 28 november een concert in de Stadsgehoorzaal. De stageband K&G, Jong K&G, de show- en marchingband K&G treden van af 20.00 uur op. De stageband brengt werken uit onder meer Duitsland en Italië ten gehore, Jong K&G speelt Engels werk en filmmuziek. Op het programma van de senioren staan stukken uit de musicals West Side Story, New York New York en Chess. Aansluitend is er bal met het dansorkest The Memory's en Ge orge Julien. Kaarten zijn ver krijgbaar bij het clubgebouw van K&G aan de Oosterstraat ('s avonds vanaf 19.00 uur) of telefo nisch te bestellen, telefoon 212453. Rugklachten Voor de vijfde achtereenvol gende keer wordt de cursus 'Rug gesteun' gehouden. De cursus is bestemd voor mensen met rug klachten van zowel kortdurend als chronische aard. Aan de cur sus werken mee: dr.' E.J. van Lan- gelaan, orthopedisch chirurg; C. Linssenpsychologe; L. Aclvoet, fysiotherapeut en L. van Gaaien, fysiotherapeut. De cursus duurt vijf avonden en is bedoeld aan cursist duidelijk te maken wat hij tegen rugklachten kan doen. De cursus wordt gegeven aan de Langegracht 165 te Leiden. Voor die tel. 216525. Matili .0 Drumband Matilo houdt vrij dag 27 november in het clubhuis aan de Zaanstraat 126 een bingo avond. Aanvang 20.00 uur. goed mogelijk doordat de verschil lende instituten gehuisvest waren in noodgebouwen in Leiden en Rijswijk. De verschillende institu ten kampten daar ook met aanzien lijke huisvestingsproblemen. Om dat TNO bezig is met een herschik king van taken en diensten, be sloot het het medisch onderzoek onder te brengen in een apart cen trum. De onderhandelingen over de TNO-vestiging in de Leeuwen hoek duren overigens al meer dan tien jaar. Volgens mevrouw Groe newegen kwamen ze anderhalfjaar geleden in een stroomversnelling door de reorganisatie bij TNO. Universiteit Van der Noordaa stelt dat het TNO voor Leiden heeft gekozen omdat vanwege de aanwezigheid van de universiteit en het AZL dichtbij het sciencepark. TNO en de universiteit hebben inmiddels een intentieverklaring opgesteld over verdergaande samenwerking. Het centrum wordt overigens niet gebouwd in het sciencepark zelf, maar op een stukje grond van de universiteit dicht tegen het park De eerste paal voor het gebouw zal, als alles volgens wens verloopt, waarschijnlijk volgend jaar na de bouwvakvakantie worden gesla gen. Het centrum is volgens Van der Noordaa ongeveer 10.000 vier kante meter groot en zal drie vleu gels tellen met elk twee verdiepin gen. Het pand krijgt een grote kan tine annex vergaderruimte, waar congressen tot 300 personen kun- -nen worden gehouden. Van der Noordaa verwacht dat het gebouw rond 1990 in gebruik kan worden genomen. Intelligentie In het kader van een Studium Generale over creativiteit en in telligentie houden prof. dr. A.D. de Groot en dr. H.J. van der Her ik vanavond lezingen over intel ligentie en creativiteit in het schaakspel. De lezingen worden gehouden in het centraal voorzie ningengebouw aan de Cleve- ringaplaats 1. Aanvang 20.00 Aktief Wijkvereniging Aktief houdt donderdag 26 november een kla verjas- en sjoelavond in haar clubgebouw aan de Berlage- straat. Aanvang 20.00 uur. Volksdansen In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt vrijdag een volksdansinstuif voor oude ren gehouden. Aanvang 14.00 Bazaar In' clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt donder dag 26 november een handwerk- bazaar gehouden. De dames van de handwerkclub verkopen hun produkten. Aanvang 14.00 uur. Morschwijk In buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan wordt vrijdag 27 november een bingo-avond ge houden. Aanvang 20.00 uur. Vogelshow De Eerste Leidsche Vereeni- ging van Vogelliefhebbers 'De Zanger' houdt zaterdag 28 en zondag 29 november haar 55ste vogeltentoonstelling. Die wordt gehouden in buurthuis 't Spoort je aan de Bernhardkade 40. Er zijn ongeveer 400 vogels aanwe zig. Zaterdag is de tentoonstel ling geopend van 10.00 tot 18.00 uur; zondag van 10.00 tot 16.00 Burgemeester Goekoop greep gisteravond laar al te persoonlijk werd. (foto Loek zuyde i toen een discussie tussen CDA'er Walenkamp e LEIDEN - Zoals bijna gebruikelijk is geworden in Leiden brak ook gisteravond, op de laatste avond van de begrotingsbehandeling, in de gemeenteraad felle ruzie uit tus sen het college en de oppositiepar tijen. CDA en D66 verweten het college zich arrogant op te stellen terwijl de PvdA-wethouders Bor- dewijk en Tesselaar hun ongenoe gen duidelijk maakten over de lak se houding van het CDA. De slech te verhouding tussen de PvdA en het CDA werd daarmee opnieuw bekrachtigd. CDA-fractievoorzitter Walen kamp was gevallen over aanmer kingen van wethouder Bordewijk als zou het CDA er geen eer in leg gen de eigen voorstellen te verde digen en de collegepartijen uit el kaar te spelen. "Stijlloos en arro gant", noemde Walenkamp de be schuldigingen vanuit het college: "Bordewijk meet zich een mening aan over zaken waarvan hij geen verstand heeft". Wethouder Tesse laar wreef nog wat extra zout in de wonde door het CDA te verwijten 'de argumenten alleen op hun vorm, maar niet op hun inhoud te beoordelen'. "Dat gebrek aan in houdelijkheid is een goede traditie binnen het CDA", aldus Tesselaar. Walenkamp reageerde daarop woedend dat Tesselaar nog nooit aandacht heeft besteed aan inhou delijke argumenten van het CDA, maar slechts vanuit zijn ivoren to ren het werk van de gemeenteraad beschouwt. Toen de ruzie enige persoonlijke vormen leek aan te gaan nemen, greep burgemeester Goekoop in. Walenkamp zou later verklaren dat hij zich aan het adres van Tesselaar wat ongenuanceerd had uitgedrukt. Ook D66-fractievoorzitter Hoe- kema liet er weinig onduidelijk heid over bestaan wat hij van het college vindt waar het de omgang met de oppositie betreft. Hoekema richtte zich vooral tot de Pvda-wet- houders toen hij sprak gantie van de macht'. Hij zei dat het moment is aangebroken dat som mige wethouders hun zetel be schikbaar moeten stellen. "De vol gende verkiezingen in 1990 kunnen wat dit betreft niet snel genoeg dichterbij komen", aldus Hoe kema. LEIDEN - Met uitzondering van de de regering Socialistische Partij hebben alle n de financiële nood met een uitkering. partijen in de gemeenteraad gister- Desondanks wordt de brief naar avond ingestemd met de gemeen- Den Haag door alle partijen uit de tebegroting voor 1988. De laatste Leidse raad ondertekend, avond van de begrotingsbehande ling werd voor een groot deel be steed aan de stemmingen over de moties. Zo besloten de partijen eensge zind het parlement en het kabinet te vragen het mogelijk te maken dat mensen met een uitkering wat mogen bijverdienen zonder dat daarop wordt gekort. Over de die pere betekenis van dit verzoek, ble ken de fracties echter van mening te verschillen. De WD wilde zijn handtekening er alleen onder zetten indien het verzoek niet tot doel had het rege ringsbeleid af te keuren. Links Lei den en PvdA bleken echter van mening dat er een duidelijke rela tie bestond tussen het beleid van LEIDEN - SP-raadslid Vergeer vindt dat het realiseren van enkele woon wagenkampjes in Leiden voorlopig niet betrokken moet worden in de discussie over het bebouwen van open plekken in de stad. "Over de woonwagens moeten we apart praten", zei Vergeer gisteravond in de ge meenteraad: "Het 'open gaten-beleid' ligt al moeilijk genoeg". Vergeer wilde echter niet uitsluiten dat op enkele van van die open plekken uit eindelijk de woonwagenkampjes aangelegd moeten worden. Het college heeft er nadrukkelijk voor gekozen dat plaatsen die ge schikt zijn om woningen te bouwen, in principe ook geschikt zijn voor de aanleg van de kampjes. "Wat is het verschil tussen woningen en woonwa gens?" aldus wethouder De la Mar (woonwagenzaken). Hij verweet Ver geer in te spelen op gevoelens van antipathie tegen woonwagenbewoners onder de bevolking. Dat was echter 'een kwalijke en onjuiste suggestie' volgens Vergeer. Breestraat alleen dicht als winkel s geopend zijn LEIDEN - De Breestraat moet bui ten de openingsuren van de win kels opengesteld worden voor ver keer. Dat uitgangspunt wordt de komende maanden aan de bevol king voorgelegd waarna de raad in het vooijaar een definitieve beslis sing over de Breestraat neemt. PvdA, D66 en Links Leiden heb ben hier gisteravond toe besloten. Dat WD en CDA gisteravond op het laatste moment besloten de krachten te bundelen, mocht niet baten. De twee partijen dienden een voorstel in om de Breestraat slechts op donderdagavond en za terdag voor verkeer af te sluiten, maar dat kreeg geen meerderheid. Door zich op het laatste moment aan te sluiten bij het CDA, haalde de WD zich wel de boosheid van coalitiepartner PvdA op de hals. De socialisten meenden dat de WD eerder duidelijk had moeten maken dat het met het CDA in zee zou gaan. Nu werd de WD verwe ten gedurende de al weken duren de discussie over de Breestraat een spelletje te hebben gespeeld. "Stuitende taferelen", zo be schreef één van de raadsleden de begrotingsbehandeling die de af gelopen dagen in de gemeente raad werd gehouden. Er werd in deze driedaagse bijeenkomst in de raadzaal over van alles en nog wat gepraat, maar aan de ge meentebegroting werd geen en kel woord gewijd. Wie na afloop de raadsleden om een eindoor deel vroeg, kreeg dan ook voor namelijk negatieve reacties te horen. Maar kennelijk waren de raadsleden niet in staat de hand in eigen boezem te steken om de ze jaarlijkse excercitie naar be horen af te werken. door Gert Visser De oorzaken die aan deze openbare wanvertoning ten grondslag liggen, zijn duidelijk. In de eerste plaats heeft de ge meenteraad zich dit vooijaar het gras voor de eigen voeten wegge maaid door een bezuinigings operatie voor de komende vijf jaar vast te stellen. De begroting voor 1988 was daar een uitwer king van; slechts de financiële marges leenden zich voor discus- In de tweede plaats blijkt steeds opnieuw dat de werkelij ke besluitvorming niet in de ge meenteraad gebeurt, maar ach ter de gesloten deuren van de fractiekamers van PvdA, WD en Links Leiden. De openbare beraadslaging is gedegradeerd tot een formele aangelegenheid. Dat ontneemt de oppositie voor een belangrijk deel de mogelijk heid het college onderuit te ha len. Frustraties Daar waar de collegepartijen verdeeld blijken en het geschil in de raadzaal moet worden uitge vochten, blinkt de oppositie niet uit in creativiteit om het geschil in het eigen voordeel te beslis sen. Het CDA, fractievoorzitter Walenkamp heeft het al vaak ge zegd, weigert zich als tegenspe ler van het college te beschou wen en gaat zijn eigen weg. D66 als tweede belangrijke oppositie partij, kiest op belangrijke mo menten de zijde van de PvdA daarmee het links blok in de ge meenteraad aan een meerder heid helpend. Tenslotte blijkt het overwicht van het college op het overige deel van de gemeenteraad bij zonder groot. Het gemiddelde raadslid is niet in staat het colle ge enig tegenspel te bieden. Hier door ontstaan over en weer frus traties die, traditioneel, tot een stevige ruzie op de laatste avond van de begrotingsbehandeling leiden. Het 'moderne' raadslid moet bijna fulltime politicus zijn wil hij in de gemeenteraad een rol van betekenis kunnen spelen. Omdat het merendeel van de raadsleden hun politieke hobby slechts in hun vrije tijd bedrij ven, is er voor hen weinig meer weggelegd dan een bijrolletje op onderdelen van het beleid. WD- fractievoorzitter Van der Nat constateerde de afgelopen dagen terecht dat juist het tijdrovende karakter van het politieke bedrijf de toestroom van nieuwe raads leden ernstig belemmert Eigenzinnig Wat is dan wel, behalve voor de verkeersafwikkeling op de Bree straat, het resultaat van deze be grotingsbehandeling geweest? Duidelijk is geworden dat het met de relatie PvdA-CDA nog even slecht gesteld is als voor gaande jaren. De verkiezingen zijn nog ver weg, maar het moet wel heel raar lopen wil het CDA ooit nog eens naast de PvdA in de Leidse collegebanken plaats- Opmerkelijk en hoopgevend daarentegen is dat de belangrijk ste collegepartner van de PvdA, de WD, in vergelijking met an derejaren zich steeds eigenzinni ger gaat opstellen. In zaken als de Breestraat, de erfpacht, het personeelsbeleid voor vrouwen en 'Morsweg 4' heeft er tot ver rassing van velen een helder libe raal geluid in de raadzaal geklon ken, zonder dat dat overigens tot ernstige problemen in de coalitie heeft geleid. Het moet de liberalen daarbij tevreden stemmen dat zij in de fractie van de PvdA steeds meer gehoor krijgen voor hun ideeën. Met name in wethouder Peters (ruimtelijke ordening) hebben zij een aanhanger gevonden voor hun ideeën over de 'terugtreden de' overheid. Peters pleitte bij voorbeeld voor minder strenge bestemmingsplannen, geen dwingend gemeentelijk struc tuurplan voor het stationsgebied en geen duidelijke aanwijzing van een kernwinkelgebied. Ook in het parkeerbeleid zijn schuivende taferelen zichtbaar. Zaken als het beschikbaar stel len van gemeenschapsgeld voor parkeervoorzieningen en de eventuele bouw van een parkeer garage tegenover de Morspoort waren nog maar enkele jaren ge leden volstrekt onbespreekbaar voor een PvdA-wethouder. De verwachting dat de WD door de toetreding van Links Leiden in het college nog stevi ger aan de leiband van de socia listen zou komen te liggen, is niet uitgekomen. De WD trekt zich juist steeds minder aan van het linkse blok daarbij de grenzen van het collegeprogramma ech ter nauwkeurig in het oog hou dend. Voor de Leidse politiek is dit een goede zaak, het kan de discussie alleen maar verleven digen. Daar is, zo bleek de afgelo pen dagen, alle behoefte aan. Haspels, Angelique dv. R.\i en M.S. Haspels, Keesj Gent e i M.S. i Gent Keesjan zv. C. Haasnoot en S.W.H. van Loenhout, Bob Arnold zv. R. van der Velden en C.F.J. Schimmel, Lisa dv. H. Loots en C.M.B. van den Bergh, Cecile Helena Francisca Maria dv. M.J.J.S. Crobach en L.A.M. van Leeuwen, Cornelia Maartje dv. M. van Duijn en C.M. Schaap, Sean zv. T.G. Scheffer en B. van Schoonderwoerd den Bezemer, Jelle Alfred zv. P.C. Knol en J. Krijger, Sharina Adriana dv. J.J. van Egmond en W.M. Brussee, Jolien Karen dv. S. van Dullemen en A.F.E. de Raad, Ilonka Evelien dv. S. van Dulle men en A.F.E. de Raad, Marleen Irene dv. S. van Dullemen en A.F.E. de Raad, Cathy dv. H. Hartevelt en R.A. Groot, Claire Isabelle dv. G.T. Vedder en M.J.T.B. Chaülou, Guido Timothy H.W. Fuchs en M.G.J. Dickhoff, Lionel zv. L. J. Huijbers en M.F.C. Villard, Lau rens Martijn zv. L.J.J, van Dam en A.J Bunt, Astrid Aïssatou dv. S.D. Sy er. T.C. Fogelberg, Daniel Jacob zv. S. Lo- batto en M.L. Edeln H.C. Guldemeester en K.L.Ï. van Frank Haasnoot, Si Wing zv. T.W. Cheung en S.T. Chan, Franciscus Johannes J.L.M. Trommelen en M.F. van Uuden David Gerardus zw H.M. Jongeleen en M. van Duijn, Laura Alexandra dv. E.R Nollkaemper en M.H.A.C. Weevers Evelien dv. J.C. van Rossum en M.T. den Berg, Roelof Gerrit Nicolaas G.N. van Egmond en AM.M. Coster, Jeamène dv. E.H.C. Kruyt en M. Heems kerk, Madicke dv. W.F. Stoute en C.W. Kroon, Robert Johannes Kornelis G.W. van Egmond en J.P. Seijbel, Yase- min Gizem dv. N.G. Slomp, Gerrit Jan zv. G. van den Eijkel en B.J.N. de Ko ning, Alice dv. H.M.M. Jungschlager A. van den Ouweelen schreef chronologisch verslag LEIDEN - Over de Leidsche IJs club, die bijna honderd jaar gele den werd opgericht, heeft de Lei- denaar A.J. van den Ouweelen het boek 'Kroniek van de Leidsche IJsclub' geschreven. Vele uren bracht hij door tuisen archiefstuk ken van de IJsclub, de gemeente en het Leidsch Dagblad. Met be hulp van al de verzamelde informa tie schreef hij een chronologisch verslag van de geschiedenis van de vereniging. Hij bracht het rijk geïl lustreerde boek onlangs in eigen beheer uit. door Monique Bedet De hobby van A. van den Ouwee len, het verzamelen van voorwer pen die met schaatseh hebben te maken, sluit aan bij het onderwerp van het boek. Vandaar dat hij na een gesprek met oudbestuurders van de Leidsche IJsclub het initia tief nam om het boek samen te stel len, uit te geven en dit alles zelf te financieren. Bijna een eeuw geleden kwamen op een avond in januari enkele no tabelen bij elkaar. Zij wilden een club beginnen met een eigen ijs baan om baantjes te trekken en wedstrijden en ijsfeesten te hou den. Zo geschiedde. De in 1888 op gerichte ijsclub bestaat nu officieel niet meer. In 1985 werd de IJssport Vereniging Leiden opgericht. Deze vereniging noemt zichzelf de histo rische voortzetting van de Leids che IJsclub. Een week na de oprichting van de Leidsche IJsclub in 1888 zette de vorst in en moest de vereniging naarstig op zoek naar een geschik te ijsbaan. Een paar dagen werd de haven van de Rijnspoorwegmaat schappij aan de Haagweg gepacht, waar nu het overslagterrein van Van Gend en Loos ligt. Nadat het Galgewater ook nog een tijdje als ijsbaan dienst had gedaan, be schikte de Leidsche IJsclub de vol gende winter tot zijn vreugde over een eigen ijsbaan. In de Maredijks- epolder legde de vereniging op het Schuttersveld, langs de spoorbaan, een Iandijsbaan aan. Die zou tot 1959 in gebruik blijven. Brandende teerpotten en fakkels verlichtten de ijsbaan in de eerste prille jaren. De club organiseerde overdag vaak wedstrijden in hard en schoonrijden en 's avonds fees ten waar iedereen bijvoorbeeld ge kostumeerd op het ijs moest ver schijnen. Vrouwen waren in die tijd nog geen lid. Wel konden zij met de mannelijke leden van de ijsclub als gezellin meegaan naar ijsfeesten. Op een in het boek afgedrukte uit nodiging staat: 'Alleen leden heb ben op vertoon van hun diploma toegang met ééne dame of één kind'. Jaren later, in 1914, Wees het bestuur enkele meisjes af die aan hardrijdwedstrijden wilden deel nemen. De zedelijkheid zou in het gedrang kunnen komen. Speciaal onder toezicht van het 'Damesco mité' werden vervolgens behen digheidswedstrijden op het ijs voor meisjes georganiseerd. Spoorwegen, eigenaar van het Schuttersveld, het spoor langs de baan wilden ophogen. Toen de plannen uiteindelijk werkelijkheid werden moest de ijsbaan. Nadat de Iandijsbaan in 1959 verdween, kon den de leden van de ijsclub terecht op ijsbanen in omliggende dorpen en op ondergespoten tennisbanen in Leiden zelf. Kroniek van de Leidsche IJsclub is een eenvoudig uitgevoerd boek. Maar talrijke illustraties en de bij lage van een zo'n dertig archief stukken vergoeden veel. Ter gele genheid van de uitgave wordt in ja nuari in de openbare bibliotheek in de Nieuwstraat een tentoonstelling gehouden van archiefmateriaal en oude schaatsspullen. (Kroniek van de Leidsche IJsclub, A.J. van den Ouweelen, 76 pagina's plus bijlage met archiefstukken. Te koop bij Copy-sbop De Herenstraat, de IJsbaan, bockhandel Burgersdijk en Niermans, boekhandel De Kier of door overmaking van 25 gulden op bankrekening 56.65.06.297 van de ABN-Leiden onder vermelding van de naam van de auteur). De Iandijsbaan op het Schuttersveld is bijna zeventig jaar lang gebruikt. Op de voorgrond staat het kassahuis je. De plaat is geschoten in de winter 1946/1947). (toto N.v.d. Horst)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15