MINI PLAYBACK SHOW! Politie: meer aandacht voor inbraken @00§§@0§ Zes dagen per week het klokkie rond werken Politiek: sporthal niet per definitie achter Trefpunt Kagerzoom dankzij subsidie in toekomst toch recreatiegebied Kunstzinnige middag' voor Amnesty WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 MMH. PAGINA SASSENHEIM/WARMOND - De politie van Sassenheim en War mond gaat meer aandacht beste den aan het voorkomen van inbra ken. Mensen die het slachtoffer zijn geworden van een inbraak krijgen in het vervolg bezoek van een politieman die voorlichting geeft over de mogelijkheden een volgende inbraak te voorkomen. De korpsen hebben hiertoe een koffertje met demonstratiemate riaal aangeschaft. Met het demonstratiemateriaal hoopt de politie een betere voor lichting te kunnen geven aan slachtoffers van een inbraak. Woordvoerder P. de Boer: "Het is veel effectiever een slot of die venklauw te laten zien. Tot nu toe konden we alleen de mogelijkhe den omschrijven. De slachtoffers schoten daar niet echt veel mee op. Met de solide inhoud van de koffer komt daar nu verandering in". Het aantal inbraken in Sassen heim en Warmond is de laatste ja ren toegenomen. De dieven heb ben het vooral gemunt op wonin gen in de nieuwbouwwijk Post- wijk in Sassenheim. Nog vóór de huizen waren opgeleverd, wisten de daders er al het nodige uit te ha len. De meeste inbraken worden vol gens politiewoordvoerder P. Koot in de vroege avonduren gepleegd. Huizen die tegen zeven uur 's avonds niet of slecht zijn verlicht, zijn volgens de woordvoerder voor inbrekers zeer attractief. "Nie mand ligt zo vroeg in bed. Geen verlichting betekent bijna altijd dat er niemand thuis is. Op die ma nier wordt het de inbrekers wel erg gemakkelijk gemaakt". Simpel Koot en De Boer, die de contact personen voor de inbraakpreventie in Sassenheim en Warmond zijn, wijzen er ook op dat vooral in oude huizen wordt ingebroken. "De slo- Postduiven De Leiderdorpse postduiven vereniging 'De Rijnklievers' houdt komend weekeinde. 28 en 29 november, een tentoonstelling in de kantine van de Touwfa- brieken aan de Zijldijk in Lei derdorp. Zaterdag zijn de dui ven vanaf 19 uur te zien, zondag van 10.30 tot 17.30 uur. Zondag middag is tevens de bekende ver loting en rond twee uur wordt er een bonnenverkoop gehouden van "goede regionale liefheb bers". Concert Het Haags blazersensemble Oktopus geeft komende zondag een concert in het Oegstgeester Groene Kerkje (Haarlemmer straatweg 3). Medewerking verle nen voorts Danièle Dechenne (piano) en Jean Decroos (cello). Uitgevoerd worden werken van Florent Schmitt, Jacques Ibert, Jean Francaix en Ludwit Gouvy. Dit concert wordt opgenomen voor de VPRO-radio voor gedeel telijke uitzending op donderdag 10 december om 16.15 uur via Hilversum 4. Het concert begint om drie uur. Criminaliteit Het CDA Vrouwenberaad Lei derdorp organiseert morgen avond een thema-bijeenkomst over 'kleine criminaliteit'. Spre ker is de heer C.J. Schellinger hout, werkzaam bij de rijkspoli tie in Voorburg. De avond begint om half negen in de Menswor- dingskerk aan het Heelblaadjes- pad 1 in Leiderdorp. Rommelmarkt De bekende rommelmarkt van het Rode Kruis wordt komende vrijdag gehouden in het gebouw aan de Antonie van Leeuwen hoekkade in Voorschoten. De markt is geopend van 10 tot 20 uur. Goederen als kleding, boe ken, serviesgoed en ander klein huishoudelijk materiaal kan er van eigenaar verwisselen. Kindertheater Wim Akkermans komt komen de zaterdag naar de Leiderdorp- se Muzenhof met de kindervoor stelling 'Schoenen'. Een voorstel ling waarin wordt gespeeld, ver teld, gemimed, gezongen, gelopen en gesprongen. Aanvang zater dag 14.30 uur, toeaang drie gul den vijftig. Carnaval De oude én de nieuwe prins carnaval van de Leiderdorpse 'Rijnschuimers' geven komende zaterdagavond acte de presence. Om elf over elf 's avonds wordt de identiteit van de nieuwe prins bekendgemaakt. Daarvoor is er al heel wat afgefeest in het Zijl kwartier aan de Van der Marck- straat. ledereen is daar vanaf acht uur welkom voor een praatje, een drankje en een dans je. Entree voor niet leden tien gul den. ten zijn daar meestal nog ouder wets simpel en daarom makkelijk met een schroevendraaier of schaar open te wrikken. En dat is jammer, want met de moderne slo ten valt voor een inbreker vaak weinig eer meer te behalen", meent de Boer. De politiemannen denken dat er wat betreft inbraakpreventie nog heel wat kan worden verbeterd. Het komt volgens De Boer en Koot nog veel te vaak voor dat er briefjes op het raam hangen met de mede deling 'Wij zijn op vakantie'. "Met zo'n briefje, een uitpuilende brie venbus of een touwtje uit de brie venbus, vraagje om inbrekers", al dus De Boer. De idee van de koffer is niet nieuw. In Lisse heeft het politie korps er ook een aangeschaft. De Lissese politie wil alle bewoners agenten duidelijk maken wat er van het dorp de komende maan den een bezoek brengen. Tot nu toe zijn er 700 woningen bezocht. In Sassenheim en Warmond han teert de politie echter een andere aanpak. 'We richten ons in eerste instantie op de mensen die het slachtoffer zijn geworden van in- houden er niet van braak. Je moet het ijzer smeden als moeten zwoegen het heet is', meent Koot. Inbraakpreventie is niet alleen een taak van de politie, vindt Koot. De bewoners moeten zelf ook het voorkomen. Koot: "De meeste nodige hieraan doen. "Op initiatief brekers worden gepakt op aanwij- schort aan de beveiliging van het desbetreffende huis". De Boer waarschuwt ervoor dat goed hang- en sluitwerk geen 100- procent-garantie tegen inbraak geeft. "Maar de kans wordt natuur lijk wel veel kleiner. Inbrekers n langdurig te De pakkans wordt dan immers veel te groot". Niet alleen een goede beveiliging van het huis zelf, ook oplettend heid van de buren kan inbraken de burger zelf, komen wij langs om de situatie thuis te bekij ken. Eén telefoontje is voldoende om een afspraak te maken. Met be hulp van het demonstratiekoffertje i uitgebreide folders kunnen de komen.' zing van burgers die hun ogen en oren open houden. Politiepatrouil les vallen veel te veel op, zeker als met de auto de ronde wordt ge daan. Die hoor je al van verre aan- Inbreker doet barakken van studenten aan OEGSTGEEST - Een bewoner van de studentenbarakken aan de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest is beroofd van zijn geluidsinstallatie. Tussen gis termiddag twee uur en van nacht vier uur heeft een inbre ker via het openstaande boven licht het raam geopend en pla tenspeler, compact-discspeler, cassettedeck, tuner en cd- schijfjes meegenomen. De ba rakken liggen net aan de ande re kant van de rijksstraatweg, niet ver van de universitaire la boratoria aan de Wassenaarse- weg. DEN HAAG/W ARMOND/LEI- DEN - De gemeenten Warmond en Leiden kunnen alsnog gebruik ma ken van een gunstige provinciale regeling, waardoor ze de War- mondse Kagerzoom als recreatie gebied kunnen inrichten. Gedepu teerde staten van Zuid-Holland (GS), het dagelijks bestuur van de provincie, hebben besloten extra subsidie te geven voor de aankoop van de benodigde gronden. Deze regeling zou eigenlijk op 1 januari aanstaande aflopen, maar als pro- Zoeterwoudse groenteventer De Jeu na bijna halve eeuw van de weg af ZOETERWOUDE - Groenteboer Bas de Jeu (60), die na bijna 45 jaar met ingang van morgen zijn wijk vaarwel zegt: "Eerlijk gezegd was ik het de laatste paar jaar wel een beetje zat, ja. Vooral op zaterdag. Je staat om zeven uur naast je bed terwijl je weet dat iedereen zich dan nog lek ker even omdraait". "Je werkt altijd het klokkie rond, zeg maar, van zeven tot zeven. Eerst doe ik 's morgens het schrijf werk, want daar heb ik als ik thuis kom 's avonds meestal geen zin meer in. Rond negen uur kom je bij je eerste klanten want ja, eerder kan echt niet, nou, die liggen dan ook nog te snurken natuurlijk. Dus kom je een uurtje later terug, maar dan zijn ze vaak al weg en ach, als ze toch langs de supermarkt ko men, nemen ze dóéT de groente wel mee. Trouwe klanten hangen een brieffie voor je op, maar tegen woordig zijn ze bang voor in braak.... zulke dingen dus". Vandaag is Bas de Jeu na 45 jaar voor het laatst op stap ge weest. Daarna wordt zijn wijk "gewoon geliquideerd, want je mag geen klanten verkopen", zoals hij het zelf zegt. Zijn driehonderd klanten kunnen hem komende zaterdagmid dag nog eens de hand schud den in multifunctioneel cen trum de Eendenkooi aan de Rijndijk. door Miep de Graaft politie. Want ik ben namelijk best een brave jongen. Ik hou van gein tjes, maar wet is wet. Zodoende. Maar ik moest natuurlijk op die groentewagen. Je had vroeger niks te kiezen natuurlijk. Ach, ik heb er altijd m'n boterham in kunnen ver dienen. Maar als u me nou vraagt of ik het weer zo zou doen, dan zou hebt 'k geen ja of nee kunnen zeggen. "En dan sta je met die wagen de straat. Je zet 'm zoveel mogelijk aan de kant maar toch.... je hebt A, -. vaak meteen getoeter achter je. De Za- hun auto s steken niet terdaSs 38 of 40 uur werken' achteruit ben ie eek Ja de even hoesten en dan 1S het: baas'lk pn 7ün aerpssipf pplnrHpn on ko™ morgen niet - dus ik weet het echt niet mensen zijn agressief geworden op de weg. Moetje eens proberen in te voegen op de Hoge Rijndijk. Bijna niemand laat je erdoor". "Toch heb ik, behalve dan die al lerlaatste periode, dit werk altijd met veel plezier gedaan. Ik ben er helemaal in gegroeid hè. Van school af ging je, hup, die kar op. Paard en wagen was het toen nog. En m'n opa is destijds begonnen met een hondekar. Daar ging 'ie al tijd mee naar Den Haag, naar de veiling. Later dus dat paard, dat was wat. Ik weet nog goed dat m'n vader een nieuw paard moest ko pen, maar daar was honderd gul den voor nodig en dat had hij echt niet. Toen hebben vier bevriende boeren ieder 25 gulden gelapt. Ja, zo'n hechte gemeenschap was het hè". "Maar eigenlijk wilde ik bij de Geen dwang Zijn vrouw: "Dus toen onze zoon heel andere ideeèn over werk bleek te hebben, zijn wij geen dwang gaan uitoefenen om hem te bewegen z'n vader op te volgen. Dat kan toch niet meer? Wie werkt er nou nog zes dagen per week?" Bas de Jeu: "Dat beseft niet ieder een hoor. Ik krijg, naast de vele leuke reacties, van een enkele klant commentaar. Zo van: gut, u houdt er mee op nu u 60 bent, nou, mijn man werkt tot z'n vijfenzes tigste. Dan zeg ik op mijn beurt: maar werkt u man ook op zater dag? Nee, natuurlijk niet. Nou, dan heb ik voor al die gewerkte zater dagen van die 45 jaar nog een hoop tegoed". Zijn vtouw: "Hij heeft wat dat Bas de Jeu in zijn rijdende groentewinkel: 'Al moet ik een kilo uien achter in de polder brengen, dan komt dat betreft best veel gemist hoor. Onze bang bent wat tekort te komen. Dan had je er van die linkerds bij zoon zat vroeger op de voetbal, Want ik vind: de laatste klant moet J 4 Bas heeft hem nooit net zoveel hebben als de eerste. Als voetballen. Dan zat 'ie langs de ik op zaterdag om vijf i weg. Als hij 's avonds rond zeven uur binnenkomt, ploft 'ie op de bank neer en dan hoor je hem niet je anders niet maken. Ik weet bij- meer. Feestdagen? Op de eerste voorbeeld dat één van mijn klan- dag lag hij uitgeteld in z'n stoel de tweede dag was er meestal weer veiling". Bas zelf: "Ja, dat waren altijd drukke dagen. Voor de kerst heb je zoveel dingen apart in te kopen, en je bent toch al nerveus omdat ie BESTUURDERS KRIJGEN BOKSLES DEN HAAG/WASSENAAR - De Wassenaarse raadscommissie voor welzijnszaken heeft gisteravond een werk bezoek gebracht aan een Haagse boksschool, waar PvdA-fractievoorzitter H.J. Goulooze (l) en wethouder V.J.W. Wensveen ook nog even de stoute handschoenen aantrokken. Het uitstapje was bedoeld als opstapje naar een discussie over de bokslessen voor zogeheten randgroepjonge ren. Najaren praten wil vooral de plaatselijke PvdAfractie snel lessen opzetten om de jongeren van de straat te houden. Vóór de begrotingsbehandeling gokte ze op 1 januari, gisteravond liet wethouder V.C.J Wensveen weten dat het wel enkele maanden later kan worden. B en W willen de mogelijke accommodatie, de Van Wassenaer Obdamschool, eerst technisch onderzoeken. Gisteravond zagen de politici hoe strak de twee Wassenaarse trainers hun jongens in bedwang houden, hoorden ze welk materiaal boksers nodig hebben en kwam ook damesboksen ter sprake. (foto Henk Bouwman) ten op zaterdag meestal een bakje champignons wil, nou, dan hou ik dat apart. Wil die klant dat bakje champignons dan toevallig niet dan is er niks aan de hand, maar ik vind: dat bakje moet er wèl zijn. Ja, de klant is koning. Al moet ik een kilo uien achter in de polder bren gen, dan komt dat er. al heb ik ze zelf niet meer in huis. En ik vind ook dat je goudeerlijk moet zijn. Als een klant me vraagt hoe de eer ste mandarijntjes zijn en ze zijn zuur en vol pitten, dan zeg ik dat. Dan ga ik tenminste vrijuit". Zakenman De laatste jaren placht Bas de Jeu op de hoek van elke straat zijn bel te luiden in de hoop dat de klanten massaal op hem af zouden komen. Degenen die dat verzuim den, konden op een persoonlijk voordeurbelletje rekenen. Want, verklapt zijn vrouw nog voordat haar echtgenoot voor het interview zal arriveren: "Hij is een echte za kenman. Als er klanten niet thuis zijn, dan gaat 'ie op de terugweg nog even aan. En dat gebeurt na tuurlijk nogal eens. Vroeger was ie dereen thuis, nu hebben veel vrou wen werk. Of ze tennissen ofzo" Later zal De Jeu zelf over de ver anderde tijden zeggen: "Een papri- kaatje, een champignonnetje, gou lash... dat was er vroeger allemaal niet bij. Dan verkoop ik nog niet eens dingen als courgettes en ijs bergsla, behalve op bestelling. Ja, dat heb je als je een ouderwets groenteboertje bent". "Vroeger? Twee, drie dagen vakantie per jaar, dat was het. Dan l nam de klant voor twee dagen ex tra groente in huis. Wat wil je, we zaten hier met zeventien groente boeren op het dorp, dus je moest uitkijken. Als je ziek was en je kwam drie, vier dagen niet, dan had je grote kans dat je klant door een ander was ingepikt. Het ge beurde dat je met z'n tweeën bij een klant stond. Die dan van mij vijf sinaasappelen kocht en van die andere groenteboer een krop sla. vinciale staten ermee akkoord gaan, wordt de regeling verlengd tot 1 januari 1990. Als er gronden worden gekocht voor recreatieve doeleinden in het kader van de Randstadgroenstruc tuur betaalt het Rijk 75 procent van de kosten, de provincie 15 pro cent en de gemeenten 10 procent. De ruimere subsidieregeling van Zuid-Holland houdt echter in dat de gemeentelijke 10 procent voor rekening van de provincie komt. In Zuid-Holland zijn drie gebieden aangewezen waarvoor deze rege ling geldt. Behalve de Kagerzoom gaat het om De Vlietranden bij Rijswijk en Voorburg en Hitland ten noordoosten van Capelle aan en IJssel. Voor de extra subsidie is 525.000 gulden opzij gelegd. GS verwachten overigens dat er in 1988 een definitieve afspraak zal zijn gemaakt over de grondverwer ving, de inrichting en het beheer van de Kagerzoom tussen de pro vincie en de gemeenten Warmond en Leiden. In de Kagerzoom moe ten allerlei recreatieve voorzienin gen komen, vooral voor de Leidse Meren wijk. OEGSTGEEST - Onder het motto 'Kunst horen, zien en kopen' wordt komende zondag in het koetshuis van kasteel Oud-Poelgeest in Oegstgeest een kunstzinnige mid dag gehouden. De opbrengst daar van komt ten goede aan Amnesty International, de organisatie die het opneemt voor politieke of ge wetensgevangenen. Amnesty is momenteel bezig met een speciale actie voor langdurige gevangenen: mensen die vaak zonder enige vorm van proces jarenlang worden vastgehouden. Door het organise ren van plaatselijke activiteiten zullen zoveel mogelijk mensen worden geïnformeerd over deze vorm van gevangenschap. De middag begint om 12 uur met een expositie van kunstenaars uit de regio. Het gaat om de Oegst- geestenaren Hen Dijkstra, Phia Bromelow, Frans en Els de Haas, Hans de Jong, Karla Pont, Jetty Wery en Karla van Tongeren. Uit Leiden komen Anneke Hartlief en Ina de Ruyter. Voorts is de War- mondse kunstenaar Bertus Bee- renfenger aanwezig. Om half één opent de Oegstgees ter wethouder Kohlbeck de mid- die vroegen: groenteman, wat kost dag officieel. Een half uur later zal bij joü een kilo uien? En dan maar 'Het Sleutelkwartet' het Quartet in rekenen wat die ander minimaal D-dur van de componist J.G. Dis- zou vragen". tier ten gehore brengen. Rond half Tegenwoordig is het zo dat als je twee komt acteur Henk van Ulsen drie weken vakantie hebt gehad, je met en voordracht en vanaf onge- klanten blij zijn dat je terugbent. veer twee uur laat het kwintet Want ik ben langs de weg de enige Klaas-Jaap Breetvelt werk uit zijn die is overgebleven". repertoire horen. WARMOND - De dorpspoll- van locaties gesneuveld. De sport- tici van Warmond zijn het Jydnioctzo zijn gesitueerd dat de nipt hplpmnal ppnc mpt Hp beide scholen er snel en zonder niet neiemaai eens niet ae problemen naartoe kunnen voorkeur die een onder zoeksbureau heeft uitge sproken voor de plek waar de Warmondse sporthal moet komen, In zijn rapport oordeelt het bureau dat de sporthal - puur planologisch gezien - het best "achter verenigin gengebouw 't Trefpunt" kan Mevrouw van Sehie, CDA-raads- lid, kwam met een aanvulling op het bureau. Zij gaf in overweging 't Trefpunt en de sporthal te combineren. Dat kan heel eenvoudig door de twee ge bouwen met een sluis te verbin den. In zijn algemeenheid vindt de commissie achter 't Trefpunt den neergezet. Dat rapport werd kwetsbare plek" waar van zijn le- gisteravond in de raadscommissie vensdagen geen lomp gebouw mag ruimtelijke ordening slechts ter verrijzen. WD-raadslid De Vos kennisgeving aangeboden - B en W liet dan ook duidelijk merken "er hoefden er nog geen advies over te geld hebben - maar dat weerhield de vormgeving commissieleden er niet zegje te doen. PW-raadslid B. Schavemaker kwam zelfs met een nieuwe sug gestie. Hij denkt aan de groen strook achter de Ganzewei bij de Schipholspoorlijn. Deze plaats zit niet bij de door het bureau onder zochte plekken. Achter de Ganze wei is in principe woningbouw gelijk, zou wel eens roet gooien. De bouw van een te hebben" het bouwsel in hun harmonie met de omgeving te brengen. Kas gekraakt LEIDERDORP Onbekenden hebben gisteren de kleine kas ge kraakt van een fruitautomaat in de wet geluidhinder het Leiderdorpse AC-restaurant. het eten kun- Het horeca-personeel bemerkte gisteravond en zag sporthal daar is gemakkelijker dan toen tevens dat de grote geldlade woningbouw. Het nadeel van deze nog intact was. Welk bedrag weg plaats is echter de "excentrische is, zal het verhuurbedrijf vandaag ligging". Om die reden zijn al tal proberen te achterhalen. NIEUWSWEEK organiseert samen met St. Nicolaas en zijn Pieten MINI PLAY BACK SHOW o.l.v. Olaf Hoenson in de Leidse Stadsgehoorzaal. Zaterdag 5 december a.s. Aanvang: 14.30 uur. Toegangsprijs: 2,- per kind. Kaarten verkrijgbaar bij het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. De opbrengst komt volledig ten goede aan kinderen die tijdens de komende feestdagen zijn opgenomen in het Academisch Ziekenhuis van Leiden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14