TAD LEIDEN 'Alle bedrijven zouden één werkloze werk moeten geven LEIDSCH DAGBLAD Man (65) verdacht van ontucht met geestelijk gehandicapt meisje Proefdieren centraal bij Boerhaave-cursus s WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 Tibbe (GAB) bepleit solidariteit: LEIDEN "Als ieder bedrijf in Nederland een perso neelslid boven de sterkte aanneemt, leidt dat tot een daling van het aantal werklozen met ongeveer 100.000. Ik ben er daarbij van overtuigd dat dat extra personeel binnen zes maanden rendement oplevert en helemaal geen kosten post meer is voor de onderneming. Zo'n daling van de werkloosheid betekent een enorme stimulans voor de eco nomie en leidt tot het nog verder terugdringen van die werkloosheid". Directeur C.A.J. Tibbe: 'Ik ben ervan overtuigd dat extra personeel binnen zes maanden rendement oplevert en geen extra kostenpost voor een onderneming is'. Met deze opmerkelijke stelling doet de directeur van het Geweste lijke Arbeidsbureau (GAB) Leiden, C.A.J. Tibbe, een beroep op het verantwoordelijkheidsgevoel van de ondernemers. "Het oplossen van de werkloosheid ligt op het bord van de werkgevers. Er moet wat dit probleem betreft eigenlijk een gevoel ontstaan als na de Twee de Wereldoorlog: geen geleuter, maar met z'n allen de schouders er onder. Het moet ook geen wettelij ke regeling worden om een perso neelslid extra in te zetten. Werkge vers zouden het als een morele ver plichting kunnen beschouwen". Tibbe plaatst zelf overigens al de nodige kanttekeningen bij zijn idee. "Het is lastig om een beroep te doen op de solidariteit van een werkgever wanneer net de muiir van z'n bedrijf is volgekald met graffiti of de dag ervoor zijn autora dio is gestolen. Bovendien is een ondernemer geprogrammeerd op kosten en baten. Hij zal op dit idee onmiddellijk antwoorden dat hij een verantwoordelijkheid heeft ten opzichte van zijn bedrijf, namelijk dat zijn zaak moet renderen". De overheid heeft minder spec taculaire plannen ontwikkeld om de werkloosheid terug te dringen. Voor jongeren staat het Jeugd Werk Garantieplan (JWG) voor de deur. Jongeren worden dan gedu rende 19 uur in de week in de gele genheid gesteld om ervaring op te doen bij een overheids- of semi- overheidsinstelling, zonder uit zicht op een vaste baan overigens. Het JWG wordt vooraf gegaan door een Tijdelijke Maatregel, die intus sen is gestart om gemeenten en ar beidsbureaus ervaring te laten op doen met dit werkgelegenheids plan. Om langdurig werklozen betere kansen op de arbeidsmarkt te ge ven, kwam er de Wet Vermeend- Moor. Volgens die regeling krijgen werkgevers gedurende vier jaar premievrijstelling en een eenmali ge subsidie van 4000 gulden indien zij een langdurig werkloze in dienst nemen. Tibbe wijst er op dat diegenen die ondanks deze regelingen toch niet aan de slag komen vaak zijn aangewezen op werk 'met behoud van uitkering'. De directeur van het arbeidsbureau vindt de voor- j waarden in de wet die het onbe taald werken door uitkeringsge rechtigden gaat regelen, te streng. door Willem Spierdijk De leden van de toetsingscommis sie, die hun oordeel vellen over de aard van de onbetaalde arbeid, hebben allen een vetorecht. Deze strenge procedure is opgesteld om dat onder meer de vakbeweging vreest dat sommige werkgevers het onbetaald werken door uitke ringsgerechtigden zullen misbrui ken. "Met dat risico is te emotioneel omgegaan. Ik geloof niet dat Hei- neken tien mensen onbetaald aan neemt en vervolgens Grolsch uit de markt drukt. Als een bedrijf ver keerd met zo'n maatregel omgaat, is het toch mogelijk die onderne ming in het vervolg van de regeling uit te sluiten", zegt Tibbe. Ook een ander plan vanuit de po litiek worden door de directeur van het arbeidsbureau kritisch beke ken. Zo ziet hij weinig in de Twee de-Kamerbreed gesteunde sugges tie om alle langdurig werkloze door het arbeidsbureau te laten intervie wen en vervolgens met de werk zoekende een opleidingsplan te maken. Tibbe: "Het is zinloos om mensen 50 meter te leren zwem men om een 100 meter breed ka naal over te steken. Het lijkt me niet mogelijk al die mensen te mo tiveren voor een opleiding met de grote kans dat er daarna geen werk is. De arbeidsbureaus vinden de langdurige werkloosheid een maatschappelijk probleem van de eerste orde, maar op grond van hun vakbekwaamheid zeggen ze dat dit plan geen zin heeft, als er niet meer werk beschikbaar komt. Het is een heel aardige show, maar nu bestaat het risico dat de werkloze na afloop van de voorstelling geen werk heeft en het ook niet zal krijgen". LEIDEN - De Argentijnse ambassadeur in Nederland, de heer J. Remonda Reibal, (rechts) heeft gisteren een ge schilderd portret van de Argentijnse schrijver Jorge Luis Borges aangeboden aan de vakgroep talen en culturen van Latijns- Amerika van de Leidse Universiteit. Voorzitter Cath van het college van bestuur nam het door de schilder Monaco gemaakte portret namens de universiteit in ontvangst. (foto Jan Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 65-jarige Leidenaar, die heeft be kend ontucht te hebben gepleegd met een acht-jarig geestelijk ge handicapt meisje, is een gevange nisstraf geëist van negen maanden, waarvan vijf maanden voorwaar delijk. Bovendien moet de man worden begeleid door het Leger des Heils en de Rutgersstichting, zo eiste officier van justitie, mr. Klopper-Gerretsen, gisteren voor de Haagse rechtbank. De man is twee jaar eerder ook al veroordeeld voor ontucht met meisjes. De man kon worden gepakt na dat de ouders van het meisje haar over het gebeurde hoorden praten met een vriendje. Zij deden aangif te en vervolgens bekende de man dat hij in zijn berging van zijn flat regelmatig twee meisjes langs kwa men. Hij gaf hun altijd snoep. Met een van de meisjes pleegde hij de ten laste gelegde ontucht. Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Rembrandt Vraag aan de inwoners van Lei den wat er met het Rembrandt- beeld gaat gebeuren en ze bleven het antwoord schuldig. Vraag het aan burgemeester en wet houders en ze weten het niet. Zelfs de gemeenteraad, die toch uiteindelijk de beslissing moet nemen, kan met geen mogelijk heid aangeven wat de plaats gaat worden waar Leidenaars hun wereldberoemde stadgenoot kunnen gaan bewonderen. De manier waarop het besluit wordt genomen begint aardig wat over eenkomsten te vertonen met de affaire rond de Gijselaarsbank op de kop van het Rapenburg. Een onderwerp waarover ieder een een mening dacht te kunnen hebben. Het is al weer dik een jaar gele den dat de discussie over het ver- sokkelen van het Rembrandt- beeld werd aangezwengeld. Het op de hoek van de Witte Singel en Noordeinde(plein) staande beeld is namelijk heel hard aan een opknapbeurt toe. Het is zo groen uitgeslagen dat onze Rem brandt zomers tegen de achter grond van de bomen nauwelijks meer is te zien. Direct gingen er stemmen op om de gelegenheid te baat te nemen om Rembrandt van het dooie hoekje te halen en het een wat voornamere plaats te geven. Twee vliegen in één klap. Over de restauratie is dan ook geen onenigheid onder de Leidse politieke kopstukken. Wel liggen ze met elkaar overhoop over de plaats. Er zijn drie mogelijkhe den: het blijft waar het is, het verhuist naar het Rembrandt- park tussen de Zeevaartschool en het hek aan het Noordeinde of het gaat naar de molen De Put. Resultaat van het gekissebis is nu dat het beeld staat te verkom meren en almaar lelijker wordt. Daarom heeft WD-fractie- voorzitter Theo van der Nat be sloten om wederom de knuppel in het hoenderhok te gooien. Tij dens de afgelopen begrotingsde batten zei hij dat als B en W er niet uit kunnen komen, de raad dan maar met een voorstel moet komen. En wel in een vergade ring waarbij alle raadsleden in historische kledij zouden ver schenen. "De traditie die de Leidse raad heeft om van dit soort problemen circusnummers te maken, zal ongetwijfeld wor den voortgezet", zo sprak hij voor een verbaasde raad. Van der Nat staat immers bekend als een buitengewoon serieus en ietwat saai figuur. Rembrandt (2) Het college is er in ieder geval wat van geschrokken. De verant woordelijke wethouder Kuijers van cultuur heeft eergisteren toe gezegd dat het college zelf met een voorstel zou komen. Wij zijn benieuwd. Het voorstel van Van der Nat om in klederdracht een discussie over Rembrandt te beginnen is niet echt aangeslagen. "Mijn col lega's hebben er niet op gerea geerd, dus ik weet niet of ze het werkelijk zouden doen. Dat valt dus te betwijfelen. Maar ik heb het ook eerder bedoeld om alles te relativeren en duidelijk te ma ken dat er snel iets moet gebeu ren. En over dat circusnummer: ach, het raadswerk is anders zo bloedserieus en dit soort onder werpen zijn toch de krenten in de pap. Je moet er niet teveel achter .zoeken", aldus Van der Nat. Hijzelf blijkt een voorstander te zijn van Rembrandt in zijn ei gen park. Hoe de WD-fractie hierover denkt weet hij niet. Daarover is nog geen diepgaande discussie geweest. Bijna zeker is dat ook de andere partijen intern verdeeld zijn over dit langzamer hand steeds neteliger wordende onderwerp. Voordat een onder werp in de gemeenteraad komt, wordt het door de commissies behandeld en in dit geval zijn dat Leden van toneelvereniging Ploef met de rekwisieten voor het stuk 'De Kleine Heks'. Links voorzitter Ad Lankhout, daarnaast penningmeester Wouter Ferro en de leden Hïllechien en Ulla Lankhout en Ans Wolters. (foto Henk Bouwman) er twee, die voor ruimtelijke or dening en die voor cultuur. Bin nen de eerstgenoemde was een krappe meerderheid tegen plaat sing van het beeld bij molen De Put. De commissie voor cultuur kwam er niet uit en raadde wet houder Kuijers aan om het voor stel opnieuw in het college te be spreken. En zo geschiedde, met het gevolg dat Rembrandt staat te verpieteren en de bevolking in martelende onzekerheid wordt gehouden. De voorstanders van het beeld aan de Witte Singel zeggen dat het geld voor verplaatsen - onge veer 30.000 gulden - beter voor iets anders kan worden gebruikt. Voorstanders van plaatsing bij molen De Put zeggen dat Rem brandt dan veel bekeken kan worden door toeristen, die over het algemeen niet de Rem- brandtbrug over gaan. De voor standers van het Rembrandtpark vinden dat het beeld op die plaats eindelijk de ruimte krijgt die het verdient. Conservatrice Ingrid Moerman van museum De Lakenhal vindt geen van de oplossingen echt ge weldig. Als historica vraagt zij zich af waarom het beeld nu bij De Put of bij de Zeevaartschool moet komen. Is daar een histo risch verantwoorde verklaring voor? Waarom het door Du Puis gemaakte beeld in 1906, op 14 ju li om precies te zijn, juist aan de Witte singel werd geplaats is haar een raadsel. Wij zijn met Moerman wel benieuwd naar dat antwoord. Heeft daar zijn school gestaan? Is hij daar eens in het water gevallen? Wie het weet, mag het zeggen. Ploef Toneelvereniging Ploef dreigt behoorlijk in de penarie te ko men als niet snel een andere op slagruimte wordt gevonden voor de decorstukken, lichtinstallatie en requisieten. Op dit ogenblik staan de spullen van Ploef, die toneelstukken voor kinderen maakt, npg in een ruimte van ba sisschool De Valkenier in de Me- renwijk. Die basisschool had al tijd een dependance, maar van wege het teruglopende aantal kinderen wordt dat deel naar het hoofgebouw overgeplaatst. Voor de spullen van Ploef is dan geen ruimte meer. Het zal je gebeuren! Gelukkig blijft voor de spelers van Ploef nog wel de mogelijk heid om in de school te repete- Als de spullen van Ploef vol gende week bij de kraakwagen terecht komen is dat volgens Wouter Ferro niet minder dan een ramp voor de club die zes jaar geleden in de Merenwijk is opgericht. Het stuk De Kleine Heks moet worden beëindigd als niet snel hulp wordt geboden. "Dat is heel jammer, want we zijn nu net op de goede weg. We begonnen met voorstellingen voor kinderen in de Merenwijk, maar inmiddels-spelen we ook in de Schouwburg en in andere buurten van Leiden. Op zich zien we de toekomst dus met vertrou wen tegemoet", aldus Ferro. Ploef zoekt nu een kleine ruim te ter grootte van een huiskamer of garage. "Ja, we kunnen wel wat huren, maar dat kost meteen handen vol geld. Een schoollo kaal kost bij de gemeente al snel 4000 tot 5000 gulden. We zyn een kleine vereniging en zoveel kun nen we niet betalen. Het liefst hebben we iets gratis maar we zijn wel bereid er een huur van 1000 gulden voor te betalen. Het liefst blijven we in de Merenwijk, maar elders in Leiden is ook al prachtig", zo luidt de noodkreet van Ferro. Redders kunnen bel len naar: 413669. "Het feit dat het een geestelijk gehandicapt meisje is, maakt het nog veel erger", zo vindt recht bankpresident mr. Kootte. "Maar of ze nu geestelijk wel of niet vol waardig is, van meisjes van acht jaar moet u afblijven". Uit de behandeling ter zitting kwam het beeld naar voren van een man, die sinds hij in de vut was ge gaan, depressief was geworden en die werd geconfronteerd met pedo fiele neigingen die hij nooit daar voor had gehad. Volgens de psy chiater is een en ander het gevolg van het feit dat hij depressief is en geen bezigheden meer heeft. Met medicijnen zou die depressiviteit kunnen worden behandeld en bo vendien zou hij activiteiten moeten ontplooien, zodat hij weer iets te doen heeft. Het psychiatrisch rapport week vrijwel niets af van de vorige keer toen hij ook terecht stond voor on tucht, zij het dat deze feiten een groter aantal meisjes betroffen en in Zoetermeer hadden plaatsge had. Hij was daarvoor in 1985 tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Bovendien moest hij verhuizen door de houding van de buurtbewoners, die van het ge beuren op de hoogte waren. Na de eerste veroordeling werd hij ook behandeld, maar die behandeling werd te vroeg beëindigd, zo werd gisteren geconstateerd. Officier van justitie Klopper- Gerretsen vond een gevangenis straf op zijn plaats. "Hij heeft de vo rige keer een heel duidelijke waar schuwing gehad", zo stelde zij, waarna zij negen maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk eiste. Bovendien zou de man opnieuw moeten worden behandeld. - Mr. Evers, de raadsman van de verdachte, vroeg de rechtbank zijn cliënt een geheel voorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen. Hij wees erop dat pedofiele neigingen vaker voorkwamen in zijn familie. "In zijn jeugd heeft hij zijn vader al tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld zien worden voor on tucht", aldus Evers. "We hebben te maken met een man, die in de herfst van zijn leven wordt gecon fronteerd met pedofiele neigin gen", benadrukte de raadsman, die bovendien vond dat zijn cliënt al erg zwaar is gestraft nu zijn broers en zusters en zijn kinderen en kleinkinderen niets meer met hem te maken willen hebben. Evers beklemtoonde verder dat na de vorige veroordeling de man is behandeld, totdat de reclasse ring zei dat hij wel weer op eigen benen kon staan. "De problemen zijn niet goed ingeschat. De gevol gen daarvan zijn erg triest. Natuur lijk in de eerste plaats voor het meisje en haar ouders, maar ook voor mijn cliënt en zijn echtgeno te", aldus Evers, die de rechtbank vroeg te volstaan met een voor waardelijke straf en een verplich ting voor zijn cliënt zich te laten be geleiden door de Rutgersstichting en het Leger des Heils. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. LEIDEN - De Boerhaave Commis sie voor postacademisch onderwijs van de medische faculteit Leiden organiseert op donderdag 26 en vrijdag 27 november een symposi um over dierproeven. Onder meer zullen hier de gevol- G. Steiner houdt 16de Huizingaslezing LEIDEN - De literatuurhistoricus en essayist George Steiner zal op 11 december de zestiende Huizinga- lezing geven. Het onderwerp is 'Through a glass darkly'. De Hui- zinga-lezing wordt elk jaar georga niseerd door de Leidse letterenfa culteit, de Maatschappij Neder landse Letterkunde en het NRC Handelsblad. De lezing begint om acht uur in de Pieterskerk. Inval in koffieshops LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren weer een inval gedaan in twee koffieshops. In High Times aan de Beschuitsteeg werd 230 gram hasj in beslag genomen. Een 24-jarige man uit Den Haag werd aangehouden omdat hij in het spul handelde. Bij een controle in kof fieshop Hollands Glorie aan de Haarlemmerstraat is niets- aange troffen. gen van de nieuwe wet op de dier proeven aan de orde komen. Ook wordt ingegaan op het verant woord opzetten van dierproeven, alternatieven daarvoor in het we tenschappelijk onderzoek en on derwijs en de ethische aspecten van dierproeven. Het symposium wordt gehouden in collegezaal 2 van het laboratori um voor fysiologie aan de Wasse- naarseweg in Leiden. De cursus commissie wordt gevormd door prof.dr. Tj. de Cock Buning, hoog leraar proefdiervraagstukken aan de Leidse universiteit, en dr. L.T.S. Ekdom, proefdierdeskundige ver bonden aan het laboratorium voor fysiologie van de medische facul teit. Voor 70 mille verdwenen van bouwterrein LEIDEN - Van een bouwwerk aan de Kanaalweg is in de nacht van maandag op dinsdag voor een ka pitaal aan materialen weggehaald. Verdwenen is een grote hoeveel heid aluminium, deklijstprofielen en andere materialen. Dinsdagoch tend trof de aannemer het hek dat toegang geeft tot het bouwterrein geopend aan. Enkele dagen eerder was de sleutel van het toegangshek al uit de bouwkeet verdwenen. Volgens het aannemingsbedrijf, af komstig uit Oosterbeek, ligt de waarde van de gestolen buit boven de 70.000 gulden. -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13