De oester blijft voer voor hoge hoeden Iran meldt aanvallen op Irak ETEN EN DRINKEN Smeermesje met eendje Grillen aan tafel RSV-commissie 3 jaar na rapport opgeheven Belastingvoordeel rente nog niet voor 1987 geldt —Geniet van noten en honing^ Gemeenten overtreden regels bij verkoop grond Parlementair onderzoek bouwfraude WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 PAGINA 11 Sommige artikelen zijn alleen al leuk omdat bij het ontwerpen het grapje belangrijker is geweest dan de pure functionaliteit. Een goed voorbeeld daarvan is een grapefruitlepel die Studio Bazar in Amster dam importeert. Als elke grapefruitlepel heeft hij een goede scherpe kartelrand om de partjes uit de schil te snijden, maar waar hij zich in onderscheidt is de het aardewerken handgreepje in de vorm van een citrusvrucht. In dezelfde stijl zijn er ook handgreepjes om maïskolven mee te hanteren, is er een smeermesje met eend, dat u kunt gebruiken voor de paté de canard maar dat ook bruikbaar is als botermesje (foto). De lepel kost 12,50 gulden, het smeermesje 10,50 gulden. <roto gpd> Tefal heeft voor het tafelkokkerel len iets nieuws bedacht: een oven die aan twee zijden toegangkelijk is. Bovendien kunt u de bovenkant gebruiken als vlakgrill of als ver warmingselement voor uw gour metpannetjes. De oven is er nu behalve in een eenvoudige ook in een tweede for sere uitvoering: de Super Party Oven. De adviesprijs van dit appa raat is 225 gulden. (foto gpd) voor ae een is net een snotterig snob-produkt, t ander prijst hem de hemt in. De oester. Een stukje Voor de één is het een ,een hemel -1 stukje Hollands glorie van Zeeuwse bodem. Lange tijd het zorgenkind van de Zeeuwse oesterboeren, want een bacterieziekte heeft decennia lang diezelfde Zeeuwse oester bedreigd. De oester werd, omdat ook elders in Europa de bacterieziekte toesloeg, onbetaalbaar. Vijf jaar geleden lachte het geluk de Zeeuwen weer wat toe toen in de Grevelingen hele oesterbanken werden aangetroffen. Een klein wonder, of een blunder van de bio logen? Waren jaren daarvoor de oesterboeren na een rampzalige winter niet uitgekocht omdat met het oog op de Deltawerken het Zeeuwse water zou veranderen in een biologisch drama, waarin geen oester of mossel kon gedeien? door Huub Klompenhouwer Niet alleen de platte Zeeuwse oester is op de Grevelingen terug gevonden. Ook de Japanse oester, die na het verdwijnen van de Zeeuwse oester op grote schaal is uitgezet, doet het goed. Deze soort oester, de creuses, komt in de Oös- terschelde eveneens in het wild voor en heeft zich in een paar jaar wat uiterlijk en smaak betreft sterk verbeterd. Diezelfde Grevelingen blijkt nu een goudmijn te zijn voor de club handelaren in Yerseke, die de oesterpercelen in handen heb ben. Zij hebben de parels van de Grevelingen voor het oprapen en beheersen bovendien het hele marktgebeuren. Zij zijn er dan ook voor verantwoordelijk dat de prijs van de Zeeuwse oester zo astrono misch hoog is. Het lijkt erop alsof die oesterhandelaren van mening zijn dat de Zeeuwse oester slechts voorbehouden moet blijven aan mensen met hoge hoeden. Voor de Jannen-met-de-pet zijn er dan wel die creuses. Goedkoper, maar dan ook minder mooi van schelp. In de handel worden ze aangeduid als creuses de Zélande. En de kenner mist er de specifieke smaakeigenschappen van de Zeeuwse oester in. Ouderwetse cultuur De Zeeuwse oestercultuur is een nogal ouderwetse cultuur. Nog al tijd wordt er op de ouderwetse ma nier gekweekt. Mosselschelpen die op de percelen gestort worden. Daar moet het oesterbroed zich op nestelen en in drie tot vier jaar tot wasdom komen. Wat op lange termijn de gevol gen kunnen zijn van telkens maar weer het volgooien van de bodem van de Grevelingen met dat mos- selgrit, daar hoor je niemand over. Noch over het ontbreken van ie dere controle op eventuele bacte riën van mossel- en oestergebroed en jonge schelpen uit het buiten land. Hangmethode De heer B. D. Schot uit Zierikzee knokt met zijn broers en neven al een paar jaar voor verbetering van de oestercultuur. Het familiebe drijf teelt al jaren mosselen en in de familie kwam vroeger de oester- teelt ook voor. In een van de vroe gere werkbassins van de Grevelin gen bij de Neeltje Jans, experimen teert hij nu enkele jaren met een nieuwe teeltmethode voor de oes ter, de hangmethode. Door de oes terboeren in Yerseke wel smalend oesters aan een touwtje genoemd. Maar het smalende is ten onrech te. Schot zag in Noorwegen en Amerika hoe die hangmethode, waarbij de oester zich vastzet op een soort ronde schotels van kunststof die in het water hangen, volop werd toegepast. Die metho de wordt nu bij de Neeltje Jans op een proefstation ook uitgepro beerd. De resultaten zijn verbluf fend. De oester groeit snel, de vorm van de schelp is ideaal en de sterfte onder de oesters is mini maal. Vorig jaar behoorden de zo gekweekte Zeeuwse oester tot de mooiste van het seizoen. Kortzichtigheid Het experimenteren door het fa miliebedrijf laat ook meteen de kortzichtigheid van de oesterhan- del op Yerseke zien. Want het oes terbroed van de Schotten moet uit Amerika komen omdat ze geen toestemming krijgen om in de Gre velingen zelf een klein perceel te pachten. Dit voorjaar leidde het tot een klein drama. Het Amerikaanse oesterbroed groeide aanvankelijk zeer voorspoedig. Tot in een week tijd de hele kweek stierf. Opmerkelijk was dat de oesters uit Grevelingen die onder dezelfde omstandigheden in de hangcul- tuur werden uitgeprobeerd niet door die massale sterfte aangetast werden. Biologen staan nog altijd voor een raadsel over de oorzaak van die sterfte. In Amerika is de oesterculuur veel verder dan in Zeeland. Oester zaad wordt in laboratoria uitge broed. Er is een voortdurende we tenschappelijke begeleiding van het broedproces. Kans op ziektes en dus ook sterfte neemt zo af. De oesterteelt is daar bijna geheel be heersbaar. Geen beleid Ooit werden er in Zeeland per jaar 30 miljoen oesters op de markt gebracht. Nu zijn het er tussen de 13 en 14 miljoen. De algemene ver wachting is dat er beslist wel een markt is voor 30 miljoen oesters per jaar. Helaas, er is geen echt oes- terbeleid bij het ministerie van Landbouw en Visserij. Alle pogin gen om de monopolie van Yerseke te doorbreken zijn gestrand. Er zijn nu wel nieuwe oesterpercelen in de Grevelingen toegewezen aan ande re oesterboeren, maar ze mochten nog niet in gebruik genomen wor den. Oesters, niet op de bodem die in het water hangen. Net als bij de mosselteelt houdt men in de oesterteelt het hart vast voor een nieuwe bacterieziekte. Wordt de oogst wat minder, dan worden buitenlandse mosselen uit gezet in Zeeuws water. Controle op die mosselen is er nauwelijks en de risico's zijn groot dat op die manier schadelijke bacteriën in Zeeuws water terecht komen. Datzelfde verschijnsel kan ook in de oester- cultuur opduiken. Als dit jaar de groei van de creuses net als vorig jaar verder terugvalt, is de verlei ding steeds groter om dan buiten landse creuses en andere soorten oesters uit te zetten. Maken we het nog mee dat de oester een betaalbare delicatesse gaat worden? Zeeland kent de monoplie van Yerseke. De vroege re oesterboeren van Bruinisse kij ken knarsetandend toe. De platte zeeuwse oester, die in wezen niet duurder hoeft te zijn dan een goed glas bier, blijft voorlopig een luxe. Schaarste en een absolute mono polie zijn de sleutelwoorden. Dekselwurger Veel mensen hebben problemen met het openen van jampotten en aanverwante artikelen. De Zwit serse firma Rotho heeft daarom een dekselwurger bedacht die zelfs de meest hardnekkige jampot tot overgave dwingt. Rond het deksel wordt een strop geslagen en dank zij het lange handvat kunt u met weinig inspanning veel kracht uit oefenen. Importeur Bob Douglas uit Haaksbergen brengt dit appa raat voor rond de f 15 op de Neder landse markt. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE DEN HAAG (GPD) - De Tweede kamer heeft gisteren de RSV-en- quêtecomraissie fomeel opgehe ven. Hoewel het geruchtmakende eindrapport van de commissie al driejaar geleden verscheen, volgde zoveel nasleep dat de commissie moest blijven bestaan. De meeste aandacht hebben sindsdien de pro cessen getrokken over vermeende meineed tegen de toenmalige pre sident-commissaris van RSV De Vries. Hoewel nog een detail over de onkostenvergoeding aan RSV niet geregeld is, vroeg het enig overgebleven kamerlid van het presidium van de commissie, de WD'er Joekes, de Kamer gisteren de commissie toch op,te heffen. In een korte verklaring zei Joe kes dat drie van de vier onderwer pen waarvoor de commissie is blij ven voortbestaan zijn opgelost. De aangifte van het 'ernstige vermoe den van meinedige verklaringen van een van de getuigen' werd af gerond in een uitspraak van de Ho ge Raad, die de klacht afwees. Dat de enquêtecommissie daar anders over denkt, blijkt uit de opmerking van Joekes dat de commissie de aangifte 'nog altijd juist vindt'. Ook kreeg de voormalige presi dent-directeur Van Rijn gelijk voor zijn beroep deed op het 'verscho ningsrecht' toen de commissie hem vroeg naar de bestemming van smeergelden en steekpennin gen. Joekes noemde deze uit spraak vooral interessant, omdat de rechter hierover sinds 1850 nooit meer heeft hoeven oordelen. Een derde probleem, dat van de archivering van de soms vertrou welijke informatie, is sinds kort ook opgelost naar tevredenheid van de Tweede Kamer. De enorme vracht aan archiefstukken die bij het onderzoek naar boven zijn ge komen, bevat namelijk ook staats geheimen en bedrijfsgeheimen over nog bestaande RSV-dochters. Kosten Een laatste probleem is nog niet opgelost. RSV heeft nogal wat kos ten moeten maken om de gevraag de gegevens te leveren en wil die vergoed zien. De Kamer vindt die declaratie echter veel te hoog. Maar omdat hier niet de enquêtecom missie, maar de Kamer zelf partij is, ziet Joekes geen reden meer om het leven van de commissie langer te rekken. De Kamer ging stilzwij gend met het voorstel akkoord. Joekes was nog het enig overge bleven kamerlid uit het presidium dat de parlementaire enquête leid de. Voorzitter Van Dijk werd mi nister van binnenlandse zaken, ter wijl de andere vice-voorzitter, Van Dam, Vara-voorzitter werd. Ook andere leden van de enquêtecom missie zyn inmiddels uit de Kamer verdwenen, waaronder Eshuis (CPN) en Korthals (WD). Overigens zei Joekes goede hoop te hebben dat de RSV-enquête uit eindelijk binnen de kostenraming van 2,8 miljoen gulden zal blijven. Deze foto van het Iraanse persbureau IRNA toont Iraanse militairen in het grensgebied bij de Kurdische stad Sulaimaniyah. DEN HAAG (GPD) - Rente op spaargeld blijft dit jaar slechts tot 700 gulden vrij van belasting. De verruiming van de rentevrijstelling tot 1000 gulden zal pas op 1 januari 1988 ingaan. Een verzoek uit de Tweede Kamer om de maatregel ook al voor 1987 van kracht te ver klaren, wordt door de regering af gewezen. Minister van financiën Ruding heeft dat in een memorie van antwoord aan de Kamer laten weten. op spaargeld ontvangt, 1000 gulden (nu 700 gulden) vrij is van belasting. Voor echtparen wordt 2000 gulden aan rente-ont vangsten belastingvrij. Bovendien hoeft over rente die kinderen op hun spaargeld krijgen, slechts be lasting te worden betaald als het rentebedrag per kind de 500 gul den te boven gaat. Bezitters van een eigen huis gaan nog een extraatje genieten. Tot Vervroeging van de ingangsda- dusver konden ze doorgaans niet turn kost de schatkist te veel, meldt de minister. Door de verho ging van het rentebedrag dat men straks belastingvrij mag genieten, derft de schatkist jaarlijks al zo'n 200 miljoen gulden. Zou de maatre gel met terugwerkende kracht tot 1 januari 1987 worden ingevoerd, dan komt er eenmalig zo'n bedrag boven op. Die zegt Ruding niet te kunnen missen. De verruiming van de rentevrij-I i stukje belastingvrije rente genieten, omdat ze ontvangen ren te eerst moesten verrekenen met de rente die zij op hun hypotheek te betalen hadden. Van 1 januari af vervalt die verrekening. De verruiming van de rentevrij stelling gaat tegelijk in met strak kere regels voor de banken over het aan de belastingdienst ver strekken van inlichtingen over ren tebetalingen die zij aan hun cliën-1 stelling houdt in dat van de rente ten hebben gedaan. NICOSIA (AP) - Iraanse gevechts bommenwerpers hebben gisteren in het zuiden van Irak enkele Iraakse militaire installaties be stookt, terwijl in het noordelijke grensgebied een Iraaks vliegtuig werd neergehaald, zo heeft het Iraanse persbureau IRNA gisteren bericht. Het Iraakse toesel zou in het grensgebied Penjwin in het noor delijk deel van het oorlogsfront zijn neergehaald, maar Iraq ont kende een vliegtuig te hebben ver loren. IRNA meldde voorts dat een Iraakse tegenaanval in het berg achtige grensgebied ten oosten van de Kurdische stad Sulaimaniyah was afgeslagen. Volgens IRNA hadden twee Iraakse bataljons met steun van zware artillerie maandag een tegenaanval uitgevoerd in de strategisch gelegen bergen van Gardarash. De tegenaanval zou echter zijn afgeslagen. Maandag maakte Teheran mel ding van een Iraanse aanval in het berggebied Haj Omran, in het ui terste noorden. Daarbij zouden 1.200 man Iraakse troepen zijn ge sneuveld, meer dan 2.800 gewond zijn geraakt en 99 man krijgsgevan gen gemaakt. Verder zouden vier 'strategische hoogten' zijn ingeno men in het offensief, dat tot doel had de Iraakse bevoorradingsrou tes in het gebied af te snijden. Het Iraakse persbureau INA meldde dat bij Iraakse luchtaan- j vallen en beschietingen vanaf de grond de afgelopen twee dagen duizenden Iraniers om het leven zijn gekomen of gewond geraakt. Het was de eerste keer dat Irak liet blijken dat er in het noorden van het oorlogsfront fel wordt gevoch ten. Bij de zuidelijke Iraakse stad Basra hebben Iraanse toestellen volgens IRNA aanvallen uitge voerd op Iraakse stellingen in het gebied Zobeidat. De Iraanse oppositiebeweging Mujahedeen Khalq heeft in een in Baghdad uitgegeven verklaring la ten weten dat de afgelopen dagen bij een offensief van verzetsstrij ders in het centrale deel van het front zeker 1.760 Iraniers zijn ge sneuveld, terwijl ruim 300 anderen krijgsgevangen werden gemaakt. Volgens de verzetsgroep, die door Iraq wordt gesteund en vanuit dat land actie onderneemt om het geestelijk bewind van de ayatollah Khomeini ten val te brengen, kwa men bij de strijd ook 18 verzets strijders om. De Kuwaytse minister van de fensie Al-Sabah heeft gisteren la ten weten dat zijn land in staat is om zich voortaan tegen Iraanse ra- ketaanvallen te verdedigen. De af gelopen tijd is Kuwayt herhaalde lijk getroffen door Iraanse zijde rups-raketten waardoor de Golf oorlog zich nog verder dreigde uit te breiden. De EG-ministers van buitenland- Oktober in Périgord - zachte vochtige nevel in de ochtend, die geurt naar de houtrook uit de schoorstenen van de boerderijen met hun terra cottakleurige daken langs de kleine riviertjes. En in de nevel en diepe stilte hoort men van tijd tot tijd het zachte ploffen van de noten die zich losmaken van hun boom, die daar ietwat droevig staat met zijn gevlekte bast en goud met donkerbruin gespikkelde bladeren druppend van vocht. Op de boerderijen worden de noten uit hun groene buitenbast gepeld, een afschuwelijk werk, dat de handen zwart kleurt, waarna ze bijna niet meer schoon te krijgen zijn. En dan gaan op een mooie dag de noten, schoon en lichtbruin naar de markt in Sarlat. Daar staan op het marktplein onder de platanen, wier bladeren beginnen te dunnen, zodat de herfstzon er doorheen schijnt, de manden en zakken vol, en je hoort voortdurend het gerammel van de noten, die de kopers door hun handen laten glijden. Niet om een kilootje te kopen. De noten worden per baal verkocht - en zijn lang niet allemaal geschikt om lekker op te knabbelen bij een glas port, zelfs niet om er notenolie van te maken. In plaats daarvan verdwijnen ze voor een groot deel naar Amerika, waar ze worden verwerkt tot zonnebrandolie. Karakteristiek Notenolie, met zijn fijne, karakteristieke smaak, de glorie van de luxueuze salades in dure restaurants, is altijd een van de specialiteiten van Périgord geweest. Périgourdijnse salade bestaat uit willekeurige groene blaadjes, zoals molsla of frisé, aangemaakt met azijn en notenolie en versierd met blokjes gebakken brood en kleine krokante spekjes. Die notenolie perste men vroeger zelf en van het kraken van de noten werd een feestavondje gemaakt, l'eynotyia, het stukslaan van de noten. De jongelui kwamen bij elkaar in de grote boerenkeukens bij het koesterende vuur. In de schouw en het zachte licht van de petroleumplamp, en met een houten hamertje werden de noten gebroken, waarbij men zong: Piou, et pa; cacho, cacho cacaó! Zoals ook de kerse- en pruimeboom is de noteboom afkomstig uit het Midden-Oosten en hij mag er trots op zijn dat hij vermeld wordt in een van de oudste liefdesliederen ter wereld: het Hooglied van Salomo, waar staat: Ik ben in de notenhof afgedaald om de groene vruchten der vallei te Koninklijk In het oude Perzië waren noten gereserveerd voor de koning, die ze bij alle zoetigheden van het dessert, in honing doopte en ten geschenke gaf aan zijn gunstelingen. De Grieken brachten ze naar Europa en hadden zoveel eerbied voor de noteboom, dat zij deze wijdden aan hun oppergod Zeus. By de Romeinen kregen ze een plaats in de huwelijksceremonieën. Als het bruidspaar zich terugtrok in het huwelijksbed, werden er noten gestrooid voor de kinderen van vrienden en familie. Misschien als vruchtbaarheidssymbool - strooien heeft in vele oude gebruiken deze betekenis - misschien ook, zeggen anderen, omdat het bruidspaar, neerkijkend op de grabbelende kinderschaar, daarmee afscheid nam van de onbezorgde jeugd en vooruitkeek naar de eigen kinderen die om het huis zouden spelen. Waardevol De Romeinen ontdekten nog een waardevolle eigenschap. Toen de veldheer Pompeius het Klein-Aziatische koninkrijk Pontus veroverde, vond hij daar in het paleis van koning Mithridates een recept, dat gold als onfeilbaar tegen alle mogelijke vergiftigingen: twee noten en twee gedroogde vijgen fijnstampen met wat zout en blaadjes van de ruit (ruta) en 's morgens met een glas wijn innemen, en dat zou 24 uur lang bescherming bieden tegen de boze dranken van gifmengers. Zou het ook tegen alle ons belagende vergiften helpen? Ze zijn er weer, de heerlijke nieuwe noten, nog blank en zacht. Geniet ervan, zoals de Perzische koningen, met honing, of zoals de Romeinen met verse vijgen. Of, het allerbestemet een sappige peer en een mooi stuk Roquefort-kaas (of andere "blauwe") en jonge rode wijn, zoals straks Beaujolais nouveau of de Italiaanse Vino Novello. WINA BORN se zaken hebben gisteren in Brus sel opnieuw opgeroepen tot een vreedzame oplossing voor de Golf oorlog. De ministers herhaalden hun steun voor de VN-resolutie 598, waarin wordt geëist dat een staakt-het-vuren wordt afgekon digd, dat de Iraanse en Iraakse troepen zich terugtrekken tot de internationaal erkende grenzen en dat er wordt onderzocht wie de oorlog is begonnen. Vergeefse zoekactie VEENENDAAL (ANP) - Uitge breide zoekacties naar een sinds maandag uit haar woning in Veen- endaal vermiste vrouw en haar drie kinderen zijn zonder resultaat ge bleven. Dertig politiemensen heb ben gisteren een gebied bij Muiden uitgekamd, de plaats waar de vrouw met de kinderen uit een taxi stapte. De shawl die in die buurt werd gevonden, is inderdaad van de vrouw. De politie blijft ook dreggen in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Muiden, zo deelde een politie woordvoerder mee. De vrouw ver trok maandag in depressieve toe stand met drie kinderen, waarvan de oudste zes jaar is. In een brief, die de politie zeer serieus neemt, schreef de vrouw dat ze zichzelf en de kinderen van het leven zou ber- DEN HAAG (ANP) - Jarenlang al overtreden gemeentebesturen de regels en houden zij zich niet aan de richtlijnen die het ministerie van volkshuisvesting heeft opge steld voor de juiste berekening van bouwgrondkosten. Gevolg hiervan is dat zij vaak forse winsten maken op bouwgrond voor premiewonin gen en woningen in de vrije sector. Ook kunnen zij te veel subsidie op strijken van het rijk. Deze conclusie trekt de stichting voor Economisch Onderzoek van de Universiteit van Amsterdam in een vandaag verschenen studie naar grondprijzen voor gesubsidi- ëerde woningbouw. De universitai re stichting heeft haar onderzoek verricht in opdracht van de parle mentaire enquêtecommissie bouwsubsidies. Onderzoekers drs G.P. Keers en drs. C. Terbrack ga ven vandaag een toelichting op hun studie in het getuigenbankje voor de commissie. De conclusie van dit weten schappelijk onderzoek komt in grote lijnen overeen met wat ver schillende getuigen voor de com missie hebben verklaard. In het bijzonder kamerlid De Beer (WD) heeft gesteld dat er met grondkos- ten voor miljarden guldens op on eigenlijke wijze wordt geschoven. De onderzoekers gaan minder ver. Zij hebben alleen de beschik king gehad over gegevens van een aantal individuele praktijkgeval len. Daarom kunnen zij geen in zicht geven in de landelijke finan ciële omvang van het grondkosten- vraagstuk. De gevonden aanwijzin gen zijn echter duidelijk: grond- prijsopdrijving en 'onevenwichti ge' grondkostenafwenteling van woningwet- op premie- en vrije- sectorwoningen zijn aan de ordè van de dag. De Amsterdamse wetenschap pers stellen dat gemeenten vooral sinds 1979 de prijzen voor hun bouwkavels fors hebben verhoogd om te kunnen profiteren van het feit dat het ABP zich weer met vol le kracht op de woningmarkt be gaf, nadat staatssecretaris Brokx het pensioenfonds een extra winst percentage had geboden. Het ABP is de grootste belegger in premie- huurwoningen. Tussen 1979 en 1985 is het aan deel van de grondkosten in de tota le stichtingskosten van premie- huurwoningen gestegen van 14 naar 21 procent. In de-woningwet- sector liep dit aandeel in dezelfde periode op van veertien naar zes tien procent. Gemeenten die voor rijkssubsi die in aanmerking komen omdat hun bouwgrond naar verhouding duurder is dan in andere plaatsen, Kunnen ondanks controle door het rijk te veel subsidie in de wacht sle pen, zo hebben de onderzoekers ook ontdekt. Dat is mogelijk door met de verschillende kostenonder- delen van bouwgrond te schuiven. Om de zaak beter in de hand te houden is volgens de onderzoekers strakkere rijkscontrole nodig. Zij realiseren zich echter dat dit uit breiding van het ambtenarenappa raat vereist, en dat is politiek een nauwelijks haalbare zaak in deze tijd. Lezers schrijven Max Tailleur Naar aanleiding van het artikel in uw dagblad van 23 november over de stichting van Max Tailleur, hier bij een reactie van één van de pa tiënten die dit jaar meemocht met Max voor zijn ziekte van Bechte- rew (reuma). Ik kan u wel vertellen dat door de kuurreizen van Max ik het ziekenhuis niet in hoef, geen pijnlijke prikken en veel minder medicijnen nodig heb. Er wordt in uw krant geschreven dat er plus minus twintig personen in dienst zijn bij de stichting, maar u vergeet dat er tientallen vrijwilli gers meewerken. Het ziekenfonds RZLA betaalde voorheen ook voor zijn verzeker den deze kuren, maar moest we gens bezuinigingen stoppen. Parti culier verzekerden met reuma of bechterw worden zelfs door hun verzekeraar (Zilveren Kruis Noordwijk) aangeschreven om te gaan. Deze ziet waarschijnlijk wel dat de kuur minder opnamen in het ziekenhuis tot gevolg heeft, dus minder kosten. Mijn vraag aan u is, nu het slecht gaat met Max, kunt u in uw krant niets doen voor Max en zijn patiën- H. Nievaart Kwartelhoek 5 Leiden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11