Vruchteloos overleg EG- ministers üuiver ïhots 'Veel meer bezuinigen om lasten te verlichten' Rekeninghouders door de banken voor het blok gezet Toerisme wordt grootste industrie van Europa Begrotingstekort VS fors gestegen DINSDAG 24 NOVEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 BRUSSEL (ANP) - De EG-ministers van landbouw heb ben vannacht vruchteloos beraadslaagd over een pakket maatregelen dat de kosten van het Europese landbouwbe leid binnen de perken moet houden. Overeenstemming daarover wordt van kardinaal belang geacht voor het welslagen van de Europese Top, op 4 en 5 december in Ko penhagen. "We hebben een hele nacht achter de rug, maar we zijn nu verder van huis dan bij het begin", aldus mi nister Gerrit Braks. De raad wordt vanmiddag voortgezet en zal moge lijk nog enkele dagen duren. De ministers van buitenlandse zaken van de Twaalf, die de top moeten voorbereiden, hadden rpnd negen uur vanmorgen willen weten waar zij met de landbouw aan toe zijn. Maar de enige conclu sie die de Deense voorzitter kan trekken is dat we nog geen stap verder zijn gekomen, zo zei Braks. Volgens Braks verlopen de be sprekingen zo moeizaam, omdat de tegenstellingen 'ongelooflijk groot' zijn. De Bondsrepubliek Duitsland wijkt geen haarbreed van zijn standpunt dat de maatregelen niet tot prijsdalingen mogen leiden. De Westduitsers staan er bovendien op dat er precieze afspraken wor den gemaakt over het uit produktie nemen van akkerbouwgronden. De Westduitsers worden ge steund door de Fransen. Die willen de produktie wel stabiliseren, maar alleen in sectoren waar zij de min ste pijn lijden, zo meent Braks. Voor granen en oliehoudende za den wil Parijs de produktiedrem- pels zo hoog mogelijk vaststellen. Volgens de in bespreking zijnde voorstellen zouden de prijzen bij overschrijding van deze drempels automatisch met een tevoren vast gesteld percentage omlaag gaan. Aan de andere kant staan het Verenigd Koninkrijk en Neder land. De Europese Commissie zit nagenoeg op dezelfde lijn. Vooral de houding van- de Britten is van belang, omdat dit land niet wil meewerken aan een verruiming van de EG-middelen als er geen overtuigende rem wordt gezet op de stijging van de landbouwuitga- Braks: geen stap verder. Consumptie De uitgaven van gezinnen zijn in het derde kwartaal minder ge groeid dan ze in het eerste en twee de kwartaal deden. In het derde kwartaal namen de uitgaven met anderhalf procent toe, in het eerste en tweede kwartaal groeiden de uitgaven nog met 2,6 respectieve lijk 2,4 procent. De uitgaven aan voedings- en genotsmiddelen en duurzame goederen stegen beide met 1,2 procent, de bestedingen aan overige diensten namen met 1,5 procent toe. Dit blijkt uit gege vens die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekend heeft gemaakt. Offerte De Verenigde Arabische Emira ten hebben het Nederlandse be drijfsleven een offerte gevraagd voor de uitvoering van een systeem voor spoedeisende medische hulp verlening in de hoofdfstad Abu Dhaby. Aanleiding is een advies dat het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur eind vorig jaar op verzoek van de VEA heeft uitgebracht over de opzet van zo'n systeem. De onderhandelin gen over de uitvoering bevinden zich in een afrondend stadium. Bonden PTT De PTT-vakorganisaties WKP (kantoorpersoneel) en WPP (post- personeel) hebben gisteren in Utrecht officieel de krachten ge bundeld in een nieuwe organisatie: de Bond van Personeel PTT Neder land (BVPP), zo hebben beide bon den meegedeeld. De BVPP telt bij na 3.000 leden en is aangesloten bij het Ambtenarencentrum (AC), dat los van de drie vakcentrales FNV, CNV en MHP opereert. Voorzitter van de nieuwe organisatie is H. Kurtz, voormalig voorzitter van de WKP. ven. Die slokken op het ogenblik tweederde van de EG-begroting op. De besprekingen in de land bouwraad worden verder bemoei lijkt door het feit dat enkele landen zich voor de top in Kopenhagen niet willen vastleggen op bezuini gingen in de landbouw. De zuide lijke landen en Ierland willen eerst zien wat zij ervoor terugkrijgen als straks in Kopenhagen wordt ge praat over nieuwe middelen. Het is de bedoeling dat er in de toekomst meer geld zal vloeien naar de arme re lidstaten via het Regionaal en het Sociaal Fonds. In de vroege ochtenduren pro beerde de Deense voorzitter Lau- rits Toernaas ondanks alles vast te stellen waar zijn collega's het wel over eens zouden kunnen worden. Toen bleek dat zelfs over de minst omstreden sectoren, tabak, groen ten en fruit, nog geen begin van overeenstemming bestond, liet hij de rest maar schieten. In het alge meen worden bij melk, granen en oliehoudende zaden nog de groot ste problemen verwacht. Overeen stemming over produktie-afrem- mende maatregelen voor schape vlees, wijn en suiker lijkt iets dich terbij te liggen. De problemen in de melksector concentreren zich op de vergoe ding die de melkveehouders moe ten krijgen voor het tijdelijk opge ven van hun melkrechten. Bonn verlangt hiervoor absolute garan ties voor een reeks van jaren. Ne derland verzet zich daartegen. Vol gens Braks moet eerst maar wor den afgewacht hoe inkomens en kosten zich in deze sector ontwik kelen. Bovendien is ook de toe komstige behoefte aan melk een onzekere factor. Pleidooi voor inkomenstoeslag voor de boeren DEN HAAG (GPD) - De drie land bouworganisaties willen binnen kort bij het kabinet een inkomens toeslag voor boeren en tuinders be pleiten. "De boeren moeten de overschotten niet alleen als een molensteen om hun nek blijven voelen", zei KNLC-voorzitter Mari- us Varekamp. De nieuwe CBTB- voorzitter Dorenbos zei na afloop van het KNLC-congres blij te zijn dat ook deze organisatie een inko menstoeslag voor boer en tuinders wenst en dat er nu de gelegenheid is om daarover met minister Braks (landbouw) en eventueel met pre mier Lubbers te gaan praten. De landbouworganisaties waren eerst tegen inkomenstoeslagen omdat zij van mening waren dat boeren en tuinders best in staat zouden zijn hun inkomen uit de markt te halen. Nu steeds meer EG-landen, en met name West- Duitsland, de kleine boeren inko menstoeslagen geven, zijn de orga nisaties van mening dat ons land niet meer kan achterblijven. DEN HAAG - De Postbank geeft al lang geen rente meer over tegoe den op gewone rekeningen van particulieren. En per 1 januari gaan de andere banken vergoedingen vragen voor bepaalde diensten die tot nu toe gratis waren. De prijzen van bij voorbeeld de pasjes voor eurocheque- en betaalcheque gaan met vijf tot tien gulden omhoog en wie jaarlijks meer dan een bepaald aantal cheques uitschrijft, moet daarvoor betalen: zo'n twee kwart jes per transactie. door Hans Amesz En dat terwijl in het verleden tal loze campagnes zijn gevoerd om mensen rekeningen te laten ope nen. Gebruik daarvan was veilig, handig en verstandig. Bovendien: het kostte niets. Nu gaat het dus wel wat kosten. En zeer veel mensen zullen zich daar niet aan kunnen onttrekken. Zowat alle lonen, salarissen, pen sioenen en andere uitkeringen worden per giro of bank overge maakt. Het zal hier en daar wel mo- gelijk zijn om voor verrichte pres taties contanten te eisen, maar over het algemeen zal de rechter er waarschijnlijk aan te pas moeten komen als een werknemer weer een echt loonzakje wil hebben. Als dat al zou kunnen, want in veel ar beidsovereenkomsten is gewoon vastgelegd dat er per bank of giro betaald wordt. Het is aan de andere kant ook niet echt goed mogelijk, in ieder geval zeer omslachtig, om huur, telefoon, gas en elektriciteit, kijk- en luistergeld, contributies, verzekeringen en dat soort dingen cash te voldoen. De rekeninghouders in Neder land zijn dus in feite voor het blok gezet. De vijf miljoen van de Post bank omdat zij geen rente meer krijgen over hun girotegoeden, ter wijl 'rood staan' wél geld (circa 16 procent per jaar) blijft kosten. De andere zes miljoen particuliere re keninghouders krijgen van hun banken alleen nog maar een gratis standdaardpakket diensten aange boden; voor de rest moet betaald worden. De Rabobank, die als eerste haar nieuwe tarieven voor bepaalde diensten bekend heeft gemaakt, gelooft dat ongeveer 90 procent van haar 3,5 miljoen particuliere re keninghouders niets van de tarief- verhogingen zal merken. Dat geldt inderdaad voor rekeninghouders die geen cheques hebben. Bij de Rabobank is dat twee derde van het totaal. Alle anderen zijn op zijn minöt de verhoging van de euro- chequepas met vijf gulden of die van de gewone chequepas met tien gulden kwijt. Als ze meer dan 60 cheques per jaar uitschrijven, kost dat vanaf volgend jaar 50 cent per stuk. Iemand die meer dan één re keningafschrift per week wil heb ben, moet ook twee kwartjes per af schrift betalen. Geld opnemen bij een ander dan het eigen kantoor zal ook niet meer gratis zijn: één pro cent, met een minimum van twee gulden. De Postbank is altijd een voor stander geweest van gratis betaal diensten. Maar door de rentedaling van de laatste jaren lopen de in komsten uit de beleggingen terug. En daardoor komt de financiering van het betalingsverkeer in gevaar. Door de rentevergoeding op de gi rorekening te schrappen, wat de Postbank 70 miljoen gulden per jaar oplevert, wordt dit jaar onge veer quitte gespeeld. Of dat vol gend jaar ook lukt, is, volgens be stuurslid drs. Hans Verkoren, nog de vraag. Tussen kosten en opbrengsten van het betalingsverkeer gaapt een gat. Per rekening zouden de ban ken er tussen de 25 (Postbank en Verenigde Spaarbanken) en 125 gulden op moeten toeleggen. Dat loopt in de honderden miljoenen guldens en daar hebben de banken nu dus wat tegenover gesteld. De Consumentenbond spreekt daar schande van. Een woordvoer der vraagt zich af waarom het beta lingsverkeer eigenlijk kostendek kend zou moeten zijn. Een reke ning is toch het toegangsmiddel tot andere produkten van de bank die wel geld opleveren (bijvoorbeeld hypotheken, persoonlijke lenin gen, effectentransacties)? En waar om zou alleen de particuliere reke ninghouder de lasten moeten dra gen, temeer daar het betalingsver keer zeker niet zo efficiënt moge lijk is? Er zijn immers nog altijd twee giro-systemen in Nederland, dat van de postbank en dat van de andere banken. Overschrijven van het ene naar het andere systeem kan alleen maar via de bank-giro- centrale. Waarom zou, zegt de Con sumentenbond, de klant daarvoor moeten boeten? Directeur Kooren van het gelijknamige slepersbedrijf luistert vanuit het raam van zijn kantoor naar de toe spraak die vakbondsbestuurder Ter Halle houdt voor de bemanningen van 13 slepers van Smit Internationale. (foto ANP) ROTTERDAM (ANP) - In de Rot terdamse haven dreigt volgens de Vervoersbond FNV 'arbeidsonrust die zijn weerga niet kent', wanneer de Rotterdamse firma Kooren Ma rine Services de kans krijgt haar plannen door te zetten om begin volgend jaar zes grote sleepboten in de haven in te zetten. Dit kondig de bestuurder H. ter Halle van de Vervoersbond FNV gistermiddag aan tijdens een demonstratieve bij eenkomst op de kade voor het ge bouw van firma Kooren aan de Boompjes in Rotterdam. Kooren wil gaan werken met ta rieven die circa 20 procent liggen onder de tarieven die Smit Interna tionale die sinds jaar en dag het leeuwedeel van de sleepdiensten in het Rotterdamse havengebied ver richt, hanteert. De Vervoersbond FNV vreest dat als gevolg van de tarievenslag de werkgelegenheid FNV dreigt met harde acties in haven Rotterdam van de slepers verder zal teruglo pen. De werkgelegenheid in deze sec tor, waarin sprake is van overcapa citeit, staat al geruime tijd onder druk. Smit Internationale heeft on langs bij de sleepdiensten een dras tische reorganisatie op gang gezet; een aantal sleepboten wordt afge stoten en tientallen banen worden geschrapt. De Vervoersbond FNV vindt het 'ontoelaatbaar' dat zich in deze si tuatie een 'nieuwkomer' meldt die onder de marktprijs gaat werken. Ter Halle zei dat de bond tot het ui terste wil gaan om in overleg met de betrokken partijen tot een op lossing te komen. Lukt dat niet, dan zal de bond acties niet schu- Onder leiding van de Vervoers bond FNV gaven slepers van Smit Internationale gisteren een voor proefje van hun actie-bereidheid. Twee van de zes door Kooren in Amerika gekochte slepers kwa men in de Rotterdamse haven aan en werden op hun tocht door de ha ven begeleid door circa 13 Smit-bo ten. Eenmaal gearriveerd ter hoog te van het gebouw van Kooren aan de Boompjes, meerden de Smit-bo ten aan de door Kooren gehuurde kade af. Voor de Kooren-slepers zat er niet veel anders op, dan rechtsomkeer te maken. Beide schepen voeren naar de werf Nie- huis van den Berg in Pernis. WASHINGTON (Rtr) - De Ameri kaanse begroting vertoont over ok tober, de eerste maand van het be grotingsjaar 1988, een tekort van 30,74 miljard dollar, bijna twintig procent meer dan het nadelige sal do van 25,29 miljard dollar in okto ber van het afgelopen jaar. Dit is gisteren bekendgemaakt door het begrotingsbureau van de regering. De mededeling kwam en kele dagen nadat de regering en het Congres na vier weken onderhan delen een akkoord bereikten over beperking van het tekort in het lo pende begrotingsjaar met 30,2 mil jard dollar. In het afgelopen financiële jaar was er een tekort van 148 miljard dollar. Vóór het akkoord met het Congres tot stand kwam raamde de regering het tekort voor dit jaar op 163 miljard dollar, wat door de meeste economen een zeer opti mistische schatting wordt geacht. Na de afspraken over 30,2 miljard dollar aan begrotingsmaatregelen zou het tekort dus moeten uitko men op ongeveer 133 miljard dol lar. Het halen van deze doelstelling lijkt extra moeilijk nu het tekort in de eerste maand bijna twintig pro cent hoger is uitgevallen dan in het vorige begrotingsjaar. Aan het cijfer voor oktober kun nen overigens nog niet al te veel conclusies worden verbonden. Het begrotingssaldo kan van maand tot maand namelijk sterk verschillen. Zo vertoonde de Amerikaanse be groting over september een over schot van 15,27 miljard dollar. De Europese effectenbeurzen hebben gisteren niet enthousiast gereageerd op het vrijdag bereikte akkoord over beperking van het Amerikaanse begrotingstekort. De meeste beurzen, waaronder die in Amsterdam, sloten de dag uitein delijk af met winst, maar van een indrukwekkend koersherstel was nergens sprake en de omzetten wa ren zeer bescheiden. BRUSSEL (ANP) - Toerisme zal binnen afzienbare tijd Europa's eerste industrie geworden zijn. Volgens cijfers van de EG-commis- sie hebben de 137 miljoen toeristen die vorig jaar binnen de EG-gren- zen reisden voor 5,5 procent bijge dragen aan het inkomen van de twaalf lidstaten. Als na 1992 de grenzen volledig open gaan en als dan ook de BTW- tarieven in de EG-landen elkaar veel dichter zullen zijn genaderd, zullen de toeristische investerin gen snel stijgen, aldus gisteren in Brussel de Europese Commissaris voor Culturele zaken en Toerisme, Carlo Ripa di Meana. Hij zei dat bij 'Pensioenstelsel moet grondig worden herzien' DEN HAAG (ANP) - Volgens staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) gaan de sociale partners (werkgevers en werknemers) in de Sociaal Econo mische Raad (SER) bepalen of er een pensioenplicht komt of niet. Het kabinet wacht met zijn mening tot de SER en de Emancipatieraad hebben geadviseerd over deelne ming van werknemers in aanvul lende pensioenregelingen. Vooral voor vrouwen is het moei lijk aanvullend pensioen op te bou wen. „Er zijn veel leemtes", zo zei De Graaf gisteren bij de presenta tie van het boek 'Vrouw en Pen sioen' van mr. C.H.S. Evenhuis in Den Haag. Het pensioenstelsel is aan een grondige herziening toe, aldus Evenhuis. Het is afgestemd op een traditioneel arbeidspatroon dat steeds minder overeenstemt met de werkelijkheid, omdat het geen rekening houdt met de werkende vrouw. Sinds 1986 hebben alle vrouwen weliswaar zelfstandig recht op een ouderdomspensioen. Maar er zijn nog veel regelingen die vrouwen of deeltijdwerkers uit sluiten of minder recht geven. De EG heeft in zijn vierde richtlijn be paald dat aanvullende collectieve pensioenregelingen in overeen stemming horen te zijn met het be ginsel van gelijke behandeling. De voorschriften daarvan gelden op 30 juli 1989 en uiterlijk op 1 januari 1993 moeten ze een feit zijn. De stichting Landelijke Om budsvrouw, uitgever van het boek, vindt dat de overheid meer moet doen dan alleen stimuleren. De overheid moet ervoor zorgen dat er een doordacht en eenvoudig sys teem van wettelijke en aanvullen de pensioenen komt. Overlaten aan sociale partners verhindert een slagvaardig optreden wegen hun tegenstrijdige belangen, zo meent de stichting. de opening van een tweedaags con gres dat op initiatief van de Com missie in Brussel wordt gehouden. Tweehonderd experts uit de hotel- wereld, van toeristische diensten plus leden van het Europees Parle ment bespreken daar de toekomst van het toerisme in Europa. Uit gegevens van de EG-com- missie blijkt verder dat 70 procent van de Europese vakantiegangers nog steeds in eigen land blijft. Van alle Europese toeristen geven de Westduitsers het meest uit aan een vakantie in een ander EG-land, na melijk 40 procent van al hun 'toe ristische' uitgaven. Na de West duitsers zijn de Denen het meest vertrouwd met buitenlandse va kanties. Daarna komen de Britten en dan de Nederlanders. In Spanje wordt 8,6 procent van het nationaal inkomen verdiend door economische activiteiten die rechtstreeks met het toerisme te maken hebben. In Portugal is dat 8,2 procent, in Frankrijk en Grie kenland 6,6 procent en in Italië 6,3 procent. Volgens Ripa di Meana heeft het toerisme duidelijk de wind in de rug. "Maar het blijft een sector die risico's inhoudt", aldus de Europese Commissaris die als voorbeeld het massaal wegblijven van Amerikaanse toeristen in 1986 gaf. Oorzaak daarvan waren vooral een golf van terroristische aansla gen in Europa, de nucleaire ramp in Tsjernobyl en de lagere koers van de dollar. Het aantal Ameri kaanse toeristen daalde in dat jaar in één klap met meer dan 27 pro cent. ADVERTENTIE 12 years old, pure malt whisky. GRONINGEN - In 1975 werd hij door de toenmalige Haagse-Postre- dacteur Frans Nypels de journalis tiek ingetrokken. Sindsdien publi ceert hij regelmatig over wat in één van zijn, samen met Nypels ge schreven boeken zo plastisch 'het gat in de hand van Nederland' heet. Teneur: Nederland geeft te veel uit. Nog steeds. door Egbert Zijlema "De komende acht jaar zou er ze ker voor nog een kleine 20 miljard gulden in de collectieve uitgaven (uitgaven van de overheid en van de sociale-zekerheidsfondsen) moeten worden geschrapt. En dat niet om het financieringstekort sneller omlaag te brengen - dat doet het kabinet wel redelijk, vind ik - maar om de lasten voor de ge plaagde burger te verlagen". Aan het woord is Flip de Kam (41), sindskort bijzonder hoogle raar aan de Rijksuniversiteit Gro ningen. Zijn leeropdracht is het vakgebied, waarover hij als colum nist en auteur van boeken altijd zo beeldend weet te schrijven: de eco nomie van de publieke sector, of wel de openbare financiën. De zaak is dus volledig uit de hand gelopen en er gebeurt maar niks? "Dat kun je zo niet zeggen. Er wordt bezuinigd. Sinds 1980 ruim 40 miljard. Er zijn wel degelijk groepen mensen, die dat het in hun portemonnee voelen. Maar je mag daarbij wel de vraag stellen of er genoeg is bezuinigd. Dan zeg ik: nee". Maar de politici lijken nu al zo bezuinigingsmoe. "Dat is wel verklaarbaar. Sinds 1982 hebben ze jaar na jaar een on aangenaam beleid moeten verdedi gen. Dat stompt af. Alsmaar de rampspoed belijden; dat gaat zo langzamerhand een beetje bot klin ken. De bezuinigingen gaan nu pijn doen. Het zijn die twee dingen, die samenkomen. Dat verklaart waarom men er niet zoveel trek meer in heeft. Er is echt een hoop gebeurd, al vind ik wel dat een deel van de bezuinigingen bestaat uit boerenbedrog, uit boekhoudkun dige trucs en lastenverzwaringen". Pijn "Desondanks, wat na aftrek van die trucs aan werkelijke bezuini gingen overblijft, doet wel degelijk pijn. En toch kan en moet er nog meer worden bezuinigd. En dan niet om het financieringstekort (van de overheid) kleiner te maken, maar om verlaging van belasting en premies mogelijk te maken. Vooral voor de lager betaalden, zeg: tot en met modaal (mensen met een jaar-inkomen tot om en na bij 40.000 gulden). Het zwaartepunt van de lastenverlichting moet bij de lagere inkomens liggen". "Zo'n lastenverlichting moet je niet betalen uit het oprekken van het financieringstekort. Het tekort moet verder omlaag, ongeveer in het tempo waarin het kabinet dat doet. Wil je dus ruimte vinden voor lastenverlichting, dan zul je fors moeten bezuinigen. En dan volgt natuurlijk onmiddellijk de vraag, waarop dan? Dan denk ik in-de eer ste plaats aan de subsidies voor het bedrijfsleven, de WIR (die een rijksbijdrage levert aan bedrijven die investeren) maar ook al die re gelingen in het kader van technolo gie-stimulering. Schaf die subsi dies maar af. Goede projecten, daar ben ik van overtuigd, komen ook zonder overheidssteun wel van de grond". "Een tweede grote post in de subsidiesfeer is de landbouw. Daar kun je zeker drie miljard op bezui nigen, als je ophoudt met het subsi diëren van de oveiproduktie; een waanzinnige verspilling noem ik dat. Mijn idee zou zijn: geef alle boeren het minimuminkomen. Dat is dan de beloning, die ze van de staat krijgen voor hun taak als landschapsbeheerder. De rest van hun inkomen mogen ze op de we reldmarkt verdienen met de ver koop van hun produktie". Verspilling "Ik weet wel, dat het niet uitslui tend een binnenlands probleem is. Je moet het in EG-verband zien op te lossen, laat ik zeggen over een periode van tien jaar of zo. Maar ik denk, dat menig landbouwminis ter er blij mee zou zijn als hij voor zijn boeren een nationaal inko mensbeleid mocht voeren, in plaats van met handen en voeten te zijn opgehangen aan de EG, die overproduktie subsidieert. Wereld wijd wordt in de agrarische sector honderd miljard gulden aan steun gegeven. Nogmaals: een giganti sche verspilling". Bezuinigingsmogelijkheden zit ten er volgens De Kam ook nog wel degelijk in de sociale zekerheid. "Daarin is nog zeker vijf miljard te halen. Alle mensen, die door wat voor oorzaak niet kunnen werken, dienen naar mijn idee ^en mini mum-uitkering te krijgen. Frans Nypels en ik hebben dat uitge werkt in ons boek 'Afscheid van het paradijs'. Dat is dus een soort basisinkomen, dat de staat garan deert en waarop iedereen die niet werkt, recht heeft. Als je daar niet van kunt rondkomen, als je dus meer wilt hebben, welnu, dan moet je daarvoor maar zelf een aanvul lende verzekering sluiten. Dat bo- venminimale stuk inkomensverze kering hoeft beslist niet collectief te worden geregeld (wel onder staatsgarantie). Ik heb destijds uit gerekend, maar toen was de stelsel herziening nog niet ingevoerd, dat het zeven miljard gulden scheelt. Laat het nu vijf zijn, maar dat is nog altijd een forse bezuiniging". Koopkracht "Dus: de subsidies aan het be drijfsleven (inclusief de landbouw) Flip de Kam: werken voor je uit kering. (foto GPD) afschaffen, de sociale verzekerin gen goedkoper maken. Samen met nog een aantal bezuinigingen, die ik hier dan maar aanduid als 'klein gruis', denk ik dat je al' gauw op twintig miljard zit, waarmee je dus de premies en belastingen kunt verlagen. Als je dat nou eens in acht jaar verwezenlijkt dan kom je, bij een huidig totaal aan netto be steedbare inkomens van 255 mil jard gulden, op een extra procent koopkrachtverbetering per jaar voor iedereen. Een deel van die koopkracht is een aantal mensen kwijt aan een aanvullende particu liere sociale verzekering, als ze daarvoor kiezen, maar lang niet ie dereen zal tot zeventig procent van zijn loon bijverzekeren. Er zijn wel licht ook mensen, die aan de helft genoeg hebben, of zestig procent". De lasten moeten dus omlaag. "Ja. Het verschil tussen bruto ar beidskosten en netto-inkomens is veel te hoog. Veel arbeid is te duur geworden. Veel werk, dat heel nut tig is, blijft liggen omdat er geen geld voor is. Ik vind, dat je voor veel van die maatschappelijk nutti ge projecten uitkeringstrekkers kunt inschakelen. En dan denk ik echt niet aan het aanharken van plantsoenen, want dat werpen ze me altijd weer voor de voeten. Een soort van 'workfare'. Het kan gaan om het helpen van bejaarden, maar ook zou je in de weekeinden kun nen denken aan een soort glas- wacht door werkloze punkers bij die eeuwig kapotte en besmeurde bushokjes". Werken dus voor je uitkering. En dat zegt een socialist. "In mijn par tij (de PvdA) nemen ze me dit in derdaad niet in dank af, maar ik meen het. Het is bovendien een manier om fraude, voorzover die er is, tegen te gaan. Wie niet op de hem toegewezen werkplek ver schijnt, krijgt geen uitkering. En wie zich keurig meldt, kan onder tussen niet stiekem wat anders doen. Zo simpel is het dat".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7