'Raketverdrag kan nog niet Weer volop mijnen in Golfgebied 'Lijsten 1,2,3en 4 kennen we niet' 'Waterdicht bewijs omtrent Demjanjuk is niet mogelijk' NUMBER ONE^S mniME Reagan tempert optimisme VS bereid deportatie Cubanen uit te stellen PUINHOOP IN HAÏTI NOG ÉÉN WEEK MET KORTING. EN DAN HONDERD JAAR NIET MEER. YAMAHA TIJDELIJK MET JUBILEUMTOEGIFT HQ Pieterskerkchoorsteeg 11 Leiden, tel. 122184 DINSDAG 24 NOVEMBER 1987 WASHINGTON/GENÈVE (Rtr) - Het is onjuist te denken dat de Verenigde Staten al klaar zijn voor ondertekening van het verdrag voor de verwijdering van de kernwapens voor de kortere en middellange afstand (INF). Dat verklaarde gisteren de Amerikaanse president Ronald Reagan. WASHINGTON (GPD/AP) De Amerikaanse regering is bereid de deportatie op te schorten van de Cubanen, die in twee gevangenis sen in opstand zijn gekomen en on geveer 100 bewakers in gijzeling gehouden. Minister van justitie Ed win Meese zei dat de opschorting geldt tot alle zaken individueel zijn herzien en dat het besluit geldt voor alle Cubanen die in de Vere nigde Staten gevangen zitten. Als de gijzelaars worden vrijgelaten zullen geen strafmaatregelen wor den genomen. Meese wil echter niet toezeggen dat de gevangenen in de Verenigde Staten mogen blij ven. De rellen in de detineringscentra werden veroorzaakt door de be kendmaking van vrijdag dat Cuba besloten had de terugkeer te aan vaarden van 2.500 mensen die in PORT-AU-PRINCE - Een politieman loopt tussen de afgebrande resten van wat eens een opvallend marktcom- plex in de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince was. Het complex werd zondagnacht in brand gestoken nadat eerst omwonenden waren gewaarschu wd een goed heenkomen te zoeken. Het is in Haïti al maandenlang onrustig in de aanloop naar de verkiezing van een nieuwe president zondag a.s. Voormalige aanhangers van de verdre ven rechtse dictator Duvalier proberen, met oogluikende toestemming van het huidige militaire regime van gene raal Namphyeen chaos te scheppen waardoor de verkiezingen mogelijk moeten worden uitgesteld. In de afgelo pen maanden zijn presidentskandidaten en leden van de onafhankelijke verkiezingscommissie geintimideerd en vermoord. «foto anp> Steminstructie in Suriname PARAMARIBO (GPD) - In Suriname zijn gisteren, twee dagen voor de verkiezingen, zijn alle openbare gelegenheden waar alcohol genut tigd kan worden gesloten. Dat wil zeggen: de voordeur, want volgens oud-Surinaams gebruik komen stamgasten in barre tijden achterom. Er is immers voldoende te bespreken aan de vooravond van de grote dag. Morgen, de dag van de verkiezingen, zal het hele openbare leven stilliggen. Maar het wordt voor velen een drukke dag. En duizenden leden van stembureaus weten nu al dat ze de hele nacht zullen moeten doortellen. Ook al is het aantal kiezers per stembureau klein, zo'n vijf honderd, er worden in feite twee verkiezingen gehouden: één voor de Nationale Assemblee en één voor de ressortraden, die nog het best te vergelijken zijn met deelgemeenteraden zonder eigen begroting. Naar de verkiezing van de Nationale Assemblee gaat de meeste be langstelling uit, omdat de uitslag het snelst en het best de krachtsver houdingen in het land zal weergeven. Bij de Assemblee-verkiezing stemt men op partijen en bij de verkiezing van de ressortraden op per sonen. Achter dat laatste zit de politieke filosofie van premier en mi nister van binnenlandse zaken Jules Wijdenbosch (NDP), dat partij politiek op buurt- en wijkniveau geen rol mag spelen. Maar het Front heeft een antwoord op deze verheven gedachte: gedisciplineerd stem men. Ook al komt op het stembiljet een sympathieke en ijverige buur man voor, als hij niet op de Front-lijst staat, dan mag zijn vakje niet aangekruist worden. „Neem geen risico, stem alleen Front-kandida ten", luidt de waarschuwing. Ook de steminstructie voor het biljet voor de Nationale Assemblee is eenvoudig. Massaal wordt het de presentator tijdens de verkiezings bijeenkomst nagezegd: lijst 1 - kennen we niet, lijst 2 - kennen we niet, lijst 3 hetzelfde en lijst 4 kent men helemaal niet, omdat het de NDP- lijst van Bouterse is. En bij lijst 5 juicht men „frontaal". Toch heeft het Front voor de zekerheid 250.000 voorbeeld biljetten laten drukken, waarop in rood staat aangegeven hoe er gestemd moet worden. Voor alle stembureaus zullen propagandisten van meer par tijen staan, die hun voorbeeldbiljet willen overhandigen. Want op zijn minst heeft ook de NDP een grote drukorder uitgegeven. En tenslotte zijn er nog de controleurs, die van hun partijen op dracht hebben gekregen alle handelingen van het stembureau met grote achterdocht gade te slaan en onmiddellijk in actie te komen als er onregelmatigheden geconstateerd worden. Alom is de verwachting dat de kleine partijen die deelnemen aan de verkiezingen, vermalen zullen worden tussen het Front en de NDP. En daarbij is de vraag niet meer wie zal winnen, maar hoe groot de ver kiezingsoverwinning van het Front zal zijn. Zoekactie naar IRA-wapens Volgens hem zijn nog niet alle on derwerpen met betrekking tot de „verificatie", de controle op de na leving van het akkoord, voldoende met de Sovjetunie geregeld. „Het verdrag is nog niet com pleet", aldus Reagan in het Witte Huis. Met name op het gebied van de inspectie-ter-plaatse dienen vol gens hem met Moskou nog duide lijker afspraken .te worden ge maakt. Amerikaanse onderhandelaars in Genève lieten zich gisteravond in vergelijkbare zin uit. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Shultz en zijn Sovjetrussi- sche ambtgenoot Sjevardnadze Roken voortaan verboden in metro Londen LONDEN (Rtr/AFP) - In de Lon- dense metro geldt voortaan een al geheel rookverbod. Het werd giste ren ingesteld, nadat vorige week woensdag bij een brand in het sta tion van King's Cross 30 mensen het leven verloren. Roken op de perrons en in de treinen was al verboden sinds een brand in het station van Oxford Circus in 1985. Het verbod is nu uit gebreid naar het gehele gebied van de metro, waaronder de toegangen en de roltrappen. Volgens de direc tie van het Londense openbaar ver voer zal daarmee het risico van brand aanzienlijk worden beperkt. De voorzitter van de bestuursraad van het openbaar vervoer, Sir Keith Bright, sloot niet uit dat een brandende sigarettepeuk, in de bakken met vuil onder de roltrap pen, de oorzaak is geweest van de brand in King's Cross. Buitenland kort Angola De Zuidafrikaanse ambassadeur bij de VN heeft gisteren in de Vei ligheidsraad gezegd dat Pretoria bereid is zijn troepen op 9 decem ber uit Angola terug te trekken als dan ook de Cubaanse troepen en Russische adviseurs uit dat land vertrekken. Zuidafrika heeft on langs voor het eerst erkend dat zijn troepen in Angola vechten om daar de rebellen van Unita voor een ne derlaag te behoeden. Kampbeul De 75-jarige Josef Schwammber- ger die onlangs in Argentinië is ge arresteerd was blijkens een Oos tenrijks politie-archief één van de wreedste boulen van de arbeids kampen van de nazi's. Volgens de New York Times wordt Schwammberger ervan verdacht dat hij tientallen joden eigenhan dig heeft vermoord. De nazi werd in juli 1945 gearresteerd maar wist in 1948 uit zijn gevangenschap te ontsnappen. Mensensmokkel De Beierse politie heeft een 74- jarige gepensioneerde advocaat ge arresteerd in verband met een om vangrijke mensensmokkel van Roemenen. De man, zelf in Roeme nië geboren, werd aangehouden toen hij definitief naar Parijs wilde vertrekken. Hij had 2 miljoen mark aan contanten bij zich. De afgelo pen jaren zou hij contracten met Roemenen hebben afgesloten en hen een vlucht uit hun land in het vooruitzicht hebben gesteld. Hij in casseerde daarvoor omgerekend zo'n 2.000 tot 16.000 mark per geval. spreken in Genève momenteel over de laatste „lastige" problemen die nog bestaan op het gebied van de „verificatie" van het INF-ak- koord. Gisteravond was nog niet duide lijk of de twee ministers er morgen - officieel de laatste dag van hun be sprekingen - volledig uit zullen zijn. Niettemin meende de woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, Charles Redman, dat nog steeds re den bestaat voor optimisme. Volgens waarnemers begint de tijd te dringen. Het ligt immers in de bedoeling dat tijdens het drie daagse bezoek van Sovjetleider Gorbatsjov aan de VS, dat 7 decem ber begint, het INF-akkoord door de leiders van de twee supermo- gendheden wordt ondertekend. Redman weigerde in details te treden. Eén van de zaken waarover de onderhandelaars het nog niet eens zijn, betreft volgens deskun digen het vinden van een Ameri kaanse wapenfabriek voor Sovjet- russische inspectie, in ruil voor in spectie van een fabriek in de Sov jetunie waar SS-25 raketten wor den samengesteld. Deze raketten vallen niet binnen het INF-ak koord. Washington wil een derge lijke fabriek inspecteren, omdat de eerste trap van de SS-25 gelijk is aan die van de SS-20, een type ra ket dat wél binnen het INF-ak koord valt. Op weg naar Genève verklaarde Shultz aan verslagge vers te hopen dat een oplossing kan worden gevonden voor een ge schikte Amerikaanse plaats voor „ruil-inspectie". UTRECHT (GPD) - Professor W. A. Wagenaar, hoogleraar in de psy chologische functieleer aan de Uni versiteit van Leiden, is van mening dat nooit waterdicht bewezen kan worden dat John Demjanjuk inder daad „Iwan de Verschrikkelijke" is. „De enige die het zeker weet is Demjanjuk zelf. Het is erg onwaar schijnlijk dat er nu nog iemand op staat die kan bewijzen dat Demjan juk elders was of dat iemand an ders zich meldt als zijnde Iwan de Verschrikkelijke". De Leidse hoogleraar wil dat er een wetenschappelijk onderzoek komt naar het herinneringsvermo gen van slachtoffers van concen tratiekampen. Daar is volgens Wa genaar niets over bekend. De ma nier waarop Demjanjuk door slachtoffers aan de hand van foto's is geïdentificeerd, deugt volgens Wagenaar van geen kant. „Het tes ten van het geheugen van oogge tuigen aan de hand van een serie fo to's is zo onwetenschappelijk ge daan, dat hier geen bewijs uit kan worden gehaald. De vraag is niet of de getuigen het zich goed herinne ren, maar of de methode om dit te bewijzen deugt", zo zei Wagenaar gisteren op een persconferentie. Wagenaar trad vorige week op als getuige-deskundige tijdens het proces tegen Demjanjuk, die in Je ruzalem terecht staat op verden king van oorlogsmisdaden begaan in het concentratiekamp Treblin- Professor Wagenaar - methode deugt niet - «foto anp) ka. Demjanjuk ontkent dat hij Iwan de Verschrikkelijke is, de man die honderdduizenden joden de gaskamers in dreef. De getuigenis van Wagenaar riep nogal wat emoties op omdat in perspublicaties de indruk werd ge wekt dat de Leidse hoogleraar twij felde aan het herinneringsvermo gen van de slachtoffers. De pers conferentie van Wagenaar gisteren was bedoeld om dit recht te zetten. Wagenaar verklaarde met na druk geen oordeel te hebben over „de kwaliteit van het geheugen" van slachtoffers van de vernieti gingskampen en dat ook niet in twijfel te willen trekken. „Daar is niets over bekend. Er is wel eens een onderzoek gedaan naar het ge heugen van klasgenoten die elkaar na veertig jaar weer zagen, maar die verkeerden in totaal andere omstandigheden dan de slachtof fers van de concentratiekampen. Hoe het geheugen na lange tijd is bij mensen die in extreme omstan digheden hebben geleefd en lange tijd voortdurend met hun beul zijn geconfronteerd, is totaal onbe kend". De Leidse hoogleraar zet wel grote vraagtekens bij de bewijsvoe ring door het openbaar ministerie. De getuigen kregen een rij foto's voorgelegd waarbij die van Demjanjuk de enige was die op de beschrijving# van Iwan de Ver schrikkelijke paste. De mannen op de andere foto's leken in niets op de oorlogsmisdadiger. Volgens Wagenaar kunnen zelfs mensen die na de oorlog zijn geboren aan de hand van deze foto's Demjanjuk identificeren. Wagenaar weigert commentaar te geven op de vraag of hij gelooft dat Demjanjuk de gezochte oor logsmisdadiger is of niet. „Dat moeten de rechters beoordelen, daar heb ik geen mening over. Het enige wat ik zeg, is dat dat aan de hand van de nu gevolgde methode niet bewezen kan worden". 1980 naar de Verenigde Staten wa ren vertrokken. Zij zijn nooit toe gelaten in de VS, omdat zij een strafblad hebben of geestelijk ge stoord zijn. Bij de acties is tot nu toe een man om het leven gekomen. Dat ge beurde in de gevangenis van Atlan ta, waar ongeveer 1400 Cubaanse gevangenen muiten. Sinds gister ochtend worden 75 leden van het gevangenispersoneel daar door de Cubaanse gevangenen gegijzeld. aangetroffen - zijn geplaatst, aldus het Pentagon. De Amerikaanse mijnenveeg-operaties, in een ge bied op ongeveer 160 kilometer buiten Kuwayt, zullen ook de ko mende dagen voortgang vinden. Een Roemeens vrachtschip in de Straat van Hormuz en een Pana- mees containerschip zijn gisteren door Iraanse oorlogsbodems be schoten. De schade was in beide gevallen gering, zo is meegedeeld. Ook zou een waarschuwingssig naal zijn gezonden naar een Frans marineschip dat te dicht in de buurt van het Iraanse oorlogsschip was gekomen. Vanuit Teheran is bericht dat nog steeds grote groepen Iraanse jongemannen onder de wapenen worden geroepen. De jongste mo bilisatie begon tien dagen geleden. De extra troepen zijn met name be doeld voor de strijd tegen Iraq op het land. Volgens waarnemers is het voor het eerst dat ook Iraanse studenten verplicht in het leger dienst nemen. In Iraaks Kurdistan zouden Iraanse militairen de afgelopen vier dagen twee grootscheepse aanvallen hebben uitgevoerd. Vol gens officiële Iraanse berichten zijn daarbij bijna 6.000 Iraakse sol daten buiten gevecht gesteld. Van uit Baghdad is tegengesproken dat van vijandigheden in Iraaks Kurdi stan sprake zou zijn. De gevangenen hebben vier gebou wen in brand gestoken. Zij eisen garanties van de Amerikaanse re gering in Amerika te mogen blij ven en niet gestraft te worden voor de muiterij. In Oakdale in de staat Louisiana houden ongeveer 1000 Cubaanse gevangenen sinds zaterdag 28 le den van het gevangenispersoneel in gijzeling. Zij hebben gedreigd hun gijzelaars te zullen doden als de nationale garde en de politie die de gevangenis omringd hebben, DUBLIN (Rtr) - Bijna 7.000 politie agenten en militairen zijn gisteren in de Ierse Republiek een zoekac tie begonnen naar wapens van het verboden Ierse Republikeinse Le ger (IRA). Dit heeft de Ierse minis ter van justitie, Gerry Collins, be kendgemaakt. Tijdens een soortgelijke zoekac tie in Noord-Ierland arresteerden Britse veiligheidstroepen volgens republikeinse zegslieden ongeveer 30 mensen, onder wie vijf raadsle den van de Sinn Fein, de politieke vleugel van het IRA. De veiligheidstroepen zijn op ADVERTENTIE proberen de gevangenis te bestor men. Het is in beide gevangenissen een zee van rook en vuur. Aanwe zig zijn ziekenauto's, gewapende politiemannen, familieleden van gevangenen en gegijzelden, en nieuwsgierigen die de politie op een afstand probeert te houden. De gedetineerden in beide ge vangenissen hebben te kennen ge geven geen vertrouwen te hebben in beloften van de Amerikaanse re gering. In Atlanta willen de opstan dige gevangenen daarom onder handelen in aanwezigheid van journalisten. Zij staan er op dat ie der eventueel akkoord openbaar zal zijn. De onderhandelingen wor den bemoeilijkt omdat het in beide gevangenissen gaat om grote groe pen zonder erkende leiders, die na mens alle geangenen kunnen on derhandelen. zoek naar vier scheepsladingen wa pens, waaronder SAM-7 luchtdoel- raketten van Sovjetrussische ma kelij, die de Ierse Republiek bin nengesmokkeld zouden zijn. De Franse douane ontdekte vori ge maand 150 ton wapens aan boord van een Noorse kustvaarder. Volgens de douane waren de wa pens waarschijnlijk bestemd voor het IRA, dat zich verzet tegen het Britse bestuur in Noord-Ierland. Volgens de Ierse autoriteiten zijn in 1985 en 1986 mogelijk vier scheepsladingen wapens aan land gebracht. Rechtse leider betrokken bij moord Romero SAN SALVADOR (AP) - De Salva doraanse president Duarte heeft gisteren gezegd dat de extreem rechtse leider Robert D'Aubuisson betrokken is geweest bij de moord in 1980 op aartsbisschop Oscar Ar- nulfo Romero van San Salvador. D'Aubuisson is de leider van de Republikeinse Nationalistische Al liantie, een ultra-rechtse groep die oppositie voert tegen de rechtse re gering van Duarte. „De misdaad tegen monsigneur Romero is opgelost," zei Duarte. „We kennen de daders, we weten wie opdracht gaf. We weten wie het uitvoerde." Zondag maakte Duarte bekend dat voor het eerst een getuige naar voren was gekomen die bereid was een belastende verklaring af te leg gen. De getuige is de chauffeur van de auto waarmee de daders konden ontsnappen. De getuige, Amado Antonio Ga- ray, zal ook getuigen over de be trokkenheid van D'Aubuisson bij de aanslag. Duarte vertelde dat Ga- ray had gehoord hoe een kapitein van het leger verslag uitbracht aan DAubuisson, een majoor, over de moord op Romero. DUBAYY/WASHINGTON (UPI/Rtr/AFP) - Eenheden van de Amerikaanse marine in de Golf hebben gisteren twee mijnen aan getroffen en vernietigd. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van defensie hebben Ameri kaanse mijnenvegers sinds vrijdag negen mijnen vernietigd. Iran heeft gisteren in de Golf twee sche pen aangevallen, zo is in scheep vaartkringen vernomen. De twee vernietigde mijnen zijn aangetroffen in hetzelfde gebied waar in juli het onder Amerikaanse vlag varende Kuwaytse tankschip Bridgeton op een mijn liep, tijdens de eerste Amerikaanse marine-es corte. Het is niet duidelijk wanneer de recent aangetroffen mijnen - van een type dat al vaak in «ie Golf is De onder Roemeense vlag varende tanker Fundulea is in rookwolken gehuld tijdens het blussen van een brand, ontstaan na een aanval door een Iraans oorlogsschip. (r0t0 ap! Doorgaans zijn wij niet zo kwistig met korting. Maar we bestaan 100 jaar. En dan mag je wel een keer een toegift geven. Daarom: t/m 30 november 1987 f 100,- korting op onze Compact Disc spelers (op de Yamaha 900 en 1100 zelfs f200,-). En een gratis compact disc t.w.v. f55,-. Zodat u meteen kunt horen dat Yamaha precies klinkt zoals het is bedoeld. O YAMAHA THE HIFI STUDIO Gangetje 14, Tel. 071-131512 n COMPACT DIGITAL AUDIO

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5