Werf naar de knoppen en onze toekomst ook Bijna drie kilometer brug te koop Reportage Gelders Eiland in rouw na sluiting De Hoop In Leiderdorp één predikant en kerkgebouw minder PAGINA 2 DINSDAG 24 NOVEMBER 19871 LOBITH - Een striemende regen geselt de landerijen. De koeien staan schuilend bij elkaar. Met hun hoeven sop pend in de vette rivierklei. Een eenzame meeuw verdwijnt krijsend in de asgrauwe lucht. De herfst heeft bezit geno men van het Gelders Eiland. De bomen verliezen hun blad, driehonderd mensen hun baan. Het leven is er met het slui ten van scheepswerf De Hoop plotseling verstard. De werknemers zijn ontslagen en verslagen. door Rob Hirdes Ooit was de werf de economische trots van het eiland. De slagader van het bestaan. Dag in, dag uit en jaar in, jaar uit verdienden de drie- honderd werknemers er een eerlijk stuk brood. En nu? "De werf is naar de klote en onze toekomst ook", klinkt het in café Rijnvaart. De sluiting van De Hoop treft vrijwel alle gezinnen op het eiland. Er is geen familie, die niet is be trokken bij dit grootscheepse ont slag. "In elke familie is er wel een vader, een zoon, een oom, die bij de werf in dienst was", weet chef alge mene- en juridische zaken Hans Bosch van de gemeente Rijnwaar den. Je hoelt geen helderziende te zijn om te voorspellen, dat dit ge beuren diepe sporen nalaat in de uit slechts tienduizend zielen be staande gemeenschap. "Je kunt slechts voor het ergste vrezen. Hoe ontladen de opgeschroefde span ningen zich binnen de getroffen ge zinnen? Zijn de huwelijken er wel tegen bestand? Je kunt hooguit ho pen...". Baksteen De bewoners van het Gelders Ei land vormen een hechte, tamelijk besloten gemeenschap. Die nooit te beroerd waren de handen uit de mouwen te steken. Die door hard werken het eiland na de oorlog een stuk welvarender hebben ge maakt. Maar die ook klappen heb ben moeten incasseren. In de jaren zeventig werd een deel van de werkzame bevolking hard getrof fen door de sanering in de bak steenindustrie. Honderden ontsla gen waren er het gevolg van. Er heerste verdriet en wanhoop in de vele gezinnen, die bij de geruisloze sluiting van die fabrieken waren betrokken. De tientallen verspreid over het eiland staande fabrieksschoorste nen, die een onlosmakelijk onder deel vormen van het zo kale land schap, priemen als massief opge stoken wijsvingers hoog in de lucht. Een versteend protest, dat sinds enkele dagen bijval heeft ge kregen van de roerloos, hoog bo ven de omgeving uittorenende hijskranen van De Hoop. De gie ken, op de wind gedraaid, wijzen beschuldigend richting Den Haag. "Maar", zegt pastoor A. J. Brulle- mans van de parochie Heilige Ma ria Onbevlekt Ontvangen in de Lo- bithse monumentale pastorie, "het heeft geen zin om beschuldigingen aan wiens adres dan ook te uiten. Laten we in Godsnaam vergevings gezind zijn en elkaar steunen in de ze moeilijke tijden". Stoere taal De meeste eilanders, die hun be- staanswortels diep in de vette klei hebben verankerd, tonen hun el lende niet aan de buitenstaander. Vaak overschreeuwen ze hun ver driet met harde, grove woorden. "De schuld dat we nu op straat staan, ligt aan Den Haag. Wij maak ten hier de beste schepen en het enige dat ze daar klaarmaken, zijn stapels papieren. Nou, daar vegen we mooi onze reet aan af', roepen ze'elkaar aan dé tap van café Rijn vaart toe. Stoere taal, passend bij mannen op wie het gezegde 'ruwe bolster, blanke pit' van toepassing is. Hun wanhoop houden ze voor zichzelf. Zo niet de pastoor van Lobith. "Er heerst grote droevenis in de harten an ons allen. Ook in mijn hart. Ik heb bittere tranen ge weend, want ik houd van het ei land". De pastoor vloekt zo waar lijk. "De sluiting van de werf is een verdomd grote tegenslag. Die moeilijk te verwerken zal zijn. Het levensritme van ons allen is naar de knoppen. En ik weet niet hoe ik al die stakkers moet helpen. Ik heb er geen antwoord op". Daarin staat hij niet alleen. Nie mand heeft nog een antwoord op de donkere wolken, die zich boven het eiland hebben samengepakt. In hun nog nauwelijks begonnen ver werkingsproces komen de ontsla gen werknemers nog niet verder dan afgeven op de rijksoverheid. "Het is schandelijk", roept één van de ex-werknemers van De Hoop te gen iedereen die het maar horen wil. "Het is in één woord schande lijk". Hij probeert zijn hevig onder druk staande geluk uit op een fruit automaat onderwijl een klein bor reltje bestellend. "Ja, een kleintje. Want ik mag niet zoveel drinken". Bittere armoe Het Gelders Eiland heeft in vroe ger jaren bittere armoe gekend. "Mijn vader bedelde aan de deur om een beetje water. Omdat hij zo'n honger had. Als je zo'n honger hebt, heb je niks aan water, zeiden de mensen tegen hem. Dat weet ik, antwoordde hij, maar ik durf niet om een snee brood te vragen. On danks al die armoe heeft hij me la ten leren. Ik was als kind liever voddeman geworden of wilde met een marmotje langs de deuren. Maar hij dwong me om een vak te leren. Wat je ken leren, zei 'ie, pak dat mee. Dan heb je straks tenmin ste een behoorlijk stuk vreten", klinkt het wrang uit zijn mond. Hans Bosch van de gemeente Rijnwaarden heeft ook nog geen passend antwoord op de gebeurte nissen, die straks ongetwijfeld in volle hevigheid op het gemeente bestuur af zullen komen. "Los van de psychische druk, waaronder al die gezinnen gebukt gaan. ziet ook de gemeente zich plotseling ge plaatst voor onzekere tijden. Fi nancieel komen we natuurlijk he vig onder druk te staan, want we moeten als gemeente tien procent van de uit te keren rww-gelden uit eigen middelen betalen. Dat bete kent een forse aanslag op ons bud get". "En wat gebeurt er in de toe komst met de mensen, die zich een eigen woning konden veroorlo ven? Ik vrees in tal van gevallen voor gedwongen verkopen, waar bij de gemeente vanwege de ver strekte garanties ook wel finan cieel zal worden aangesproken. Je kunt je ook in arremoede afvragen wat al die ontslagen voor een in vloed hebben op de plaatselijke middenstand. Die zal daar met Sin terklaas voor de deur de eerste klappen al van meekrijgen". De gemeente staat min of meer met lege handen en de pastoor van Lobith heeft ze ten hemel geheven. "De kerk van vandaag heeft niet meer die mogelijkheden als vroe ger. Destijds kon niemand een scheet laten zonder dat de pastoor daar weet van had. Nu gaat er veel langs je heen en kan je hooguit troost vanuit het geloof bieden; Maar daar kan je als werkloze niet van eten, terwijl in de huidige maatschappij juist de centen bo ven het geestelijk goed tellen". Zwart gat De tijden zijn dus duidelijk ver anderd. "Het verschil met de kerk van vroeger en nu is, dat je vroeger als pastoor burgemeester en poli tiecommissaris tegelijk was. En nu ben je maar een heel klein radertje in het geheel. Maar ik ben er altijd voor mijn parochianen. Ze kunnen altijd bij me terecht, want die men sen staan voor een hele zware opga ve. Ze moeten ook niet rond blijven lopen met hun vertwijfeling, want die maakt alleen maar verbitterd. Een wielrenner, die met sporten stopt, heeft de kans af te trainen. Maar de werknemers van de werf is die mogelijkheid niet geboden. Die tuimelen in een heel diep en zwart gat". Troostrijke volzinnen van de zie- leherder. Maar vooralsnog heeft; het er alles weg van dat velen hun troost in eerste instantie bij een glas bier zoeken. Ruwe woorden en gelach vullen de gelagkamer. Woorden zonder inhoud en gelach dat geen gelach is. Er wordt afgege ven op het gemeentebestuur. "Dat1 heeft destijds de deur voor verdere industrialisering van het eiland dicht gehouden. Want we hadden toch al de baksteenindustrie en de I werf', klinkt het verwijtend. "De werf is niet meer en in de baksteen industrie is het hangen en wur gen". Te oud "Op het moment dat ik aan zag komen dat het mis ging met de werf, ben ik al vast gaan sollicite ren", maakt één van de ontslagen werknemers zijn kameraden deel genoot. "Toen ik opbelde voor in formatie vroegen ze hoe oud ik was. Vijfendertig. Dan bent u te oud, zeiden ze doodleuk"! Hij lacht. Een lach, die een snik moet verdoezelen. Er wordt momenteel veel verdoezeld op het eiland... principe is het weghalen moeilijker dan het aanbrengen van de brug. Lastig is dat de bokken, de varende hijskranen die we inzetten, exact op de goeie plaats moeten liggen bij het weghijsen van de brugde- len. Zo'n brugelement heeft een ei gen zwaartepunt en het is de kunst om de bokken daar precies boven in positie te brengen om het brug- deel vervolgens goed weg te hij sen", aldus P. Vink van Smit Tak. Een bijkomend probleem is vol gens hem de sterke stroming aan de zeekant van de Oosterschelde- dam, waar de brug op pijlers boven het water staat. De stroming wordt veroorzaakt doordat het water zich met grote kracht door de openin gen van de stormvloedkering perst. 39 delen Zodra de voorbereidende werk zaamheden achter de rug zijn, be gint de KNJ met het weghijsen van de in totaal 39 brugdelen, die in lengte varieren van 41,5 tot 101 me ter. Donderdag zal waarschijnlijk het eerste brugdeel worden verwij derd. Eerst worden de delen die de pijlers verbinden weggehaald en dan de delen die op de pijlers staan, de zogenaamde hamerstukken. Na de verwijdering van de brug delen - voor de kerstvakantie moet dat klaar zijn - komen de palen aan de beurt. De negentien palen zijn holle stalen buizen met een door snede van minimaal 4,8 meter, een wanddikte van 47 millimeter, een gewicht van ongeveer 300 ton en variërend in lengte van 30 tot 50 meter. De buizen zijn nu nog volgestort met zand, maar worden straks tot een diepte van tenminste tien me ter beneden de zeebodem leegge zogen. Vervolgens worden ze op die diepte losgebrand - door een duiker die de buis ingaat - van het stuk dat in de zeebodem achter blijft. Het sluitstuk is het los trek ken van het afgebrande delen van de buizen. Technisch is het volgens H. Spek van Van Splunder- mogelijk de pa len volledig te verwijderen, maar dat is erg duur en bovendien niet nodig. Rijkswaterstaat heeft geëist dat de palen tot tenminste tien me ter beneden de zeespiegel worden verwijderd, om te voorkomen dat er ooit nog eens bij voorbeeld een baggervaartuig aan blijft hangen. De brug moet, inclusief palen, voor de zomer van 1988 weg zijn. Rare positie Vervolgens komen Smit Tak én. Van Splunder in een wat rare posi tie. Door een overeenkomst die de twee bedrijven met Rijkswater staat sloten, verplichten ze zich niet alleen tot het verwijderen van de brug, maar zijn daarvan tevens eigenaar geworden, evenals van de twee gespecialiseerde vaartuigen 'Mityllus' en 'Ostrea', die bij de aan leg van de Oosterscheldedam zijn gebruikt. Zo zitten de twee bedrij ven opgescheept met bedrijfs- vreemde artikelen, waarvoor bo vendien geen echt grote markt lijkt te bestaan. "In tijden zoals nu, waarin het werk niet voor het oprapen ligt, moet je weieens een beetje inven tief zijn", luidt de verklaring van A. Lokker van Smit Tak. Hij ontkent dat de transactie voor Smit, dit jaar fors in de verliezen, een noodsprong is. "Deze wijze van werken is niet nieuw voor ons. Wij kopen ook slooptankers in de Per zische Golf en Noorwegen, die we Negen jaar geleden aangelegd ten behoeve van de bouw van de stormvloedkering heeft de hulp brug niet alleen het bouwverkeer gediend. Vele tienduizenden toe risten hebben in de loop van de achterliggende jaren via de brug Neeltje Jans bezocht om een kijkje te nemen bij de aanleg van de stormvloedkering. De brug is sinds 5 november overbodig, want toen werd de weg over de stormvloed kering officieel in gebruik gesteld. Sleepvaartbedrijf Smit Tak en aannemer Volker Stevin (via doch ter Van Splunder) zijn gisteren be gonnen aan de verwijdering van de oeververbinding, die in lengte al leen wordt overtroffen door de vijf kilometer lange Zeelandbrug. Of schoon de verwijdering van de brug minder in het oog lopend is dan de bouw van de pijlerdam in de Oosterschelde, is het toch een inge wikkelde klus, zo verzekeren woordvoerders van Smit Tak en Van Splunder, die voor deze gele- De stormvloedkering in de Oosterschelde tussen Noord-Beveland (linksboven) en Schouwen-Duiveland. Rechts Combinatie Neeltje de werkbrug die nu wordt afgebroken. Middenhoven het al sinds 1961 afgesloten Veerse Gat. (luchtfoto Aerocamera- -^ans (KNJ) hebben gevormd. Hofmeester/ANi*) "Kr komt nogal wat bij kijken. In ROTTERDAM (ANP) - Aan het be staan van de 2.800 meter lange hulpbrug die, parallel aan de stormvloedkering in de Ooster schelde, Schouwen-Duivenland met het werkeiland Neeltje Jans verbindt, komt deze week een ein de. Voorlopig althans, want delen van het stalen gevaarte zullen bij voorbeeld de bevolking van Bangladesh nog goede diensten moeten bewijzen. door Wilco Boom/ANP naar Taiwan slepen. Daardoor scheppen we een stuk sleepmarkt voor onszelf. Met de koop van de brug hebben we een stuk hijswerk gecreëerd". Lokkers collega Vink voegt nog toe: "Het liefst hadden we natuur lijk gehad dat Rijkswaterstaat had gezegd: hier heb je zoveel geld van ons, ruim die brug maar op. Dan hadden we ook de zorg voor de ver koop niet gehad. Maar dat was voor de waterstaat geen haalbare kaart en dan komt je handelsgeest bo- Bangladesh Zorgen over de verkoop van- brug en vaartuigen maken Smit Tak en Van Splunder zich niet. Van Splunder-woordvoerder Spek: "Volker Stevin ziet zeker mogelijk heden in het buitenland voor de Ostrea", En Lokker zegt namens Smit Tak: "Van alle kanten komen aanvragen voor de brug". Een flink brugdeel, ruim 920 me ter, is al voor 2 miljoen gulden ge kocht door-het ministerie voor ont wikkelingssamenwerking. Het de partement had daarop al vroegtij dig een optie genomen bij Rijkswa terstaat. Het brugdeel zal worden overgebracht naar Bangladesh, waar bij Chittagong een belangrij ke verbinding over de rivier Kar- naphuli zal worden aangelegd. De twee bedrijven willen, net als Rijkswaterstaat, niet kwijt hoeveel geld er met.de koop van brug en vaartuigen is gemoeid. Vink: "De opbrengst van de verkoop weten we straks pas als het laatste stukje ijzer is verkocht. Als we nu een prijs vrijgeven zegt men: we ko men voor zoveel die brug kopen. Wij zeggen liever: je weet de prijs niet". Het aantal predikanten van de hervormde en gereformeerde kerkengemeenschap in Leider dorp zal van vijf naar vier moeten en het aantal kerkgebouwen van drie naar twee. Met algemene stemmen besloot de gezamenlij ke kerkeraad, ernaar te streven het aantal predikanten met één te verminderen. Geprobeerd wordt, voor de Hoofdstraatkerk (bij het viaduct) een ander kerk genootschap te interesseren. Dat werd gisteravond op een drukbe zochte gemeentevergadering in de Scheppingskerk meegedeeld. Met de komst van ds. J. J. van den Bom kreeg de gereformeer de kerk in januari 1982 haar der de predikant. De hervormde ge meente, waarmee later een 'ker kengemeenschap' werd ge vormd, benoemde in die tijd, ter assistentie van haar twee predi kanten, een bijstand in het pasto raat. Om financiële redenen kon die overeenkomst na enkele ja ren niet worden verlengd. Het toenemende tekort maakt het nu ook noodzakelijk, de derde gere formeerde predikantsplaats op te heffen. Dan houdt de kerken gemeenschap dus twee gerefor meerde en twee hervormde pre dikanten in volledige dienst over. Zoals ds. Van den Bom (42) vo rige week liet weten, probeert hij op het ogenblik een andere ge meente of functie te vinden. De Hoofdstraatkerk werd ge bouwd kort na de gereformeerde afscheiding van 1886. Ze staat bekend als een goed voorbeeld van een typische Doleantie-kerk: om die reden al ligt afbraak zeker niet in de bedoeling. Voorzitter J. W. A. Bruins van de gezamen lijke kerkeraad liet vanmorgen, toen wij hem hierover belden, doorschemeren dat verkoop aan een ander kerkgenootschap geen onmogelijke zaak is. Van ver schillende kanten zou al belang stelling zijn getoond. Verkoop zou volgend jaar zijn beslag kun nen krijgen. Een van de voor waarden zou dan zijn dat de her vormde en gereformeerde ker kengemeenschap het recht van 'terugverhuur' krijgt. Na sluiting van de Hoofd straatkerk behoudt de kerkenge meenschap de Dorpskerk (uit 1620) voor de oudere wijken én de Scheppingskerk aan de Laan van Ouderzorg voor het nieuwe dorp. Zaak-Wentsel Het Overlegorgaan van Jo den en Christenen in Nederland beschouwt 'de zaak-Wentsel' als afgesloten. Dat blijkt uit een brief aan deze gereformeerde predikant in Den Haag, die enige tijd geleden in opspraak kwam door beweringen in een boek en op een studentenbijeenkomst dat de moord op joden in de Tweede Wereldoorlog een straf van God zou zijn. "Wij hebben kennisgenomen van uw nuancering en excuses", schrijft het Overlegorgaan in zijn brief. "Het is beter, de correspon dentie te beëindigen". Wentsel had het Overlegorgaan geschre ven, dat hij in het derde deel van zijn dogmatiek alleen de zin van het lijden van verschillende kan ten had belicht. "Het aangrij pend lijden van het joodse volk onder het moordzuchtig regime van het racistisch nationaal-soci- alisme is de executie van het straffend oordeel van God van wege ongehoorzaamheid en on geloof'. De predikant stelt Haagse journalisten verantwoordelijk voor de opwinding. Zij zouden maar één kant naar voren heb ben gehaald. "Het is mijn voor naamste fout geweest, dat ik (te) argeloos met journalisten ben omgegaan, waardoor velen pijn en verdriet hebben ervaren". Het Overlegorgaan vindt het antwoord van Wentsel beneden de maat. "De excuses hebben geen betrekking op de zaak zelf. In uw verontschuldiging be schuldigt u bovendien slechts anderen, namelijk journalisten". De gereformeerde commissie 'Kerk en Israël' vroeg de predi kant zijn opvattingen te herzien "omdat hij grote schade aan de joods-christelijke betrekkingen had berokkend". Wentsels eigen kerkeraad distantieerde zich van zijn uitspraken. En het Overleg orgaan van Joden en Christenen vroeg hem, publiekelijk afstand te nemen van zijn standpunten. In antwoord daarop schrapte Wentsel de gewraakte passages in zijn boek. Synode De Gereformeerde Kerken handhaven volgend jaar hun fi nanciële bijdrage aan het Multi disciplinair Centrum voor Kerk en Samenleving op hetzelfde ni veau, namelijk f27.000. Bij de be handeling van de begroting voor volgend jaar verwierp de synode gisteren een motie om geen maximumbedrag te noemen. Mevrouw dr. Mady Thung, on bezoldigd wetenschappelijk sta flid van het centrum, reageerde verheugd. "Het is niet wat wij hadden gevraagd, maar het cen trum hoeft nu niet te worden op geheven". Daarbij ging zij ervan uit, dat de Hervormde Kerk vol gende maand ook haar jaarlijkse steun van ongeveer f50.000 handhaaft. (Het centrum brengt weten schappers uit verschillende rich tingen bijeen om na te denken over de ethische kanten van we tenschap en techniek. De kerken geven samen f82.000 per jaar. Een overheidssubsidie van f 100.000 vervalt per 1 januari. Een particulier fonds is echter bereid drie jaar lang een groot deel hiervan bij te dragen). Leiden. Vrijdag 27 novem ber om 8 uur spreekt de heer J. G. Fijnvandraat uit Leeuwarden in de Lokhorstkerk aan de Pie terskerkstraat 1 over 'Het gezag van de bijbel'. Dit is de derde le zing in een serie van vier getiteld 'De bijbel Gods Woord voor nu'. De laatste is op 11 december. Katwijk. Om kwart over 8 vrijdagavond begint in de Vre- deskerk aan de Voorstraat 35 in Katwijk aan Zee een gratis orgel concert van Willem Hendrik Zwart uit Kampen. Zijn pro gramma vermeldt werken van J. S. Bach, F. Mendelssohn Bartholdy, A. Guilmant, H. An- driessen en vader Zwart. W. H. speelt ook een eigen liedbewer king. Hervormde Kerk: beroepen te Harderwijk H. Talsma Rijssen; aangenomen naar Woerden S. Janse Vriezenveen. het beroep door de provinciale kerkverga dering van Overijssel tot predi kant voor buitengewone werk zaamheden ('Kerk en Israël) kan didaat J. L. C. Boertjens, voor heen christelijk gereformeerd predikant; bedankt voor Huizen, deelgemeente 'De Goede Her der', W. L. Pera Zoetermeer. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Aardenburg- Breskens-Oostburg-Schoondij- ke kandidaat M. Lorier Oost burg, naar Oudega (Smallinger- land) kandidaat M. L. Eigenhuis Purmerend, naar Grootegast kandidaat J. H. Langelaar. Voorzitter. De synode van de Verenigde Protestantse Kerk in België koos ds. M. Beuken horst opnieuw tot haar voorzit ter. Zijn verkiezing geldt nu tot 1992. Pas dit voorjaar vroeg Beu kenhorst de Belgische nationali teit aan. Hij was Nederlander. Zalig. De paus heeft 85 mar telaren uit Engeland, Schotland, Wales en Ierland zalig verklaard. Zij werden tussen 1584 en 1679 terechtgesteld omdat ze trouw bleven aan 'Rome'. De paus herinnerde in zijn preek in de Sint Pieter aan de verplichting van de kerk om te ij veren voor eenheid onder de christenen. "Wij moeten ons er over verheugen, dat de vijand schap, die een kenmerk was van de tijd waarin deze martelaren leefden, voorbij is en door broe derlijke liefde en wederzijds res pect is vervangen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2