HP wakkert Fassbinder- discussie aan Betreurenswaardig PODIUMBLIK Slotexpositie van een opmerkelijke galerie Plezierig musiceren met fluit en gitaar Vrolijke geest blijkt Engelse draalt DINSDAG 24 NOVEMBER 1987 PAGINA 19 j AMSTERDAM (ANP) - Het weekblad Haagse Post zal deze week de tekst van het omstreden toneelstuk 'Het vuil, de I stad en de dood' van Rainer Werner Fassbinder integraal I publiceren. Dit is gisteren door de redactie aangekondigd. In de joodse gemeenschap is men gens enige dagen elders heeft on- daar niet blij mee. De publicatie dergebracht. "Dat leek ons voor overschaduwt de afgelasting van korte tijd het beste", zei hij. Intus- het stuk. 'Ik vind het moment zeer sen zijn de kinderen weer thuis, onkies, net nu de rust enigszins is Er hebben zich overigens ook teruggekeerd', verklaarde rabbijn nog andere antisemitische inciden- I A. Soetendorp gistermiddag, daar- ten voorgedaan. Dit heeft ook een mee doelend op de beslissing het rol gespeeld bij de besluitvorming, stuk niet meer in Nederland op te Sonke: "Wij voelen ons in onbe- voeren. Hij had nog een beroep op haaglijk gezelschap van personen de hoofdredactie gedaan, maar die hun krachteloosheid demon- men wilde niet zwichten. streren in naamloze telefonische De Haagse Post heeft besloten bedreigingen", tot integrale publikatie van het Bij de beslissing heeft meege- stuk na de discussies daarover in speeld dat het stuk pijn en leed te- de afgelopen dagen, waarbij radio, weeg brengt bij oorlogsslachtof- televisie en kranten de aandacht fers en hun nabestaanden, en dat hebben gericht op de 'omstreden, 'in een omvang en van een intensi- al dan niet vermeende 'antisemiti- teit die wij niet hebben gewild en sche passages', aldus HP-hoofre- niet hebben voorzien'. Dit leed dacteur John Jansen van Galen, moet zwaarder wegen dan de indi- "Maar op grond van uit zijn context viduele vrijheid van de kunstenaar, gerukte passages kun je een stuk aldus Sonke. niet beoordelen". Bovendien zouden openbare De Haagse Post wil discussie te- voorstellingen waarschijnlijk rugbrengen naar de kern. Jansen "door tegen-acties van extreme op- van Galen: 'Die kern is de vraag of posanten' in de war zijn geschopt, het stuk van Fassbinder al of niet Sonke: "Regisseur, spelersgroep opgevoerd moet worden. Je kunt je en producent voelen zich daardoor daarover alleen maar een mening op een onoirbare wijze belemmerd vormen als je de gehele tekst kent. in ae vrije uitoefening van hun ar- Tot dusver is die alleen maar ver- tistieke handelen. Echter, de reali- schenen in een zeer kleine oplage teit gebiedt ons dat we met deze be- bij uitgeverij Bzzztöh. Ons steekt lemmering zullen moeten leven, het bovendien dat met de besloten Fassbinders tekst blijft in Neder- I voorstelling van afgelopen zater- land onspeelbaar". dag slechts een kleine groep van Sonke beklemtoonde dat het ongeveer 200 mensen kan discus- stuk volgens de makers en andere I siëren over de hoofden van een gro- betrokkenen het verwijt 'ordinaire te groep mensen heen". antisemitische nazi-propaganda' niet verdient. "De tekst wettigt de- I De theatermakers hebben zich ze veronderstelling niet, de opvoe- bij hun beslissing om van opvoe- ring al evenmin", aldus Sonke. ring van het Fassbinder-stuk af te De regisseur van het stuk, thea- zien volgens Sonke onder meer la- terschool-student Johan Does ten leiden door het feit dat acteur brug, zei de beslissing nog maar Jules Croiset in de afgelopen da- nauwelijks te kunnen bevatten. Ze gen is bedfeigd. ker is volgens hem dat de afgelas ting diep ingrijpt bij de regisseur, Croiset werd vrijdag bedreigd de spelers en de andere theaterma- met ontvoering of mishandeling kers. "Ik heb nog geen idee over van zijn kinderen, die hij vervol- wat ik nu verder ga doen. Mis schien moet ik maar terug naar mijn taxi", zei hij cynisch, doelend op het feit dat hij in het verleden zijn brood als taxichauffeur heeft verdiend. Door een ongelukkige samenloop Het is volgens hem uitgesloten van omstandigheden is gisteren de dat hij nu zomaar, alsof er niets ge- I eerste zin van de recensie over het beurd is, een willekeurig ander koffieconcert van pianist Ronald stuk kan gaan regisseren. "Theater Brautigam nogal verminkt in de is bedoeld om mensen te prikke- krant gekomen. Deze zin had moe- len, om ze aan het denken te zetten, j ten luiden: 'Een recital te horen be- om emoties teweeg te brengen. Als I eindigen met één briljante sonate, dat niet meer gaat, wat moet je namelijk de 'Appassionata' van dan? Als je een deuk schopt in de Beethoven, is voor de luisteraar tuba van een muzikant, kan hij ook een heel andere belevenis dan deze niet verder", zelfde sonate te beluisteren in een Overigens verschijnt de Haagse serie concerten waar alle sonates Post deze week in een normale op- van deze componist worden ge- lage. Het is het blad, zo laat de re- speeld, zoals afgelopen weken in dactie weten, niet te doen om grof- de Kapelzaal gebeurd is'. fe geldmakerij. Rectificatie Teleurstelling op de gezichten van de spelers, toen Theaterschooldirec teur Paul Sonke bekendmaakte dat het Fassbinder stuk 'Het vuil, de stad en de dood' niet zal worden opgevoerd. (foto anp> Onder druk van joods protest en na lang wikken en wegen heeft de Amsterdamse Theaterschool besloten geen openbare voorstel lingen te geven van Fassbinders toneelstuk 'Het vuil, de stad en de dood'. De protesten waren zeer emotioneel en zeer begrijpe lijk tegen de achtergrond van het Grote Verdriet in de voor vele jo den nog zeer nabije oorlogsjaren. Anne Frank is niet voor niets in vrijwel de gehele wereld het symbool voor het gruwelijke on recht dat de joden is aangedaan. Des te schrijnender is het daar om dat het stuk van de in 1982 overleden Fassbinder kennelijk door zovelen wordt misverstaan. En dat de boodschap van de ho moseksuele auteur, die immer opkwam voor de onderdrukten en die de vinger veelvuldig op de rotte plekken van de na-oorlogse Duitse samenleving heeft ge legd, niet voldoende wordt be grepen. Rabbijn Soetendorp en de zij nen zijn tegen opvoering van het stuk. Een van de argumenten: al heeft Fassbinder niet de bedoe ling gehad een anti-semitisch stuk te schrijven, hij is in dat voornemen niet geslaagd en de voorstelling is koren op de molen van alle Glimmerveens. Dat ar gument is niet bijster sterk. Van Fassbinder is bekend dat hij zijn boodschap op een ver vreemdende en overdadige ma nier verpakte en daarmee wel eens verwarring zaaide. Geheel in de stijl van zovele andere jon ge theater- en filmmakers, legt Fassbinder zijn personages woorden in de mond die nogal eens schokkend zijn om aan te horen. Wie daar om redenen, die res pect verdienen, niet tegen kan, moet zichzelf beschermen door weg te blijven of weg te lopen. Wie door allerlei drukmiddelen poogt een ander te beletten zich een eigen mening te vormen over de bedoelingen van welke schrij ver of wel stuk dan ook, is ver keerd bezig. Tegenover het feit dat in ons land vrijheid van meningsuiting gewaarborgd is stellen de veront ruste joodse tegenstanders dat wat in 'Het vuil, de stad en de dood' wordt uitgebraakt, beledi gend is voor een. door de eeuwen heen vervolgde bevolkings groep. Zelfs al zou het stuk van Fassbinder beledigend zijn voor wie dan ook, dan nog verdient de vrijheid van meningsuiting die bij de grondwet is geregeld, te worden gerespecteerd. Er is dan altijd nog de rechter, die achteraf een oordeel kan vellen over de toelaatbaarheid van een bepaal de meningsuiting. Het is alleszins begrijpelijk, respectabel zelfs, dat de Theater school is gezwicht voor de op rechte emoties van de tot in het diepst van hun ziel gekwetse joodse demonstranten. Maar de beslissing om het stuk niet uit te brengen blijft betreurenswaar dig. PIETER C. ROSIER Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN- Toneel, cabaret en een musical deze week in de Leidse theaters. Getemde Feeks Een Vlaams theatercollectief luisterend naar de naam Malper- tuis voert vanavond in de Leidse Schouwburg 'De Getemde Feeks' van Shakespeare ten tonele. De feeks steekt geheel naar de geest van deze tijd in een modem jasje. Regisseur Dirk Tanghe maakte een bewerking, waarin hij een groot aantal rollen wegsneed en bovendien voor een eigenzinnige vertaling koos. Alle personages zijn volgens de programmatoe lichting karikaturaal neergezet en er wordt gebruik gemaakt van muziek. Ons Lowietje 'Ons Lowietje heeft een engel gezien' is de titel van een pro gramma, waarmee het duo Fris se Jongens al enkele jaren door het land toeren. Ondanks het feit dat het duo er al drie keer mee naar Leiden is gekomen volgt er van deze voorstelling, waarin tragiek en humor samengaan, een herhaling op donderdag avond in het theater aan de Oude Vest. Victoria Voor de nieuwe musical van JasperinadeJong trekt de Leidse Schouwburg drie avonden uit. 'Victoria', zoals de titel van deze 'one-woman'-musical luidt, is er op vrijdag, zaterdag en maan dag te zien. Een solo-voorstelling dus, waarvoor Ivo de Wijs de tek sten en Joop Stokkermans de mu ziek schreef. Een voorstelling, die volgens een al eerder in deze krant gepubliceerde recensie op nieuw het talent van Jasperina de Jong als theatervrouw onder streept. Jasperina speelt in deze muzi kale show Victoria, een kordate tante, die het tot directrice van een vlaggenfabriek heeft ge bracht en tot zakenvrouw van het jaar wordt gekozen. Een en an der voert haar via een regerings missie naar de Raad van Europa in Straatsburg, waar ze het hele parlement inpakt en haar zieke bedrijf een miljoenenorder be zorgt, zodat de vlag weer in top kan. Het verhaal is toegesneden op een aanklacht tegen de apathie en het gebrek aan interesse in de Europese zaak. Jasperina rent in reeksen verkledingen en typerin gen van een koffiejuffrouw tot de oude koningin Wïlhelmina, door de voorstelling heen. In het twee de deel is de vaart in het verhaal een beetje uit, zo meldde de recen sent na het zien van de première eind vorige week. De liedjes vor men volgens hem de kracht van de voorstelling, zowel Ivo de Wijs als Joop Stokkermans verdienen daaroor veel lof. De decors wor den smaakvol genoemd en de be lichting mooi. De muzikale lei ding berust bij Dirk Stuer. Reproduktie Southern Comfort speelt woensdag- en donderdagavond de voorstelling 'Verboden Repro ductie' in het LAK-theater. De groep werd twee jaar geleden op gericht en is van oorsprong een initiatief van een aantal acteurs rond regisseur Paul Binnerts, me wie zij eerder, tijdens hun oplei ding aan de Toneelacademie in Maastricht, hadden samenge werkt. Inmiddels telt het gezel schap ook leden, die van elders afkomstig zijn. De naam van de groep wijst nog op de binding me dit 'zuidelijke' verleden. Pogin gen om zich in Maastricht te ves tigen mislukten, zodat Amster dam de vaste standplaats werd. Verboden Reproductie' maakt deel uit van het project 'Dubel- spel', dat het toneelspelen zelf me de tot onderwerp en thema heeft. Er is sprake van een spel in een spel, op dezelfde wijze als er spra ke is van een schilderij in een schilderij in sommige werken van de surrealistische schilder René Magritte. De titel 'Verboden Reproduktie' is dan ook ontleend aan één van diens werken. De voorstelling wordt gespeeld door Debbie Korper en Edward Mon- t ie. Debbie Korper speelt een call- girl, die ingaat op een contactad vertentie. Ze ontmoet een oudere man, met wie ze, aan de hand van door hem geschreven dialo gen, scènes speelt, die, naar zij denkt, naar het bed moeten lei den. Ze belanden inderdaad in bed, maar wel langs vele omwe gen en op een heel andere manier dan zij zich had voorgesteld. Ge heel tegen de 'beroepscode' in raakt ze emotioneel bij de zaak betrokken. Het kost haar steeds meer moeite om niet van de voor geschreven tekst en situatie af te wijken en daardoor ontstaat er een heel andere situatie titssen haar en haar klant dan zij ge wend is. Trouwspel Verliefd als ze zijn, hebben ze toch een afspraak: wie het eerst aan de relatie tornt moet de an der smartegeld betalen. Hij leent ook nog eens flink wat geld van haar, want zij is vermogend en hij wil een landgoed. Dan blijkt er voor hem nog een andere, twee keer zo rijke partij te veroveren te zijn. Hóe nu de bestaande rela tie te verbreken, zonder dat hij wordt geruineerd? Wel, door een vriend te vragen zijn verloofde te verleiden. Onvoorziene compli catie: die vriend is in werkeljk- heid een verklede vrouw en wel juist die andere, twee keer zo rij ke partij... En deze vrouw speelt de haar aangereikte intrige slim uit. Dit is in grote lijnen het ver haal van het toneelstuk 'Trouw spel' van Marivaux (1724), dat in de bewerking en regie van Albert Lubbers door de Arnhemse to neelgroep La Terrazza op vrij dag- en zaterdagavond in het LAK-theater wordt opgevoerd. 'Het is eigenlijk een vrij bitter stuk, maar het heeft ook een vleugje rococo. Er zit ook een har lekijn in, het heeft hier en daar resten an de commedia déll'arte. Ik wilde eens af van dat tobberi- ge Calvinisme dat mij aankleeft'. .Lubbers draait er niet om heen: 'Ik heb bewust geprobeerd jonge mensen te casten. De figuren in het stuk zijn jonge, verlangende mensen, net de puberteit ont groeid. Die hebben het gevoel het leven in handen te hebben, maar dat blijkt dan toch ingewikkel der te zijn dan ze dachten'. Bij Marivaux boeien hem de 'ontzet tend moderne 'dialogen'. Lub bers: 'Er is bij Marivaux een be gin van een vermoeden van psy chologie. Het gaat er om wat mensen drijft, hoe ze liegen. Alle figuren verzeten zich tegen hun verliefdheid, maar ze staan nog niet met beide benen op de grond'. Kindertoneel Ook is er deze week kinderto neel: het Amstel Toneel komt mor genmiddag. speciaal voor de jeugd van acht tot twaalf jaar, naar de Leidse Schouwburg met 'Mooie Babbel' (tekst Ger Beuken kamp, regie Joost Prinsen), de mimegroep Oceaan staat zon dagmiddag in het LAK-theater met het sprookje 'Elflog endeTo- verberg', voor kinderen vanaf vier jaar. Billenburcht De Leidse toneelgroep Imperi um zet haar reprisereeks van 'Café In Den Ouden Billenburcht' in het Microheater voort op 27,28 en 29 november. Een muziekthea- terspektakel over een Leids café in oorlogstijd. Stelling moet sluiten geweest, al kan deze niet type rend voor Stelling genoemd wor den. In het verleden besteedde de galerie vooral aandacht aan het werk van jonge, beginnende kunstenaars dat juist door het vernieuwende karakter opviel. Voor beide exposanten geldt dat zij al een zekere naam verworven hebben, maar daarbij komt dat hun benadering past in het beeld, dat de reeks Stelling-ex posities te zien heeft gegeven. Het is opvallend dat Annie Goddijn, in tegenstelling tot haar collega Trees Klijn, titels bij haar werk achterwege laat. Uit haar bijdrage spreekt zondermeer ge voel voor het creëren van een be paalde atmosfeer, waaraan titels weinig toe tè voegen hebben. Eén van Goddijns drieluiken, dat bestaat uit aaneengesloten pane len, illustreert duidelijk de asso ciatieve kracht van deze werken. Op het diep-blauwe linkerpaneel volgen de beide andere met lich tere toetsen doorwerkte delen, waarin de lichte toon tenslotte de overhand neemt. De verandering van de lucht door het spel van wolken is hier in fasen verbeeld. Het gebruik van losse toetsen in combinatie met de wisselwer king van verschillende kleurla gen, verleent aan een aantal werken enige dynamiek. De na druk op de zorgvuldige behande ling van kleur en verfstreek maakt in een enkelvoudig paneel plaats voor uitgesproken vor men, die door kleurgebruik en penseelvoering sterker dan het overige werk een diepe emotie lijkt uit te drukken. Een belangrijk element in de zeefdrukken en de werken in ge mengde techniek van Trees Klijn vormt de lijn die in verschillende gedaanten, als een soort schrift in de stukken terugkeert. Daar bij is papier als drager en formeel Expositie met werk van Annie God dijn en Trees Klijn, t/m 28 novem ber. Galerie Stelling, Lange Mare 65, Leiden. Openingstijden wo. t/m za. van 12.00-17.00 uur. LEIDEN - Toen Stelling enige tijd geleden het eerste lustrum vierde, viel nog niet te voorzien dat door plannen van de gemeen te deze galerie haar poorten zou moeten sluiten. Het grote strui kelblok is een huurprijs, die door een niet-commercieel werkende galerie niet op te brengen is. Ideeën voor de toekomst warén veelbelovend; des te treuriger is nu het lot van de stichting, die de laatste jaren met toenemend suc ces exposities organiseerde in de verbeterde tentoonstellings ruimte. Okke Spierenburg, een van de mensen achter Stelling, zegt over deze ontwikkelingen: "Het be lang van de kunstenaar en het publiek heeft altijd bij ons voor op gestaan. De laatste twee jaar is er een duidelijke lijn te zien in het zoeken naar een evenwicht tussen vernieuwende en iets toe gankelijker kunst. We zijn dit jaar sterk begonnen en nieuwe projecten waren in voorberei ding, maar helaas is het nu on mogelijk om door te gaan". De huidige tentoonstelling met werk van Annie Goddijn en Trees Klijn is een goede keuze Concert door Marieke van der Horst, fluit, en Marco Kreiken, gi taar, met werken van Carulli, Ra- vel, Poulenc, de Leeuw en anderen. Gehoord op 23 november in de Ka- pclzaal. LEIDEN - Aangezien er voor een instrument als dwarsfluit lang niet zo'n groot repertoire be staat als bijvoorbeeld voor piano of viool, ontkomen fluitisten er niet aan hun recital op te bouwen uit veel. niet zo grote en afwisse lende stukken. Nooit zal men voor dit instrument program ma's te horen krijgen met wer ken van één enkele componist. De componisten die daarvoor in aanmerking komen, zoals Fried- rich Kuhlau of Theobald Boehm, schreven, zoals men dat noemt, werken van het tweede plan die daarom niet voor zo'n onderne ming geschikt zijn. De werken die gisteravond op het programma stonden, waren voor een gedeelte nogal diverte rend van karakter. Dat leverde een aangename, ontspannen sfeer op, waarin het, zo te zien, lekker spelen en, zo te merken, prettig luisteren was. Een amusant stuk als de Sonatine Semplice van de Tsjech Jan Truihar (geboren 1928) was bij voorbeeld uitstekend om het concert mee te eindigen. Het meest was er te beleven aan de composities van Ton de Leeuw; zowel de gitaarsolo (In terlude for guitar) als het fluit werk (Night music) deden een beroep op het attente oor van de luisteraar. Niet alles werd cadeau gegeven: Interlude (1985) bij voorbeeld begon met een aantal herhalingen van een melodische reeks, waarop steeds weer met andere moderne gitaartechnie ken gevarieerd werd. Heel ver rassend was het middengedeel te, waarin gebruik werd gemaakt van een stemvork tegen de sna- onderdeel in het werk gebruikt. De op lettertekens lijkende lij nen en een op zijn kop gezette gedrukte tekst leveren een beeld met een nieuwe betekenis op. Kenmerkend voor de compositie is ook het gebruik van een drietal onregelmatige, van een cirkel af geleide vormen, die ondermeer terugkeren in de aardige serie Summer of '87. Hoezeer de getoonde werken van Trees Klijn soms van elkaar mogen verschillen, de herhaling van bepaalde elementen zorgt voor een nauwere samenhang, die, anders, maar geslaagd tot ui ting komt in Division of the field. De tweedeling van het vlak doet denken aan een opengeslagen boek, waarvan de bladzijden ge vuld zijn met letters. Daarmee wordt de relatie met de andere stukken opnieuw gelegd. Het ziet er naar uit dat deze ex positie voorlopig de laatste in de ze vorm is. In deze krant van af gelopen zaterdag verscheen een bericht dat er een mogelijkheid bestaat dat Stelling m samen werking met Stichting Burcht tentoonstellingen gaat organise ren. Het is te hopen dat een der gelijk plan door kan gaan, want met Stelling verliest Leiden een opmerkelijke galerie. NANCY STOOP ren, hetgeen zeer ijle, tinkelende klanken teweeg bracht. De Nightmusic (1966) leverde ver stilde klanken en vogelachtige geluiden op. Beide solisten speelden met aandacht en wisten het publiek muisstil te houden tijdens hun voordracht. Dat was aan het begin van de avond nog wel anders tijdens de Fantaisie naar motieven uit Bel lini's opera 'II Pirata' van Carulli (1788-1841). De Fantaisie bestaat uit thema's met variaties, een zeer geliefde vorm in het begin 'Blithe Spirit', door Noel Coward. Gespeeld door de New Triad Thea tre Company uit Londen. Gezien gisteravond in de Leidse Schouw burg 'Maybe it's because I'm a Londo ner' fluitend, reed ik op mijn fiets naar de Leidse Schouwburg. Ha, een Engels stuk, gespeeld door de New Triad Theatre Company! Volgens de bijsluiter een ver maard toneelgezelschap. Kon den we eindelijk eens controle ren of de Britse acteurs het in het theater net zo goed deden als op de buis. 'Blithe Spirit' heette het stuk, oftewel 'Vrolijke geest'. Ge schreven door Noel Coward. Mijn avond kon niet meer stuk. De vrolijke geest wilde echter niet over mij komen tijdens de voorstelling. Gedesillusioneerd peddelde ik rond half twaalf naar huis. 'Trappen!', dacht ik, 'trap pen! Licht in de duisternis!' Het enige dat nog floot was mijn dy namo. Het was een eentonig lied. Waar- ging 'Blithe Spirit' over? Over spiritisme dus en over wat van de negentiende eeuw. Hoe interessant en beeldend het ook gespeeld werd, echt boeiend vond ik het niet. Geritsel van late binnenkomers en voetenge schuifel zijn ook al niet zo bevor derlijk voor dit soort composi ties. Voor de niet besproken stuk ken gold mijn eerdere opmer king; ze werden plezierig en vak kundig gebracht, maar door hun vaak luchthartige karakter zul len ze me niet lang bijblijven. MONICA SCHIKS. voor kunsten daar door een to neelschrijver allemaal mee uitge haald kunnen worden. Een schrijver heeft stof nodig voor een nieuw boek. Na enkele dry martini's komt hij op een lu mineus idee: hij zal in zijn huis een spiritistische séance houden onder leiding van het plaatselij ke medium Madame Arcati. Voor de gezelligheid worden ook de dokter en zijn vrouw uitgeno digd. En de echtgenote van de schrijver is natuurlijk aanwezig. Zij is zijn tweede vrouw. De eer ste is gestorven aan een hartaan val. Wat er gebeurt! Het medium trommelt per ongeluk de overle den vrouw van de schrijver op uit het rijk der geesten. Tafels die gaan foxtrotten dus. Want: er is meer tussen hemel en aarde, Ho ratio, dan waarvan uw wijsheid droomt! De verwikkelingen zijn natuurlijk niet van de lucht. Dat kan leuk zijn. Maar wat wérd die zogenaamde onzichtbaarheid van de geestesverschijning uit gesponnen. Tot vervelens toe. Alleen de schrijver was in staat om zijn overleden vrouw te zien. Maar de woorden die hij tot haar richtte werden wel door zijn tweede vrouw gehoord. En door de visite natuurlijk. Leuk die verwarring. Voor even, maar niet zo'n kleine drie uur achter el kaar. Ik weet niet hoe het stuk van Coward er oorspronkelijk heeft uitgezien, maar ik weet wel dat de regisseur van de New Triad Theatre Company niets heeft ge daan om het een beetje aan te passen aan de smaak van deze tijd. Er lag dan wel een uitgave van het roemruchte boek 'Spy- catcher' op de boekenplank van de schrijver, maar daarmee al leen red je het niet. Humor is soms aan inflatie onderhevig. Wat zoveel jaar geleden leuk werd gevonden, kan nu flauw zijn. En dat was dit stuk. Alle afgelikte cliché's waren van stal gehaald. Zo was het me dium een wat zweverige, aanstel lerige dame, die natuurlijk in een exotisch gewaad gekleed ging, en dienstmeisje een onnozel gansje; en de bevriende arts leek sprekend op de plattelandsarts Finley. De overleden vrouw van de schrijver was helemaal een ramp. Zij moest de verleidelijk heid zelve acteren en dat deed ze dan ook. Maar wel op zo'n achter haalde en aanstellerige manier dat men er iets weeks van in de knieën kreeg. Zij liep niet, nee, zij schreed over het toneel op haar pumps 'maat glijbaan'. En dan die stem en die oogopslag. Precies Wim Sonneveld die het lonken niet kon laten maar dan gespeeld door een vrouw. Heel de dansschoolromantiek van de vijftiger jaren bloeide weer op tij dens haar spel. Huiveringwek kend. Tekstvast waren de speler van dit Engelse gezelschap zeker. Maar nergens wekte de dialoog ook maar even de indruk van een natuurlijk conversatie tussen mensen van vlees en bloed. Op- zegwerk was het, routine. 'Real professional charlatans' deze ac teurs, om de woorden van Co ward even te gebruiken. Was er dan helemaal geen hu- mor in dit blijspel? Welzeker. Ik heb me werkelijk rot gelachen om de slow-motion struisvogel- passen waarmee het medium tij dens haar trance over het toneel bewoog. Maar ja, er was ons na tuurlijk wel goed Engels toneel beloofd. Voor de 'silly walks' hebben wij John Cleese al. Jammer van deze gemiste kans. Jammer ook van het lange changement voor het laatste be drijf, een changement dat ner gens voor diende want het decor bleef de gehele voorstelling het zelfde. Moet ik mijn mening over het Engelse theater dan toch gaan herzien? CEES VAN HOORE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19