'Ook tijdens de spitsuren geen auto's in Breestraat' Geen extra mensen voor Leidse politie 'Huur nieuwe huizen nadert grens voor huursubsidie' Begroting voor 1988 Meisje (17) ontsnapt aan verkrachting in Merenwijk Fietsster gewond bij ongeval actief in vrije lijd| Wethouder Peters tijdens begroting Fase verwerpt kritiek op werving bedrijven Lakenfeesten Niet meer informatie over Leidse begroting Dat kan er nog eens toe leiden dat u voor eeuwig te laat DINSDAG 24 NOVEMBER 1987 POLITIEK DEZE WEEK ten in het college, maar doet het CDA er niets mee. Bordewijk daagde de Socialisti sche Partij uit, evenals in gndere ja ren, tegen de gemeentebegroting te stemmen. "Een begroting waar de SP wél mee akkoord gaat, zou de argwaan van de inspecteur voor de gemeentefinanciën oproepen", al dus Bordewijk. De wethouder liet raadslid Stöxen van 'Leiden Weer Gezellig' weten niet van plan te zijn een zo genaamde Du Pui-penning in het leven te roepen voor ambtenaren die zich bijzonder onverdienstelijk hebben gemaakt. Stöxen had het college daar overigens ook niet om gevraagd. Hij wil in eigen beheer tot de oprichting van de omstreden onderscheiding komen. LEIDEN - De bouw van eengezins woningen komt in gevaar nu de mogelijkheden van huursubsidie afnemen, terwijl de bouwkosten en daardoor de huren steeds verder stijgen. Dat zei wethouder Tesse- laar gisteravond in de gemeente raad. Tesselaar becijferde dat de maandelijkse huur van circa 650 gulden die deze woningen moeten opbrengen, de grens van de indivi duele huursubsidie (deze is mo menteel bepaald op een maximale huur van 700 gulden) angstwek kend dicht nadert. Volgens de wethouder is er bij de woningcorporaties reeds twijfel gerezen of dit soort woningen nog gebouwd kunnen worden. "We hebben de keuze tussen kleiner bouwen of niet meer bouwen", al dus Tesselaar. Kleiner bouwen be tekent dat de huren lager worden en de kans op huursubsidie wordt veilig gesteld. Eerder sprak deze wethouder zich juist tegen het ver kleinen van deze woningen uit om dat dit de kwaliteit van het wonen aantast. De huren van de populaire eengezinswoningen met tuin zijn het laatste jaar in Leiden gemid deld met circa tien procent geste gen. LEIDEN - De heer A. Bavelaar (81) en mevrouw S.P. Bavelaar-Serdijn (80) vierden gisteren hun 60-jarig huwelijksfeest. In familiekring, het echtpaar heeft een zoon en drie kleinkinderen, werd het feest gevierd. De heer Bavelaar is in Leiden geboren en heeft zijn arbeidzame leven doorge bracht in de elektrotechniek. Hij heeft vele jaren voor lemco gewerkt en heeft door het hele land gezworven om onder meer te werken aan elektro technische installaties van de afsluitdijk, bij Fokker en KLM. Zijn vrouw is geboren te Amsterdam en heeft altijd in de huishouding gewerkt. (foto Wim Dijkman) LEIDEN - Een 17-jarige meisje uit brandweerkazerne en liep met het Alphen aan den Rijn is gisteroch- meisje over het fietspad langs de tend ternauwernood ontsnapt aan spoorbaan naar het spoortunneltje. een man die haar zou hebben ge- Vlakbij de tunnel zou de man heb- probeérd te verkrachten. ben gepoogd haar te verkrachten. 4 Het meisje, dat in de Merenwijk Het meisje verweerde zich hevig, op school zit, werd gisteren rond Zij wist de man op een gevoelige 9.30 uur, net nadat zij uit de bus plaats te raken en vervolgens te was gestapt, op de Gooimeerlaan ontsnappen. Het slachtoffer rende aangesproken door een bestuurder naar school, waar de conciërge van een fel oranje Opel Kadett (oud alarm sloeg. model). Omdat zij de man niet vers- Een onmiddellijke zoekactie van tond, liep zij naar de auto toe. Daar- de politie leverde niets op. Wel op werd zij in de auto gesleurd. - werd 's avonds in Leiden een ver- De man reed vervolgens naar het dachte aangehouden, maar hij eindpunt van de bussen nabij de bleek mets met de zaak te maken te hebben. Het signalement van de dader luidt: blank type, ongeveer 1.85 meter lang, donker kort geknipt haar, een snorretje. Hij was gekleed in een spijkerbroek, donkergroene coltrui, beige kolbertje, hij droeg a nn u ook een schakelketting. De fel K W^wilhX^'SSaTv: ora^e Kadett had een zwarte be W.D. du Prie en W. Onderwater, Jaco- kleding. De autoradio was uit de bus Johannes zv. A.J. van der Valk en wagen verwyderd. A.D. van Klaveren, Anne Marie dv. De politie verzoekt eventuele ge- ■ÉiAittaiu LEIDEN - Een 22-jarige fietsster heeft gisteren bij een botsing met een bromfietser oogletsel opgelo pen. De vrouw kwam op de hoek Korevaarstraat/Raamsteeg in bot sing met een 21-jarige bromfietser uit Voorschoten. Hij had de fietser, die de Raamsteeg in verboden rich ting kwam uitrijden, niet opge merkt. Vluchtelingen De Stichting Vluchtelingen werk Leiden/Oegstgeest zoekt vrijwilligers voor een werkgroep die zich bezighoudt met belangen van vluchtelingen en begeleiding geeft aan contacten tussen vluch- teligen en onder meer sociale dienst, advocaten, justitie en scholen. Voor informatie tel. 133088 tussen 13.00 en 17.00 uur. Voeding In Dienstencentrum-Noord aan de Van Hogendorpstraat wordt voor ouderen vanaf 55 jaar donderdag 26 november een voorlichtingsbijeenkomst gehou den overvoeding. Aanvang 10.00 Centrum Ex '85 In Centrum Ex '85 aan de Kop- penhinksteeg 15 worden volgen de week verschillende activitei ten gehouden. Riekje Boswijk- Hummel houdt donderdag 26 no vember een lezing over het onder werp 'Ruzie en energie'. Aan vang 20.00 uur. Zaterdag 28 november wordt een studiedag gehouden 'voor vrouwen die willen kennis ma kenmet de theorie van de trans- actionele analyse. Doel is, aldus de organisatoren, om met behulp van theorie en oefeningen meer inzicht in jezelf en in de acties met anderen te krijgen. Aanvang 9.30 uur. Voor informatie tel. 133494. Kerstkaarten In het kader van de dag van de rechten van de mensen verkoopt Amnesty International wederom kerstkaarten. De kaarten wor den verkocht in sets van vier ver schillende ontwerpen met vier en veloppen. De kaarten en envelop pen zijn wit met zwarte afbeel dingen. Amnesty koos dit jaar voor vier houtsneden van ver scheidene kunstenaars. Een set kaarten is tegen beta ling van een knaak te koop bij de volgende adressen: Scheepma- kersteeg 2 (tel. 144817 of 143011); Haarlemmerstraat 46a tel. 149631); Boerhaavelaan 182 176255, alleen 's avonds); Olivia- bank, Merenwijk (221792, alleen s avonds); Rijn- en Schiekade 109 (tel. 142979). Amnesty In de Vredeskerk (om 20.00 uur) en in de Bevrijdingskerk (vanaf 19.30 uur) worden van avond schrijfavonden gehouden door Amnesty International. Donderdag 26 november gebeurt dat in de Studentenekkelsia aan het Rapenburg 100. Aanvang 20.00 uur. Swingen In sociëteit Endegeest wordt donderdag 26 november een swingavond gehouden. Mede werking verleent de nieuwe Leid- se popformatie Trick 13. Aan vang 20.00 uur. De feestavond heeft plaats in het recreatiege bouw van Endegeest. Meidencafé In het Meidencafé aan de Bree- straat 19 draait vanavond de film 'Het feest en de grote leugen'. Het is een 'eerlijke, tedere, con fronterende film over jongeren en seksualiteit'. Aanvang 19.30 uur. Op Eigen Wieken In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad wordt zater dag 28 november een bingo avond gehouden. Aanvang 20.15 Sint Nicolaas Sint Nicolaas komt zaterdag 28 november met 23 Zwarte Pie ten naar winkelcentrum De Ko permolen. Om 10.00 uur treedt de hofkapel op. Vanaf 13.45 uur worden kinderen door Sint Nico laas ontvangen in het ABN-ge- bouw waar elk kind een cadeau tje krijgt. LEIDEN - De auto's in de ochtend en avondspits mogen de Breestraat, niet in wanneer die straat volgend jaar 'buiten de openingsuren van de winkels' voor het verkeer wordt opengesteld. Die (persoonlijke) mening gaf wethouder Peters ver keer gisteravond in de gemeente raad. Dit betekent dat de gedeelte lijke openstelling van de Bree straat weinig soelaas biedt voor de bewoners van de Witte Singel die vooral klagen over de verkeersvei ligheid tijdens de spitsuren. Peters riep de raad op nog geen definitief besluit over de Bree straat te nemen maar wel de rich ting aan te geven waar het met de Breestraat naar toe moet. "Alle fei telijke gegevens zijn bekend", al dus de wethouder. Belangrijke ar-' gumenten om op de ingeslagen weg door te gaan zijn volgens Pe ters dat er meer voetgangers in de Breestraat rondlopen, bedrijven er weer bereid zijn te investeren en de bereikbaarheid van de binnenstad niet is aangetast. Dat laatste wordt door CDA-frac- tievoorzitter Walenkamp betwij feld. Hij veronderstelde dat Peters doelde op 'dé bereikbaarheid per parachute'. Het ontgaat hem bo vendien wat het verband is tussen de proef op de Breestraat en de ge stegen investeringen. Walenkamp LEIDEN - Wethouder Fase (econo mische zaken) verwerpt de kritiek van Links Leiden als zou zij te laks zijn met de werving van industriële bedrijven. Volgens Fase gebeurt hieraan niet zoveel omdat het in Leiden aan ruimte voor dit soort LEIDEN - De Lakenfeesten krij gen geen subsidie van de gemeen te. Volgens wethouder Kuijers (cultuur) kan dit toeristische eve nement zichzelf financieel bedrui pen wanneer de grootschalige the- aterproduktie wordt geschrapt. Die kost circa 80.000 gulden terwijl de inkomsten niet meer dan 40.000 gulden bedragen. Een verlies der halve van 40.000 gulden, zo reken de de wethouder de gemeenteraad voor. "Ik raad de organisatoren aan iets anders te zoeken", aldus Kuij- Het college is wel bereid een inci dentele subsidie van 5000 gulden te verstrekken aan het Zuidhollands verzetsmuseum. 'Jazz on Sunday' kan op een jaarlijkse subsidie van 5000 gulden van de gemeente reke- bedrijven ontbreekt. "Het is niet zo dat wij de traditionele werkgele genheid minder belangrijk vin den", aldus Fase. Links Leiden-raadslid Laurier stelde echter dat er op het indus trieterrein Roomburg juist plaats is voor 'schone industriële werkgele genheid'. Hij suggereerde dat de di rectie economische zaken van de gemeente over onvoldoende capa citeit beschikt om op zoek te gaan naar dit soort bedrijven. Dat werd door Fase ontkend. Zij beloofde er voortaan meer aandacht aan te be steden. CDA-fractievoorzitter Walen kamp twijfelde er aan of deze be drijven wel in Leiden geïnteres seerd zijn wanneer de mogelijkhe den van erfpacht niet verruimd worden. Maar dat was volgens Lau rier onzin. "Sommige bedrijven hechten juist waarde aan erf pacht", betoogde Laurier. Overigens deed wethouder Tes selaar (grondzaken) gisteravond de toezegging nog dit jaar met een no ta over de erfpacht te komen. Hier in komt te staan wat de ervaringen met de verhuur van grond zijn en hoe het verder moet. Over dat laatste heerst in het college ernstig verschil van mening. betoogde dat sluit over de Breestraat genomen wordt, van inspraak geen sprake meer kan zijn. "De PvdA heeft zich al vastgelegd. Tot op de meter nauwkeurig wordt de toekomstige breedte van de stoepen in het PvdA-voorstel aangegeven. Dat noem ik geen inspraak meer", al dus Walenkamp. Hij deed gisteravond een laatste vergeefse poging om de besluitvor ming uit te stellen. "Ik sluit niet uit dat we dichter bij elkaar komen wanneer we de discussie afma ken", aldus Walenkamp. De overgrote meerderheid van de raad vindt het voorlopig genoeg geweest. Ook Peters vond dat de raad moest ophouden 'iedere week- over de Breestraat te praten'. Van avond wordt de knoop doorgehakt, zij het dat de gemeenteraad niet uitsluit na de inspraakperiode op zijn besluit terug te komen. Peters kondigde gisteravond aan in januari de resultaten vn een stu die naar mogelijke lokaties voor een parkeergarage aan de westzij de van de stad aan de raad voor te leggen. De bouw van een dergelij ke garage mag volgens het college programma eëhter niet plaatsheb ben voordat de Marca-garage op het Ir. Driessenplein een jaar in ge bruik is. Dan moet tevens een eva luatie gehouden worden over het systeem van betaald parkeren. Pe ters sloot echter niet uit dat deze evaluatie eerder gebeurt, maar liet in het midden welke gevolgen dat voor het tijdstip van de bouw van een nieuwe parkeergarage kan hebben. LEIDEN - Wethouder Bordewijk heeft gisteravond een verzoek van de fractie van D66 om de gemeen teraad duidelijker informatie te ge ven over de Leidse financiën van de hand gewezen. Bordewijk ont raadde de gemeenteraad een motie van D66 over dit onderwerp aan te nemen omdat hij dat als 'een ver kapte motie van afkeuring' be schouwt. Dit zou kunnen beteke nen dat het college aftreedt indien een meerderheid van de raad met het verzoek van D66 instemt. Zover kwam hij niet. D66-raadslid Langenberg meen de echter dat het college spoken zag. "Het is niet meer dan een schot voor de boeg", aldus Langenberg die vaststelde dat het college ken nelijk overgevoelig is voor kritiek van de gemeenteraad. Langenberg herinnerde de wethouder er aan dat meer raadsleden hebben ge vraagd meer inzicht te bieden in de gemeentefinanciëen. Bordewijk bleek echter niet te vermurwen. Ook de andere oppositiepartijen werden gisteravond door het colle ge aangepakt. Zo verweet Borde wijk het CDA de collegepartijen te weinig tegenspel te bieden. "Er valt wel degelijk eer te behalen voor de oppositie", zei Bordewijk: "Maar het CDA legt er niet zoveel eer in om de eigen voorstellen goed te verdedigen". De wethouder riep het CDA bovendien op meer ge bruik te maken van verdeeldheid tussen de collegepartijen. Volgens Bordewijk zijn er genoeg conflic- LEIDEN - Het politiekorps in Lei den hoeft er niet op te rekenen bin nen afzienbare tijd versterking te krijgen. Dit heeft minister Van Dijk (binnenlandse zaken) aan bur gemeester Goekoop laten weten. De burgemeester had de minister om extra politiemensen gevraagd omdat het aantal agenten in ver houding tot het aantal misdrijven te laag zou zijn. Dit jaar werd de omvang van het politiekorps met 1 procent teruggebracht, terwijl deze de twee voorgaande jaren niet gestegen. Van Dijk geeft toe dat de verhou ding in Leiden tussen het aantal politiemensen en het aantal mis drijven ongunstig uitvalt. Volgens de minister zijn er echter andere steden die het nog moeilijker heb ben. Wanneer tegemoet wordt ge komen aan de wensen in Leiden, moet dat ook voor andere steden gelden, laat de minister weten. De reorganisatie die hiervan het ge volg is, leidt er volgens de minister toe dat sommige grote korpsen 10 procent van hun personeel moeten inleveren hetgeen hij ongewenst acht. Momenteel vindt er onderzoek plaats naar de werkdruk in 21 poli tiekorpsen. Leiden is bij dit onder zoek betrokken. Mede op basis van de uitkomsten hiervan, zal de korpssterkte voor het volgend jaar worden vastgesteld. Burgemeester Goekoop rekende de minister in zijn brief voor dat Leiden beschikt over slechts één agent op 530 misdrijven. In de gro te steden is deze verhouding 1 op 300. Daarentegen wordt in Leiden veel efficiënter gewerkt, aldus Goekoop: een agent in Leiden lost jaarlijks gemiddeld 110 misdrijven op, agenten in Den Haag en Rotter dam komen niet verder dan circa 60 misdrijven. De minister heeft de burgemeester uitgenodigd voor een gesprek over deze materie. Dinsdag 24 november verga dert de gemeenteraad in het raadhuis om 20.00 uur. De begrotingsbehandeling van de gemeenteraad begint vanavond om acht uur in plaats van om zeven uur. De reden daarvan is dat de politieke par tijen veel minder tijd nodig hebben voor hun betogen dan aanvankelijk werd verwacht. Het grootste deel van de verga dering wordt vanavond gewijd aan stemmingen over moties die de partijen hebben inge diend. Woensdag 25 november vergadert de commissie voor economische aangelegenheden in kamer 23/24 van Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer een verslag van een pro- motiereis van wethouder Fase aan Japan. Voorts wordt ook gesproken over de oprichting van het Nutsbedrijf Zuid-Hol land-Noord. Donderdag 26 november vergadert de commissie voor fi nanciën, personeel en organisa tie in kamer 23/24 van Het Gul den Vlies. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN - Bij het stoppen dwin gen van een auto zonder licht, was de desbetreffende agent een beetje te ver gegaan. Tegen het slachtoffer, een Noordwijkse vrouw zei hij: "Al rijdt u zich hardstikke dood, dat kan me geen barst schelen". door Monique Bedet en Simone van Driel Vorig jaar, op een dag in no vember, was de vrouw op weg van Noordwijk naar Leiden. "Ik had bijna geen benzine meer en moest tanken", vertelde ze de rechter. "Het tankstation was zo fel verlicht dat ik vergat om na het tanken mijn koplampen weer aan te doen. Na een klein stukje rijden kwam ik bij een donkere vaart en merkte ik de nalatig heid". Ze zette de autolichten aan, maar aan het voorval zat onver wacht een staartje. "Ik was zeker drie kilometer verder toen de po litie mij de weg afsneed". Ze was verbaasd dat ze voor zo'n kleine, inmiddels herstelde fout werd bekeurd en ze protesteerde. Ze vroeg de agent of hij dit niet met een waarschuwing kon af doen. Daarna deelde de agent haar doodleuk mee dat het hem niets kon schelen of zij zich dood reed, maar dat het hem wel aan ging als zij op deze wijze zijn vrouw en kinderen zou aanrij den. Met tranen in haar stem vertel de de Noordwijkse dit laatste aan de rechter. "Ik heb er drie weken niet van geslapen", voegde ze er aan toe. De officier van justitie vindt dat verdachten en politie agenten mensen blijven. De poli tie hoort zich behoorlijk te gedra gen, zei hij en vond dat de vrouw geen boete verdiende. De rechter verklaarde zich hiermee ak koord: schuldig zonder straf. 'Schatjes' De Warmonder verscheen met een zekere vastberadenheid voor de rechter. Hij zou op 1 novem ber vorig jaar op de Van Berckel- weg met zijn auto door een rood verkeerslicht zijn gereden. Maar hij was in het bezit van bewijzen van het tegendeel, zoals spoedig .bleek. "Ik ben daar nooit ge weest en ook niemand anders heeft in mijn auto gereden. De auto stond op de camping, mijn vrouw en dochter hebben geen rijbewijs en mijn zoon is ziek. Ik was die dag thuis, ik zat met mijn gezin naar Schatjes te kijken". Dat kon natuurlijk iedereen wel zeggen, maar hij was nog niet klaar met de bewijsvoering: "De agente die ik over de zaak sprak, zei dat het om een zwarte auto ging. Ik zeg: mijn beste mens, waar héb je het over? Ik heb een grijze wagen". Waarna hij de rechter een stapeltje foto's met daarop zijn auto overhandigde. "U hebt hem toch niet laten overspuiten", vroeg de rechter quasi-argwanend. "Nee, nee", zei de verdachte en liet de rechter bij wijze van ander bewijs een buis je met daarin een verfmonster zien. "Deze kleur is het". Goed, die agente wist geen raad met de zaak, dus kreeg hij de agent die de overtreding had zien maken, aan de lijn. "Ik vroeg hem: wat was de kleur van de au to? Wat was het nummer? En dat wist hij niet! Ik vroeg waarom niet. Ja, het was slecht weer die dag, hij had het niet zo goed kun- De officier en de rechter leken hem gaandeweg het verhaal te gaan geloven. En jawel, de offi cier vroeg vrijspraak en zei al leen maar: "Ik ben wat suffer ge weest dan u, ik heb Schatjes in de bioscoop gezien en dus geld be taald, ik heb niet gewacht tot die film op televisie kwam". Vrij spraak, vond ook de rechter. 'Goed fout' De Sassenheimer die even la ter voorkwam, verging het min der goed. Al gaf hij ruiterlijk toe dat hij "goed fout" had gezeten, vorig jaar september in de Hoofdstraat in Noordwqk. Hij was, over de strook voor linksaf- gaand verkeer, langs vier auto's die voor het rode verkeerslicht stonden te wachten, rechtdoor door het stoplicht gereden. Wat dreef hem tot deze ma noeuvres, wilde de rechter we ten. "Ik was te laat voor mijn werk", verklaarde de verdachte. De rechter was niet onder de in druk: "Dat leidt er nog eens toe dat u voor eeuwig te laat bent". Tweehonderddertig gulden boe te.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13