Kritiek op illegale bouw Christina Asielzoekers naar Warmond Wassenaars landhuis wordt nu kantoorpand Sporthal en zwembad in september gereed Noodvoorzieningen voor ijsclub Wassenaarse kruising tot rotonde omgevormd Vragen statenfracties Brief Vereniging Natuurbescherming Gemeente wil zelf woningen beschikbaar stellen Expositieruimtes in 'De Paauw' KERSTCONCERT PIETERSKERK 4' PAGINA 12 REGIO LEIDEN DINSDAG 24 NOVEMBER 1987 WASSENAAR - Het beroemde Wassenaarse landhuis Huize Ivecke wordt na twee jaar leeg stand kantoorpand. Als woon huis is het onverkoopbaar omdat de onderhoudskosten hoog zijn en de geluidoverlast van de Rijksstraatweg groot. De ge meenteraad onderschreef dat gisteravond en bleek verheugd dat het uiterlijk nauwelijks ver andert en er geen extra verkeer- en parkeeroverlast te verwach ten valt in en rond het 3,5 hectare grote landgoed Rust en Vreugd. Het kantoor krijgt een beperkt aantal gebruikers en de (48) par keerplaatsen komen achter Hui ze Ivecke, zo stipten de verschil lende fracties aan. Het woonmil- ieu blijft op peil. Kleine onenig heid was er over het fietspad. De eigenaar is bereid een acht meter brede en 200 meter lange strook grond over te dragen voor de aanleg van zo'n pad, maar CDA en WD hielden de boot een beetje af. "Het plan moet eerst worden voorgelegd aan de gemeenteraad en die moet het op landschappe lijke en financiële gronden bekij ken", vertolkte WD-raadslid A. Pruijs deze stroming. D66 was het daar niet mee eens. Het stuk je over Rust en Vreugd wordt be schouwd als de ontbrekende schakel van de Landschapsroute en de gemeente zou een morele verplichting hebben de schakel aan te leggen. Fietsers hoeven dan niet langer gebruik te maken van de toegangsweg naar de melkfabriek van Menken. Wet houder A.F. Cocheret de la Mori- nière onderschreef dat er "een zekere morele verplichting is", maar noemde die niet dwingend. Huize Ivecke is in 1912 ge bouwd als kopie van een L'Her- mitage, een buitenverblijf van het Deense Koninklijk Huis bij Kopenhagen. Het telt een souter rain, twee verdiepingen en een zolder - genoeg om een bedrijfs vloeroppervlak te creëren van 560 vierkante meter. Nadat het twee jaar geleden leegkwam, vroeg de eigenaar of hij er een kantoor in mocht vestigen en twee villa's kon bouwen in het zuidwestelijke deel van het land goed. Wat later wilde hij toestem ming voor het aanbouwen van twee vleugels. B en W wezen de plannen af. Ze zouden de waarden van de omgeving schaden en dus in strijd zijn met de nota 'Gebruiks mogelijkheden grote panden aan de Rijksstraatweg'. De gemeen tebestuurders wilden alleen meewerken aan een wijziging wanneer het landgoed een land goed blijft en er zo weinig moge lijk merkbaar is van het kantoor, het uiterlijk amper wijzigt, er niet meer dan een klein bijge bouw komt, de huidige tuinar chitectuur behouden blijft en de openbare weg niet wordt geteis terd door geparkeerde auto's. En zo geschiedde. WARMOND - De gemeente Warmond zal tussen de vijf en tien asielzoekers gaan opnemen.- Dat is gister avond unaniem besloten door de commissie welzijn. Aanleiding om het punt ter discus- sie te brengen is een verzoek van het rijk aan alle Nederlandse ge meenten om per 1000 inwoners drie asielzoekers op te vangen. Vast staat dat de in Warmond be nodigde woningen uit het gemeen telijk woningbezit zullen moeten komen. De gemeente Warmond heeft inmiddels al een advertentie gezet waarin particuliere huiseige naren worden gevraagd of zij 'iets' hebben. Daarop is totaal niet gerea geerd. Reden voor burgemeester Hendrickx om de commissieleden gisteravond op de man af te vragen in hoeverre men genegen was om uit de eigen gemeentelijke woning voorraad te putten. Dit ondanks het gegeven dat het 5000 inwoners tellende Warmond zelf met zo'n 300 woningzoekenden zit. Het antwoord van de commissie was een unaniem 'ja'. Dit tot op luchting van de burgemeester, die verklaarde dat ze "met buikpijn naar de vergadering was toegeko men" omdat ze heel goed begreep dat de commissie ook wel eens an ders had kunnen reageren. Zelf staat ze dus heel positief te genover de komst van buitenland se vluchtelingen. Burgemeester Hendrickx verklaarde zelf enorm geïnspireerd te zijn door wat er in de gemeente Zoeterwoude is ge beurd. Daar pleitte de raad er enke le maanden geleden, ondanks de woningnood, voor om vanaf heden vier jaar lang elk jaar één woning voor asielzoekers beschikbaar te stellen. Vrijwilligers Wanneer de eerste asielzoekers in Warmond zullen arriveren, werd gisteravond nog niet duidelijk. Evenmin staat vast of de gemeente kiest voor het opnemen van gezin nen, dan wel van alleenstaanden. En dat laatste gegeven is weer van groot belang voor de vraag wat voor soort huisvesting er beschik baar moet komen, hele huizen of kamers/etages. Op voorhand liet de burgemees ter gisteravond al weten liever niet •te zoeken naar ruimte boven bij voorbeeld een horecagelegenheid. Dat zou te onrustig zijn. Waarop commissielid Duynhoven van Pro gressief Warmond verklaarde dat niet bij voorbaat te willen uitslui ten. De voorbereidingen voor de komst van asielzoekers zijn al wel in volle gang. Zo zijn de twee War- mondse kerken met de plaatselijke commissie ontwikkelingssamen werking én de vluchtelingenvere- niging WN begonnen met ge sprekken die moeten leiden tot een vrijwilligersplatform. Want de asielzoekers zullen door vrijwilli gers moeten worden begeleid. In Leiderdorp LEIDERDORP - Het vernieuwde zwembad en de nieuwe sporthal aan de Leiderdorpse Hoogmadese- weg kunnen in september 1988 al draaien. Dat deelde wethouder Huigen gisteravond tijdens de raadsvergadering mee naar aanlei ding van vragen over de deelname van de gemeente in stichting zwembad 'De Does'. Zoals bekend heeft de gemeenteraad onlangs 'ja' gezegd tegen een miljoenen gul dens kostende plan om het Leider- dorpse zwembad grondig op te knappen en er een sporthal naast te Diverse clubs ondergebracht in schoolgebouw WASSENAAR - Het voormalige schoolgebouw aan de Wassenaarse Willibrordstraat wordt omgeto verd tot een mulfi-functioneel ge bouw. Er komen ruimtes voor peu terspeelzaal de Tweeën en drieën, buurtvereniging Oostdorp en om geving, scouting Willibrord en de Federatie van ouderenbonden. De gemeenteraad heeft gister avond 761.000 gulden beschikbaar gesteld voor de verbouwing en een zogeheten gewenningssubsidie voor de buurtvereniging. Haar nieuwe huur is zoveel hoger dan de vorige dat dat met contributiever hogingen en hogere consumptie prijzen niet direct valt op te van gen. Wassenaar kan toe met de 761.000 gulden en 15.000 voorberei dingskrediet omdat de verenigin gen veel zelf opknappen en de scoutinggroep 28.000 gulden in brengt. zetten. Daarop haakte het oude zwembadbestuur af. Totdat er een nieuwe beheersstructuur is gevon den, uiterlijk zo lang als de bouw duurt, fungeert het college van bur gemeester en wethouders als rieuw bestuur. Wethouder Huigen verklaarde dat er deze week afrondende ge sprekken zullen worden gevoerd over de tijdsplanning. Daarbij is continuïteit van het zwemgebeu ren een van de voorwaarden. Huigen zei verder nu zo spoedig mogelijk met de bouw te willen be ginnen. Het binnenbad moet in elk geval in september in gebruik wor den genomen. Volgens de wethou der staan de huidige gebruikers van 'De Does' uiterst positief te genover de bouwplannen. Het per soneel ziet daar momenteel zelfs nieuwe gezichten. Klaarblijkelijk komen er nu meer zwemmers om dat de continuïteit van het zwem bad is gewaarborgd, dacht ze. Wat de beheersvorm betreft: mo menteel is de gemeente aan het in ventariseren in hoeverre exploita- tie-bv's in andere zwembaden functioneren. Ook worden ge meenten naar hun ervaringen ge vraagd. Uitgangspunt is nog wel het stichten van een exploitatie-bv omdat daar al naar toe is gewerkt met de toekomstig beheerder, Van Houdt. De bouwvergunning voor het nieuwe complex kan worden ver leend zodra het provinciebestuur groen licht geeft. Niets staat die vergunning meer in de weg. Te meer daar de gemeenteraad gister avond instemde met het voorstel het bezwaarschrift van de Stich ting Leefbaar Leiderdorp terzijde te schuiven. Keuze leden na brand gebouw Maeskade VOORSCHOTEN - De Voor- schotense ijsclub behelpt zich de komende winter met een tijdelij ke accommodatie. Nadat een brand het ijsclubgebouw aan de Nicolaas Maeskade totaal ver woestte, heeft ze een tijd over be tonbouw gedacht. Die plannen werden afgewezen en de leden vergadering koos gisteravond voor drie tijdelijke dingen. Een: een kleine, verrijdbare di rectiekeet voor het verkopen van kaartjes. Twee: een koek- en zo- pietent. Drie: een plaatijzeren loods van ongeveer 50 vierkante meter. Deze 'rummyloods' moet dienen als opslagplaats voor de vereniging en haar schaatsers. Verkleumde mensen kunnen hier op temperatuur komen. Voor het onderbinden van schaatsen komt buiten een bank Verlichting en geluid zullen wel als vanouds zijn en de club wil volgende week dan ook de elekti- citeitskabels opgraven en een schakelkast laten aansluiten én goedkeuren. Vervolgens laat ze de baan onder water lopen en krijgen de tijdelijke voorzienin gen een plaatsje op het vertrouw de plekje. Als alles meezit krijgt de ijsclub volgende week een uit kering van de verzekeringsmaat schappij. Het ziet er echter niet naar uit dat het bedrag royaal zal zijn en voorzitter R. Hemmes heeft het over "aanvullende ac ties". Na enkele goede winters heeft de vereniging 1500 leden en meldde ze zich aan bij de KNSB, met twee jeugdteams en 18 recre atieve schaatsers. "We zitten dui delijk in de lift en de brand kwam dan ook vreselijk ongele gen", zegt Hemmes. Hij hoopt echter dat de tijdelijke voorzie ningen zullen voldoen en er ko mende winter een goede, defini tieve oplossing zal zijn. WASSENAAR - De Wassenaarse kruising Lange Kerkdam/Van Ol- denbarneveldtweg/Prinsenweg krijgt een rotonde, waarbij het na derende verkeer voorrang moet verlenen aan het verkeer dat al op de rotonde rijdt. De gemeenteraad heeft gisteravond 278.650 gulden beschikbaar gesteld voor deze unieke oplossing. De fracties van WD en CDA maakten zich wel een beetje be zorgd over de positie van de fiet sers. Ze krijgen weliswaar een aparte, rode strook, maar in het donker valt die kleur weg. Aldus het CDA. En de partij wilde de ver keersmaatregel aanpassen wan neer "er veel conflicten met fietsen blijven". Volgens burgemeester P.H. Schoute hebben de fietsers "onze aandacht", maar verandert er voor hen gewoon weinig. Hij was het met de partijen eens dat voorlich tingsacties nodig zijn, maar wees er wel op dat die alleen door lokale weggebruikers worden opgepikt. De WD stelde hierop voor de krui sing per fiets te openen. Dat zou brede publiciteit opleveren. Schoute vatte dit serieus op en be loofde het middenstuk creatief, aardig en niet te hoog te bekleden. In commissievergaderingen liepen de suggesties uiteen van een beel dentuintje tot bollenland. WASSENAAR - De statenfracties van PvdA, D66 en PSP/CPN/PPR willen dat prinses Christina zich aan haar bestemmingsplan houdt. AJs zij door de bouw van een ille gale blokhut/garage van dat plan afwijkt, willen ze van Ge deputeerde Staten weten hoe dat kan worden rechtgezet: kan de garage worden afgebroken? Bovendien moet het dagelijks bestuur van de provincie ervoor zorgen dat "een afwijking van de toegestane situatie in de komende tijd niet groter wordt". Dit blijkt uit vragen aan het collége van GS. In het schrijven benadruk ken de fracties hoe fel het publiek reageerde toen de prinses Eiken horst liet bouwen, tégen het be stemmingsplan van landgoederen De Horsten in. De veronderstelling rees toen dat het gezin "vanwege familiebanden met het Koninklijk Huis op een andere wijze werd be handeld dan andere Nederlan ders". Na de nieuwe verwikkelingen vragen de fracties of GS het ermee eens zijn dat "diegenen die in de publieke belangstelling staan van wege hun functie in het Nederland se staatsbestel of als verwanten van het Koninklijk Huis in ieder geval zorgvuldig dienen om te gaan met regels en procedures die democra tisch zijn vastgesteld en door de overheid worden opgelegd en dat dient te worden voorkomen dat de indruk ontstaat dat voor hen een speciale behandeling geldt"? fate-.. Huize Ivecke kopie van Deens paleis Toegankelijk In geen geval mag het landgoed slechter toegankelijk worden voor dagrecreanten. En de flora in de bermen moet op peil blijven, stel len de Statenfracties. In een brief aan de Wassenaarse gemeenteraad gaat de Algemene Vereniging voor Natuurbescherming voor 's Gra- venhage en omstreken een stapje verder. De opmerking van een wet houder dat de bouwvergunning verleend zal worden omdat de aan vraag aan alle eisen van het be stemmingsplan voldoet, veront rust haar ten zeerste. Ze heeft het over een "verdere aantasting van natuur' en landschapswaarden" en "heeft er vertrouwen in dat de raad dat niet zal goedkeuren". Volgens H.J. Goulooze, fractie voorzitter van de plaatselijke PvdA, hoeft de vereniging niet te vrezen voor aantasting van natuur schoon en een slechtere bereik baarheid. De politicus heeft inmid dels een kort, maar vriendelijk pri- vé-onderhoud gehad met de prin ses. Goulooze had door vragen in een raadscommissie de zaak aan het rollen gebracht, maar noemde in het gesprek de publiciteitsgolf overdreven. In Wassenaar vragen burgers wel vaker een vergunning aan als het bouwsel er al staat. Bovendien had de gemeente in het bestemipings- plan al ruimte ingeruimd voor dit en andere nieuwe bouwsels, zoals een schuurtje, een dam over een sloot en een hek. Omdat hoge bo men veel wind vangen, had de prinses wel wat voorzichtiger moe ten zijn. Aldus Goulooze in het on derhoud. Een van de twee expositieruimtes-in-wording in het Wassenaars raadhuis De Paauw. (foto Holvast) WASSENAAR - Het Wassenaarse raadhuis De Paauw krijgt twee expositieruimtes. Ze grenzen aan elkaar en kunnen, door de brede tussendeuren open te zetten, met elkaar worden verbonden. De grootste van de twee ruimten heeft een koepelachtige erker richting tuin en de wat kleinere ruimte is op maat gesneden om een unieke plafondschildering uit Huize Nieuw Rijks dorp te herbergen. De Wassenaarse gemeenteraad heeft gisteravond 98.000 gulden opzijgelegd voor de opknapbeurt van de ruimtes en de aanschaf van expositiewanden en vitri nes. Voor het restaureren en aanbrengen van de pla fondschilderingen hadden zij 83.300 over, het in ere herstellen van een oude schouw mag 15.200 kosten en de restauratie van een kroonluchter 12.700 gulden. De WD noemde het "van groot belang dat De Paauw bezocht wordt door alle Wassenaarders" en de PvdA zei, mede namens D66, het "ontzettend leuk te vinden dat het gebouw zo fantastisch opknapt". De Faauw moest wel uitkijken geen concurrent te worden van Warenar, het cultureel centrum waar wel eens ex posities worden gehouden. Daarnaast vroeg de WD zich, zonder harde dreigin gen, af of de restauratie van de wandschilderingen goedkoper kan. De gemeente moet zeer voorzichtig omspringen met gemeenschapsgelden, aldus de partij. Het CDA betwijfelde of de kroonluchter de moeite en het geld van een opknapbeurt wel waard is en zag niet waar het stuk moest komen. Toch niet in de zaal met de plafondschildering? Volgens burgemeester P.H. Schoute kan de plafond schildering inderdaad voor minder geld worden opge knapt, "maar dat wil nog niet zeggen dat dat ook goed is. Het is per slot van rekening geen kamerbreed tapijt, maar waardevolle doeken in slechte staat". De kroon luchter, met zijn porceleinen pracht, is volgens hem te genwoordig niet meer te koop en dus uniek. Een plekje heeft de luchter nog niet. Hij is wellicht te klassiek voor de expositieruimtes en kan dan beter naar de klassieke kamer van wethouder C.P.M. Barning. Volgens Schoute hebben al veel kunstenaars be langstelling getoond voor de ruimtes. Dat zou te ma ken hebben met de centrale functie en de unieke sfeer. B en W hebben echter nog geen toezeggingen gedaan, weten ook nog niet precies hoe het management gere geld gaat worden. Duidelijk is wel dat het in handen van het gemeentebestuur blijft en zo compact moge lijk moet. "We willen geen breed - alle organisaties om vattend, comité", aldus Schoute. Hij is blij dat De Paauw, waar B en W hun kamers hebben, raadsleden vergaderen, burgers trouwen en de schoolbegeleidingsdienst onderdak vond, "een gro tere publieksfunctie krijgt. Voor concurrentie met Wa renar vreest hij niet: "Dat heeft een totaal andere op zet". KERSTCONCERT LEZERSBON Datum 20 december - Aanvang 20.00 uur Ook dit jaar organiseert het Leidsch/Alphens Dagblad weer een uniek Kerstconcert. U kunt daar bij zijn, tegen een sterk gereduceerd tarief. Hoe? Met de Kerstconcert Lezersbon! Reageer snel, want vorig jaar waren de kaar ten in een mum van tijd uitverkocht Het programma in de Pieters kerk biedt, naast samenzang van bekende kerstliederen, een keur aan instrumentale en vocale solisten, o.l.v. dirigent René Verhoeff. Toegangskaarten voor lezers van tiet Leldsch en Afphens Dagblad, legen inlevering van nevenstaande KERSTCONCERT LEZERSBON GEZ1NSKAARTEN (rnax. 4 personen) 27,50 NIET-LEZERS betalen 17,50 p p. Bel voor telefonische informatie: 071-144941 Ja, dit unieke Kerstconcert wil ik beslist bijwonen. Tegen inlevering van deze lezersbon betaal ik daarvoor de lezersprijs:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12