TAD LEIDEN 'Tekort aan groen in de Leidse binnenstad' UR: 'Waarborgen voor langere studie door overmacht' LEIDSCH DAGBLAD Scheuren in werkvloer van sociale werkplaats s DINSDAG 24 NOVEMBER 1987 Voorlopige conclusie directie 'groen': LEIDEN - Bepaalde delen van Lei den, zoals Zuid-West en de binnen stad, hebben te weinig parkgroen. De Merenwijk heeft daarentegen weer een ruime hoeveelheid speel- gelegenheden voor kinderen. Zo luiden een paar van de voorlopige conclusies van Nanda van Beest en Henk Oosterink. Zij zijn medewer kers van directie groenvoorziening - kortweg groen genoemd - en heb ben zich het afgelopen jaar inten sief met de zogenaamde Groen- structuurschets beziggehouden. door Meindert van der Kaaij Hun, zij het dan voorlopige, con clusies zijn opmerkelijk omdat burgemeester en wethouders pas een nota het daglicht hebben doen zien waarin juist wordt gepleit voor het bebouwen van onder meer groenstroken, speel- en sportveld- jes in de binnenstad. Dat rapport is ingegeven door het gebrek aan ruimte in Leiden. Over een paar jaar is de stad volgebouwd. Van daar dat het college lege plekken in de stad wil bebouwen. Over hun onderzoek naar de groenstand in Leiden zeggen Nan da van Beest en Henk Oosterink: "Nog nooit is een degelijke inven tarisatie gemaakt van alle elemen ten die het groen in onze omgeving bepalen. Wij rekenen tot het groen de parken, sloten, bomen en bloembakken, maar ook kinder speelplaatsen, groen langs de grote wegen en sportterreinen. Nu is het doel van de gemeente om al dat groen zo eerlijk mogelijk over de wijken en inwoners te verdelen". "In dichtbevolkte wijken moet dus meer aandacht worden be steed aan het groen dan in ruim op gezette wijken. Daarbij komen ech ter een paar problemen om de hoek kijken. Een sportterrein is wel groen en een beter gezicht dan bij voorbeeld een parkeerplaats, maar het is niet toegankelijk voor omwo nenden. Bewoners hebben dus Zaak in der minne geschikt LEIDEN - In de werkvloer van het gebouw van de sociale werkplaats in Leiderdorp zijn scheuren ont staan. Een TNO-onderzoek heeft uitgewezen dat het draagvermogen van de vloer, waarop enkele zware machines staan, niet is aangetast. Wel wordt geadviseerd om de scheuren te dichten. De scheuren zijn medio '85 ontstaan. Het ge bouw werd begin 1983 opgeleverd. De directie van de sociale werk plaats heeft een gespecialiseerd be drijf gevraagd om offerte uit te brengen voor het dichten van de scheuren in de vloeren. Volgens H. Janssen, hoofd algemene dienst van de sociale werkplaats, wordt er daarna onderhandeld met bouw maatschappij Noorlander over ver goeding van de kosten. "Wij gaan er vanuit dat we alles in de minne kunnen schikken. Het is niet zo'n dramatische affaire", aldus Jans- Ook directeur Vis van directeur Noorlander Bouw denkt dat de ver goeding van de schade in goed overleg kan worden geregeld. "In dien blijkt dat het ontstaan van de scheuren aan onze schuld te wijten is, zullen wij de aansprakelijkheid aanvaarden". Er kunnen wellicht problemen onstaan, wanneer de reparatie moet worden verricht. De werk plaats moet dan worden ontruimd. Janssen: "Wij hopen dat in de pe riode tussen kerst en nieuwjaar of in de zomervakantie te kunnen doen". weer meer aan een openbaar park. Kortom, alle vormen van groen moeten als het ware gewogen wor den als je het eerlijk wil verdelen", zo leggen Van Beest en Oosterink uit. Door het ontbreken van een tota le kijk op al het in Leiden aanwezi ge groen, is het ook moeilijk om een beleid voor de toekomst uit te stippelen. Waar moet welk groen komen? Waar is nog behoefte aan parkgroen, speelplaatsen of bloem bakken? Om hierop een antwoord te kunnen geven zijn Van Beest en Oosterink een jaar geleden aan de slag gegaan met het systematisch in kaart brengen van alle soorten groen. Monnikenwerk Zo is er nu een kaart van Leiden waarop met stippen is aangegeven waar alle speelplaatsen zich bevin den. In de binnenstad is het angst vallig wit. Van Beest: "Dat zou wel beter kunnen, ja. Voor de kinderen lijkt het op het eerste gezicht een hele slechte situatie. Maar je moet ook weer niet vergeten dat de bin nenstad meer andersoortige speel- mogelijkheden heeft. Denk maar aan trappen, paaltjes en grachten. In een wijk zoals Zuid-West waar alles recht-toe-recht-aan is, moet zoiets in de vorm van speeltuigwer- ken gemaakt worden, anders is het voor kinderen onleefbaar". Bij het monnikenwerk van in ventariseren is het tweetal opgeval len hoe ook de groenvoorzieningen van bepaalde wijken door de tijd zijn bepaald. Zij geven als voor beeld Zuid-West. "Dat is typisch een wijk uit de jaren zestig. Daar ontbreekt namelijk een centraal gelegen park. De wijk is wel ruim opgezet en rijk met groen bedeeld zoals grasveldjes, bloemperken en bomen. Maar een plaats waar alle inwoners lekker kunnen wandelen is er niet. Alleen in het uiterste puntje, tegen de Voorschoterweg aan, is het Hooghkamerpark". Van Beest zegt dat in die jaren dat de vi sie was op het inrichten van wij ken. Oosterink voegt daaraan toe dat in de jaren zeventig dat weer an ders was, zoals uit de Merenwijk blijkt. Die wijk heeft middenin een groot park dat voor iedereen vrij Nanda van Beest (links) en Henk Oosterink bij het groen rond de singels. makkelijk te bereiken is. De Ste venshof, die typisch uit deze tijd stamt, heeft ook centraal gelegen parkgroen, maar daar is het voor de rest veel minder ruim opgezet. "Dat is gedaan uit bezuinigings overwegingen, maar het is de vraag of die opzet wel uitkomt. Het wei nige groen dat daar nu is wordt heel intensief gebruikt. Dat kost dus veel aan onderhoud. Het effi ciënt inrichten van groen is dus nog niet zo simpel als het lijkt", zegt Oosterink die net als zijn colle ga Van Beest hogere tuinbouw school in Boskoop heeft gevolgd. Verkeersaders Het tweetal heeft ook de groen voorzieningen aan de singels van Leiden nauwkeurig op papier ge zet. "De singels zijn eeuwenlang groen geweest. Dus vanuit histo risch oogpunt kun je vinden dat dat zo moet blijven. Het is geble ken dat er toch nog wel wat gaten aan de singels zitten waar helemaal niets meer is. Denk maar aan het gedeelte bij het Energie Bedrijf Rijnland. Met zo'n kaart kun je kij ken waar nog iets valt te verbeteren als er veranderingen optreden in de bouw langs de singels", zegt Van Beest. Er is ook aandacht besteed aan de verkeersaders naar Leiden toe. Te denken valt aan de Plesmanlaan maar vooral aan de Stevenshof. Die vormen de overgang van landelijk gebied naar de stad. "De kunst is om het groen van de polder nog even de stad in te trekken. Dan is de overgang wat minder abrupt. Bij de Stevenshof gaat nu het wei land plotseling over in stedelijke bebouwing en dat 'knalt erin' vin den wij. Dat is erg lelijk. Dat probe ren we te voorkomen door bos schages te planten of een wilgen- lijn te maken. Je begrijpt dat het geen zin heeft om langs een weg waar met grote snelheden langs wordt geraasd, mooie en dure bo men te plaatsen", stelt Oosterink. Het gevaar van al die verschillen de kaarten is dat het overzicht enigszins verloren gaat en dat de structuurschets verzandt in de gro te hoeveelheid informatie. Dat is volgens Van Beest en Oosterink nu juist niet de bedoeling. "We willen na afloop een hoofdlijn formule ren, vanwaaruit verder gewerkt kan worden. Alle ambtenaren die met groenvoorziening te maken hebben moeten ermee kunnen werken. We zouden ook graag zien dat de bevolking begrijpt hoe het groen over de stad verdeeld wordt. Op dat gebied stuiten mensen van groen regelmatig op onbegrip", zo zeggen Van Beest en Oosterink. Wat de makers van de structuur schets wel steekt is dat het groen bij grote gebouwen vaak sluitpost op de begroting is. Pas als alles klaar is wordt nog even gekeken of Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941. toestel 217 of 222. Naar ruwe schatting moet mejuf frouw M.G. Hekker inmiddels rond een miljoen koppen koffie voor studenten, maar ook mede werkers en de heren professoren hebben ingeschonken. Afgelo pen vrijdag schonk ze officieel haar laatste bakje leut in. De Oegstgeestse zette een punt ach ter haar 25-jarige carrière als kan tinejuffrouw bij de Leidse uni versiteit. Na al die jaren heeft ze het wel gezien. Daar waren vol gens haar wel veel leuke dingen bij. Omdat ze een vlotte prater is laten we haar aan het woord. Ver der commentaar is overbodig. "Alleen de laatste twee jaar heb ik op het Academiegebouw gewerkt. Daarvoor werkte ik op het bureau van de universiteit aan het Stationsplein. Ik heb in 1962 gereageerd op een adverten tie voor hoofd van de kantine van de nieuwbouw bij het station. Tot mijn verbazing werd ik aan genomen, maar wel na een goed woordje van een familielid hoor. Na al die jaren word ik veel her kend door studenten. Als ik za terdags op de markt loop kom ik ze bij bosjes tegen en ze zeggen allemaal gedag. Zo leuk". "Ik heb ook alles van de laatste jaren meegemaakt. Het begon al met de nieuwbouw aan het Sta tionsplein. Daarna de bezetting- van het het Academiegebouw door studenten in '69. Zo'n stu dentenopstand was daarvoor tenslotte nooit voorgekomen. Ik was de enige die ze toelieten. De heren van het college lieten ze mooi buiten staan. Ik vond de be zetting niet altijd even leuk, want ze lieten de boel nog wel eens slordig achter. Dat protesteren is nu helemaal uit de tijd. Vorige week wilden ze demonstreren te gen Deetman, maar het vuur is er helemaal uit. Als er tien studen ten waren was het veel. Ik denk dat het komt doordat ze weten dat ze toch niks bereiken. De mi nister krijgt toch wel zijn zin". "Dan heb ik ook het 400-jarig bestaan van de universiteit mee gemaakt. Ik heb in die weken zo veel wérk verzet. Ik was hele maal afgedraaid. En nu maak ik dan ook die nare bezuinigingen mee. Dat vind ik heel erg. Daar om maak ik ook maar plaats voor een ander. Aan pensioen was ik met mijn 61 jaar nog niet toe, dus ga ik met de vut". Koffie (2) "Bij de hoogtepunten horen toch wel het bezoek van de koninklij ke familie aan de universiteit. Met het 400-jarig bestaan heb ik ze allemaal van sherry en andere dingen voorzien. Met een ope ning van een tentoonstelling kwam een keer plotseling prins Claus binnenlopen. De ont vangstcommissie was even aan het praten en hadd niets in de ga ten. Ik stond toevallig in de gang en gaf hem dus maar een hand. Hij dacht zeker dat het mijn taak was om hem te ontvangen, ter wijl ik maar een gewone koffie juffrouw was! Ik heb maar een brul gegeven en daarna kwamen de heren geschrokken aange rend". "Ook ben ik een keer helemaal alleen met koningin Juliana ge weest. Ze bracht de universiteit een bezoek en na verloop van tijd verzocht ze de hoge heren om haar even alleen te laten. Ze wil de kennelijk even rusten en op haar gemak zichzelf opknappen. Ze hebben me naar binnen ge duwd met de opdracht alleen te vragen of ze nog wat wilde ge bruiken en verder helemaal niets te zeggen, begrijpt u wel. Begint ze tegen me te praten en ja, ik ben ook wel een prater. Ik heb toen een heel gesprek met haar gehad. Achter de deur hebben de heren gebruld van het lachen". "Beatrix heeft nog geen be zoek gebracht. Tsja, daar is nog geen aanleiding voor geweest, begrijpt u wel. Ach, dat is voor degenen die na mij komen. Die Gisteravond serveerde juffrouw M.G. Hekker tijdens de universiteitsraad t kunnen het vast net zo goed als ik. Van een simpel baantje als koffiejuffrouw kun je vreselijk veel maken. Als je maar niet cha grijnig naar werk gaat, want er zijn veel mensen die dat wel doen. Ikzelf heb altijd opgewekt mijn werk gedaan. Misschien ben ik wel van de oude stempel. Naast de alledaagse dingen ge beuren er ook bijzondere dingen. Niet zolang geleden stond er een professor bij me te huilen. Hij had afscheid genomen en was bang dat hij zijn colleges zou gaan missen. Ik heb hem toen een beetje opgebeurd, want ik vond het heel zielig". "Ook was hier een student die tijdens een tentamen verschrik kelijk was afgegaan. Hij had een vier gekregen en dat wilde hij even aan iemand kwijt. Het kop je koffie rinkelde in zijn handen, zo beefde hij. Nu moest hij over een halfjaar terugkomen om het over te doen. Daar heb ik wel be langstelling voor". "Nu mis ik het werk nog niet. Er is zoveel te doen. Ik lees nu veel tijdschriften. Nee, geen Mar griet of zo, want dat brengt geen nieuws. Ik ben erg geïnteres seerd in geschiedenis en politiek. Omdat ik een toerfiets heb zal ik zo nu en dan een ritje maken naar Katwijk of NoordWijk. Daar naast ga ik weer zwemmen, want dat is heel goed voor de mens. Nu heb ik ook tijd wat oudere fami lieleden met een bezoekje te ver eren. En dan natuurlijk het luis teren naar klassieke muziek. Mo zart, Vivaldi, Beethoven, daar ben ik gek op. Zelf zing ik ook al 35 jaar bij het koor Alma Mater. Ik zou zeggen dat ik me dus niet hoef te vervelen". Vaandel Het vaandel van het Leger des Heils is zondag gestolen. Kapi tein H.G. Bolhoeve steekt elke zondagmorgen vroeg de vlag uit bij het gebouwtje aan de Groenesteeg. "Dat is heel her kenbaar. want die vlag is van vier kanten te zien", 's Avonds wilde Bolhoeve de vlag weer binnen halen, maar dat was niet meer nodig. Helemaal foetsie. "Ik ben nog overal wezen kijken. In de .grachten en in de straten van de buurt, maar nergens een vlag". Bolhoeve denkt dat het een kwajongensstreek is geweest. Er zijn overdag wat jongens gesig naleerd in de hal, die daarna zijn weggejaagd. Vermoedelijk wel met medenemning van het vaan dal dat tussen de 750 en 1.000 gul den kost. Bovendien is ook de vlaggestok verdwenen met op de top een zogenaamde crest. Dat is een verchroomde kruis met de letter S (van de Engelse term voor het leger: Salvation Army) daar doorheen. De vlag heeft een blauwe rand. In het midden is een rood vlak met een gele ster. Daarin staat het opschrift 'Bloed en Vuur'. Onderaan de vlag staat nog 'Korps Leiden'. Bolhoeve zou dolgraag het vaandel terug willen hebben. Mensen die weten waar de vlag is, kunnen bellen: (071) 120160. er nog geld over is voor wat planten en of bomen. Niet zelden is het geld dan op. Dat is volgens hen geen kwestie van onwil, maar zo is nu eenmaal de volgorde. "Particulie ren zorgen ook altijd eerst voor de stoelen en tafel en dan pas voor de dingen buiten hun huis. We moe ten daarmee leren leven", zegt Van Beest. Professor Van Gelderen overleden LEIDEN - Prof. dr. H.H. van Gelde ren, hoogleraar kindergeneeskun de verbonden aan de faculteit der geneeskunde van de Leidse uni versiteit, is gisteren op 63-jarige leeftijd overleden. Prof. Van Gelderen promoveer de op 20 maart 1955 en was van 1957 tot 1963 chef de clinique van de afdeling kindergeneeskunde van het Academisch Ziekenhuis Leiden. In 1964 werd hij benoemd tot lector in de kindergeneeskun de, ter gelegenheid waarvan hij een openbare les uitsprak met de titel "Kindergeneeskunde en het zwak zinnige kind". In 1967 aanvaardde hij het persoonlijk hoogleraar schap in de kindergeneeskunde, in het bijzonder de klinische aspecten van groei en rijping van het kind. Van Gelderen vervulde tijdens zijn loopbaan vele functies, onder meer bij het hoofdbestuur van het Centraal Genootschap voor Kin deruitzending, de Nederlandse Verenigng voor Kindergeneeskun de en het hoofdbestuur van het Prinses Beatrix Fonds. Hjj schreef ruim 150 wetenschappelijke publi caties in nationale en internationa le vaktijdschriften. Prof. Van Gelderen wordt vrij dag gecremeerd in het crematori um 'Ockenburgh' in Den Haag. LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit gaat in het bestuur van de Verenigde Sa menwerkende Nederlandse Uni- van de universitaire gemeenschap gisteravond. "Als u deze motie aan neemt is het parlement niet onder de indruk. Ook de vermeende i versiteiten (VSNU) aandringen op consistentie van het college, zo die aantal waarborgen voor stu denten die door overmacht ge dwongen zijn langer over hun stu die te doen. Dat om te voorkomen dat die studenten als gevolg van plannen van minister Deetman in eens veel meer voor hun studie moeten betalen. Een motie, gisteravond tijdens de vergadering van de universi teitsraad ingediend door de Raad voor het Studenten Beleid, werd na een aantal wijzigingen aangenomen. De Raad voor Studenten Beleid maakte zich gen over de verdediging van standpunt van het college er al zou zijn, laat het parlement koud". Cath benadrukte dat het college het zwaarst tilt aan het gegeven 'overmacht'. Wanneer een student door ziekte of andere ongewenste omstandigheden niet binnen zes jaar zijn studie voltooit, loopt hij gevaar om voor de rest van zijn stu dieduur voor hoge kosten te moe ten opdraaien. Wie zijn zevende studiejaar in gaat moet, aldus het wetsvoorstel, 3000 gulden college geld op tafel leggen. En dit bedrag wordt allengs verhoogd. In de ge wijzigde voorstellen kan in elk ge val de studieduur en studiefïnan- stuur in in die Verenigde Samen- ciering, mocht er van overmacht werkende Nederlandse Universi- sprake zijn, worden verlengd. teiten, nadat de voorzitter college, mr. K. Cath, eerder ak koord was gegaan met het op a zoek len schorsing kwam de Raad voor het Studenten Beleid met een afgezwakte motie, waarin de aantij- minister Deetman instel- ging 'inconsistent beleid' niet r voorkomt. Vandaar dat het college bestuur en de voltallige u i werkgroep. Die werkgroep, samengesteld uit vertegenwoordigers van het hoger siteitsraad zich erin konden beroepsonderwijs, de Nederlandse den. In de motie wordt onder universiteiten en het ministerie, op zoek naar een compromis het door Deetman wetsvoorstel aangedrongen op verzekering van het recht van verlenging van stu- ngediende diefinanciering bij overmacht. Ook gelijktrek- wordt voorgesteld om abolute king van de collegegelden voor het kerheid te waarborgen vbor reeds wetenschappelijk onderwijs (wo) toegekende rechten met betrek en het hoger beroepsonderwijs king tot verlenging van de inschrij- (hbo) te komen. In het voorstel vingsduur inclusief bijbehorende wordt ook de studieduur van hbo studiefinanciering. Verder wil de samengevoegd, waardoor motie dat duidelijk wordt in hoe studenten die overzwaaien van hbo naar wo slechts twee jaar de tijd hebben om hun doctoraal-diploma te behalen. Nadat het college van bestuur van de Leidse universiteit aanvan kelijk tot de slotsom was gekomen dat het wetsvoorstel onaanvaard baar was, ging Cath, die als enig collegelid de desbetreffende verga dering bijwoonde, akkoord met het instellen van een 'werkgroep retri butie'. Dat schoot de Raad voor het Stu dentenbeleid in het verkeerde keelgat, waarop gisteravond een motie werd ingediend met als strekking dat de plannen van de minister van onderwijs en weten schappen nog steeds onaanvaard baar zijn en dat 'inconsistent be leid' (van het college van bestuur van de universiteit, red.) onge wenst is. Voorzitter Cath verdedigde zich gisteravond door aan te tekenen dat de werkgroep inmiddels het wetsvoorstel van Deetman enigs zins heeft kunnen afzwakken. Met die voorgestelde wijzigingen kan de minister akkoord gaan, "maar dat is dan het meest haalbare". Met andere woorden: de colleges van bestuur hebben de gewijzigde voorstellen maar te slikken, of an ders zet Deetman zijn oorspronke lijke wetsvoorstel door. "Hoewel er ook nu nog een reeks bezwaren aan het wetsvoorstel kleeft, kun je je af vragen of je beter af bent door de regeling af te wijzen", waarschuw de Cath de vertegenwoordigers de universiteit zelf moet op draaien voor eventuele kosten van die verlenging. Winkeldief aangehouden LEIDEN - Personeel van Digros aan de Langegracht heeft gister middag een winkeldief aangehou den. De man wilde stripboeken met een waarde van 120 gulden meenemen. De dader, een 23-jarige Hagenaar, bleek al 86 keer eerder met de politie in aanraking te zijn gekomen. Hij werd in totaal 57 keer voor winkeldiefstal aangehouden. Aangifte van mishandeling LEIDEN - Een Leidenaar heeft aangifte gedaan van mishandeling. De man zou afgelopen nacht bij de telefooncel op de hoek Willem de Zwijgerlaan/Kooilaan door drie jongens zonder enige aanleiding in elkaar zijn geslagen. De man liep daarbij een gekneusde schouder op. Het slachtoffer had overigens dermate diep in het glaasje geke ken dat hij de politie geen signale ment van de daders kon verschaf fen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11