LEIDSCH DAGBLAD Vuurzee in Kings Cross: 34 doden Vele vogels op Wad sterven door grijze kleverige massa Grote paniek in Londens metrostation DEALER OCCASIONS Gegarandeerd goed Druk op Theaterschool om stuk te schrappen Max Tailleur Stichting in geldnood Drive-in-gedeelte van McDonald's moet dicht Sony neemt CBS-Records over voor 2 miljard dollar GRATIS GROENE STRIPPENKAART ZIE PAG. 3 De ingang van Kamsteeg Oegstgeest is weer aan de Geversstraat kamsteeg oegstgeest DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38477 LONDEN (GPD/ANP) - Zeker 34 doden en meer dan 20 gewonden, van wie er 12 door zware brandwonden en longaandoeningen ernstig aan toe zijn. Dat is de trieste balans van een felle brand, die gisteravond grote paniek en ontzetting veroorzaakte in het onder grondse metrostation van Kings Cross; het drukste in de Britse hoofdstad. Het vuur ontstond gisteravond in de uitloop van het spitsuur, onder een van de houten roltrappen, toen zich nog honderden forensen, in het ondergrondse station bevon den. De plotselinge vlammenzee veroorzaakte een verschroeiende hitte en een verstikkende rook ontwikkeling, waarin vele reizigers in volstrekte chaos en paniek over elkaar heentuimelden. Tot vanmorgen vroeg zochten honderden brandweerlieden, dok toren en verpleegsters, veelal uit gerust met zuurstofmaskers, het la byrint van tunnels af naar slachtof fers van het drama. Een aantal mensen werd vanmorgen nog ver mist. In een lange processie van bran cards werden de doden en gewon den naar boven gebracht. De dich te wolken en de stinkende rook stegen tot hoog boven het station uit. De reddingsactie groeide naar mate de avond vorderde tot een gi gantische operatie. Ambulances reden af en aan en er werden steeds weer nieuwe brandweerploegen van overal in Londen aangevoerd. Ook al omdat men geen enkel idee had hoeveel mensen zich nog beneden in de tunnels en op de perrons bevonden heerste aanvankelijk grote paniek. De eerste ooggetuigen vertelden over verschrikkingen, in de met vuur en rook gevulde tunnels en de hal van de controle- en kaartjesver koop in Kings Cross, waar grote verwoestingen zijn aangericht. De meest ongelukkigen bevon den zich op de lange houten roltrap van de Piccadilly-line die omhoog ging, toen halverwege plotseling een felle vlammenzee ontstond en een aantal forensen letterlijk in het vuur tilde. Nietsvermoedende rei zigers, die beneden uitstapten, ver telden hoe zij ondanks de rook toch in de richting van de uitgang bleven lopen. „Op een gegeven moment kwam er een brandweer man op ons toegelopen. Brand, maak dat je wegkomt, riep hij ver wilderd en wees ons de richting waar een andere roltrap ons naar boven zou brengen. Maar eenmaal daarop zagen we boven een inmen- se vuurgloed en schoot plotseling een grote vuurstraal naar het pla fond, dat onmiddellijk vlam vatte. In paniek zijn wij omgedraaid en tegen de draad van de werkende roltrap in, duwend en schreeu wend naar beneden gerend in de richting van het perron van de Vic- toria-lijn, waar tot onze grote op luchting net een trein stopte. Daar in zijn wij ontsnapt. Wij hebben ge luk gehad", aldus ooggetuigen. Andere minder gelukkigen za gen treinen met gesloten deuren langzaam doorrijden. Vanuit zo'n trein zag een ooggetuige hoe een perron volgepakt stond met hoes tende en wanhopig schreeuwende mensen, die zakdoeken tegen hun gezicht hadden gedrukt. „Sommi gen bonkten woedend op de deu ren, maar de trein bleef doorrijden. Het was een verbijsterende scène". De brand is de ernstigste die ooit in een Brits metrostation heeft ge woed. Gemiddeld gaan 32.000 reizi gers per uur door Kings Cross. Op deze plaats komen vijf metrolijnen en een spoorwegverbinding sa men. Twee jaar geleden is een be gin gemaakt met het vervangen van de houten roltrappen, een brand die in een ander centraal .gelegen metrostation woedde. (Zie ook pagina 11) Foto boven: uitgeputte brand weerlieden rusten na hun red dingspogingen wat uit op het trot toir bij het Kings Cross-metrosta tion. Een van hun collega's werd Foto onder: de verwrongen over blijfselen van de houten roltrap waar de brand moet zijn ontstaan en ook de meeste slachtoffers vielen. URETERP/AMELAND (GPD) - Honderden vogels zijn het slacht offer geworden van een kleverige stof die massaal in de Noordzee zweeft. Het onbekende spul spoel de gisternacht op de stranden van de Waddeneilanden aan. Daar zijn inmiddels vele besmeurde vogels gevonden. „We zijn hier wel wat gewend, maar dit is onvoorstelbaar", zei gis teravond Douwe Miedema van het vogelopvangcentrum De Fügelhel- ling te Ureterp. Niemand weet nog, om welke stof het gaat, niemand weel ook, hoe men de vogels van deze vuiligheid moet bevrijden. De grijze, kleverige massa doet sterk denken aan lijm, die wordt gebruikt bij het leggen van vloer bedekking. Op Terschelling ligt het spul over een lengte van 30 ki lometer verspreid. Op Ameland liet de gemeente gisteren 370 kilo van het goedje verwijderen van het strand. Hoewel de Amelander kust wacht gisteren de hele dag uitkeek naar het goedje, dat dicht bij in zee moest drijven, kon men het niet ontdekken. Aangenomen wordt dat het zweeft in zee net onder het wateroppervlak. Dat verklaart ook, waarom vooral duikers het slacht offer zijn geworden. Daarbij gaat het om zowel vogels van open zee als om soorten, die dichter bij de kust voorkomen. „We vonden een eidereend, die vastzat in een koek van ongeveer een meter in het vierkant. De vo gels was er niet uit te trekken", zo vertelde hulpverlener Hessel Wieg man op Terschelling vanmorgen. Monsters van het spul worden onderzocht. Inmiddels is vannacht de wind gedraaid, waardoor de grijze massa waarschijnlijk van daag niet meer op de stranden zal aanspoelen. Op de Zuidhollandse stranden is de kleefstof niet aange troffen. Opvoering Fassbinder onmogelijk ROTTERDAM/LEIDEN - Het is nog onduidelijk wat er met de uit voering van 'Het vuil, de stad en de dood', het omstreden toneelstuk van Rainer Werner Fassbinder, gaat gebeuren. De Europese pre mière gisteravond in het Rotter damse theater De Lantaarn werd Deel van minimum jeugdloon verdwijnt DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning van sociale zaken wil de minimumjeugdlonen voor 15- tot 17-jarigen toch afschaffen. De va riant van Bert de Vries (CDA) om deze jongeren het minimumjeugd loon te geven nadat zij een jaar lang werkervaring hebben opge daan, zou op te grote technische bezwaren stuiten. Dit bleek van ochtend bij het kamerdebat over de begroting van sociale zaken. De Koning geeft hiermee geen gehoor aan de wens van een meerderheid (PvdA en CDA) van de Tweede Ka mer om af te zien van de afschaf fing van het minimumloon voor deze jongeren. Enkele buien streeks 5 graden, middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Matige noordwes ten wind, aan de kust en op het IJssel- meer af en toe krachtig of hard. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: In het algemeen veel bewolking en vooral tot en met zondag af en toe regen. Middagtemperaturen eerst ongeveer 9 graden, daarna gelei delijk iets kouder. Vrijdag 20 november zon op: 08.08 uur, zon onder: 16.42 uur; maan op: 07.17 uur, maan onder: 15.47 ter: 10.55 en 23.02 u afgelast. Tegenstanders maakten de uitvoering door leden van de Amsterdamse Theaterschool on mogelijk. De demonstranten zijn van mening dat door Fassbinders toneelstuk het anti-semitisme wordt aangewakkerd. Onder lei ding van rabbijn Soetendorp pro beren de tegenstanders nu leden van de Amsterdamse Theater school ertoe te bewegen 'Het vuil, de stad en de dood' ook in de toe komst niet op te voeren. Voor 4 en 5 december staat het stuk op het programma van het LAK-theater. Het bestuur van het Leidse theater wacht af wat dit overleg oplevert. Volgens be stuursvoorzitter W. Witteveen is er bij het LAK nog geen bezwaar te gen opvoering aangetekend. "Het is in elk geval niet zo dat wij 'Het vuil, de stad en de dood' zomaar op het programma hebben gezet. Het stuk is zorgvuldig gelezen, er is ge sproken met leden van de theater school en onze theatercoördinator is daarbij tot de conclusie geko men dat het stuk niet anti-semi- tisch is. Maar door de afgelasting gisteravond is er sprake van een nieuwe situatie en is het nu een kwestie van afwachten wat er ge beurt". (Zie ook pagina 25) Weer bommen op kerncentrale Iran? AL MANAMAH (AP) - Iran heeft vandaag gemeld dat de Iraakse luchtmacht voor de tweede keer binnen drie dagen de in aanbouw zijnde kerncentrale bij Busher heeft gebombardeerd. Radio Baghdad maakte bekend dat Iraaks luchtafweergeschut vanmorgen een Iraans gevechts vliegtuig heeft neergehaald dat met een ander toestel het Iraakse luchtruim was binnengedrongen bij Aqra. Oprichter stapt op AMSTERDAM (GPD) - De Max Tailleur Stichting verkeert in fi nanciële problemen doordat de op brengsten van de kledinginzame- lingsaktie halverwege dit jaar met bijna 50 procent gedaald zijn. Er wordt niet minder kleding ingeza meld, maar de prijs die voor de kle ding wordt geboden is drastisch gedaald. Bij de stichting werken 25 vaste dienst. Tegelijk met het bekend worden van de problemen, heeft de oprich ter en initiator Max Tailleur (78) zich als directeur teruggetrokken. Meningsverschillen met het be stuur zouden daaraan ten grond slag hebben gelegen. De Max Tailleur Stichting werd in 1969 opgericht met als doel geld te werven om reuma en Bechterev- patiënten voor een kuur van drie weken naar het Oostenrijkse Bad- gastein te kunnen laten gaan. In de 14 jaar dat de stichting bestaat, hebben zo'n 4000 patiënten deze reis kunnen maken. In ruim 70 pro cent van de gevallen leverde de kuur een langere periode van ver lichting op voor de patiënten. De belangrijkste bron van inkomsten was de inzamelingsactie van kle ding 'Geef Max de Zak', die sinds 1972 wordt gehouden. Alleroudste 111 RANDWIJK (GPD) Mevrouw C. van Druten-Hoogakker uit La- kemond bij het Betuwse Rand wijk is morgen de eerste inwoner van ons land die de leeftijd van 111 jaar bereikt. Het record van langst levende Nederlander' is al sinds mei van dit jaar in haar be zit. Haar verjaardag zal in alle stil te worden gevierd, omdat haar gezondheid zowel lichamelijk als geestelijk te wensen overlaat. De oudste man van Nederland, die in leeftijd mevrouw Van Druten op volgt, is 11 mei 109 jaar geworden. Lher. (foto gpd, 'Zingen is net Fietsen, je verleert het nooit'. PAGINA 21 Nieuwe Waterweggebied krijgt een dijk van een wa terkering. PAGINA 2 Van Dijk: onderzoek met ambtenaren op voet van gelijkheid kan niet. PAGINA 3 Engeland is volgens Greenpeace de grootste Noordzee-vervuiler. PAGINA 5 Twintig visserijgemeen ten komen op voor de klei ne vissers. PAGINA 7 Spanje plaatst zich ook voor het EK-voetbal dank zij Oostenrijk PAGINA 17 UTRECHT (GPD) - Het drive-in- gedeelte van het McDonald's ham burgerrestaurant in Huis ter Heide bij Zeist moet vanaf volgende week dinsdag zijn gesloten. Dat heeft mr. L. Schuman, vice-presi dent van de rechtbank in Utrecht, vanochtend besloten in kort ge ding. De zaak was aangespannen door omwonenden, die klagen over een enorme overlast door de klanten van McDonald's die met hun auto's de weg blokkeren. 'McDrive' moet dicht in afwachting van een Kroon- uitspraak over de hinderwetver gunning van deze vestiging van de hamburgerketen. Deze zaak is bij de Raad van State in behandeling. Volgende week wordt die uit- spraak verwacht. De eis, dat ook het restaurantge deelte met 140 zitplaatsen zou wor den gesloten, is door de rechter niet gehonoreerd. McDrive, dat voor 40 procent van de omzet van het bedrijf zorgt, moet wel dicht op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per dag. De exploita tie is onrechtmatig omdat hiervoor nog geen hinderwetvergunning is afgegeven, aldus mr. Schuman. De rechter was ervan overtuigd dat omwonenden 'onaanvaardbare overlast' ondervinden van de enor me stroom automobilisten naar McDrive. Hij noemde de exploita tie van het betreffende restaurant- gedeelte 'in strijd met de maat schappelijke zorgvuldigheid'. Hij liet weten vrij weinig vertrouwen te hebben in de door McDonald's voorgestelde reconstructie van het terrein rond het drive-in restau rant. Woordvoerder P. Evenhuis van McDonald wilde vanochtend geen enkel commentaar geven. DE KOK IN FINALE - Irene de Kok heeft zich vanochtend in Es sen geplaatst voor de finale van het toernooi om het wereldkampioen schap judo in de klasse tot 72 kilo gram. In de eindstrijd komt De Kok, die haar titel verdedigt, uit te gen de Belgische Ingrid Bërgh- AMSTERDAM - De politie heeft vanmorgen een einde gemaakt aan een bezettingsactie door studenten van het hoofdgebouw van de Vrije Univer siteit in Amsterdam. Op verzoek van het college van bestuur van de VU werd het gebouw omstreeks 10.00 uur ontruimd. Twee studenten die zich volgens de politie verzetten tegen de ontruiming zijn aangehouden. De bezettingsactie was een protest tegen de onderwijsplannen van minister Deetman en de chaos rond de studiefinanciering. <f0to anp) i NEW YORK (Rtr/UPI) - Het Ame- ten onder haar hoede, onder wie MEDEDELING rikaanse mediaconcern CBS heeft er vandaag in toegestemd zijn grammofoonplatendivisie CBS- twppmiliard dollar te CBS-directeur Lawrence Tisch i het jTra^se elektro verklaarde dat de transactie CBS l™er?eeSd°snyen?ge 'maandS S werd gespeculeerd, moet nog wor- te e\en den goedgekeurd door de Ameri- activitpi, van hp?eY,?,,van de kern" kaanse autoriteiten c wachting begin volgend jaar wor den afgerond. De CBS-platendivi- sie heeft een groot aantal toparties- activiteit van het concern, name lijk de radio- en televisie-uitzen dingen. Tisch heeft sinds hij een jaar ge leden aan de macht kwam bij CBS een ingrijpende reorganisatie door gevoerd. De uitgeversactiviteiten (tijdschriften, boeken en muziek) werden eerder reeds verkocht voor een bedrag van in totaal bijna 1,3 miljard dollar. Nu ook de platendi- visie wordt afgestoten, houdt het concern alleen nog de radio- en tv- stations over. CBS Records is de grootste grammofoonplatenmaatschappij van de Verenigde Staten. Over het afgelopen jaar werd een exploita tiewinst geboekt van ruim 162 mil joen dollar op een omzet van 1,49 miljard dollar. met ingang van maandag 23 november a.s. De renovatie van onze garage is grotendeels achter de rug. Dat be tekent, dat u nu, door de nieuwe receptie en de grandioos ver- Op dit kaartje ziet u hoe u voortaan onze gar?8f weer binnennidt. nieuwde showroom, meer service van ons kunt verwachten dan u al gewend was. rhijngeesiei rstraatvjEG Vragen? Bei 071-173414 Openings*1!060 uan 9 00 'o*18 00 UU1 rdaQ van 9 3® 'ol 1 1 LEIDEN GEVEBSSrWlM Kamsteeg Zuid B.V., Geversstraat 30, Oegstgeest, telefoon 071-173414

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1