Zuidafrika zet regering-Dos Santos in Angola klem 'Niet op de hoogte van Iran-wapens' Identificatie Demjanjuk maakt geen solide indruk Direct voedselhulp nodig in Etiopië Volgens Leidse hoogleraar Wagenaar Ontkenning Mitterrand Jeltsin ligt in ziekenhuis PANIEK BIJ POLITIE NA BOM Iranzaak: geen falen van politiek systeem' DINSDAG 17 NOVEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 Buitenland kort Israël Militairen van de marine in Israël hebben op de Middellandse Zee een schip van de Palestijnse guer rilla al-Fatah onderschept. Alle op varenden zijn gearresteerd en naar Israël overgebracht. De vermeende leden van al-Fatah bevonden zich aan boord van de Nadjija, een 250 ton metend schip dat onder Hon- durese vlag vaart. De boot was op weg van Cyprus naar Zuidjemen. Aids-straf Een Westduitse rechtbank heeft een 46-jarige Amerikaan tot twee jaar cel veroordeeld omdat hij .tot driemaal toe sex heeft bedreven zonder condoom. De man is drager van het Aids-virus. Omdat de man wist dat hij seropositief was, oor deelde het hof hem schuldig aan drie gevallen van zware mishande ling. De man had al negen maan den in voorarrest gezeten. De offi cier had drie en een halfjaar geëist. Gorbatsjov De Sovjet-leider Michail Gor batsjov zal tijdens zijn bezoek aan Washington volgende maand het Amerikaanse Congres toespreken, zo zijn Russische en Amerikaanse functionarissen voorlopig overeen gekomen. President Reagan zou dan op een later tijdstip een toe spraak houden op de Russische te levisie. Het idee dat Gorbatsjov het Congres zal toespreken kan op te genstand stuiten, omdat het een eer is die doorgaans is voorbehou den een bondgenoten van de VS. JOHANNESBURG - Ruim een maand geleden waarschuwde dr. Jonas Savimbi, de leider van de Angolese bevrijdingsbeweging Unita, reeds voor het slagveld, dat zich de afgelopen week in zuidoost- Angola heeft afgespeeld. Op een persconferentie in zijn 'bush- hoofdstad' Jamba, direct na de eer ste zware gevechten tussen eenhe den van zijn Unita-beweging en het Angolese regeringsleger aan de oe vers van de strategische Lomba-ri- vier, orakelde Savimbi toen dat de komende veldslag een van de he vigste uit de Afrikaanse geschiede nis zou worden: „Dit hele front zal bezaaid liggen met lijken". door Ruud de Wit Wat Savimbi niet kon weten, was dat de veldslag door eenzijdige ac ties van het Zuidafrikaanse leger grotendeels aan zijn eigen Unita- soldaten voorbij zou gaan. Afgelo pen woensdag, toen de Unita-be weging in Jamba de twaalfde ver jaardag van Angola's onafhanke lijkheid vierde, was er tenminste daar van directe oorlogsactivitei ten niets te merken. Die vonden enige honderden kilometers ver der naar het westen plaats. Op vra gen van journalisten antwoordde hü slechts: „Dat is een zaak van de Zuidafrikaners. Dachten jullie nu werkelijk dat ik hier een feestje zou vieren met 4000 soldaten, als Jam- ba echt bedreigd werd?" Hoewel de informatie van de kant van het Zuidafrikaanse opper bevel schaars genoemd moet wor den - net zoals er van officiële An golese kant weinig betrouwbare in lichtingen worden prijsgegeven - kan uit de woorden van de minister van defensie, generaal Magnus Ma- lan, worden opgemaakt, dat de re cente militaire activiteiten van het Zuidafrikaanse leger al lang niet meer alleen tot doel hebben om Unita een betere overlevingskans te bieden. De Zuidafrikaners heb ben bewust de confrontatie met de Angolese regeringstroepen en hun Cubaanse en Russische ondersteu ners gezocht, om Dos Santos, Cas tro en Gorbatsjov duidelijk te ma ken, dat ze niet langer meer aan de zijlijn willen afwachten, totdat de ruim 30.000 Cubaanse militairen uit Angola zijn teruggetrokken. Een ander punt, dat steeds weer terugkeert in de commentaren en beschouwingen, is het risico van een domino-effect. Zo waarschuw de de invloedrijke Sunday Times, dat „Zuidafrika's nieuwe militaire optreden in Angola kan leiden tot een verdere escalatie, vooral omdat Zuidafrika het heeft opgenomen tegen soldaten van vreemde mo- President Dos Santos. (foto AP) gendheden, waaronder een van de supermachten, Rusland. Het optre den van de afgelopen week in An gola kan op langere termijn alleen maar zin hebben, als het gepaard gaat met een politiek en diploma tiek initiatief', aldus de Sunday Ti mes. Hoe vreemd het misschien ook moge klinken, er zijn wel degelijk aanwijzingen, dat de gevechten in zuidoost-Angola tot zo'n initiatief kunnen leiden. Toen het Angolese regeringsleger begin september zijn offensief tegen Unita inzette, werd dat algemeen gezien als een beslissende poging van de rege ring-Dos Santos om de burgeroor log in het land op een militaire wij ze in eigen voordeel te beslechten. Nu de gebeurtenissen van de laatste weken hebben uitgewezen, dat de MPLA-regering er zelfs met aanzienlijke Cubaanse en Russi sche steun er niet in slaagt om Uni ta op de knieeen te krijgen, lijkt Dos Santos geen andere weg meer open te staan dan de onderhande lingstafel. Er wordt daarom nu ge speculeerd, dat de Angolese oorlog volgende maand een van de ge spreksonderwerpen zal zijn wan neer Gorbatsjov en Reagan elkaar in Washington ontmoeten. Het was dan ook niet verbazing wekkend Maian dit weekend het Transvaalse congres van de rege rende Nationale Partij te horen uit leggen, dat de operaties in zuid oost-Angola er vooral op gericht zijn om de in Angola aan de kant van het regeringsleger vechtende Cubanen en Russen een definitieve klap toe te brengen: „De Cubanen en Russen hebben hier op het Afri kaanse continent niets te zoeken". De gedachtengang van Malan en de regering-Botha is duidelijk: een eventuele nederlaag voor Savim- bi's Unitabeweging opent de weg voor de Cubanen en Russen naar Botswana, Zimbabwe en Zambia, en natuurlijk ook naar het door Zuidafrika bezetgehouden Nami bia. En dat is het laatste wat Botha c.s. willen, omdat dat de oorlog aan de landsgrenzen brengt; om nog maar met te praten van het ver hoogde risico, dat Namibia en Zuidafrika in zo'n geval nog meer blootgesteld zullen zijn aan de ge wapende acties van de bevrijdings bewegingen Swapo en het ANC dan nu reeds het geval is. Voor zover van afstand kan wor den beoordeeld, lijkt de militaire ingreep van Zuidafrika in Angola de afgelopen week een succes te zijn geweest, ofschoon de verliezen aan mensenlevens de grootste zijn sinds 1975. Maar liefst 23 Zuidafri kaanse militairen sneuvelden, ter wijl een onbekend aantal gewond raakte. Maar belangrijker voor de regering-Botha is, dat de gecombi neerde Angolese, Cubaanse en Russische troepen op de vlucht zijn geslagen en dat de bedreiging voor Savimbi's Unita dus is afge weerd. Hoe groot het belang was dat Zuidafrika aan de onderne ming hechtte bleek overigens uit het feit, dat niet alleen president P.W. Botha hoogstpersoonlijk een bezoek aan de linies in Angola bracht, maar ook een aantal kabi netsministers, onder wie de minis ter van buitenlandse zaken. Pik Botha, de minister van onderwijs, F. W. de Klerk, en hun collega van financiën, Barend du Plessis. In de Zuidafrikaanse pers wordt over het algemeen terughoudend gereageerd op de massale aanwe zigheid van het leger in Angola. Het belangrijkste kritiekpunt is het feit, dat er van regeringskant zo weinig over de gevechten wordt medegedeeld. Grote kritiek be staat er ook over de aanwezigheid van jonge dienstplichtigen in de fr ontlinies. „Waarom", zo kan er van de kant van de familieleden van de gesneuvelden worden gehoord, „zijn er in deze oorlog dienstplich tigen ingezet? Waarom is er bij de acties niet gekozen voor het inzet ten van eenheden van de perma nente legermacht?" Zacht voor dag en nacht Behaaglijke duster van donszacnt courtelle. Keuze uit rose, bleu of mint Met en zonder kraagje verkrijgbaar. Maten 40 t/m 54 munitie-leverantie aan Iran. De president noemde deze handel met zoveel woorden 'frauduleus'. Hij had zelf kort na zijn ambtsaanvaar ding in '81 iedere wapenleverantie aan Iran verboden. Frankrijk levert officieel wapens aan Iraq, waarmee Iran in staat van oorlog verkeert. Het (socialistische) dagblad le Matin kwam gisteren met een nieuw wapenschandaal voor de dag. Het gaat in dit geval om de zo genaamde 'Société Nationale des Poudres et Explosifs' (SNPE), die voor 99,85 procent in handen van de staat is. Deze SNPE zou volgens le Matin tussen '82 en '85, dat wil zeggen eveneens gedurende de so cialistische regeringsperiode, 'mil joenen tonnen aan explosieven' aan Iran hebben geleverd. De transactie zou zijn gelopen via de Zweedse wapenhandelaar Karl Erik Schmitz, wiens illegale handel door de Zweedse douane was ontdekt. De Zweden brachten de gegevens ter kennis van hun Franse ambtgenoten en de vraag is nu wat de Fransen met deze inlich tingen van de Zweden hebben ge daan. Ook in die periode was Char les Hernu minister van defensie. JERUZALEM (AP) - De Neder landse psycholoog Willem Wage naar heeft gisteren gezegd dat het mogelijk is dat John Demjanjuk ten onrechte is geïdentificeerd als de kampbewaarder Iwan de Ver schrikkelijke. Wagenaar zei dat hij in de verklaringen van vijf getui gen die Demjanjuk aan de hand van foto's identificeerden, tekenen had gevonden van "een probleem met het geheugen". De getuigen pikten de foto van Demjanjuk uit een tableau met acht foto's erop. "Let op de woorden die zij ge bruikten. Ze zeiden: 'Het lijkt op hem, het doet me aan Iwan den ken'", aldus Wagenaar die werkt aan de universiteit van Leiden. Naar mijn mening is de bron van die onzekerheid en een ontbreken van exactheid een probleem met het geheugen", zei Wagenaar in de tot rechtszaal omgebouwde bio scoop. De 67-jarige Demjanjuk wordt ervan beschuldigd de Oekraïense kampbewaarder te zijn die in het vernietigingskamp Treblinka de gaskamers bediende. In dat kamp werden in 1942 en 1943 ongeveer 850.000 mensen vermoord. Demjanjuk, die na de oorlog naar Amerika emigreerde en 30 jaar in de buurt van Cleveland woonde, zegt dat hij het slachtoffer is van een persoonsverwisseling. In zijn verklaring vertelde Wage naar over een bigamie-zaak in Ne derland, waarbij de bewijslast af hankelijk was van een verklaring van een ambtenaar van de burger lijke stand die moest vertellen of hij had gezien dat een man binnen zes weken met twee verschillende vrouwen trouwde. De ambtenaar, die van mede plichtigheid was beschuldigd, werd vrijgesproken op basis van een uitspraak van Wagenaar dat het niet waarschijnlijk was dat de man een gezicht zou herkennen uit de meer dan 300 paren die hij in zes weken in de echt had verbonden. "Is er een garantie dat iets dat je ziet in het geheugen blijft hangen? Het antwoord is nee", aldus Wage naar. Hij vertelde ook over een on derzoek onder afgestudeerden aan de universiteit dat aantoonde dat zij met 80 procent zekerheid in staat waren studiegenoten te her kennen op foto's, na hen meer dan 40 jaar niet te hebben gezien. Maar hij zei dat de overlevenden van de kampen daarmee niet ver geleken konden worden. "Het is niet precies gelijk aan de situatie waarmee wij vandaag te maken hebben. De overlevenden vertellen dat zij zo ver mogelijk uit de buurt van de zogeheten ,Iwan' probeer den te blijven", zei Wagenaar. Verwacht wordt dat Wagenaar zal aanvoeren dat ook de tegenstrij digheden in de uitspraken van Demjanjuk kunnen worden toege schreven aan een gebrekkig geheu gen. Demjanjuk sprak zichzelf en- PARIJS President Mitterrand heeft gisteravond ver klaard niet op de hoogte te zijn gehouden van de verwikke lingen rond de zogenaamde affaire-Luchaire waarbij in strijd met een Frans wapenembargo tijdens de socialisti sche regeringen jarenlang munitie geleverd is aan Iran. Ook liet de Franse president weten dat hij 'er zijn hand voor in het vuur wilde steken' dat de socialistische partij van deze wapenleveranties geen financieel voordeel genoten heeft. door Rudolph Bakker Het munitie-schandaal was twee weken geleden in de openbaarheid gebracht door de publicatie van het 'rapport-Barba'. Uit dit rapport bleek dat van '83 tot '86 de Franse wapenfirma Luchaire via omwe gen 450.000 granaten aan Iran had geleverd. Uit het rapport blëek ook dat het toenmalige hoofd van de Franse geheime dienst, admiraal Lacoste, de president had gemeld dat er ongeregeldheden waren ge constateerd. President Mitterrand had toen de admiraal naar zijn toenmalige minister van defensie, Hernu, verwezen. Mitterrand stelde gisteravond dat de grondwet hem niet de taak had toebedeeld om zich bezig te houden met het controleren van de vergunningen voor wapenleveran ties. Hij voegde er aan toe dat 'als niemand hem van de gang van za ken op dit gebied op de hoogte hield hij ook onmogelijk kon we ten wat er gaande was'. Mitterrand vond de manier waar op het rapport-Barba aan de open baarheid was prijsgegeven een vorm van oplichting en een directe aanval op de eer en de deugd van zijn socialistische partij. Het rap port was door de huidige (conser vatieve) minister van defensie Gi- raud ter beschikking gesteld van het dagblad 'le Figaro', die het daarop had afgedrukt. Algemeen wordt aangenomen dat Hernu wel degelijk op de hoog te moet zijn geweest van de illegale INNSBRUCK (AFP) - De vorige week afgezette Sovjetrussische partijleider van Moskou, Boris Je ltsin, is opgenomen in een zieken huis. Dit heeft Ivan Laptev, de hoofdredacteur van het Russische regeringsblad Izvestija, gisteren in Oostenrijk gezegd. Laptev ontkende dat Jeltsin een hartinfarct heeft gehad, zoals ge ruchten in Moskou wilden. De hoofdredacteur merkte op dat de recente politieke ontwikkelingen Jeltsin zo hebben aangegrepen dat hij „naar een ziekenhuis is overge bracht om bij te komen". Ivan Laptev sloot niet uit dat de voormalige partijleider van Mos kou en kandidaat-lid van het Polit bureau in de toekomst zal terugke ren in de politiek. Psycholoog Wagenaar - geen garantie - (Foto ap> kele keren tegen toen hij werd on dervraagd over zijn belevenissen tijdens de oorlog. Hij zegt in een krijgsgevangenenkamp te hebben gezeten. ADDIS ABEBA (AP/ANP) - Er zijn vliegtuigladingen voedselhulp nodig om tienduizenden slachtof fers van de droogte in het noorden van Etiopië te redden. De bevoor rading over land is verstoord door acties van rebellen in het gebied. Dat heeft een medewerker van de hulporganisatie van de Verenigde Naties gisteren gezegd. „We hadden gehoopt de enorme kosten van een luchtbrug te kun nen vermijden, maar de meeste or ganisaties zijn het erover eens dat een onmiddellijke luchtbrug nodig is," aldus Michael Priestley die aan het hoofd staat van de VN-hulpor- ganisatie in Etiopië. Priestley zei te hopen dat de luchtbrug op de provincie Tigre binnen enkele weken op gang komt. In die provincie is driekwart van de oogst verloren gegaan en een miljoen mensen worden door honger bedreigd. In het naburige Eritrea is de oogst volledig verlo ren gegaan en daar worden nog een miljoen mensen bedreigd. Een serie aanvallen door Eritrese rebellen op voedselkonvooien heeft ertoe geleid dat de regering de hoofdweg door Tigre geregeld afsluit. Eritrea krijgt nog wel voed sel via de haven van Massawa. Er zijn tientallen vrachtwagens ver woest door de aanvallen, waaron der 23 wagens van de Verenigde Naties. Boeren en medewerkers van de hulporganisaties zeggen dat de droogte en de voedselschaarste ernstiger zijn dan in 1984, toen een hongersnood volgde die aan een miljoen Etiopiërs het leven kostte. In Nairobi maakte het Wereld- voed selprogram (WFP) van de Ver enigde Naties bekend dat de voed selsituatie ten zuiden van de Saha ra in Afrika de afgelopen maanden sterk is verslechterd. Zeker vijftien landen zullen meer voedselhulp nodig hebben dan tot nu toe was aangenomen. Een groot probleem vormt de omstandigheid dat 1,2 miljoen ton van de behoefte aan granen en 200.000 ton van de be hoefte aan ander voedsel niet is ge dekt door toezeggingen van de in ternationale donorgemeenschap. Zes landen in de Hoorn van Afri ka en in zuidelijk Afrika zijn het zwaarst getroffen: Etiopië, Sudan en Somalia en Mocambique, An gola en Malawi. Wat betreft Etiopië is pas ruim eenderde van de voed- selbehoefte van 950.000 ton in 1988 gedekt door leveranties of toezeg gingen van hulpgevende landen of organisaties. Mocambique heeft 750.000 ton voedselhulp nodig voor 1987-88 om 3,2 miljoen mensen op het platteland en 3,3 miljoen men sen in de steden te voeden. Tot dus ver is slechts 480.000 ton toege zegd. Deze twee landen hebben veruit de grootste behoefte aan voedselhulp, maar daarnaast zijn nog 13 Afrikaanse landen aangewe zen op noodhulp. DHAKA - Politiemannen in Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh, brengen een gewonde collega naar het zie kenhuis. De man raakte gewond toen een zelfgemaakte bom naar agenten werd gegooid tijdens demonstraties te gen de regering van president Ershad. Het was gisteren de zesde keer dat de oppositie een algemene staking af kondigde om Ershad tot aftreden te dwingen. Tijdens de ongeregeldheden viel een dode en werd een groot aantal arrestaties verricht. Volgens de oppositiepartij Awami Liga werd bijna overal in het land gestaakt. (foto anp> WASHINGTON (AP) - In het eind rapport van de Amerikaanse Con grescommissie van onderzoek naar de Iran-affaire wordt geconclu deerd dat politieke gezagsdragers daarin weliswaar fouten hebben begaan, maar dat er geen tekortko mingen aan het licht zijn getreden in het proces van politieke besluit vorming in het algemeen. Dit heeft het Republikeinse Con greslid, Bill McCollum, die aan het onderzoek heeft deelgenomen, la ten weten over het omvangrijke eindrapport. Het rapport zal mor gen, inclusief bijlagen van senato ren en afgevaardigden die er een andere opinie op na houden, offi cieel bekend worden gemaakt. Een van de onderzoekers die zich niet kunnen vinden in de con clusies van de meerderheid van de onderzoekscommissies is McCol lum zelf. Hij vindt dat de Iran-affai re niet alleen het persoonlijk falen van ambtenaren en door president Reagan benoemde gezagsdragers aan de oppervlakte heeft gebracht, maar ook „verschillende belangrij ke tekortkomingen in het systeem" van politieke besluitvorming. Een meerderheid van de onderzoeks commissies, die vier maanden lang openbare verhoren hebben gehou den in de affaire, is echter van me ning dat alleen afzonderlijke func tionarissen beoordelingsfouten kunnen worden verweten. McCollum heeft in gezelschap van een aantal andere leden van de onderzoekscommissies, zowel De mocraten als leden van de Republi keinse regeringspartij, zijn kritiek op het standpunt van de meerder heid laten opnemen in een aan hangsel bij het eindrapport. Slechts een minderheid - alle zes Republikeinse leden van de com missie van het Huis van Afgevaar digden en twee van de vijf Republi keinen in de Senaatscommissie - kan zich vinden in de conclusie dat president Reagan volledig vrijuit gaat. Alleen deze Republikeinen menen dat er onvoldoende bewijs is voor de beschuldiging dat Reagan op de hoogte is geweest van de details van de Iran-affaire. Protest in Kenya NAIROBI (AP) - Eenheden van de Kenyase paramilitaire politie zijn gisteren gewapend met geweren, wapenstok en traangas, de univer siteit van de hoofdstad Nairobi bin nengevallen en zeer hardhandig opgetreden tegen studenten die be toogden tegen de arrestatie van en kele van hun leiders. Enige tijd la ter werd de universiteit in op dracht van de autoriteiten geslo ten. Of er gewonden zijn gevallen is niet bekend; evenmin werd offi cieel melding van arrestaties ge maakt. LEVENSTEKEN MARBELLA - De 5-jarige Melody Nakachian, die een week geleden in Spanje werd ontvoerd, houdt op deze foto, die het afgelopen weekeinde na een anoniem telefoontje in de plaats Estepona werd gevonden, een recent exemplaar van de krant Diario 16 vast. Melody is de dochter van een Li banese miljonair en een Koreaanse zangeres die zich aan de Costa del Sol hebben gevestigd. De ontvoerders hebben een losgeld van 13 miljoen dollar geëist. (Foto AP) VROOM

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5