LEIDSCH DAGBLAD ri<s> Extra geld langdurig werklozen GOEIE KRANT OPZOEKNAAR VASTE KLANT. Rotterdam verbiedt stuk Fassbinder niet Vrouw vrijgesproken van reeks gruwelijke mishandelingen kind Grote fracties eensgezind: Geen akkoord in EG over beperking staalproduktie handelsscholen De Korte: lonen komende jaren krachtiger matigen 'Helm deugt vaak niet of zit te los' [BON WÉ U HADT KUNNEN LEZEN IN DE KRANT DINSDAG 17 NOVEMBER 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38475 PvdA wil breed onderzoek minima DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- kamerlid Hageman heeft staatsse cretaris De Graaf van sociale zaken bij het begrotingsdebat van van middag gevraagd om een breed on derzoek naar de positie van de mi nima. Wanneer De Graaf hier niet toe bereid is, zal zij de Tweede Ka mer verzoeken zelf een onderzoek in te stellen. Het onderzoek zal de vorm moeten krijgen van een soort onderzoek zoals is gehouden naar de zogenaamde visfraude. Tot nu toe is volgens Hageman te eenzijdig gekeken naar de financië le positie van de minima. De pro-' blemen van de minima strekken zich ook uit tot de gezondheidszorg en de vrije-tijdsbesteding. S=e(SePe=u;rHzS Ondanks felle joodse protesten Rotterdamse gemeentebestuur de voorstelling morgenavond van het omstreden toneelstuk 'Het vuil, de stad en de dood' van de overle den Duitser Rainer Werner Fass- binder niet verbieden. Tegen het stuk is vanuit joodse organisaties veel protest gerezen, omdat het an tisemitisch zou zijn. Het RPF-kamerlid Leerling heeft inmiddels minister Brink man in schriftelijke vragen ver zocht na te gaan in hoeverre de tekst van de het toneelstuk strijdig is met het Wetboek van Strafrecht. De Rotterdamse wethouder voor kunstzaken Linthorst zei vanoch tend dat de gemeente niet over juri dische middelen beschikt om de voorstelling te kunnen verbieden. Eerder al had Linthorst laten we ten niets te voelen voor een verbod op inhoudelijke gronden. Alleen als de openbare orde door opvoe ring van het stuk in gevaar komt, kan burgemeester Peper, als hoofd van de politie, de voorstelling ver bieden. aangekondigd met bussen vol de monstranten naar Rotterdam te zullen komen om vreedzaam tegen de opvoering te protesteren. Ook is van die kant het verzoek gericht de fractievoorzitters stad die Hitier liet bombarderen, heeft in deze een naam te verlie zen", aldus woordvoerder Stein die overigens benadrukte overtuigd te zijn van de goede bedoelingen van de gemeente. Op de persconferentie die Lint horst vanmorgen gaf verweet hij de joodse organisaties die bij de ge meente op een verbod hebben aan gedrongen niet over de zaak te wil len discussiëren. „Pogingen die de Amsterdamse Theaterschool (de opvoering is het examenwerkstuk van leerlingen van deze school) daartoe heeft ondernomen zijn af gewezen", aldus Linthorst. Voorzitter Richard Stein van de Stichting Bestrijding Anti-semitis- (Stiba), de organisatie die als Of de voorstelling morgenavond Tweede Kamer om het omstreden eerste een verbod bepleitte, doorgaat blijft onzeker. Verschei dene joodse organisaties hebben stuk alsnog te verbieden. de deze bewering van Linthorst Officier eiste 6 jaar tegen 'kampbeul' ALKMAAR (ANP) - De Alkmaar- het onderzoek echter heropend, se rechtbank heeft vanmorgen een toen het oudste van de drie andere 58-jarige vrouw uit Nieuwe Nie- bij het kinderloze echtpaar ge- dorp vrijgesproken van doodslag plaatste kinderen aangifte deed op haar 6-jarige stiefkind Inge Del- van doodslag en mishandeling. De zenne. Officier van justitie Visser drie kinderen, destijds tussen de 6 had tegen de vrouw, die hij een en 10 oud, legden daarna tot in de- 'heks' en een 'kampbeul' had ge- tails overeenstemmende verklarin- noemd, zes jaar cel geëist. Hij gaat gen af over de gruwelijkheden de SHREVEPORT - De Amerikaanse staat Louisiana is de afgelopen da gen getroffen door een tornado. Daarbij viel een dode en een aantal gewonden terwijl de schade zeer aanzienlijk was. Op de foto: een huis in Shreveport, dat zwaar werd beschadigd toen de wervelstorm een vrachtwagen tegen de voorge vel smakte. (foto AP) "Nota bene Rotterdam, de eerste overigens een „aperte leugen". DEN HAAG (GPD) - De drie grote kamerfracties - CDA,WD en PvdA - willen dat meer geld wordt besteed aan de bestrijding van langdurige werkloosheid. Tevens willen zij garanties, dat mensen die zelf meewerken aan verbetering van hun positie op de arbeidsmarkt, de zeker heid krijgen dat ze ook aan de slag komen. Op zijn minst moeten ze een opleiding kunnen gaan volgen die uitzicht op een baan geeft. De Leidse hoogleraar prof. W. Wagenaar, die als geheugen- deskundige werd gehoord in het proces in Jeruzalem. (foto apj Prof. Wagenaar: 'Identifica tie van verdachte Demjanjuk maakt geen solide indruk' PAGINA 5 Muidense kruitfabriek: 'Doorverkoop explosievent naar Iran niet onze zaak' PAGINA 2| Plan voor toltunnels Randstad loopt vast i binet. PAGINA 3 EG wacht met aanpakken gevolgen van beurscrisis. PAGINA 7 Voetbaltweeling Ronald en Frank: 'Bij Ajax noemen z ons boeren'. PAGINA 1 Rinus Ferdinandusse be spot de culturele hoofdstad. PAGINA 21 vrijwel zeker in beroep. Enkele di rect betrokkenen op de publieke hadden ondergaan. Ze werden in de afgelegen tribune konden hun emoties na het ning door de vrouw voortdurend horen van het vonnis nauwelijks geschopt en geslagen met alles wat de baas. De rechtbank achtte niet bewe zen dat de vrouw Inge in 1978 zoda nig met een bezemsteel mishandel de, dat ze twee dagen later be- voorhanden kwam, terwijl de man zich volledig afzijdig hield. De kinderen moesten hun uitwerpse len opeten en werden als straf op gloeiende kookplaat gezet, ter- zweek. Ook in 1978 slaagde het wijl de anderen buiten lawaai moesten maken om het gegil te overstemmen. "Zo had dit mini- concentratiekamp haar eigen kam porkest", aldus officier van justitie Visser tijdens het proces. Ook mishandelde de vrouw het geslachtsorgaan van haar pleeg zoon, het ze de kinderen bij strenge vorst naakt op een stenen vloer voor het open raam slapen, hield zij Inge met haar voeten in kokend water, dompelde haar in bleekwa- ter en duwde de kinderen net zo lang onder water tot zij bijna stik ten. openbaar ministerie er niet i doodslag te bewijzen. Dit jaar werd Visserij praat met Braks over problemen DEN HAAG (GPD) - De visserijor ganisaties zijn uitgenodigd voor een informeel gesprek vrijdag op het ministerie van landbouw en visserij. Op de agenda staan onder ontgelden: zij werd opzettelijk v zwakt andere de mogelijkheden compensatie voor de schade die gerd, waardoor vissers hebben geleden door het nam tot kippe- bijna volledig stilleggen van de vis serij. Ook zal worden gesproken ovei een eventuele quotumruil met En geland stelselmatig uitgehon- haar toevlucht kattevoer. Ze moest zout eten, stenen sjouwen en eindeloos rond het huis rennen. Volgens de drie andere kinderen- overleed zij twee dagen nadat de stapt. Dit heeft een presidentiële Duitsland, waardoor de vrouw haar met een ragebol had af- woordvoerder bekendgemaakt. geranseld en haar de schedel had Goria heeft het verzoek met reser ve aanvaard, volgens de normale procedure. vissers denken nog enkele weken te kunnen gaan vissen. Eerder ingeslagen. Volgens de vrouw heeft Braks laten weten dat Neder- zij van de trap gevallen landse vissers alles al hebben op gevist waardoor er niets meer over is om te ruilen. De vissers zelfden ken dat met Engeland tong en zee duivel geruild kan worden tegen schol. Minister Braks heeft tot nu toe geen gelegenheid gehad om met de vissers te praten omdat hij na te- rugkomst van het in Rome gehou- BRUSSEL (GPD) - Een speciale den congres van de wereldvoedsel organisatie direct door moest naar Brussel voor het reeds lang vastge- stelde beraad met de EG-land- te bereiken bouwministers. Dit beraad kan minderen De drie fracties legden hun waarover ze gisteren met elkaar hebben gesproken, vandaag voor aan minister van sociale zaken De Koning bij de behandeling van diens begroting voor 1988. De regering heeft het plan geop perd om mensen die langer dan twee jaar werkloos zijn, te onder werpen aan heroriënteringsge- sprekken, eventueel gekoppeld aan een beroepskeuzetest. Het par- Leidsedreef 4 Leiderdorp lement vindt dat de bekkenen daaraan ook zekerheid moeten kunnen ontlenen dat daarna voor iedereen afzonderlijk een plan wordt opgesteld dat hun uitzicht op een betaalde baan biedt. Dat zou kunnen gebeuren door opleiding, door het opdoen van werkervaring of door het aanbie den van een baan. Bij dat laatste kan gebruik worden gemaakt van bestaande regelingen als die uit de wet-Vermeend/Moor, die werkge vers gedurende twee jaar vrijstelt van het betalen van de sociale pre mies bij het in dienst nemen van een langdurig werkloze. Volgens de PvdA'er Leijnse zouden ook ge meentelijke arbeidspools kunnen bijdragen aan het bieden van werk. Minister De Koning heeft tot dusver steeds geweigerd garanties te verbinden aan de (heroriënte- rings)gesprekken die hij de lang durig werklozen wil laten onder gaan. Juist dat stuitte de PvdA- en de WD-fractie tegen de borst. Sa men met het CDA willen zij het ka binet nu over de streep trekken om de langdurig werkloze meer per spectief te bieden. Voor het voeren van de heroriën- teringsgesprekken zal extra perso neel nodig zijn. Eventueel zullen externe deskundigen voor de ge sprekken moeten worden inge schakeld. De Koning heeft daar voor een bedrag van 26 miljoen gul den opgenomen. De Kamer zal de minister verzoeken dat bedrag tot ten minste 40 miljoen te verhogen. De drie fracties vinden de ar beidsbureaus onvoldoende toege rust zijn voor het voeren van de ge sprekken. Zij stellen sociale diensten VANAVOND voorlichtingsavond LDS 19.30 TOT STRAKS... Li Peng opvolger van Zhao Ziyang? PEKING (AFP/AP) - Zhao Ziyang, die onlangs gekozen werd als se cretaris-generaal van de Chinese communistische partij, heeft van daag zijn eerste-ministerschap neergelegd. Zhao heeft een aanbeveling ge daan voor zijn opvolger. Dat zou de huidige vice-premier Li Peng zijn. Li Peng werd twee weken gele den gekozen als een van de vijf le den in het permanente comité van het politburo, het machtigste cen trale beleidsorgaan van de partij. FORMATEUR - De Italiaanse pre sident, Francesco Cossiga, heeft de afgetreden premier Giovanni Go ria vandaag gevraagd een nieuw kabinet samen te stellen nadat zijn regering vorige week was opge- AMSTERDAM (ANP) - Vice-pre mier De Korte meent dat er de ko mende jaren een krachtiger loon matiging nodig is om de gevolgen van de gedaalde dollarkoers voor de Nederlandse economie op te vangen. De Korte zei gisteren op een WD-bijeenkomst in Amsterdam dat 'aanhoudende en zelfs ver sterkte loonmatiging' een eerste vereiste is om de winsten van de bedrijven op peil te houden. De bewindsman zei dat de effec ten van de schommelende dollar op de Nederlandse economie op dit moment slechts globaal zijn in te schatten. Veel hangt af van het be reiken van een begrotingsakkoord in de VS en de mate waarin Japan en de Bondsrepubliek in staat zijn een groter aandeel in de wereld handel te nemen. „Een lagere dol lar kan de kostprijs van onze ex port drukken, maar een verdere verkrapping van de winstmarges in het Nederlandse bedrijfsleven is niet denkbeeldig", aldus De Korte. Een sterkere loonmatiging is vol gens de minister daarom noodza kelijk. Over de gevolgen voor de over heidsfinanciën zei De Korte, dat door de instabiele dollar tegenval lers mogelijk zijn, maar die zijn vol gens hem wel 'behapbaar'. DEN HAAG (ANP) - Vier van de vijf bromfietsers dragen een on deugdelijke helm of maken deze niet goed vast. Jaarlijks komen daardoor enige tientallen bromfiet sers om het leven en worden er minstens 500 met ernstig hoofdlet sel in een ziekenhuis opgenomen. Dat blijkt uit onderzoek van de stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) onder 1000 bromfietsers in het hele land. De stichting noemt het opval lend dat tweederde van de brom fietsers de kinband van de helm niet of niet strak genoeg sluit. Daardoor is de kans groot dat de helm bij een ongeluk niet op het hoofd blijft zitten of zélfs extra let sel veroorzaakt. Vooral het comfort van de kinband en het bedienings gemak van de sluiting bepalen of iemand zijn helm goed vastmaakt. Er moet dan ook snel een comforta bele kinband komen, concludeert de stichting. Het alleen toelaten van helmen met een drukknopslui ting zou al een hele verbetering zijn. Vooral bij jeugdige bromfietsers speelt ook bravoure een rol. Betere voorlichting kan hier wellicht hel pen, denkt de SWOV. Christina laat illegaal garage bouwen WASSENAAR - Prinses Christina heeft zonder vergunning een tien meter lange garage laten bouwen op haar Wassenaarse landgoed 'De Eikenhorst'. De plaatselijke PvdA- fractie heeft hierover vragen ge steld, terwijl het gemeentebestuur inmiddels een voorbereidingspro cedure is begonnen. De garage mag er volgens het be stemmingsplan niet staan, maar bij de opzet van 'De Eikenhorst' is er rekening mee gehouden dat er een blokhut of garage zou komen met een oppervlakte van 200 vierkante meter. De garage zou er dus mo- genkomen, maar dan had de fami lie Guillermo wel een vergunning moeten aanvragen. Volgens een woordvoerder van de gemeente komt het wel vaker voor dat dergelijke bouwsels ille gaal worden neergezet en is beslo ten 'niet onnodig vervelend te doen'. In dit geval gaat het om een garage die vanaf de weg door land goederen De Horsten niet is te zien. Inmiddels heeft Wassenaarder J. van Gogh, die destijds ook tegen de villa ageerde, een bezwaarschrift ingediend. Dat wordt volgende maand behandeld. Wanneer Was senaar een vergunning verleent, kan hij nog een schorsing aanvra gen bij de Raad van State. De Algemene Vereniging voor Natuurbescherming voor 's Gra- venhage en omstreken zal deze week een protestbrief schrijven aan gemeente en provincie. Hierin wijst ze erop dat de ontwikkelin gen in strijd zijn met de toezegging dat de landgoederen geen verdere uitstralingseffecten te vrezen heb ben van 'De Eikenhorst'. Zeker 10 doden bij botsing van Zweedse treinen STOCKHOLM/LERUM (Rtr/D- PA/UPI/AP) - Bij een botsing tus sen twee passagierstreinen zijn gis teren in Zweden zeker tien mensen om het leven gekomen. Er vielen ongeveer 90 gewonden. In Lerum, niet ver van Göteberg, botste de sneltrein naar Stockholm frontaal op een passagierstrein die op hetzelfde spoor hetzelfde traject in tegenovergestelde richting af legde. Vermoedelijk waren ze op hetzelfde spoor terecht gekomen omdat de automatische verkeers regeling was stilgelegd in verband met werkzaamheden aan een ander spoor. Verscheidene wagons sloe gen over de kop. van drie 'wijze er niet in geslaagd met de Euro pese staalindustrieën een akkoord 'er het verder ver- hun produktie. De volgens verwachting bijna de hele Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, beraadt zich op wat haar nu te doen staat. week duren. Vrijdag moet Braks weer beschikbaar zijn voor de i nisterraad in Den Haag. Af en toe zon Af en toe zon maar ook nog een enkele bui. Minimumtemperatuur ongeveer 4 graden. Middagtcmperatuur ongeveer staal teveel geproduceerd. 1 It Hf...nolnliika' De wijze mannen waren vorige maand door de EG aangezocht om een uitweg te zoeken uit de vastge lopen onderhandelingen over de sanering van de Europese staalin dustrie. Volgens de Commissie wordt in de EG ruim 30 miljoen ton inhoud bewaart men in Brussel het stilzwijgen, maar volgens onoffi ciële bronnen zouden de wijze mannen vooral zijn vastgelopen op de weigering van de Duitse staal bedrijven om hun produktie fors in te krimpen. De Duitse staalindus trie is de grootste in Europa, maar ook degene waarin het meest zou moeten worden gesneden. VL1SSINGEN (ANP) - De onder arbeidsbureaus Maltezer vlag varende Nederland- te" riten "samênwl?kln wTb se kustvaarder Condor is vanmor- eerstaenoemde het voortouw zal gen voor de Zeeuwse kust bij West- 10 gradco. Meest matige westelijke' wind. De vooruitzichten tot en met zondag: In het alge veel bewolking dag af en toe regen. Weinig verande ring in temperatuur. Woensdag 18 november zon op: 08.05 uur, zon onder: 16.45 uur; maan op. 04.31 uur, maan onder: 15.16 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.00 en 13.22 uur; laag wa ter: 09.19 en 21.20 uur. Omdat de ministers trie er zelf niet uitkwamen, vroe t algemeen 8en ziJ de drie - de Italiaan Umber vooral na donder- to, de Duitser Friedrichs De Duitsers hebben - in tegen stelling tot veel andere landen - de laatste jaren hun staalproduktie nauwelijks verminderd. In landen als Italië, Engeland en Nederland ïs wel fors geschrapt. Die voelen er indus- daarom nu niets voor opnieuw hun produktie te verminderen als de Duitsers niet meedoen. De Europese Commissie heeft eerstgenoemde het voortouw zal nemen. Voor de specifieke tests zou een beroep moeten worden ge daan op beroepskeuze-adviseurs van buitenaf. De PvdA heeft geen bezwaren te gen het instellen van strafmaatre gelen (korting op de uitkering) te gen werklozen die niet willen mee werken aan het plan. „Nu de ver plichting van het gesprek wordt verbonden aan de garantie van een baan, valt er ook over strafkortin gen te praten", aldus Leynse. Fransman Mayoux - om met de gedreigd het bestaande systeem staalbedrijven te gaan onderhan delen over de vraag hoe, produktiequota per 1 januari te zullen stopzetten als er geen ver welk tempo die hoeveelheid staal dere produktieverminderingen ko men. Zonder de al zeven jaar be staande quota breekt echter een grote concurrentieslag tussen de staalindustrieën los, die vooral de weggesaneerd zou kunnen den. Gisteren hebben de wijze r hun rapport aangeboden de Europese Commissie. Over de zwakke bedrijven zal treffen. Treinen omgeleid UTRECHT (ANP) - In verband met een wisselstoring op de 'oude spoorlijn' Haarlem-Leiden bij Noordwijkerhout zijn vanmorgen tijdens de ochtendspits zes treinen omgeleid via de Schiphollijn. Daar door liep het treinverkeer in beide richtingen enige vertraging op. De storing duurde van 7.15 uur tot 08.30 uur. Daarna reden de treinen weer volgens het spoorboekje. de problemen geraakt. Het schip maakte 45 graden slag zij, waarschijnlijk doordat de la ding kunstmest ging schuiven. Een Belgische helikopter haalde drie opvarenden van boord. Twee opvarenden onder wie de kapitein, weigerden van boord te gaan. De kapitein kreeg opdracht om met zijn schip scherp langs de zandban ken te blijven varen, zodat het bij omslaan niet in de vaargeul terecht zou komen. Bergers brachten later pompen aan boord. De Condor werd vervol gens met twee sleepboten naar de buitenhaven van Vlissingen ge sleept. Daar wordt het schip verder onderzocht, onder meer door de scheepvaartinspectie. Voor de zuidpunt van Newfound land op de Atlantische Oceaan wordt een Spaanse vistrawler 34 bemanningsleden vermist. Canadese kiLstwacht vreest dat het schip ongeveer 400 kilometer ten zuidoosten van Cape Race in zware zee is vergaan. (foto anp) De eerste 2 weken ontvang ik de Per maand 123.25* O Per kwartaal 168.95 VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLAND it gratis Pas daarna betaal ik Stuur deze bon op naar het Leidsch'Alphens Dagblad, p/a Antwoordnummer 10050. 2300 VB 1 Spaanse vistrawler met ^Leiden (postzegel met nodig) oi bei 071-144941 VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1