Van Raamsdonk geïnspireerd 'Duits tolplan is in strijd met streven van EG' Egypte keert terug in de Arabische moederschoot Van der Plas doet goede zaken Stormvloedkering in Nieuwe Waterweg kan DINSDAG 17 NOVEMBER 1987 SPORT PAGINA 19 KATWIJK - Van der Plas heeft gisteravond goede zaken gedaan in de hoofdklasse van de zaal voetbalcompetitie. Zelf wonnen de Katwijkers met 4-2 van naaste belager Menken Landbouw, ter wijl eerder op de avond FC Lisse een voorlopig einde maakte aan de titelkansen van Sloos Sport: 6-3. In de interregionale klasse hield Glasbergen een punt over aan de ontmoeting met Snoekie (4-4). De Maas won met 3-2 van Van der Plas - Menken 4-2 Katwijk tegen Noordwijk in de zaal. In de eerste helft speelden de zenuwen beide partijen dui delijk parten. Pas in de zestiende minuut wist Peter Gijsman voor de thuisploeg een doorbraak te forceren en nog voor de rust maakte Jaap van Duyn er 2-0 van. Eric Groenewoud bracht na de hervatting de spanning terug, doch de vreugde was van korte duur omdat Curfs op een voorzet van Cees Varkevisser goed af maakte: 3-1. Nulkes bezorgde de Noordwij- kers andermaal hoop, maar nu was het opnieuw Peter Gijsman die voor Van der Plas scoorde: 4- 2. Menken-doelman Ed Zuid hoek kreeg daarna nog een tijd- straf, maar de Noordwijkers wis ten in die periode de verdediging goed gesloten te houden. Glasbergen - Snoekie 4-4 Hamin Haddadi zette de Hage naars al snel op een 0-1 voor sprong en toen Snoekie na de ge lijkmaker van Enrico Small toch weer uitliep (Haddadi, Joop Lud- wig) naar 1-3 leek het Rijnsburg- se lot bezegeld. Glasbergen, dat de talrijke kansen niet kon ver zilveren, gaf de moed niet op en kwam via Small weer dichterbij. Vroomans tikte Snoekie naar 2-4, alvorens Gert Aandewiel en Hen- nie Koet de thuisploeg toch nog aan een punt hielpen: 4-4. Lisse - Sloos Sport 6-3 Lisse kan van de Leidenaars weglopen op het moment dat er bij Sloos twee man met een tijd- straf aan de kant zaten. Daardoor werd het niet 3-4 (afgekeurd doelpunt van Sloos), maar 6-3 voor Lisse, dat de overtal situatie goed uitbuitte. Hennie van der Weijden (3), Paul feijters, Marco Eldebroek en Ferry Baard scoor den voor Lisse. Guyt zevende GERMAINE L'EVEQUE - Joop Zoetemelk heeft nu ook in zijn Franse woonplaats afscheid geno men van het wielerpubliek. De voormalige man uit Rijpwetering kreeg bij een koppel veldrit, die één uur en twintig minuten in be slag nam, gezelschap van de Leidse amateurs Reinier Hoogkamer en John Kuyvenhoven. Ook Katwij- ker René Guyt was, gekoppeld aan Jean Paul Brunsveld, present. De Hollandse vertegenwoordiging deed het in het gemengde deelne mersveld van profs en amateurs niet slecht. Hoogkamer/Kuyven- hoven werden vijfde, Guyt finishte nog net voor het duo Zoetemelk- /Van der Velde op de zevende plaats. Winnaar werd Hans Daens met koppelgenoot Mare Orsouw. ZAALVOETBAL 6-10 Wally Sport '7- 7 de Amstel TWEEDE KLASSE A: M/Paoloni-A. Heemskerk 2-2, Tav/AAB Boys-Ouweh. Vis 1-3, Stomp. Boys-vd Geest sp. 9-3, McDonald's-de Heulboys 5-9 Tav/AAB Boys 5-8 Warmunda 5-8 A.Heemskerk 6-7 de Heulboys d Geest sp. Bokser blijft ongeslagen ARNHEM (ANP) - Pedro van Raamsdonk, de Amsterdamse half- zwaargewicht, heeft maandag avond in de Rijnhal in Arnhem bij internationale prof-bokswedstrij den zijn ongeslagen record ge handhaafd. In zijn negende ge vecht won de 27-jarige Amster dammer over acht ronden op pun ten van de Engelsman Serg Fame. De eerste uitslagen zijn: zwaargewicht (6x3): Ramon Voorn (Amsterdam) verliest door interventie van de scheidsrechter (tko) in de eerste ronde van Barry Ellis (Eng) halfzwaargewicht (8x3): Pedro van Raamsdonk (Amsterdam) w.o.p van Serg Fame (Eng). De wetenschap, dat hij de eerst aangewezene is om de Europese bokstitel in het halfzwaargewicht naar Nederland terug te brengen, heeft Pedro van Raamsdonk geïn spireerd. De 27-jarige Amsterdam mer bokste maandagavond in de Rijnhal In Arnhem de beste partij- uit zijn loopbaan als professional. Uitermate geconcentreerd won Van Raamsdonk, die als amateur zilver bij de Europese titelstrijd en brons bij een toernooi om de we reldkampioenschappen veroverde, ruim op plinten van de gevaarlijke Engelsman Serg Fame. Van Raamsdonk, die door zijn negende partij te winnen als prof ongeslagen bleef, wil voorlopig nog niet aan een Europees titelge vecht denken. Nu Blanchard van Collins verloren heeft, is het na tuurlijk logisch dat als eerste aan mij wordt gedacht maar dat is niet reeel. Ik heb nog veel te weinig par tijen als prof gebokst. Voordat het zover is zal ik toch zeker nog zo'n vier of vijf gevechten moeten leve- Met die wetenschap ging de Am sterdammer maandagavond voor zo'n 2500 toeschouwers de ring in de Rijnhal in. Met zijn lengte had Van Raamsdonk al een duidelijk voordeel op de kleinere Fame, die van zijn dertien partijen er tien had g.ewonnen. De donkere Engelsman ging in het aantrekkelijke duel geen stap achteruit hoewel hij voortdurend door de linkse directe van Van Raamsdonk werd afge stopt. De Amsterdammer gebruik te tegen Fame vrijwel uitsluitend zijn linkse. Slechts sporadisch bracht hij zijn rechtse in de strijd. Met alleen de linkerhand was Van Raamsdonk toch te sterk voor de Brit, die aanvankelijk zijn dek king hoog gesloten hield en wan neer hij aanviel voortdurend werd afgestopt. In de zesde ronde van het in hoog tempo afgewerkte duel Ouweh. Vis Paoloni Hoogkamer 6-7 TWEEDE KLASSE B: VNA-de Grasshoppers 3- 2, de Sleutels-SJZ 3' Woubrugge U.Leiden Arbouw Genie 6-11 v. Goozen 6-10 Sloof 6- 8 Odijk 6- 8 Grashoppers 6- 6 Vandien 5- 5 6-9 A-Team 4-8 Gr. Rest. Ol. 6-7 zwc/de Wolf 6-6 Leidsch D. Pedro van Raamsdonk in actie tegen zijn Britse tegenstander Fame. leek een blessure onder het rech teroog van Fame tot een onbevre digend slot van de partij te leiden. De vrouwelijke ringarts had echter geen medische bezwaren tege voortzetting van het duel. Fame probeerde toen nog meer pressie uit te oefenen maar echt gevaarlijk werd hij voor Van Raamsdonk, hoewel die toen toch wel enkele malen werd getroffen, niet. Van Raamsdonk bokste in de laatste twee ronden de partij geroutineerd uit en werd ruim winnaar op pun ten. Ramon Voorn, de Amsterdamse zwaargewicht, stond tegen Barry Ellis minder dan drie minuten in de ring. Voorn, die op 16 mei in de Amsterdamse Edenhal knock out ging tegen de Tilburger John Em- men, werd vlak voor het einde van de eerste ronde door scheidsrech ter Meyers naar zijn hoek gestuurd. Vlak daarvoor had de Amsterdam se arbiter Voorn acht tellen rust moeten geven, nadat hij was neer gegaan op een rechtse hoek op de kin. Voorn was bij de achtste tel weliswaar weer overeind maar niet in staat verder te boksen. „Hij had zijn reflexen niet meer en dan is het onverantwoord wanneer je een bokser laat doorgaan", verklaarde Meyers na afloop zijn beslissing. BEKERWEDSTRIJDEN de Amstel-Odijk 4-3, vd Plas- LB/Verbaan 4-3, A.Heemskerk-MEDO 4-4, Arbouw-KRV 3-3, Jipi's Tw-F.C. Pieca 1 -3, Jong Boys- the Pro's 3-3, Neh- pla Muda- Un.Leiden 2-7 Lotto nr. 46 Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 3 w naars, bruto f100.000,-. Derde prijs 83 w Cijferspel nr. 46 (vaste prijzen) Zes cijfers goed1 winnaar. Vijf cijfers goed: geen winnaar. Vier cijfers goed: 19 deelnemers. Drie cijfers goed: 242 deelnemers. Twee cijfers goed 2.473 deelnemers. Toto nr. 46 Eerste prijs: 2 winnaars, bruto f 11.435,40. Twee de prijs: 43 deelnemers, f 354,50. Derde prijs: 410 deelnemers, f92,90. Toto-gelijk nr. 46 Eerste prijs: 1 winnaar, bruto f2.165,70. Tweede prijs: 1 winnaar, f360,90. Derde prijs 41 deelne mers, f 44,-. Vierde prijs: 615 deelnemers, f 4,60. Verlies Evert in Masters NEW YORK (AFP/Reuter) - Het tennis van Chris Evert begint teke nen van slijtage te vertonen. De 32- jarige multi-miljonaire slaagde er in 1987 voor de eerste keer in der tien jaar niet in een Grand Slam toernooi op haar naam te brengen. De laatste kans haar teleurstellen de seizoen van nog enige glans te voorzien, liet ze passief lopen. Ze verloor zonder slag of stoot in de openingsronde van het 1.000.000 dollar masters-toernooi in New York met 4-6,4-6 van de Westduitse Sylvia Hanika, veertiende op de wereldranglijst. "Ik ben moe", puf te de als derde geplaatste veterane. "Ik ben blij dat het seizoen er op zit en dat ik eindelijk vakantie kan ne men." Evert bleek in het duel tegen Hanika op haar retour. Ze sloeg acht dubbele fouten. "Het hoogste aantal uit mijn carrière, denk ik", verklaarde ze laconiek. Hanika, de 27-jarige speelster uit München, voelde zich in het met 5000 toeschouwers vrijwel lege Ma dison Square Garden bijzonder op haar gemak. Ze bewaart prachtige herinneringen aan het gigantische sportpaleis. In 1982 verwierf ze er wereldfaam door in de finale van de masters Martina Navratilova te verslaan. De week voor de huidige editie had de linkshandige Beierse op de baan doorgebracht met haar nieuwe trainer Mike Estep, de voormalige coach van Navratilova. De uitslagen op de eerste dag zijn: Sylvia Hanika (WDL) - Chris Evert (VSt) 6-4, 6-4; Gabriela Saba- tini (Arg) - Bettina Bunge (WD1) 7-2, 7-6. Wereldrecord Lilian van Tol HEERENVEEN - De schaatster Li lian van Tol heeft gisteren in Heer enveen het werelduurrecord voor vrouwen verbeterd. De 23-jarige marathonrijdster uit Nes legde in 60 minuten de afstand van 34 kilo meter, 507 meter en 30 centimeter af. Het oude record van Ineke Kooiman (33.837, 71 meter) werd daarmee ruimschoots verbeterd. DEN HAAG ANP) - Het Westduitse plan om tol te heffen voor buitenlandse vrachtwagens draagt op zijn zachtst ge zegd niet bij tot het streven te komen tot één interne markt in de Europese Gemeenschap, die in 1992 zijn beslag moet krijgen. Staatssecretaris Van Rooy (economische zaken, buitenlandse handel) zal dit haar Westduitse collega Ban- gemann duidelijk maken, die zij vandaag ontmoet. Nederland wil geen verlaging alcohol-accijns BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE Van Rooy heeft dit gisteren de Tweede Kamer meegedeeld tij dens overleg met de kamercom missie voor buitenlandse handel over de buitenlandse economische betrekkingen en de handelsbevor dering. De staatssecretaris treedt met haar bezorgdheid over de tolp- lannen in het voetspoor van minis ter Smit (verkeer en waterstaat) die BRUSSEL (GPD) - Nederland is haar Westduitse ambtgenoot Warn- tegen voorstellen van de Europese ke reeds 'hogelijke verbazing en Commissie die zullen leiden tot een absolute verontwaardiging' ken- verlaging van de accijns op alcohol baar heeft gemaakt, in ons land. Die voorstellen maken Het VVD-kamerlid Weisglas deel uit van een groter EG-plan greep het overleg tussen Van Rooy voor de gelijkschakeling van de en de kamercommissie voor bui- btw- en accijnstarieven Europese Gemeenschap. Nu bestaan tussen de btw-tarie- de hele tenlandse handel aan voor de op roep tot een "krachtig protest Westduits adres". Hij drukte de accijnzen in de lidstaten staatssecretaris verder pp het hart grote verschillen. Het 'harmonise- ook stappen te nemen in Europees i die tarieven zal ertoe lei- verband om de Westduitse tolplan- den dat lage tarieven zullen moeten nen te verijdelen. „Dit gaat dwars worden opgetrokken en hoge wat verlaagd, om te komen tot een soort Europees gemiddelde. Het laatste zou in ons land onder meer het geval zijn met de alcohol accijns. Daarentegen zou de ac cijns op tabak extra omhoog moe ten. De Europese Commissie, het dagelijks EG-bestuur, verant woordt dat met een béroep op de volksgezondheid. Maar staatsse cretaris Koning (financièn) zei gis teren in Brussel het vreemd te vin den dat de Commissie die norm niet ook toepast op alcohol. Nederland staat in principe posi tief tegenover de voorstellen om de btw-tarieven in de lidstaten te har moniseren. Maar op de invulling van die gedachte is in Brussel veel kritiek geuit. Koning maakt zich vooral zorgen over het voorstel om de lidstaten vrij te laten het hoge btw-tarief tussen 14 en 20 procent te kiezen. In Nederland is dat al 20 procent, en in West-Duitsland 14 procent. Veel Nederlanders, met name in de grensstreek, zullen dan meer in West-Duitsland hun inko pen gaan doen. Nederland geeft daarom de voorkeur aan een gelijk btw-tarief in de hele EG. tegen de Europese eenwording is nadelig voor het Nederlandse bedrijfsleven", aldus de liberaal. CDA-Europarlementariër Cor- nelissen heeft inmiddels aange drongen op een spoeddebat in het Europees Parlement, liefst nog de ze week, over het tolplan voor vrachtwagens op Westduitse auto wegen. Cornelissen, gesteund door een aantal Europese geestverwane- ten, acht het voornemen evenals Van Rooy in strijd met de afspra ken tot realisatie van de interne markt en afschaffing van de con troles aan de EG-binnengrenzen in 1992. In een ontwerp-resolutie dringt Cornelissen bij de Europese Com missie en de Raad van Ministers aan op stappen bij de Westduitse regering, opdat inzake het vervoer beleid "geen maatregelen worden ingevoerd die realisatie van de in terne markt en het Europa van de burgers belemmeren". Volgens Cornelissen zullen in het bijzonder de Nederlandse weg vervoerders de dupe worden van de Westduitse maatregelen, omdat zij veruit het grootste deel van het wegvervoer door dat land voor hun rekening nemen. UTRECHT - Dit is geen cross-circuit in aanleg, maar de Nieuwe Gracht in Utrecht, die momenteel is drooggelegd wegens werkzaamheden aan de riolering. (foto ANP) DEN HAAG (ANP/GPD) - De aanleg van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg is technisch mogelijk en gaat rond de 1,5 miljard kos ten. De beste plaats voor een dergelijke kering, als alternatief voor het op hogen van ongeveer 300 kilometer dijk, is oostelijk van Hoek van Hol land. Met die conclusies kwam gisteren de commissie Stormvloedkering Nieuwe Waterweg in het eindrapport. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) liet er bij de ontvangst geen twijfel over bestaan dat ze er alles aan zal doen om deze stormvloedkering aan te leggen. Ze wil al voor het eind van dit jaar een besluit nemen, al vormt de financiering nog een pro bleem. Een stormvloedkering is goedkoper dan een grootscheepse dijkopho- ging, maar dit laatste heeft als voordeel dat de kosten over een periode van 30 jaar kunnen worden uitgesmeerd. De stormvloedkering wordt in acht jaar gebouwd. De commissie is er van uit gegaan dat de kering eens in de 10 tot 15 jaar zal moeten worden gesloten (eerder werd uitgegaan van eens in de 5 tot 10 jaar). Ook heeft zij als uitgangspunt genomen dat de zeewaterspiegel in de planperiode van 50 jaar met 25 centimeter zal stijgen. Wordt voor dijkver sterking gekozen, waarvan de commissie de kosten raamt op 1,74 miljard gulden, dan moet worden gerekend dat dit werk pas rond 2020 klaar zal zijn. BAHRAYN - Steeds meer Arabi sche landen hervatten de betrek kingen met Egypte, tien jaar na het opzienbarende bezoek van zijn toenmalige president Anwar Sadat aan Israel. Met Saudiarabië en Ba- hrayn, die gisteren de banden met Cairo normaliseerden, hebben nu twaalf van de 21 lidstaten van de Arabische Liga hun ambassade in Cairo heropend. "De aanwezigheid van Egypte (in de Arabische schoot) is een steun in de rug voor de Arabieren gezien zijn macht, zijn betekenis en zijn capaciteiten", aldus een com mentaar in de Saudische krant al- Sharq al-Awsat. Donderdag is het precies tien jaar geleden dat Sadat een bezoek bracht aan Israel, die de weg effende voor de vredesakkoor den van Camp David e het vredes verdrag tussen Egypt en Israel twee jaar later. Het dramatische bezoek van Sa- dat, die later door extremistische moslims werd vermoord, leidde er toe dat Egypte uit de Arabische ge meenschap werd gestoten, maar voortaan wel kon rekenen op flin- keeconomische en militaire steun van de Verenigde Staten. Oman, Sudan en Somalia waren de enige Arabische landen die de relaties net Egypte niet verbraken. Jorda nië herstelde in 1984 de betrekkin gen, Djibouti in 1986. Op de buitengewone topconfe rentie in de Jordaanse hoofdstad Amman kon de Arabische Liga vo rige week geen overeenstemming bereiken over het weer toelaten van Egypte tot de organisatie. Maar de lidstaten werd vrijgelaten zich elk afzonderlijk te verzoenen met Cairo. Sindsdien zijn de Verenigde Arabische Emiraten, Kuwayt, Ma rokko, Iraq, Noordjemen, Saudia rabië en Bahrayn hiertoe overge gaan. Diplomaten verwachtten dat de regering van Qatar woensdag dit voorbeeld zal volgen. De 'haviken' Libië en Syrië ke ren zich nog steeds heftig tegen Egypte. Zij blokkeerden de terug keer van het land in de Liga. Libië waarschuwde in een eerder stadi um de Golfstaten dat het een mili tair bondgenootschap zou sluiten met Iran als zij hun ruzie met Egyp te zouden bijleggen. Diplomaten zeiden dat de Egyptische steun aan Iraq in zijn oorlog tegen Iran en de belofte van president Mubarak dat Egypte ingeval van een aanval de Golfstaten te hulp zal schieten er in belangrijke mate toe bijdroegen dat de Arabische wereld Egypte weer in de armen heeft gesloten. Egypte kan het zich volgens Mu barak overigens niet veroorloven de banden met Israel te verbreken. De president heeft er herhaaldelijk op gehamerd dat dat zou beteke nen dat Egypte weer in staat van oorlog verkeert met Israel. Honduras wil kampen langs de grens met Nicaragua ontruimen MEXICO/NEW YORK (GPD/Rtr) - Honduras heeft Nicaragua voorge steld de kampen van de Nicaragu aanse opstandelingen in het grens gebied te ontruimen in ruil voor de terugtrekking van de Nicaraguaan se regeringstroepen uit het gebied. Dit heeft de Nicaraguaanse presi dent, Daniel Ortega, gezegd in een vraaggesprek met het Amerikaan se weekblad Newsweek. Volgens Ortega heeft de Hondu- rese regering voorgesteld de kam pen van de contra's te ontruimen en de opstandelingen te ontwape nen. Verder zou Honduras ook be reid zijn een einde te maken aan de Amerikaanse militaire aanwezig heid in het land. "Zij zijn bereid op basis van een wederzijdse overeen komst een veiligheidszone langs de grens tussen Honduras en Nicara gua in te stellen met waarnemers van landen buiten de regio", aldus Ortega. In ruil daarvoor zou Managua zich moeten verplichten geen mij nen te leggen in het grensgebied, geen invallen in Honduras te doen tegen de kampen van de contra's en zijn zware artillerie terug te trek ken tot op een bepaalde afstand van de grens, zo zei Ortega. Verder zouden de twee landen volgens het Hondurese voorstel ook afspraken moeten maken over het niveau van hun bewapening. ROTTERDAM (ANP) - Tegen een 29-jarige man die van moord wordt verdacht is door officier van justi tie mr. Ong Sien Hien gisteren bij de rechtbank in Rotterdam zes jaar cel geëist. De man wordt ervan ver dacht op 19 september vorig jaar de 81-jarige Gerrit Spiering van het le ven te hebben beroofd. Het slachtoffer werd door de ver dachte met een koevoet op het hoofd geslagen en bezweek onder de verwondingen die hij hierdoor opliep. De man stal hierna de por temonnee en de bril van de bejaar de. De hoofdverdachte werd samen met een 23-jarige medeverdachte, beiden heroïne-verslaafden, aan de rechtbank voorgeleid. Op de zit- Eis 6 jaar wegens moord op bejaarde ting bleef de man hardnekkig ont kennen betrokken te zijn geweest bij de moord, hij beschuldigde zijn medeplichtige ervan leugens over hem te hebben verteld. De 23-jarige man wees destijds in verklaringen bij de politie en rechter-commisa- ris, de hoofdverdachte aan als hoofddader. Eenmaal voor de rech ter trok hij deze verklaringen weer in. Hoewel er technische bewijzen zoals bloedsporen en vingeraf drukken ontbraken, vond Mr. Ong dat deze verklaringen als voldoen de wettig bewijs konden worden gebruikt. Naast de eis van zes jaar veroordeelde de officier van justi tie de verdachte tot een jaar gevan genisstraf voor een aantal inbraken en diefstallen, die hij overigens had bekend. De jongere verdachte werd in hoger beroep wegens me deplichtigheid veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf door het gerechtshof in Den Haag. De advocaat van de verdachten mr. J. Curfs, vroeg vrijspraak voor zijn cliënten. Volgens hem waren er geen bewijzen en de andere ver klaringen leverden onvoldoende bewijs op om tot veroordeling over te gaan. De uitspraak van de rech ter is op 30 november.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19