Bezoek Botha aan slagveld in Angola BEPRIJVENBEURS Onrust verwacht in Joegoslavië na prijsverhoging Geheimzinnigheid over gevechten AUTOBUS STORT IN MEER 'èk Verkorting termijn president Brazilië nederlaag Samey VEILINGCOMPLEX BLEISWIJK ONDERNEMEN IN MIDDEN-HOLLAND Dl. 17en WOE.18 NOVEMBER VOORDEEL: MAANDAG 16 NOVEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 Controle van wapenakkoord levert nog problemen op JOHANNESBURG (AP/GPD) - President Botha en vier leden van de Zuidafrikaanse re gering hebben „zeer onlangs" het zuiden van Angola bezocht, waar het Zuidafrikaanse le ger met Russen en Cubanen zou hebben gevochten om de guerrillabeweging Unita op de been te houden. Dat heeft minister van defensie Magnus Malan afgelopen weekeinde ont huld tijdens een vergadering van de afdeling-Transvaal van de regerende Nasionale partij. NAPELS (AP) - De politie van de Italiaanse stad Napels heeft zaterdag een inval gedaan in een ziekenhuis en 39 medewer kers gearresteerd die zich wel present hadden gemeld maar vervolgens naar een voetbal wedstrijd of een ander evene ment waren vertrokken. Dat hebben Italiaanse dagbladen gisteren gemeld. Er werden nog 200 andere medewerkers opgepakt we gens absenteïsme. Zij werden echter voorwaardelijk vrijgela ten na een dringend verzoek van de ziekenhuisdirectie, die meedeelde dat er in het zieken huis anders niet meer te wer ken was wegens gebrek aan personeel. De politie meldde dat patiën- Zieken voor voetbal in de steek gelaten ten tevergeefs om hulp hadden gebeld. In veel gevallen waren familieleden naar het zieken huis gekomen om zelf voor de patiënten te zorgen. Onder de arrestanten waren verplegers, zaalhulpen, schoonmakers, pa ramedische medewerkers, twee hoofdverpleegkundigen en twee vakbondsmedewer kers. De politie had het ziekenhuis al enkele dagen in de gaten ge houden en besloot toe te slaan toen in het Sao Paulo-stadion van Napels de interland Italië- Zweden werd gespeeld. Alle in gangen van het ziekenhuis wer den hermetisch afgesloten en personeelsleden die zich na eni ge tijd weer meldden werden opgepakt. De telefoonlijnen werden afgeluisterd om te voorkomen dat medewerkers collega's konden waarschuwen voor de politie-inval. Alle opge pakte medewerkers wordt op lichting van het rijk door het niet of te laat verschijnen op het wérk ten laste gelegd. De politie van Napels heeft eerder soortgelijke invallen ge daan bij de stadsreiniging en gemeentewerken. MEXICO-STAD - Reddingwerkers lichten de autobus uit een meertje bij Mexico-Stad. De bus raakte vrijdag tij dens dichte mist van de weg en belandde in een drie meter diep meer. Veertig inzittenden, onder wie vele school kinderen, kwamen om het leven. Vijf mensen werden gewond. Achttien passagiers bleven ongedeerd. (foto anp> 'Nutteloze' kabinetscrisis in Italië ROME (GPD) - Na een amechtig bestaan van iets meer dan drie maanden is het Italiaanse kabinet van Giovanni Goria toch nog ge heel onverwacht ter ziele gegaan. Na het uittreden van de liberalen (twee procent van de kiezers, elf kamerleden, één minister) besloot premier Goria zaterdag om presi dent Cossiga het ontslag van zijn hele kabinet aan te bieden. Er heerste tot het laatst een totale verwarring. Een spoedvergadering van de leiders van de vijf regerings partijen scheen vrijdag de liberale bezwaren tegen de begrotingswet uit de weg te hebben geruimd, maar later op de avond besloot hun partijbestuur desondanks de rege ring te verlaten. Hiermee verloren zij hun enige minister, die van de fensie, Valerio Zanone. Premier Goria had hem kunnen vervangen en verder kunnen rege ren met de overige vier partijen, die ook zonder de liberalen over een ruime kamermeerderheid beschik ken. In plaats daarvan deelde hij zijn kabinet zaterdagmorgen in een vergadering van een kwartier mee, dat hij had besloten af te treden. De oorzaak van de strubbelingen ligt in de wijziging van de begro ting. Een eerste ontwerp was van verschillende kanten bekritiseerd, onder andere omdat het door een verhoging van dé btw de inflatie opnieuw zou aanwakkeren. In het nieuwe ontwerp is van deze verho ging afgezien, maar inplaats daar van wordt de beloofde verlaging van de inkomstenbelasting en ver hoging van de overheidsbijdrage aan de sociale lasten van de bedrij ven een jaar uitgesteld. Hiertegen kwamen vooral van de onderne mersorganisatie protesten maar ook van de drie grote vakcentrales, die een algemene staking voor 25 november uitschreven. De Christendemocratische par tijleider De Mita noemde de crisis „nutteloos en niet uit te leggen". Hij drong daarom aan op een zo snel mogelijke oplossing. Soortge lijke uitspraken kwamen ook van de overige drie partijleiders en ver wacht mag worden dat de regering Goria over enkele dagen weer zal aantreden. Buitenland kort Zonde In een herderlijk schrijven heb ben de Ierse katholieke bisschop pen gezegd dat het steunen van het verboden Ierse Republikeinse Le ger (IRA) een zonde is. De brief werd zowel in katholieke kerken in de Ierse Republiek als in Noordier- land voorgelezen. Tijdens de dien sten werden de elf protestantse slachtoffers herdacht van de bloe dige bomaanslag in Enniskillen, vorige week. In de Ierse republiek werd gisteravond een minuut stilte in acht genomen voor de slachtof fers van de aanslag, waarbij ook 63 gewonden waren gevallen. Nazi-misdadiger In Argentinië is eind vorige week de vermeende oorlogsmisdadiger en nazi Josef Leo Schwammberger gearresteerd. De Duitse ex-officier, tegen wie in de Bondsrepubliek een opsporingsbevel is uitgevaar digd, werd aangehouden in de stad Huerta Grande. De 75-jarige Schwammberger wordt verdacht van massamoord op Poolse joden tijdens de bezetting van Polen door de nazi's. Aids Volgens het Witte Huis is het aantal personen dat in de Verenig de Staten met het Aids-virus is be smet veel lager dan geschat. In een binnenkort te publiceren verslag staat dat het aantal gevallen van Aids-besmetting, dat wordt ge schat op 1,5 miljoen, slechts 680.000 is. De schatting van 1,5 mil joen is gebaseerd op gegevens van het Centra voor Besmettingscon trole en zou volgens het verslag natte-vingerwerk zijn. Mishandeling De Kenyaanse politie heeft giste ren tijdens gevechten met studen ten vier buitenlandse correspon denten gearresteerd en enkele van hen ernstig mishandeld. Aange houden werden de corresponden ten van de Amerikaanse persbu reaus AP en UPI, van de BBC en van het Westduitse persbureau DPA. De BBC-joumaliste werd naar eigen zeggen met stokken op de rug geslagen nadat ze op de grond was gevallen. De UPI-ver- slaggever werd met een geweerkolf in zijn nek en met een stok in zijn gezicht geslagen. Malan, die afdelingsvoorzitter is, zei dat Botha naar zuid-Angola was gegaan om zijn betrokkenheid en persoonlijke verantwoordelijkheid voor de legeracties in Angola te to nen. Volgens het leger zijn in de af gelopen twee weken 23 Zuidafri kaanse en Zuidwestafrikaanse sol daten in Angola gesneuveld; de Angolese autoriteiten zeggen dat het Zuidafrikaanse dodental tien keer zo hoog was. Andere leden van het kabinet die in Angola zijn geweest, waren vol gens Malan de ministers van bui tenlandse zaken Roelof Botha, van financiën Barend du Plessis en van onderwijs F.W. de Klerk. Malan zei hiermee te willen aantonen dat de regering „als een eenheid" naar buiten treedt. In Zuidafrika doen geruchten de ronde dat de minister van defensie en zijn collega van buitenlandse za ken onenigheid hebben over het beleid. Ook is in zowel regeringsge zinde als oppositionele kranten kri tiek geleverd, op de geheimzinnig heid over de gevechten in Angola en de weigering van de regering om duidelijkheid te verschaffen over dé omstandigheden waaron der het leger zijn verliezen heeft ge leden. Verschillende politieke en mili taire waarnemers wijzen op het ri sico, dat Zuidafrika zich in een oor log heeft gestort, waarbij het in rechtstreekse confrontatie kan ko men met de Sovjetunie. Sommige kranten trekken al vergelijkingen met de Amerikaanse inmenging in Vietnam. Daarnaast publiceren de meeste kranten hartverscheurende reac ties van de ouders en familieleden van de gesneuvelde blanke militai ren. Verreweg de meesten van de gesneuvelden zijn jonge dienst plichtigen. In de interviews vragen de ouders zich voortdurend af waarom juist hun zonen moesten sterven in deze verre oorlog. Ook van Angolese kant is beves tigd, dat er in zuid-Angola nog al- tijd hevig gevochten wordt. Aan het begin van een topontmoeting van de frontlijnstaten (Mocambi- que, Zimbabwe, Zambia, Botswa na, Tanzania en Angola), die giste ren in de hoofdstad Luanda begon, maakte president Jose Eduardo dos Santos bekend dat er zeker 3000 Zuidafrikaanse soldaten in het zuiden van zijn land vechten. Volgens Dos Santos zouden er langs de grens van Angola met het BUDAPEST - Deze winter zal voor veel Joegoslaven een barre zijn, ongeacht de stand van de ba rometer. Sociale onrust en aan scherping van politieke tegenstel lingen worden voorspeld na de af kondiging dit weekeinde van prijs stijgingen van 40 tot 70 procent voor artikelen als brood, melk, spijsolie en benzine. door Hans Geleijnse De stijging van de prijzen voor eerste levensbehoeften is een van de maatregelen uit het omstreden economische herstelprogramma van de regering-Mikulic. Voor naamste doel ervan is de inflatie van zo'n 140 procent drastisch te- door Zuidafrika bezetgehouden Namibia nog eens 30.000 soldaten gereed staan om aan de gevechten deel te nemen. De verliezen die er aan Zuidafri kaanse kant zijn geleden, zijn de zwaarste sinds de Angolees-Zuid- afrikaanse oorlog van 1974. Uit de schaarse informatie die door het le gerhoofdkwartier in Pretoria ver schaft wordt, kan worden opge maakt, dat het Zuidafrikaanse le ger tot 500 kilometer in Angola is opgerukt. Minister Malan van de fensie heeft geen twijfel laten be staan over de werkelijke intenties van de Zuidafrikaanse regering: „Zolang de Cubanen en Russen een bedreiging vormen voor de Unita-beweging van dr. Jonas Sa- vimbi, zullen wij blijven toeslaan". Eerste gesprek kardinaal met Contra-leiders MIAMI (AP) - De Nicaraguaanse kardinaal Obando y Bravo die door president Ortega is aangezocht om te bemiddelen tussen de Contra's en de Sandinistische regering heeft zaterdag een informele bespreking gevoerd met drie Contraleiders in Miami. De kardinaal heeft eind vo rige week in Washington met Orte ga gesproken. De president heeft een wapenstilstand aangeboden en het woord is nu aan de Nicaragu aanse rebellen. De kardinaal liet weten dat als de Contra's werkelijk willen onder handelen zij een voorstel moeten doen. "Ik wil het bloedvergieten in mijn land stoppen. Ik wil weten wat het verzet doet." Een woordvoerster van de Con tra's liet weten dat zij inderdaad wat te bieden hebben. Zij zullen waarschijnlijk komende week al een formele ontmoeting met Oban do y Bravo hebben. Die bijeen komst kan in Managua plaatsvin den. President Ortega heeft voorge steld dat de rebellen in Nicaragua zich voor 5 december terugtrekken in de drie gebieden waar een wa penstilstand van kracht is. Een maand later moeten dan de wapens worden neergelegd. rug te dringen. Zaterdag werd het regeringsprogramma door het par lement goedgekeurd, na drie dagen van soms emotionele debatten. Een tweede impopulaire maatre gel is de bevriezing van lonen. Voorlopig alleen voor de werkne mers in de semi-overheidssector, waartoe onder meer de banken, het verzekerings- en het in Joegoslavië omvangrijke loterij wezen behoren. Voor de andere economische sectoren blijft een al eerder dit jaar aangekondigde maatregel van kracht. Bedrijven die de eerste ne gen maanden van dit jaar verlies hebben geleden mogen hun werk nemers niet meer betalen dan het gemiddelde maandloon in Joego slavië (ongeveer 400 gulden) min tien procent. Naar schatting is bij- na de helft van de bedrijven in het MEXICO (GPD) - Jose Samey, de president van Brazilië, heeft giste ren een belangrijke politieke ne derlaag geleden. Het invloedrijke Grondwet Comité nam met 48 stemmen voor en 45 tegen het prin cipebesluit om de presidentiële ambtstermijn terug te brengen van zes tot vier jaar. Samey had de afgelopen weken hemel en aarde bewogen om vijf jaar aan de macht te kunnen blij ven. In Brazilië wordt het besluit van het Comité vertaald als een di recte motie van wantrouwen tegen het bewind van Sarney. land chronisch verlieslijdend. De aanslagen op de koopkracht worden gecompleteerd door een soort continue devaluatie van de nationale munt, de dinar, die dank zij de in socialistische landen ge bruikelijke subsidiepolitiek inter nationaal gezien overgewaardeerd is. De afgelopen twee weken daal- de de dinar al 13 procent in waarde. De regering wil nu periodiek de stijging van de consumptieprijzen laten volgen door waardedalingen van de dinar. Dat maakt weliswaar de Joegoslavische produkten voor het buitenland goedkoper, maar zorgt er ook voor dat de binnen landse consument dieper in de bui del moet tasten voor produkten die geheel of gedeeltelijk geimpor- teerd worden. Voorts moeten kre- diteuren in het vervolg reële rente Het besluit van het comité van 93 afgevaardigden dat vorm moet ge ven aan de nieuwe wetten, zal over een paar weken moeten worden bekrachtigd door het parlement. De meeste waarnemers geloven dat die stemming slechts een for maliteit zal zijn. Onder de nieuwe wetgeving zullen er november vol gend jaar direkte presidentsverkie zingen worden gehouden. Samey kwam in april 1985 aan de macht na het plotselinge overlijden van de populaire politicus Tancre do Neves, die door een speciale kiesraad als president was aange wezen. In eerste instantie deed Sar ney alle twijfels omtrent zijn be doelingen verstommen door voor Brazilië radikale, sociaal gerichte maatregelen te nemen. Vorig jaar bereikte zijn populari teit een absoluut hoogtepunt dank zij het economische Cruzado-plan, maar dit jaar heeft de president zo'n beetje iedereen tegen zich in het harnas gejaagd. De inflatie schommelt, op jaarbasis, alweer rond de 250 procent. Arbeiders zijn kwaad omdat de salarissen sterk achterblijven en omdat stakingen vaak met geweld worden gebro ken. Het zakenleven is boos omdat de regering begin dit jaar de oorlog verklaarde aan de internationale geldschieters (Brazilië is met meer dan 115 miljard dollar het grootste schuldenland van de Derde We reld). En binnen de legertop be- Akkoord VS-tekort WASHINGTON (Rtr/UPI) - De Amerikaanse president Reagan heeft zaterdag verklaard dat er een akkoord tussen zijn regering en het Congres in zicht is over een ver mindering van het begrotingste kort met tachtig miljard dollar in twee jaar. In kringen van het Con gres is vernomen dat er in het eer ste jaar tien miljard dollar aan be lastingverhoging zal zijn en vier a vijf miljard dollar aan bezuinigin gen op defensie. gaan betalen: het rentepercentage zal hoger zijn dan de inflatie. De nu afgekondigde monetaristi- sche maatregelen zijn direct inge geven door de eisen van het Inter nationaal Monetair Fonds. Joego slavië staat voor bijna 40 miljard gulden bij het Westen in het krijt en kon dit jaar al niet meer aan zijn af betalingsverplichtingen voldoen. De regering wil daarom een soepe ler aflossingsregeling. De huidige zorgt ervoor dat bijna de helft van de Joegoslavische inkomsten in vreemde valuta weer direct naar de westerse schuldeisers verdwijnt. De wijze waarop de officiële af kondiging van het programma werd gepresenteerd illustreert de politieke tegenstellingen en de vrees voor sociale onrust. Nadat het parlement zaterdag in de loop staat de nodige onvrede omdat Sar ney geen kans meer ziet om de soci ale en politieke spanningen in de hand te houden. In een laatste wanhoopspoging dreigde de Braziliaanse president vorige week met represailles tegen de parlementariërs die voor de ver korting van de regeringstermijn zouden stemmen. Hij bestempelde hen op de voorhand als „persoon lijke vijanden". Maar het effect is averechts geweest. „Wie kon er nu nog voor een pe riode van vijf jaar stemmen zonder in verlegenheid te worden ge bracht door beschuldigingen dat hij door de knieën is gegaan voor de chantage van Sarney", aldus het commentaar van senator Carlos Chiarelli. van de morgen akkoord was ge gaan, werd een embargo op publi- katie van het nieuws afgekondigd tot 1 minuut na middernacht. Daar mee zou een run op de winkels moeten worden voorkomen, maar andere bronnen in de Joegoslavi sche hoofdstad spreken van door gaande onenigheid binnen de rege ring. Mikulic zou volgens sommigen met het aftreden van zijn regering hebben gedreigd om het program ma erdoor te krijgen. Dat lijkt te sporen met ervaringen van de Ne derlandse minister van buitenland se zaken Van den Broek, die in Bel grado vorige week van Mikulic en de zijnen te horen kreeg dat er 'geen alternatieven' waren voor het anti-inflatieprogramma De drei gementen waren vooral gericht aan GENEVE (AP/DPA) - De hoofdon derhandelaar van de Verenigde Staten in het ontwapeningsoverleg met de Sovjetunie, Max Kampei man, heeft gisteren verklaard er al le vertrouwen in te hebben dat het beginselakkoord over verwijde ring van alle middellange afstands raketten zijn beslag zal krijgen op de topontmoeting tussen president Reagan en Sovjetleider Gor- batsjov, volgende maand. Kampeiman stond verslaggevers te woord na zijn aankomst in Genè- ve, waar hij de komende twee da gen besprekingen voert met de Russische hoofdonderhandelaar Joeli Vorontsov. Het overleg is er op gericht de laatste obstakels uit de weg te ruimen voor het INF-ak- koord dat tussen 7 en 10 december door Reagan en Gorbatsjov onder tekend zou moeten worden. Met name over de verificatie, de toet sing van de naleving van het ak koord, zouden de twee partijen het nog niet geheel eens zijn. Kampeiman zei dat hij en Vor ontsov er mogelijk niet in zullen slagen alle resterende vraagstuk ken op te lossen. In dat geval zullen de Amerikaanse en Russische mi nisters van buitenlandse zaken, Shultz en Sjevardnadze, op 26 no vember naar Genève komen om de zaak af te ronden. Op de vraag of al le problemen voor 7 december op gelost kunnen zijn antwoordde Kampeiman bevestigend. Hij en Vorontsov zijn gisteravond met hun besprekingen begonnen. Kampeiman wilde niet ingaan op de punten die nog nader overleg behoeven. Hij zei alleen dat strin gente verificatieregels „van essen tieel belang" zijn, wil de Ameri kaanse Senaat het verdrag ratifice- In Istanbul heeft NAVO-secreta- ris-generaal Lord Carrington van daag gezegd dat ratificatie van het INF-verdrag door de Amerikaanse Senaat modernisering van de kern wapens voor de korte afstand kan bemoeilijken. Hij voegde er echter aan toe dat weigering van ratifica tie grote schade zou toebrengen aan de interne samenhang van de NAVO. Carrington deed deze uitspraken in het kader van een oproep tot de NAVO om snel een beslissing over de modernisering van de kernwa pens voor de korte afstand te ne men. Ook op het gebied van nucle aire slagveld-wapens moet onze af- schrikkings-capaciteit in stand worden gehouden, zo hield Carri ngton de NAVO-assemblee in Is tanbul voor. Binnen het streven naar vermin dering van de kernwapen-arsena len en zonder afbreuk te doen aan een akkoord over de middellange- afstandswapens of een voorsprong tegenover het Warschaupact op te bouwen, moeten we een toereiken de combinatie van defensiemidde len houden, aldus Carrington. Wie de nucleaire slagveld-wapens laat verouderen vanwege politieke traagheid of uit financiële overwe gingen is naar zijn mening verant woordelijk voor een "passieve een zijdige ontwapening", waardoor een gat zal ontstaan in de Navo- strategie van het aangepaste ant woord (flexible response). RUIM 200 BEDRIJVEN GRATIS ♦ïntïee V MrëfKi* het adres van de 'liberale' partijtop- pen in de deelrepublieken Slove nië en Kroatië. Daar is men vooral verstoord over het gebrek aan her vormingen. Slovenen en Kroaten leggen vooral de nadruk op de noodzaak van een marktgerichte aanpak, het volgen van de wet van vraag en aanbod. Maar de orthodoxen in de Joego slavische partijtop voelen weinig voor nog meer kapitalistische im pulsen in het toch al verwaterde Joegoslavische socialisme. Zij zien weliswaar de noodzaak in van een tijdelijke monetaristische politiek om de buitenlandse schuldeisers tevreden te stellen en onder de als beschamend ervaren curatele van het IMF uit te komen, maar verder mogen de concessies richting Wes ten niet gaan. ROME - Bewoners van enkele oostelijke wijken van Rome blokkeerden zaterdag een spoorbaan en enkele grote wegen uit protest tegen plannen van het stadsbestuur om bij hun wijken zigeunerkampen aan te leggen. De beto gers wezen beschuldigingen van racisme van de hand maar zeiden dat ze in actie waren gekomen omdat hun wij ken al overbevolkt zijn, de watertoevoer onvoldoende is en er te weinig winkels, scholen en ziekenhuizen zijn. (foto AP) - ORGANISATOR UIE.C TEL 03430-14262 ADVERTENTIE DAGELIJKS VAN 14.00 TOT 22.00 UUR. Denkt u mee, beslist u mee in het bedrijf? Bezoek deze beurs! ZAKELIJKE KONTAKTEN IN UW OMGEVING

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5