Geld en status dreven Menten tot deelname aan massamoord Leiderdorps predikant genoopt uit te zien naar andere baan Suriname weet over week of Bouterse biezen moet pakken Affaire-Menten uniek in Nederlandse rechtsgeschiedenis PAGINA 2 MAANDAG 16 NOVEMBER 1987 Ds. J. J. van den Born, een van de vijf predikanten in volledige dienst van de hervormde en ge reformeerde kerkengemeen- schap in Leiderdorp, heeft de ge zamenlijke kerkeraad en de ker- keraad van zijn eigen wijk 'Ou derzorg' per brief laten weten, dat hij zijn positie als gerefor meerd predikant van Leiderdorp opnieuw overweegt. Dat bete kent, dat hij uitziet naar een an dere gemeente of functie. Zijn beslissing houdt mede verband met de moeilijke finan ciële situatie van de kerkenge- meenschap. Enkele maanden ge leden werd wel een extra actie gevoerd om het tekort terug te dringen (opbrengst f 60.000), maar desondanks moet het colle ge van beheer - in de plaats ge komen van de vroegere hervorm de kerkvoogdij en de gerefor meerde commissie van beheer - rekening houden met een tekort van f46.250 over dit jaar. De wer kelijke uitkomsten zijn nog niet bekend omdat het boekjaar nog niet kan worden afgesloten. De rekening over 1986 had al een tekort van bijna f78.000. In de begroting voor volgend jaar zit een gat van f85.000. Positieve antwoorden op de onlangs ge voerde extra actie geven het col lege van beheer hoop dat de te ruggang zich volgend jaar niet doorzet, maar het durft het niet aan daar nu al rekening mee te houden. Het college van beheer vindt dit negatieve begrotings beeld niet aanvaardbaar. Het zal zich met allen die daarbij betrok ken zijn beraden over de vraag wat er ten aanzien van predikan ten, kosters en kerkelijke gebou wen moet gebeuren om de finan ciën weer in evenwicht te bren gen. Te verwachten valt, dat het kerkbestuur tot ingrijpende maatregelen moet besluiten. (De hervormde en gerefor meerde kerkengemeenschap heeft naast de vijf fulltime predi kanten drie kosters in dienst. Ze beschikt over drie kerkgebou wen, Dorpskerk, Hoofdstraat- kerk en Scheppingskerk, en twee verenigingsgebouwen, Ire ne en Trefpunt). Spijt Secretaris C. J. M. van Pernis van de wijk 'Ouderzorg' deelde mee. dat ds. Van den Bom met zijn beslissing om naar een ande re gemeente of functie uit te zien vooruit heeft willen lopen op de noodzakelijke bezuinigingen. De wijkkerkeraad heeft er met spijt, maar ook met begrip van kennis genomen en zal zich de komende tijd op eigen toekomst bezinnen. Hij hoopt in ieder geval tot juli volgend jaar met zijn predikant te mogen samenwerken. Overigens komt de zorg van ds. Van den Bom over de Leider- dorpse kerkengemeenschap niet alleen voort uit de financiële toe stand. Ook niet-materiële facto ren hebben - blijkens een mede deling van de wijksecretaris in het kerkblad 'Ontmoeting' - bij zijn beslissing een rol gespeeld. Gedoeld wordt op problemen rond een andere Leiderdorpse predikant. Van Pemis spreekt in zijn stukje van een voor ds. Van den Bom 'onwerkbare kerkelij ke situatie'. In een persoonlijke noot, waar mee hij zijn bericht besluit, hoopt hij dat de collega's van Van den Bom, de 'beleidsma kers' binnen de gezamenlijke kerkeraad, iets geleerd hebben van diens voornemen en er in verlegenheid kennis van hebben genomen. Vanmorgen werd ons meege deeld, dat ds. Van den Bom voor lopig voor een maand met ziekte verlof is gegaan. De kerkdien sten waarin hij de komende we ken zou voorgaan worden door plaatselijke collega's overgeno- Bomers bij Mariën- burg Bisschop Bomers van Haar lem bezocht zaterdag een provin ciale bijeenkomst in deze stad van de Mariënburg-vereniging (kritische, vernieuwingsgezinde rooms-katholieken). Hij werd daarmee de eerste bisschop die een bijeenkomst van deze vere niging bijwoonde. Enkele hon derden aanwezigen begroetten hem met applaus. In een toespraakje vertolkte Bomers de bezorgdheid bij de bisschoppen over bepaalde ont wikkelingen in de Nederlandse kerkprovincie. "Het Tweede Va ticaans Concilie heeft veel ge dachten losgemaakt. Er klinken ook geluiden waarvan wij ons af vragen of ze nog helemaal zijn te verenigen met het evangelie. Halve waarheden zijn een bron van verwarring". Bomers beschouwde zijn aan wezigheid op deze vergadering als "een zeer bewust teken van verbondenheid én van zijn be reidheid om contacten met de vereniging te onderhouden". "Maakt u het de bisschoppen wel altijd gemakkelijk om die con tacten te hebben?", zo vroeg hij de Mariënburgers. Op de identi teit van het katholiek-zijn, de veelvormigheid en de grenzen daarvan zal rooms-katholiek Ne derland heel goed moeten stude ren, zei Bomers. Oud-deken dr. A. van de Weyer van Beverwijk zei in een reactie, dat de bisschop zich niet te veel zorgen moet maken over deze groep. "Wij zijn heel normale en bovenal gelovige katholieken. Het komt niet altijd bij de bis schoppen over dat wij ernst wil len maken met ons geloof. Maar misschien kunt u dat na vandaag uw mede-bisschoppen duidelijk maken". Hervormde Kerk: beroepen te Pijnacker J. C. Plaat, geeste lijk verzorger ziekenhuis 'Willem Alexander' Den Bosch, te Barne- veld H. Talsma Ryssen; aangeno men naar Loon op Zand kandi daat J. Beider Randwijk. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Lisse- Oegstgeest kandidaat A. H. Ver- bree Aduard, te Veenendaal C. van den Berg Assen, te Bruns- sum-Treebeek J. J. Poutsma Hardenberg. Nederlands Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Kat wijk aan Zee, deelwerk, kandi daat G. J. Zwarts Rotterdam. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te 's Graven- zande A. Stehouwer Nijkerk; aangenomen de benoeming tot legerpredikant in lang verband G. L. Born Rozenburg. Erkenning. Als de hervorm de synode er eind deze maand mee akkoord gaat, krijgen en zendings- en jongerenorganisa ties van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk kerkelij ke erkenning. De Hervormde Bond voor Inwendige Zending op Gereformeerde Grondslag (IZB) en de Hervomd-Gerefor- meerde Jeugdbond hadden hier om gevraagd. "Wjj willen dat ons werk niet als verenigingswerk, maar als kerkewerk wordt gezien", zei ds. J. W. L. Koppenhol, secretaris van de IZB. Doordat beide vere nigingen 6traks op de synode verslag van hun werk kunnen uitbrengen, hoopt hij dat ze 'prikkels en inspiratie' opdoen PARAMARIBO - Over ruim een week zijn de kaarten geschud. Suriname zal dan weten of het van Bouterse af is. Want een ver kiezingsoverwinning die een tweederde meerderheid in de Nationale Assemblee oplevert voor het Front van de drie oude partijen, betekent het einde van de politieke rol van Bouterse. Hij is dan alleen nog maar legerlei der. door Marie-Annet van Grunsven om hun werk voort te zetten en het "gereformeerd belijden bin nen de hervormde kerk gestalte kunnen geven". Kerkelijke erkenning houdt in, dat de verenigingen in ieder geval de komende zes jaar nau wer gaan samenwerken met de desbetreffende raden en organen van de Hervormde Kerk. Bang voor verlies van identiteit is Kop penhol door eventuele kerkelij ke erkenning niet. "Gezien de eeuwenoude structuur van de hervormde kerk met haar ver schillende richtingen lijkt mij dat niet waarschijnlijk". De Ge reformeerde Zendingsbond in de Hervormde Kerk werd al in 1951 kerkelijk erkend. DEN HAAG - Met het overlijden van Pieter Menten, de wegens oorlogsmisdaden veroordeelde handelaar, zakenman en verzamelaar van kunst en antiquiteiten, is een zaak afgesloten die uniek is in de na-oorlogse Nederlandse rechtsgeschiedenis. De zaak-Menten heeft in ons land de stoot gegeven voor een hernieuwde belangstelling voor oorlogsmisdaden en de vervolging daarvan. Tegelijkertijd is ook de periode direct na afloop van de Tweede Wereldoorlog, met de chaotische toestanden op het gebied van zuivering en bijzondere rechtspleging, in het brandpunt van de belangstelling komen te staan. We hebben er zelfs een rapport van negenhonderd bladzijden aan overgehouden. Dat was het eindrapport van de commissie-Schoeffer die tot taak had het vervolgings- en opsporingsbeleid van justitie in de zaak-Menten van 1945 tot 1977 te onderzoeken. Dat onderzoek was weliswaar toegespitst op de zaak-Menten maar leverde tegelijkertijd een schat aan gegevens op over de hele na-oorlogse bijzondere rechtspleging. Dat alles kostte wel 1,3 miljoen gulden. Juridisch heeft de zaak-Menten drie arresten van de Hoge Raad opgeleverd. Vooral de vernietiging van het eerste vonnis in de reeks - waarbij de Amsterdamse rechtbank Menten tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld had - bevatte een aantal opmerkelijke punten. Kortweg gezegd kwam dit arrest neer op een verduidelijking van de juridische positie van de verdachte die zo uitgebreid en zo helder was dat in veel andere strafzaken advocaten zich op dat Menten-arrest hebben beroepen als ze vonden dat hun clienten tekort was gedaan. Tegenover deze positieve aspecten van de zaak-Menten staan echter een groot aantal negatieve punten. Geen enkele rechtzaak zal ooit zoveel geld en tijd hebben gekost. Al was het alleen maar vanwege de vele justitiële werkuren die in de zaak zijn gaan zitten. Tot drie keer toe heeft de zaak-Menten de Hoge Raad gehaald. Eveneens tot drie keer toe hebben bijzondere strafkamers van achtereenvolgens de Amsterdamse. Haagse en Rotterdamse rechtbank zich over de dossiers moeten buigen. De stapel processtukken was zo groot, dat de vele ordners met een speciaal steekkarretje naar de zittingszaal gebracht moesten worden. Hoeveel geld de zaak-Menten de Staat heeft gekost, kan niet gezegd worden. Dat het om vele miljoenen guldens gaat, is wel duidelijk. Er is veel werk verzet om te komen tot een zo gefundeerd mogelijk oordeel over de misdrijven die Menten in 1941 in Polen zou hebben bedreven. Uiteindelijk leverde dat na vier jaar dan toch een veroordeling tot tien jaar gevangenisstraf op. Toen waren er wel heel wat hobbels genomen. Eerst hield Menten het proces op met zijn bewering dat er in de jaren '50 een ministeriële toezegging was gedaan dat hij nooit vervolgd zou worden wegens in Polen begane oorlogsmisdrijven. Toen dit obstakel uit de weg geruimd was, stond zijn geestelijke toestand voortzetting van het proces in de weg. Menten was volgens de Rotterdamse rechtbank 'voor de wet' krankzinnig. Dat betekende bijna het einde van een proces dat zoveel emotionele reacties heeft opgeroepen bij zowel voor- als tegenstanders van vervolging van oorlogsmisdadigers. De Hoge Raad besliste echter dat Menten wel degelijk in staat was om berecht te worden waarna in de zomer van 1980 de zaak in Rotterdam definitief werd afgedaan. Het laatste beroep van Menten op de Hoge Raad faalde niet. Hij moest zijn tien jaar gevangenisstraf uitzitten. In 1985 kwam Menten echter vrij, nadat hij tweederde van zijn straf had uitgezeten. Hij vertrok daarna naar Ierland. Zijn villa in Blaricum was in 1978 door een geestelijk gestoorde in brand gestoken. De Westduitse regering had er eerder beslag op laten leggen, omdat Menten ten onrechte een oorlogsschadevergoeding van 55.000 mark had gekregen. Hij had daar te boek gestaan als oorlogsslachtoffer. Sinds juli van dit jaar verbleef Menten in een verpleeginrichting voor demente bejaarden in Loosdrecht, waar hij zaterdagmiddag op 88-jarige leeftijd overleed. Als de tweede helft van het ad vies ook opgevolgd wordt, weet Bouterse waar hij aan toe is. Maar hij heeft dan altijd nog die zelfde Grondwet, waarin zijn po sitie als legerleider geregeld is. Waarom deed Pieter Nicolaas Men ten mee aan de massa-executies op 7 juli 1941 in het toen door de Duit sers bezette Poolse dorp Podho- rodce? Het antwoord op deze vraag is moeilijk te geven, ook nadat in januari 1981 de veroordeling van Menten wegens oorlogsmisdrijven definitief is geworden. De meest aannemelijke verklaring voor Men- tens gedrag in de oorlogsjaren is dat hij volkomen bezeten was van de jacht op steeds meer geld en goederen. door mr. Roel Schut Daar kwam bij dat hij voortdu rend probeerde zich voornamer voor te doen dan hij in werkelijk heid was. Lang heeft Menten ge probeerd vol te houden dat hij uit de rijke tak van de Mentens stam de. Pas in de loop van het proces- Menten werd duidelijk dat hij slechts de zoon was van een lom penkoopman uit de Amsterdamse Jordaan. "Op 26 mei 1899 werd Pieter Ni colaas Menten te Rotterdam gebo ren als zoon van een spekslager, die later in oud-papier ging handelen", zo staat in het rapport van de com missie-Schoeffer, die het justitieel optreden tegen Menten van 1945 tot 1976 heeft onderzocht. Volgens de commissie groeide Menten in eenvoudige omgeving in Amster dam en Hilversum op. Later ging hij naar Polen waar hij een redelijk geslaagd zakenman werd. "Tegen het einde van de dertiger jaren was Menten een vermogend man. Hij woonde toen niet meer in Lemberg maar op zijn landgoed in Sopot in Galicie, niet ver van de dorpen Podhorodce en Urycz". Executies Deze opmerkingen in het rap- port-Schoeffer raken de kern van de vraag waarom Menten zich schuldig zou hebben gemaakt aan oorlogsmisdrijven. Wat was de drijfveer voor zijn medewerking aan executies van Poolse en joodse inwoners van twee toen in Polen gelegen maar inmiddels Russisch geworden dorpen Podhorodce en Urycz? Beide vragen zijn tijdens de pro cessen tegen Menten in Amster dam en Rotterdam uitvoerig aan de orde geweest. De zaak-Urycz viel af snel af. Er was te weinig bewijs te gen Menten. Anders lag het voor de zaak-Podhorodce. Daar was vol gens de Amsterdamse rechtbank - die overigens in cassatie het vonnis door de Hoge Raad vernietigd zag - wel voldoende bewijs voor Men tens deelname aan massa-execu ties van dorpelingen. Na lezing van de processtukken blijft maar een conclusie over. Menten wilde zijn bezit in het Pool se Sopot terug. Toen de Duitsers in 1939 Polen binnenvielen en het land samen met de Russen verdeel den, kwam Mentens landgoed in het Russische deel te liggen. Het landgoed werd onteigend en ver- De nu overleden Pieter Menten: achter zijn gepolijste uiterlijk s deeld onder de plaatselijke boeren. Toen in 1941 de Duitse veldtocht tegen Rusland begon, was Menten in de voorste linies te vinden. Immers, als hij zich de sympa thie van de Duitsers zou kunnen verwerven, zou hem dat mogelijk de kans geven om zijn goederen weer in bezit te nemen. Menten wil de terug krijgen wat er nog te halen viel. Hierover zei de Amsterdamse rechtbank destijds: "Ook dit past in het beeld van de persoon van de verdachte: een man voor wie geld en goed in zijn leven een alles over heersende rol hebben gespeeld. Daarom was het herkrijgen van een zo omvangrijk deel van zijn vermo gen als het landgoed in Sopot - kort voor de oorlog op ruim een miljoen Zwitserse franken geschat - voor hem van zeer groot belang" Menten wilde ten koste van alles zijn doel bereiken. Zo zeiden psy chiaters die hem onderzochten in 1977: "Hij probeert zich krampach tig als een 'grand seigneur' voor te doen zonder dit te bereiken. Hij kan vergeleken worden met een kind dat op zijn tenen staat om iets te pakken dat te hoog voor hem is. Menten is achter zijn gepolijste ui- erig en grof. terlijk schreeuwerig en grof. Hij is iemand die niet wil zijn wie hij is en die geen zelfacceptatie heeft", al dus het psychiatrisch rapport over Menten. Mentens gevoel van grootheid werd onder meer ondersteund door zijn advocaat mr. Kortenhorst in het proces dat aan het eind van de jaren '40 in Nederland tegen hem werd gevoerd wegens collabo ratie in Polen met de Duitsers. De toenmalige Tweede-Kamervoorzit ter zei in 1949 over Menten: "Hij was een Nederlandse pionier in den vreemde. Een van de allereer ste en een van de allergrootste van een formaat van het Amerikaanse soort". De Amsterdamse rechtbankpre sident mr. Schroeder stelde tijdens de zitting van de bijzondere straf kamer van de Amsterdamse recht bank van 20 mei 1977 een ander ci taat tegenover deze lof. Een verte genwoordiger van een Deense fir ma, waarmee Menten in de jaren '20 in de clinch lag, zei over hem: "Menten is een van de ergste zwen delaars die ik ken, een zwendelaar van groot formaat". De tweederde meerderheid is voor het Front belangrijk, omdat dan de Grondwet veranderd kan worden, hoewel Bouterse al heeft aangekondigd zich daarte gen te zullen verzetten. Wat hem betreft strekt het "verdedigen van de nationale souvereiniteit" zich ook uit tot het verdedigen van de Grondwet tegen meerder heden in de Assemblee. Gerieflijker voor Bouterse als 'handhaver van de wet' is een verkiezingsuitslag die minstens zeventien zetels voor zijn NDP oplevert. Het Front heeft dan net geen tweederde meerderheid. Pogingen om de Grondwet te veranderen kunnen dan in de kiem gesmoord worden. Dat het Front de verkiezingen gaat win nen, daar twijfelt niemand aan. Maar de vraag blijft, of de over winning groot genoeg is om de positie van Bouterse aan het wankelen te brengen. Zo op het eerste gezicht hoeft Bouterse zich over de opstelling van het Front niet al te veel zor gen te maken. Arron heeft laten weten dat het nationale leger ook in vredestijd een taak heeft in de opbouw van Suriname. En voor het militair gezag is een gerieflij ke plaats ingeruimd binnen de Staatsraad, die op dezelfde wijze gaat functioneren als het huidige topberaad: boven de regering, met een adviesfunctie aan de president. Niet raciaal Eén groot verschil met alle vo rige verkiezingen in Suriname moet worden opgemerkt: voor het eerst in de geschiedenis zijn de scheidslijnen niet raciaal. Bin nen het Front zijn Hindoestanen, Creolen en Javanen gebundeld en de NDP is sterk anti-raciaal. Ook de kleinere Surinaamse Par tij van de Arbeid van vakbonds man Fred Derby is een vergaar bak van alle bevolkingsgroepen. Ook valt op dat deze verkiezin gen ergens over gaan. Langzaam maar zeker maakt de ene partij na de andere haar verkiezings programma bekend, al wordt daarmee meer gezwaaid dan dat er in gelezen wordt. Wat dat be treft is er niet veel verschil met het eerder gehoudeh referendum over de concept-Grondwet. Toen was de opkomst hoog en 90 pro cent stemde voor. "Stem voor de Grondwet, en op 25 november te- geb de NDP", was het advies van Front-leider Lachmon. En dan is er ook nog het 'Ak koord van Leonsberg', een gehei me overeenkomst tussen Bou terse en de Front-leiders Arron, Lachmon en Soemita. Langzaam maar zeker beginnen sommige Front-aanhangers achterdochtig te worden. Inmiddels is bekend geworden dat het leger de uitslag van de verkiezingen zal respecte ren en de heren van het Front veel respect hebben voor het na tionaal leger. Liefde Maar is binnenskamers niet de basis gelegd voor een regering waaraan de NDP van Bouterse en Wijdenbosch deel gaat ne men? Front-aanhangers stem men om van Bouterse af te ko men. Dat feest zou niet door gaan, als er onderhands afspra ken zijn gemaakt. Eén afspraak is er zeker: de af spraak om de week voor de ver kiezingen rustig te doen verlo pen. Geen van de partijvoorzit ters heeft er belang bij dat verhit te aanhangers elkaar met stok ken en stenen te lijf gaan. Vanaf de podia wordt er dan ook voort durend instructie gegeven. 'Soso lobi' (louter liefde), zegt de NDP en heeft dat meteen op T-shirts laten drukken. 'Verdraagzaam heid' is het sleutelwoord van het Front. De rollen bij de NDP zijn even omgekeerd. Wijdenbosch is ge matigd, met in het achterhoofd dat geen aaleiding gegeven moet worden om een nationaal kabi net - inclusief de NDP - te torpe deren. En Bouterse zegt als 'acti vist' waar de aanhang voor geko men is. Hij schildert het sombere beeld van vóór de coup, dat terug zal keren als het Front wint. In een openhartige bui betrok hij zelfs de standrechtelijke exe cuties van december '82 in zijn verkiezingsrede: "Als ze me een moordenaar noemen, dan doen ze dat maar. Ik heb toen een veel groter bloedbad weten te voor komen", kregen zo'n 2000 brave Javanen en Hindoestanen te ho ren in het landbouwdistrict Commewijne. Desi Bouterse: weinig te vrezen. (foto ANP»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2