Irene Gronert zorgt voor een primeur Beurskens naar Seoul JE- HH Excelsior als springplank Nederlandse wint wereldbeker bowling Dank zij tweede plaats marathon Tokyo Zege Hopman in marathon Loef mag mee naar Berlijn Klaas Vink wil per sé hogerop in betaald voetbal Van Gennip en Vergeer eisen IJsselcup op MAANDAG 16 NOVEMBER 1987 SPORT PAGINA 21 KUALA LUMPUR (ANP) - Irene Gronert won zaterdag de wereldbeker bowling voor amateurs. In de finale van het toernooi in Kuala Lumpur versloeg de 43-jarige speelster uit Voorburg zaterdag de Finse Heidi Lind. Lind scoorde in de game 116 punten, Gronert 181. Met haar overwinning werd Gronert de eerste Nederlandse bowlster, die tot de absolute wereldtop doordrong. Bij de mannen werd Bert Beverdam uit Emmen dertigste. „Dit is de mooiste dag van mijn le ven", reageerde Gronert na haar ze ge. „Als ik mocht kiezen tussen een miljoen gulden of de wereldbeker, koos ik direct voor de beker." Gro nert is al 23 jaar een vurig en actief liefhebber van haar sport. In haar loopbaan won ze al twee Europese bekers, in 1980 en '81, en ook met de Nederlandse damesploeg be haalde ze successen. De equipe werd twee maal winnaar van de Europese beker en een keer Euro pees kampioen. De wereldbeker ontbrak nog in haar collectie. In haar voorgaande vijf wereldbeker toernooien werd ze twee keer vier de, een keer vijfde, een keer negen de en tijdens haar debuut haalde ze de laatste zestien niet. Dat ze die trofee in de hoofdstad van Malaysia veroverde, lag eigen lijk niet voor de hand. In de kwalifi caties voor het eindtoernooi in Ku ala Lumpur struikelde ze al bijna. Ze arriveerde een kwartier te laat in de speelzaal in Scheveningen. Door sportief gedrag van haar op- ponentes werd ze niet gediskwalifi ceerd. Als dank tegenover haar concurrentes won ze het plaat- singstoernooi in de badplaats en daarmee het ticket naar Malaysia. DEN HAAG (ANP) - Emiel Hop man heeft zaterdag op de Uithof in Den Haag de zesde marathon om de KNSB-beker naar zijn hand ge zet. Het oud-kernploeglig legde het vermoeide peloton zijn wil op en nam twee ronden voorsprong. Slechts een negental rijders slaag den er in de schade tot een ronde achterstand te beperken. Hopman maakte drie seizoenen geleden spelenderwijs de dienst uit in het marathonlegioen. Hij won in die jaargang het nog ongeë venaarde record van vijftien wed strijden. Niet omdat hij de beste sprint in zijn boomstammen van benen had, maar gewoon omdat hij het hardst van allen reed. Als hij zin had of kreeg een tiental rondjes tempo te draaien, snakte het pelo ton alras naar adem en had De Hulk, zoals hij al snel werd ge noemd, een of meer ronden geno- Met een zucht van verlichting zag het schaatserslegioen Hopman vertrekken naar de kernploeg. De Westfries zag op de lange afstan den Olympisch eremetaal in het verschiet, maar besefte al gauw, dat marathon- en allround-schaat sen twee totaal verschillende disci plines zijn, waarvoor andere tech nieken vereist zijn. Geheel in over eenstemming met zijn karakter gaf Hopman de strijd niet snel op. Pas tegen het slot van het vorige sei zoen keerde hij na een langdurige blessure terug in het marathonpe loton, dat inmiddels werd gere geerd door Hilbert van der Duim en Richard van Kempen. Hopman werd voor dit seizoen aangetrokken als kopman van de Puma-ploeg, die onder leiding staat van acteur Manfred de Graaf. In de eerste periode draaide de plattelander zijn rondjes onopval lend mee. „Ik kwam zo vanaf het land naar de ijsbaan. Eten moest ik onderweg in de auto. Dat is natuur lijk niet de beste voorbereiding", luidde zijn verklaring. Trainen deed Hopman alleen in de aanloop naar het seizoen en tijdens de wed strijden zelf. „Mijn tijd komt nog wel. Na de rooitijd". DEVENTER (ANP) - De opvallen de prestatie van Arie Loef op de 500 meter van het toernooi om de IJsselcup had geen invloed op de keuze van de sprintploegen voor de internationale wedstrijden op 29 en 30 november in West-Berlijn. De 18-jarige Eindhovenaar was reeds geselecteerd. De schaats bond heeft de volgende schaatsen rijders en -rijdsters uitgenodigd voor de wedstrijden in West-Ber- lijn: Ijerk Terpstra, Hans Janssen, Arie Loef, Dirk Jan van Hameren en Maarten Joyens. Vrouwen: Ma- riska Hekkers, Marga Preuter, Her- ma Meijer, Boukje Keulen en Anita Loorbach. De kernploegen rijden in dat weekeinde de wereldbeker wedstrijden in Noord-Amerika. Oscar voor Goeljajev OSLO - Nikolaj Goeljajev ontving in Oslo de „Schaats Oscar". De we reld- en Europese kampioen kreeg die onderscheiding als waardering voor zijn prestaties tijdens de we reldtitelstrijd van vorig jseizoen in Heerenveen. Goeljajev is als Oscar-winnaar de opvolger van de Noor Geir Karl stad. Hein Vergeer kreeg de prijs in 1985. In het eindtoernooi ging Gronert slecht van start. Van de 33 speel sters haalde als vijftiende de laatste zestien. „Ik speelde slecht", keek ze terug. „Na de drie ronden van acht games had ik het even te kwaad. Het was net wel of net niet. Voor de uitslag ben ik maar een stukje gaan wandelen. Toen ik te rug kwam, hoorde ik dat ik het nog juist gehaald had." Met de plaatsing voor de kwartfi nales viel de druk van Gronert af. In de tweede ronde begonnen alle speelsters weer op nul en speelden een halve competitie. Gronert nam halverwege de leiding en hield die in de tweede helft vast, waardoor ze als beste speelster overstapte naar de laatste acht. Ook die speel den vanaf nul een halve competi tie, waarna er vijf overbleven. Gro nert plaatste zich als tweede bij die vijf, die de finalepoule vormden. In die groep werd een systeem gehanteerd dat in andere sporttak- ken vrijwel onbekend is. De num mer vier en vijf speelden tegen el kaar, waarna de winnares de num mer drie ontmoette, vervolgens de twee en in de eindstrijd de een. „Omdat ik als tweede was overgekomen, was ik vooraf al zeker van een hoge eindklassering. Dat gaf me een gevoel van zeker heid. Ik had mijn beste prestatie al overtroffen. Daarom stond ik nau welijks onder spanning." Dat stond de Finse Heidi Lind wel. „Ze was verschrikkelijk ner veus", zag Gronert. „Ik heb bewust niet gekeken naar haar worpen. Ze wierp zo slecht dat ik bang werd dat ik me zou gaan forceren om er toch maar zeker van te zijn dat ik zou winnen." Mentaal stond Gro nert sterk in haar bowling-stap pers. „Ik had helemaal geen pro blemen om de concentratie vast te houden. Bowling is een mentale sport. Je moet hard zijn. Voor je zelf en voor de tegenstander." De Voorburgse had zich op het eindtoernooi niet bijzonder voor bereid. Ze werd het beste pepmid del toegediend door de motie van wantrouwen van het bestuur van de bowling-bond, dat kort voor het toernooi in Malaysia tot de conclu sie kwam, dat Gronert op grond van haar hoge leeftijd niet meer in aanmerking kwam voor de natio nale ploeg. „Veijonging vind ik best. Daar heb ik geen moeite mee. Maar na 18 jaar in de nationale ploeg heb ik recht op een monde linge toelichting en niet op een kort bedankbriefje. Daar ben ik ver schrikkelijk kwaad over gewor den." De wereldbeker-houdster veron derstelt dat de bond nu zal terugko men op het besluit. Aan stoppen denkt ze nog niet. „Bowling is de- monstratiesport op de Olympische Spelen in Seoul. Dat zou ik een ver schrikkelijk mooie afsluiting vin den." Als houdster van de wereld beker is ze niet automatisch zeker van een toegangsbewijs voor Se oul. „Was dat maar waar. Ik zal me eerst in Europa moeten plaatsen voor het Olympisch kwalificatie toernooi in de Verenigde Staten." Extra trainingen zal ze er niet voor inlassen. Aan conditie-trai ning doet ze niets. Elke dag bowlen ook niet. „Dat deed ik alleen in de eerste jaren. Nu speel ik twee, drie keer in de week. Verder niet. Aan hardlopen heb ik een gruwelijke hekel. Ik ben een amateur, rook niet, drink af en toe een gezellig borreltje, maar leef tijdens de wed strijdenserie altijd heel serieus. Op die manier heb ik de wereldbeker gewonnen." TOKYO (ANP) - De Nederlandse atletiek zal volgend jaar september bij de Olympische Spelen in Seoul in elk geval met twee loopsters ver tegenwoordigd zijn. Na Elly van Hulst, die zich in september bij de strijd om de wereldtitels in Rome verzekerde van startbewijzen op de 1500 en 3000 meter, kwalificeer de Carla Beurskens zich gisteren in Tokio voor haar tweede Olympisch optreden. De loopster uit Belfeld eindigde in de vrouwen-marathon van To kyo als tweede achter de Oostduit- se Katrin Dorre (2.25.24) in de nieu we, officieuze, Nederlandse re cordtijd van 2 uur 26 minuten en 34 seconden. Het oude record stond sedert 21 april van het vorig jaar reeds op naam van Carla Beurs kens met 2.27.35, een tijd waarmee zij in de marathon van Boston als tweede eindigde achter de Noorse wereldrecordhoudster Ingrid Kris- tiansen, die toen een tijd van 2.24.55 noteerde. Het wereldrecord van Kristiansen staat sedert de ma rathon van Londen in 1985 op 2.21.06. Het Nederlands Olympisch Co mité heeft voor uitzending naar Seoul op de marathon voor de vrouwen een limiet van 2 uur en 34 seconden gesteld. De Nederlandse marathonlopers zullen voor zij zich in de Zuidkoreaanse hoofdstad aan de marathon mogen wagen, de 42 kilometer en 195 meter één keer beneden de 2 uur en 12 minuten moeten hebben gelopen. Het was de tweede maal dit jaar dat Carla Beurskens tijdens een marathon in Japan in actie kwam. Op 1 maart won zij de marathon van Nagoya in 2.28.37, een tijd die tot zondag goed was voor de vijfde plaats op de wereldranglijst van dit jaar. Niet alleen Carla Beurskens liep in Tokyo een nieuw persoon lijk record, ook Katrin Dörre was sneller dan ooit met haar 2.25.24. Op de wereldranglijst aller tijden steeg de Oostduitse naar de vijfde plaats. Carla Beurskens staat daar op nu met haar 2.26.34 als achtste gerangschikt. Op de wereldrang lijst van 1987 bezetten Dörre en Beurskens respectievelijk de der de en vierde plaats. Beurskens liet dit jaar de strijd om de wereldtitel in Rome lopen, omdat zij er weinig voor voelde de zware training in zomerse tempera turen af te werken. Zij bereidde zich helemaal voor op de marathon van Tokyo, waar zij zich wilde kwalificeren voor Seoul. Die opzet is gelukt. Het zag er zondag, nadat de 106 loopsters uit negen landen waren gestart, lange tijd naar uit dat Beurskens haar tweede over winning van dit jaar in Japan zou gaan behalen. Na negen kilometer maakte de Limburgse zich los uit een kopgroep. Daarna liep zij 24 ki lometer alleen. Na 33 kilometer kwam Katrin Dörre langszij. De Oostduitse vergrootte haar voor sprong uiteindelijk tot 1 minuut en 10 seconden. Het was de derde maal dat Katrin Dorre de marathon van Tokyo op haar naam bracht. Eerder zegevierde zij in 1984 en 1985. Vorig jaar ging de overwin ning naar de Portugese Rosa Mota, de Europese kampioene van 1982 en 1986 en de wereldkampioene van dit jaar. Dörre eindigde op 11 april bij de tweede editie van de strijd om de wereldbeker in Seoul als derde in 2.31.30. De omstandig heden in Tokyo waren goed. Het was bewolkt en de temperatuur be droeg elf graden. Het niveau in de ROTTERDAM - Zondagmiddag. Doel van de reis is Klaas Vink ex-voetballer van zaterdageer steklasser Noordwijk en sinds dit seizoen als prof ui dienst bij Ex celsior. Plaats van handeling is sportpark Woudenstein in Rot terdam, thuishaven van de 'oud papier-club'. Uit niets blijkt ech ter dat er een wedstrijd in het be taalde voetbal op het punt van beginnen staat. Toeschouwers zijn er nauwelijks, de lage tempe ratuur maakt het toeven op de le ge tribunes er niet prettiger op. De regen klettert gestaag naar beneden. Hoezo, weinig sfeer. Excelsior en Heracles, twee staartclubs uit de eerste divisie, maken zich op voor hun wed strijd voor de tweede ronde van het KNVB-bekertoemooi. Klaas Vink kan, als-ie zich kwaad maakt, binnen een ommezien de liefhebbers persoonlijk de han den schudden, want hooguit 700 man tonen hun belangstelling. Kortom, een blauwdruk van be taald voetbal in de marge. De mistroostige aanblik weerhoudt er de Rotterdammers overigens niet van de Almelose bezoeker met een dik verdiende 5-0 neder laag op te zadelen. Maar dit ter zijde. Clubs als Quick Boys en Rijns- burgse Boys mogen rekenen op aanmerkelijk meer toeschou wers. Bij Noordwijk, de oude ver eniging van Vink, mag de ambi ance dan niet altijd even aanlok kelijk zijn, maar bij talrijke der by's wil de Duinwetering nog wel eens gezellig volstromeii. Zoals twee weken geleden bijvoorbeeld bij de 'kustkraker' met rivaal Quick Boys. Dat was dus even wennen voor Klaas Vink, nadat hij zich tij dens de zomer voor de duur van één seizoen aan Excelsior ver bond. Bijna halfweg de competi tie heeft de 23-jarige Noordwij- ker nog steeds moeite met optre dens voor een bijna leeg stadion. Nu Excelsior in de eerste divisie geen vooraanstaande rol speelt mag de schatbewaarder bij thuiswedstrijden rekenen op hooguit 1000 toeschouwers. Tel uitje winst. Klaas Vink vervult bij Excel sior de rol van linksbuiten. Dat doet-ie eigenlijk met tegenzin, wat het liefst speelt hif dicht ach ter een tweemans voorhoede. Zo als hij dus deed bij Noordwijk. Aanvankelijk werd hem die plek ook, gegund, maar toen de compe titie begon verwees oefenmeester Henk Wullems hem, naar de lin kerflank. De wedstrijd tegen Her acles, twee seizoenen geleden nog eredivisionist en nu hekkesluiter in de eerste divisie, bewijst even-, wel het gelijk van de trainer. En dus het ongelijk van Vink. Geen enkele van de vijf Rotter damse treffers komt weliswaar van de voet van de werkloze sportleraar, maar hij heeft wel een niet onbelangrijk aandeel in de eerste twee doelpunten en speelt voorts een aanvaardbare wedstrijd. "Klaas Vink kwam Klaas Vink (r) in actie voor lege tribunes. Zijn te genstander Poell kan de Noordwij- ker niet bijbenen. door Rob Onderwater eindelijk eens los", verklaarde een opgetogen Widlems na af loop. "Hij heeft laten zien dat-ie kan voetballen. Vraag me niet waarom hij vandaag wel en vori ge weken niet uit de verf kwam". De laatste competitiewedstrijd speelde Excelsior 2-2 bij NAC. Tijdens die krachtmeting kwam Klaas Vink niet ïn het stuk voor, althans volgens Het Vrije Volk: "De sierlijke Klaas Vink beschikt op dit moment niet over een greintje zelfvertrouwen en dat gemis was in een aantal kansrij ke situaties aan hem af te zien. De ex-topschutter van Noordwijk kwam of een stapje te laat of hij koos voor de verkeerde voortzet ting", meldde de Rotterdamse krant vorige week. De kritiek weerlegt Vink tegen Heracles, al kan hij veel beter. Excelsior speelde gistermiddag onder aanvoering van Henk van Goozen soms heerlijk onbevan gen, maar de tegenstander uit Al melo legde de Rotterdammers niets in de weg. Het 5-0-succesje verblindt de profvoetballer even wel niet. "Ik kan niet zeggen dat het voorspoedig gaat. Ik sta in de basiself, dat wel, maar ik zal de laatste zijn die zegt dat ik goed speel". Wat Klaas Vink voor een deel wijt aan trainer Henk Wullems. "Geen kwaad woord over die man, maar hij zet mij gewoon op de verkeerde plaats. Begrijpen doe ik er niet veel van. De spits die er nu instaat, Ton van Bremen, speelt liever op links en ik in het centrum. Maar Wullems doet gewoon zijn eigen zin. Ik heb al een aantal gespekjes met hem gevoerd en heb mijn ongenoegen laten blijken. Hij luistert wel, maar hij doet er verder niets aan. Hij zegt maar dat ik vertrouwen moet krijgen. Ik begrijp dat niet, want ik heb juist wel vertrouwen. Op een gegeven moment ga je ge woon geloven datje geen vertrou wen meer hebt. Dat begrijp ik nu niet van trainers. Wullems is an ders dan Eelman de trainer van Noordwijk, red). Die zat heel rus tig op de bank. Wullems is erg ge ëmotioneerd, hij schreeuwt nogal veel vanaf de bank. Ik houd niet van dat geblèr aan de kant. Ik ga er zeker niet beter van spelen". Theo de Waard, ex-trainer van RCL en momenteel de rechter hand van Wullems, kan de onvre de van Vink best begrijpen. "Maar", stelt de oefenmeester, "hij draait natuurlijk niet opti maal. Hij heeft, net als alle ama teurs die het betaalde voetbal in stappen, te kampen met aanpas singsproblemen. De positie van linkerspits moet Klaas beschou wen als uitgangspunt. Speelt hij daar goed, dan komt-ie vanzelf op zijn geliefde positie terecht". "Klaas heeft gewoon de pech dat hij in een slecht draaiende ploeg is begonnen", noemt De Waard nag een reden op van het ietwat tegenvallende profdebuut van Vink, "bij Noordwijk was hij wel wat anders gewend, want die ploeg speelt altijd om het kampi oenschap. Die omschakeling vergt natuurlijk ook de nodige tijd. Maar Klaas heeft het in zich om te slagen, daarvan ben ik overtuigd. Hij zou zich in het veld om te beginnen wat minder be scheiden moeten opstellen". "Maar", weerlegt de voetbal ler, "je kan toch niet een grote mond opzetten als je slecht speelt. Bij Noordwijk praatte ik veel in het veld, maar hier ben ik een dood vogeltje. Je voelt je natuur lijk niet zo lekker omdat je en slecht speelt én weinig punten haalt. Als het beter gaat, krijg je vanzelf meer praatjes en ga je be ter voetballen". Tot nu toe is het profavontuur bij Excelsior hem niet meegeval len. "Ik had er meer van ver wacht. De prestaties vallen tegen. Het team is in vergelijking met vorig seizoen nauwelijks veran derd, maar we halen weinig pun ten en scoren nauwelijks. In der tien wedstrijden is er twaalf keer gescoord. Ik heb er tot nu toe slechts eentje ingeschoten. Beetje weinig, hè. Ik denk dat het gebrek aan doelpunten te maken heeft met de zelfzuchtigheid van de spelers. Bij de amateurs was ik gewend de bal af te geven wan neer er een speler in betere positie stond. In het profvoetbal zijn de meesten bezig voor hun eigen winkeltje. Zelf schieten dus, om dat ze het belangrijk vinden dat hun naam in de krant komt. Dat is de zogenaamde profmentali teit, is mij verteld. Ik kan het eer lijk gezegd niet vatten". Minder moeite heeft Klaas Vink met het spelpeil in de eerste divisie. "Dat is te vergelijken met Noordwijk. Taktisch gezien is het zelfs minder. Bij Noordwijk was ik gewend dat er altijd mensen automatisch bij de eerste en twee de paal stonden opgesteld, aIs de bal werd voorgetrokken. Bij Ex celsior loopt iedereen maar wat door elkaar heen. Er wordt in de eerste divisie wel een stuk harder gespeeld. Er wordt wel eens ge zegd dat m het zaterdagvoetbal flink geschopt wordt. Nou, dat is nog lief in vergelijking met de eerste divisie. Op het fysieke vlak moeten we het afleggen. Bij ons lopen er geen 'slopers'. Wullems is een type trainer die alleen uit gaat van de voetbalcapaciteiten van de spelers". Een lofwaardig streven, maar het 'lieve' Excelsior heeft tot nu toe slechts tien punten vergaard. Geen vetpot derhalve voor de voetballers, die per punt 75 gul den premie krijgen overgemaakt van de toch al niet rijke penning meester: "Als je bij Excelsior speelt, moet je niet aan geld den ken", is Klaas Vink zich bewust. "Voor mij is het een stimulans, meer niet, al heb ik de centen no dig omdat ik tot mijn diensttijd geen. inkomsten heb. Ik heb voor deze club gekozen omdat ik dacht dat ik snel een kans zou krijgen. Die heb ik gekregen, al speel ik natuurlijk onder mijn kunnen". Vink wil de oud-papierclub zo snel mogelijk verruilen voor een meer tot de verbeelding spreken de profclub. "Excelsior is een be gin, ik sta zeg maar op de onder ste sport van de ladder. Ik ben niet van plan om hier lang te blij ven. Geld is er niet dus valt er ook weinig te verdienen en er heerst hier tijdens de wedstrijden wei nig sfeer. Na de wedstrijd ook niet trouwens. Bij Noordwijk was ik gewend om na de wed strijd wat te blijven drinken, maar bij Excelsior zit er geen kip. Maar het maakt voor mij al lemaal niets uit. Ik heb voor me zelf uitgemaakt dat ik wil slagen in het betaalde voetbal. Dat zal gebeuren, dat staat voor rhij vast. Ik laat me niet door de eerste de beste tegenslag uit het veld slaan". Japanse hoofdstad lag bijzonder hoog. De als derde eindigende Zoya Ivanova, de houdster van de wereldbeker, eindigde als derde in 2.57.27. Zij vestigde daarmee een nieuw Russisch record. De eerste acht loopsters bleven binnen de 2 uur en 35 minuten. Pijnlijk verlies voor Ceulemans DEURNE (ANP) - Raymond Ceu lemans zal moeten wennen aan het idee dat de kloof met de concur rentie in het driebanden steeds kleiner wordt. De grossier in bil- jart-titels heeft sinds het ontstaan van de Billiards Worldcup Associa tion al meer genoegen moeten ne men met de tweede plaats. De ne derlaag die Torbjörn Blomdahl hem zondag in de finale van het wereldbeker-toernooi in Deurne toebracht, was zeker de pijnlijkste. De ruim vertegenwoordigde fan club van de Mechelaar zag hoe de driebanden-koning een lesje kreeg van zijn kroonprins. Wereldkam pioen Blomdahl, de nieuweling in de rijen van de BWA, behaalde bij het tweede toernooi van de reeks om de wereldbeker zijn eerste prof-overwinning: 3-1. Ceulemans had het eerste toernooi in Parijs ge- Blomdahl nam afstand van de wereldbekerhouder in de derde set, nadat beiden een deel van vijf tien caramboles hadden gewon nen. De 25-jarige Zweed zegevier de in de derde set met 15-2 in slechts vijf beurten. Dat extreem hoge gemiddelde gaf hem zelfver trouwen. Ook de vierde set besliste hij met verbluffend gemak in zijn voordeel. De veel ervarener Belg had geen antwoord op het beke ken, soms gedurfde spel van de Zweed. Van Bracht eindigde, net als bij het eerste toernooi in Parijs, op de vierde plaats. DEVENTER (ANP) - Het aantal zogeheten nationale schaatsklas- siekers is dit seizoen met één wed strijd verminderd. Omdat het niet zelden de plannen van bondscoa- ches doorkruiste en de organisato ren er ook geen toekomst meer in zagen, is de ontmoeting om de Domtrofee van de schaatsagenda afgevoerd. Door verblijf in Inzeil zullen 's lands beste schaatsers me dio december niet present zijn bij het eveneens vaak sfeerloze treffen om de Brabant Plant Trofee. Ver dacht veel kernploegrijders waren zaterdag afwezig tijdens wat vroe ger te boek stond als de openings wedstrijd van het seizoen. Hein Vergeer, Yvonne van Gennip eis ten in Deventer de IJssel Cup op. Vergeer en Van Gennip wonnen de door het felle schijnsel van de pu bliciteit licht te overschatten ont moeting in recente jaren wel vaker, de laatste zege van het gewest Zuid-Holland dateerde van 1968. Van de vier resterende allroun- ders uit de ploeg van bondscoach Henk Gemser kwam op het pas in de laatste ritten van de 1500 meter harde en goed glijdende ijspiste de helft in actie: Vergeer en Gerard Kemkers. Leo Visser en Henri Kraayenbos bleef een verplicht op treden in het IJsselstadion be spaard. Visser meldde zich bij de selectiewedstrijden ziek, terwijl Kraayenbos niet slaagde voor die midweekse test in Den Haag. Ook sprintsters Ingrid Haringa en Christine Aaftink liet „Deventer" links liggen. De enige jaren gele den op de agenda verschenen se- mi-klassieker van Friesland tegen de Rest van Nederland kreeg de voorkeur. Hun trainer Egbert van t Oever vindt het programma voor zijn pupillen in het Olympisch sei zoen al vol zat. In de eerste weken van het schaatsjaar geeft slechts een kern ploegrijder er blijk van zich zo snel mogelijk van een startbewijs in Calgary te verzekeren. Sprinter Jan Ykema, voormalig brokkenpi loot, is al drie weken achtereen op de been gebleven. Wat nog meer zegt: de Fries moet de eerste mis slag van het seizoen nog maken. Op zacht ijs en onder dreigende lucht bleek Ykema als enige onder de 39-secondengrens. Vergeer, Kemkers en Visser ge nieten dezelfde Olympische status als Kuiper, Gemser heeft het stelli ge voornemen het drietal in te schrijven voor het eerste grote all round-toernooi, de Europese titel strijd in Den Haag. Slechts over de positie van Kraayenbos, die moeite heeft het trainingstempo bij te slof fen - hetgeen tot uitdrukking komt in een onwillige knie - is met de bondstrainer een discussie moge lijk. Bij de vrouwen genieten Van Gennip, Marieke Stam en Petra Moolhuizen een uitzonderingspo sitie. Laatstegenoemde maakte die niet waar, de eerste twee beheer sten het klassement. Zij werden gevolgd door de jonge sprintster Herma Meijer, die op de 500 meter slechts Boukje Keulen (43,84) voor rang had moeten geven. Op minder dan een seconde van de 1500-me- terwinnares Van Gennip (2.14,61) finishte Ria Visser. De laatste we ken had Visser, die een jaar door een blessure en twee operaties geen wedstrijd schaatste, het ge voel door iedereen te worden voor bij gereden. Naar eigen zeggen kon zij haar puike conditie na de lang durige afwezigheid niet op het ijs overbrengen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21