'Allemaal cadeautjes' UVS nog niet uit de problemen Blauw Zwart mag zich uitleven 'Ik ben er nog lang niet' DIOK loopt tegen eerste nederlaag op Ook De Graaf springt tegen RCH in de fout Teylingen de boot in Aanvoerder Wijnand Bakker in de hoofdrol MAANDAG 16 NOVEMBER 1987 SPORT PAGINA 15 Lugduniun houdt 'open huis' in Rijswijk RIJSWIJK Eén ding stond na de ruime 5-0 nederlaag tegen Rijswijk wel vast voor Lugdunum: slechter dan in dit duel kon er bijna niet ge voetbald worden. Alle doelpunten konden worden teruggevoerd op grove verdedigingsfouten. En met iets meer koelbloedigheid zou de thuisclub zelfs de dubbele cijfers bereikt kunnen hebben. "Je moet gewoon niet zeuren en de fout bij jezelf zoeken. Het waren allemaal cadeautjes", meldde Kees van Ton geren dan ook terecht na afloop. De Leidenaars leken vanaf het beginsignaal zo ongeveer 'Rus sisch roulette' te spelen: in elke li- nie werd de fel jagende opponent op laconieke wijze tegemoet getre den en veelvuldig ^balverlies was dan ook het resultaat. Na bijna een kwartier leidde dat tot de onver mijdelijke openingstreffer. Doel man Wim Eradus gooide onzuiver uit naar Leo Wetselaar, die dan ook prompt de bal verspeelde aan Coeri 't Hart. Uit zijn breedtepass knalde de instormende Ton van Bijnen de bal hard en laag in: 1-0. Dat bleek niet het sein voor Lugdunum het roer om te gooien, want de ploeg bleef volharden in zijn riskante speelwijze. Zo speelde Jeroen van Egmond te zacht terug (Wim Eradus wist echter nog tijdig in te grijpen voordat 't Hart gevaar lijk kon worden) en plaatste Kees van Tongeren de bal in de voeten van Van 't Hart die vervolgens slor dig naastschoot. Het bleek uitstel van executie. Vlak voor rust liet Wim Eradus de bal na een corner uit zijn handen vallen en uit de daarop volgende doelworsteling scoorde Ton van Bijnen beheerst: 2-0. De bezoekers waren tot dan toe slechts één keer gevaarlijk geweest. De harde kop bal van Robert de Roo werd echter fraai gestopt door keeper Peter van der Zwan. Een extra domper kre gen de 'Kikkers' nog te verwerken toen Ted van Berkel uitviel met een dijbeenbessure. Na de pauze etaleerde de Kikker- polderclub in de openingsminuten ineens wel zijn kwaliteiten. De op ponent werd met de rug tegen de muur gezet en dat had onmiddel lijk resultaat. Zo leek het tenmin ste. Maar de goal van Gijs Collé werd door scheidsrechter van 't Hof geannuleerd wegens een over treding op Kees van Tongeren, vlak voordat deze zijn beslissende emdpass gaf. De vrije trap die lugdunum dus wèl kreeg, leverde niets op. Het Dieex nei oreeKpum m wedstrijd, want vijf minuten daar na was het al 4-0. Eerst strafte Coen 't Hart een slordige terugspeelbal van Kees van Tongeren af (3-0) en even daarna besloot Hennie Brax- hoven het voorbeeld van zijn ploeggenoot te volgen door te zacht op Eradus te spelen. Van Tongeren kopte het leer op de inzet van Van 't Hart nog wel van de doellijn, maar arbiter Van 't Hof meende hands geconstateerd te hebben. Ton van Bijnen mocht ver volgens vanaf de kalkstip zijn hat trick voltooien: 4-0. Robert de Roo vecht terug Een kwartier voor tijd scoorde Van Bijnen, na een mistrap van Kees van Tongeren, zelfs voor de vierde maal. Maar de strijd was toen al gestreden. Lugdunum mocht nog blij zijn dat een handvol verdedigingsfouten in de slotfase niet werden afgestraft. HERMAN JOUSTRA RIJSWIJK - Ook Robert de Roo erkende na de verliespartij tegen Rijswijk dat hij geen al te sterke partij had gespeeld. "In het begin ging het nog wel, maar als je ziet dat het totaal niet loopt en er ont zettende fouten gemaakt worden, zak je vanzelf weg. Ik denk dat on ze ploeg de juiste mentaliteit mist. Je moet de ander na een fout goed de waarheid kunnen zeggen, maar bij ons is het van 'zonde joh, de vol gende keer beter". Aan een gezonde mentaliteit ont brak het De Roo de afgelopen tijd in elk geval niet. Bijna niemand hield meer rekening met zijn terug keer, nadat hij in een zaalvoetbal duel van Ceverbo de kniebanden van zijn linkerbeen scheurde. Maar het 24-jarige talent knokte zich te rug. "Het ging in die periode net lekker, ik speelde toen ook in het Nederlands zaalvoetbalteam. Tot dat ik die blessure kreeg, ik pro beerde een sliding te ontwijken en kwam verkeerd neer. In het zieken huis stelden ze toen de verkeerde diagnose, er werd een scheurtje in ontdekt. Die zat er ook wel, maar ze vergaten naar de kniebanden te kijken". Dat betekende het begin van een lange kwakkelperiode. "Ik bleef gewoon doorgaan, totdat ik op een training weer volledig door m'n knie ging. De kniebanden bleken volledig afgescheurd en in het zie kenhuis zijn er toen kunststof ban den in m'n knie gezet". Maar nog was het leed niet geleden. De Roo: "Een jaar geleden scheurden de banden weer bij het zaalvoetballen. Ik heb toen nog wel een paar dagen daarna tegen Roodenburg ge speeld. Blijkbaar heb ik toen geen verkeerde beweging gemaakt. Maar de week daarop tegen Wilhel mus ging het goed fout. Bij een schijnbeweging scheurden de kunststofbanden weer helemaal af'. En na de noodzakelijk geworden operatie volgde een nieuwe revali- datieperiode. "Ik heb toen ontzet tend veel gehad aan Peter Visser,- de fysiotherapeut die mij behan delde. Hij stelde mijn trainingspro gramma samen en pepte mij op. 'Jij komt niet meer terug' zei hij en dat had ik nodig om er voor te knok ken". Dat leidde vorige week tot de rentree van De Roo tegen Den Hoorn. Een geslaagd heroptreden bovendien, want met nieuwe kuns- stofbanden en een forse bandage met metalen scharnieren speelde hij een sterke wedstrijd. De Roo: "Maar ik ben er nog lang niet, dat zag je vandaag. En misschien is het vandaag of morgen wel weer afge lopen. M'n linkerbeen heeft nog niet zoveel kracht als vroeger en als ik grote stappen neem voel ik het nog wel. Er komt dan natuurlijk veel gewicht op te staan". Hoewel hij het gras dus weer be treden heeft, blijft de zaal voor Ro bert de Roo voorlopig taboe. "Dat vind ik veel te riskant. Ik mis het ook niet echt en bovendien heb ik daarin al het hoogste bereikt: het Nederlands team. Het veldvoetbal bij Lugdunum vind ik veel belang rijker. Hier voel ik me echt thuis. Maar als ik ze nog een keer scheur, is het natuurlijk definitief afgelo pen. Ik wil niet invalide worden, er zijn toch nog belangrijkere dingen in het leven dan voetbal?" H.J. LEIDEN - DIOK leed gisteren in =en meer spannende dan fraaie wedstrijd de eerste nederlaag van het seizoen. HRC bleek de sterkste: 5-9. The Bassets behaalde een pri ma 3-12 overwinning op medede gradatiekandidaat *t Gooi en lijkt zeker van prolongatie van het be staan in de ereklasse. LSRG ver- toor kansloos met 27-9 van koplo per Haarlem. DIOK-HRC 6-9 Sinds het gelijkspel tegen Castri- cum, twee weken geleden, pres teert DIOK onder de maat. Van de ploeg die iedere tegenstander met open en gespierd rugby op een ne derlaag trakteerde, is weinig meer over. HRC, zeker niet sterk spe lend, legde gisteren duidelijk de zwakke plekken van de Leidenaars bloot. Met de sterke wind in de rug drukten de Hagenaars DIOK vanaf het beginsignaal in de verdediging en de Leidse ploeg moest alle zei len bijzetten om niet op achter stand te raken. Onder de constante pressie ging DIOK echter fouten maken en het was dat de Hagenaars enkele pe nalties onbenut lieten anders was de Leidse ploeg al vrij snel op ach terstand gekomen. DIOK kreeg in de eerste helft maar één kans na een snelle aanval van Ronald Ver meulen, maar zag de bal op een me ter van de trylijn in de modder smoren. Het was uiteindelijk toch HRC dat in de eerste helft een pe nalty benutte en op 0-3 kwam. In de tweede helft leken de rollen omgekeerd. DIOK met de wind in de rug verplaatste het spel naar het Haagsche verdedigingsgebied, en onder deze druk ging HRC fouten maken. Uit een van die fouten zorg de Mark Michielse voor 3-3, en DIOK leek op weg naar een grotere voorsprong. Niets bleek echter minder waar. HRC verdedigde fa natiek en er was voor de Leide naars geen doorkomen aan. Door het uitblijven van een voorsprong ging DIOK nerveus en gejaagd spe len, en dit werd nog erger toen HRC uit een penalty op 3-6 kwam. Mark Michielse kon de partijen nog wel op gelijke hoogte brengen, maar Marcel Eeipan bepaalde de eindstand op 6-9. 't Gooi-The Bassets 3-12 The Bassets lijkt zeker van een plaats in de ereklasse volgend sei zoen. Door een uitstekende over winning op 't Gooi staan de Sassen- heimers nu vier punten voor op de club uit Naarden, terwijl de voor sprong op hekkesluiter Wasps acht punten bedraagt. Een makkelijke overwinning was het geenszins voor de Sassenheimers die met de wind mee meteen de aanval kozen. Het werd 0-6 toen Ton Meeuwissen door enkele tackles heenliep en de bal tussen de palen drukte. De Sas senheimers vonden dit echter nog niet genoeg en even later was het Jan Schrama die zeer attent rea geerde op een fout in de Gooische verdediging en voor 0-10 zorgde. Martin Groeneveld converteerde, 0-12. De tweede helft was rommelig. The Bassets hadden weliswaar het betere van het spel maar konden niet scoren. Het werd na een penal ty van 't Gooi 3-12 maar verder lie ten de Sassenheimers hun tegen stander niet komen. Haarlem-LSRG 27-9 De studenten hadden tegen kop loper Haarlem niets in te brengen. Ondanks het feit dat ze de eerste helft met veertien man moesten spelen (een speler kon het terrein niet vinden), was Haarlem de hele wedstrijd sterker. Peter van Lange- veld tekende voor de Leidse pun ten. Bokswinst Kus ALPHEN AAN DEN RIJN - Mustafa Kus won zaterdag de re vanche-wedstrijd tegen Cuppens. Vorige maand had de zwaarge wicht van Boksvereniging Leiden zijn tegenstander,uit Breda in de Leidse Vijf Mei-hal al verslagen. In Alphen aan den Rijn behaalde Kus hetzelfde resultaat. Na afloop van het duel over drie ronden werd hij unaniem tot winnaar verklaard. Blauw Zwart Terwijl aanvoerder Wijnand Bakker (tweede van links) toekijkt, neemt Marcel Veeren het doel van Xerxes onder ou in de topper in de eerste klasse B twee keer scoren. LEIDEN - Met René de Graaf in de plaats van Arno Schouten le ken de keepersproblemen bij UVS definitief de wereld uit. Gistermiddag echter in de in haalwedstrijd tegen RCH ging de zo goed begonnen oud-doelman van Hazerswoudse Boys nadruk kelijk in de fout. Na ruim een half uur spelen verstuurde Leon Hoep de bal vanaf de rechterkant in de richting van spits Stephan Spruyt. Niet alleen het 500-kop- pige publiek, maar ook Fred Fi lippo en Arthur van Orssagen re kenden op De Graaf. Maar de keeper bleef veel te lang op de doellijn staan en was daarmee verantwoordelijk voor het enige doelpunt, gescoord door de attente Spruyt. Die tref fer leverde UVS niet alleen een 0- 1 nederlaag op, maar stelde trai ner Arie Lagendijk opnieuw voor een naar het zich liet aan zien ernstig probleem. Hij staat nu weer voor de keuze wie de ko mende weken, wanneer de be langrijke uitwedstrijden tegen Blauw Wit en DWV op het pro gramma staan, het doel moet ver dedigen. Toen Schouten dat nog deed, ging zijn verdediging er be paald niet zekerder op spelen en juist die defensie is zo belangrijk voor de tweedejaars oefenmees- ter van UVS. In die linie immers bevinden zich de zogenaamde karakter- voetballers, spelers die door de jaren heen dun zijn gezaaid in de Kikkerpolder en op wie Lagen dijk dus uitermate zuinig is. Zij voelden zich met De Graaf in hun rug een stuk comfortabeler, maar dat veilige gevoel heeft nu opnieuw plaatsgemaakt voor on zekerheid. Daar moet dus snel verandering in komen, want het programma voor de rest van de maand november is alles behalve gemakkelijk en de 'bank' is on dertussen zéér slecht bezet. In de personen van Henk Zandbergen en Walter van der Weijden be vonden zich daarop niet bepaald spelers die bij een achterstand als 'breekijzer' kunnen fungeren. Gisteren meldde zich overigens ook de aan zijn enkel geblesseer de Gerry Jansen in de zieken boeg. Aad Neuteboom is daar al het hele seizoen vaste klant, ter wijl ook de knie-kwetsuur van Hans van Leeuwen gisteren nog niet was hersteld. In aanvallend opzicht was het op de natte, maar goed bespeel bare mat dus behelpen voor de thuisclub, die het moest doen met Hans Verkuylen in plaats van Jansen. Hij kreeg in de eer ste helft een opgelegde kans ge boden. Zeven minuten voordat De Graaf aan de andere kant in de fout ging, versloeg RCH-ver- dediger Ben van Leeuwen met een mislukte kopbal bijna zijn ei gen doelman Driessen. In een ui terste krachtsinspanning- tikte de keeper de bal voor de voeten van Verkuylen, die van zéér dichtbij de paal raakte. Verder dan een bijna-kans van diezelfde Verkuylen en een gerichte kop bal van de verder onzichtbare Marcel Valk kwam UVS niet. In het krachteloze optreden kwam na de pauze geen verande ring. Fred Filippo acteerde vanaf het begin van de tweede helft voor zijn verdediging, maar een spierblessure van de laatste ver dediger weerhield UVS er van om druk uit te oefenen op het vij andelijke doel. RCH gokte logi scherwijs op de counter en dat betekende dat UVS veelvuldig in balbezit was. Omdat het in de middenlinie en in de voorhoede ontbrak aan beweging, vonden de verdedigers geen aanspeel punt. Werd die een enkele keer wel gevonden, dan slaagden Hans de Kruijs en Hans Verkuylen er niet in de bal vast te houden. Daar door kwam UVS zelden aan een goede aanval toe. Dus lepelde Leon Meijs de bal telkens in één keer voor het doel van RCH. Dat bood een armoedige aanblik, maar er zat niets anders op voor de evenmin geheel fitte voor stopper, die later achterin asstis- tentie kreeg van Henk Zandber gen (vervanger van Filippo). Tekenend voor de aanvallende onmacht van de Leidenaars was dat verdediger Meijs met een kopbal tegen de lat en Mario Fa- ber uit een vrije schop nog het dichtst bij de gelijkmaker waren. Aan de andere kant konden de gasten een groot aantal man- meer-situaties niet uitbuiten, waardoor de 0-1 stand bleef ge handhaafd. FRED SEGAAR Dat kan voorlopig niet meer stuk, want de 6-2 betekende voor de jeugdige Wassenaarse voetbal lers natuurlijk een geweldige men tale opsteker. De spelvreugde valt hun van het gezicht te lezen sinds trainer Pim Westgeest de opdracht heeft gegeven naar hartelust aan te vallen. De jarige opvolger van de naar Rijswijk vertrokken Chiel Jansen kreeg gistermiddag het overtuigende bewijs van zijn stel ling dat de aanvalvoor Blauw Zwart de beste verdediging is. "Een mooier cadeau had ik me na tuurlijk niet kunnen wensen", gooide de van zaterdagvierdeklas ser SEV afkomstige oefenmeester er gistermiddag glunderend een cliché uit. Ontwikkeling In tegenstelling tot zijn voorgan ger laat Westgeest Blauw Zwart met drie spitsen, de van De Sleu tels afkomstige Danny Mlnnema, Marcel Veeren en Ruud Luyken, en een voortdurend inschuivende laatste man, Peter van Leeuwen, spelen. "Maar dat kan hij makkelij ker doen dan Chiel Jansen", beseft Bakker, "omdat we nu rijp zijn voor een dergelijke speelwijze. Met Jansen promoveerden we naar de eerste klasse en daarin hadden we het aanvankelijk heel moeilijk". SASSENHEIM - Zondagvierde klasser Teijlingen kon na het ge lijkspel van vorige week tegen kop loper Meerburg de stijgende lijn niet voortzetten. De Sassenhei mers gingen tijdens de inhaalronde met maar liefst 5-0 de boot in bij de Zilkers van Van Nispen. Teijlingen lijkt nu in 4A een verbeten degra datiestrijd te wachten met de ploe gen van Unitas en LFC. Het begin was nog hoopvol voor de gasten, met goede schoten van Leo van de Krogt en Rob van Leeu wen, terwijl Patrick van de Lans nog de lat trof. In de 22ste minuut plaatste Dirk van de Nouland ech ter een te zachte terugspeelbal op keeper Erik Postma. De debute rende Frits Klinkenberg 2 was er toen als de kippen bij om de vrij staande Ronald de Jong in staat te stellen 0-1 aan te tekenen. Tot de rust hielden beide teams elkaar nog aardig in evenwicht, maar daarna nam het fysiek sterke re Van Nispen het heft in handen. Nadat keeper Postma nog een paar keer had gered, trof Frits Klinken berg 2 in de 14de minuut opnieuw de roos: 2-0. Vijf minuten later be tekende een goede kopbal van John van Eeden 0-3. Daarmee was de Sassenheimse weerstand gebro ken, al claimde Chris Does nog wel tevergeefs een strafschop. René Ras en John van Eeden voerden de score in de slotfase nog naar 4 en 5- 0 op. Joegoslaaf in coma na botsing BELGRADO (Rtr) - De Joegoslavi sche international Refik Zaganad- zovic is na een botsing met een spe ler van Zeljeznicar Sarajevo tijdens een competitiewedstrijd van zijn club Rode Ster Belgrado in coma geraakt. De spelers kwamen met hun hoofden tegen elkaar. Zaga- nadzovic, die woensdag niet mees peelde in de wedstrijd tegen Enge land, werd op de intensive care-af- deling van de Neurologische Kli niek in Sarajevo opgenomen. De behandelende artsen verklaarden, dat de voetballer aan ernstig her senletsel leed. FC Utrecht en NAC, uitgescha keld in de eerste ronde van het be kertoernooi, hebben gisteren in De Galgenwaard een oefenwedstrijd gespeeld. De eredivisieclub won voor duizend toeschouwers met 2- 1. Plomp opende de score uit een strafschop. NAC-er Baardemans schoot vervolgens in het eigen doel en maakte die fout later goed door Van Ede te passeren. WASSENAAR - Zijn voor treffelijke spel werd niet met een doelpuntje be kroond, maar de vreugde om de zege op Xerxes was er bij Wijnand Bakker niet minder om. Hoe kon het ook anders na de geslaagde 'revanchepartij' van Blauw Zwart op de naaste belager uit Rotterdam die gister middag werkelijk alle hoe ken van het complex aan de Dr. Mansveltkade kreeg te zien. Met een nederlaag van 6-2 kwam Xerxes er nog ge nadig van af, want in de tweede helft mocht de kop loper in de eerste klasse B prijsschieten op het doel van Marcel ter Hoeve. Dat Wijnand Baker daarbij buiten de prijzen viel, was de schuld van clubgrensrechter Bert van Hemert die in de slotfase van de aantrekke lijke wedstrijd de doorgebroken Wassenaarse spelverdeler ten on rechte 'afvlagde'. Even daarvoor was Bakker al een strafschop ont houden toen hij vrij voor Ter Hoe ve beentje werd gelicht. De 21-jarige aanvoerder kon er na afloop slechts om lachen want op het moment dat de Goudse scheidsrechter Visser in de fout sprong en zijn Rotterdamse 'assis tent' zijn onvervalste clubliefde toonde was de topper in 1B al lang en breed beslist. Cadeau In het voordeel dus van Blauw Zwart dat zich uiterst zorgvuldig op het treffen met de voormalige profclub had voorbereid. Uitblin ker Bakker: "Van de vier keer dat we vóór vanmiddag tegen Xerxes speelden, verloren we drie keer kansloos. Slechts één keer konden we thuis met veel moeite een 0-0 gelijkspel uit het vuur slepen door massaal voor het doel te gaan lig gen. Vandaar dat deze wedstrijd bij ons enorm leefde en zo'n uitslag is natuurlijk geweldig voor het zelf vertrouwen". Vandaar dat Blauw Zwart twee zwarte tricot lijkt te hebben door- eizoenen lang met een versterkte gebracht. Voor het behendige 'aan- defensie puur op resultaat moest speelpunt' bestaat namelijk gerich- spelen. Pas sinds die strijdwijze verlaten, boeken 'Bakker co' op merkelijke resultaten in de eerste klasse. Volgens de hard werkende captain zijn die ook het gevolg van de natuurlijke ontwikkeling die hij te belangstelling van Sparta, de Rotterdamse eredivisionist waar Bakker overigens al stage loopt voor het Cios in Overveen. "Ik mag daar training aan het C- zijn jonge ploeggenoten nog al- team geven en train zelf met de tijd doormaken. groep mee. Ik ben dus bijna alle da gen volledig met voetbal bezig. Ik voel me inmiddels rijp om de over- J stap naar het betaalde voetbal te Die rechtvaardigt de conclusie maken en weet dat ik door Sparta dat Blauw Zwart zich m sportief op de voet wordt gevolgd. Maar opzicht weinig zorgen om de toe- voorioplg telt alleen Blauw Zwart, komst hoeft te maken. Hetgeen wordt beaamd door Bakker, die ik in het veid sta, denk ik ook zelf zijn langste tijd in het blauw- absoiuut niet aan de mogelijkheid om over te stappen naar het prof voetbal". Volle toeren Hetgeen hij tegen Xerxes na drukkelijk bewees, want Bakker speelde uiterst geconcentreerd, was overijverig en wierp zich op als gangmaker van de thuisploeg die pas na de openingstreffer van Den nis Valentijn op volle toeren raak te. Nadat de Rotterdammer een fout van doelman Dave Kraayen- brink had afgestraft, rekende Blauw Zwart vlot af met de matige tegenstander. Eerst profiteerde Veeren optimaal van het slechte uitverdedigen van Xerxes, waarna Bakker fraai de 2-1 van Luyken voorbereidde. (foto Loek Zuyderduin) De naar de rechterflank uitgewe ken linkerspits bediende vijf minu ten na de doelwisseling de opge rukte Leo Bellekom die vallend raak kopte en daarmee was de een zijdige koers in Wassenaar gelo pen. Xerxes was gedwongen mas saal de aanval te zoeken, deed dat ook en kreeg de rekening gepre senteerd in de vorm van nog drie tegendoelpunten. Minnema <2x) en Veeren waren succesvol voor Blauw Zwart dat zich naar harte lust in de counter kon uitleven. Zelfs de tweede treffer van Valen tijn en de arbitrale dwalingen bij de scoringskansen van Bakker kon den de dolle pret in Wassenaar niet bederven. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15