A Visserij gooit voor miljoen vangst weg MIS Burad helpt u Reagans optimisme legt bodem in de markt Automatiseren een probleem? Vrijdag de dertiende: werf lijdt schipbreuk ZATERDAG 14 NOVEMBER 1987 ■BH PAGINA VLISSINGEN (ANP/GPD) - De Zeeuwse vissers hebben don derdagavond en vrijdagmorgen voor ruim een miljoen gulden aan kabeljauw, schol en wijting op de rede van Vlissingen over boord gezet. BRUSSEL (ANP) - De EG-com- missie in Brussel gaat een plan ont werpen om in de gehele Gemeen schap tot een aanzienlijke bespa ring van het elektriciteitsgebruik te komen. Zij heeft daartoe giste ren in Brussel opdracht gekregen van de Europese ministerraad. Het plan moet in de tweede helft van volgend jaar klaar zijn. Dan komt het ter beoordeling in de minister raad. In september van het vorige jaar heeft de raad al bepaald dat er hard gewerkt moet worden aan energie besparing in de Gemeenschap. De bedoeling is dat in 1995 de efficiën tie van het totale energiegebruik met twintig procent zal zijn geste gen. Daarom moet er ook op het elektriciteitsverbruik worden be spaard. Elektriciteit voorziet voor ongeveer zeventien procent in de totale energiebehoefte van de eind verbruikers. Het verbruik neemt EG werkt aan besparing elektriciteit de laatste jaren steeds met onge veer drie procent per jaar toe. Vol gens ramingen zal het verbruik in de EG aan het eind van deze eeuw twintig procent van de totale vraag naar energie uitmaken. Er zijn veel goede argumenten die voor een efficiënter elektrici teitsgebruik pleiten. Indien men de efficiëntie met tien procent zou kunnen verbeteren dan daalt, vol gens de EG-commissie, het ver bruik van ruwe olie alleen al met bijna één miljoen vaten per dag. De verbruikers besparen dan zo'n 46 miljard gulden per jaar. De bespa ringen aan investeringen (in nieu we centrales) kunnen oplopen tot zo'n 80 a 115 miljard gulden. Het niet hoeven te bouwen van nieuwe centrales zou ook aan het milieu ten goede komen. Het zou per jaar 125.000 ton zwaveloxyde en 200.000 ton stikstofoxyde minder luchtver vuiling opleveren. Om tot een efficiënter elektrici teitsgebruik te komen moeten er volgens Europees Commissaris Nic Mosar allerlei maatregelen ge nomen worden. Er moeten bijvoor beeld elektromotoren met een ho ger rendement worden ontwikkeld en allerlei elektrische apparatuur (ook voor huishoudelijk gebruik) moet zuiniger in het gebruik wor den. Samen met de regeringen van de EG-lidstaten maar ook in sa menwerking met elektriciteitspro ducenten, de industrie en met con sumentenorganisaties gaat de EG- commissie nu een actieplan ma ken. Dat blijkt uit berekeningen, die de vismijnen in Vlissingen en Bres- kens hebben gemaakt aan de hand van de hoeveelheden wel aange voerde vis. Op beide vismijnen is maar een kwart van de normale hoeveelheid aan te voeren vis aan gevoerd als gevolg van het massaai overboord zetten van de bijvang sten. De vissers in Zeeland voelen zich bijzonder gegriefd door de hou ding van de noordelijke rondvis- sers. Deze hebben de hun toegewe zen quota schol voor veel geld aan Zeeuwse vissers verhuurd of ver kocht. Daarna hebben ze volgens de Zeeuwen toch gewoon grote hoeveelheden schol aangevoerd, waardoor minister Braks vorige week moest besluiten de schol vangst te sluiten. Met de verhuur of verkoop van de scholquota aan de Zeeuwse vis sers zijn bedragen gemoeid van 300.000 tot 400.000 gulden per on derneming. Dit geld is volgens de Zeeuwse vissers nu voor niets be taald. De rijkspolitie heeft gistermor gen in Lauwersoog en Delfzijl ze ven vrachtwagens aangehouden en de inhoud, illegaal gevangen vis, in beslag genomen. Het ging om een actie van de politie en de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het mi nisterie van landbouw en visserij. De vis is opgeslagen in een koel huis. Wat ermee gebeurt is niet be kend. Niet bekend is van welke vis sers de vis afkomstig is. De AID nam in IJmuiden, Den Helder en Stellendam ongeveer 45.000 kilo schol in beslag. In Vlissingen kwam het tot een handgemeen tus sen vissers uit Arnemuiden en me dewerkers van de AID. Toen de po litie arriveerde waren de vissers verdwenen. De AID heeft een aantal proce dures in gang gezet om de bedrij ven van vissers die gisteren, on danks een vangstverbod, opnieuw schol hebben aangevoerd, stil te leggen. Een woordvoerster van het KERNCENTRALE - Joegoslavië heeft de bouw van kerncentrales gestaakt tot het jaar 2000. Het par lement in Belgrado heeft dit giste ren besloten. Het besluit is een re actie op de groeiende publieke on rust na het ongeluk met de kern centrale in Tsjernobyl, in de Oek- raïen, in april 1986. (Rtr). BANEN WEG - Bij de Amerikaan se bedrijven van Honeywell Bull, een gezamenlijke onderneming van de Amerikaanse Honeywell en de Franse Bull die informatiesyste men verkoopt, zullen tot aan het einde van 1988 1.600 banen ver dwijnen: Dat heeft volgens de directie on der meer te maken met de sluiting van een fabriek in Phoenix, in de Verenigde Staten. Bovendien zal elders de efficiency worden verbe terd. ministerie heeft dit meegedeeld. Zij kon niet zeggen om hoeveel vis sers het gaat en waar zij vandaan komen. Tegen de betrokken vissers was al wegens overtreding van de wet op de economische delicten een zo genoemde eerste voorlopige maat regel genomen. Die hield in dat hun uitdrukkelijk was verboden nog eens vis aan wal te brengen waarvan het quotum is overschre den. De uitvoering van de tweede voorlopige maatregel, die nu is ge nomen, is verder een zaak van de officier van justitie. Kort geding De groep van 20 kabeljauw-do cumenthouders eist in een kort ge ding tegen de staat alsnog een schadevergoeding voor het niet toekennen van een aandeel in het extra quotum kabeljauw dat afge lopen zomer voor de Nederlandse vloot beschikbaar kwam. Voor de 731 ton kabeljauw die de k-docu- menthouders daardoor misliepen willen zij een vergoeding van bijna 2,2 miljoen gulden. De vissers komen met deze eis naar aanleiding van het vonnis dat de president van de Haagse recht bank deze week uitsprak in een kort geding dat door een grote groep vissers tegen de staat was aangespannen na de sluiting van de vangst op schol. Rechtbankpre sident Wijnholt veroordeelde mi nister Braks tot het openen van on derhandelingen met deze vissers 'over een schadevergoeding. - De documenthouders, onder wie elf Katwijkers, waren niet direct partij in het kort geding dat deze week diende, maar volgens hun ad- vocvaat, J. van der Plas, heeft het vonnis ook voor hen vergaande consequenties. "Doordat Braks ons geen aandeel gaf in het extra kabeljauwquotum, heeft hij ons rechtstreeks financiële schade be rokkend", aldus de advocaat. "Hij had ons nooit zonder schadever goeding van dit extra quotum mo gen uitsluiten". Het kort geding dient op dinsdag 24 november om 10 uur bij de Haagse rechtbank. Het vakblad Visserijnieuws pu bliceert deze week enkele kente kens van auto's van medewerkers van de AID. Het blad wil daarmee een eind maken aan de "nachtelij ke verwarring aan de waterkant over de vraag of een bepaalde auto op de kade nu wel of niet van de AID is". RADIOACTIEF - De Centrale Or ganisatie voor Radioactief Afval (Covra) en de NV Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM) hebben gisteren de ver gunning aangevraagd voor de bouw van een opslaggebouw voor radioactief afval op het terrein van de Provinciale Zeeuwse Energie maatschappij in Borsele. Overheid krijgt zeggenschap over Fokker DEN HAAG (GPD) - Met de toege zegde 500 miljoen gulden steun aan de vliegtuigfabriek Fokker krijgt het kabinet de absolute zeggen schap over dit bedrijf. De overheid krijgt namelijk de meerderheid van de zogeheten prioriteitsaande len in handen en kan daarmee be slissen over onder meer benoe ming van leden van de Raad van Bestuur en Raad van Commissaris- Vice-premier De Korte zei dat de overheid erop heeft gestaan de fei telijke zeggenschap in de vliegtuig fabriek te krijgen, nu zij zoveel steun aan dit bedrijf heeft gegeven. Dit besluit van het kabinet bete kent dat het grote invloed kan uit oefenen op de besturing van de in geldnood verkerende vliegtuigfa briek. Eerder nam vice-president Krook ontslag bij Fokker, wegens grote onenigheid met president-di recteur Swarttouw over de leiding van het bedrijf. Na de ontstane fi nanciële moeilijkheden is bekend geworden dat er vooral op het ge bied van het management van Fok ker nogal wat ontbreekt. Het is waarschijnlijk mede daarom dat de overheid zeggenschap over het be drijf wilde hebben. Bonn wil tol heffen voor vrachtwagens BERLIJN/BONN (DPA) - De West- duitse regering overweegt buiten landse vrachtwagens een heffing in rekening te brengen voor het ge bruik van de autowegen in de bondsrepubliek. Dit heeft minister van verkeer Jürgen Warnke giste ren gezegd op de jaarvergadering van de Westduitse organisatie voor het goederenvervoer in Berlijn. Zo'n tolheffing zou ook gelden voor Duitse vrachtwagens. 'Warnke zei dat al over de plan nen is gesproken met het lid van de Europese Commissie voor ver- voerszaken. Het inmiddels ge schrapte plan van de Belgische re gering om tol te gaan heffen voor het gebruik van de Belgische auto snelwegen leidde eerder dit jaar tot scherpe protesten van andere EG- landen, met de Bondsrepubliek voorop. TWELLO - De vaste tweede-kamercommissie voor landbouw heeft giste ren een bezoek gebracht aan een rundveeslachterij in Twello om zich op de hoogte te stellen van deze bedrijfstak. Rechts op de foto: voorzitter J. van Noord (CDA), in het midden mevrouw W. Swildens (PvdA). (foto anp> ADVERTENTIE Bij ons krijgt u een onafhankelijk advies met betrekking tot de aanschaf van hard- en software. Onze computer specialisten verkopen adviezen, geen computers. Bel ons voor een oriënterende afspraak. Burad Computerservice Halverwege 3 Postbus 330 2400 AH ALPHEN AAN DEN RIJN Telefoon: 01720-44301 Lammenschansweg 15b Postbus 2154 2301 CD LEIDEN Telefoon: 071-317171 behorend tot de Arenthals/Chaudron groep LOBITHtTOLKAMER - "Ach- tenendertig jaar heb ik hier ge werkt. Maar nou is het gebeurd. We hebben het zien aankomen. Het is niet anders. Ik denk niet dat ik nog aan de bak kom". Een van de vele trieste reacties on middellijk nadat directeur C. Verdonk van scheepswerf De Hoop BV in Lobith-Tolkamer gistermiddag, vrijdag de dertien de, zijn in de recreatiezaal sa mengedromde driehonderd per soneelsleden met onmiddellijke ingang massaal ontslag had aan gezegd. door Dick Horst Slechts kort werd er bij de poort van het bedrijf over het de bacle nagepraat. De meeste werknemers spoedden zich naar vrouw en kinderen om het treuri ge nieuws, dat hetthuisfront' al wekenlang heeft zien aanko- mem, te vertellen. "We waren er al die tijd al op voorbereid, maar je blijft hopen. Uiteindelijk is dan de kogel door de kerk, maar daarmee is ook een eind gekomen aan die afschuwe lijke onzekerheid", zegt de 50-ja- rige kraanmachinbist P. Cock uit Spijk. "Vorig jaar nog hadden we hier 420 man in dienst. In april begon de sanering. Honderden- twintig mannen gingen de straat op. En nu dan de rest. Ik denk niet dat ik op mijn leeftijd nog werk zal vinden. De overheid had moeten inspringen. Dan was de zaak zeker te redden geweest, want aan gebrek aan opdrachten lag het niet". De afgelopen weken heeft De Hoop geen kans gezien de lonen op tijd uit te betalen. De gemeen te Rijnwaarden sprong in om de ergste nood van de in financiële problemen geraakte personeels leden te lenigen. De gemeente keerde aan personeelsleden van De Hoop vijfhonderd gulden uit, onder voorwaarden dat dit be drag van het later te ontvangen loon zou worden terugbetaald. Komende dagen staat nu voor de tweede keer zo'n 'vijfhonderd- gulden-manoeuvre' van de ge meente op stapel. De curator van het failliete bedrijf, mr. J. W. Bij- vanck en werfdirecteur Verdonk hebben zich daarvoor bij burge meester A. G. Maas sterk ge maakt. "Onbegrijpelijk dat een bedrijf met een goede orderportefeuille, goed management, know-how, inzet van het personeel, gunstige prijsstelling en een prima con currentiepositie, dicht moet gaan", zal FN V-bestuurder Jan ter Eist later, mede namens de andere vakbonden, vertwijfeld uitroepen. "De directeur, de bewindvoer der en de vakbonden hebben ge vochten als leeuwen. Het heeft niet mogen baten". In de meeste reacties wijst de beschuldigende vinger in de richting van de overheid. Naar het ministerie van verkeer en wa terstaat, dat aan de rederijen waaraan De Hoop schepen heeft geleverd, geen investeringspre mie zeevaart (IPZ) toekende. Het gevolg hiervan is dat die rederij en hun schulden aan De Hoop niet kunnen voldoen. De Lobith- se werf kan naar zijn centen flui ten... "Ik heb nog nooit zo'n rare sur seance meegemaakt", verklaar de curator mr. Bijvanck in een stampvolle recreatiezaal. „We zijn het hele land doorgereisd, zelfs tot in het buitenland. De ge meente, de provincie, de rijks overheid en de bankwereld om hulp gevraagd. Het gaat tenslotte slechts om tijdelijke liquiditeits problemen. Maar niets hielp". "Aan jullie heeft het niet gele gen. Jullie vakkennis en inzet was goed", aldus directeur Ver donk tot zijn personeel. „We dachten eerst nog, ,waar een wil is, is een weg', maar bij de over heid was die wil er niet". "Waar kunnen we nog naar toe?", vragen jongere werkne mers die in een cafe in Tolkamer een pilsje voor de schrik pakken. "Naar Millingen of Dodewaard. Daar zijn nog werven. Maar er zit een hoop water tussen. We zitten in een dooie hoek", aldus een an der, hiermee de wat geisoleerde situatie van 'het eiland' scherp tekenend. Maandag komen de leden van de vakorganisaties in de gebou wen van De Hoop bijeen om de situatie te bespreken. Ook het GAK en het Arbeidsbureau hou den daar dan zitting: om de uit- kerings-aanvragen en de in schrijvingen bij het Arbeidsbu reau af te handelen. Dat wordt voor de werknemers hun laatste gang naar de werf. NIEUWE FABRIEKEN - Gener al Electric Plastics in Bergen op Zoom gaat opnieuw 700 miljoen gulden in het bedrijf investeren. Het concern koopt van de gemeen te negentig hectare grond voor de bouw van nieuwe fabrieken. In de nieuwe fabrieken van GE Plastics komen zo'n vierhonderd mensen te werken. Dat betekent dat er bij toe leveranciers nog eens zo'n duizend banen bijkomen. GE had eind vorig jaar al be kendgemaakt dat er voor 700 mil joen aan nieuwe investeringen zou komen. Intussen is dat bedrag stil letjes opgelopen tot circa één mil jard gulden. Gisteren maakte GE- Plastics-manager W. Schmittmann bekend dat daar nog eens 700 mil joen bovenop komen. Dat betekent dat er in de periode 1987-1993 1,7 miljard door GE Plastics in Bergen op Zoom wordt geïnvesteerd. Boterberg De voorraad van 1,3 miljoen ton overtollige boter van de Europese Gemeenschap is met de helft terug gebracht, voornamelijk dankzij de gesubsidieerde verkoop aan de Sovjetunie. Hiermee was een be drag gemoeid van 3,2 miljard ecu. Een woordvoerder van de EG zei gisteren dat de EG begin dit jaar bijna 300.000 ton boter aan de Sov jetunie heeft verkocht voor minder dan een kwartje per pond. Eerder deze week is een overeenkomst ge sloten voor de levering van nog eens 200.000 ton, zei hij, voor een nog lagere prijs. Verder is nog eens 200.000 ton tot veevoer verwerkt. Door deze maatregelen is de bo terberg inmiddels geslonken tot 600.000 ton. Volgens de woordvoer der hoopt de EG door voortzetting van het programma de voorraad eind volgend jaar terug te hebben gebracht tot 300.000 ton. AMSTERDAM - Net als vorige week begon ook deze week voor het internationale effectenbeurs wezen bar slecht. Maar ook weer precies als een week geleden kwam er onverwacht redding op dagen toen de nood het hoogst was. Ditmaal was de glijvlucht van de dollar weer het verschijnsel dat al les en iedereen verlamde en in pa niek bracht. Maar het glijvlucht verschijnsel plantte zich nu ook voort naar de aandelenmarkten die alom alarmerend omlaag doken. In Frankfurt was zelfs sprake van een tweede zwarte dinsdag na de beruchte 20-ste oktober toen ovër de gehele wereld de effecten- VOOR VAKKUNDIGE ADVIEZEN IN ZAKE PENSIOENEN IS EEN JARENLANGE ERVARING EN VEEL KENNIS VEREIST. Als u wilt weten hoe een pensioen kan worden opgebouwd, eventueel in combinatie met eerder gesloten lijfrenteverzekeringen kan AMI'S u professioneel begeleiden. Met eerlijke adviezen. Met open en duidelijke calculaties. Maak daarom een vrijblijvende afspraak met de specialist van AMIS. Sinds jaar en dag re sulteert zo'n afspraak in. een 'blijvende'ken nismaking. J jP pi BV. SPECIALISTEN IN PENSIOENEN/LIJFRENTEN Lange Voort 13E. 2343 CA Oegstgeest. Telefoon 071-17.67.86. Telefax 071-17.35.17. beurzen de grootste val aller tijden lieten zien. Deze week dinsdag ver loor de Westduitse effectenbeurs ruim 7 procent van de beurswaarde en in Amsterdam moest de algeme ne index net als op maandag 5 pro cent afstaan. Dat was dus in twee dagen 10 procent waarbij de 200- grens roemloos ten onder ging. Op 11 februari 1985 doorbrak de Am sterdamse effectenbeurs in op gaande richting voor het eerst in de geschiedenis en onder luid cham- pagnegeknal deze grens. De helft van de sinds augustus 1982 begon nen vijfjarige beurshausse ging daarmee verloren in een tijdsbe stek van slechts enkele maanden. door C. Wagenaar Onze beurs werd in deze herfst- baisse met haar Westduitse colle ga's dan ook het hardst getroffen. Uitgaande van de hoogste stand in de hausse bereikt en aangeslagen in de augustusmaand van dit jaar kwam het koerspeil deze week in Amsterdam daar 42 procent bene den te liggen. Voor Frankfurt bete kende het niveau van deze week een val van 40 procent en voor Wall Street van 30 procent. Tokyo, dat nog op 14 oktober een historisch hoogtepunt bereikte wist de val tot 20 procent beperkt te houden. Maar als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Dat was ditmaal het geval van onverwachte zijde, namelijk van de president van de VS. Op het moment dat niemand het meer met de dollar zag zitten en deze munt in alle valutacentra het ene historische laagtepunt na het andere aansloeg liet president Reagan zich in het openbaar plot seling ontvallen dat voor hem de dollar nu wel ver genoeg was door geschoten en dat verdere waarde dalingen moesten worden voorko men. Die opmerking flitste over de aardbol en overal werd opgelucht gereageerd. De dollar stond een uur later al weer flink hoger en de volgende dag werden ook alle aan delenmarkten aanzienlijk opge trokken. In Amsterdam liep de dol lar twee cent op na eerst deze week het na-oorlogse dieptepunt van 1,8725 gulden op 30 oktober 1978 bereikt, te hebben doorbroken. Maar lager dan 1,8590 gulden kwam de dollar hier niet. Toch bleef de beroepshandel ter beurze sterk terughoudend. Een vurige wens van de Amerikaanse president is natuurlijk totaal onvol doende. Allen wachten op concrete stappen in de begrotingsonderhan delingen die nu plaatshebben tus sen president Reagan en het Con gres. Er waren zelfs doemdenkers die de uitlatingen van president Reagan over de dollar als een voor bereiding zagen op de donderdag te publiceren slechte Amerikaanse handelscijfers over de september maand. Zij kregen ongelijk: de handelscijfers luiden zeer positief. De dollar yeerde er direct nog ver der door op en kwam in Amster dam boven de 1,90 gulden. Ondertussen werd onze beurs deze week geconfronteerd met ex treem lage koersen en daardoor sterk dalende koers-winstverhöu- dingen en fors stijgende rende menten. Goede aandelen kwamen daarbij ver boven het obligatieren dement uit, dat sinds zwarte dins dag vorige maand in Amsterdam voortdurend lager is geworden. De nieuwe staatslening tegen een cou ponrente van 6 3/8 procent klinkt al weer heel anders dan de 7 procent van de vorige in oktober, geplaat ste lening. Maar fraaie opbrengsten op aandelen werden weggewuifd door onrealistisch gepraat over een komende recessie. Een bliksemenquête onder delen van ons bedrijfsleven leerde echter dat de mogelijk nadelige gevolgen van de lage dollar voor dit en vol gend jaar sterk kunnen worden ge relativeerd. Er werden zelfs stand punten gehoord die onze export- kansen juist extra hoog aanslaan. BEI JRS W E E K Geen wonder dat toen Reagans po sitieve woorden weerklonken en werden bezegeld door betere han delscijfers de markt ook in Amster dam sterk in herstel trad. Het ver lies van 23 punten voor de interna tionals in de eerste twee dagen van de week opgelopen werd omgezet in een winst van 5 en de 21 punten verlies voor het algemene beursge- middelde eveneens in een winst van 5. De olies die profiteerden van de 27 procent winststijging in het der de kwartaal van de Koninklijke Shell konden 5 procent in koers waarde stijgen na eerst op een ver lies van 5 procent te hebben ge staan. Ook elders werden vele koersverliezen in winsten oplopen de tot 10 procent veranderd. Alleen Datex en Macintosh bleven door tegenvallende bedrijfsberichten met respectievelijk 20 en 15 pro cent aan verhezen opgescheept. De Europese optiebeurs begon de week kalm maar zag later de handel sterk opveren. De totale omzet steeg tot 238.500 contracten tegen 216.000 in de vorige werk week. Woensdag nam overal het aantal calls het heft weer in handen nadat eerder de puts sterk domi neerden. In het begin van de werk periode kwam de omzet in dollar gulden opties enkele dagen op de eerste plaats. Soms tot een kwart van de gehele dagomzet van de op tiebeurs. Failliete scheepswerf onder dak ROTTERDAM (ANP) - De vorige maand failliet verklaarde scheeps werf Niehuis en Van den Berg zet de activiteiten voort als onderdeel van de scheepsbouwgroep Damen Shipyards uit Gorinchem. Dat heeft Damen gisteren bekendge maakt. Damen heeft de failliete boedel voor negen miljoen gulden overge nomen. Bij het heropgerichte Nie huis en Van den Berg werken 140 van de 285 mensen die voor het fail lissement bij de werf werkten. Voor het faillissement was al be kend dat Damen belangstelling had voor de boedel van Niehuis. De Industriebond FNV verweet de be windvoerders van het aanvanke lijk in surséance verkerende be drijf Niehuis voor „een appel en een ei" over te doen aan Damen. De bewindvoerders echter zeiden dat een faillissement onvermijdelijk was. Niehuis en Van den Berg, dat zich vooral richt op scheepsrepara- tie, was in moeilijkheden gekomen door het instorten van die markt. MICRO-ELEKTRONICA - Voor het vestigen van micro-elektronica bedrijven in Twente is de Universi teit Twente (UT) van levensbelang. Samen met het Bedrijfs Technolo gisch Centrum (BTC) en het Busi ness en Science Park vormt het on derwijsinstituut een broedplaats voor nieuwe bedrijvigheid. Maar voor de industriële ontwikkeling zijn ook enkele moderne, grote on dernemingen als gangmakers no dig. En die worden nu juist in Twente gemist. Deze conclusie wordt getrokken in een onderzoek van de Twentse universiteit. De re sultaten van de studie zijn gisteren bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9