YYD-plan voor behoud tandarts 'Bezuinigen niet verwarren met ideologie' OPEN DAG Eis van 12 jaar wegens doden Amsterdamse agent Verzekerden betalen vast bedrag per jaar Oostenrijkers beroofden taxi: eis 5 en 6 jaar cel Bijna 11 jaar geëist tegen ontvoerders Valerie LATER WERKEN IN DE GEZONDHEIDSZORG? LEID; ESCH00L ERWIJS CDA-voorzitter Van Velzen over de verantwoordelijke samenleving ZATERDAG 14 NOVEMBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - De WD wil de tandarts in het ziekenfonds houden door iedere vol wassene een vast bedrag van 50 tot 60 gulden per jaar bovenop de normale premie te laten betalen. Met dit plan ontstaat duidelijkheid en kan het kabinet tevens de geplande bezui niging binnen halen, aldus WD-kamerlid Nijhuis. HAARLEM (ANP) - De Haarlemse officier van justitie Slits heeft giste ren 6 en 5 jaar cel geëist tegen twee Oostenrijkers die op 12 augustus op Schiphol-Oost een Amsterdam se taxichauffeur hebben beroofd en ernstig mishandeld. De taxi chauffeur liep hierbij zeven mes steken en een beenbreuk op. De twee 28-jarige verdachten hebben toegegeven dat zij bij het centraal station een taxi namen met de bedoeling de chauffeur te beroven. Eén van de Oostenrijkers bekende voor de rechtbank dat zij ook het plan hadden de man te do den. Daartoe hadden beiden een mes bij zich. De mannen verklaarden in Ne derland op de vlucht te zijn voor een moord, die zij 9 augustus sa men met een derde landgenoot in hun woonplaats in Oostenrijk zou- den hebben gepleegd. De Oosten rijkse autoriteiten hebben in ver band hiermee om de uitlevering van het tweetal gevraagd. Volgens de officier van justitie heeft het leven van de taxichauf feur aan een zijden draadje gehan gen. Hij legde de verdachten po ging tot doodslag ten laste. De offi cier sprak van een laffe en weerzin wekkende daad, waarvan het slachtoffer nooit meer zal herstel len. "De man is volledig uitgeran geerd, want hij durft zijn beroep nooit meer uit te oefenen", zo zei Slits. "De taxiwereld heeft er recht op dat justitie onderstreept dat zo'n delict niet wordt getolereerd". Voor de officier van justitie speelde geen enkele rol dat beide Oostenrijkers al jarenlang grote hoeveelheden pep- en slaapmidde len slikken. Volgens hem waren de heel bij hun positieven, lieden van de Oostenrijkers dach- Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) staat positief tegenover het plan, terwijl ook de tandartsen- organisatie NMT en de ziekenfond sen er wel wat in zien. Uit onder zoek van de ziekenfondsen is ge bleken dat te weinig mensen be langstelling hebben voor een vrij willige aanvullende verzekering. Nijhuis denkt, met de ziekenfond sen, dat slechts een kwart tot een derde van de mensen zich aanvul lend wil verzekeren, waardoor de premie veel te hoog zou worden. "Met vaste premies kunnen we een stuk zekerheid bieden aan de men sen. De uitkomst is gunstiger dan wat het kabinet wil. Bovendien wordt een deel van het probleem der alleenstaanden zo opgelost. Die betalen in feite te veel in vergelij king tot gezinnen". Alleenstaanden betalen in het de liberale suggestie. De zieken fondsen zijn blij met het plan: "Er lijkt een politieke eensgezindheid te komen over de vraag of het nu wel zo verstandig is de tandheel kunde uit het pakket te gooien". Los van de hoogte die de premies in het WD-plan zouden moeten krijgen, vinden de ziekenfondsen een 'klein stukje' vaste premie aan vaardbaar. Voorwaarde is dan wel dat er een basisverzekering tot stand komt naar de visie van de commissie-Dekker, geldend voor iedereen. Ook de argumenten van de liberalen wat betreft de ongelij ke premiebetaling spreken de zie kenfondsorganisatie VNZ wel aan. De tandartsenorganisatie NMT reageerde gisteravond ook positief. "Wij hebben eerder op de negatie ve gevolgen gewezen van de kabi netsplannen om de tandheelkunde uit het ziekenfondspakket te ver wijderen", aldus de organisatie. "Lagere inkomensgroepen zullen dan minder naar de tandarts gaan. Straks zouden we aan de gebitten van de mensen kunnen zien wie tandheelkundige gezondheidszorg kan betalen en wie niet", aldus een woordvoerder. AMSTERDAM (ANP) - Procureur- generaal Van Riel heeft gisteren bij tegen respectievelijk een 27-jarige Zevenbergenaar en een 37-jarige man uit Etten-Leur. De rechtbank veroordeelde het Valerie Albada- tweetal in juni tot ieder 9 jaar cel. Ze gingen daar toen tegen in be- roep. De procureur-generaal is ech- reactie positief te staan tegenover maanden en tien jaar en 7,5 maand ter van mening dat de ontvoering van het 10-jarige meisje, met de maximale straf moet worden afge straft. Hij hoopt tevens dat het an deren ervan zal weerhouden ook zo'n misdrijf te begaan. Valerie werd na een uitgebreide voorbereiding op 10 februari uit haar ouderlijk huis ontvoerd. Te gen de aanwezige huishoudster zei den de ontvoerders dat het meisje pas terug zou komen als vijf mil joen Duitse Marken losgeld zou. worden betaald. Valerie werd naar de woning van de verdachte in Et ten-Leur gebracht, waar ze tien da gen lang op een bed op zolder lag vastgebonden met een touw om haar hals aan het plafond. Ze werd meermalen gedreigd met de dood van haar ouders of het breken van haar vingers. In brieven - en één keer op een bandje - aan haar vader en moeder drong ze aan op betaling van het losgeld. Omdat de ouders problemen hadden het geld bij elkaar te krij gen, kwamen ze tijdens de telefo nische contacten met de ontvoer ders overeen dat 'slechts' 4 miljoen zou worden afgeleverd. Zover kwam het echter niet: na een uitge breide opsporingsactie arresteerde de politie de ontvoerders en kon het meisje worden bevrijd. De behandelend psycholoog van Valerie en haar ouders heeft ver klaard dat Valerie nog steeds lijdt aan de gevolgen van de ontvoering. Het feit dat tegen de 27-jarige man veertien dagen cel minder is geëist, is een technisch-juridisch uitvloei sel van een veroordeling van twee weken in een andere zaak die tegen de man is uitgesproken né de ont voering. De inwoner van Etten- Leur heeft in een verklaring spijt betuigd over zijn 'lage daad'. Uitspraak 27 november. hun kinderen nog een aparte pre- het gerechtshof in Amsterdam ho- mie moeten betalen. Die wordt ge straffen geëist tegen de twee overigens lager dan het volwasse- ontvoerders ADVERTENTIE De Leidse Hogeschool voor Beroepsonderwijs verzorgt on der andere de studierichtingen-Verpleegkunde, Logopedie en Fysiotherapie. En biedt, als enige Hogeschool, daarbij een gemeenschappelijke propedeuse Hoger Gezondheids zorg Onderwijs. Zodat je pas tijdens het eerste jaar een definitieve keuze hoeft te maken voor de studierichting die jouw voorkeur heeft. Interesse? Kom dan op zaterdag 21 november a.s. naar de van de Sektor Hoger Gezondheidszorg Onderwijs van de Leidse Hogeschool voor Beroepsonderwijs. Plaats: Ende- geesterwatering 2 te Leiden. (Achter het Academisch Zie kenhuis Leiden). Wil je nadere informatie, of je opgeven voor de Open Dag, bel dan naar: 071-171121. VOOR BERÖ LAREN Jazz-deskundige Michiel de Ruyter glundert zichtbaar bij de ontvangst van de Zilveren Fonograaf vanwege zijn grote verdiensten voor de nederlandsejazz. Naast De Ruyter zijn vrouw Marjan. (foto anp» AMSTERDAM (ANP) - De 32-jari- ge Amsterdammer die in augustus vorig jaar op de Zeedijk de hoofd agent Peter Lugten doodstak, heeft gisteren 12 jaar cel horen eisen voor het Amsterdamse Hof. De Amsterdamse rechtbank had de man in april veroordeeld tot twee jaar cel en onvoorwaardelijke tbr. De officier had toen zes jaar en tbr geëist. Procureur-generaal De Beaufort eist gisteren 12 jaar omdat hij wei nig heil zag in psychiatrische be handeling. "Eerst straffen om daar na weer iemand te verplegen is het. paard achter de wagen spannen. Veroordeelden voelen zich vaak door de combinatie van straf en maatregel dubbel gestraft", aldus de procureur. De verdachte stak de hoofdagent dood toen hij werd aangehouden omdat hij amok maakte op de Zee dijk. Terwijl zich een halve kring agenten rond de man schaarde, bleef hij zwaaien met het mes en haalde op een gegeven moment uit naar Lugten. Deze werd in zijn buik getroffen, viel op de grond en overleed. Op een eerdere zitting was de verdachte niet aanwezig. Hij wei gerde sinds de steekpartij nage noeg ieder contact en gedroeg zich introvert tegenover de psychiater, maar ook tegen zijn advocaat. Ook op de zitting van gisteren sprak hij niet, hoewel hij daartoe herhaalde lijk werd uitgenodigd door de rech ter en de procureur-generaal. "Een man die leeft in een isolement en aan waanideeën lijdt", is de conclu sie van de psychiaters die hem on derzocht hebben. Bovendien maakt een zware cel straf volgens hem iets goed van de 'immense schok' die de vrouw en ouders van Lugten te verwerken hebben gekregen. "Smartegeld ten behoeve van nabestaanden kent het civiele recht niet. De aandacht die de dader krijgt, omgeven door rechtshulp, maatschappelijke en psychiatrische hulp, kunnen zij slecht verkroppen. De straf die het hof de verdachte zal opleggen, is wel degelijk van belang voor de neutralisering van de schok die de dood van Peter Lugten heeft ver oorzaakt". De advocaat bepleitte een psy chiatrische behandeling die zo snel mogelijk moet beginnen. Hij wil tbr zodra de gevangenisstraf van twee jaar voorbij is. ten daar anders over. Eén verdach te zou het gevoel hebben gehad dat hy 'in een film meespeelde', aldus zijn raadsvrouw. Zij pleitte voor een celstraf niet hoger dan twee jaar, omdat het tweetal in Oosten rijk een gevangenisstraf tussen de 25 jaar en levenslang te wachten staat. Beide advocaten zetten boven dien hun vraagtekens bij de uitle vering aan Oostenrijk. Volgens hen biedt dat land te weinig rechtsbij stand tijdens het vooronderzoek. Het tijdstip van de eventuele uitle vering is bovendien onzeker, om dat één van de verdachten liet we ten de straf die hij mogelyk in Ne derland krijgt opgelegd ook hier uit te willen zitten. Over de uitlevering en de straf zaak doet de rechtbank op 27 no vember uitspraak. Handelaren in schroot: fiscus discrimineerde DEN BOSCH (ANP) De belas tingdienst heeft zich de afgelopen weken in haar optreden tegen drie Deurnese schroothandelaren die op een woonwagencentrum wonen aan grove discriminatie schuldig gemaakt. Dat stelden de advocaten van de handelaren gisteren in een kort geding tegen de fiscus bij de rechtbank in Den Bosch. De han delaren willen dat de belasting het oude ijzer dat deze week in beslag werd genomen teruggeeft. Tevens willen ze de spullen terug die eer der in beslag werden genomen, on der meer paarden en auto's. Volgens de advocaat van de kampbewoners heeft de fiscus zijn cliënten (vader en twee zoons) niet benaderd als individuen, maar als leden van een bepaalde groep. "De handelwijze van de belastingdienst is gebaseerd op vooroordelen te gen een bepaalde soort mensen. Al les wordt op één hoop gegooid, waardoor deze mensen tot fiscaal rechtelozen worden". Hij laakte wat hy noemde 'het verpletterende optreden van de fis cus'. Belastingwetten zijn volgens hem met voeten getreden. Hij noemde het vooral onbehoorlijk dat de drie handelaren als één pot nat zijn behandeld, terwijl het om individueel zeer verschillende za ken gaat. Advocaat Blauw zei namens de Staat der Nederlanden dat de fis cus bij Deurne en in Helmond ex tra hard heeft opgetreden wegens 'het anti-fiscale gedrag van woon wagenbewoners'. Met een citaat noemde hy een woonwagenkamp 'een verzamelplaats van mensen met een afwijkend fiscaal gedrags patroon, dat heel moeilijk te door breken is'. Tegen het einde van de zitting bleek dat rechtbankpresident Van Delden tot 20 november de tijd kan nemen voor hy een uitspraak doet. Aanvankelijk wilden de schroot- handelaren met een directe uit spraak het afvoeren van het schroot door de belasting, dat gis teren nog steeds doorging, beëindi gen. Maar tegen het einde van de zitting bleek dat de belasting al af ziet van verdere inbeslagname, om dat het meest waardevolle schroot toch al is afgevoerd. Obligatieroof De Winschoter gemeentepolitie heeft gisteren samen met de Belgi sche Rijkswacht twee mannen uit Groningen en Zoetermeer ver hoord in verband met een gecom pliceerde obligatieroof in België ter waarde van 20 miljoen gulden. Beiden zijn na een eerste vehoor weer heengezonden. Het onder zoek wordt geleid door de politie in Den Haag. Daar doken onlangs de gestolen waardepapieren op. Krant Wethouder Ten Hoopen uit het Gelderse Neede wil dat dorpsgeno ten met een minimum-inkomen (deels) op kosten van de gemeente hun krant kunnen houden. Neede denkt naast kwijtschelding van ge meentelijke belastingen en tarie ven, maar aan kortingen op abon nementen van dagblad en biblio theek, het lidmaatschap van plaat selijke verenigingen ep studie aan de muziekschool. Vluchtelingen De gemeenteraad van Schinnen heeft besloten maar 175 vluchtelin gen toe te laten in het opvangcen trum dat het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) daar wil inrichten. WVC zelf wilde 325 vluchtelingen in een voormalig voormalig retraitehuis in Schinnen onderbrengen. Het ministerie gaat vooralsnog niet ak koord met het besluit van de ge meenteraad. Krakers De Amsterdamse advocaten gaan zich beraden over veiligheids maatregelen bij hun kantoren na een inbraak van krakers afgelopen woensdag in een advocatenkan toor aan de Keizersgracht. Daarbij werden de dossiers ontvreemd van zes Nijmeegse krakers, die volgens de inbrekers 'verraders' zijn. De dossiers zijn terugbezorgd, maar waarschijnlijk wel gekopieerd. Terwijl de PvdA schoof met panelen, presenteerde ook het partijbestuur van het CDA vorige week een zes tien pagina's tellend discus siestuk. Dat handelt over de zorgzame of 'verantwoorde lijke' samenleving' en de 'versterking van het maat schappelijk middenveld'. De nota geeft geen kant en klare antwoorden. Wel wor den er richtingen aangege ven. "Maar het gaat erom dat de mensen zelf in hun ei gen gemeente, vereniging of ander maatschappelijk verband, de problemen op lossen", zegt voorzitter Wim van Velzen. Een interview. door Henri Kruithof en Peter de Vries "Je moet ervoor oppassen datje de noodzaak tot bezuinigen overgiet met een ideologisch sausje. Er spe len twee processen door elkaar. Aan de ene kant proberen we een visie te geven op de mens en de sa menleving. Maar aan de andére kant is er de realiteit van het te ho ge financieringstekort. Een verant woordelijke overheid moet dat fi nancieringstekort terugdringen. In onze conceptie van een verant woordelijke samenleving kun je de toekomst niet opzadelen met hoge schulden". "Minister Brinkman heeft willen aangeven dat op het moment dat hij moet bezuinigen, de burgers niet in de kou blijven staan. Daar om heeft hij gewezen op de nood zaak verantwoordelijkheden die bij de overheid lagen te verschui ven naar andere maatschappelijke verbanden. Helaas blijkt de samen leving onder druk gezet te moeten worden om de creativiteit op te brengen nieuwe oplossingen voor maatschappelijke vraagstukken te bedenken". Van Velzen vindt het geen poli tieke armoede dat maatschappelij ke vraagstukken soms alleen maar opgelost kunnen worden door mid del van commissies van deskundi gen. Evenmin vindt hij dat de dis cussie over de gezondheidszorg in het kabinet uiteindelijk heeft ge leid tot een duister compromis "Het is nodig voldoende tijd te nemen om een samenhangend be leid te formuleren. De commissie- Dekker heeft als een 'buitenboord motor' gefunctioneerd, en de rich ting die het kabinet is ingeslagen noem ik klip en klaar. Alleen de in komenseffecten moeten nog gede tailleerd berekend worden. Te recht, je kunt het nooit aan de men sen uitleggen dat we ons by de Al gemene beschouwingen druk ma ken om een half procent koop kracht om ze vervolgens honderd gulden per maand meer te laten be talen voor een mooi verzekerings stelsel". Hoofdlijnen In een 'verantwoordelijke sa menleving' is de rol van de over heid behoorlijk wat kleiner dan nu. 'Den Haag' moet zich beperken tot het vaststellen van hoofdlijnen en het formuleren van het niveau van basisvoorzieningen als het mini mumloon. Maatschappelijke orga nisaties als schoolbesturen, wo ningbouwverenigingen en instel lingen in de gezondheidszorg moe ten grotere vrijheden krijgen. Ook hier echter is het leven harder dan de leer. Al jaren belijdt het kabinet van CDA en WD het leerstuk van de terugtredende overheid. De re sultaten stellen menigeen teleur. Zó niet Van Velzen. "Het gaat ons niet om een terugtredende overheid, maar een anders functio nerende. Deregulering en decen tralisatie zijn qua manegement bui tengewoon lastige operaties. Het vereist het doorbreken van een cul tuur en dat doe je niet van de ene op de andere dag. Ik zou best wil len dat het sneller ging, maar er zit ten teveel haken en ogen aan". "Kijk nu eens naar het onder wijs. Jaarlijks gaan er 1400 circulai res naar de scholen met de meest gedetailleerde regeltjes. Dat kan ook anders. Er is nu een proces in gang gezet waarbij steeds minder op het ministerie in Zoetermeer wordt geregeld. De bekostiging en de expolitatie van het onderwijs kan best door het onderwijs zelf ge regeld worden. Maar dan moet je wel schoolleiders hulp bieden. En dan moet je ook ouders meer be voegdheden geven om mee te be slissen over de gang van zaken in de scholen. Het proces van een ver antwoordelijke samenleving is er één van duwen en trekken. Het moet stap voor stap, anders maak je ongelukken". Verzuild Critici van het CDA verdenken die partij ervan alleen maar te stre ven naar versterking van maat schappelijke organisaties omdat christen-democraten van oudsher grote invloed hebben in die organi saties. Van Velzen wijst die theorie van een hernieuwde verzuiling van de hand. "Op het maatschappelijk middenveld opereren ook organi saties die niet verzuild zijn. Het is onzin om te zeggen dat dit weer versterking van de verzuiling zijn. Soms organiseren men: zich inderdaad op grond van hun levensbeschouwing. Maar vaak ook op grond van een heel andere identiteit. Milieugroeperingen or ganiseren zich bij voorbeeld omdat ze willen opkomen voor verbete ring van het milieu". In het "spreiden van verantwoor delijkheid over maatschappelijke organsiaties" onderscheidt het CDA zich ook van de WD. "Ik ben niet zo goed thuis in het liberale ge- dachtengoed", zegt Van Velzen voorzichtig. Maar: "Principieel in onze visie is de mens een sociaal wezen dat niet alleen voor zichzelf opkomt. Ik geef toe dat de praktijk vaak harder is dan de leer, maar daar moeten we ons niet bij neer leggen. We hioeten geen genoegen nemen met de praktijk. We kunnen dichter bij het ideaal komen dan nu het geval is". Als voorbeeld van maatschappe lijke verantwoordelijkheid noemt Van Velzen de bestrijding van de kleine criminaliteit. "Natuurlijk heeft de overheid daarbij een taak. Maar minstens zo belangrijk is wat een moeder doet als haar zoontje thuiskomt met een fiets die er an ders uitziet dan die waar hij van morgen mee wegging". V oorbeeldfunctie Een opvallende passage in de CDA-discussienota gaat over die criminaliteit. "Een voorbeeldfunc tie gaat uit van een overheid die ook haar eigen fouten aan de kaak stelt en bestraft", zo staat te lezen. Van Velzen: "Als je naar de enquê te over de woningbouwsubsidies kijkt, zie je dat openbaarheid van bestuur buitengewoon belangrijk is. Doordat er teveel buiten de openbaarheid gebeurde kreeg je de situatie dat het parlement niet op Van Velzen: "Het moet stap voor stap, anders maak je ongelukken". (foto GPE de hoogte was van wat er gebeurde. Maar aan de andere kant heeft het parlement geweldige druk op de regering uitgeoefend om een goed woningbouwbeleid te voeren. Dan moet het parlement wel zorgen voor het goede instrumentarium". Van Velzen staat echter pal ach ter CDA-fractievoorzitter Bert de Vries, die by het begin van de par lementaire enquête zorgde voor het aftreden van staatssecretaris Brokx. "De Vries heeft geleerd van de affaire-Van Aardenne. Het is voor een bewindsman buitenge woon moeilijk te functioneren als er een onderzoek loopt naar even tuele fouten die in het verleden door hem zijn gemaakt. Daarom vond De Vries dat Brokx moest af treden. Maar De Vries heeft er na drukkelijk by gezegd dat Brokx weer volledig als politicus kan functioneren als blijkt dat hem niets te verwijten valt, ook als be windspersoon. De Vries heeft vol strekt niet uitgesproken dat Brokx schuldig is".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3